Συρος ...Πληροφορίες

Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

bluesea έγραψε:Βάσω είσαι η τέλεια διαφήμιση για το νησί!!! Όπως βλέπεις όλοι θέλουν να μείνουν εκεί!!! :))
Τελικά αν όλοι μας αποφασίσουμε μια γενική μετακόμιση νομίζω ότι φτιάχνουμε δικό μας χωριό!!! :D

«Το Φορουμοχωριό της Βάσως»…. :x :x :x

…το φορουμοχωριό μας!!! :x
έτσι ακριβώς O:-) O:-) O:-)
οι φετινές διακοπές μας θα είναι στη Σύρο :x :x :x
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
AMALIA
Δημοσιεύσεις: 21571
Εγγραφή: 13 Ιαν 2008 1:14 pm
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ

Δημοσίευση από AMALIA »

Φατσουλες αγαπημενες!!! O:-) O:-) O:-) >:d< >:d< >:d<

Μαλλον πρεπει να αρχισω να ψυνω τον Γιωργο ωραια θα ηταν να ερχομαστε στην Συρρο κοντα και η Αθηνα κτλ κτλ.. ;)
Άβαταρ μέλους
Annoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33488
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 2:43 pm

Δημοσίευση από Annoula »

άλλος για τη βάρκα μας :D :D :D :D :D
Αν ο Θεός είναι η πρωταρχική Αιτία η Αγάπη θα είναι το αποτέλεσμα
Πατέρα μου/Μητέρα μου, είναι παιδί της Αλήθειας και μόνο αυτή είναι ο δρόμος ο δικός μου προς εσένα
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
AMALIA
Δημοσιεύσεις: 21571
Εγγραφή: 13 Ιαν 2008 1:14 pm
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ

Δημοσίευση από AMALIA »

Kαραβι θελουμε που να μας χωρεσει η βαρκα..!!! ;)
Άβαταρ μέλους
Αμαλία
Δημοσιεύσεις: 7910
Εγγραφή: 03 Δεκ 2007 10:43 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Αμαλία »

Δε θα ησυχάσετε ποτέ μου φαίνεται με τόσες επισκέψεις που προβλέπονται! :D :D :D :x :x
Εικόνα

Είναι βολικό να γίνεσαι καλός άνθρωπος από φόβο, από το να γίνεσαι συνειδητός στην Αγάπη και να τους έχεις όλους εναντίον σου...
Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31518
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από Fotinoula »

bluesea έγραψε: «Το Φορουμοχωριό της Βάσως»…. :x :x :x

…το φορουμοχωριό μας!!! :x
:x :x :x :x
όσο ζούμε σε τούτον τον κόσμο, θα τον Ερωτευόμαστε με όλη μας την Αγνότητα, έτσι ώστε να πάμε στον Θεό γεμάτοι από Αγάπη και όχι γεμάτοι από φόβο... :x
Άβαταρ μέλους
Ifaki
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 3238
Εγγραφή: 06 Απρ 2009 10:42 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Δημοσίευση από Ifaki »

bluesea έγραψε:Βάσω είσαι η τέλεια διαφήμιση για το νησί!!! Όπως βλέπεις όλοι θέλουν να μείνουν εκεί!!! :))
Τελικά αν όλοι μας αποφασίσουμε μια γενική μετακόμιση νομίζω ότι φτιάχνουμε δικό μας χωριό!!! :D

«Το Φορουμοχωριό της Βάσως»…. :x :x :x

…το φορουμοχωριό μας!!! :x
^:)^ ^:)^ ^:)^ ^:)^ ^:)^
Ο μεγαλύτερος Σκοπός μας είναι να ενώσουμε τα μέρη της Ψυχής μας μέσα στην Αγάπη του Θεού και του Ανθρώπου
Χωρίς να μας νοιάζει ποιόν απογοητεύουμε

_________________
"Πολέμα και Οραματίσου"...

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Ifaki
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 3238
Εγγραφή: 06 Απρ 2009 10:42 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Δημοσίευση από Ifaki »

Μιας και τη μισή μου ζωή την έχω ζήσει στην Κέρκυρα ξέρω πολύ καλά τι θα πει κουτσομπολιό και το να ασχολούνται όλοι μαζί σου χωρίς να δίνεις καμία αφορμη. Είναι θέμα νοοτροπίας. Οσο κι αν λατρεύω το χωρίο μου και να είναι το ησυχαστήριο μου, ξέρω πως αυτή η κατάσταση μπορεί να σε διαλύσει. Στην Πόλη της Κέρκυρας είναι σίγουρα καλύτερα τα πράγματα... αλλά κι εκει πάλι είναι μικρό το κύκλωμα. Η Ντάννυ και η Αμαλία σίγουρα με καταλαβαίνουν...

Αυτό το λέω ορμόμενη από αυτό που έγραψε η Βασούλα πιο πάνω για το κουτσομπολιό. Αν καταφέρεις και δε σε αγγίζει αυτό τότε περνάς ζωή χαρισάμενη στην επαρχία. Γιατί η επαρχία όντως περνάει πολύ καλύτερα από τις μεγαλουπόλεις και οικονομικά και ψυχολογικά. Αλλοι ρυθμοί.. Τελείως άλλοι ρυθμοί.. και φυσικά τελειως αλλο τοπίο!!!

Μακάρι πραγματικά να ήταν ευνοικές οι συνθήκες και να μπορούσα να μείνω στην ευλογημένη επαρχία.. Οποια κι αν ήταν αυτή!!! Είτε από Ιόνιο είτε από Αιγαίο μεριά...

Βασούλα μια πολύ καλή μου φίλη είναι συριανή.. Γέννημα θρέμα και το καλοκαίρι που πέρασε παντρεύτηκε στη Σύριο κιόλας. Βέβαια μόνιμα μένει Αθήνα τα τελευταία λίγα χρόνια που γνώρισε τον άντρα της. Μου έχει πει πως για νέους ανθρώπους δε ενδίκνυται ιδιαίτερα η Σύρος που τόσο λατρεύω... Βέβαια εξαρτάται τη ζωή θέλει να κάνει ο καθένας μας έχω να συμπληρώσω εγώ.. Θα ήθελες να τη ρωτήσω συγκεκριμένες πληροφορίες για τη Σύρο που να σας βοηθήσουν στην αναζήτηση σας???
Ο μεγαλύτερος Σκοπός μας είναι να ενώσουμε τα μέρη της Ψυχής μας μέσα στην Αγάπη του Θεού και του Ανθρώπου
Χωρίς να μας νοιάζει ποιόν απογοητεύουμε

_________________
"Πολέμα και Οραματίσου"...

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Giotoula
Δημοσιεύσεις: 12289
Εγγραφή: 10 Φεβ 2010 2:40 am

Δημοσίευση από Giotoula »

Τι όμορφες φωτογραφίες!!!
Είχαμε πάει το περασμένο καλοκαίρι διακοπές εκεί.
Το ερωτευτήκαμε το νησί και εγώ και ο Νώντας (αυτός βρήκε και το σπίτι που θέλει...).
Έκανα και αίτηση για θέση εκεί αλλά τζίφος.... :-(
Μακάρι στο μέλλον! @};-
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

ναι ναι να έρθετε μαζί μας, άνιμα! :-D :-D :-D

Ιφιγενειάκι μου, το γνωρίζω ότι ένας μικρότερος τόπος έχει και τις δυσκολίες του, όμως δεν με αντιπροσωπεύουν πια ούτε οι ευκολίες της Αθήνας, ούτε οι δυσκολίες ενός μικρότερου τόπου...

Ο περιορισμός τελικά είναι μέσα μας μόνο και αυτό το έχω ξεκαθαρίσει εδώ και χρόνια!

Ποτέ δεν θα πάω σε έναν τόπο για να "κοντράρω" τα ήθη του, άλλωστε μου αρέσει πολύ η χαμηλών τόνων ζωή...
Ετσι κι αλλιώς κι εδώ που μένω στο Χαλάνδρι πάντα υπάρχουν άνθρωποι που ασχολούνται μαζί μου, αλλά δεν είναι κάτι που με ενοχλεί...΄Οταν κανείς δεν βρίσκει ενδιαφέρον στην ζωη του, προσπαθει να βρει ενδιαφέρον από την ζωή των άλλων...Αυτό δεν αλλάζει πουθενά τελικά, αλλά έχω αποδεχτεί και αυτήν την πλευρά των ανθρώπων...

΄Οσο για το ότι δεν είναι για νεαρούς η Σύρος εξαρτάται πάντα από τι θεωρει κανείς ότι είναι για τους νεαρούς. Η διασκέδαση (εννοώ μπαράκια κλπ) όντως είναι υποτυπώδης στην Σύρο, αλλά θεωρώ ότι μπορούμε να διασκεδάζουμε και με άλλον τρόπο.

Η Σύρος δεν είναι και η άκρη του κόσμου τελικά. Τρεις ώρες από την Αθήνα είναι :-D :-D :-D

Πάντως όποιος μπορεί να φύγει για επαρχία, αν έχει δηλαδή άκρες σε κάποιον μικρότερο τόπο και μπορεί να επιβιώσει εκεί, είναι πια η μόνη λύση για ποιοτική ζωή...
Αν βέβαια το έχει η κούτρα μας να κατεβάζει άγχος, :)) δεν θα το γλιτώσουμε όπου και να πάμε...

Ιφιγενειάκι σε ευχαριστώ, αν χρειαστώ κάτι θα σου πω... >:d< >:d<

:x :x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
VasilisM
Δημοσιεύσεις: 8049
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 2:55 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από VasilisM »

Πολύ μου άρεσε η Σύρος, περισσότερο από Μύκονο, και Τήνο. Εγώ πάντως προς το παρών δεν μπορώ να με φανταστώ να ζω πολύ μακριά από αστικό κέντρο. Αγαπώ την φύση και την έχω ανάγκη, αλλά όχι μόνιμα ακόμη. Εκτός αυτού μάλλον θα προτιμούσα ένα ορεινό χωριό, κάπου στα Ζαγοροχώρια.. είναι περισσότερο του βουνού! Το καλοκαίρι φυσικά αναζητώ την θάλασσα, αλλά μόνο καλοκαίρι :x
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

΄Οταν κανείς δεν βρίσκει ενδιαφέρον στην ζωη του, προσπαθει να βρει ενδιαφέρον από την ζωή των άλλων...Αυτό δεν αλλάζει πουθενά τελικά, αλλά έχω αποδεχτεί και αυτήν την πλευρά των ανθρώπων...

΄Οσο για το ότι δεν είναι για νεαρούς η Σύρος εξαρτάται πάντα από τι θεωρει κανείς ότι είναι για τους νεαρούς. Η διασκέδαση (εννοώ μπαράκια κλπ) όντως είναι υποτυπώδης στην Σύρο, αλλά θεωρώ ότι μπορούμε να διασκεδάζουμε και με άλλον τρόπο.

Η Σύρος δεν είναι και η άκρη του κόσμου τελικά. Τρεις ώρες από την Αθήνα είναι Very Happy Very Happy Very Happy

Πάντως όποιος μπορεί να φύγει για επαρχία, αν έχει δηλαδή άκρες σε κάποιον μικρότερο τόπο και μπορεί να επιβιώσει εκεί, είναι πια η μόνη λύση για ποιοτική ζωή...
Αν βέβαια το έχει η κούτρα μας να κατεβάζει άγχος, Ha ha δεν θα το γλιτώσουμε όπου και να πάμε...
:x :x :x :x @};- @};- @};-
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

Α εγώ ανέκαθεν ήθελα να ζώ σε ένα όμορφο νίση ,μου αρέσει πολύ και το βουνό αλλά όχι και για μόνημα.
ελπίζω κάποια στιγμή να εκπληρωθεί αυτή μου η επιθυμία :x O:-)
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

κι εγώ Βασίλη του βουνού είμαι... των δασών και των ποταμών...
Η θάλασσα δεν μου αρέσει ούτε καν το καλοκαίρι...

όμως η Σύρος δεν είναι για μένα απλά όμορφη σαν τοπίο...Κάτι άλλο με "μαγεύει" εκεί και ξεπερνάω την αγάπη μου για τα δάση και τα βουνά...

:x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Alexandros
Δημοσιεύσεις: 3116
Εγγραφή: 15 Μάιος 2010 11:04 pm

Δημοσίευση από Alexandros »

Εγώ γεννήθηκα στην Αθήνα αλλά μεγάλωσα σε επαρχία. Μετά για διάφορους λόγους έμεινα σε Θεσσαλονίκη, Λάρισα και τέλος Αθήνα.

Όμως πάντα μου έλλειπε η επαρχία. Με την πρώτη ευκαιρία επέστρεψα και δεν το έχω μετανιώσει ούτε λεπτό άσχετα αν αντιμετωπίζω και εγώ τις γνωστές δυσκολίες των μικρών αστικών κέντρων.

Πουθενά δε μπορείς να τα έχεις όλα… και αν αυτό είναι στο μυαλό σου τότε είσαι έτοιμος να απολαύσεις τις χαρές του τόπου σου!!! :x
-Της γης παιδί είμαι και του έναστρου ουρανού αλλά το γένος μου είναι βεβαίως (μόνον) ουράνιο...

-Η Αγάπη υπερβαίνει το φόβο και την μοναξιά, Οδηγώντας πέρα από τα ρηχά αισθήματα, στις ακτές της απέραντης Ύπαρξης…

http://youtu.be/kHJDhPVpI1s" onclick="window.open(this.href);return false;

Επιστροφή στο “ΤΑΞΙΔΙΑ”