Η Τέλεια τελεία

Άβαταρ μέλους
Δεκατριούλης
Δημοσιεύσεις: 4566
Εγγραφή: 29 Ιαν 2011 1:10 pm

Η Τέλεια τελεία

Δημοσίευση από Δεκατριούλης »

Η Τέλεια τελεία

Μια φορά και έναν καιρό ζούσε μια μικρή τελεία. Ήταν έτοιμη να μεγαλώσει και όλοι γύρω της την συμβούλευαν για το που να πάει, πώς να πάει, τι να κάνει ώστε να γίνει μια Τέλεια τελεία. Αυτή όμως δεν ήθελε να κάνει τίποτα από αυτά. Δεν ήξερε καν αν ήθελε να είναι τελεία. Αποφάσισε λοιπόν να γίνει κάτι άλλο.

Αποφάσισε να γίνει αποσιωπητικά. Πήρε μαζί της άλλες δύο τελείες και να αμέσως έγιναν αποσιωπητικά. Στην αρχή της άρεσε πάρα πολύ. Είχε μεγαλοπρέπεια, όγκο και εύρος. Εντυπωσίαζε και της έδιναν σημασία. Σιγά σιγά όμως άρχιζε να την κουράζει. Τα αποσιωπητικά είχαν κάτι να προσμένεις, κάτι να γίνει ακόμα, κάτι θα ακολουθούσε… Αποφάσισε λοιπόν να αλλάξει…

Και άλλαξε. Πήρε μαζί της ένα κόμμα κι έγιναν ερωτηματικό. Στην αρχή της άρεσε πάρα πολύ. Έβαζαν ερωτήσεις από εδώ, ερωτήσεις από εκεί, δεν άφηναν κανέναν σε ησυχία και το χαιρόταν πάρα πολύ. Όμως σιγά σιγά άρχισε να κουράζεται και πάλι. Κάποιες φορές δεν της απαντούσαν καθόλου, κάποιες φορές οι απαντήσεις δεν της έλεγαν τίποτα. Μήπως είχε έρθει η ώρα να αλλάξει;

Αποφάσισε να γίνει θαυμαστικό. Πόσο όμορφα ήταν όλα στην αρχή! Πόσο ύψος είχε, πόσο σημασία της έδιναν όλοι και τους τραβούσε την προσοχή, πόσο εντυπωσίαζε ! Όμως κι αυτό άρχισε να την κουράζει. Μπορεί να την άκουγαν όλοι, αλλά οι προτάσεις δεν είχαν κάτι πραγματικά να πουν. Είχε έρθει η ώρα να αλλάξει!

Αποφάσισε λοιπόν να γίνει μια άνω τελεία. Στην αρχή δεν της άρεσε πάρα πολύ. Δεν καταλάβαινε τι ακριβώς κάνει. Έκοβε και περιόριζε την ροή των λέξεων και του συνεχή λόγου. Ήταν ωραίο αυτό; Μήπως περιόριζε τους άλλους να εκφραστούν; Δεν της έδιναν επίσης και πολλοί σημασία. Όμως σιγά σιγά άρχισε να της αρέσει. Συνειδητοποίησε την αξία των παύσεων. Συνειδητοποίησε ότι υπάρχει μέσα μας και εξω μας ένας συνεχείς, ακατάστατος λόγος. Συνειδητοποίησε την αξία κάτι να σταματάει και να αφουγκράζεται, την αξία του τέλους, την σημασία της Σιωπής. Και κατάλαβε ότι δεν της έφτανε πια να είναι άνω τελεία.

Ηθελε να είναι Τελεία. Να είναι ο Εαυτός της, να προσφέρει το σταμάτημα των συνεχών και αλλοπαρμένων σκέψεων, να προσφέρει την Σιωπή στους γύρω. Και έτσι έγινε αυτό που ήταν, μια ολοστρόγγυλη Τελεία που σε καμία περίπτωση δεν την ενδιέφερε να είναι τέλεια.
Ας αφησουμε την κριτική για τους ανθρώπους γύρω μας και ας ακολουθησουμε τον δρόμο που δείχνει η καρδιά μας.
Άβαταρ μέλους
Δεκατριούλης
Δημοσιεύσεις: 4566
Εγγραφή: 29 Ιαν 2011 1:10 pm

Re: Η Τέλεια τελεία

Δημοσίευση από Δεκατριούλης »

Το πρώτο παραμυθάκι που γράφω σε μια ιδέα που σκαρώσαμε ενα βράδυ πριν κοιμηθούμε με το Ελλάκι.

Απο τότε η πρώτη σκέψη ήταν μόλις το γράψω να το βάλω στο Φόρουμ μας!

:romance-heartbeating: :romance-heartbeating: :romance-heartbeating: @};- @};- @};-
Ας αφησουμε την κριτική για τους ανθρώπους γύρω μας και ας ακολουθησουμε τον δρόμο που δείχνει η καρδιά μας.
Άβαταρ μέλους
Ιωαννάκι
Δημοσιεύσεις: 17532
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2010 10:53 pm

Re: Η Τέλεια τελεία

Δημοσίευση από Ιωαννάκι »

Ω, Παναγιωτάκο, τι όμορφο :romance-heartsthree:
Μου άρεσε πάρα πολύ :romance-heartbeating: :romance-heartbeating: :romance-heartbeating:
Θυμάμαι-Πιστεύω-Ζω :romance-heartbeating:
Όσο μακρύτερα ο Θεός, τόσο μακρύτερα πηγαίνω... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18535
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: Η Τέλεια τελεία

Δημοσίευση από Μάνος »

Παναγιωτάκο μου :romance-kisscheek:
>:d< >:d< >:d<
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...
Άβαταρ μέλους
Ταρούλα
Δημοσιεύσεις: 29912
Εγγραφή: 16 Αύγ 2011 6:45 pm

Re: Η Τέλεια τελεία

Δημοσίευση από Ταρούλα »

Πολύ όμορφο Παναγιωτάκο μου :romance-heartstiny:
Η μόνη βεβαιότητα που μπορείς να έχεις στην ζωή σου είναι μόνο μέσα στην Πίστη, πως ό,τι έρθει, πάντα το Πνεύμα θα δρα εντός σου... Η καρδιά φωτίζει τον σκοτεινό δρόμο της ζωής... Β.Ν. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Annoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33486
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 2:43 pm

Re: Η Τέλεια τελεία

Δημοσίευση από Annoula »

Παναγιωτάκο πολύ όμορφο >:d< :romance-heartstiny:
Αν ο Θεός είναι η πρωταρχική Αιτία η Αγάπη θα είναι το αποτέλεσμα
Πατέρα μου/Μητέρα μου, είναι παιδί της Αλήθειας και μόνο αυτή είναι ο δρόμος ο δικός μου προς εσένα
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27248
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Re: Η Τέλεια τελεία

Δημοσίευση από Ellaki »

Παναγιωτάκο μου αρέσει πάρα πολύ :romance-kisscheek: :romance-kisscheek: :romance-kisscheek:

Είναι και εξαιρετικός τρόπος διδασκαλίας για μικρά παιδιά που δυσκολεύονται να καταλάβουν τα σημεία στίξης.
Μπορώ παρακαλώ να τον χρησιμοποιήσω? ;;) ;;)
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Ιωαννάκι
Δημοσιεύσεις: 17532
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2010 10:53 pm

Re: Η Τέλεια τελεία

Δημοσίευση από Ιωαννάκι »

Ellaki έγραψε: 05 Σεπ 2019 1:35 pm Παναγιωτάκο μου αρέσει πάρα πολύ :romance-kisscheek: :romance-kisscheek: :romance-kisscheek:

Είναι και εξαιρετικός τρόπος διδασκαλίας για μικρά παιδιά που δυσκολεύονται να καταλάβουν τα σημεία στίξης.
Μπορώ παρακαλώ να τον χρησιμοποιήσω? ;;) ;;)
Το ίδιο σκέφτηκα κ εγώ Ελλάκι :romance-heartbeating:
Θυμάμαι-Πιστεύω-Ζω :romance-heartbeating:
Όσο μακρύτερα ο Θεός, τόσο μακρύτερα πηγαίνω... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23391
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Η Τέλεια τελεία

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

Παναγιωτάκο :x O:-) >:d< >:d<

Ευχαριστούμε πολύ :x :x >:d< >:d< >:d<
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31518
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Η Τέλεια τελεία

Δημοσίευση από Fotinoula »

Παναγιωτάκο είναι πολύ όμορφο :) :romance-heartstiny:
όσο ζούμε σε τούτον τον κόσμο, θα τον Ερωτευόμαστε με όλη μας την Αγνότητα, έτσι ώστε να πάμε στον Θεό γεμάτοι από Αγάπη και όχι γεμάτοι από φόβο... :x
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18535
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: Η Τέλεια τελεία

Δημοσίευση από Μάνος »

Ίωαννάκι μου >:d< >:d< >:d<
Ελλάκι μου >:d< >:d< >:d<

Είναι μια πάρα πολύ όμορφη ιδέα και για το μάθημα του θεάτρου. Όπου εκεί τα σημεία στήξης κατά τον συγγραφέα πάνε περίπατο και βάζει ο ηθοποιός τα δικά του, τονίζοντας και χρωματίζοντας κάθε φορά την πρόταση...
Πολύ κρίμα που τελειώνω με τα μαθήματα στα ελληνικά σχολεία της Μελβούρνης...
Υπάρχουν όμως και ελληνικά σχολεία στο Λονδίνο... Ποτέ δεν ξέρει κανείς... Και αν μάλιστα έχουμε την άδεια του Παναγιωτάκου, εννοείται και θα μπορούσα να το χρησιμοποιήσω κάποια στιγμή.

:romance-heartsthree: :romance-heartsthree: :romance-heartsthree:
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...
Άβαταρ μέλους
Λιζούλα
Δημοσιεύσεις: 17536
Εγγραφή: 21 Απρ 2010 1:06 pm

Re: Η Τέλεια τελεία

Δημοσίευση από Λιζούλα »

Παναγιωτάκο είναι πολύ όμορφο! :) :romance-heartstiny:
Ας είμαι και ο μόνος ΄Ανθρωπος που πιστεύει στην Δύναμη της Αγάπης, δεν παίρνω ποτέ τον Λόγο μου πίσω...Θα την υπηρετώ, ακόμα κι αν μείνω μόνη και αξιοκατάκριτη από αυτούς που όφειλαν να είναι οι αγαπημένοι μου... ΓΙΑΤΙ ΜΠΟΡΩ!!!!
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27248
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Re: Η Τέλεια τελεία

Δημοσίευση από Ellaki »

Τον Παναγιωτάκο Δεν βλέπω και ανησυχώ :-? ;))
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Δεκατριούλης
Δημοσιεύσεις: 4566
Εγγραφή: 29 Ιαν 2011 1:10 pm

Re: Η Τέλεια τελεία

Δημοσίευση από Δεκατριούλης »

Εδώ είμαι βρε❤❤🌹🐝

Παιδάκια εννοείται ότι μπορείτε να το χρησιμοποιήσετε =)) :romance-heartbeating: @};-
Ας αφησουμε την κριτική για τους ανθρώπους γύρω μας και ας ακολουθησουμε τον δρόμο που δείχνει η καρδιά μας.
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27248
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Re: Η Τέλεια τελεία

Δημοσίευση από Ellaki »

:romance-kisscheek: :romance-kisscheek: :romance-kisscheek:
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:

Επιστροφή στο “ΠΑΡΑΜΥΘΙΑ”