Ταξίδια και διακοπές...

Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Ταξίδια και διακοπές...

Δημοσίευση από Rainmaker »

Η φύση του ανθρώπου είναι να ταξιδεύει... να γνωρίζει νέα μέρη κουλτούρες, ήθη, έθιμα, να "ανακαλύπτει" μονος του περιοχές στη χώρα του και στο εξωτερικό...
Αφού λοιπόν πλησιάζει τώρα το καλοκαίρι είπα μηπως θέλετε να προτεινετε στους υπόλοιπους της "ομαδας" κανενα μερος για διακοπες.. έτσι για κάτι διαφορετικό και χαρούμενο..
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Δεν προτείνω διακοπες.........προτείνω ηλιοβασίλεμα στο Μολυβο!!!!!!!!
Εκεί ζει το όνειρο για οποιον το εχει ,για οποιον θελει να το δημιουργήσει ,για οποιον το εχασε καιθελει να το βρει
.Ο Μολυβος ειναι ΤΟ ονειρο!!!!!!!!!!
Η Παναγια η Γοργόνα είναι Ο μεζες
και η Λεσβος ολοκληρη είναι Η ενεργεια.
Οχι δεν υπερβαλω,τονησι ειναι υπεροχο απλά τα εξοδα μεγαλα για να ρθεις,ειναι γεγονός,αλλά αξίζει,πιστέψτε με. :D
Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Δημοσίευση από Rainmaker »

Δεν ξέρω πόσοι απο εσάς έχετε πάει στην Κρήτη.. εγώ από την πρώτη φορά που πήγα ξετρελάθηκα.. Αυτό το νησί προσφερει στους επισκέπτες ότι μπορεί να θέλουν.. Ένα μερος μοναχικό για ξεκούραση και ηρεμία ενα μερος για ξεφάντωμα εχει απο όλα Υπέροχες παραλίες με αμμο ή πετρα υπέροχα τοπία και για όσους ενδιαφέρονται ιστορικα μνημεια και τοποθεσίες.. το Ηράκλειο είναι μια πόλη σαν όλες τις άλλες.. τα Χανιά και το Ρέθυμνο όμως είναι πολυ γραφικά με σοκακια που σε προκαλούν να τα περπατησεις με λιμανακια που σε κανουν να μελαγχολεις.. οταν παει κάποιος στην Κρητη μαγεύεται.. και δεν θέλει να γυρίσει.. όποιος θελει μπορει να μου ζητησει να του προτεινω μερη να επισκεπτει ...
Ααα όσο για το ταξιδι και εξοδα.. οι γραμμες των πλοιων κανουν διάφορες προσφορές καθε καλοκαίρι σε εφημεριδες και περιοδικα..
ΗΚρητη ειναι για όλα τα πορτοφολια.. :D
Άβαταρ μέλους
Emmaki
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 13192
Εγγραφή: 26 Απρ 2007 11:03 am
Τοποθεσία: Pandora!!

Δημοσίευση από Emmaki »

Ένας πανέμορφος προορισμός για τις καλοκαιρινές σας αποδράσεις, είναι η Μήλος. Πανέμορφα, κρυστάλλινα, πράσινα νερά, μαγευτικές παραλίες αν και λίγο δύσβατες, καλό φαγητό και μια εκκλησία στο κέντρο που σας χαρίζει μια καταπληκτική θέα. Αν αποφασίσετε να την επισκεφθείτε, μην παραλείψετε να πάτε στις παραλίες Σαρακήνικο, Αχιβαδολίμνη, Τσιγκράδο (εκεί θα πάρετε μια βαθιά ανάσα και θα κατεβείτε ένα μικρό αμμόλοφο, για να ανταμειφθείτε από την υπέροχη, μικρή παραλία. Ειλικρινά νιώθεις ότι είσαι σε άλλη χώρα, σε άλλον πλανήτη!).

Εμμανουέλα :D :D :D
Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Δημοσίευση από Rainmaker »

Έιχα πάει στη Μήλο παλιότερα και πραγματικά μου είχαν κάνει εντυπωση οι παραλίες της.. Απο τότε όμως φανταζομαι θα έχει αλλαξει αρκετά.. πότε πηγες τελευταία φορά Εμμανουέλα;;
Άβαταρ μέλους
Emmaki
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 13192
Εγγραφή: 26 Απρ 2007 11:03 am
Τοποθεσία: Pandora!!

Δημοσίευση από Emmaki »

Η αλήθεια είναι ότι έχω να πάω τρία χρόνια, αλλά ξέρω ότι έχει κάτι τόσο μαγικό εκεί που ότι και να κάνουν για να προσπαθήσουν να το αλλάξουν οι κάτοικοι του νησιού θα μου είναι πολύ δύσκολο να σταματήσω να το αγαπάω.
Ένα άλλο νησί που ενδείκνυται για απίστευτη ζωτική ενέργεια είναι η Σύρος! Πραγματικά, έχει ένα απίστευτο ρεύμα ενέργειας και οξυγόνου, που σε αφήνει να αναπνεύσεις «καθαρό αέρα». Είμαι σίγουρη ότι δεν θα αντισταθείτε να το ξανά επισκεφθείτε!!!!!

Εμμανουέλα
Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Δημοσίευση από Rainmaker »

Έχετε σκεφτεί που θα πάτε διακοπές φέτος;;;
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

ΣΥΡΟΣ

΄Ηταν η πρώτη φορά που πήγαινα. Στην αρχή την επέλεξα σαν προορισμό, γιατί ήταν κοντά. Σήμερα, 6 χρόνια μετά, δεν θα μπορούσα να φανταστώ ότι θα περάσει ένα καλοκαίρι, χωρίς να την δω.

Σαν παλιά γνώριμη αγαπημένη. Που την συναντάς τυχαία και νιώθεις ότι την ξέρεις καλά! Και δεν θέλεις πια να την αποχωριστείς...

Ερμούπολη, κάθε βλέμμα μου γεμίζει με αναμνήσεις.
Βαπόρια, παλιά αρχοντικά, άγρια θάλασσα, μυρωδιά από "συριανή πολυτέλεια"
Δελφίνι, η παραλία που γέμισε με το όραμά μου. Παρθένα και δύσβατη, μα τόσο γαλάζια, τόσο απέραντη...

Και εκεί ψηλά στο μοναστήρι στην ΄Ανω Σύρο, βλέπω το Σύμπαν. Ο ορίζοντας απεριόριστος, έως ότου το μάτι κουραστεί από το γαλάζιο και σταματήσει στα στενά σοκάκια με τα ατελείωτα σκαλιά.

...μια φούντωση μια φλόγα
έχω μέσα στην καρδιά
λες και μάγια μου ΄χεις κάνει
Φραγκοσυριανή γλυκιά...

Μετά από το πολυτάραχο ταξίδι για την επιστροφή,
για μένα "Ιθακη" είναι η Σύρος!!!
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Emmaki
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 13192
Εγγραφή: 26 Απρ 2007 11:03 am
Τοποθεσία: Pandora!!

Δημοσίευση από Emmaki »

Πράγματι, η Σύρος είναι από τα πιο όμορφα νησιά μας. Μήπως έχει πάει κάποιος στα Κύθηρα ή στη Φολέγανδρο να μου πει τη γνώμη του;;

Επίσης, αν έχετε στη διάθεσή σας κάποια λεφτά και 2-3 βδομάδες, θα μπορούσατε να πάτε στα νησιά Langwui στη Κουάλα Λαμπουρ. Θα χαλαρώσετε στη χρυσή παραλία με πράσινα νερά, θα πιείτε κοκτέιλ με 4€, θα σας κάνουν ρεφλεξολογία για μια ολόκληρη ώρα για μόνο 5€ και τα ταξί θα σας μεταφέρουν για 1€!! Τα ξενοδοχεία το καλοκαίρι στοιχίζουν από 50- 100€ και είναι εκπληκτικά, πεντακάθαρα και μοντέρνα σπιτάκια πάνω στην παραλία. Το μόνο ακριβό έξοδο είναι τα εισιτήρια σας, γιατί το ταξίδι διαρκεί 12-15 ώρες. Οπλιστείτε με κουράγιο για να απολαύσετε τον παράδεισο!!!!!! :D
Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Δημοσίευση από Rainmaker »

μπάα τους 8 μήνες του χρόνου ειμαι στο εξωτερικό.. ετσι λέω τα καλοκαίριαμου να τα περναω ελλαδα ή καπου εδω κοντά...
Άβαταρ μέλους
Emmaki
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 13192
Εγγραφή: 26 Απρ 2007 11:03 am
Τοποθεσία: Pandora!!

Δημοσίευση από Emmaki »

Εσύ Ηλία μου είσαι στο εξωτερικό και αλλάζεις παραστάσεις κάθε οκτώ μήνες. Ρώτα και εμάς που θέλουμε να αλλάξουμε λίγο παραστάσεις!!!!
Νησιά Φίτζι έρχομαιιιιιιιιιιιιιιιιιιι!!!!!!!!!!!!!!!
:D
Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Δημοσίευση από Rainmaker »

Εγώ ακόμα δεν ξέρω τι θα κάνω.. όπου με βγάλει ο δρόμος.. δεν μάρέσει να κάνω σχέδια από πρίν για το πότε και που μόνο να έχω στο μυαλό μου μερικές ιδέες.. τελευταια στιγμη αποφασίζω και πάω συνήθως... χεχεχε
Άβαταρ μέλους
Emmaki
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 13192
Εγγραφή: 26 Απρ 2007 11:03 am
Τοποθεσία: Pandora!!

Δημοσίευση από Emmaki »

Οι απρογραμμάτιστες διακοπές είναι οι καλύτερες, είτε είναι με παρέα, είτε με τον σύντροφό μας. Μακάρι να ήταν Ο Λ Ε Σ έτσι!!!! Εγώ πάλι έχω κανονίσει την παρέα και μου λείπει μόνο το μέρος… λεπτομέρειες!!!! :D :D :D
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Σου λείπει το μέρος?

΄Ακου λοιπόν Εμμανουέλα!

Κλείσε τα μάτια και ονειρέψου.
Ονειρέψου την θάλασσα καταγάλανη, κρυστάλλινα νερά σε όποια απόχρωση εσύ θέλεις, μπλε, τυρκουάζ, πράσινη!

Η ακτή, με χρυσή άμμο που λαμπει στον ήλιο.
Δες τον εαυτό σου ξαπλωμένο στην άμμο και νιώσε τις δυνατές ενέργειες της Γης να σε τυλίγουν. ΄Αφησέ τες να σε αγκαλιάσουν στοργικά και νιώσε το αγκάλιασμα της μητέρας...νιώσε την φροντίδα, την ζεστασιά. (Γη)

΄Οσο είσαι μέσα στις ενέργειες της Γης, κάλεσε τον ΄Ηλιο να στείλει χρυσό΄φως και να σε λούσει. Νιώσε αυτό το φως να μπαίνει σε κάθε σου κύταρο και να του δίνει ζωή και ζέστη (ΦΩΤΙΑ)

Σήκω, και μπες αργά, στην θάλασσα. Ξάπλωσε πάνω της και αφέσου στο χάδι της. Νιώσε το νερό να καθαρίζει κάθε σκέψη και συναίσθημα που δεν χρειάζεσαι. Νιώσε το σώμα σου να απλώνεται και να γίνεται απέραντο, όπως η θάλασσα. (ΝΕΡΟ)

Πάρε μια βαθιά ανάσα και νιώσε όλη την ζωή να έρχεται στους πνεύμονες. Αναπνεε αυτόν τον αέρα και νιώσε τον να πλυμμηρίζει όλο σου το σώμα, να τροφοδοτεί όλα τα όργανα του σώματος με δύναμη και ενέργεια. (ΑΕΡΑΣ)

Βγες από την θάλασσα, στάσου όρθια στην ακτή και νιώσε την ενέργεια από το Σύμπαν, σαν μια φωτεινή ακτίνα να σε διαπερνά και να σε ενώνει με την γη. Γίνε ένα μέρος αυτής της ακτίνας, γίνε εσύ η ίδια η ακτίνα. (ΑΙΘΕΡΑΣ)

Μετά κοιταξε γύρω σου και ανακάλυψε ότι αυτό το μέρος που βρίσκεσαι, μπορεί να σε ακολουθεί σε κάθε προορισμό σου.
Σε όποιο νησί αποφασίσεις να πας, αυτό το τοπίο θα ξεδιπλώνεται από την καρδιά σου και θα εκδηλώνεται στο φυσικό επίπεδο.

΄Ετσι για να περάσεις, όπου πας, όμορφα!

Καλό ταξίδι!
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Emmaki
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 13192
Εγγραφή: 26 Απρ 2007 11:03 am
Τοποθεσία: Pandora!!

Δημοσίευση από Emmaki »

Εντάξει το αποφάσισα!!!! Με όλα αυτά που μου είπες Βάσω… θα πάω στη Μύκονο!!!!! Κάτι μου έκανε αυτό το
Πάρε μια βαθιά ανάσα και νιώσε όλη την ζωή να έρχεται στους πνεύμονες. Αναπνεε αυτόν τον αέρα και νιώσε τον να πλυμμηρίζει όλο σου το σώμα, να τροφοδοτεί όλα τα όργανα του σώματος με δύναμη και ενέργεια. (ΑΕΡΑΣ)
:D :D :D :D

Επιστροφή στο “ΤΑΞΙΔΙΑ”