ΗΜΙΣΕΛΗΝΟΣ (1)

Άβαταρ μέλους
CHRYSSOULA
Δημοσιεύσεις: 882
Εγγραφή: 04 Σεπ 2008 9:43 pm

ΗΜΙΣΕΛΗΝΟΣ (1)

Δημοσίευση από CHRYSSOULA »

ΗΜΙΣΕΛΗΝΟΣ


1ο Κεφάλαιο

Έξω ήταν βαθύ σκοτάδι και κάπου μακριά ακουγόταν το άγριο ουρλιαχτό των τσακαλιών, που γύρευαν θηράματα στην γύρω περιοχή.
Το αρχοντικό «Μουν» ήταν βυθισμένο στο σκοτάδι και οι ένοικοι του κοιμόντουσαν λόγω περασμένης ώρας. Το αρχοντικό βρισκόταν στα Highlands της Σκωτίας κοντά στο Αμπερντίν και ανήκε στον Δούκα Άλμπερτ Μουν, οποίος είχε πεθάνει ξαφνικά πριν λίγες ημέρες. Ο θάνατος του είχε προκαλέσει μεγάλη αναστάτωση στην οικογένεια του, που την αποτελούσε η σύζυγος του Μπρέντα και οι 3 γιοί του.
Ο πρώτος γιός ο Στέφαν είχε παντρευτεί πρόσφατα με την Μελίζα,η οποία ήταν και η πρώτη γυναίκα μετά την Μπρέντα που μπήκε στο αρχοντικό. Οι άλλοι γιοί ήταν ο Τόμας, και ο Ρομπ.
Μετά τον θάνατο του Δούκα είχε αναλάβει προσωρινά καθήκοντα αρχηγού της οικογένειας ο Στέφαν σαν μεγαλύτερος, μέχρι να ανοιχθεί η διαθήκη που κατά τον νόμο εκτός από τα επιζώντα μέλη της οικογένειας είχαν δικαίωμα και άλλοι συγγενείς θείοι ή ξαδέλφια γιατί οι αγροτικές εκτάσεις μπορούσαν να παραχωρηθούν με συμβολαιογραφικό πληρεξούσιο και σε άλλους μακρινούς συγγενείς ενώ στην οικογένεια παρέμεναν ακίνητα, αντικείμενα αξίας όπως κειμήλια και χρήματα. Ο Δούκας είχε κληρονομήσει κτηματικές εκτάσεις πολλών στρεμμάτων μετά από τον θάνατο του αδελφού του παρά το γεγονός, ότι ο τελευταίος είχε δύο γιούς.
Το συμβολαιογραφικό έγγραφο ήταν απρόσβλητο και οι δύο του ανιψιοί δεν μπορούσαν να κάνουν τίποτα παρά να αποδεχθούν τον Δούκα σαν κληρονόμο των εκτάσεων του πατέρα τους και κηδεμόνα τους μια και ήταν ανήλικοι τότε.
Τώρα με τον θάνατο του Δούκα οι δικοί του γιοί αγωνιούσαν αν είχε παραχωρήσει τις αγροτικές εκτάσεις ο πατέρας τους στους ίδιους ή σε κάποιον άλλον. Άλλοι κοντινοί συγγενείς δεν υπήρχαν παρά μόνο τα παιδιά του αδελφού του.
Για να μάθουν όμως τον κληρονόμο ή τους κληρονόμους θα έπρεπε να περιμένουν δύο μήνες μετά τον θάνατο του εκλιπόντα όσο ήταν το διάστημα που καθόριζε ο νόμος.
Εν τω μεταξύ η Μπρέντα μετά τον θάνατο του συζύγου της είχε χάσει την συνηθισμένη της ενεργητικότητα και ένοιωθε συνεχώς κουρασμένη και άτονη. Είχε αναθέσει τα περισσότερα καθήκοντα στην Μελίζα, η οποία την καθησύχαζε, ότι θα έκανε το καλύτερο δυνατό για να είναι όλα άψογα..
Εκείνο το βράδυ προτού πάνε για ύπνο και ενώ ήταν συγκεντρωμένη όλη η οικογένεια στην μεγάλη σάλα του αρχοντικού, ο Στέφαν τους ανακοίνωσε, ότι οι έμποροι που έπαιρναν την σοδειά τους ήταν επιφυλακτικοί μαζί του μέχρι να ορισθεί ο νόμιμος κληρονόμος των εκτάσεων και αγόρασαν μόνο ένα πολύ μικρό ποσοστό.
Έτσι μέχρι να ανοιχθεί η διαθήκη, οι δαπάνες θα περιορίζονταν στο ελάχιστο συμπλήρωσε ο Στέφαν, γιατί σε περίπτωση που έπαιρνε κάποιος άλλος τις εκτάσεις θα έπρεπε να πουλήσουν το αρχοντικό και αφού μοίραζαν ό.τι άλλο υπήρχε μεταξύ τους, θα ακολουθούσε ο καθένας τον δρόμο του. Η μητέρα τους θα πήγαινε σε ένα μικρότερο σπίτι και αυτοί θα της εξασφάλιζαν τα προς το ζην για όσο ζούσε.
Παγερή σιωπή έπεσε μετά από αυτή την ανακοίνωση του Στέφαν και τράβηξαν όλοι για τα δωμάτια τους ο καθένας με διαφορετικές σκέψεις.


Έξω ούρλιαζαν τα τσακάλια και ενώ όλο το αρχοντικό ήταν βυθισμένο στο σκοτάδι ένα δωμάτιο φωτιζόταν στο αμυδρό φως του φεγγαριού. Μια φιγούρα κοιτούσε έξω από το παράθυρο το φεγγάρι που διέγραφε μια ημισέληνο. Ήταν ο Ρομπ ο μικρότερος γιος του Δούκα.
Ο Ρομπ κοιτώντας το φεγγάρι ψιθύρισε κάποια ακατάληπτα λόγια. Μετά ξάπλωσε και κοιμήθηκε.

Το επόμενο πρωί, ενώ όλοι είχαν συγκεντρωθεί για το πρωινό προτού πάει ο καθένας στις δουλειές του, η Μπρέντα δεν είχε κατέβει ακόμα πράγμα παράξενο γιατί ξυπνούσε συνήθως πολύ πρωί. Η Μελίζα τράβηξε για το δωμάτιο της να δει αν ήθελε κάτι και κτύπησε ελαφρά την πόρτα. Μη παίρνοντας απάντηση άνοιξε και είδε την Μπρέντα να κοιμάται ήσυχα στο κρεβάτι της. Πλησίασε κοντά και πιάνοντας της το χέρι της, είδε ότι δεν είχε καθόλου σφυγμό. Έτρεξε γρήγορα και ειδοποίησε τον Στέφαν. Εκείνος πήρε αμέσως τον τοπικό γιατρό και ανέβηκε στο δωμάτιο της μητέρας του. Μόλις έφθασε ο γιατρός διαπίστωσε, ότι η Μπρέντα είχε πεθάνει στον ύπνο της από ανακοπή καρδιάς.

Όλοι στην οικογένεια ήταν σοκαρισμένοι, γιατί μέσα σε ελάχιστο χρονικό διάστημα τόσο ο Δούκας όσο και η Δούκισσα είχαν πεθάνει εντελώς ξαφνικά.


Μετά τον ενταφιασμό της Δούκισσας στο οικογενειακό τάφο, που έμοιαζε με μικρό παρεκκλήσι και βρισκόταν στο τοπικό νεκροταφείο λίγο πιο μακριά από την κατοικημένη περιοχή, οι εργασίες εξακολουθούσαν να συνεχίζονται κανονικά αλλά με διαφορετικούς ρυθμούς. Έτσι σπάνια βρίσκονταν όλοι μαζί για να γευματίσουν, όπως γινόταν παλαιότερα, μια και ο καθένας με το πρόσχημα διαφορετικών υποχρεώσεων γευμάτιζε ξεχωριστά αποφεύγοντας έτσι συζητήσεις και εικασίες για το ποιοί θα ήταν οι κληρονόμοι της πατρικής περιουσίας.


Ο Στέφαν ήταν πολύ σκεφτικός όλο αυτό το διάστημα και κάποια στιγμή μιλώντας στον αδελφό του τον Τόμας του ανέφερε, ότι ο πατέρας τους του είχε εκμυστηρευτεί κάποτε, ότι ο αδελφός του πέρασε τα κτήματα του στον ίδιο και όχι στα παιδιά του με καθαρά δική του πρωτοβουλία αλλά δεν του εκμυστηρεύτηκε ποτέ τον λόγο.
Τώρα μετά τον θάνατο του ίσως είχε σκεφθεί να αποκαταστήσει τα ανίψια του υπογράφοντας ένα αντίστοιχο έγγραφο.
Ο αδελφός του Δούκα ήταν ο Κένεθ Μουν και είχε δύο γιούς τον Σιντ και τον Μελ.
Λίγο πριν τον θάνατο του Κένεθ είχε πεθάνει και η σύζυγος από δάγκωμα φιδιού και τα παιδιά του, που ήταν ανήλικα τότε, τα φρόντιζε μια ηλικιωμένη γκουβερνάντα μέχρι που μεγάλωσαν. Όλες όμως τις δαπάνες για την διαβίωση τους τις είχε αναλάβει ο θείος τους.
Όταν ενηλικιώθηκαν έφυγαν από την μικρή πόλη που έμεναν και μετακόμισαν στο Αμπερντίν πηγαίνοντας μαθητευόμενοι κοντά σε κάποιους ειδικούς για να μάθουν κάποια τέχνη. Ο μεν Σιντ πήγε σε κάποιον φαρμακοποιό που του μάθαινε τον τρόπο θεραπείας διαφόρων νοσημάτων με την χρήση θεραπευτικών σκευασμάτων και ελιξιρίων, ο δε Μελ σε κάποιον ξυλουργό για να μάθει να λαξεύει το ξύλο και να κάνει κάθε είδους κατασκευή
Όμως οι γιοί του Κένεθ πίστευαν, ότι είχαν αδικηθεί με την στέρηση της πατρικής κληρονομιάς και είχαν ορκιστεί, ότι κάποια ημέρα θα αποκαθιστούσαν αυτή την αδικία που έγινε εις βάρος τους και θα έπαιρναν πίσω τις πατρικές εκτάσεις.

Έτσι πέρασαν δύο μήνες από τον θάνατο του Δούκα Άλμπερτ Μουν και οι γιοί του συγκεντρώθηκαν στο γραφείο του κυρίου Λεβίν του συμβολαιογράφου, που βρισκόταν στο Αμπερντίν. Επίσης εκείνη την ημέρα παρευρέθηκαν και οι πλησιέστεροι συγγενείς, όπως όριζε ο νόμος, και αυτοί ήταν οι γιοί του Κένεθ Μουν. Η Μελίζα, η γυναίκα του Στέφαν, παρέμεινε στο αρχοντικό γιατί έπρεπε να φροντίσει για κάποιες οικιακές ασχολίες που είχε αναλάβει μετά τον θάνατο της Δούκισσας.

Οι Μουν μετά βίας αντάλλαξαν ένα χαιρετισμό μεταξύ τους και περίμεναν τον συμβολαιογράφο για να αρχίσει την διαδικασία ανάγνωσης της διαθήκης.

Ο κ. Λεβίν αφού τους χαιρέτησε έβγαλε από ένα συρτάρι ένα σφραγισμένο φάκελο.
Τον άνοιξε μπροστά τους και έβγαλε από μέσα μια επιστολή και ένα κλειδί.

Ο κ. Λεβίν διάβασε αργά την επιστολή.

Αγαπημένοι μου
Εάν διαβάζετε τώρα αυτή την επιστολή σημαίνει, ότι εγώ δεν βρίσκομαι πια στην ζωή.
Αντιλαμβάνομαι, ότι θα ανησυχείτε για την τύχη των κτημάτων, μια και τα μισά από αυτά είχαν περιέλθει κληρονομικά σε μένα από τον αδελφό μου Κένεθ. Ένα σημαντικό μέρος από τα εισοδήματα που είχα από αυτά τα κτήματα, τα έδινα για την ανατροφή των γιών του, που ήταν τότε σε πολύ νεαρή ηλικία, ώστε να μη τους λείψει τίποτα. Φυσικά οι γιοί του αλλά και σεις θα απορείτε γιατί ο αδελφός μου προέβη σε μια τέτοια πράξη.
Θα μπορούσε να μου τα παραχωρήσει με επιτροπεία μέχρι ενηλικιώσεως των παιδιών του αλλά δεν το έκανε, γιατί δυστυχώς αυτή η ιστορία κρύβει ένα μεγάλο μυστικό που δεν μπορώ να σας αποκαλύψω σε μια επιστολή, γιατί θα πρέπει να το ανακαλύψετε μόνοι σας και να βγάλετε τα δικά σας συμπεράσματα. Σας αφήνω ένα κλειδί που ανοίγει μια υπόγεια είσοδο ευρισκόμενη στο βορειότερο κτήμα μας, αλλά και μια μικρή κρύπτη στο γραφείο μου. Αν έχετε το κουράγιο να ψάξετε θα βρείτε την αλήθεια. Αν δεν θέλετε να ψάξετε και συμφωνήσετε μεταξύ σας, τότε τα κτήματα που κληρονόμησα από τον αδελφό μου επιστρέφουν στους γιούς του και σεις κρατάτε μόνο αυτά που ανήκαν σε μένα.
Ο συμβολαιογράφος θα συντάξει και το αντίστοιχο έγγραφο, για την διανομή των εκτάσεων μια και δεν υπάρχει άλλη διαθήκη.
Η υπόλοιπη περιουσία μου θα μοιραστεί ισομερώς στην σύζυγό μου και στα τρία παιδιά μου.

Άλμπερτ Μουν
Δούκας του Ερν

Μόλις τέλειωσε την ανάγνωση ο κ. Λεβίν κοίταξε τους Μουν, που τον άκουγαν αποσβολωμένοι και ακούμπησε το κλειδί στο γραφείο.
Ο Στέφαν σηκώθηκε και το πήρε σαν μεγαλύτερος από όλους και είπε στο κ. Λεβίν, ότι θα κουβέντιαζαν το θέμα μεταξύ τους και θα τον ενημέρωναν.
Βγαίνοντας από το γραφείο ήταν όλοι σιωπηλοί και ο Στέφαν έσπασε την σιωπή λέγοντας, ότι ουδέποτε είχε παρατηρήσει κάποια υπόγεια είσοδο σε κάποιο κτήμα παρόλο που τα είχε γυρίσει όλα πάρα πολλές φορές.
Υπάρχει στο έδαφος μια είσοδος που πρέπει να οδηγεί κάπου υπόγεια, γιατί την καλύπτει μια σιδερένια σχάρα καλυμμένη με αγριόχορτα ανέφερε τότε ο Ρομπ. Βρίσκεται, κάπου προς το βόρειο τμήμα εκεί που καλλιεργούμε το κριθάρι συμπλήρωσε.
Την έχεις δει;; ρώτησε με έκπληξη ο Στέφαν
Ο Ρομπ κούνησε καταφατικά το κεφάλι του.
Τότε λέω να το κοιτάξουμε αποκρίθηκε σοβαρά ο Στέφαν. Τι λες Σιντ;

Έχουν περάσει πολλά χρόνια από τότε Στέφαν απάντησε εκείνος και δεν σου κρύβω, ότι θεωρούσαμε όλο αυτό το διάστημα, ότι είχε γίνει αδικία σε βάρος μας αλλά ο πατέρας σας μας φέρθηκε πολύ καλά και τώρα με την επιστολή του αποκατέστησε την αδικία. Δεν επιθυμώ εγώ τουλάχιστον να μάθω τους λόγους, γιατί ίσως υπήρχε πραγματικά κάποιο μυστικό που ανάγκασε τον πατέρα μας να παραχωρήσει το μερίδιο του στον αδελφό του. Ήμουν τότε 10 χρονών και σήμερα 19. Δεν θέλω να με συνδέει κάτι με το παρελθόν και να κοιτάξω μπροστά. Δεν ενδιαφέρομαι για τις καλλιέργειες και φαντάζομαι και ο Μελ το ίδιο, γιατί έχουμε άλλα ενδιαφέροντα πια.
Μπορείτε να τα κρατήσετε όλα εσείς και να μας δίνετε ένα ποσοστό από τις πωλήσεις των σοδειών, όπως έκανε ο θείος μέχρι τώρα. Κοίταξε το αδελφό του και εκείνος κούνησε καταφατικά το κεφάλι του. Μπορούμε να φτιάξουμε ένα νέο συμφωνητικό με όλα αυτά και να μη μπλέξουμε με παλιές ιστορίες θαμμένες σε υπόγεια συνέχισε ο Σιντ.
Ο Στέφαν είχε μείνει άναυδος, γιατί δεν περίμενε αυτή την συμπεριφορά από τα ξαδέλφια του. Νόμιζε, ότι θα πανηγύριζαν με την εξέλιξη αλλά και οι δύο ήταν σοβαροί και συγκρατημένοι και εννοούσαν κάθε λέξη που έλεγαν.
Έδωσαν τα χέρια και αποχαιρετίστηκαν λέγοντας, ότι θα επικοινωνούσαν σύντομα για λεπτομέρειες επί των διαδικαστικών.
Ο Σιντ και ο Μελ θα έμεναν στο Αμπερντίν που ήταν και ο νέος τους τόπος κατοικίας ενώ ο Στέφαν, ο Τόμας και ο Ρομπ ξεκίνησαν για το αρχοντικό.
Είχαν κατέβει με ένα αμάξι που το χρησιμοποιούσαν για μακρινές αποστάσεις όταν κάπου στα μισά της διαδρομής είδαν τον Τιμ, ένα νεαρό από το υπηρετικό προσωπικό που χρησιμοποιούσαν για θελήματα, να τρέχει αλματωδώς επάνω σε ένα άλογο.
Ο Στέφαν σταμάτησε το αυτοκίνητο στην άκρη του δρόμου και τον ρώτησε με απορία που έτρεχε έτσι αλαφιασμένος.!
Αφεντικό απάντησε εκείνος έντρομος ερχόμουν να σας βρω στο Αμπερντίν.
Συνέβηκε κάτι τρομερό στο αρχοντικό και με έστειλε η Λούση να σας βρω κατεπειγόντως συνέχισε ο Τιμ.
Τι είναι αυτό που συνέβη Τιμ που δεν μπορούσε να περιμένει μέχρι να επιστρέψουμε; ρώτησε έκπληκτος ο Στέφαν
Η κα Μελίζα… είπε τραυλίζοντας ο Τιμ…σκοτώθηκε.!!!
Ο Στέφαν νόμισε, ότι δεν κατάλαβε καλά.!! Τι εννοείς Τιμ;; πως σκοτώθηκε;; ρώτησε βλοσυρά.!
Η Λούση την είδε να ανοίγει το μπαλκόνι που βρίσκεται στο τελευταίο πάτωμα και να πέφτει στο κενό αποκρίθηκε εκείνος τρέμοντας.
Έτρεξε γρήγορα κοντά της αλλά ήταν ήδη νεκρή. Φωνάξαμε τον γιατρό αλλά και εκείνος δεν μπορούσε να κάνει τίποτα. Τότε με έστειλε να έλθω όσο πιο γρήγορα μπορούσα και να σας ειδοποιήσω.
Ο Στέφαν νόμισε, ότι είχε αρχίσει να χάνει τα λογικά του, γιατί τρείς ανεξήγητοι θάνατοι μέσα σε τόσο κοντινό διάστημα έμοιαζε σαν να είχε πέσει κατάρα και όχι κάτι φυσιολογικό


Πρώτα ο πατέρας του, που τον βρήκε νεκρό ένας εργάτης σε ένα κτήμα. Οι ενδείξεις έδειχναν, ότι ζαλίστηκε ξαφνικά καθώς επιστατούσε κάποια κτήματα και πέφτοντας από το άλογο του κτύπησε με δύναμη το κεφάλι του σε μια μυτερή πέτρα και πέθανε ακαριαία.!!
Μετά η μητέρα τους, που πέθανε στο κρεβάτι της εντελώς ξαφνικά.!!
Τώρα η Μελίζα.
Με αυτές τις σκέψεις ο Στέφαν πάτησε το γκάζι και οδηγώντας ιλιγγιωδώς βρέθηκε στο αρχοντικό.
Όλο το προσωπικό ήταν ανάστατο και ο Στέφαν ζήτησε να δει τη σωρό της γυναίκας του.
Η Μελίζα είχε μια έκφραση φόβου στο πρόσωπο της και μια μεγάλη πληγή στο κεφάλι.
Ο Στέφαν την χάιδεψε απαλά και ζήτησε από την Λούση να του διηγηθεί με κάθε λεπτομέρεια τι ακριβώς συνέβη και πέθανε η γυναίκα του.

Συγκρατώντας τα δάκρυα της η Λούση διηγήθηκε, ότι εκείνη την ημέρα άλλαζαν πετσέτες, σεντόνια και άλλα ασπρόρουχα και έκανε αυτή την διαδικασία με την κα Μελίζα μετά τον θάνατο της Δούκισσας. Κάποια στιγμή η κα Μελίζα είπε ότι θα πήγαινε στο δωμάτιο της κας Μπρέντα για να πάρει κάποια τραπεζομάντηλα από μια κασέλα. Επειδή αργούσε βγήκα έξω από την κρεβατοκάμαρα που καθάριζα να δω αν ήθελε κάτι. Την είδα να ανεβαίνει την σκάλα που οδηγούσε στο γραφείο του Δούκα που ήταν στο τελευταίο πάτωμα. Της φώναξα αν έψαχνε κάτι, για να την βοηθήσω να το βρει αλλά εκείνη δεν απάντησε. Άνοιξε πρώτα την πόρτα του γραφείου και μετά άνοιξε την μπαλκονόπορτα. Αυτό το κατάλαβα γιατί το χερούλι είναι πολύ παλιό και τρίζει με δυνατό θόρυβο, όταν κάποιος το τραβά για να ανοίξει. Μετά δεν ακουγόταν απολύτως τίποτα.
Θορυβημένη ανέβηκα τρέχοντας την σκάλα και μπήκα μέσα στο γραφείο. Βλέποντας την μπαλκονόπορτα ανοιχτή και πουθενά την κα Μελίζα ένοιωσα ένα σφίξιμο μέσα μου και προχώρησα διστακτικά στο μπαλκόνι. Ψάχνοντας με το βλέμμα τριγύρω κοίταξα κάτω και την είδα πεσμένη στα πλακάκια της αυλής. Τρέμοντας κατέβηκα γρήγορα στην αυλή και έστειλα τον Τιμ να φέρει τον γιατρό.
Ήταν όμως πολύ αργά. Ήταν ήδη νεκρή. Μετά τον έστειλα κατευθείαν στο Αμπερντίν να σας ειδοποιήσει, γιατί δεν ήξερα τι άλλο να κάνω.

Ήταν καλά το πρωί, προτού φύγουμε για το Αμπερντίν, είπε ο Στέφαν. Μήπως ένοιωσε στο μεταξύ κάποια ζαλάδα ή πονοκέφαλο ή κάποια αδιαθεσία που την έκανε να σκύψει και να χάσει την ισορροπία της;; ρώτησε πικραμένα ο Στέφαν την Λούση.

Η Λούση κούνησε αρνητικά το κεφάλι της λέγοντας, ότι μέχρι την ώρα που η Μελίζα ανέβηκε στον επάνω όροφο έδειχνε εντελώς καλά. Μάλιστα της εκμυστηρεύτηκε, ότι λυπόταν πολύ, που ο Δούκας και η Δούκισσα δεν θα γνώριζαν το πρώτο τους εγγόνι. Δεν γνωρίζω αν ήταν έγκυος ή αναφερόταν σε κάτι μελλοντικό.
Το τελευταίο και η πιθανότητα να ήταν η Μελίζα έγκυος έκανε τον Στέφαν να καταρρεύσει.

Η Λούση δούλευε από μικρή στο αρχοντικό, δεν είχε παντρευτεί και είχε τα αγόρια σαν δικά της. Οι απανωτές συμφορές την είχαν στεναχωρήσει πολύ και έλεγε, ότι η καρδιά της δεν θα άντεχε άλλη συμφορά.!!!

Μετά την ταφή της Μελίζα ο Στέφαν κλείστηκε στο δωμάτιο του και δεν ήθελε να δει ή να μιλήσει με κανένα βουλιάζοντας στη λύπη και στο πένθος.

Όλα όσα είχαν συμβεί τον είχαν ταράξει πολύ και είχε αρχίσει να πιστεύει, ότι κάποια βαριά κατάρα βάραινε την οικογένεια του που ίσως οδηγούσε κάποια στιγμή όλους στον θάνατο.

Όμως οι εξελίξεις θα έδιναν διαφορετικές απαντήσεις και θα αποκάλυπταν μυστικά που κανένας δεν γνώριζε μέχρι εκείνη την στιγμή.


…..συνεχίζεται
Η Ευγνωμοσύνη δονεί κάθε κύτταρο μου !!!
Άβαταρ μέλους
CHRYSSOULA
Δημοσιεύσεις: 882
Εγγραφή: 04 Σεπ 2008 9:43 pm

Re: ΗΜΙΣΕΛΗΝΟΣ (1)

Δημοσίευση από CHRYSSOULA »

Γράφοντας αυτή την νέα ιστορία δεν κρύβω, ότι είχα ενδοιασμούς να την δημοσιεύσω, γιατί πίστευα, ότι τα θρίλερ δεν είναι κατάλληλα για μια ενότητα "Παραμύθια"
Όμως θυμήθηκα, ότι κάποια παιδικά παραμύθια όπως η "Κοκκινοσκουφίτσα" καθώς και άλλα παρά το παιδικό και αφελές είχαν πολλές αλληγορίες που παρέπεμπαν σε κάτι "dark"!!!
Φαντάστηκα στην αρχή, ότι θα ήταν σαν παιχνίδι του ποιος είναι ο δολοφόνος που παίζουμε κάποιες φορές. Όμως εδώ δεν είχα "ρουφιάνο"
Έπρεπε εγώ με την υπαγόρευση της Φαντασίας να γράφω τις εξελίξεις και κάθε φορά ξαφνιαζόμουν .
Η ιστορία αυτή τελικά μου έδειξε μια άλλη οπτική του απρόβλεπτου!!!
Ελπίζω και σε όσους την διαβάσουν.

>:d< >:d< >:d<
Η Ευγνωμοσύνη δονεί κάθε κύτταρο μου !!!
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23391
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: ΗΜΙΣΕΛΗΝΟΣ (1)

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

Ευχαριστούμε Χρυσούλα :x >:d< >:d< >:d<

Ανυπομονώ για την συνέχεια :D :D
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Λιζούλα
Δημοσιεύσεις: 17536
Εγγραφή: 21 Απρ 2010 1:06 pm

Re: ΗΜΙΣΕΛΗΝΟΣ (1)

Δημοσίευση από Λιζούλα »

Ευχαριστούμε πολύ Χρυσουλίτσα, ανυπομονώ για την συνέχεια :romance-kisscheek: >:d< >:d< >:d<
Ας είμαι και ο μόνος ΄Ανθρωπος που πιστεύει στην Δύναμη της Αγάπης, δεν παίρνω ποτέ τον Λόγο μου πίσω...Θα την υπηρετώ, ακόμα κι αν μείνω μόνη και αξιοκατάκριτη από αυτούς που όφειλαν να είναι οι αγαπημένοι μου... ΓΙΑΤΙ ΜΠΟΡΩ!!!!
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27248
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Re: ΗΜΙΣΕΛΗΝΟΣ (1)

Δημοσίευση από Ellaki »

ευχαριστούμε Χρυσουλίτσα και μην αργήσεις να γράψεις την συνέχεια ;)) >:d< >:d< >:d< >:d< >:d<
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΗΜΙΣΕΛΗΝΟΣ (1)

Δημοσίευση από Vasoula »

άντε παιδάκι μου :romance-kisscheek:
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Giotoula
Δημοσιεύσεις: 12289
Εγγραφή: 10 Φεβ 2010 2:40 am

Re: ΗΜΙΣΕΛΗΝΟΣ (1)

Δημοσίευση από Giotoula »

Χρυσουλίτσα :x :x ανυπομονούμε για τη συνέχεια >:d< >:d< >:d<
"Πολέμα και Οραματίσου"...
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33489
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: ΗΜΙΣΕΛΗΝΟΣ (1)

Δημοσίευση από Δωρουλα »

Χρυσουλιτσα περιμενουμε την συνεχεια O:-)
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Δεκατριούλης
Δημοσιεύσεις: 4566
Εγγραφή: 29 Ιαν 2011 1:10 pm

Re: ΗΜΙΣΕΛΗΝΟΣ (1)

Δημοσίευση από Δεκατριούλης »

Γύρισα από διακοπές και τώρα το διάβασα. Πω πω πολυ διαφορετικό και ενδιαφέρον 🌺 Μοιάζει περισσότερο με ταινία παρα με παραμύθι. Παλιά παλιά διαβαζα πολλά παραμύθια. Και θυμάμαι και κάποια απο τις βόρειες χώρες και κάποια παλιά ελληνικά που ήταν ετσι σκοτεινά . Ευχαριστούμε Χρυσουλινη 😃
Ας αφησουμε την κριτική για τους ανθρώπους γύρω μας και ας ακολουθησουμε τον δρόμο που δείχνει η καρδιά μας.
Άβαταρ μέλους
Ταρούλα
Δημοσιεύσεις: 29912
Εγγραφή: 16 Αύγ 2011 6:45 pm

Re: ΗΜΙΣΕΛΗΝΟΣ (1)

Δημοσίευση από Ταρούλα »

:x :x :x
Η μόνη βεβαιότητα που μπορείς να έχεις στην ζωή σου είναι μόνο μέσα στην Πίστη, πως ό,τι έρθει, πάντα το Πνεύμα θα δρα εντός σου... Η καρδιά φωτίζει τον σκοτεινό δρόμο της ζωής... Β.Ν. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Re: ΗΜΙΣΕΛΗΝΟΣ (1)

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

:x :x :x
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!

Επιστροφή στο “ΠΑΡΑΜΥΘΙΑ”