Ταξίδια και διακοπές...

Άβαταρ μέλους
Emmaki
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 13192
Εγγραφή: 26 Απρ 2007 11:03 am
Τοποθεσία: Pandora!!

Δημοσίευση από Emmaki »

Ναι ήταν και στη Σκωτία ο Νίκος το 1873...
Τότε δεν είχαν βέβαια υπολογιστές...έδιωχνε τον κόσμο απο τα μαγαζιά..

Δηλαδή αν εγώ έμπαινα σε ένα μαγαζί με εσώρουχα και ζήταγα ουΐσκι με έστελνε σπίτι μου...... :shock: :shock: :shock: :shock:

Απο τότε το έχει......!!!!!!!!!

Ηλία μην σου κάνει εντύπωση!!!!!!!!!!!!!!!!!!


8)
Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Δημοσίευση από Rainmaker »

Νικο δεν θα την αναγνωρίσεις.. έχει αλλαξει πολύ απο τότε!!!!!!!!!!!!!!
Άβαταρ μέλους
Emmaki
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 13192
Εγγραφή: 26 Απρ 2007 11:03 am
Τοποθεσία: Pandora!!

Δημοσίευση από Emmaki »

χαχα!!!!

Ναι ήμουν άντρας μπεκρούλιακας και σε όποιο μαγαζί έμπαινα ζήταγα ποτάκι....εε..και εκει βρέθηκε ο Νίκος:

-Οχι κύριε μου εδω έχει εσώρουχα....τι το κάναμε εδω American bar...βγείτε έξω.... και τέτοια!!!!!

:shock:

Δεν του ξαναμίλησα απο τότε.........

:shock:
nikos
Δημοσιεύσεις: 1729
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 10:28 pm

Δημοσίευση από nikos »

Ναι ήταν και στη Σκωτία ο Νίκος το 1873..
Όχι Ινδία ήμουν τότε! (αααχ άλλα πάτρια εδάφη! κατάλαβες Ηλία? :wink: )
έδιωχνε τον κόσμο απο τα μαγαζιά..
Δηλαδή αν εγώ έμπαινα σε ένα μαγαζί με εσώρουχα και ζήταγα ουΐσκι με έστελνε σπίτι μου......
Τριγύρναγα γενικώς, μου ζητούσαν ουίσκι γιατί έπινα,μου άρεσε το περπάτημα και με έλεγαν John!
Έγινα έπειτα ο ιδρυτής του Johnnie Walker! :shock: :lol:

Ηλία τι κόστος έχει περίπου μετ'επιστροφής την ’νοιξη η Σκωτία?
Από διαμονή? φαΐ? τιμές? για λέγε γιατί το σκέφτομαι 2-3 χρόνια τώρα.
There is a difference between knowing the path and walking the path
Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Δημοσίευση από Rainmaker »

περίπου 300 ευρω.. όσο για διαμονή μπορείς να μείνεις και σε μένα.. αν θές.. αλλιώς έχει όλων των τιμών καταλύματα... απο bed and breakfast... μέχρι holiday inn και hilton
nikos
Δημοσιεύσεις: 1729
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 10:28 pm

Δημοσίευση από nikos »

Ευχαριστώ πολύ για την πρόταση! Δεν θα έρθω μόνος όμως! :)

300 Ευρώ με ποια εταιρία? το φαΐ οκ? Είχε ανέβει πρόπερσι η αδερφή της συντρόφου μου και πέρσι η κολλητή της οπότε όπου να'ναι θα έρθω! :lol: Έχω ακούσει τα καλύτερα πάντως!
Πως βρίσκεις τους ανθρώπους μιας και τους ζεις καθημερινά?
There is a difference between knowing the path and walking the path
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33489
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

Πες μας Ηλία καμια λεπτομέρεια απο τη διαμονή σου εκεί!Έχεις πάει να δεις απο μέσα κανεναν πύργο ή ναό-εκκλησία απο αυτές τις χαρακτηριστικες της Σκωτίας?
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Δημοσίευση από Rainmaker »

ή με την klm ή brittish airways...
όσο για τους ανθρώπους.. ή αληθεια είναι ότι δεν έχω και την καλύτερη εντύπωση... ίσως γιατί δεν ζω και στην καλυτερη των περιοχών της σκωτίας.. σε άλλα μέρη που έχω πάει..δεν είναι όπως εδώ.. οι άνθρωποι εκεί είναι καλόκαρδοι φιλόξενοι.. ήρεμοι .. εδω.. είναι απλά αγριοι.. απότομοι και οι περισσότεροι πίνουν τόοοσο πολύ που στο τέλος ξεχνάνε και που είναι το σπίτι τους.. δεν δίνουν δεκάρα για τον διπλανό τους.. μπορεί να ακούσουν κάποιον να φωνάζει βοήθεια και να μην κάνουν τίποτα .. εστω και αν αυτός είναι ο γειτωνας τους.. μπορεί να δούν παιδιά να καταστρέφουν αυτοκίνητα βιτρίνες.. όχι μεγάλα παιδια.. ηλικίες.. 7 με 16 κυρίως...και να μην κάνουν τίποτα.. απλά αδιαφορούν...

πιο έξω σε άλλες περιοχές.. είναι εντελώς διαφορετικα... απλά η γλασκόβη και τα προάστια της έχουν γίνει έτσι... θεωρούνται απο τις πιο επικίνδυνες περιοχές της Σκωτίας...
Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Δημοσίευση από Rainmaker »

ANGELS ON EARTH έγραψε:Πες μας Ηλία καμια λεπτομέρεια απο τη διαμονή σου εκεί!Έχεις πάει να δεις απο μέσα κανεναν πύργο ή ναό-εκκλησία απο αυτές τις χαρακτηριστικες της Σκωτίας?
Ναι έχω πάει και σε πύργους και σε λίμνες σε μαγευτικά μέρη πραγματικα... στέκεσαι επάνω στο κάστρο του εδινβούργου και κοιτάς όλη την πόλη κάτω.. την πρωτεύουσα... και φανταζεσαι πως ήταν πρίν χτιστουν όλα αυτά..... έχω πάει στην loch ness ( loch σημαίνει λίμνη...) και με έχουν ξεναγήσει με βάρκα... μου είπαν ιστορίες.. έμαθα ότι το βάθος της λίμνης είναι όσο το ύψος της ψηλότερης κορυφής του βουνού που την περιβάλει...
έχω πάει σε ένα υπέροχο νησάκι.. το isle of skye.. με μοναδικά τοπία... υπέροχη φύση... και καταπληκτικούς ανθρώπους...
Είναι μοναδικά μέρη...
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33489
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

Ηλία δεν αντέχω να μου λες τέτοια, εγώ έχω φτάσει μεχρι την Ουαλία και την Ιρλανδία!Στην Ουαλία είχα περάσει θυμάμαι μπροστά απο έναν τέτοιο τελείως Γοτθικό πύργο και απ'έξω είχε ένα τηλέφωνω και έγραφε for sale! Δεν πάμε να τον αγοράσουμε ρε παιδιά ήταν τόσο μεγάλος που χωράει 100 μέλη φόρουμ και βάλε!
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Spyros
Δημοσιεύσεις: 746
Εγγραφή: 28 Απρ 2007 4:45 pm

Δημοσίευση από Spyros »

Η Ουαλία είναι στην καρδιά μου, όπως και οι άνθρωποί της!

Cardiffάρα ολέ!!!! :o :o :o

’λλη χώρα παιδί μου, άλλο κλίμα! :D
"Είμαστε φτιαγμένοι από αστροσκόνη, είμαστε η ενσάρκωση του σύμπαντος που προσπαθεί να καταλάβει τον εαυτό του."
nikos
Δημοσιεύσεις: 1729
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 10:28 pm

Δημοσίευση από nikos »

Για Εδινβουργο έχω ακούσει τα καλά Ηλία! νόμιζα πως ήσουν εκεί για αυτό παραξενευτηκα όταν είπες για τους ανθρώπους...
Για λέγε κι εσύ βρε Σπύρο για Ουαλία!
Για Ιρλανδία Δώρα? για φτιάξτε μας παιδιά!
There is a difference between knowing the path and walking the path
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33489
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

Παιδιά τι να σας πω!Εγώ είμουνα Αγγλία,Manchester συγκεκριμένα σε παιδική φίλη που σπούδαζε εκεί και πήγα να την επισκεφτώ!Ηταν στην παρεα μας κάτι Ελληνοιρλανδοί και μας πληροφ'ορησαν ότι εκείνες τις μέρες ήταν St Patricks Day στην Ιρλανδία!Αποφασίσαμε λοιπόν να πάμε οδικώς μέχρι την Ουαλλία και μετα πήραμε καράβι και περάσαμε απέναντι στην Ιρλανδία, η συνέχεια είναι αυτονόητη τέτοιες μέρες στην Ιρλανδία!Πυροτεχνήματα, μπύρα αφθονη Guiness(η αγαπημένη μου) και χαβαλές!Οι άνθρωποι δε καμία σχέση με τους Αγγλους ζεστοί γλυκείς και ντυμένοι σαν Έλληνες!Αφού έχω αρχίσει μα υποπτεύομαι μην είναι Μεσογειακά φύλα, κάπως περίεργα θα βρέθηκαν εκεί!Belfast μη με ρωτάτε δεν πήγα άν και θα το ήθελα πολύ!
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Δημοσίευση από Rainmaker »

Το ίδιο πράγμα έχω ακούσει και εγώ για την Ιρλανδία .. διαφορετική χώρα.. άλλοι άνθρωποι... άλλες συνήθειες...

Νίκο.. εγώ μένω σε μια μικρή πόλη έξω από τη γλασκόβη που ονομάζεται Paisley ήταν παλιά μια πόλη πολύ γνωστη για τα υφάσματά της.. Η γλασκόβη έγινε έτσι όπως είναι σήμερα γιατί ήταν μια πόλη καθαρά για κατασκευή πλοίων... και ποταμόπλοιων... τα πλοία που κατασκευάστηκαν εδώ ήταν ξακουστα!! όλοι οι βασιλιάδες της αγγλίας είχαν ένα πλοιο στο όνομά τους φτιαγμένο ολόκληρο στον ποταμό Clyde της γλασκόβης.. υπήρχαν πάρα πολλά ναυπηγία.. για εμπορικά .. επιβατικα... και φυσικά πλοία για το πολεμικό ναυτικό.. όσα πλοία είχαν φτιαχτεί εδω λενε ότι ήταν τα καλύτερα...τα πιο γερά... υπάρχουν ακόμη πλοία που φτιάχτηκαν στη γλασκόβη τότε .. που χρησιμοποιούντε ακόμα και προσφέρουν μεγάλη ασφάλεια...

Κάποια στιγμή όμως όλα τα ναυπηγεία έκλεισαν... λόγω χρεοκοπίας... βλέπετε αυτοί εδω τα φτιάχναν όλα στο χέρι.. οι άλλες χώρες ξεκίνησαν να χρησιμοποιούν πιο μοντέρνους τρόπους παραγωγής με λιγότερους εργάτες και πιο φτηνά προιόντα... όπως καταλαβαίνετε.. οι αγοραστές δεν ενδιαφερόντουσαν για το χειροποίητο ή το πιο γερό.. αλλα για το πιό φτηνό και σχετικά καλής ποιότητας... τα περισσότερα ναυπηγία έκλεισαν μέσα σε ένα βράδυ...και τα υπόλοιπα ακολούθησαν σιγά σιγα.. τώρα νομίζω ότι έχουν μείνει μονο ένα ή δύο ανοιχτά...
Αυτό δημιούργησε ανεργία... και στη συνέχεια εγκληματικότητα.. και αυτό συνεχίζει μέχρι σήμερα.. όχι τόσο η ανεργία όσο η εγκληματικότητα που ξεκινάει απο τις πολύ νεαρές ηλικίες.. έχω δεί παιδάκια 8 χρονών να πίνουν .. να έχουν ναρκωτικά (όχι μονο για χρήση .. αλλα και εμπόριο...!) .. ή να έχουν μαζί τους μαχαίρι ή κάτι παρόμοιο..
nikos
Δημοσιεύσεις: 1729
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 10:28 pm

Δημοσίευση από nikos »

Δώρα :D

Ηλία :( . Παιδιά ε? :cry:

Ευχαριστούμε!
There is a difference between knowing the path and walking the path

Επιστροφή στο “ΤΑΞΙΔΙΑ”