Ôáîéäåýïíôáò óôçí Éóðáíßá

Άβαταρ μέλους
SoulSeek
Δημοσιεύσεις: 54
Εγγραφή: 23 Μαρ 2008 1:45 pm
Τοποθεσία: Υφαντόκοσμος

Ôáîéäåýïíôáò óôçí Éóðáíßá

Δημοσίευση από SoulSeek »

...Ôáîéäåýïíôáò óôç ìáãåõôéêÞ Ìáäñßôç óõãêåêñéìÝíá êáèþò êáé óôá ðåñß÷ùñá. Åßíáé ðïëëÜ áõôÜ ðïõ èá ìðïñïýóáìå íá ãñÜøïõìå ãéá ôç Ìáäñßôç, ãåìßæïíôáò óåëßäåò ïëüêëçñåò ìå öùôïãñáößåò êáé ðåñéãñáöÝò, áëëÜ ãéá ôçí þñá èá ðù ìüíï äýï ÷áñáêôçñéóôéêÜ ôçò:
1) Óå áíôßèåóç ìå ôçí ÁèÞíá, ç Ìáäñßôç åßíáé ìéá åõñùðáúêÞ ðñùôåýïõóá (ìå ü,ôé óõíåðÜãåôáé áõôü)
2) Ìéëþíôáò ãéá ôçí Éóðáíßá, Ìáäñßôç êáé Âáñêåëþíç åßíáé äýï åíôåëþò äéáöïñåôéêÝò ðüëåéò. ÄéáöïñåôéêÝò íïïôñïðßåò, äéáöïñåôéêüò ôñüðïò êáé åðßðåäï æùÞò, äéáöïñåôéêÜ üëá. ºóùò áõôü íá åîçãåß êáé åí ìÝñåé ìéá êïíôñßôóá ðïõ õðÜñ÷åé ìåôáîý êáôáëùíþí êáé ìáäñéëÝíùí.

Ãéá áñ÷Þ ëïéðüí ðÜìå ÔïëÝäï...äçìïöéëÞò ðñïïñéóìüò ìéóÞ þñá Ýîù áðü ôç Ìáäñßôç, ìå ðåñßðïõ 78.000 êáôïßêïõò.
Εικόνα
ºóùò ôï ðéï óõíáñðáóôéêü óôïé÷åßï áõôÞò ôçò ðüëçò åßíáé ç "Üãñéá" ïìïñöéÜ ðïõ Ý÷åé, ìå ôï êÜóôñï ðïõ ðåñéêëåßåé Ýíá ìåãÜëï ìÝñïò ôçò ðüëçò, ôá ìáãáæéÜ ðïõ ðñïùèïýí êÜèå åßäïõò "ðïëåìéêü" åîïðëéóìü (ðáíïðëßåò, óðáèéÜ êôë), ôá Üðåéñá êáëíôåñßìéá óôá ïðïßá ìðïñåß íá ÷áèåß êáíåßò êÜíïíôáò âüëôåò êáèþò êáé...

Εικόνα
...ï èåüñáôïò, ãïôèéêïý ôýðïõ êáèåäñéêüò íáüò óôï êÝíôñï ôïõ êÜóôñïõ, óôïí ïðïßïí ìðïñåß êáíåßò íá ìðåé êáé íá äåé ôç ÷ëéäÞ ðïõ ôïí ÷áñáêôçñßæåé. ÌÝóá óôï Íáü õðÜñ÷ïõí ðïëëÝò ìéêñÝò áßèïõóåò óôéò ïðïßåò ìðïñåß íá äåé êáíåßò êïììÜôéá ôçò éóôïñßáò ôïõ, óå üëåò ôéò åêöÜíóåéò ôçò. Ãéá ðáñÜäåéãìá, óå ìéá áðü ôéò áßèïõóåò ìðïñåß íá äåé ìéá ìåãÜëç óõëëïãÞ áðü ðßíáêåò ðïõ äéáêïóìïýí ôï íáü, åíþ óå ðåñßïðôç èÝóç âñßóêåôáé êáé Ýíáò ðßíáêáò áðü ôïõò êáëýôåñïõò ðßíáêåò ôïõ El Greco...
Εικόνα

Óôï Toledo åðßóçò âñßóêåôáé êáé ôï óðßôé êáé ôï åñãáóôÞñé ôïõ El Greco, ôá ïðïßá üìùò åäþ êáé ëßãá ÷ñüíéá åßíáé êëåéóôÜ ëüãù áíáêáßíéóçò.

Áêüìá, ìçí îå÷Üóåôå íá ðåñÜóåôå ìéá âüëôá áðü ôçí ãÝöõñá ôïõ Saint Martin, êáôáóêåõÞ ôïõ 14ïõ áéþíá...
Εικόνα

ÁõôÜ ðñïò ôï ðáñüí... Áí ðÜôå Ìáäñßôç, ìéá ìÝñá áîßæåé ïðùóäÞðïôå íá ôçí ðåñÜóåôå óôï Toledo! :wink:
nikos
Δημοσιεύσεις: 1729
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 10:28 pm

Δημοσίευση από nikos »

Σε αντίθεση με την Αθήνα, η Μαδρίτη είναι μια ευρωπαϊκή πρωτεύουσα
Για αυτό είμαι σίγουρος ακόμη κι αν δεν έχω πάει! :lol:

Βάλε και άλλες φωτογραφίες soulseek αν έχεις κέφι! :)
There is a difference between knowing the path and walking the path
Άβαταρ μέλους
SoulSeek
Δημοσιεύσεις: 54
Εγγραφή: 23 Μαρ 2008 1:45 pm
Τοποθεσία: Υφαντόκοσμος

Δημοσίευση από SoulSeek »

ÁìÝ. :)
Ëßãåò áêüìç öùôïãñáößåò áðü Toledo, üðùò áõôÞ ðïõ äßíåé ìéá êáëýôåñç Üðïøç ôçò ðüëçò áðü ðÜíù:
Εικόνα

Ìéá öùôï-äåßãìá áðü ôï åóùôåñéêü ôïõ ðñïáíáöåñüìåíïõ íáïý:
Εικόνα

Åðßóçò, Ýíá Üãáëìá óôï ïðïßï "óêüíôáøá" êáé ìïõ Üñåóå éäéáßôåñá:
Ï ãíùóôüò ìáò ÈåñâÜíôåò, êÜôù áðü ôçí êåíôñéêÞ ðëáôåßá ôçò ðüëçò (Plaza Zocodover) :D
Εικόνα
ÓéãÜ ìçí êÜôóù íá óêÜóù...
[ÄáëÜé ËÜìá]
Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23105
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Δημοσίευση από Danielli »

Τι μου θύμησες τώρα!!!!
Αλήθεια υπάρχουν ακόμα ΜακΝτόναλντς στην πλατεία του Τολέδο;;
Τι εκκλησίες, τι αρχιτεκτονική!!!
Αλλά η μεγάλη μου καψούρα ήταν η Βαρκελώνη!!!
Κάποια απογεύματα νομίζω ότι μυρίζω ακόμα το αεράκι στο λιμάνι!!!
Και πήγα το 1993!! :shock: (Πέρασαν 15 χρόνια;;;;;)
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!
Άβαταρ μέλους
SoulSeek
Δημοσιεύσεις: 54
Εγγραφή: 23 Μαρ 2008 1:45 pm
Τοποθεσία: Υφαντόκοσμος

Δημοσίευση από SoulSeek »

Ù íáé, äõóôõ÷þò õðÜñ÷ïõí áêüìá ôá MacDonalds óôçí ðëáôåßá...
Âáñêåëþíç äåí Ý÷ù ðÜåé, áëëÜ áêïýãïíôáò ôéò åíôõðþóåéò ìéáò ößëçò ðïõ ðÞãå êáé óõãêñßíïíôáò ìå ôéò äéêÝò ìïõ åíôõðþóåéò áðü Ìáäñßôç... Þôáí óáí íá ìéëïýóáìå ãéá äéáöïñåôéêÞ ÷þñá! (êáëÜ, ü÷é üôé èÝëåé êáé ðïëý ç Êáôáëùíßá ãéá íá áíåîáñôçôïðïéçèåß)
¢ëëåò ôéìÝò, Üëëïé Üíèñùðïé, Üëëç íïïôñïðßá, Üëëïé ñõèìïß æùÞò, Üëëï âéùôéêü åðßðåäï êôë..

ÂÜëå êé åóý êáìéÜ öùôïãñáößá áí èåò, íá ìáò êÜíåéò ìéá îåíÜãçóç óôç Âáñêåëþíç.. :wink:
ÓéãÜ ìçí êÜôóù íá óêÜóù...
[ÄáëÜé ËÜìá]
Άβαταρ μέλους
Emmaki
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 13192
Εγγραφή: 26 Απρ 2007 11:03 am
Τοποθεσία: Pandora!!

Δημοσίευση από Emmaki »

Βαρκελωνη μπορω να σας ενημερωσω εγω...που πηγα και εκλαιγα για να φυγω...... :cry: :cry: :cry:

Ειχα παει καλοκαιρι μετα τους Ολυμπιακους που ειχαν διεξαχθει στη Βαρκελώνη...

Δε μπορω να σας περιγραψω ποσο ομορφα ηταν.....ειναι μια πολη που εχει παθος..οχι ερωτισμο οπως το Παρισι...

Λογω του Φλαμενγκο?Λογω των Ισπανων?Λόγω της θάλασσας....και της σαγκριάς???

Εχει απιστευτα πράγματα να δεις...απο αρχαιολογική αποψη...

Υπάρχει ενας ναος...(δεν εχω ξαναδει κατι ωραιοτερο απο αυτο..)που χτιστηκε απο καποιον ο οποίος πέθανε και δεν πρόλαβε να το ολοκληρώσει γυρω στο 1800 κατι....και ενας μεταγενεστερος καλλιτεχνης συνεχισε το εργο του με το δικο του προσωπικο μοτιβο.....και ετσι το εργο αυτο απο τη μια ειναι χτισμενο με κλασσικη πινελια και απο την αλλη με μια μοντερνα.....

Sagrada Familia!!!!Αααααχχχ....

Εικόνα

Πανεμορφα... :D
Ας είμαι και ο μόνος ΄Ανθρωπος που πιστεύει στην Δύναμη της Αγάπης, δεν παίρνω ποτέ τον Λόγο μου πίσω...Θα την υπηρετώ, ακόμα κι αν μείνω μόνη και αξιοκατάκριτη από αυτούς που όφειλαν να είναι οι αγαπημένοι μου... ΓΙΑΤΙ ΜΠΟΡΩ!!!

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23105
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Δημοσίευση από Danielli »

Αχχχ Σαγκράδα φαμίλια!!!! Μόλις βγείς απτο μετρό και σηκώσεις το κεφάλι σε ΄πιάνει δέος!! Το μουσείο Πικάσο, τα καραμελόσπιτα του Γκοντί....... :P
Μακάρι να μπορούσα να να βάλω φωτογραφίες, αλλά δεν έχω τεχνολογία!! :cry:
Είναι όμως στη καρδιά μου :wink: Τα βλέπετε;;;
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!
Άβαταρ μέλους
Emmaki
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 13192
Εγγραφή: 26 Απρ 2007 11:03 am
Τοποθεσία: Pandora!!

Δημοσίευση από Emmaki »

Και να...Danny μου....να γιατί έφυγα κλαίγοντας απο κει....!!!!

Υπάρχει στη Βαρκελώνη και ενα μουσείο(που λέει ο λόγος μουσείο..)ειναι σαν ενα μικρο χωριο....που το εχει χτισει ενας ισπανος πολυ γνωστος καλλιτεχνης...(Γκοντι Danny μου?Δεν θυμαμαι...αμαν πια αυτο το Αλτσχαιμερ... :shock: )

Παιδια ειναι απλα μια μαγεια...και η θάλασσα.....και η Plaza de Ramplas!!!!Αααααχχχχ!!!! :D :D :D :D
Ας είμαι και ο μόνος ΄Ανθρωπος που πιστεύει στην Δύναμη της Αγάπης, δεν παίρνω ποτέ τον Λόγο μου πίσω...Θα την υπηρετώ, ακόμα κι αν μείνω μόνη και αξιοκατάκριτη από αυτούς που όφειλαν να είναι οι αγαπημένοι μου... ΓΙΑΤΙ ΜΠΟΡΩ!!!

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
SoulSeek
Δημοσιεύσεις: 54
Εγγραφή: 23 Μαρ 2008 1:45 pm
Τοποθεσία: Υφαντόκοσμος

Δημοσίευση από SoulSeek »

Εικόνα

Εικόνα
ÓéãÜ ìçí êÜôóù íá óêÜóù...
[ÄáëÜé ËÜìá]

Επιστροφή στο “ΤΑΞΙΔΙΑ”