ΗΜΙΣΕΛΗΝΟΣ (2)

Άβαταρ μέλους
CHRYSSOULA
Δημοσιεύσεις: 882
Εγγραφή: 04 Σεπ 2008 9:43 pm

ΗΜΙΣΕΛΗΝΟΣ (2)

Δημοσίευση από CHRYSSOULA »

ΗΜΙΣΕΛΗΝΟΣ

2ο Κεφάλαιο


Ο Στέφαν συνέχιζε να παραμένει κλεισμένος στο δωμάτιο του και μόλις μετά βίας έτρωγε λίγο φαγητό από αυτό που του έφερνε καθημερινά η Λούση.
Όλες οι ευθύνες είχαν πέσει τώρα στον Τόμας μια και ο Ρομπ ήταν μικρός ακόμα μόλις 17 χρόνων έχοντας διαφορά 7 χρόνια από τον Στέφαν και 5 από τον Τόμας.
Ο Τόμας καταλάβαινε την θλίψη του αδελφού του και του έδινε χρόνο να πενθήσει και να κλάψει τον άδικο χαμό της συντρόφου του.
Όταν πέρασε σχεδόν ένας μήνας από τα θλιβερά γεγονότα ο Τόμας κτύπησε ένα πρωινό την πόρτα του δωματίου του αδελφού του και του ζήτησε να κουβεντιάσουν.
Ο Στέφαν του άνοιξε αλλά δεν έδειχνε πρόθυμος για συζήτηση.
Είσαι καλύτερα; τον ρώτησε ο Τόμας με ενδιαφέρον.
Προς το παρόν ναι αδελφέ μου αλλά με την κατάρα που κτύπησε την οικογένεια μας δεν ξέρω για πόσο καιρό θα είμαι και εγώ καλά.
Σταμάτα τις δεισιδαιμονίες Στέφαν του είπε απότομα ο Τόμας και βάλε την λογική σου να δουλέψει. Εδώ δεν πρόκειται για κατάρα αλλά για 3 καλοσχεδιασμένες δολοφονίες. Στην αρχή με τον θάνατο του πατέρα είχα πιστέψει και εγώ, ότι ήταν ατύχημα αλλά μετά όταν ακολούθησαν οι επόμενοι θάνατοι άρχισα να υποπτεύομαι, ότι κάποιος κρύβεται πίσω από αυτούς. Κάποιος που δεν θέλει να μαθευτεί κάτι ή που έχει κάποιο συμφέρον που ακόμα δεν έχω ξεκαθαρίσει ποιο είναι αυτό ακριβώς.
Το πρόσωπο του Στέφαν έχασε μεμιάς την απάθεια του και κοίταξε ερωτηματικά τον αδελφό του. Ποτέ δεν του είχε περάσει από το μυαλό, ότι υπήρχε κάποιος δολοφόνος πίσω από τους τρείς ανεξήγητους θανάτους, γιατί δεν έβλεπε το κίνητρο. Η έχθρα με τα ξαδέλφια τους δεν υπήρχε ουσιαστικά, γιατί εκείνα ακολουθούσαν πια άλλο τρόπο ζωής και αν κάποια στιγμή είχαν θυμώσει με την ενέργεια του πατέρα τους τώρα από μόνοι τους, τους παραχώρησαν τα κτήματα έναντι κάποιου ποσοστού επί των πωλήσεων των σοδειών πράγμα που δεν τους καθιστούσε υπόπτους.
Φαντάζεσαι κάποιον; ρώτησε ο Στέφαν τον Τόμας. Τότε ακούστηκε ένας θόρυβος απέξω και ο Τόμας έκοψε την κουβέντα κάνοντας νόημα στον Στέφαν.
Εκείνος σηκώθηκε αποφασιστικά και άνοιξε την πόρτα. Απέξω στεκόταν ο Ρομπ.
Α! εδώ είσαι Τόμας και σε έψαχνα είπε τότε εκείνος. Έχει έλθει ο κ. Μακένζι για να μιλήσετε για το στάρι. Ο Τόμας έκανε να βγει, όταν ο Στέφαν είπε, ότι θα ερχόταν και αυτός μαζί του, για να μιλήσει στον αγοραστή. Είχε μαθευτεί, ότι τα κτήματα παρέμεναν στους Μουν και οι αγοραστές είχαν αρχίσει τις επαφές.
Αφού έκλεισαν την συμφωνία με τον αγοραστή ο Στέφαν έκανε νόημα στον Τόμας να πάνε στους στάβλους. Καβάλησαν δύο άλογα και τράβηξαν για μια βουνοπλαγιά. Σε κάποιο ξέφωτο σταμάτησαν και ο Στέφαν ρώτησε τον Τόμας να του πει αν είχε υποψίες για κάποιον.
Θυμάσαι, ήμασταν μικροί όταν ο πατέρας μας ανέφερε, ότι ο θείος Κένεθ πέθανε κάπου εδώ γύρω, αφού παραπάτησε και γκρεμίστηκε από ένα βράχο. Προηγούμενα είχε κάνει διαθήκη και είχε αφήσει το μερίδιο του από τα κτήματα στον πατέρα μας. Η θεία μας πέθανε και αυτή ξαφνικά από κάποιο φίδι που τρύπωσε στην αυλή του σπιτιού τους.



Συγκρίνοντας εκείνους τους θανάτους τότε με τα γεγονότα που συνέβησαν τώρα στην δική μας οικογένεια φαίνεται, ότι η ιστορία επαναλαμβάνεται. Τα ξαδέλφια μας έφυγαν μακριά ακολουθώντας άλλο δρόμο και η Μελίζα ίσως ψάχνοντας στο σπίτι, στο οποίο ήταν αυτή η οικοδέσποινα μετά το θάνατο της μητέρας μας, πιθανόν να είχε ανακαλύψει κάτι. Δεν πιστεύω, ότι έπεσε μόνη της από το μπαλκόνι αλλά ίσως κάποιος την έσπρωξε, για να μη αποκαλύψει κάτι που γνώριζε.
Μα η Λούση είπε, ότι την είδε να μπαίνει στο γραφείο του πατέρα και να βγαίνει στο μπαλκόνι είπε σκεφτικά ο Στέφαν.
Μήπως δεν έγινε έτσι αλλά προηγήθηκε καβγάς την ώρα που ήταν και οι δύο στο γραφείο του πατέρα;; Το χτύπημα στο κεφάλι της ήταν πίσω προς στο πλάι ενώ αυτή βρέθηκε ανάσκελα στην αυλή, όπως μου περιέγραψε ο Τιμ, όταν τον ρώτησα σε ποια στάση την βρήκαν. Δεν σου κρύβω, ότι είχαν αρχίσει να μου δημιουργούνται οι πρώτες υπόνοιες. Ίσως κάποιος την κτύπησε από πίσω με κάτι αιχμηρό ίσως ένα κηροπήγιο και αφού λιποθύμησε την πέταξε από το μπαλκόνι.
Ο Στέφαν δεν μπορούσε να μη δεχτεί, ότι οι εικασίες του Τόμας είχαν λογική. Πάντα είχε κοφτερό μυαλό και ήταν άσος στους μαθηματικούς υπολογισμούς. Οι δάσκαλοι του εντυπωσιασμένοι από την αντίληψη του είχαν συστήσει στον Δούκα να τον σπρώξει προς τις επιστήμες αλλά εκείνος τον ήθελε κοντά του στις αγροτικές ασχολίες και τον είχε πείσει, ότι αυτό θα ήταν το καλύτερο για όλους.
Υποψιάζεσαι την Λούση;; ρώτησε έκπληκτος ο Στέφαν. Τι λόγο είχε;; Ακόμα και να είχαν διαφωνήσει σε κάτι δεν νομίζω, ότι αυτό θα ήταν λόγος να την σκοτώσει!!!
Έπειτα την μητέρα ποιος την σκότωσε;; Η Λούση την αγαπούσε πολύ. Το ίδιο και τον πατέρα!!
Θα σου θυμίσω κάτι που φαίνεται να το ξεχνάς. Η Λούση ήλθε στο αρχοντικό σε νεαρή ηλικία και δεν παντρεύτηκε ποτέ. Όταν εσύ ήσουν 7 χρόνων και εγώ 5 ο πατέρας μας έφερε στο σπίτι ένα μωρό τυλιγμένο σε μια κουβερτούλα. Είπε, ότι το βρήκε σε ένα θάμνο πεταμένο, το λυπήθηκε και αποφάσισε να το μαζέψει και να το φέρει στο αρχοντικό .
Η μητέρα μας συμπόνεσε και εκείνη το μωρό και δέχθηκε να το μεγαλώσει σαν παιδί της με την βοήθεια της Λούση. Ο πατέρας μας ζήτησε να αγαπήσουμε το μωρό σαν αδελφάκι μας και ποτέ να μη το θεωρήσουμε σαν παρείσακτο. Πραγματικά και εγώ και συ δεν ξεχωρίσαμε ποτέ τον Ρομπ.
Ο Ρομπ όμως είχε κάποιο πρόβλημα υγείας και πολλές φορές ψέλλιζε ακατάληπτες λέξεις σαν να έπασχε από επιληψία. Οι γιατροί όμως δεν μπορούσαν να αποφανθούν με σιγουριά τι είχε, γιατί αυτό το πάθαινε κάθε δεύτερο φεγγάρι στην χάση. Τότε που το φεγγάρι παίρνει το σχήμα ημισελήνου. Πολλά έχω ακούσει να λέγονται για το πόσο επηρεάζει ψυχικά η σελήνη κάποιους ανθρώπους αλλά αυτό δεν είναι το θέμα μας τώρα.
Πιστεύω, ότι η Λούση ήταν ερωτευμένη με τον πατέρας μας και ο Ρομπ ήταν καρπός αυτής της σχέσης. Ο Δούκας πήρε το παιδί και το μεγάλωσε σαν δικό του και εκείνη δεν έφυγε ποτέ από το σπίτι, για να φροντίζει το παιδί της.
Ο πατέρας κάποια στιγμή, είπε την αλήθεια στην μητέρα μας και η Λούση το έμαθε κρυφακούοντας πιθανόν. Φοβούμενη μη αποκλειστεί ο γιός της από τα δικαιώματα του μια και ήταν νόθος φρόντισε να σκηνοθετήσει το ατύχημα του πατέρα και τον θάνατο της μητέρας από κάποιες ουσίες που ίσως έριχνε στο τσάι της για αυτό εκείνη ένοιωθε τελευταία άκεφη και άτονη. Δεν ήθελε να μαθευτεί ποτέ, ότι ο Ρομπ ήταν δικός της γιός, φοβούμενη, ότι ίσως εμείς προσβάλλαμε την διαθήκη μια και δεν ήταν νόμιμο τέκνο του Δούκα
Η μητέρα μας ίσως είχε γράψει κάποια επιστολή λίγο πριν πεθάνει, που εξηγούσε κάποια πράγματα, και πιθανόν να την βρήκε η Μελίζα την ώρα που ανέβηκε επάνω.
Δεν σου ανέφερε τίποτα μέχρι να ανοιχτεί η διαθήκη. Την ημέρα που φύγαμε για το Αμπερντίν πιθανόν να πέταξε κάποιο υπονοούμενο στην Λούση για τον Ρομπ, όταν βρέθηκαν μόνες, και έτσι προετοίμασε άθελα της τον θάνατο της.
Οι κουβέντες που ανέφερε η Λούση, ότι έκαναν περί εγκυμοσύνης με υποψίασαν.

Όλα αυτά έχουν δόση αλήθειας είπε συλλογισμένος ο Στέφαν αλλά δεν έχουμε καμία απόδειξη, ότι ο Ρομπ είναι γιός της Λούση, γιατί η ίδια δεν έχει παρουσιάσει ποτέ κάποιο σύμπτωμα σαν αυτό του Ρομπ, που πιθανόν να είναι κληρονομικό, αλλά φυσικά ούτε και ο πατέρας μας. Αν αποκλείσουμε το γεγονός, ότι ο Ρομπ είναι γιός της, τότε η Λούση δεν είχε κανένα κίνητρο για τις 3 δολοφονίες.
Αν δεν είναι η Λούση τότε ποιος τους δολοφόνησε αδελφέ;; Ο Ρομπ σε κρίση επιληψίας;; αυτό και αν είναι απίθανο. Εξάλλου ήταν μαζί μας στο Αμπερντίν.
Ανέφερες προηγουμένως Τόμας, είπε σκεφτικά ο Στέφαν τις ομοιότητες των θανάτων της οικογένειας μας με αυτές των θανάτων του θείου και της θείας μας που συνέβηκαν και αυτές κάτω από αδιευκρίνιστες συνθήκες. Μήπως τελικά η απάντηση βρίσκεται στο κλειδί και στο κρυμμένο μυστικό στο υπόγειο στα κτήματα;;
Ο Ρομπ γνώριζε για το υπόγειο κάτι που εγώ ουδέποτε είχα παρατηρήσει.
Θα πρέπει όμως να είμαστε έτοιμοι για την αλήθεια όποια και αν είναι, που ίσως ρίχνει φως μεν στο μυστήριο αλλά θα φέρνει στην επιφάνεια γεγονότα που ίσως θα ήταν καλύτερα να μείνουν στο σκοτάδι είπε στοχαστικά ο Τόμας.
Πιθανόν τα ξαδέλφια μας συνέχισε να είχαν μάθει με κάποιο τρόπο την αλήθεια και έφυγαν οριστικά από την πόλη μας για το Αμπερντίν εγκαταλείποντας κάθε ιδέα περί ιδιοκτησίας των κτημάτων, γιατί ο φόρος αίματος στους κατόχους αυτών ήταν και είναι πολύ μεγάλος.
Δεν θέλω όμως Τόμας, είπε σκυθρωπά ο Στέφαν, να μείνει ατιμώρητος ο ένοχος ή οι ένοχοι αυτών των θανάτων.
Τώρα που μου έβαλες την υποψία της δολοφονίας ξέρεις, ότι δεν θα ησυχάσω αν δεν ανακαλύψω ποιος είναι ο δράστης. Πρέπει οι θάνατοι των γονιών μας και της γυναίκας μου να βρουν δικαίωση. Οι συμπτώσεις που συνδέουν τις 3 περιπτώσεις θανάτου της οικογένειας μας, ενώ φαινομενικά μοιάζουν τυχαίες, αντιλαμβάνομαι τώρα, ότι συνδέονται μεταξύ τους αλλά δεν έχω βρει ακόμα το νήμα σύνδεσης τους.
Οι δύο άνδρες πήραν τον δρόμο της επιστροφής για το αρχοντικό σιωπηλοί και συλλογισμένοι.

Ο Στέφαν μετά την παραπάνω συζήτηση που είχε με τον Τόμας και τις υποψίες που μοιράστηκε αυτός μαζί του, άρχισε να δουλεύει πιο εντατικά, για να σταματήσει το μυαλό του να σκέφτεται διάφορες εικασίες σχετικά με τους 3 θανάτους.
Ένα πρωινό συνάντησε τα αδέλφια του στην σάλα και τους ανακοίνωσε ότι σκεφτόταν να πουλήσει το αρχοντικό μια και είχαν μείνει μόνοι τους και παρά ήταν μεγάλο για αυτούς.
Μερικά χιλιόμετρα παρακάτω κοντά στο Αμπερντίν είχε βρει μια μικρή όμορφη μονοκατοικία με κήπο που πουλιόταν. Θα έδιωχναν το περισσότερο προσωπικό γιατί τώρα πια δεν το χρειάζονταν και θα κρατούσαν μια μαγείρισσα και μια γυναίκα για πλύσιμο και γενική καθαριότητα. Θα μοιράζονταν εξίσου τα χρήματα από την πώληση, όπως ήταν η επιθυμία του πατέρα τους, και αν ήθελαν μπορούσαν να μείνουν ξεχωριστά ο καθένας και όχι όλοι μαζί. Σε λίγους μήνες ενηλικιωνόταν ο Ρομπ και μπορούσε να ακολουθήσει όποιο δρόμο ήθελε. Αυτός αν ξανάφτιαχνε ποτέ την ζωή του δεν ήθελε με τίποτα να μείνει στο αρχοντικό, γιατί του έφερνε πόνο και μεγάλη θλίψη.!!


Συμφωνώ με την πώληση του αρχοντικού αδελφέ μου αποκρίθηκε ο Τόμας, γιατί παρά είναι μεγάλο για τρείς άνδρες χωρίς γυναίκες αλλά θα προτιμούσα σε αυτή την φάση να είμαστε όλοι μαζί μέχρι να κατακάτσει όλη αυτή η συμφορά που μας βρήκε.
Αργότερα αποφασίζει ο καθένας, όπως θέλει.
Ο Ρομπ έμενε σκεφτικός και δεν μιλούσε.
Εσύ Ρομπ τι γνώμη έχεις για αυτό ρώτησε ο Στέφαν στρεφόμενος στον αδελφό του.
Αν εσείς το αποφασίσατε αποκρίθηκε εκείνος εγώ δεν έχω διαφορετική άποψη και σας ευχαριστώ, που με θεωρείτε ισότιμο μέλος της οικογένειας μια και δεν είμαι νόμιμος γιός του πατέρα μας αλλά κάποιο νόθο παιδί.
Ο Στέφαν και ο Τόμας μόλις το άκουσαν πετάχτηκαν επάνω.
Μα τι λες;; ποιος σου είπε κάτι τέτοιο ρώτησε κατάπληκτος ο Τόμας.
Όταν ήμουν γύρω στα 7 και έπαιζα με το γιό του κηπουρού στην αυλή εκείνος μου είπε κάποια στιγμή, ότι ήμουν πολύ τυχερός που με βρήκε ο Δούκας και με μεγάλωνε σαν δικό του παιδί με ανέσεις και πολυτέλεια.
Όταν τον ρώτησα τι εννοούσε εκείνος έφυγε και δεν μου απάντησε.
Ανέβηκα τρέχοντας στο δωμάτιο της μαμάς και την ρώτησα κατευθείαν αν ήμουν δικό της παιδί.
Εκείνη μου εξομολογήθηκε πως με είχαν βρει και με καθησύχασε ότι θα ήμουν για πάντα δικό της παιδί και του Δούκα.
Εκείνο το βράδυ με έπιασε και η πρώτη κρίση. Άρχισα να βγάζω αφρούς και να λέω ακατάληπτα λόγια. Η μαμά που άκουσε τον θόρυβο ήλθε και μου έδωσε κάτι να πιω και αμέσως ηρέμησα. Ο γιατρός είπε, ότι ήταν ένα είδος επιληψίας που με έπιανε όταν περνούσα κρίσεις άγχους. Είχα παρατηρήσει, ότι το πάθαινα στη χάση του φεγγαριού. Με τον καιρό η κατάσταση μου βελτιώθηκε αλλά όταν πέθανε ο μπαμπάς είχε αρχίσει να με ξαναπιάνει. Ένα βράδυ που ένοιωσα να με πιάνουν τα συμπτώματα, έτρεξα αμέσως στο δωμάτιο της μαμάς για να μου δώσει κάποιο σιρόπι, που μου έδινε συνήθως. Προτού κτυπήσω την πόρτα είδα, ότι ήταν μισάνοικτη. Κοίταξα προσεκτικά από το άνοιγμα και είδα την μητέρα μας να έχει πέσει κάτω στο πάτωμα να βγάζει αφρούς και να λέει κάτι ακατάληπτα λόγια. Έφυγα χωρίς να μπω, γιατί δεν μπορούσα να το πιστέψω ότι και η μητέρα μας είχε τις ίδιες κρίσεις με μένα παρόλο που δεν ήταν η βιολογική μου μητέρα.
Ο Στέφαν και ο Τόμας άκουγαν εμβρόντητοι αυτά που τους διηγιόταν ο αδελφός τους.
Η Λούση το γνώριζε αυτό για την μητέρα.;; ρώτησε γεμάτος απορία ο Στέφαν.
Πρέπει αποκρίθηκε ο Ρομπ σκεφτικά, γιατί σε κάποια κρίση μου, μου είπε μισοαστεία μισοσοβαρά, ότι πάσχω από την «κατάρα των Μουν».
Ο Στέφαν κοίταξε με νόημα τον αδελφό του. Ίσως την λέξη «κατάρα» να την είχε ακούσει και αυτός μικρός και του έμεινε στο υποσυνείδητο για αυτό θεώρησε τους θανάτους στην αρχή σαν κατάρα.
Ξέρεις τώρα που θα πουλήσουμε το αρχοντικό ίσως χρειαστεί να διώξουμε και την Λούση. Είσαι εντάξει με αυτό;; ρώτησε ο Τόμας κοιτώντας τον Ρομπ στα μάτια.
Δεν είμαστε πια παιδιά Τόμας, για να μας φροντίζει η Λούση αποκρίθηκε σοβαρά ο Ρομπ. Ίσως ήλθε η ώρα να ξεκουραστεί. Δεν σας κρύβω, ότι έκανα διάφορες εικασίες σχετικά με το ποιοι μπορεί να ήταν οι γονείς μου προτού αντιληφθώ για τις κρίσεις της μητέρας μας. Την Λούση την είχα αποκλείσει, γιατί την είχα ακούσει να λέει σε μια καμαριέρα, ότι είχε ανατομικό πρόβλημα και δεν θα μπορούσε να κάνει ποτέ παιδιά.


Οι αδελφοί του τον άκουγαν συλλογισμένοι, γιατί αυτή η εξήγηση του Ρομπ άλλαζε πάλι τις υποθέσεις που είχαν κάνει μέχρι εκείνη την στιγμή για τον πιθανό ένοχο των δολοφονιών.
Έτσι αφού συμφωνήθηκε να πουληθεί το αρχοντικό αποφάσισαν να μετακομίσουν όλοι μαζί σε κάποιο μικρότερο σπίτι μέχρι να φτιάξει ο καθένας την ζωή του.
Την επόμενη ημέρα ο Στέφαν συγκέντρωσε όλο το προσωπικό και ανακοίνωσε τις αποφάσεις τους. Τους καθησύχασε, ότι όλοι θα έπαιρναν γερή αποζημίωση.
Μετά την ανακοίνωση ο Στέφαν είπε στην Λούση να μείνει για λίγο.
Την ευχαρίστησε για τις υπηρεσίες της και την αφοσίωση της όλα αυτά τα χρόνια και της ανέφερε, ότι δεν θα έπαιρνε ποτέ τέτοιες αποφάσεις εάν τα πράγματα είχαν εξελιχθεί διαφορετικά. Οι θάνατοι των γονιών του και της γυναίκας του τον είχαν συντρίψει.
Μέσα στο ταραγμένο μυαλό μου, συνέχισε ο Στέφαν, δεν μπορούσα να εξηγήσω, γιατί πήδηξε από το μπαλκόνι και ήθελα να φαντάζομαι, ότι κάποιος την έσπρωξε, για λόγους που δεν μπορούσα να εξηγήσω.
Η Λούση τον κοίταξε κατάματα και αποκρίθηκε.
Δεν ήθελα να μιλήσω, γιατί και εγώ δεν έχω αποδείξεις αλλά την ώρα που έμπαινα στο γραφείο είχα την αίσθηση, ότι ήταν και κάποιος άλλος πριν μέσα. Φαντάστηκα, ότι ήταν η ιδέα μου και για αυτό δεν ανέφερα τίποτα.
Υπάρχει περίπτωση Λούση να γνώριζε η γυναίκα μου κάποιο μυστικό και αυτό να οδήγησε στον θάνατο της;;
Θα σου πω και πάλι τι είδα αλλά και εγώ δεν μπορώ να το δικαιολογήσω.
Την ημέρα που ανέβηκε η Μελίζα στο δωμάτιο της Μπρέντα, για να δει γιατί δεν κατέβηκε στην σάλα για πρωινό, είχε αφήσει την πόρτα ανοικτή. Εγώ ήμουν ακριβώς απέναντι,που είναι το μπάνιο αυτού του πατώματος και έβαζα καθαρές πετσέτες Βγαίνοντας είδα την Μπρέντα ξαπλωμένη να κρατά από το χέρι την Μελίζα και κάτι να της λέει. Εκείνη αρνιόταν και κουνούσε το κεφάλι της. Τελικά μάλλον πείστηκε και της έδωσε να πιεί κάτι από ένα μπουκαλάκι σε ένα συρτάρι. Σε λίγο η Μπρέντα είχε χάσει τις αισθήσεις της. Η Μελίζα έκρυψε το μπουκαλάκι στην τσέπη της και κατεβαίνοντας κάτω σας είπε, ότι η Μπρέντα δεν είχε σφυγμό. Δεν με είχε δει, γιατί υπάρχει έξω από το μπάνιο μια εσοχή με μια ντουλάπα, όπου βάζουμε τις καθαρές πετσέτες και σεντόνια. Όταν ήλθε ο γιατρός διαπίστωσε θάνατο μια και δεν υπήρχε σφυγμός ή αναπνοή. Δεν ξέρω αν αυτό σημαίνει κάτι αλλά έχω την αίσθηση, ότι δεν είναι τόσο απλό όσο φαίνεται.
Η Μπρέντα πριν τον θάνατο του Δούκα έδειχνε μεγάλη ανησυχία και συνεχώς του έλεγε τι θα γίνει με τα παιδιά.
Στο έκπληκτο βλέμμα του Στέφαν η Λούση αποκρίθηκε, ότι τόσο αυτός όσο και ο Τόμας υπέφεραν έπειτα από ένα διάστημα από τα ίδια συμπτώματα όπως ο Ρομπ. Όμως του Ρομπ ήταν εντονότερα. Τα δικά τους ήταν ξεσπάσματα με υψηλό πυρετό και παραμιλητό χωρίς να έχουν περάσει κάποιο κρύωμα ή κάποια παιδική ασθένεια. Αυτά σταδιακά υποχώρησαν μέχρι που εξαλείφτηκαν, θέλω να πιστεύω, είπε με μια δόση αμφιβολίας η Λούση.
Ο Στέφαν είπε στην Λούση, ότι σίγουρα θα ανέβαζε πυρετό με τόσα ανεξήγητα πράγματα που άκουγε. Την χαιρέτησε και μπαίνοντας στο μπάνιο έβαλε το κεφάλι του κάτω από το κρύο νερό. Τότε κάτω από το κρύο νερό άρχισε να μιλάει περίεργα και ακατάληπτα. Σε λίγα λεπτά έπεφτε λιπόθυμος στο πάτωμα.
Όταν άνοιξε τα μάτια του είδε τον Τόμας να τον κοιτάζει με απορία.
Άκουσα την βρύση να τρέχει στο μπάνιο του είπε και άνοιξα να δω αν κάποιος την ξέχασε ανοικτή. Σε είδα πεσμένο στο πάτωμα και σε έφερα στο δωμάτιο σου.
Τι συνέβη ;τον ρώτησε έκπληκτος.
Ο Στέφαν του τα διηγήθηκε όλα ακόμα και για το παραμιλητό του, που τον έριξε λιπόθυμο.
Πόσα μυστικά υπάρχουν σε αυτό το σπίτι αδελφέ μου; αποκρίθηκε σκεπτικά ο Τόμας. Πιθανόν να μη τελειώσουν μέχρι να αποκαλυφθεί όλη η αλήθεια.
Μετά από αυτά που είπες λέω να πάμε αύριο να ψάξουμε εξονυχιστικά το δωμάτιο της μητέρας μας και το γραφείο του πατέρα μας, για να βρούμε αυτή την κρύπτη που ανέφερε στην διαθήκη.
Ευτυχώς που έδιωξες το προσωπικό και θα είμαστε μόνο εμείς οι 3. Ήλθε η ώρα να ξεσκεπαστούν όλα είπε με αποφασιστικότητα ο Τόμας.
Αν κάποιος γυρεύει και το δικό μας αίμα ας έλθει να το πάρει. Με αυτά τα λόγια το πρόσωπο του πήρε μια παράξενη όψη, που ξάφνιασε τον Στέφαν.

Είχε έλθει η στιγμή, που η αλήθεια θα ήταν πιο τρομακτική και από τους θανάτους που προηγήθηκαν.



…….συνεχίζεται
Η Ευγνωμοσύνη δονεί κάθε κύτταρο μου !!!
Άβαταρ μέλους
CHRYSSOULA
Δημοσιεύσεις: 882
Εγγραφή: 04 Σεπ 2008 9:43 pm

Re: ΗΜΙΣΕΛΗΝΟΣ (2)

Δημοσίευση από CHRYSSOULA »

Φίλοι μου,
Μετά τις νέες εξελίξεις άρχισα να κάνω μια λίστα με τους συνήθεις υπόπτους γνωστούς από διάφορες ιστορίες μυστηρίου

Η οικονόμος, μια καμαριέρα, ένας ξάδελφος/η, ο κηπουρός, ένας εραστής ή μια ερωμένη και τελικά σε ακραία περίπτωση κάποιο υπερφυσικό ον στο υπόγειο.
Η Φαντασία δεν απαντούσε και η περιέργεια μου είχε κτυπήσει κόκκινο!!!
Τότε στην οθόνη του νου μου φάνηκαν εικόνες από το επόμενο κεφάλαιο και στρώθηκα αμέσως στο γράψιμο, γιατί τώρα και εγώ δεν μπορώ να περιμένω.!!!!! (Από υπομονή......εγώ και ο Ιώβ, είπε κάποτε η Βασούλα)
Μόλις το ολοκληρώσω θα το ανεβάσω αμέσως.

Μια τεράστια αγκαλιά σε όλους!!!
:romance-grouphug: :romance-grouphug:
Η Ευγνωμοσύνη δονεί κάθε κύτταρο μου !!!
Άβαταρ μέλους
Λιζούλα
Δημοσιεύσεις: 17536
Εγγραφή: 21 Απρ 2010 1:06 pm

Re: ΗΜΙΣΕΛΗΝΟΣ (2)

Δημοσίευση από Λιζούλα »

Πολύ μ΄αρέσει αυτό το παραμυθάκι και αλήθεια, η περιέργεια κορυφώνεται στο δεύτερο μέρος! O:-) :romance-inlove:

Ευχαριστούμε Χρυσουλίτσα και εσένα και την Φαντασία που το μοιράστηκες μαζί μας τόσο γρήγορα και περιμένουμε με ανυπομονησία την συνέχεια :romance-kisscheek: :romance-adore: >:d< >:d< >:d<
Ας είμαι και ο μόνος ΄Ανθρωπος που πιστεύει στην Δύναμη της Αγάπης, δεν παίρνω ποτέ τον Λόγο μου πίσω...Θα την υπηρετώ, ακόμα κι αν μείνω μόνη και αξιοκατάκριτη από αυτούς που όφειλαν να είναι οι αγαπημένοι μου... ΓΙΑΤΙ ΜΠΟΡΩ!!!!
Άβαταρ μέλους
Annoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33486
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 2:43 pm

Re: ΗΜΙΣΕΛΗΝΟΣ (2)

Δημοσίευση από Annoula »

άντε Χρυσούλα :romance-inlove: :romance-inlove: :romance-inlove:
Αν ο Θεός είναι η πρωταρχική Αιτία η Αγάπη θα είναι το αποτέλεσμα
Πατέρα μου/Μητέρα μου, είναι παιδί της Αλήθειας και μόνο αυτή είναι ο δρόμος ο δικός μου προς εσένα
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27248
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Re: ΗΜΙΣΕΛΗΝΟΣ (2)

Δημοσίευση από Ellaki »

η αγωνία κορυφώνεται :-ss :-ss

γρήγορα Χρυσούλα >:d< >:d< >:d< >:d< >:d<
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΗΜΙΣΕΛΗΝΟΣ (2)

Δημοσίευση από Vasoula »

πωπω, άντε, άντε... :pray:
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33489
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: ΗΜΙΣΕΛΗΝΟΣ (2)

Δημοσίευση από Δωρουλα »

άντε Χρυσουλίτσα μου καιγόμεθα O:-) O:-) O:-) :)) :)) :))
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Giotoula
Δημοσιεύσεις: 12289
Εγγραφή: 10 Φεβ 2010 2:40 am

Re: ΗΜΙΣΕΛΗΝΟΣ (2)

Δημοσίευση από Giotoula »

:animals-dogrun: Πάω για τη συνέχεια >:d< >:d<
"Πολέμα και Οραματίσου"...
Άβαταρ μέλους
Δεκατριούλης
Δημοσιεύσεις: 4566
Εγγραφή: 29 Ιαν 2011 1:10 pm

Re: ΗΜΙΣΕΛΗΝΟΣ (2)

Δημοσίευση από Δεκατριούλης »

Giotoula έγραψε: 15 Ιούλ 2018 11:10 am :animals-dogrun: Πάω για τη συνέχεια >:d< >:d<
Κι εγώ!!!!!!!!!!!!!!!!
Πωπω...
:romance-heartbeating: :romance-heartbeating: :romance-heartbeating:
Ας αφησουμε την κριτική για τους ανθρώπους γύρω μας και ας ακολουθησουμε τον δρόμο που δείχνει η καρδιά μας.
Άβαταρ μέλους
Ταρούλα
Δημοσιεύσεις: 29912
Εγγραφή: 16 Αύγ 2011 6:45 pm

Re: ΗΜΙΣΕΛΗΝΟΣ (2)

Δημοσίευση από Ταρούλα »

:x :x :x
Η μόνη βεβαιότητα που μπορείς να έχεις στην ζωή σου είναι μόνο μέσα στην Πίστη, πως ό,τι έρθει, πάντα το Πνεύμα θα δρα εντός σου... Η καρδιά φωτίζει τον σκοτεινό δρόμο της ζωής... Β.Ν. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Re: ΗΜΙΣΕΛΗΝΟΣ (2)

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

πάω για την συνέχεια :-ss :animals-dogrun:
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!

Επιστροφή στο “ΠΑΡΑΜΥΘΙΑ”