Damanhur - Μια Ατλαντίδα στις Αλπεις

Άβαταρ μέλους
CHRYSSOULA
Δημοσιεύσεις: 882
Εγγραφή: 04 Σεπ 2008 9:43 pm

Damanhur - Μια Ατλαντίδα στις Αλπεις

Δημοσίευση από CHRYSSOULA »

Επειδή παρατήρησα, ότι οι προσφορές για το Περού κοντεύουν να τινάξουν τον Dow και τον Νikkei(χρηματιστηριακοί δείκτες για όσους έχουν απορίες) προτείνω να διαβάσετε για κάποια ιδιαίτερη πόλη την Damanhur

H Damanhur βρίσκεται στην Ιταλία 45 χλμ έξω από το Τορίνο και είναι το πιο επιτυχημένο κοινωνικό πείραμα του κόσμου..

Ιδρυτής της είναι ο Oberto Airaudi εσωτεριστής φιλόσοφος..Στα μέσα της δεκαετίας του 70 αποφασίζει να πραγματοποιήσει το μεγάλο του όνειρο. Μαζί με 12 μαθητές στην αρχή που έγιναν 90 αργότερα., άρχισε να σκάβει στις πλαγιές του βουνού στην κοιλάδα Valchlusella στην Βόρεια Ιταλία και να κατασκευάζει μια φουτουριστική κοινωνία που μοιάζει να βγήκε από σελίδες βιβλίου επιστημονικής φαντασίας ακριβώς στους πρόποδες των ’λπεων.
Ένας τόπος όπου χιλιάδες άνθρωποι άνδρες, γυναίκες, παιδιά ζουν σε πλήρη αρμονία με την φύση και σε συντονισμό με τις κοσμικές δονήσεις. Οι επιστήμονες αυτής της κοινότητας πειραματίζονται με ταξίδια στον χρόνο και την κβαντική δομή της ύλης..
Την περίοδο που έσκαβαν βαθιά το βουνό οι περισσότεροι το έβλεπαν σαν ένα βαθύ σκάψιμο στον ίδιο τον εαυτό. Όταν τέλειωσαν οι εργασίες και εγκαταστάθηκαν στην υπόγεια πόλη της έδωσαν το όνομα μιας Αιγυπτιακής πόλης της Damanhur που σημαίνει η Πόλη του Φωτός.. Το όλο εκπόνημα έγινε μυστικά χωρίς την ενημέρωση των Αρχών, αλλά κάποιο μέλος πιθανόν να θύμωσε για κάτι και φανέρωσε την ύπαρξη της υπόγειας πολιτείαςστις Ιταλικές Αρχές.(Ο προδότης είναι πάντα επίκαιρος)
Το βουνό ζώστηκε από ελικόπτερα και ενόπλους και φώναξαν στους κατοίκους που ήταν μέσα στην πόλη, ότι αν δεν άνοιγαν τις πύλες θα ανατίναζαν όλο το βουνό στον αέρα...
Τότε ο Airaudi πήρε την απόφαση και άνοιξε τις πόρτες...
Όταν ο επιθεωρητής των Ιταλικών Αρχών αντίκρυσε το θέαμα δάκρυσε και είπε ότι όσο περνάει από το χέρι του θα κάνει κάθε δυνατή προσπάθεια να νομιμοποιηθεί η όλη περιοχή...
Μέσα στην πολιτεία υπάρχουν συμπλέγματα ναών με καταπληκτικά μοτίβα είναι "οι Ναοί της Ανθρωπότητας" και θυμίζουν την αρχιτεκτονική που ο Τόλκιν (’ρχοντας των Δακτυλιδιών/Κούφια Γη) περιγράφει στα βιβλία του...
Οι κάτοικοι πέρα από τις καθημερινές τους ασχολίες έχουν μία έντονη αίσθηση πνευματικότητας και πιστεύουν ότι είναι κηρονόμοι της μυστικιστικής παράδοσης της Αρχαίας Αιγύπτου αλλά και της ίδιας της Ατλαντίδας...
Λεπτομέρειες μπορείτε να βρείτε στην ιστοδελίδα wwwdamanhur.org
Σήμερα πολλοί επισκέπτες αναζητούν στην Damanhur κάποια ξεχασμένη γνώση..

http://www.youtube.com/watch?v=jpjmIp03ARU
http://www.youtube.com/watch?v=ZA9Zy1Fy ... re=related
Η Ευγνωμοσύνη δονεί κάθε κύτταρο μου !!!
Άβαταρ μέλους
ksan8oula
Δημοσιεύσεις: 2667
Εγγραφή: 15 Νοέμ 2008 6:54 pm
Τοποθεσία: Κρητη

Δημοσίευση από ksan8oula »

Πολυ εντυπωσιακο !!!!

Μπηκα στην σελιδα και ειναι μαγευτικες δημιουργιες
Κανείς δεν θα σου απαντήσει τι είναι αλήθεια, γιατί αυτό που θα σου πει είναι μόνο η δικιά του!Βάσω Νικολοπούλου
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Χρυσουλάκι όταν μου το είπες, σφίχτηκε η καρδιά μου...
Δεν ήξερα γιατί, αλλά κάτι μέσα μου με απώθησε σ' αυτήν την πόλη...

Μπήκα στην Γερμανία, για να διαβάσω και μεταφράζω κείμενο από έναν επισκέπτη, ο οποίος μάλιστα ήθελε επικοινωνία και με άλλους επισκέπτες της Damanhur, οι εντυπώσεις του οποίου δεν ήταν και οι καλύτερες.

Μια κοινωνία για να έχει πνευματική, νοητική, συναισθηματική και φυσική ισορροπία, κατ' αρχήν δεν μπορεί να χτίζεται κάτω από την γη και επίσης δεν μπορεί να διαχωρίζεται από την υπόλοιπη ανθρωπότητα.

Αν το κάνει, θα είναι μια περιορισμένη κοινωνία, που θα αναπτύσσεται μόνο κάθετα ίσως και δεν είναι αυτός ο σκοπός της κάθε ενσάρκωσής μας.

Αν το κάνει, για κάποιους ιδιαίτερους λόγους πειράματος, δεν θα ανοίγει τις πόρτες της σε επισκέπτες, παρά μόνο για να τους βοηθήσει και όχι για να τους "αρμέξει", αν θέλει να λέγεται κοινωνία ιδανικών.

Δεν νομίζω ότι θα ήθελα να την επισκεφτώ...
Παρ' όλο που δεν πρόλαβα να διαβάσω πολλά γερμανικά σάιτ, ίσως σε αυτό που πρωταρχικά έπεσα, να ήταν αντιπροσωπευτικό αυτού που ένιωσα...


Η μετάφραση είναι πολύ πρόχειρη...
επιφυλάσομαι το απόγευμα να την κάνω με συνέπεια... :x


Inzwischen ist es für Besucher möglich, die unterirdischen Tempelanlagen zu sehen und zu erleben Die Preise zeigen allerdings, daß die Damanhurianer Geld benötigen. Der Zutritt zum Tempel in einer Sechspersonengruppe inklusive eintägiger Vorbereitungsphase kostet 230 Mark. Eine zweistündige Meditation im Tempel, die für Besucher, die zum zweiten Mal da sind, möglich ist, kostet inclusive Vorbereitung im "heiligen Wald" 120 Mark.
New Age Träumer kommen in Damanhur schnell auf den Boden der Realität, denn das soziale und spirituelle Gemeinschaftsleben ist genauso intensiv und vielseitig, wie anstrengend und arbeitsreich. Hier wird nach offenen sozialen, aber klar umrissenen spirituellen Regeln gelebt, die auch eine deutliche Hierarchie erkennen lassen. Das hat manche, die hier nur so mal reinschwebten, verständlicherweise abgeschreckt. Auch die vielen feinstofflich manipulativen und magischen Techniken und Geräte, die es hier gibt, sind nicht jedermanns Sache.

Εντωμεταξύ μπορούν πια οι επισκέπτες να επισκεφτούν τις υπόγειες εγκαταστάσεις του ναού.
Οι τιμές δείχνουν παρ’ όλα αυτά, ότι οι Νταμανχουριανοί χρειάζονται χρήματα.
Η είσοδος στον ναό για ένα γκρουπ 6 ατόμων, περιλαμβάνει μια ολοήμερη φάση προετοιμασίας και κοστίζει 230 Μ
Μία θεραπεία δύο ωρών στον ναό, είναι δυνατή για τους επισκέπτες που έρχονται δεύτερη φορά, κοστίζει 120 Μ, συμπεριλαμβανομένης της προετοιμασίας στο ιερό δάσος.

Οι ονειρευτές της New Age, επανέρχονται στην Damanhur γρήγορα στην πραγματικότητα, μια και η κοινωνική και πνευματική συγκατοίκηση είναι εξίσου έντονη και πολύπλευρη, αυστηρή και γεμάτη εργασία. Εδώ ζούνε με κοινωνικές παροχές και ξεκάθαρους πνευματικούς κανόνες, που σε αφήνουν να καταλάβεις ότι υπάρχει μια ιεραρχία. Αυτό τρομοκράτησε όσους ήθελαν απλά να έρθουν εδώ. Επίσης οι πολλές λεπτές, χειριστικές και μαγικές τεχνικές και τα μηχανήματα, που υπάρχουν εδώ, δεν είναι υπόθεση του καθε ενός!

http://connection.de/damanur.htm


:x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
CHRYSSOULA
Δημοσιεύσεις: 882
Εγγραφή: 04 Σεπ 2008 9:43 pm

Δημοσίευση από CHRYSSOULA »

Σήμερα μου έστειλαν απάντηση από την Damanhur ότι μια 3ημερη επίσκεψη στην πόλη με κατάλυμα σε ξενώνα της πόλης με 2 ή 3 κρεβάτια και κοινό λουτρό 325 Ευρω.Μεταφορά από Αερολιμένα Μιλάνου 100Ε και από Τορίνο 65..Στην τιμή δεν περιλαμβάνονται γεύματα.. Για τους επισκέπτες υπάρχει διερμηνέας...
Υπάρχει καθημερινό πρόγραμμα για τους χώρους...
Τώρα αν κάποιος θέλει ειδική θεραπεία ίσως χρεωθεί ξεχωριστά..
Μπορεί να χρειάζονται τα χρήματα αλλά σήμερα το χρήμα είναι και ένας τρόπος συναλλαγής σε όλους τους τομείς...
Αν έγιναν εξωστρεφείς οι Ντανμαχουριανοί ίσως να ήταν και μια πολιτική προσέγγισης μεγαλύτερης μερίδας κόσμου...Ίσως...

Έχω κάνει συζήτηση και με κάποιο Έλληνα που κάνει συχνές εκδρομές εκεί και επειδή με ενδιαφέρει ως εμπειρία ίσως το κάνω λίγο αργότερα (μου έδωσαν και ημερομηνίες) αφού τελειώσω με τις εδώ εκκρεμότητες μου....
Η Ευγνωμοσύνη δονεί κάθε κύτταρο μου !!!
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

να πας, αφού σε ενδιαφέρει...

να προσέχεις μόνο με την "μηχανή του χρόνου"... ;)
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Evoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 21677
Εγγραφή: 12 Φεβ 2008 12:36 am

Δημοσίευση από Evoula »

Είχα διαβάσει χρόνια πριν γι' αυτό το μέρος αλλά δεν θυμάμαι να έλεγε κάπου πως η πόλη είναι υπόγεια.
Είσαι σίγουρη γι' αυτό Χρυσούλα;
"Ο Ειρηνικός πολεμιστής δεν πολεμάει το κακό αλλά αυξάνει μέσα του το καλό"


https://www.youtube.com/watch?v=SgbdTeIYV5Y"
Άβαταρ μέλους
CHRYSSOULA
Δημοσιεύσεις: 882
Εγγραφή: 04 Σεπ 2008 9:43 pm

Δημοσίευση από CHRYSSOULA »

Ναι Έυη κτίστηκε μέσα σε ένα βουνό στην κοιλάδα Valchiusella στην Βόρειο Ιταλία από τον Oberto Airaudi και μια ομάδα 90 ατόμων που μόλις τέλειωσαν οι εργασίες εγκαταστάθηκαν στην υπόγεια πόλη..
wwwdamanhur.org
Η Ευγνωμοσύνη δονεί κάθε κύτταρο μου !!!
Άβαταρ μέλους
Evoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 21677
Εγγραφή: 12 Φεβ 2008 12:36 am

Δημοσίευση από Evoula »

Χρυσούλα επειδή στριφογύριζε συνέχεια στο μυαλό μου, μπήκα σε διάφορα σάιτ και φόρουμ που άνθρωποι περιέγραφαν την επίσκεψή τους εκεί. Υπήρχαν και φωτογραφίες που έδειχναν μικρούς υπέργειους οικισμούς.
Υπόγειοι είναι μόνο οι ναοί. Οι άνθρωποι ζουν κανονικά στην επιφάνεια του εδάφους, όπως κι εμείς.
"Ο Ειρηνικός πολεμιστής δεν πολεμάει το κακό αλλά αυξάνει μέσα του το καλό"


https://www.youtube.com/watch?v=SgbdTeIYV5Y"
Άβαταρ μέλους
CHRYSSOULA
Δημοσιεύσεις: 882
Εγγραφή: 04 Σεπ 2008 9:43 pm

Δημοσίευση από CHRYSSOULA »

Πρωταρχικά Εύη ήταν υπόγεια για τους ολίγους που έμεναν εκεί...
Μάλιστα ο επιθεωρητής των Ιταλικών Αρχών απείλησε να ανατινάξει το βουνό αν δεν άνοιγαν τις πύλες...Σήμερα είναι ελεύθερη η πρόσβαση στο εσωτερικό με τους ναούς....επειδή όμως έχει αυξηθεί ο πληθυθσμός υπάρχουν οικήματα εκτός καθώς και μαγαζιά ....
Όταν έστειλα μήνυμα για τα δωμάτια που δίνουν στους επισκέπτες αντιλήφθηκα ότι όντως είναι εκτός της αρχικής υπόγειας πόλης... και η πρωταρχική πόλη έχει μείνει με τους ναούς και διάφορες εναλλακτικές υπηρεσίες.....
Η Ευγνωμοσύνη δονεί κάθε κύτταρο μου !!!
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Μάλιστα ο επιθεωρητής των Ιταλικών Αρχών απείλησε να ανατινάξει το βουνό αν δεν άνοιγαν τις πύλες...
και μετά υποκλιθηκε στο μεγαλειο της μοναδικής αυτης κοινωνίας στον κόσμο!
Η ουτοπία ειναι υπαρκτή!
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Άβαταρ μέλους
CHRYSSOULA
Δημοσιεύσεις: 882
Εγγραφή: 04 Σεπ 2008 9:43 pm

Δημοσίευση από CHRYSSOULA »

Βλέπω σφαιρούλα και συ "ΑΒΑΤΟΝ" ΄δαγκωτό ε?????
Αρχικά το παρατήρησα με την υπογραφή σου...Η Εστιασμένη συνείδηση είναι Δημιουργός... Τώρα με το.... η ουτοπία είναι υπαρκτή....
Από το ΑΒΑΤΟΝ έμαθα για την Damanhur και έψαξα.....
Εγώ το ρουφάω το περιοδικό δεν το διαβάζω απλώς ......Ο τρόπος που γράφει ο Ελμάζης έχει κάτι που αγγίζει την αλήθεια μου !!!!
Τώρα καταλαβαίνω την τρέλλα μας για κάποια πράγματα...Τίποτα δεν είναι τυχαίο αλήθεια!!!!!!
Η Ευγνωμοσύνη δονεί κάθε κύτταρο μου !!!
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

χαχαχα ναι ειμαι φανατική και ειναι το περιοδικο του καφε μου.
Οταν το διαβαζω λεες και βρίσκω τα ερωτηματα μου ,τις απορίες μου ,ολα μπροστα μου σαν να συνομιλώ με μενα.Ιδιαιτερα θεματα κβαντικής Φυσικής με τρελαινουν αληθεια.
Οχι καλε τιποτα δεν ειναι τυχαιο κι αλοιμονο σε οποιον δεν το νοιωθει!! >:d< :x
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Άβαταρ μέλους
CHRYSSOULA
Δημοσιεύσεις: 882
Εγγραφή: 04 Σεπ 2008 9:43 pm

Δημοσίευση από CHRYSSOULA »

Εμένα η κβαντική με άγγιξε λες και είναι η καθημερινότητα μου..... !!!Νοιώθω, την κβαντική υπέρθεση με τις πολλαπλές δυνατότητες να συμβαίνουν όλες ταυτόχρονα και όχι την δυαδική που σε περιορίζει σε σωστό/λάθος μαύρο/ασπρο...
Αντιλήφθηκα πως μπορείς να δεις πέρα από όρια και φραγμούς και να προχωρήσεις την εξέλιξη σου κατεβάζοντας εκείνη την πιθανότητα από πολλαπλές που θα είναι η κατάλληλη για την εξέλιξη σου... Βλέπεις στην 3η διάσταση που υπάρχει η δυαδικότητα
πρέπει να επιλέξεις αρχικά μέχρι να μη επιλέγεις πια αλλά να ΕΙΣΑΙ..
Η κβαντική ισχύει από την 4η διάσταση ενώ η θεωρία των υπερχορδών και (μεμ)βρανών για τις παραπάνω διαστάσεις..... Οι επιστήμονες βέβαια έχουν αντιρρήσεις σε πολλά από τα παραπάνω, αλλά και ο Αινστάιν έλεγε ότι το Σύμπαν είναι σταθερό και είχε ορίσει κάποιο σταθερό συντελεστή γιαυτό μέχρι που παραδέχθηκε το μεγάλο του λάθος γιατί οι μελέτες απέδειξαν, ότι το Σύμπαν είναι συστελλόμενο και διαστελλόμενο στο διηνεκές...
Η Ευγνωμοσύνη δονεί κάθε κύτταρο μου !!!
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Οι επιστήμονες αν ανατραπουν οσα τους στηριζαν θα "χαθουν"οποτε κραταν άρνηση ασφαλειας θα ελεγα εγω.
Εχουν αποδειχθεί κι επιστημονικά αλλα τοσα που η ίδια η επιστημονική κοινοτητα αποσιωπά.ΑΛΛΑ είτε ενα τι στο μπιπ ξερουμε κι ενα Αβατον για οποιον θελει η ψυχη του ειναι σημεια εκκινησης για μαι αλλη πορεία.
>:d< :*
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Δεν το ειχα δει το θέμα ..τοτε ...αλλα σαν ιδέα δεν με ελκει καθόλου.
Πιστεύω οτι ο στόχος μας ειναι η εσωτερική μας εναρμονιση με σκοπό να μπορουμε να χαιρόμαστε και να ζούμε μαζί με ολους τους ανθρώπους στην κοινωνία της οποίας, ειμαστε και εμεις υπευθυνοι .
Η κατασκευή ενος χρωματιστού ''μοναστηριού'' που το ονομασαν κοινοτητα και απο οτι φαίνεται το εκμεταλλεύονται δεόντως, οπως και όλες τις συνταγες της ευτυχίας , δεν προάγει την ολοτητα αλλα αλλο ενα ελιτισμό και μια δραπέτευση απο την ζωή.

Επιστροφή στο “ΤΑΞΙΔΙΑ”