ΥΠΝΟΣ ΚΑΙ ΘΑΝΑΤΟΣ -ΚΕΦΑΛΑΙΟ ΠΡΩΤΟ

Άβαταρ μέλους
CHRYSSOULA
Δημοσιεύσεις: 882
Εγγραφή: 04 Σεπ 2008 9:43 pm

ΥΠΝΟΣ ΚΑΙ ΘΑΝΑΤΟΣ -ΚΕΦΑΛΑΙΟ ΠΡΩΤΟ

Δημοσίευση από CHRYSSOULA »

ΥΠΝΟΣ ΚΑΙ ΘΑΝΑΤΟΣ

ΚΕΦΑΛΑΙΟ ΠΡΩΤΟ

Ο Άλκης πετάχτηκε από τον ύπνο του ταραγμένος.!!!
Μετά τον θάνατο του πατέρα του τελείως ξαφνικά από ανακοπή καρδιάς δεν μπορούσε να κοιμηθεί τα βράδια ήρεμα και συχνά πεταγόταν από τον ύπνο του με παράξενα όνειρα που δεν μπορούσε να ερμηνεύσει.
Ήταν 16 χρόνων και η απώλεια τον βρήκε επάνω στην εφηβεία δημιουργώντας του πολλές ανησυχίες και ερωτηματικά.
Η μητέρα του η Έλενα προσπαθούσε με δυσκολία να συγκρατήσει το δικό της πένθος, ώστε να μπορέσει ο γιός της να συνέλθει γρηγορότερα και να σταματήσουν οι εφιάλτες που έβλεπε κατά την διάρκεια του ύπνου του.
Ένα μήνα μετά τον θάνατο του άνδρα της επέστρεψε ο αδελφός του ο Θάνος στην Ελλάδα. Ο Θάνος δεν είχε παραστεί στην κηδεία του αδελφού του, γιατί το αναπάντεχο γεγονός τον βρήκε σε ένα μακρινό χωριό του Νεπάλ όπου με δυσκολία και μετά από ημέρες έμαθε από το κινητό για τον θάνατο του αδελφού του και έσπευσε να επιστρέψει.!! !Ο Θάνος ήταν καθηγητής ιστορίας και συγγραφέας πολλών συγγραμμάτων σχετικά με τους πολιτισμούς, τα ήθη και έθιμα λαών που έμεναν σε απομακρυσμένα μέρη του πλανήτη μακριά από ότι σήμερα ονομάζομαι σύγχρονος κόσμος.
Ο Θάνος δεν είχε δική του οικογένεια, γιατί τα συνεχή ταξίδια του δεν του επέτρεπαν να μένει για πολύ σε ένα μέρος, και αγαπούσε πολύ τον Άλκη σαν να ήταν δικό του παιδί.
Όταν τους συνάντησε ένοιωσε μεγάλη στενοχώρια, γιατί παρατήρησε, ότι τόσο η νύφη του όσο και ο ανιψιός του έμοιαζαν να βρίσκονται υπό την επήρεια μεγάλου σοκ!!!
Εκείνος μέσα από τις έρευνες και τις αναζητήσεις του αντιμετώπιζε διαφορετικά την αποχώρηση από την ζωή κάποιου προσώπου αγαπημένου ή όχι.
Η Έλενα τον παρακάλεσε να είναι κοντά στον γιό της όσο μπορούσε αυτές τις ημέρες, γνωρίζοντας ότι ο Άλκης τον θαύμαζε και τον είχε σαν πατέρα του. Του ανέφερε για τα όνειρα που έβλεπε ο γιός της και πόσο αυτά τον τάραζαν, ώστε να μη μπορεί να κοιμηθεί τα βράδια.
Του ανέφερε ακόμα, ότι τον είχε πάει σε κάποιο ψυχολόγο εξειδικευμένο σε περιπτώσεις ξαφνικής απώλειας αλλά η συζήτηση με τον γιατρό λίγο ωφέλησε, γιατί της εξομολογήθηκε ότι τα όνειρα όχι μόνο δεν σταμάτησαν αλλά διαρκούσαν περισσότερο τώρα. Δεν ήθελε να πάρει τα ηρεμιστικά που του συνταγογράφησε, ώστε να κοιμάται τα βράδια και προσπαθούσε με αναπνευστικές ασκήσεις να χαλαρώνει πριν κοιμηθεί.!!!!
Επειδή πλησίαζε Σαββατοκύριακο ο Θάνος ρώτησε τον Άλκη αν ήθελε να πάνε να περπατήσουν μαζί σε ένα κοντινό βουνό και να κουβεντιάσουν .
Ο Άλκης δέχθηκε με χαρά. Το σπίτι ήταν κάπου στα Βόρεια Προάστια και έτσι τράβηξαν για την Πάρνηθα.
Περπατώντας σε ένα μονοπάτι γεμάτο σκιερά δένδρα ο Άλκης του μίλησε για τα όνειρα που έβλεπε κάθε βράδυ. Ήταν παράξενα και ακατανόητα αλλά έμοιαζαν σαν να ήταν αληθινά. Αυτό τον τάραζε και τον έκανε να πετάγεται από τον ύπνο του μη μπορώντας να κοιμηθεί μετά.
Ο Θάνος τον ρώτησε σκεφτικά τι ακριβώς του παρουσίαζαν τα όνειρα του που τόσο τον φόβιζαν.
Στις αρχές μετά τον θάνατο του μπαμπά, όταν κοιμόμουν χανόμουν σε περίεργους λαβύρινθους του νου και έβλεπα διάφορες σκιές που με τρόμαζαν και με έκαναν να πετάγομαι στον ύπνο μου αποκρίθηκε ο Άλκης.
Τελευταία όμως τα όνειρα μου έχουν αλλάξει.
Είναι σαν να βρίσκομαι σε ένα χώρο που είναι μόνο οι ψυχές. Στην αρχή ήθελα να επικοινωνήσω με τον πατέρα μου και να μάθω που βρίσκεται αλλά εμφανίστηκε κάποια οντότητα και με σταμάτησε.
Τον ρώτησα ποιος είναι και αν μπορώ να μιλήσω με τον εκλιπόντα αλλά εκείνος μου αποκρίθηκε νοερά, ότι θα μάθαινα πολλά πράγματα κάποια άλλη στιγμή που θα ήμουν έτοιμος.
Επέμενα να μου πει ποιος ήταν, γιατί είχε ένα λαμπερό κοραλλί χρώμα πολύ φωτεινό και έδειχνε επιβλητικός.!
Αζραήλ με λένε αποκρίθηκε νοερά εκείνος και είμαι κοντά σε κάθε ψυχή την στιγμή της αναχώρησης της!!!
Ένοιωσα ένα ελαφρύ φύσημα αέρα στο κεφάλι μου και για πρώτη φορά κοιμήθηκα χωρίς εφιάλτες συνέχισε ο Άλκης.
Από τότε τα όνειρα μου έχουν γίνει πιο ήρεμα και δεν με αναστατώνουν τόσο.
Προσπάθησα να διαβάσω για την οντότητα που μου παρουσιάστηκε και έμαθα από κάποιες πηγές, ότι ανήκει στο πεδίο των Αρχαγγέλων.
Ξέρεις δεν ασχολούμαι πολύ με μεταφυσικά θέματα ούτε είμαι φανατικός της θρησκείας του ανέφερε. Όμως θα ήθελα πολύ να μάθω για τον χώρο των ψυχών και στην τελική γιατί μας έχουν τόσο τρομοκρατήσει με την ιδέα του θανάτου.!!!
Ο Θάνος άκουγε με προσοχή όσα του εξιστορούσε ο ανιψιός του και σκεφτόταν, ότι το αγόρι είχε επικοινωνιακό χάρισμα με τον άυλο κόσμο και σίγουρα θα μάθαινε πολλά στο μέλλον. Τον ρώτησε αν είχε άλλη επικοινωνία με τον Αζραήλ αλλά ο Άλκης κούνησε το κεφάλι του αρνητικά.
Αφού συνέχισαν τον περίπατό τους μιλώντας για το σχολείο και τα μαθήματα του, ο Θάνος τον ρώτησε με τι θα ήθελε να ασχοληθεί στο μέλλον.
Ο Άλκης απάντησε, ότι του άρεσε η Αστροφυσική γιατί ένοιωθε ότι είχε πολλά να διδαχθεί από το Ηλιακό μας Σύστημα αλλά και ολόκληρο το Σύμπαν και ίσως έφευγε στο εξωτερικό για να σπουδάσει εκεί την αγαπημένη του επιστήμη.
Επέστρεψαν σπίτι και ο Άλκης ένοιωθε πολύ ήρεμος μετά τα όσα είχε εξομολογηθεί στον θείο του.
Ο Άλκης έδινε το τελευταίο μάθημα από τις εξετάσεις του σχολείου του και σε λίγο θα άρχιζαν οι διακοπές. Ο θάνατος του πατέρα του είχε συμβεί τον Απρίλιο μετά το Πάσχα και τώρα ήταν αρχές Ιουνίου. Όλο αυτό το διάστημα ήταν σε άσχημη ψυχολογική κατάσταση αλλά η άφιξη του θείου του τον βοήθησε πολύ να συνέλθει.
Έτσι μετά το τέλος των εξετάσεων και ενώ καθόντουσαν στο τραπέζι για το μεσημεριανό ο Θάνος ρώτησε τον Άλκη αν ήθελε να τον ακολουθήσει στο ταξίδι του στο Νεπάλ, που διέκοψε απότομα λόγω του αιφνίδιου θανάτου του αδελφού του.
Ένα ταξίδι δύσκολο, γιατί θα πήγαιναν να γνωρίσουν μια φυλή κοντά στην οροσειρά Αναπούρνα, προέκταση των Ιμαλάϊων, και στο βαθύτερο φαράγγι της Γης στην κοιλάδα Κάλι Καντάρι.
Εκεί τα χωριά, τους εξιστόρησε, είναι χωρίς πρόσβαση σε ηλεκτρικό, νερό, τηλέφωνο και ζουν μακριά από όλα όσα ο σύγχρονος κόσμος γνωρίζει και απολαμβάνει. Εκεί μαθαίνεις πολλά για τον εαυτό σου αλλά σου λύνονται και πολλές απορίες σχετικά με την ανθρώπινη ύπαρξη συνέχισε ο Θάνος αινιγματικά.
Ο Άλκης άκουγε συνεπαρμένος και χωρίς δισταγμό απάντησε, ότι θα ταξίδευε μαζί του όσο δύσκολο και να ήταν το ταξίδι, γιατί μέσα από αυτό το οδοιπορικό ίσως να έπαιρνε και τις απαντήσεις που ήθελε.

Μόλις το άκουσε αυτό η μητέρα του από την μια χάρηκε που ο γιός της άρχισε να βρίσκει πάλι τον ενθουσιασμό του από την άλλη θορυβήθηκε.

Γνώριζε βέβαια, ότι ο κουνιάδος της ήταν έμπειρος και πολύ ικανός σε τέτοια ταξίδια αλλά ο Άλκης ήταν μόνο 16 χρόνων και δεν είχε λείψει ποτέ από το σπίτι για μεγάλο διάστημα εκτός από κάτι Σαββατοκύριακα με φίλους που τους πήγαινε και τους έφερνε κάποιος γονιός.
Τώρα στην άλλη άκρη του κόσμου, αν συνέβαινε κάτι, τι θα έκανε; Ήταν ο μοναχογιός της.!!!!
Άκου, Θάνο, απάντησε η Έλενα κοιτώντας συνοφρυωμένα τον κουνιάδο της. Ο Άλκης είναι πολύ μικρός για τέτοιο ταξίδι και μόλις συνήλθε από το τραυματικό σοκ του θανάτου του πατέρα του. Αν είναι να πάτε θα έλθω και εγώ μαζί σας μια και το σχολείο έκλεισε.
Η Έλενα ήταν φυσικομαθηματικός και εργαζόταν σε κάποιο κοντινό Λύκειο, όχι στο ίδιο που πήγαινε ο γιός της.
Δεν νομίζω, ότι είναι καλή ιδέα Έλενα αποκρίθηκε εκείνος κοφτά. Αυτό το οδοιπορικό δεν είναι εύκολο και καλό θα ήταν ο Άλκης να μείνει για λίγο μόνος μακριά από τον μητρικό προστατευτισμό, για να βρει αληθινά τον εαυτό του!!
Συζητείστε το μεταξύ σας και πέστε μου τι αποφασίσατε, γιατί την άλλη εβδομάδα φεύγω. Με αυτά τα λόγια σηκώθηκε από το τραπέζι και βγήκε από το δωμάτιο.
Μητέρα και γιός συνέχισαν την συζήτηση αλλά η Έλενα ήταν αμετάπειστη. Δεν τον άφηνε να πάει μόνος του με τον Θάνο χωρίς να είναι και εκείνη μαζί τους. Σαν μητέρα αλλά και σαν επιστήμονας ίσως είναι χρήσιμη η παρουσία της εκεί επέμενε.
Μα μαμά εκεί που θα πάμε αποκρίθηκε ο Άλκης δεν θα υπάρχει καμία άνεση ή ευκολία και ίσως χρειαστεί να κοιμηθούμε και στην ύπαιθρο. Εγώ κάνοντας αθλητισμό και πεζοπορία έχω κάποιες πιθανότητες να αντέξω, εσύ, που χρησιμοποιείς μόνο το αυτοκίνητο ακόμα και μέχρι το κοντινό περίπτερο, πως θα ανταποκριθείς σε αποστάσεις τριών και τεσσάρων ωρών σε κακοτράχαλο δρόμο;;
Πως θα μείνεις σε καλύβες χωρίς τρεχούμενο νερό και τουαλέτα; Εδώ δεν ήθελες να πάμε σε οργανωμένο κάμπινγκ και συζητάς να έλθεις σε μέρος που όλα όσα γνωρίζουμε σχετικά με διαβίωση είναι σε πρωτόγονη κατάσταση; Καταλαβαίνω την ανησυχία σου για μένα αλλά πρέπει να καταλάβεις, ότι αυτό το ταξίδι θα με βοηθήσει πολύ να βρω το εαυτό μου και να με προετοιμάσει για το επόμενο που θα είναι οι σπουδές μου εκτός Ελλάδας.
Η Έλενα ένοιωθε στριμωγμένη και δεν μιλούσε, γιατί ο γιός της είχε δίκιο. Δεν ήταν αθλητικός τύπος, σιχαινόταν το περπάτημα και ούτε να διανοηθεί ότι θα μπορούσε να κινηθεί σε ένα περιβάλλον χωρίς τα βασικά, όπως το τρεχούμενο νερό και το ρεύμα.
Μα δεν θα μπορώ ούτε τηλέφωνο να σε παίρνω μια και εκεί δεν πιάνουν οι γραμμές απάντησε με παράπονο. Θα σε παίρνω εγώ, όποτε πιάνει η γραμμή, είπε με ένα χαμόγελο ο Άλκης, γιατί καταλάβαινε, ότι οι αντιστάσεις της μητέρας του είχαν αρχίσει να χαλαρώνουν.
Έτσι με βαριά καρδιά συμφώνησε η Έλενα να φύγει ο γιός της με τον θείο του για το Νεπάλ. Ο χρόνος επιστροφής τους ήταν ακαθόριστος, γιατί μπορούσε το ταξίδι να κρατούσε ένα μήνα αλλά ίσως και περισσότερο.
Ο Θάνος έγραψε μια λίστα με αυτά που έπρεπε να έχει ο Άλκης μαζί του και αφού έγιναν οι σχετικές διαδικασίες με τα διαβατήρια ετοιμάστηκαν για την αναχώρηση.
Θα πέταγαν για την πρωτεύουσα του Νεπάλ την Κατμαντού στην αρχή και μετά θα πήγαιναν στην Ποκάρα.
Όμως δεν θα πετούσαν με κάποια γνωστή αεροπορική εταιρία αλλά είχε συμφωνήσει ο Θάνος με κάποιο ιδιωτικό τζετ, όπως ταξίδευε συνήθως, αποφεύγοντας έτσι συνωστισμό, καθυστερήσεις και πολυκοσμία.
Επίσης ταξιδεύοντας ιδιωτικά είχε το πλεονέκτημα να επιστρέφει όποτε ήθελε χωρίς αναμονές και κρατήσεις εκ των προτέρων. Είχε οικονομική άνεση και αυτό τον διευκόλυνε στις εκάστοτε μετακινήσεις του.

Την ημέρα της αναχώρησης η Έλενα τους φίλησε και τους ευχήθηκε καλό ταξίδι αλλά δεν πήγε μαζί τους στο αεροδρόμιο, γιατί δεν ήθελε να την δουν δακρυσμένη. Η απώλεια, του Άρη, του συζύγου της ήταν νωπή ακόμα και η απομάκρυνση του γιού της για άγνωστο διάστημα την είχαν φτάσει στα όρια της.
Έτσι αποφάσισε να κλείσει το σπίτι στην Αθήνα και να πάει στα Γιάννενα στο πατρικό, που είχε κληρονομήσει αυτή και η αδελφή της από τους γονείς τους.
Ήταν διώροφο και εκείνη είχε τον επάνω όροφο μια και η αδελφή της, που έμενε εκεί μόνιμα είχε προτιμήσει το ισόγειο, επειδή είχε μεγάλη αυλή και την βόλευε με τα παιδιά.
Εκεί, σκέφτηκε η Έλενα, θα είχε τουλάχιστον κάποιους δικούς της κοντά της και δεν θα έμενε ολομόναχη, όπως ήταν τώρα.!!!

Η πτήση για την Κατμαντού κράτησε πολλές ώρες. Όταν έφθασαν, αφού μίλησε ο Θάνος για λίγο με τον πιλότο, έκανε νόημα στον Άλκη να ετοιμαστεί για να αποβιβαστούν. Κατευθύνθηκαν προς το αεροδρόμιο και εκεί μετά τις διατυπώσεις βρέθηκαν στην έξοδο. Από εκεί πήραν ένα μικρό βαν που τους περίμενε και πήγαν σε ένα ξενώνα μέσα στην πόλη της Κατμαντού. Ο Θάνος είπε στον Άλκη να ξεκουραστεί από το ταξίδι, γιατί νωρίς το πρωί θα ξεκινούσαν για κάποιο μακρινό χωριό, το Ντόλγκα, όπου εκεί έμενε μια πολύ ιδιαίτερη φυλή. Η φυλή των Ντολγκάρι.!!!
Μια φυλή που γνώριζε πολλά όχι μόνο για την δημιουργία του Κόσμου αλλά και για τις δυνατότητες που είχαν σε αδράνεια οι άνθρωποι.!!!!
Ο Θάνος είχε καταγράψει πολλές πληροφορίες που είχε πάρει από αυτή την φυλή, που ξάφνιασαν και τον ίδιο, αλλά χρειάστηκε να διακόψει την παραμονή του εκεί, όταν έμαθε για τον αιφνίδιο θάνατο του αδελφού του..
Όμως αυτά που θα συνέβαιναν με την άφιξη τους τους στην φυλή των Ντολγκάρι δεν μπορούσαν ούτε καν να τα διανοηθούν αυτή την στιγμή. Θα ακολουθούσαν τόσο ραγδαία και απίστευτα γεγονότα που και αυτή η φαντασία τους δεν θα τολμούσε να συλλάβει!!!!

συνεχίζεται
Η Ευγνωμοσύνη δονεί κάθε κύτταρο μου !!!
Άβαταρ μέλους
CHRYSSOULA
Δημοσιεύσεις: 882
Εγγραφή: 04 Σεπ 2008 9:43 pm

Re: ΥΠΝΟΣ ΚΑΙ ΘΑΝΑΤΟΣ -ΚΕΦΑΛΑΙΟ ΠΡΩΤΟ

Δημοσίευση από CHRYSSOULA »

Φίλοι μου
Μετά από πάρα πολύ καιρό και εκεί που πίστευα, ότι ο κύκλος των παραμυθιών ολοκληρώθηκε η Φαντασία μου υπαγόρευσε μία νέα ιστορία.
Παράξενη,δραματική, προφητική και με γρήγορη εξέλιξη.
Επεξεργάζομαι τα δύο επόμενα κεφάλαια που ολοκληρώνουν την ιστορία και θα τα δημοσιεύσω σύντομα!!!

Τότε θα γράψω και τα σχόλια για αυτό το προφητικό θα έλεγα παραμύθι.
Ένα παραμύθι που μου θύμισε τις ιστορίες του Ιούλιου Βερν. Αδιανόητες για την εποχή του αλλά όχι για σήμερα!!!

:romance-grouphug: :romance-grouphug: :romance-grouphug:
Η Ευγνωμοσύνη δονεί κάθε κύτταρο μου !!!
Άβαταρ μέλους
Annoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33486
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 2:43 pm

Re: ΥΠΝΟΣ ΚΑΙ ΘΑΝΑΤΟΣ -ΚΕΦΑΛΑΙΟ ΠΡΩΤΟ

Δημοσίευση από Annoula »

Χρυσουλίτσα, μας έλειψες :romance-grouphug: :romance-heartstiny: :romance-heartbeating:
Αν ο Θεός είναι η πρωταρχική Αιτία η Αγάπη θα είναι το αποτέλεσμα
Πατέρα μου/Μητέρα μου, είναι παιδί της Αλήθειας και μόνο αυτή είναι ο δρόμος ο δικός μου προς εσένα
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Ταρούλα
Δημοσιεύσεις: 29912
Εγγραφή: 16 Αύγ 2011 6:45 pm

Re: ΥΠΝΟΣ ΚΑΙ ΘΑΝΑΤΟΣ -ΚΕΦΑΛΑΙΟ ΠΡΩΤΟ

Δημοσίευση από Ταρούλα »

Ανυπομονώ για την συνέχεια Χρυσουλίτσα μου :romance-kisscheek: :romance-heartbeating:
Η μόνη βεβαιότητα που μπορείς να έχεις στην ζωή σου είναι μόνο μέσα στην Πίστη, πως ό,τι έρθει, πάντα το Πνεύμα θα δρα εντός σου... Η καρδιά φωτίζει τον σκοτεινό δρόμο της ζωής... Β.Ν. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27248
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Re: ΥΠΝΟΣ ΚΑΙ ΘΑΝΑΤΟΣ -ΚΕΦΑΛΑΙΟ ΠΡΩΤΟ

Δημοσίευση από Ellaki »

κι εγώ ανυπομονώ Χρυσουλίτσα >:d< >:d< >:d< >:d<

το ταξίδι που περιγράφεις είναι ένα παλιό μου όνειρο Νεπάλ και Θιβέτ O:-)
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Λιζούλα
Δημοσιεύσεις: 17536
Εγγραφή: 21 Απρ 2010 1:06 pm

Re: ΥΠΝΟΣ ΚΑΙ ΘΑΝΑΤΟΣ -ΚΕΦΑΛΑΙΟ ΠΡΩΤΟ

Δημοσίευση από Λιζούλα »

κι εγώ ανυπομονώ για την συνέχεια Χρυσουλίτσα :romance-heartbeating: :romance-kisscheek:
Ας είμαι και ο μόνος ΄Ανθρωπος που πιστεύει στην Δύναμη της Αγάπης, δεν παίρνω ποτέ τον Λόγο μου πίσω...Θα την υπηρετώ, ακόμα κι αν μείνω μόνη και αξιοκατάκριτη από αυτούς που όφειλαν να είναι οι αγαπημένοι μου... ΓΙΑΤΙ ΜΠΟΡΩ!!!!
Άβαταρ μέλους
CHRYSSOULA
Δημοσιεύσεις: 882
Εγγραφή: 04 Σεπ 2008 9:43 pm

Re: ΥΠΝΟΣ ΚΑΙ ΘΑΝΑΤΟΣ -ΚΕΦΑΛΑΙΟ ΠΡΩΤΟ

Δημοσίευση από CHRYSSOULA »

Όλες οι τοποθεσίες που αναφέρονται στην ιστορία είναι πραγματικές όπως η Ποκάρα, η Κατμαντού,το φαράγγι Κάλι Καντάρι, ο ναός.
Μυθοπλασία είναι τα πρόσωπα και το χωριό Ντόλγκα
Όσο γράφω αυτή την ιστορία είναι σαν να μη με χωρίζει καμιά απόσταση και κινούμαι με άνεση στους χώρους χωρίς φυσικό περιορισμό!!!!!
Σε λίγο η συνέχεια
:romance-heartstiny: :romance-heartstiny:
Η Ευγνωμοσύνη δονεί κάθε κύτταρο μου !!!
Άβαταρ μέλους
Ιωαννάκι
Δημοσιεύσεις: 17532
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2010 10:53 pm

Re: ΥΠΝΟΣ ΚΑΙ ΘΑΝΑΤΟΣ -ΚΕΦΑΛΑΙΟ ΠΡΩΤΟ

Δημοσίευση από Ιωαννάκι »

Τι όμορφο Χρυσουλίτσα :romance-heartsthree: Ανυπομονώ για τη συνέχεια :romance-heartbeating:
Θυμάμαι-Πιστεύω-Ζω :romance-heartbeating:
Όσο μακρύτερα ο Θεός, τόσο μακρύτερα πηγαίνω... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31518
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: ΥΠΝΟΣ ΚΑΙ ΘΑΝΑΤΟΣ -ΚΕΦΑΛΑΙΟ ΠΡΩΤΟ

Δημοσίευση από Fotinoula »

:romance-heartbeating: O:-) :romance-kisscheek:
όσο ζούμε σε τούτον τον κόσμο, θα τον Ερωτευόμαστε με όλη μας την Αγνότητα, έτσι ώστε να πάμε στον Θεό γεμάτοι από Αγάπη και όχι γεμάτοι από φόβο... :x
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33489
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: ΥΠΝΟΣ ΚΑΙ ΘΑΝΑΤΟΣ -ΚΕΦΑΛΑΙΟ ΠΡΩΤΟ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

Χρυσουλίτσα, αναμένουμε τη συνέχεια με αγωνία :romance-adore: :romance-heartsthree:
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΥΠΝΟΣ ΚΑΙ ΘΑΝΑΤΟΣ -ΚΕΦΑΛΑΙΟ ΠΡΩΤΟ

Δημοσίευση από Vasoula »

άντε παιδάκι μου, αργείς!!! :-t
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Re: ΥΠΝΟΣ ΚΑΙ ΘΑΝΑΤΟΣ -ΚΕΦΑΛΑΙΟ ΠΡΩΤΟ

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

Ανυπομονώ για την συνέχεια 8-> μου αρέσουν ιδιαίτερα αυτου του είδους ιστορίες :romance-heartstiny:
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
ALEXOULA
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 24521
Εγγραφή: 22 Νοέμ 2007 9:04 pm

Re: ΥΠΝΟΣ ΚΑΙ ΘΑΝΑΤΟΣ -ΚΕΦΑΛΑΙΟ ΠΡΩΤΟ

Δημοσίευση από ALEXOULA »

:x :x :romance-kisscheek: >:d< >:d< >:d<
Γι' αυτό που πολεμάς είναι μόνο η εξέλιξή σου...Εκεί στον κάθετο άξονα...γιατί όταν αυτός ολοκληρωθεί, ο πόλεμος μετά, στον οριζόντιο, γίνεται αρμονία, ειρήνη και πληρότητα

__________________________________________________________
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Δεκατριούλης
Δημοσιεύσεις: 4566
Εγγραφή: 29 Ιαν 2011 1:10 pm

Re: ΥΠΝΟΣ ΚΑΙ ΘΑΝΑΤΟΣ -ΚΕΦΑΛΑΙΟ ΠΡΩΤΟ

Δημοσίευση από Δεκατριούλης »

Τωρα την διαβάζω . Καλύτερα για να την δω όλη μαζί! :romance-heartbeating: :romance-heartbeating: @};- @};-
Ας αφησουμε την κριτική για τους ανθρώπους γύρω μας και ας ακολουθησουμε τον δρόμο που δείχνει η καρδιά μας.
Άβαταρ μέλους
Βικούλα
Δημοσιεύσεις: 25987
Εγγραφή: 08 Φεβ 2012 4:24 pm

Re: ΥΠΝΟΣ ΚΑΙ ΘΑΝΑΤΟΣ -ΚΕΦΑΛΑΙΟ ΠΡΩΤΟ

Δημοσίευση από Βικούλα »

O:-) O:-) :romance-heartbeating: :romance-heartbeating:
"Το να είσαι τέλειος είναι μια πρόκληση του «δεν μπορώ»
Το να είσαι ευτυχισμένος είναι η πρόκληση του «Θέλω»…" Β.Ν.
Πολέμα και οραματίσου! @};-

Επιστροφή στο “ΠΑΡΑΜΥΘΙΑ”