ΗΜΙΣΕΛΗΝΟΣ (3)

Άβαταρ μέλους
CHRYSSOULA
Δημοσιεύσεις: 882
Εγγραφή: 04 Σεπ 2008 9:43 pm

ΗΜΙΣΕΛΗΝΟΣ (3)

Δημοσίευση από CHRYSSOULA »

ΗΜΙΣΕΛΗΝΟΣ

3ο ΚΕΦΑΛΑΙΟ


Το επόμενο πρωί ο Στέφαν και ο Ρομπ ανέλαβαν να ψάξουν το δωμάτιο της μητέρας τους και ο Τόμας θα έψαχνε το γραφείο του πατέρας τους που ήταν και μεγαλύτερο.

Αφού ερεύνησαν οι γιοί της Μπρέντας το δωμάτιο της προσεκτικά, μη βρίσκοντας κάτι αξιόλογο έκαναν να φύγουν, όταν ο Ρομπ πρόσεξε ένα κλειστό ντουλαπάκι πίσω από την πόρτα. Το ντουλαπάκι ήταν κλειδωμένο αλλά δεν υπήρχε κλειδί απέξω.
Ο Ρομπ βγήκε για λίγο έξω από το δωμάτιο και γύρισε με ένα κατσαβίδι. Το έβαλε στην κλειδωνιά και με ένα δύο επιδέξιες κινήσεις κατάφερε να την ανοίξει. Το ντουλαπάκι είχε δύο ράφια και ήταν εντελώς άδειο. Φαινόταν όμως, ότι κάποια αντικείμενα είχαν απομακρυνθεί, γιατί είχαν αφήσει σημάδι πιθανότατα είτε από σκόνη είτε από κάποιο υγρό που έσταξε.
Οι δύο άνδρες ετοιμάστηκαν να φύγουν όταν ο Ρομπ κοντοστάθηκε και έβαλε το χέρι του βαθιά στο κάτω ράφι, γιατί κάτι είχε διακρίνει. Το έπιασε και το τράβηξε έξω. Ήταν ένας φάκελος τσαλακωμένος και μέσα υπήρχε ένα σκίτσο. Οι άνδρες κοίταξαν το σκίτσο απορημένοι, γιατί απεικόνιζε έναν άνδρα το πρόσωπο του οποίου δεν τους ήταν γνωστό. Ίσως κάποιος γνωστός της μητέρας από την οικογένεια της είπε ο Στέφαν.
Η μητέρα δεν είχε κανένα ζωντανό συγγενή από όσο γνωρίζω, είπε σκεφτικά ο Ρομπ και έβαλε το σκίτσο στην τσέπη του. Εδώ δεν υπάρχει κάτι να δούμε συνέχισε για αυτό ας πάμε καλύτερα στο γραφείο μήπως ο Τόμας ανακάλυψε κάτι.
Ο Τόμας είχε ψάξει κάθε σπιθαμή του γραφείου για να δει αν υπήρχε κάποια μυστική έξοδος από το κτίριο στην περίπτωση που κάποιος βρισκόταν μέσα, εκτός από τις δύο γυναίκες, και διέφυγε μετά. Μέχρι στιγμής οι προσπάθειες του δεν είχαν αποδώσει. Ο Στέφαν και ο Ρομπ άρχισαν να ψάχνουν και αυτοί εξονυχιστικά, όταν κάποια στιγμή ο Στέφαν πρόσεξε, ότι σε ένα σημείο του τοίχου απέναντι από το παράθυρο υπήρχαν τρείς κάθετες σχισμές λίγο ακανόνιστες μεταξύ τους. Αυτόματα σαν να θυμήθηκε κάτι. Έτρεξε στο δωμάτιο του και πήρε από ένα συρτάρι το κλειδί που είχε αφήσει στην διαθήκη ο πατέρας τους. Πραγματικά το κλειδί δεν έμοιαζε με τα συνηθισμένα και το κάτω μέρος του, αυτό που ξεκλείδωνε, είχε 3 κάθετες πολύ λεπτές λάμες. Το έβαλε στις αντίστοιχες σχισμές στον τοίχο και τότε ακούστηκε ένας ξερός ήχος σαν κάτι να ξεκλείδωνε. Ο Τόμας και ο Ρομπ έσπρωξαν με δύναμη τον τοίχο και τότε φάνηκαν κάποια πέτρινα σκαλιά. Ο Τόμας πήρε ένα φακό και ένα μυτερό χαρτοκόπτη για προστασία και άρχισε να κατεβαίνει τις σκάλες. Πίσω του ακολουθούσαν ο Στέφαν και ο Ρομπ.
Αφού κατέβηκαν καμιά δεκαριά σκαλιά φθάνοντας στο τελευταίο είδαν απέναντι μια σιδερένια πόρτα χωρίς χερούλι. Ρίχνοντας το φως του φακού σε ένα σημείο είδαν πάλι τις 3 κάθετες σχισμές η μια κοντά στην άλλη. Ο Στέφαν έβαλε το κλειδί και σπρώχνοντας δυνατά την πόρτα εκείνη υποχώρησε εύκολα. Τότε βρέθηκαν στο πίσω μέρος του αρχοντικού εκεί που είχαν ένα μικρό υπόστεγο που έβαζαν ξύλα για το τζάκι και ένα μεγάλο βαρέλι για να μαζεύουν βρόχινο νερό.
Αυτό αποδεικνύει είπε με σοβαρό ύφος ο Τόμας, ότι κάποιος που γνώριζε τα κατατόπια και είχε ίδιο κλειδί θα μπορούσε κάλλιστα να είχε κρυφτεί εδώ μέσα.
Ποιός όμως;; αναρωτήθηκε φωναχτά ο Τόμας.
Δεν νομίζω, ότι κάποιος άλλος εκτός από τον πατέρα και την μητέρα να είχαν αυτό το κλειδί ανέφερε τότε ο Ρομπ.
Εξάλλου αυτό το ίδιο κλειδί συμπλήρωσε ανοίγει και την καταπακτή στο κτήμα που σύμφωνα με την διαθήκη του πατέρα κρύβει κάποια μυστικά.
Αυτή η μυστική έξοδος εξυπηρετούσε υποθέτω για διαφυγή σε περίπτωση πυρκαγιάς είπε ερωτηματικά ο Στέφαν, ειδάλλως ποιος ο σκοπός της;;
Μη ξεχνάς, απάντησε ο Τόμας, ότι αυτό το αρχοντικό είναι πολύ παλιό από την εποχή του παππού μας και ίσως πιο παλιό για αυτό όλα ήθελαν συνεχή συντήρηση, Η κρυφή έξοδος εξυπηρετούσε άλλα σχέδια τότε, όπως την διαφυγή των αρχόντων από άτομα που ίσως επιβουλεύονταν την ζωή τους.
Ανέβηκαν επάνω στο γραφείο και έκλεισαν το πέρασμα.
Έχω την αίσθηση είπε τότε ο Ρομπ, ότι πρέπει να υπάρχει και κάτι άλλο πιο σημαντικό μέσα σε αυτό το γραφείο.
Έψαξα παντού αποκρίθηκε ο Τόμας αλλά δεν βρήκα κάτι διαφωτιστικό.
Ο Ρομπ άρχισε να ψαχουλεύει σπιθαμή προς σπιθαμή το τραπέζι που έγραφε ο πατέρας του. Κάποια στιγμή το χέρι του πήγε κάτω από το τραπέζι και έπιασε πάλι τις τρεις σχισμές. Ζήτησε το κλειδί από τον Στέφαν και αυτό εφάρμοσε ακριβώς σε αυτές. Με το που μπήκε το κλειδί όλο το κάτω μέρος του γραφείου σαν να ήταν δεύτερος πάτος έπεσε στο πάτωμα και από μέσα πετάχτηκε ένα χαρτί τυλιγμένο σε ρολό.
Ο Στέφαν το σήκωσε και είδε γραμμένο επάνω.

«Στους τρείς γιούς μου»

Ξεδίπλωσε το ρολό και άρχισε να διαβάζει:

Αγαπημένα μου παιδιά
Σε αυτό το έγγραφο αναφέρω όλα όσα δεν μπορούσα να γράψω σε ένα έγγραφο διαθήκης, γιατί κάποια πράγματα είναι αυστηρά οικογενειακά και δεν λέγονται ούτε γράφονται δημόσια.
Σας υπέδειξα με την διαθήκη μου, ότι υπάρχει μια μυστική κρύπτη στο γραφείο μου και ήμουν σίγουρος, ότι θα την βρίσκατε για να μάθετε την ιστορία της οικογένειας μας.
Ο πατέρας μου και παππούς σας ο άρχοντας Βίκτωρ Μουν πριν πολλά χρόνια λογομάχησε με ένα γείτονα του για τις κτηματικές εκτάσεις. Ο παππούς σας ήταν ένας πολύ δεσποτικός άνδρας και δεν δεχόταν αντιρρήσεις. Οι δύο άνδρες κάποια στιγμή ήλθαν στα χέρια και ο γείτονας τράβηξε μαχαίρι να κτυπήσει τον άρχοντα Μουν. Επάνω στην πάλη ο πατέρας μου κάρφωσε το μαχαίρι στο στήθος του γείτονα του και εκείνος έπεσε νεκρός. Ο γείτονας του είχε γυναίκα και μια κόρη.
Ο πατέρας μου προσπάθησε να αγοράσει τα κτήματα από την χήρα αλλά εκείνη δεν τα πουλούσε. Τότε εκείνος, επειδή η γυναίκα έφτιαχνε διάφορα ελιξίρια, την κατηγόρησε για μαγεία και σε συμφωνία με τις τοπικές αρχές διατάχτηκε να καεί στην πυρά. Η κόρη της κατάφερε να ξεφύγει και έφυγε μακριά από αυτή την περιοχή.
Κανένας όμως δεν έμαθε ποτέ κάτι για αυτήν.
Την ώρα που η γυναίκα καιγόταν άρχισε να μιλάει ακατάληπτα και να βγάζει αφρούς.
Οι παρευρισκόμενοι φοβήθηκαν πολύ και είπαν, ότι πραγματικά ήταν μάγισσα και φαινόταν να καταριέται τους Μουν.
Εκείνη την περίοδο η μητέρα μου ήταν πάλι έγκυος. Είχε γεννηθεί ήδη ο Κένεθ και περίμεναν το δεύτερο παιδί τους.
Όταν ύστερα από λίγους μήνες ήλθε η ώρα του τοκετού γεννήθηκα πρώτα εγώ. Σε λίγο η μαία έβγαλε και ένα δεύτερο παιδί, τον δίδυμο αδελφό μου. Η μαία μόλις είδε το παιδί χλόμιασε.
Είχε ένα παράξενο σημάδι στο μέτωπο του και το πρόσωπο του έμοιαζε περισσότερο με ταύρου παρά ανθρώπινο. Λίγο μετά την γέννηση του δίδυμου αδελφού μου, η μητέρα μου πέθανε από μεγάλη στενοχώρια όπως είπαν.
Ο πατέρας μου έδωσε πολλά λεφτά στην μαία για να κρατήσει το στόμα της κλειστό και διέταξε να του φτιάξουν μια υπόγεια κρύπτη κάπου στα κτήματα.
Εκεί έστειλε το μωρό, που το ονόμασε Ταυρία, λόγω της εμφάνισης του, με μια μουγκή γυναίκα για να το ταΐζει. Πίστευε, ότι δεν θα ζούσε έτσι για πολύ και θα πέθαινε από μόνο του.
Ούτε ο Κένεθ ούτε εγώ γνωρίζαμε για την ύπαρξη αυτού του παιδιού, γιατί ο πατέρας μας ποτέ δεν μιλούσε για αυτό.
Κάποια στιγμή όταν εγώ και ο Κένεθ βρισκόμαστε στην εφηβεία είδαμε έντρομο ένα εργάτη να έρχεται στο αρχοντικό και να διηγείται στον πατέρα μας, ότι ο Ταυρίας δάγκωσε την μουγκή γυναίκα έσπασε την πόρτα του υπογείου και βγήκε έξω. Θορυβημένος ο πατέρας άρπαξε ένα όπλο και κάνοντας νεύμα σε κάποιους έμπιστους του αρχοντικού τράβηξε για τα κτήματα. Εκεί, όπως μάθαμε αργότερα έπιασαν το νεαρό αγόρι ρίχνοντας πάνω του κάποια δίχτυα όπως κάνουν στους εξαγριωμένους ταύρους και το νάρκωσαν. Ο πατέρας διέταξε να είναι στο εξής αλυσοδεμένος και εκτός της ξύλινης πόρτας έφτιαξε και μια σιδερένια, ώστε να μη μπορεί εύκολα να διαφύγει .
Εκείνο το βράδυ εγώ και ο Κένεθ μάθαμε για την ύπαρξη του αλλόκοτου δίδυμου αδελφού μου. Ο πατέρας μας εξόρκισε, ότι δεν έπρεπε ποτέ να πάμε στο υπόγειο. Εκείνος φρόντιζε να στέλνει φαγητό στον εσώκλειστο Ταυρία στο φαγητό του οποίου έβαζαν κάποιο υπνωτικό για να τον κρατά σε λήθαργο γιατί είχε μεγάλη δύναμη σαν αληθινός ταύρος. Όλοι οι εργάτες γνώριζαν για την ύπαρξη του αλλά απέφευγαν να συζητάνε για αυτό, γιατί δεν ήθελαν να αντιμετωπίσουν την οργή του αφεντικού τους. Όμως τόσο ο Κένεθ όσο και εγώ κουβεντιάζαμε συχνά μεταξύ μας, για αυτό το αγόρι που ήταν αδελφός μας και που μια φοβερή μοίρα το στιγμάτισε για όλη του τη ζωή.
Τα χρόνια πέρασαν εμείς μεγαλώσαμε και ο παππούς σας καταλαβαίνοντας, ότι τον άφηναν πια οι δυνάμεις του και πλησίαζε το τέλος του, μας κάλεσε και μας διηγήθηκε την ιστορία με τα κτήματα που σας ανέφερα παρά πάνω. Μας είπε, ότι εάν ποτέ βρίσκαμε την κόρη του κτηματία, που σκότωσε επάνω στον καυγά, να την αποζημιώναμε γενναία. Όσο για την γυναίκα του, που την κατηγόρησε για μάγισσα, ίσως αυτό να ήταν μεγάλο άδικο τελικά και το πλήρωσε χάνοντας την δική του γυναίκα και φέρνοντας στην ζωή ένα τερατόμορφο πλάσμα. Το βάρος αυτό το κουβαλούσε ο ίδιος πολλά χρόνια και ευχόταν οι γιοί του να μη χρειάζονταν να το επωμιστούν και αυτοί. Ο Ταυρίας έδειχνε σημάδια εξασθένησης και ίσως δεν ζούσε για πολύ καιρό ακόμα. Έπρεπε όμως να είναι πολύ προσεκτικοί και να μην τον πλησιάσει ποτέ κανένας από κοντά, όπως άλλωστε και εκείνοι οι υπηρέτες που του πήγαιναν φαγητό, γιατί τα δόντια του έβγαζαν μια δηλητηριώδη ουσία, που όποιον είχε δαγκώσει κατά το παρελθόν ή πέθαινε ακαριαία ή παρουσίαζε σημάδια λύσσας και ήθελε να δαγκώσει ή να σκοτώσει. Όσοι έτυχε να μολυνθούν και επέζησαν αναγκάστηκαν να τους σκοτώσουν για να μη μολύνουν και άλλους.
Όταν ο παππούς σας πέθανε τα κτήματα μοιράστηκαν μεταξύ εμένα και του αδελφού μου.
Συμφωνήσαμε τότε να ψάξουμε διακριτικά για την κόρη του κτηματία μήπως και την βρίσκαμε για να την αποζημιώσουμε σύμφωνα με την τελευταία θέληση του πατέρα μας. Βάλαμε κάποιον έμπιστο και μετά από πάρα πολύ καιρό μάθαμε, ότι την νεαρή κοπέλα την είχε περιμαζέψει ένας κτηνοτρόφος που την παντρεύτηκε και απόκτησαν μαζί μια κόρη.
Όταν ο κτηνοτρόφος πέθανε η γυναίκα πούλησε όλα την περιουσία τους και επέστρεψε στο τόπο της μαζί με την κόρη της ζώντας ήσυχα. Μάλιστα έχοντας ζήσει κοντά στα ζώα για μεγάλο χρονικό διάστημα γνώριζε πολλά για τις ασθένειες τους και έφτιαχνε ειδικά σκευάσματα που είχε μάθει για να τις θεραπεύει. Πολλοί κτηματίες ερχόντουσαν να την συμβουλευθούν και να προμηθευτούν διάφορους πολτούς για τα ζωντανά τους.
Μια ημέρα αποφάσισα να την επισκεφθώ, γιατί εκτός από το ηθικό χρέος που είχαμε προς αυτήν σκεφτόμουν, ότι ίσως υπήρχε και κάποιο φάρμακο για τον Ταυρία, ώστε να απαλύνονται οι κρίσεις του και να μη μολύνονται οι γύρω του από το δάγκωμα του. Ήταν ο δίδυμος αδελφός μου και αυτό με βάραινε πολύ.
Όταν έφθασα στο σπίτι της και κτύπησα, μου άνοιξε μια πολύ νεαρή κοπέλα που ήταν πανέμορφη. Αυτή η κοπέλα ήταν η Μπρέντα. Μου εξήγησε, ότι η μητέρα της είχε πάει να ξεγεννήσει μια αγελάδα ενός γείτονα και έλειπε.
Πιάσαμε κουβέντα και μου εξομολογήθηκε, ότι ήθελε να γίνει δασκάλα. Η μητέρα της δεν είχε αντίρρηση, γιατί ήθελε η κόρη της να φύγει από την επαρχία και να πάει κάποτε στην πόλη. Μάλιστα είχε προσλάβει και κάποιον δάσκαλο που της έκανε ιδιαίτερα μαθήματα μέχρι να πάει στην αντίστοιχη σχολή στην πόλη.
Επειδή η μητέρα της αργούσε έφυγα και είπα, ότι θα ξαναπήγαινα.
Έτσι επισκεπτόμουν συχνά το σπίτι τους ισχυριζόμενος, ότι ήθελα συμβουλές για τα ζωντανά και πλήρωνα αδρά για αυτές τις συμβουλές.
Έπειτα από ένα μεγάλο χρονικό διάστημα ρώτησα την Μπρέντα εάν ήθελε αντί να γίνει δασκάλα να γίνει γυναίκα μου και να φροντίζει το αρχοντικό μας, που είχε πραγματικά ανάγκη την παρουσία μιας γυναίκας.
Ο Κένεθ δεν συμπαθούσε τον αρχοντικό και μετά τον θάνατο του πατέρα μας το άφησε σε μένα και εκείνος πήγε κάπου αλλού.
Η Μπρέντα δεν απάντησε αμέσως και μου είπε, ότι θα το σκεφτόταν.
Ένα πρωινό έφθασε στο αρχοντικό με την μητέρα της και μου ανέφερε, ότι σκέφθηκε την πρόταση μου και αποφάσισε να την δεχθεί. Το πρόσωπο της μητέρας της όταν μπήκε στο αρχοντικό ήταν χλωμό και δάκρυα έτρεχαν από τα μάτια της.
Ήταν άραγε από την χαρά για τον γάμο της κόρης της ή από μνήμες του παρελθόντος; Ποτέ δεν κατάλαβα, γιατί ποτέ δεν μου πέταξε κάποιο υπονοούμενο ούτε εγώ άλλωστε.
Έτσι έγινε ο γάμος μου με την μητέρα σας.!!!
Μετά την γέννηση του πρώτου μας παιδιού του Στέφαν η Μπρέντα εκδήλωσε για πρώτη φορά λιποθυμικές τάσεις. Έπεφτε κάτω και έβγαζε και κάποιους αφρούς από το στόμα. Αυτό συνέβαινε κάθε δεύτερο φεγγάρι στην χάση του. Οι γιατροί είπαν, ότι πιθανότατα από άγχος, γιατί τα συμπτώματα αν και έμοιαζαν με επιληψία δεν ήταν.
Η μητέρα της μόλις έμαθε για τις κρίσεις της κόρης της έφτιαξε ένα σιρόπι και της είπε να το πίνει στην πανσέληνο κάθε μήνα. Από τότε η κατάσταση της βελτιώθηκε σημαντικά και δεν είχε ξαφνικές κρίσεις.
Για να μη κουράζεται της έφερα για βοήθεια ένα νεαρό κορίτσι που ήταν ορφανό και ζούσε με μια θεία, που με μεγάλη χαρά την ξεφορτώθηκε, όταν της είπα, ότι την ήθελα εσωτερική στο αρχοντικό. Αυτή ήταν η Λούση.
Σε λίγο καιρό η Μπρέντα έμεινε έγκυος στον Τόμας και η βοήθεια της Λούση ήταν πολύτιμη. Το νεαρό κορίτσι βρήκε στην Μπρέντα στοργή και αγάπη και της αφοσιώθηκε ολοκληρωτικά.
Κάποια στιγμή αναγκάστηκα να φύγω από την πόλη μας για δουλειές και θα έλειπα πολλές ημέρες, γιατί έπρεπε να πάω στο κοντινότερο λιμάνι. Είχα κάνει μια μεγάλη παραγγελία για κάποιες ζωοτροφές και αυτές θα ερχόντουσαν από την πρωτεύουσα.
Όταν επέστρεψα ύστερα από αρκετό καιρό απουσίας βρήκα την Μπρέντα χλομή και αμίλητη.
Τότε έμαθα, ότι κάποιοι υπηρέτες είχαν ενημερώσει τον Κένεθ, που είχε αναλάβει εκείνος την επίβλεψη όλων των κτημάτων μέχρι να επιστρέψω, ότι ο Ταυρίας ήταν στα τελευταία του.
Εκείνος νοιώθοντας συμπόνια για τον δύστυχο αδελφό μας πήγε στο υπόγειο για να τον δει για πρώτη φορά.
Είχε πάρει μαζί του και ένα τσεκούρι για κάθε ενδεχόμενο.
Όταν μπήκε στον θάλαμο είδε σε ένα κρεβάτι ένα αλλόκοτο ον να ψυχορραγεί.
Πλησίασε κοντά του και εκείνο ενστικτωδώς, γιατί είχε κακοποιηθεί πολλές φορές από τους υπηρέτες που το πλησίαζαν, πετάχτηκε επάνω και αρπάζοντας το χέρι του Κένεθ που κρατούσε το τσεκούρι το δάγκωσε. Ο Κένεθ έβγαλε μια κραυγή πόνου και κατεβάζοντας με δύναμη το τσεκούρι τον αποκεφάλισε. Έδεσε πρόχειρα την πληγή του και βγαίνοντας από το υπόγειο ζήτησε από κάποιους εργάτες να πάρουν το πτώμα και να το κάψουν.
Αυτά τα έμαθα όταν επέστρεψα.
Όμως από εκείνη την ημέρα ο Κένεθ έγινε νευρικός και φερόταν αλλόκοτα.
Άρχισε να ψιθυρίζεται ότι είχε μολυνθεί από λύσσα από το δάγκωμα του τέρατος και ίσως γινόταν επικίνδυνος.
Ένα απόγευμα γυρνώντας στο σπίτι από τα κτήματα βρήκα την Μπρέντα με μελανιές στα χέρια της και ένα επίδεσμο στο λαιμό της.
Την ρώτησα τι έπαθε και μου διηγήθηκε με αναφιλητά, ότι το μεσημέρι είχε έλθει να με βρει στα κτήματα, για να μου φέρει ζεστή πίτα που μόλις είχε φτιάξει. Τότε μέσα από κάποιους θάμνους πετάχτηκε ο Κένεθ όρμησε καταπάνω της, της έκλεισε το στόμα και την βίασε παρά τις απεγνωσμένες προσπάθειες της να ξεφύγει.
Δεν περίμενα να ακούσω περισσότερα. Άρπαξα ένα όπλο και έτρεξα να βρω τον Κένεθ. Εκείνος ήταν σε κακό χάλι. Μου είπε, ότι πραγματικά είδε την Μπρέντα και ότι εκείνη έφυγε τρομοκρατημένη μόλις τον είδε αλλά δεν θυμόταν να της είχε κάνει κακό. Θυμόταν όμως ότι είχε λογομαχήσει με την γυναίκα του και πάνω στα νεύρα του την δάγκωσε. Η γυναίκα του, βλέποντας τον πολλές ημέρες να είναι εκτός εαυτού, είχε στείλει τα παιδιά τους στο σπίτι της γκουβερνάντας τους για κάθε ενδεχόμενο. Το δάγκωμα του ήταν θανατηφόρο και η γυναίκα του πέθανε έπειτα από λίγες ημέρες. Διαδώσαμε, ότι μπήκε φίδι στο σπίτι αλλά η αλήθεια ήταν διαφορετική.
Δεν θα το αντέξω αδελφέ μου να έχω βλάψει και την γυναίκα σου μου είπε τότε ο Κένεθ με απελπισία. Θα πάω αύριο στον συμβολαιογράφο να αφήσω όλα τα κτήματα σε σένα και εγώ θα φύγω μακριά από εδώ προτού βλάψω και άλλους. Έτσι και έκανε. Μαζί με το συμβολαιογραφικό πληρεξούσιο άφησε και ένα γράμμα στα παιδιά του, που εξηγούσε γιατί έκανε την μεταβίβαση και έδωσε εντολή στον συμβολαιογράφο να τους το δώσει, όταν θα μεγάλωναν.
Ύστερα από λίγες ημέρες ανέβηκε σε μια βουνοπλαγιά και γκρεμίστηκε στο κενό.
Αφού πέρασαν κάποιοι μήνες από τον θάνατο του Κένεθ ήλθε έντρομη η Μπρέντα και μου ανακοίνωσε, ότι ανακάλυψε,ότι ήταν έγκυος από τον βιασμό που υπέστη.
Κανόνισα να πάει με την Λούση σε μια μακρινή πόλη, που δεν θα την γνώριζαν, μια και η μητέρα της Μπρέντα είχε πεθάνει, και αφού γεννούσε θα ερχόμουν να πάρω το μωρό. Σε όλους είπαμε, ότι θα έλειπε για λόγους υγείας.
Έτσι μόλις γέννησε άφησα το μωρό με την Λούση για λίγες ημέρες και γύρισα με την Μπρέντα στο αρχοντικό λέγοντας σε όλους, ότι είχε καλυτερεύσει η υγεία της πολύ και είχα δώσει λίγες ημέρες άδεια στην Λούση.
Μόλις πέρασε ένα χρονικό διάστημα πήρα το μωρό και την Λούση και τους έφερα πίσω. Το μωρό ήταν για όλους ένα ορφανό που το βρήκα σε κάποιο θάμνο και αποφασίσαμε με την γυναίκα μου να το υιοθετήσουμε.
Αυτός ήταν ο Ρομπ.
Δεν σας κρύβω όμως, ότι μετά τον θάνατο του Ταυρία και του Κένεθ ένοιωθα, ότι τα κτήματα που μας είχε αφήσει ο πατέρας μας είχαν βαρύ φόρο αίματος πιθανότατα από το άδικο που είχε διαπράξει Αποφάσισα τότε μετά τον δικό μου θάνατο τα κτήματα του Κένεθ να επιστρέψουν στα παιδιά του. Την εγγονή του κτηματία, την Μπρέντα, την είχα ήδη αποκαταστήσει, γιατί της είχα καταθέσει σε μια τράπεζα ένα σεβαστό χρηματικό ποσό για να το χειρίζεται όπως επιθυμούσε.
Χθες είχα τις πρώτες ζαλάδες και ένοιωσα να χάνω για λίγο τις αισθήσεις μου.
Συνέταξα την διαθήκη μου με τον κ. Λεβίν και έγραψα ξεχωριστά αυτή την επιστολή με την οποία σας αποκαλύπτω όλη την αλήθεια για την οικογένεια μας και τα μυστικά που έκρυβε.

Ο πατέρας σας
Άλμπερτ Μουν

Ο Στέφαν σταμάτησε να διαβάζει και κοίταξε τα αδέλφια του.
Τελικά ο Ρομπ είναι γιός της μητέρας μας και του θείου μας μετά τον βιασμό της είπε βλοσυρά.
Ο Τόμας παρέμενε σκεφτικός και αμίλητος.
Ίσως η μητέρα μας ανέφερε τότε ο Ρομπ, με ένα παράξενο ύφος, είχε και εκείνη μυστικά, που μάλλον δεν θα τα μάθουμε. Πιστεύω, ότι η αλήθεια είναι άλλη και ο πατέρας έγραψε αυτά που εκείνη του είπε και ήθελε και εκείνος να πιστεύει.
Το κλειδί για όλη την αλήθεια το κρατά η Λούση. Εκείνη θα γνώριζε όλες τις λεπτομέρειες σχετικά με την ξαφνική εγκυμοσύνη της μητέρας μας.
Τι υπονοείς ρώτησε τότε αγριωπά ο Τόμας.
Αυτό που κατάλαβες αποκρίθηκε ο Ρομπ βαριά και έβγαλε από την τσέπη του το σκίτσο του άνδρα εξηγώντας στον Τόμας πως το είχαν βρει.
Αυτό δεν σημαίνει κάτι απάντησε εκείνος έκπληκτος.!!
Σίγουρα αποκρίθηκε ο Ρομπ αλλά και τα περί βιασμού από τον θείο δεν μου κάθονται. Μπορεί ο θείος να είχε τύψεις που σκότωσε τον αδελφό του αλλά δεν είχε θολωμένο νου. Μπορεί το δάγκωμα από τον Ταυρία να δημιούργησε κάποια μόλυνση, γιατί τον είχαν περισσότερο σαν ζώο παρά σαν ανθρώπινο όν αλλά δεν τον οδήγησε σε πράξη βίας. Η θεία πιθανόν να μολύνθηκε από το δάγκωμα, γιατί ίσως αγνόησε κάποια μέτρα καθαρισμού της πληγής, που όλοι όσοι ασχολούμαστε με ζώα παίρνουμε και τελικά κάποιο φίδι πραγματικά να της έδωσε την χαριστική βολή. Εξάλλου κυκλοφορούν πολλά στην περιοχή.
Εννοείς είπε τότε ψυχρά ο Στέφαν, ότι η μητέρα μας είχε εραστή;;;
Ναι, γιατί την είχα δει πολλές φορές από την μισάνοιχτη πόρτα να κλαίει στο δωμάτιο της και την Λούση να προσπαθεί να την παρηγορήσει χωρίς να έχει προηγηθεί κανένας καυγάς προηγουμένως με τον πατέρα.
Πιθανόν αυτός ο άνδρας να ήταν στο δωμάτιο από κλειδί που του είχε δώσει η μητέρα για να μπαίνει κρυφά, όταν ο πατέρας έλειπε, και ίσως είχε μπει εκείνη την ημέρα που είμαστε όλοι στο Αμπερντίν, γιατί κάτι γύρευε.
Ίσως αυτό το σκίτσο ή κάτι άλλο. Τον είδε η Μελίζα και εκείνος έτρεξε στο γραφείο για να το σκάσει από την μυστική έξοδο. Η Μελίζα τον πρόλαβε και εκείνος την πέταξε από το μπαλκόνι για να μη μιλήσει
Η οπτική του Ρομπ για την δολοφονία της Μελίζα είχε κάνει τον Στέφαν και τον Τόμας να ανατριχιάσουν.
Έμαθα από την μαγείρισσα συνέχισε ο Ρομπ, ότι ο Λούση δουλεύει στο Αμπερντίν σαν μοδίστρα σε ένα ατελιέ. Θα της κάνω μια επίσκεψη και θα προσπαθήσω να μάθω κάτι συμπλήρωσε.
Δεν θα σου πει τίποτα, γιατί και εγώ την ρώτησα και μου απαντούσε με υπεκφυγές αποκρίθηκε ο Στέφαν.
Επειδή μου έρχονται στο νου διάφορες εικόνες που μέχρι πριν λίγο δεν της είχα συνδεδεμένες δεν θα μπορέσει να μη μου απαντήσει αποκρίθηκε ο Ρομπ
Στην τελική θα την απειλήσω, ότι θα φέρω το θέμα στην δικαιοσύνη και ίσως βρεθεί πολύ μπλεγμένη συνέχισε σε οξύ τόνο ο Ρομπ.
Ο Στέφαν και ο Τόμας κοιτούσαν με θαυμασμό τον αδελφό τους, που ενηλικιώθηκε μέσα από τραγικές συνθήκες και έπαιρνε πρωτοβουλίες με γενναιότητα. Το μικρό άβουλο αγοράκι, το μαμμόθρεφτο, όπως τον έλεγαν πειράζοντας τον, έδειχνε ωριμότητα και αποφασιστικότητα.
Οι τελευταίες όμως αποκαλύψεις, που ακόμα δεν μπορούσαν να τις φανταστούν θα ήταν για τα τρία αδέλφια οδυνηρές και συνταρακτικές.


συνεχίζεται
Η Ευγνωμοσύνη δονεί κάθε κύτταρο μου !!!
Άβαταρ μέλους
CHRYSSOULA
Δημοσιεύσεις: 882
Εγγραφή: 04 Σεπ 2008 9:43 pm

Re: ΗΜΙΣΕΛΗΝΟΣ (3)

Δημοσίευση από CHRYSSOULA »

Φίλοι μου,
Δεν σας κρύβω, ότι ολοκληρώνοντας αυτό το κεφάλαιο έμεινα για λίγο σκεπτική με όλες αυτές τις καταιγιστικές εξελίξεις.!!!
Άκουγα τον νου μου να λέει, ότι τελικά υπήρχε κάποιος άνδρας πιθανότατα εραστής της Δούκισσας αλλά ίσως και της Λούση.
Η τελευταία ίσως από αντιζηλία δηλητηρίασε την Μπρέντα και συνεννοήθηκε με τον συνεργό της να κλέψουν τα χρήματα από το ντουλαπάκι και να το σκάσουν μαζί. Δυστυχώς η Μελίζα τους χάλασε τα σχέδια και αναγκάστηκαν να την βγάλουν από την μέση.
Όσο ο νους μου ψιθύριζε την εξέλιξη κατά την δική του εκδοχή εγώ περίμενα την αντίδραση της Φαντασίας.
Έχω μάθει πια, ότι άλλος ο δρόμος του Νου και τελείως διαφορετική η λεωφόρος της Φαντασίας!!
Έτσι με την ώθηση της περιέργειας μπήκα σε on line σύνδεση.
Εκείνη την στιγμή άνοιξε η οθόνη της Φαντασίας και άρχισε να μου δείχνει τις εικόνες των γεγονότων που σφραγίζουν το φινάλε αυτής της ιστορίας.
Έμεινα άφωνη για πολύ ώρα από τις εξελίξεις που υπό κανονικές συνθήκες δεν θα μπορούσα να τις συλλάβω.
Πήρα μια κανάτα καφέ και άρχισα να γράφω το τελευταίο κεφάλαιο. Μη ξεχνάτε, ότι μια εικόνα 1000 λέξεις και αυτές πρέπει να καταγράψω, για να αποδοθεί αυτό που είδα που πραγματικά είναι συνταρακτικό, οδυνηρό και λυτρωτικό!!!!

Σας ευχαριστώ για την υπομονή σας!!!!

:romance-adore: :romance-adore: :romance-adore:
Η Ευγνωμοσύνη δονεί κάθε κύτταρο μου !!!
Άβαταρ μέλους
Annoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33486
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 2:43 pm

Re: ΗΜΙΣΕΛΗΝΟΣ (3)

Δημοσίευση από Annoula »

:romance-heartstiny: :romance-heartstiny:
Αν ο Θεός είναι η πρωταρχική Αιτία η Αγάπη θα είναι το αποτέλεσμα
Πατέρα μου/Μητέρα μου, είναι παιδί της Αλήθειας και μόνο αυτή είναι ο δρόμος ο δικός μου προς εσένα
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23391
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: ΗΜΙΣΕΛΗΝΟΣ (3)

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

O:-) O:-) :x :x
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Λιζούλα
Δημοσιεύσεις: 17536
Εγγραφή: 21 Απρ 2010 1:06 pm

Re: ΗΜΙΣΕΛΗΝΟΣ (3)

Δημοσίευση από Λιζούλα »

:romance-heartstiny: :romance-heartstiny:
Ας είμαι και ο μόνος ΄Ανθρωπος που πιστεύει στην Δύναμη της Αγάπης, δεν παίρνω ποτέ τον Λόγο μου πίσω...Θα την υπηρετώ, ακόμα κι αν μείνω μόνη και αξιοκατάκριτη από αυτούς που όφειλαν να είναι οι αγαπημένοι μου... ΓΙΑΤΙ ΜΠΟΡΩ!!!!
Άβαταρ μέλους
Giotoula
Δημοσιεύσεις: 12289
Εγγραφή: 10 Φεβ 2010 2:40 am

Re: ΗΜΙΣΕΛΗΝΟΣ (3)

Δημοσίευση από Giotoula »

:x :x >:d< >:d< >:d<
"Πολέμα και Οραματίσου"...
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33489
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: ΗΜΙΣΕΛΗΝΟΣ (3)

Δημοσίευση από Δωρουλα »

O:-) O:-) O:-) :romance-heartstiny:
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27248
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Re: ΗΜΙΣΕΛΗΝΟΣ (3)

Δημοσίευση από Ellaki »

Σας ευχαριστώ για την υπομονή σας!!!!
:-j :-j

τρομερές εξελίξεις :-o :-o
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Δεκατριούλης
Δημοσιεύσεις: 4566
Εγγραφή: 29 Ιαν 2011 1:10 pm

Re: ΗΜΙΣΕΛΗΝΟΣ (3)

Δημοσίευση από Δεκατριούλης »

Κι εμεις ευχαριστούμε και περιμένουμε!! :romance-grouphug:
Ας αφησουμε την κριτική για τους ανθρώπους γύρω μας και ας ακολουθησουμε τον δρόμο που δείχνει η καρδιά μας.
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΗΜΙΣΕΛΗΝΟΣ (3)

Δημοσίευση από Vasoula »

περιμένουμε λέμε :confusion-waiting:


άντε, Χρυσουλάκι, μούμιες γίναμε :angry-tappingfoot:
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33489
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: ΗΜΙΣΕΛΗΝΟΣ (3)

Δημοσίευση από Δωρουλα »

:)) :)) :)) :))
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
CHRYSSOULA
Δημοσιεύσεις: 882
Εγγραφή: 04 Σεπ 2008 9:43 pm

Re: ΗΜΙΣΕΛΗΝΟΣ (3)

Δημοσίευση από CHRYSSOULA »

Είναι τόσες πολλές οι εξελίξεις που έχω φρικάρει λέμε. Αυτό δεν είναι σχήμα λόγου αλλά αλήθεια και θα με δικαιολογήσετε μόλις διαβάσετε το φινάλε!!!
Ούτε το GoΤ να έγραφα!!!!
Υπομονή γλυκούλια !!!Μια κανάτα καφέ τι να κάνει!!!
:romance-kisscheek: :romance-kisscheek: :romance-kisscheek:
Η Ευγνωμοσύνη δονεί κάθε κύτταρο μου !!!
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΗΜΙΣΕΛΗΝΟΣ (3)

Δημοσίευση από Vasoula »

:confusion-waiting: :character-oldtimer:
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33489
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: ΗΜΙΣΕΛΗΝΟΣ (3)

Δημοσίευση από Δωρουλα »

:character-oldtimer: :)) :)) :)) :))
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Ταρούλα
Δημοσιεύσεις: 29912
Εγγραφή: 16 Αύγ 2011 6:45 pm

Re: ΗΜΙΣΕΛΗΝΟΣ (3)

Δημοσίευση από Ταρούλα »

:x :x :x
Η μόνη βεβαιότητα που μπορείς να έχεις στην ζωή σου είναι μόνο μέσα στην Πίστη, πως ό,τι έρθει, πάντα το Πνεύμα θα δρα εντός σου... Η καρδιά φωτίζει τον σκοτεινό δρόμο της ζωής... Β.Ν. :romance-heartbeating:

Επιστροφή στο “ΠΑΡΑΜΥΘΙΑ”