ΠΟΙΑ Η ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ ΓΙΑ ΖΑΚΥΝΘΟ?

Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

ΠΟΙΑ Η ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ ΓΙΑ ΖΑΚΥΝΘΟ?

Δημοσίευση από ARTYADIS »

Καλημέρα παιδιά! :-D

Θέλω να πάω διακοπές με την κόρη μου στη Ζάκυνθο. Δεν έχουμε ξαναπάει και θα ήθελα όποιος μπορεί να μου δώσει κάποιες πληροφορίες. Ποια μέρη είναι τα πιο ωραία, παραλίες, οτιδήποτε που θα μπορούσε να φανεί χρήσιμο!
Ευχαριστώ @};- @};-
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23105
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Δημοσίευση από Danielli »

Να σου πω για την Κέρκυρα??
Ιόνιο και εδώ!!! :D
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Δημοσίευση από ARTYADIS »

Αχ! Ωραία η Κέρκυρα Ντάννυ μου, αλλά η μικρή με έχει φάει για την Ζάκυνθο. Δεν ξέρω πως της κόλλησε αλλά δεν θέλω να της χαλάσω το χατίρι :D :D

Ευχαριστώ πάντως @};-
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Με αυτο το συνδιασμό καλη ειναι η Ζακυνθος ,,θα σε βολεψει.. @};-
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Δημοσίευση από ARTYADIS »

:)) :)) @};- @};-
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23105
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Δημοσίευση από Danielli »

Χωρις πλάκα τώρα, επειδη μάλλον στο φόρουμ δεν έχουμε κανέναν απτη ζακυνθο, αν θελήσεις πληροφορίες για διαμονή , μεταφορά , περιοχές κλπ, εχω μιά συναδελφο εκει που είναι πολύ γλυκός άνθρωπος και θα μας δώσει πληροφορίες.

Στειλε μου πμ, αν θέλεις με περισσότερα στοιχεία, πότε θες να πάς ,να της κάνω ένα τηλ. :x :x
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Αρτυαδις, εχω παει τρεις φορές και μου φάνηκε καλη για οικογενειες και για ησυχες διακοπές. Δλδ αν θελεις παραλιες με αμμουδιά και ζεστά νερά, δρόμους ευκολους και καλο φαί ειναι ιδανική. Εχει και ολων των ειδων τα ξενοδοχεία κλπ...αλλα αν θέλεις κοσμική ζωή η το εντελως αντιθετο [ πρωτόγονες περιοχες με σκηνες κλπ ] δεν εχει και πολλα απο αυτα.
Εσυ ετσι οπως πας , με την μικρή ειναι οτι πρέπει....και θα περάσετε και ομορφα και οι πιθανότητες να βρειτε παρέα αν θέλετε ειναι πολλές.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Επισκέπτης την 06 Ιουν 2009 10:04 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Δημοσίευση από ARTYADIS »

Χωρις πλάκα τώρα, επειδη μάλλον στο φόρουμ δεν έχουμε κανέναν απτη ζακυνθο, αν θελήσεις πληροφορίες για διαμονή , μεταφορά , περιοχές κλπ, εχω μιά συναδελφο εκει που είναι πολύ γλυκός άνθρωπος και θα μας δώσει πληροφορίες.
Ντάνυ μου σε ευχαριστώ πάρα πάρα πολύ! Τώρα είδα το μήνυμά σου!
΄Εκλεισα ήδη ξενοδοχείο για τις 23/6/09 αλλά σίγουρα οι πληροφορίες για τα μέρη που θα μπορούσαμε να επισκεφθούμε θα είναι πολύτιμες!! @};-
Θα ήθελες να μου δώσεις κάποιο τηλέφωνο της φίλης σου για να την συμβουλευτώ άμα πάμε εκεί?
Την επόμενη φορά θα ήταν πολύ ωραία να έρθουμε και στην Κέρκυρα, να γνωριστούμε και από κοντά :x >:d<

Αετίνα μου, ακριβώς επειδή πάω μόνη μου με την κόρη μου, οι παραλίες με τα γαλαζοπράσινα νερά που έχω δει σε φωτογραφίες είναι ο καλύτερος πειρασμός! Και να ήθελα κοσμική ζωή, δεν θα μπορούσα εύκολα με την μικρή.
Γι' αυτό φαντάζομαι ότι θα περάσουμε πολύ ωραία, ξεκούραστα, και θα γυρίσουμε και μέρη που δεν έχουμε ξαναδεί. Δεν έχω πάει ποτέ σε νησί του Ιονίου και είναι μία μοναδική ευκαιρία να ηρεμήσω σε ένα πρωτόγνωρο και ήσυχο περιβάλλον @};-
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23105
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Δημοσίευση από Danielli »

Οκ ! Θα της μιλήσω και θα σου στειλω πμ >:d<
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!
Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23105
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Δημοσίευση από Danielli »

Κοίταξε τα π.μ σου. :x :x
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Δημοσίευση από ARTYADIS »

Είδα το μήνυμά σου και σ' ευχαριστώ και πάλι ζουζουνίτσα μου! @};-
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Δημοσίευση από ARTYADIS »

Παιδιά μόλις γύρισα από Ζάκυνθο!!!!
Περάσαμε φανταστικά και συστήνω το υπέροχο αυτό νησάκι με τα γαλαζοπράσινα νερά ανεπιφύλακτα σε όλους όσους θα ήθελαν να πάνε!
Για οικογενειακές διακοπές συστήνω το χωριό ΑΛΥΚΑΝΑ στο οποίο πήγαμε κι εμείς και ήταν πάρα πολύ ωραία!
Για όσους όμως θέλουν βαβούρα, φασαρία και πάρα πολύ κόσμο ηλικίας 18-30 χρονών τότε ο ΛΑΓΑΝΑΣ νομίζω τους ταιριάζει περισσότερο!
Ντάνυ μου, δεν πήρα την Γιώτα τηλέφωνο γιατί κάναμε τόσα πολλά πράγματα κάθε μέρα (εκδρομές, χελώνες Careta-Careta, μπάνια ιππασία...) που γυρνάγαμε το βράδυ στο ξενοδοχείο πτώμα στην κούραση! Σ' ευχαριστώ πάντως πολύ! :x :x

Για όσους πάνε για πρώτη φορά, επειδή όλες τις εκδρομές τις αναλαμβάνουν τουριστικά γραφεία, έχω να προτείνω το "IONIAN SERVICES" τηλ. 26950 83028, 84098 και να μιλήσετε με τον Νίκο ή την ’ντζελα οι οποίοι θα σας εξυπηρετήσουν πολύ! Επίσης θα μπορούσατε να φάτε στο CHINESE-INDIAN RESTAURANT, τηλ. 26950 83957, 84214 με εξαιρετικό φαγητό για όσους τους αρέσουν τα εξωτικά φαγητά :-D
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23105
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Δημοσίευση από Danielli »

Πολυ χαιρομαι ποθ περασατε καλά :-D
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Ας συνεχίσω κι εγώ το τόπικ της Ζακύνθου με κάποιες ακόμα πληροφορίες και φωτογραφίες από πιο άγνωστες παραλίες...


Παραλία Πόρτο Ζόρο

Εικόνα

Το Πόρτο Ζόρο βρίσκετε στη νότια πλευρά της Ζακύνθου και είναι μια πολύ όμορφη άθικτη και ήσυχη αμμώδης παραλία. Είναι γνωστή για τους μεγάλους βράχους που υπάρχουν στη θάλασσα προσθέτοντας ένα διαφορετικό σκινηκό στο τοπίο.

Υπάρχουν πολλές ξαπλώστρες και ομπρέλες στην παραλία, έχει εύκολη πρόσβαση και πάρκιν για το αυτοκίνητο.

Είναι μια από τις πιο ειδυλλιακές περιοχές του νησιού, με πολύ πράσινο και σε συνδυασμό με το μπλε της θάλασσας και του ουρανού θα σας κάνει να μη θέλετε να φύγετε!

Απέχει 15χμ από την πόλη της Ζακύνθου, περίπου 20 λεπτά.

@};-


Παραλία Αμουδι

Εικόνα

Η παραλία Αμούδι είναι η συνέχεια από τις παραλίες Αλυκές και Αλυκανά. Είναι μια αμμώδης παραλία με καθαρά κρυστάλλινα νερά κατάλληλα για ήρεμο και ξεκούραστο καλοκαιρινό μπάνιο.

Είναι επίσης κατάλληλη για καταδύσεις με αναπνευστήρα με μεγάλη ποικιλία από ψάρια για να δείτε.

Η παραλία είναι ιδανική για να ηρεμίσετε, να ξεκουραστείτε και να μείνετε μακριά από τις υποχρεώσεις σας καθώς δεν έχει τόσο πολύ κόσμο σε σχέση με κάποιες άλλες.

Η περιοχή στο Αμούδι είναι παραδοσιακή και άθικτη. Υπάρχουν αρκετές ταβέρνες, μπαρ και καταλύματα στην περιοχή.

Η παραλία απέχει 16χμ από την πόλη της Ζακύνθου, περίπου 20 λεπτά με το αυτοκίνητο.

@};-


Παραλία Σεκάνια

Εικόνα

Στη μικρή παραλία Σεκάνια γεννά τα αυγά της η θαλάσσια χελώνα Καρέτα Καρέτα. Περισσότερα από τα μισά αυγά που γέννιουνται στο νησί είναι από αυτή τη παραλία.

Είναι μέλος του Εθνικού Θαλάσσιου Πάρκου της Ζακύνθου το οποίο προστατεύει την θαλάσσια χελώνα Καρέτε Καρέτα και όλη την άγρια ζωή της περιοχής.

Τα θαλάσσια αθλήματα δεν είναι διαθέσιμα. Η παραλία μπορεί να είναι κλειστεί τις περισσότερες ώρες της ημέρας και να μην επιτρέπετε η είσοδος σε επισκέπτες ή να είναι κάποια σημεία της κλειστά, για την ασφάλεια της χελώνας.

Απέχει 18χμ από την πόλη της Ζακύνθου, περίπου 30 λεπτά.


@};-


Παραλία Ξύγκια

Εικόνα

Η παραλία Ξύγκια είναι μια γραφική παραλία, μοναδική στο νησί καθώς στο νερό της περιέχεται θειάφι σε μεγάλη αναλογία δίνοντας στην παραλία ένα διακριτικό άρωμα.

Το θειάφι προέρχεται από τις γειτονικές σπηλιές, με αποτέλεσμα αυτή η παραλία να είναι ιδανική για αυτούς που έχουν πόνους στα πόδια και αρθρίτιδες γιατί το μπάνιο σε νερό με θειάφι θα τους βοηθήσει.

Είναι επίσης γνωστό ότι κάνει καλό στο δέρμα και βοηθάει στην κυτταρίτιδα. Η παραλία Ξύγκια έχει εύκολη πρόσβαση με αυτοκίνητο και είναι διαθέσιμο πάρκινγκ.

Υπάρχουν αρκετές καλές ταβέρνες τριγύρω ενώ στην παραλία δεν υπάρχουν μαγαζιά.

Απέχει 23χμ από την πόλη της Ζακύνθου, περίπου 40 λεπτά.


@};-

Παραλία Μαραθία

Εικόνα

παραλία Μαραθία βρίσκεται νότια της Ζακύνθου κοντά στην περιοχή Κερί.

Είναι το ιδανικό μέρος για να ξεκουραστείτε, να χαλαρώσετε και να απολαύσετε τον καλοκαιρινό ήλιο. Εδώ δεν έχει ούτε παραθαλάσσια μπαρ ούτε ταβέρνες. Είναι μια εκπληκτική παραλία με μικρά χαλικάκια και καθαρά νερά.

Η παραλία περιτριγυρίζεται από άλση με ελιές. Αυτή η παραλία είναι γνωστή αλλά ποτέ δεν έχει τόσο πολύ κόσμο. Δεν υπάρχουν μαγαζιά ώστε να παρέχουν στους επισκέπτες ότι χρειάζονται για αυτό θα πρέπει να πάρετε μαζί σας ότι χρειαστείτε.

Απέχει 23χμ από την πόλη της Ζακύνθου, περίπου 30 λεπτά.


@};-


Παραλία Ναυάγιο

Εικόνα

Το Ναυάγιο είναι από τις πιο φωτογραφημένες παραλίες στο κόσμο, σε πολλά βιβλία και περιοδικά περιγράφετε ως το καλύτερο αξιοθέατο της Ζακύνθου και από τις πιο διάσημες παραλίες της Ελλάδας.

Η παραλία είναι προσιτή μόνο με καράβια, τα οποία μπορείτε να τα πάρετε από διάφορες περιοχές του νησιού, όπως από την πόλη της Ζακύνθου, τις Αλυκές, τον ’γιο Νικόλαο και το Σκινάρι.

Υπάρχει επίσης μια πλατφόρμα όπου μπορείτε να πάτε και να δείτε το Ναυάγιο από ψηλά. Αυτή η πλατφόρμα είναι δίπλα στο χωριό Αναφονίτρα, υπάρχουν ταμπέλες που θα σας δείξουν το δρόμο.

Το 1983 ένα πλοίο που μετέφερε λαθραία τσιγάρα και ποτά στην Ελλάδα, εντοπίστηκε από το Λιμενικό που το καταδίωξε μέσα στο κακό καιρό, με αποτέλεσμα το πλοίο να ναυαγήσει σε μια παραλία και να μείνει στην άμμο. Έτσι δημιουργήθηκε το Ναυάγιο.

Το Ναυάγιο είναι ένα από τα μέρη που πρέπει οπωσδήποτε να επισκεφτείτε όταν έρθετε στη Ζάκυνθο. Θα σας μαγέψει το υπέροχο γαλαζοπράσινο χρώμα της θάλασσας.

Απέχει 30χμ από την πόλη της Ζακύνθου, περίπου 45 λεπτά.


@};-


Παραλία Γέρακας

Εικόνα

Πολλοί πιστεύουν ότι ο Γέρακας είναι μια από τις πιο όμορφες παραλίες της Ζακύνθου. Είναι μια μεγάλη αμμώδης παραλία στην οποία γεννά τα αυγά της η θαλάσσια χελώνα Καρέτα Καρέτα.

Η παραλία ανήκει στο Εθνικό Θαλάσσιο Πάρκο το οποίο προστατεύει την άγρια φύση. Δεν υπάρχουν θαλάσσια αθλήματα και μπαρ σε αυτή την παραλία για την προστασία της χελώνας. Αυτό έχει κάνει την παραλία να διατηρεί ακόμα και σήμερα την φυσική της ομορφιά.

Σε μικρή απόσταση από την παραλία υπάρχουν εστιατόρια και μπαρ.

Είναι μια παραλία με εύκολη πρόσβαση και διαθέτει πάρκιν για το αυτοκίνητό σας.

Απέχει 18χμ από την πόλη της Ζακύνθου, περίπου 25 λεπτά.


@};-


Παραλία Μακρύς Γιαλός

Εικόνα

Η παραλία Μακρύς Γιαλός βρίσκεται βόρεια της Ζακύνθου. Είναι μια ήσυχη παραλία με καθαρά κρυστάλλινα νερά και γραφικό τοπίο.

Μικρές σπηλιές εκτείνονται από την παραλία, ιδανική για αυτούς που τους αρέσει η εξερεύνηση. Η σχολή καταδύσεων είναι σε μικρή απόσταση, όπως και ταβέρνες που σερβίρουν Ελληνικά παραδοσιακά πιάτα. Αυτή η παραλία δεν είναι κατάλληλη για οικογένειες που έχουν μικρά παιδιά καθώς τα νερά της είναι βαθιά, αλλά είναι ιδανική για αυτούς που θέλουν να πάνε κάπου ήσυχα να απολαύσουν τον καλοκαιρινό ήλιο.

Η παραλία βρίσκετε σε μικρή απόσταση από τον κεντρικό δρόμο και έτσι μπορείτε να τη βρείτε εύκολα.

Απέχει 25χμ από την πόλη της Ζακύνθου, περίπου 40 λεπτά.


@};-




Εικόνα
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
AMALIA
Δημοσιεύσεις: 21571
Εγγραφή: 13 Ιαν 2008 1:14 pm
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ

Δημοσίευση από AMALIA »

Πανεμορφα!!! @};-

Πολυ θα ηθελα να παω!!! :x :x

Επιστροφή στο “ΤΑΞΙΔΙΑ”