Η ΔΟΛΟΦΟΝΙΑ ΤΗΣ ΔΕΥΤΕΡΑΣ

Άβαταρ μέλους
CHRYSSOULA
Δημοσιεύσεις: 882
Εγγραφή: 04 Σεπ 2008 9:43 pm

Η ΔΟΛΟΦΟΝΙΑ ΤΗΣ ΔΕΥΤΕΡΑΣ

Δημοσίευση από CHRYSSOULA »

Η ΔΟΛΟΦΟΝΙΑ ΤΗΣ ΔΕΥΤΕΡΑΣ

Ο Ζερόμ εργαζόταν σε μια πολυεθνική εταιρία ως ειδικός υπολογιστών.
Η εργασία του ήταν απαιτητική και μεγάλο μέρος του χρόνου του τον δαπανούσε σε αυτήν. Ο Ζερόμ παρόλο που αγαπούσε πολύ την δουλειά του ένοιωθε ότι τον περιόριζε από άλλες δραστηριότητες που τόσο επιθυμούσε.
Η καλύτερη στιγμή του ήταν όταν τέλειωνε την εργασία του την Παρασκευή και είχε ένα ολόκληρο Σαββατοκύριακο στην διάθεση του.
Η Δευτέρα ήταν η πιο μισητή ημέρα για αυτόν αλλά και για πολλούς άλλους φίλους του από ότι του έλεγαν.
Έτσι ένα πρωινό συνέλαβε ένα παράτολμο σχέδιο.!! Ο χρόνος ηλεκτρονικά δεν ήταν παρά μια εξίσωση που υπολογιζόταν με βάση τους μεσημβρινούς της γης και πόσο κοντά περνούσαν από κάθε χώρα σε σχέση με τον Γκρίνουιτς. Σε ένα δυαδικό σύστημα με τον κατάλληλο αλγόριθμο θα μπορούσε να καταργήσει την ηλεκτρονική απεικόνιση του χρόνου και όλη υφήλιος που ήταν συγχρονισμένη με την ηλεκτρονική ώρα τις ημέρες και τους μήνες θα πάθαινε γενικό black out.!!! Φυσικά ο χρόνος δεν θα σταματούσε μια και η γη δεν θα έπαυε να κινείται γύρω από τον Ήλιο αλλά κανένα ηλεκτρονικό σύστημα δεν θα άλλαζε τις ημέρες ή τους μήνες. Όταν τα απλά ρολόγια θα έδειχναν 12 τα μεσάνυχτα θα έδειχναν μετά τις επόμενες ώρες χωρίς να φαίνεται η ημέρα ή ο μήνας. Στην αρχή όλοι θα κατέγραφαν τις χρονικές αλλαγές χειρονακτικά από ρολόγια χειρός μπαταρίας αλλά γρήγορα θα έβλεπαν ότι καμία δραστηριότητα προγραμματισμένη ηλεκτρονικά δεν θα μπορούσε να γίνει. Έτσι θα είχε δολοφονήσει τις μισητές υποδιαιρέσεις του χρόνου και προπαντός την αχώνευτη Δευτέρα.
Έμοιαζε με το τέλειο έγκλημα αλλά δεν θα μπορούσε να το καταφέρει μόνος του όσο καλός και να ήταν με τον χειρισμό των δεδομένων στους υπολογιστές αλλά και με το χακάρισμα αρχείων πολλών μυστικών υπηρεσιών. Το εγχείρημα έπρεπε να είναι παγκόσμιο για να έχει επιτυχία και να προκαλέσει το χάος που φανταζόταν. Έπρεπε να είναι το τέλειο τρομοκρατικό χτύπημα εκεί που δεν θα το περίμενε κανείς.
Εκεί που σκεφτόταν πώς να προχωρήσει άστραψε στο μυαλό του η Λύση. Μόνο μέσω DARKNET θα κατάφερνε να βρει ανταποκριτές σε κάτι τόσο παράτολμο.
Πραγματικά χρησιμοποιώντας την κωδικοποιημένη γλώσσα του ΜΑΥΡΟΥ ΔΙΑΔΙΚΤΥΟΥ βρήκε μια ομάδα hackers που φάνηκε να ακούει την πρόταση του με ενδιαφέρον. Του είπαν, ότι θα το έψαχναν και θα τον ενημέρωναν. Αν συμφωνούσαν όλοι της ειδικής ομάδας των hackers θα του έστελναν κωδικοποιημένο μήνυμα. Μετά από κάποιες εβδομάδες ο Ζερόμ πήρε ένα μήνυμα. Ήταν ένα εικονίδιο που έδειχνε ένα ημερολόγιο και η πρώτη ημέρα της εβδομάδας ήταν διαγραμμένη με ένα Χ. Αμέσως μπήκε στο Darknet και βρίσκοντας την ειδική ομάδα που είχε μιλήσει την πρώτη φορά ζήτησε να μάθει τι είχαν συμφωνήσει. Εκείνοι προσποιήθηκαν ότι δεν καταλάβαιναν τίποτα. Τότε ο Ζερόμ αντιλήφθηκε, ότι έπρεπε να αποκωδικοποιήσει το εικονίδιο. Το εικονίδιο έδειχνε ένα ημερολόγιο, την Δευτέρα και την διαγραφή. Αυτά τα τρία θα έπρεπε να τα δώσει σε ειδική κρυπτογράφηση. Έτσι χρησιμοποιώντας πρώτα αριθμούς έγραψε στα αγγλικά τα 3 πρώτα γράμματα από την απεικόνιση. Cal-Del-Mon (Calendar Delete Monday) όπως το εικονίδιο που είχε λάβει σαν μήνυμα. Αμέσως άνοιξε η οθόνη και είδε τον συντονιστή της επιχείρησης
Του είπε ότι εδώ και πολλά χρόνια από την αλλαγή της χιλιετίας προσπαθούσαν να κτυπήσουν τα παγκόσμια ηλεκτρονικά δεδομένα. Τώρα ήταν όλοι πανέτοιμοι και χαίρονταν που θα ήταν και αυτός μαζί τους.
Του πέρασε ένα αλγόριθμο και το βράδυ της Κυριακής στις 12 η ώρα τα μεσάνυχτα τοπική ώρα θα τον περνούσε σε μια βάση δεδομένων που του έδωσε. Το ίδιο ακριβώς θα έκαναν και άλλοι παγκόσμια.
Έτσι ο Ζερόμ το βράδυ της Κυριακής πέρασε όλα τα στοιχεία που του δόθηκαν και πάτησε ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΣΗ!!!
Τότε ένας τεράστιος ιός άρχισε να κατεβαίνει και να διαγράφει ημέρες, βδομάδες, μήνες. Κοιτώντας τον υπολογιστή του, τον κινητό του και το ξυπνητήρι του έβλεπε μόνο τα λεπτά να κυλούν χωρίς καμία ένδειξη άλλης αλλαγής.
Ήταν 1 η ώρα μετά τα μεσάνυχτα και ήταν έξω σκοτάδι. Έτσι οι εναλλαγές του χρόνου θα γίνονταν σύντομα αντιληπτές μόνο από το Φως ή το Σκοτάδι.
Φυσικά ακολούθησε πανδαιμόνιο. Όχι άμεσα που ήταν όλοι σοκαρισμένοι αλλά έπειτα από 2 εβδομάδες που δεν είχαν καταφέρει να εξαλείψουν τον ιό έμοιαζαν όλα αποσυντονισμένα. Οι τράπεζες και τα ηλεκτρονικά τους συστήματα, οι Δημόσιες Υπηρεσίες ακόμα και τα σχολεία γιατί τα παιδιά συνηθισμένα από μικρά στην ηλεκτρονική απεικόνιση δεν ήθελαν να πάνε, γιατί δεν γνώριζαν ποια ημέρα της εβδομάδας ήταν και δεν διάβαζαν τα σχετικά μαθήματα της ημέρας.
Ο Ζερόμ ήταν εκστασιασμένος. Επιτέλους είχε πετύχει να δολοφονήσει όχι μόνο την Δευτέρα αλλά και κάθε υποδιαίρεση του χρόνου.
Έτσι ένα πρωινό πήρε τον καφέ του και τράβηξε στο γειτονικό πάρκο να τον απολαύσει με την ησυχία του μια και θα πήγαινε στην δουλειά αργότερα με τις σχετικές δικαιολογίες που χρησιμοποιούσαν πια όλοι.
Κάθισε σε ένα παγκάκι και καθώς ετοιμαζόταν να βάλει τα ακουστικά για να ακούσει την αγαπημένη του μουσική παρατήρησε ένα μικρό κοριτσάκι να κάθεται λυπημένο στο περβάζι μιας τεχνητής λιμνούλας και να παίζει με το νερό.
Ο Ζερόμ είδε ότι το κοριτσάκι ήταν μόνο του και την πλησίασε να της πει να προσέχει και αν ήθελε κάτι.
Σου συμβαίνει κάτι ; την ρώτησε. Δεν κάνει να είσαι εδώ μόνη σου εδώ.!!! Δεν έχεις σχολείο;;
Το κοριτσάκι τον κοίταξε κατάματα και του είπε. :
Σήμερα είναι Δευτέρα και έχω τα γενέθλια μου μα κανείς δεν μου είπε χρόνια πολλά.
Πως το ξέρεις ότι είναι Δευτέρα; την ρώτησε κατάπληκτος ο Ζερόμ.
Είναι όλοι τους τόσο τρελαμένοι να κοιτάζουν συνεχώς τα κινητά τους ή τα ρολόγια τους για να μετρήσουν πόσες ώρες μέχρι το βράδυ ή το άλλο πρωί και δεν βλέπουν, ότι η φύση δεν χρειάζεται ρολόγια. Βλέπεις αυτά τα λουλούδια μόλις δύσει ο ήλιος κλείνουν τα πέταλα τους. Αυτά τα ψαράκια στην λιμνούλα το πρωί πλέουν κατά την Ανατολή και το απόγευμα κατά την Δύση. Ο κόκορας που έχει η κα Ερμιόνη δίπλα μας κακαρίζει κάθε πρωί με την Ανατολή. Άμα μάθεις να παρατηρείς τα πάντα γύρω σου θα δεις μια ακρίβεια που κανένα ρολόι δεν μπορεί να στην δώσει. Όμως τόσο οι γονείς μου όσο και οι συμμαθητές μου δυστυχώς δεν μπορούν να δουν αυτή την ομορφιά που δεν προσβάλλεται από ιούς αλλά μόνο από άγνοια.!!!!!!
Τώρα πρέπει να φύγω γιατί πέρασε η πρώτη ώρα που είχα γυμναστική και την δεύτερη έχω μαθηματικά αν δεν μας βάλει η δασκάλα πάλι τα ίδια.
Καθώς απομακρυνόταν η μικρή προς την έξοδο του πάρκου ο Ζερόμ της φώναξε.
Δεν μου είπες πως σε λένε;;
Γυρνώντας το κεφαλάκι του το κοριτσάκι χαμογέλασε και του είπε:
«ΚΥΡΙΑΚΗ»
Εκείνη την στιγμή ακούστηκε ένας μακρόσυρτος ήχος και ο Ζερόμ πετάχτηκε από το κρεβάτι του. Ήταν το ξυπνητήρι του.
Κοιτώντας την ώρα είδε, ότι ήταν 8 το πρωί Δευτέρα.
Όλες οι συσκευές δούλευαν κανονικά. Είχε δει ένα παράξενο όνειρο που όμως ήταν τόσο ζωντανό.!!!!!
Κατάλαβε ότι δεν χρειαζόταν να δολοφονήσει ούτε την Δευτέρα ούτε καμία άλλη υποδιαίρεση του χρόνου. Θα έπρεπε να παρατηρεί την Φύση και τον Χρόνο μέσα από τα μάτια της Κυριακής.!!!
Η Ευγνωμοσύνη δονεί κάθε κύτταρο μου !!!
Άβαταρ μέλους
CHRYSSOULA
Δημοσιεύσεις: 882
Εγγραφή: 04 Σεπ 2008 9:43 pm

Re: Η ΔΟΛΟΦΟΝΙΑ ΤΗΣ ΔΕΥΤΕΡΑΣ

Δημοσίευση από CHRYSSOULA »

Φίλοι μου
Την παραπάνω ιστοριούλα είχα σκοπό να την διηγηθώ χθες στην κοπή της πίτας του φόρουμ μας έστω και με μπάσα φωνή αλλά οι συνθήκες δεν ευνόησαν.!!!
Σήμερα την δημοσιεύω με πολλές πολλές ευχές για μια όμορφη, δημιουργική χρονιά με πολύ αγάπη!!!

Μια δυνατή αγκαλιά σε όλους
:romance-grouphug: :romance-grouphug:


Σημ Το ότι χθες ήταν Δευτέρα είναι καθαρά συμπτωματικό!!!! >:) >:) >:)
Η Ευγνωμοσύνη δονεί κάθε κύτταρο μου !!!
Άβαταρ μέλους
Annoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33488
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 2:43 pm

Re: Η ΔΟΛΟΦΟΝΙΑ ΤΗΣ ΔΕΥΤΕΡΑΣ

Δημοσίευση από Annoula »

:romance-grouphug: :romance-adore:
Αν ο Θεός είναι η πρωταρχική Αιτία η Αγάπη θα είναι το αποτέλεσμα
Πατέρα μου/Μητέρα μου, είναι παιδί της Αλήθειας και μόνο αυτή είναι ο δρόμος ο δικός μου προς εσένα
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23391
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Η ΔΟΛΟΦΟΝΙΑ ΤΗΣ ΔΕΥΤΕΡΑΣ

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

:x :x

Ευχαριστούμε Χρυσουλίτσα :romance-kisscheek: O:-) :x >:d< >:d<
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Ιωαννάκι
Δημοσιεύσεις: 17535
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2010 10:53 pm

Re: Η ΔΟΛΟΦΟΝΙΑ ΤΗΣ ΔΕΥΤΕΡΑΣ

Δημοσίευση από Ιωαννάκι »

Όμορφο :romance-heartsthree:
Ευχαριστούμε Χρυσουλιτσα :romance-kisscheek: :romance-heartbeating:
Θυμάμαι-Πιστεύω-Ζω :romance-heartbeating:
Όσο μακρύτερα ο Θεός, τόσο μακρύτερα πηγαίνω... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27248
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Re: Η ΔΟΛΟΦΟΝΙΑ ΤΗΣ ΔΕΥΤΕΡΑΣ

Δημοσίευση από Ellaki »

ευχαριστούμε Χρυσουλίτσα και γρήγορα περαστικά >:d< >:d< >:d< >:d< >:d<
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31518
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Η ΔΟΛΟΦΟΝΙΑ ΤΗΣ ΔΕΥΤΕΡΑΣ

Δημοσίευση από Fotinoula »

Χρυσουλίτσα μου τι όμορφο :x
Έτσι είναι η Δευτέρα φέρει το βαρύ φορτίο της μνησικακίας και της μιζέριας του ανθρώπου
Ενώ η Παρασκευή της ελπίδας για μια διέξοδο απο την μίζερη εβδομάδα

Κρίμα, δεν είναι έτσι η φυση μας

:x
όσο ζούμε σε τούτον τον κόσμο, θα τον Ερωτευόμαστε με όλη μας την Αγνότητα, έτσι ώστε να πάμε στον Θεό γεμάτοι από Αγάπη και όχι γεμάτοι από φόβο... :x
Άβαταρ μέλους
Ταρούλα
Δημοσιεύσεις: 29912
Εγγραφή: 16 Αύγ 2011 6:45 pm

Re: Η ΔΟΛΟΦΟΝΙΑ ΤΗΣ ΔΕΥΤΕΡΑΣ

Δημοσίευση από Ταρούλα »

Πανέμορφο Χρυσουλίτσα μου :romance-inlove: :romance-kisscheek:
Η μόνη βεβαιότητα που μπορείς να έχεις στην ζωή σου είναι μόνο μέσα στην Πίστη, πως ό,τι έρθει, πάντα το Πνεύμα θα δρα εντός σου... Η καρδιά φωτίζει τον σκοτεινό δρόμο της ζωής... Β.Ν. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
CHRYSSOULA
Δημοσιεύσεις: 882
Εγγραφή: 04 Σεπ 2008 9:43 pm

Re: Η ΔΟΛΟΦΟΝΙΑ ΤΗΣ ΔΕΥΤΕΡΑΣ

Δημοσίευση από CHRYSSOULA »

Η Δευτέρα στα αγγλικά Monday είναι η ημέρα της Σελήνης και βγάζει πολλά από τα ένστικτα και ασυνείδητες σκέψεις.
Αντίθετα η Παρασκευή ή Friday από το Freya θεά του έρωτα στην σκανδιναυική μυθολογία ή Αφροδίτη στην Ελληνική προδιαθέτει για συναισθήματα αγάπης !!
Φυσικά αυτές είναι ερμηνείες που είναι κατά προσωπική εκτίμηση και δεν μπορώ να της τεκμηριώσω. Απλά τα σκέφθηκα πάνω σε αυτά που έγραψε η Φωτεινούλα!!!
:romance-kisscheek: :romance-kisscheek:
Η Ευγνωμοσύνη δονεί κάθε κύτταρο μου !!!
Άβαταρ μέλους
Λιζούλα
Δημοσιεύσεις: 17536
Εγγραφή: 21 Απρ 2010 1:06 pm

Re: Η ΔΟΛΟΦΟΝΙΑ ΤΗΣ ΔΕΥΤΕΡΑΣ

Δημοσίευση από Λιζούλα »

πολύ όμορφο, ευχαριστούμε Χρυσουλίτσα :romance-kisscheek: :romance-adore:
Ας είμαι και ο μόνος ΄Ανθρωπος που πιστεύει στην Δύναμη της Αγάπης, δεν παίρνω ποτέ τον Λόγο μου πίσω...Θα την υπηρετώ, ακόμα κι αν μείνω μόνη και αξιοκατάκριτη από αυτούς που όφειλαν να είναι οι αγαπημένοι μου... ΓΙΑΤΙ ΜΠΟΡΩ!!!!
Άβαταρ μέλους
Giotoula
Δημοσιεύσεις: 12289
Εγγραφή: 10 Φεβ 2010 2:40 am

Re: Η ΔΟΛΟΦΟΝΙΑ ΤΗΣ ΔΕΥΤΕΡΑΣ

Δημοσίευση από Giotoula »

Χρυσουλίτσα Ευχαριστούμε! :romance-kisscheek: :x >:d< >:d<
"Πολέμα και Οραματίσου"...
Άβαταρ μέλους
Δεκατριούλης
Δημοσιεύσεις: 4566
Εγγραφή: 29 Ιαν 2011 1:10 pm

Re: Η ΔΟΛΟΦΟΝΙΑ ΤΗΣ ΔΕΥΤΕΡΑΣ

Δημοσίευση από Δεκατριούλης »

Eυχαριστούμε Χρυσούλα μας και περαστικά! :romance-heartbeating:

Η αληθεια είναι ότι οποιοι δεν χαιρόμαστε την ζωή, ζοριζομαστε πολύ με την Δευτέρα και ξεκινάει το μαυρισμα απο την Κυριακή. Στην πραγματικότητα όμως όλες οι ημέρες είναι λίγο μαυρες!
Θυμηθηκα και το σχετικό τραγούδι...


:romance-heartbeating: :romance-heartbeating: :romance-heartbeating: @};- @};- @};- @};-
Ας αφησουμε την κριτική για τους ανθρώπους γύρω μας και ας ακολουθησουμε τον δρόμο που δείχνει η καρδιά μας.
Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23105
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Re: Η ΔΟΛΟΦΟΝΙΑ ΤΗΣ ΔΕΥΤΕΡΑΣ

Δημοσίευση από Danielli »

Χρυσουλίτσα γλυκειά... όμορφη δημιουργική η κάθε μέρα.... :) :romance-heartstiny: :romance-grouphug:
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: Η ΔΟΛΟΦΟΝΙΑ ΤΗΣ ΔΕΥΤΕΡΑΣ

Δημοσίευση από Vasoula »

ουφ! με άγχωσε λίγο.
Παρ' όλο που δεν είμαι και πολύ του ρολογιού, σκέφτομαι τι επιπτώσεις θα είχε μια τέτοια ενέργεια στον ψυχισμό των ανθρώπων και στενοχωριέμαι...
Οι άνθρωποι χρειάζονται μια τάξη, για να ισορροπήσουν την αταξία που συμβαίνει μέσα τους...Για να τους αφαιρέσεις τον χρόνο, πρέπει πρώτα να τους προετοιμάσεις να μην τον κυνηγάνε...

Η Δευτέρα γιατί είναι μαύρη? Γιατί λές Παναγιωτάκο ότι όλες οι ημέρες είναι λίγο μαύρες?

:romance-heartstiny:
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
CHRYSSOULA
Δημοσιεύσεις: 882
Εγγραφή: 04 Σεπ 2008 9:43 pm

Re: Η ΔΟΛΟΦΟΝΙΑ ΤΗΣ ΔΕΥΤΕΡΑΣ

Δημοσίευση από CHRYSSOULA »

Όσο έγραφα αυτή την μικρή ιστορία είχα και εγώ μια ένταση αντιλαμβανόμενη αυτή την αταξία που αναφέρεις Βασούλα !!!
Όμως όταν ανέφερε το μικρό κορίτσι,ότι η Φύση δεν φορά ρολόι και την ηρεμία και την ομορφιά μπορείς να την βρεις κάθε ημέρα αλλά και κάθε στιγμή τότε ένοιωσα, ότι δεν θα χρειάζεσαι να μετράς τον χρόνο αλλά να μαθαίνεις από αυτόν!!!
:romance-adore: :romance-adore:
Η Ευγνωμοσύνη δονεί κάθε κύτταρο μου !!!

Επιστροφή στο “ΠΑΡΑΜΥΘΙΑ”