ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΤΑ ΟΡΙΑ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ - ΤΟ ΜΗΝΥΜΑ (3)

Άβαταρ μέλους
CHRYSSOULA
Δημοσιεύσεις: 882
Εγγραφή: 04 Σεπ 2008 9:43 pm

ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΤΑ ΟΡΙΑ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ - ΤΟ ΜΗΝΥΜΑ (3)

Δημοσίευση από CHRYSSOULA »

ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΤΑ ΟΡΙΑ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ

ΤΟ ΜΗΝΥΜΑ (3)

Το επόμενο πρωί ο Μίλτος και η Μπεθ αποφάσισαν να πάνε για μπάνιο σε ένα απόμερο λιμανάκι, που συνήθιζε να τους πηγαίνει εκεί ο πατέρας τους, όταν ήταν μικρά. Οι τελευταίες αποκαλύψεις τους είχαν αναστατώσει πολύ και πίστευαν, ότι ίσως έπαιρναν κάποια ειδοποίηση του σε αυτό το τόσο αγαπημένο μέρος.
Ρώτησαν την Σούζαν αν ήθελε να πάει μαζί τους όμως εκείνη αρνήθηκε, γιατί ήθελε να μελετήσει πάλι τις σημειώσεις του Λέανδρου. Είχε φέρει μαζί της διάφορα sticks με πολλά θέματα τα οποία θα περνούσε στον υπολογιστή του Μίλτου και θα τα επεξεργαζόταν. Όταν έφυγε για την Αγγλία άφησε τον υπολογιστή του Λίο στον Μίλτο αλλά είχε αντιγράψει πολλά σημαντικά θέματα σε sticks. Πριν λίγο έμαθε, ότι ο Λίο είχε πάρει μαζί του τον υπολογιστή του, καθώς έφευγε από το σπίτι τους μετά την αναπάντεχη εμφάνιση του εκεί.!!
Ο Μίλτος και η Μπεθ έφυγαν και η Σου άρχισε να μελετά τις σημειώσεις του Λίο όταν ξαφνικά άνοιξε ένα παράθυρο στον υπολογιστή και διάβασε με κατάπληξη τα παρακάτω.:

Δεν ξέρεις πόσο μου έχεις λείψει αγάπη μου και πόσο δύσκολο μου ήταν να μένω όλο αυτό το διάστημα μακριά σου!!!
Θα σου διηγηθώ λοιπόν τι έγινε την μοιραία ημέρα της εξαφάνισης μου και γιατί δεν μπορούσα να βρίσκομαι μαζί σας.
Εκείνη την ημέρα οδήγησα την βάρκα σε ένα σημείο που δεν είχε μεγάλο βάθος μια και δεν είχα τον εξοπλισμό μαζί μου παρά μόνο την μάσκα και τον ειδικό αναπνευστήρα μικρού βάθους και βούτηξα. Καθώς κατέβαινα προς τον βυθό έπεσα σε ένα δυνατό θαλάσσιο ρεύμα που με πέταξε μακριά επάνω σε ένα ύφαλο. Νόμιζα, ότι έγινε σεισμός γιατί και η βάρκα επάνω ταρακουνήθηκε, λύθηκε και κτύπησε με ορμή στα βράχια. Μόλις έπεσα επάνω στον ύφαλο, έσπασε η μάσκα που φορούσα και ο αναπνευστήρας. Ένοιωσα τότε μια ελκτική δύναμη να με τραβάει μέσα στον ύφαλο και βρέθηκα μεμιάς σε ένα ολοσκότεινο χώρο. Ανέπνεα με δυσκολία. Ευτυχώς βρήκα απείραχτο σε μια τσέπη μου έναν από τους υποβρύχιους φακούς που πάντοτε κουβαλούσα και τον άναψα. Πρόσεξα τότε, ότι βρισκόμουν σε ένα στεγανό χώρο μακρόστενο με μεγάλα παράθυρα ασφαλείας ολόγυρα, όπως οι σιδερένιοι υποβρύχιοι θάλαμοι ερευνών. Κοίταξα να δω κάποια είσοδο ή έξοδο αλλά δεν υπήρχε τίποτα. Φαίνεται, ότι ο ύφαλος που συγκρούστηκα ήταν αυτός ο θάλαμος που είχε καλυφθεί από φύκια και λάσπη τα οποία με την πάροδο του χρόνου είχαν γίνει μια συμπαγής μάζα.
Άρχισα να ερευνώ τον χώρο με το φως του φακού όταν πρόσεξα σε ένα σημείο ένα τρίποδα σαν διαπασών και στην κορυφή του υπήρχε μια πλατιά βάση όπου ήταν τοποθετημένο ένα πολυεδρικό κάτοπτρο που λαμπύριζε. Δεν είχα χρόνο να σκεφθώ σε τι χρησίμευε, γιατί αυτό που ήταν πρωταρχικό για μένα ήταν να βρω τρόπο να βγω γρήγορα έξω γιατί ο αέρας λιγόστευε και ένοιωθα μια τάση λιποθυμίας.
Σκεφτόμουν και την δική σας ανησυχία σας και η αγωνία μου μεγάλωνε.
Σίγουρα θα έχετε μάθει από την Ελισάβετ, ότι είμαι ζωντανός αλλά και ότι είχα προσβληθεί από ραδιενεργά ιόντα που έκαναν επικίνδυνη την επαφή μαζί μου.
Θα στα διηγηθώ όμως όλα με την σειρά, γιατί σύντομα θα χρειαστώ την βοήθεια σου αγάπη μου!!!
Ο φακός είχε αρχίσει να κάνει διακοπές και φοβήθηκα, ότι σύντομα θα βυθιζόμουν στο σκοτάδι αν δεν έβρισκα γρήγορα κάποια έξοδο.
.
Όπως ερευνούσα σπιθαμή προς σπιθαμή τα τοιχώματα του θαλάμου πάτησα κάποιο μαλακό διακόπτη που βρισκόταν χωνευτός σε κάποιο σημείο και τότε αυτός άρχισε να ανεβαίνει στην επιφάνεια.
Δεν μπορείς να φανταστείς την έκπληξη μου όταν είδα να το πλησιάζουν κάποιοι δύτες και να με κοιτάζουν κατάπληκτοι.
Τους εξήγησα με χειρονομίες, ότι είχα εγκλωβισθεί μέσα και δεν μπορούσα να βρω την έξοδο για να βγω. Ο ένας από αυτούς μου έκανε νόημα να κάνω υπομονή και ότι θα προσπαθούσαν να με απεγκλωβίσουν.
Πραγματικά σε λίγο άκουσα κάποιο θόρυβο σαν τρυπάνι αλλά το υλικό του θαλάμου ήταν πολύ συμπαγές και δύσκολα θα το τρυπούσαν.
Συνέχισα να επεξεργάζομαι τον χώρο όταν πρόσεξα ψηλά κοντά σε ένα παράθυρο ένα πλαγιαστό σύρτη. Σκέφθηκα, ότι ίσως να τραβήχτηκε προς στιγμή από το δυνατό ρεύμα και έτσι εγώ βρέθηκα μέσα στο θάλαμο σπρωγμένος από το ωστικό κύμα. Μετά αυτός ξανάκλεισε και εγώ εγκλωβίστηκα μέσα. Αναλογίστηκα τότε, ότι τώρα που ο θάλαμος είχε ανέβει στην επιφάνεια εάν τραβούσα τον σύρτη πιθανόν να άνοιγε μια έξοδος διαφυγής.
Πήρα μια βαθιά ανάσα και τον τράβηξα με δύναμη.
Πραγματικά το παράθυρο τραβήχτηκε στο πλάι και άνοιξε. Αμέσως με πλησίασαν οι δύτες που είχα δει προηγουμένως και αφού με βοήθησαν να βγω με οδήγησαν σε ένα ταχύπλοο που ήταν εκεί κοντά. Το ταχύπλοο τράβηξε για ένα μικρό όρμο πίσω από το ηφαίστειο όπου εκεί είχε αγκυροβολήσει ένα γιότ.
Ανεβήκαμε επάνω και οι δύτες που με περιμάζεψαν μου συστήθηκαν. Ήταν βιολόγοι ερευνητές από την Γαλλία η Αντέλ και ο Ζεράρ.
Μιλούσαν πολύ καλά ελληνικά και ο Ζεράρ μου εξήγησε, ότι μελετούσαν τον βυθό γύρω από το ηφαίστειο αλλά και την ευρύτερη θαλάσσια περιοχή, γιατί είχαν βρει εξαιρετικά βιολογικά ευρήματα από τους θαλάσσιους οργανισμούς που υπήρχαν εκεί.
Μόλις σταμάτησε ο Ζεράρ να μιλά, τους ανέφερα ποιος ήμουν εγώ και πως βρέθηκα στο υποβρύχιο θάλαμο. Ακόμα τους μίλησα και για το πολυεδρικό κάτοπτρο που είχα δει εκεί με την παράξενη ακτινοβολία. Μόλις άκουσε τα τελευταία μου λόγια η Αντέλ σηκώθηκε αμέσως και πήγε και έφερε ένα μετρητή Geiger. Στη στιγμή ο μετρητής έδειξε ότι η στολή κατάδυσης που φορούσα είχε προσβληθεί από ραδιενεργή ακτινοβολία. Ειδοποίησε κάποιο από το προσωπικό του γιότ να μου φέρει νέα ρούχα και έδωσε εντολή να καούν αυτά που φορούσα σε ειδικούς αποτεφρωτήρες που υπήρχαν επάνω στο γιότ. Εγώ θα έμενα για προληπτικούς λόγους σε ένα ειδικά απομονωμένο δωμάτιο όπου θα χρησιμοποιούσαν ζεόλιθο για απολύμανση.
Ξαφνιάστηκα όταν έμαθα ότι είχα επάνω μου ραδιενεργά ιόντα, γιατί δεν μου είχε περάσει καθόλου από το νου μέχρι εκείνη την στιγμή, ότι το πολυεδρικό κάτοπτρο και η ακτινοβολία που έβγαζε μπορεί να είχαν ραδιενεργή δράση.
Είχα περάσει αρκετό χρονικό διάστημα στην απομόνωση και ενώ σκεφτόμουν, ότι έπρεπε να σας ειδοποιήσω το ταχύτερο, γιατί σίγουρα θα ανησυχούσατε, ήλθε στο δωμάτιο μου η Αντέλ, με ειδική στολή, και με τον μετρητή. Ευτυχώς όλες οι μετρήσεις έδειξαν, ότι δεν είχα πια καμία ραδιενεργή ουσία επάνω μου.
Μου έκανε νόημα να την ακολουθήσω στο γραφείο της και μου έδειξε το τηλέφωνο.
Καθώς σχημάτιζα τον αριθμό του κινητού σου μια δυνατή λάμψη φώτισε όλο το δωμάτιο από ένα παράθυρο του γραφείου.



Κοίταξα απορημένος έξω από το παράθυρο και είδα τότε τον θάλαμο να επιπλέει δίπλα στο γιότ. Το επάνω μέρος του θαλάμου ήταν ακόμα ανοικτό και το παράξενο κάτοπτρο φωτιζόταν από τις ηλιακές ακτίνες βγάζοντας δυνατές λάμψεις. Προτού αναφέρω κάτι στην Αντέλ το γιότ ταρακουνήθηκε δυνατά και έχασα την ισορροπία μου Φαντάστηκα, ότι γινόταν σεισμός όταν ακούστηκε ένα δυνατό κρακ και το γιότ άνοιξε σε κάποια σημεία μπάζοντας νερά. Αμέσως άρχισε να βουλιάζει.. Έτρεξα να βοηθήσω την Αντέλ που ήταν πεσμένη κάτω και φαινόταν τραυματισμένη από κάποιο αντικείμενο που της είχε πέσει επάνω στο κεφάλι. Της είπα να απομακρυνθούμε το ταχύτερο, γιατί η δίνη από την βύθιση του πλοίου ίσως μας παράσερνε στο βυθό. Εκείνη όμως απάντησε, ότι θα περίμενε τον Ζεράρ. Τότε τον είδαμε από το παράθυρο να έχει μπει σε κάποια βάρκα μαζί με το προσωπικό του γιότ και να απομακρύνονται. Πρόσεξα, ότι υπήρχαν σωσίβια σε ένα σημείο και αφού την βοήθησα να βάλει ένα, φόρεσα εγώ κάποιο άλλο και πηδήξαμε στη θάλασσα.
Τώρα όμως πρέπει να σταματήσω και θα επικοινωνήσω μαζί σου αργότερα.
Λέανδρος


Η Σούζαν είχε μείνει εμβρόντητη μη μπορώντας να πιστέψει τι διάβαζε.!!
Αν δεν γνώριζε τον τρόπο που έγραφε ο Λέανδρος θα πίστευε, ότι κάποιος της έκανε χοντρή πλάκα αλλά δεν έβλεπε τον λόγο γιατί. Αν ήταν από τον Λέανδρο που ήταν και το πιο πιθανό, πως μπήκε στον υπολογιστή και της έστειλε αυτό το μήνυμα;; Γιατί παρέμενε στο βυθό ακόμα με την Αντέλ και που έμεναν όλο αυτό το διάστημα, αφού το γιότ είχε βυθιστεί;; Πάντως δεν θυμόταν από τα τοπικά νέα εκείνης της περιόδου να είχε αναφερθεί κάποια έκρηξη σε ιδιωτικό σκάφος.
Με αυτές τις απορίες αποθήκευσε το μήνυμα, για να το ξαναδιαβάσει αργότερα, ξάπλωσε και αποκοιμήθηκε.
Ξύπνησε από την φασαρία που έκανε ο Μίλτος και η Μπεθ καθώς είχαν επιστρέψει από το μπάνιο τους. Την είδαν που ήταν κατάχλωμη και την ρώτησαν αν της συνέβαινε κάτι. Εκείνη τότε τους εξήγησε για το παράξενο μήνυμα που είχε λάβει στον υπολογιστή. Ο Μίλτος έψαξε να το βρει αλλά δεν φαινόταν να έχει αποθηκευτεί κάπου.
Ίσως δεν το αποθήκευσα σωστά, είπε απογοητευμένη η Σούζαν, και χάθηκε.
Όμως ο γιός της γνώριζε την λειτουργία των υπολογιστών πολύ καλά και αν είχε σταλεί αυτό το μήνυμα θα το εύρισκε οπωσδήποτε. Πραγματικά βάζοντας κάποιες δισκέτες και χρησιμοποιώντας κάποια αρχεία ανίχνευσης φακέλων το μήνυμα φάνηκε στην οθόνη αν και όλες οι ενδείξεις έδειχναν ότι είχε διαγραφεί από την μνήμη του υπολογιστή.
Καθώς το διάβαζαν όλοι κατάπληκτοι, ένα παράθυρο άνοιξε πάλι και έγραφε.
Διαγράψετε αυτό το μήνυμα ΑΜΕΣΩΣ !!! ΚΙΝΔΥΝΟΣ!!! ΛΕΑΝΔΡΟΣ
Ο Μίλτος το διέγραψε αμέσως από όλα τα αρχεία κοιτάζοντας την Σούζαν και την Μπεθ στα μάτια.
Όλη η οικογένεια ήταν αναστατωμένη. Όχι μόνο ήταν ζωντανός ο Λέανδρος αλλά είχε βρει ένα απίστευτο τρόπο να επικοινωνήσει μαζί τους. Το πιο παράξενο όμως ήταν, ότι μιλούσε για κάποιο κίνδυνο.!!!
Ποιος όμως κινδύνευε και από τι;; αναρωτιόντουσαν
Τότε η Μπεθ που είχε μείνει σιωπηλή μέχρι εκείνη την στιγμή τους έκανε νόημα να την ακολουθήσουν στην βεράντα.
Η Σούζαν και ο Μίλτος βγήκαν έξω μαζί της απορημένοι. Εκείνη τράβηξε το τζάμι και αφού περιεργάστηκε τον χώρο τους είπε:

Υπάρχουν πολλές αντιφάσεις σε αυτό το μήνυμα και μετά από σκέψη κατέληξα, ότι
εκείνος που εμφανίστηκε τότε στην Ελισάβετ δεν ήταν ο Λέανδρος πραγματικά. Ίσως ένας σωσίας ή κάποιος μεταμφιεσμένος με την μορφή του μπαμπά για αυτό φορούσε κουκούλα και κράτησε μακριά την Ελισάβετ, μιλώντας για ραδιενέργεια, για να μη τον πλησιάσει και το καταλάβει. Αυτό που της έδωσε να πιεί ίσως ήταν μια απλή σκόνη, όπως σόδα ή ασπιρίνη για να θολώσει τα νερά και το άλλο που της είπε να ρίξει στον κουβά ήταν ομοίως άσχετο, γιατί δεν υπάρχει χημικά καμία σκόνη με νερό και οινόπνευμα που να απολυμαίνει από ραδιενεργά ιόντα. Αυτό σίγουρα ήταν για να κρύψει κάτι που θα τον πρόδιδε, εάν η Ελισάβετ μιλούσε σε κάποιον για το τι είδε στο δωμάτιο.!!!!

Έχω ακόμα την υποψία, ότι αυτός που στέλνει τα μηνύματα είτε έχει εντοπίσει δορυφορικά τον υπολογιστή γεγονός που προϋποθέτει χρήση ειδικών μηχανημάτων είτε έχει τοποθετήσει κάποια κρυφή κάμερα μέσα στο σπίτι, για να μαθαίνει πληροφορίες από εμάς, όλο αυτό το διάστημα, προκειμένου να γίνει πιστευτός. Αυτός είναι ο λόγος που σας έκανα νόημα να βγούμε έξω. Ζήτησε να διαγράψουμε το μήνυμα γιατί φοβάται, ότι μπορεί να τον ανακαλύψει ο αληθινός Λέανδρος και ίσως του χαλάσει τα σχέδια. Πιστεύω, ότι πιθανόν να γυρεύει κάτι από σένα μαμά, που μόνος του δεν μπορεί να το καταφέρει.
Ενώ στο μήνυμα έγραφε, ότι έμεινε κάποιες ημέρες στην απομόνωση για απολύμανση στην γιαγιά εμφανίστηκε ένα χρόνο μετά, αφού εμείς είχαμε ήδη φύγει για Λονδίνο, με ραδιενεργά ιόντα!!! Όλο αυτό το διάστημα που ήταν;; Πως απέκτησε πάλι ραδιενέργεια;;
Από το μήνυμα γίνεται κατανοητό, ότι ο Ζεράρ πήγε ξανά στον θάλαμο που ήδη επέπλεε, βρήκε το κάτοπτρο και προσπαθώντας να το ενεργοποιήσει δημιούργησε την έκρηξη. Εγκατέλειψε βιαστικά το γιότ και την Αντέλ, γιατί φοβήθηκε, ότι δε θα προλάβαινε και θα πνιγόταν. Δεν ξέρουμε ποια ήταν η σχέση του με την Αντέλ που την εγκατέλειψε έτσι αδιάφορα. Είχε σκοπό βέβαια να επιστρέψει κάποια άλλη στιγμή για να βρει το κάτοπτρο και να το πάρει. Ίσως τα κατάφερε αλλά τα βρήκε μπαστούνια με την λειτουργία του. Έτσι τρύπωσε κρυφά στο σπίτι μας, για να βρει στις σημειώσεις του μπαμπά απαντήσεις, γιατί ίσως ο Λέανδρος να είχε μιλήσει για τις έρευνες του σχετικά με τα ενεργειακά χρονόμετρα. Μπαίνοντας όμως ξαφνικά η γιαγιά μέσα στο δωμάτιο, του χάλασε τα σχέδια και έφυγε βιαστικά παίρνοντας και τον υπολογιστή μαζί του. Επειδή στις σημειώσεις του Λέανδρου δεν βρήκε τις απαντήσεις που γύρευε, σκέφτηκε αυτόν τον τρόπο επικοινωνίας μαζί σου μαμά, είτε για να του δώσεις εσύ περισσότερες πληροφορίες είτε για να σε χρησιμοποιήσει σαν δόλωμα για να εκβιάσει τον Λέανδρο να παρουσιαστεί. Είναι σίγουρος, ότι η Αντέλ και ο Λέανδρος δεν πνίγηκαν αλλά δεν γνωρίζει ούτε που βρίσκονται ούτε τι κάνουν!!
Δεν πρέπει με τίποτα να τον κάνουμε να καταλάβει, ότι τον έχουμε υποψιαστεί συνέχισε η Μπεθ. Μετά γυρνώντας στον αδελφό της του είπε:
Μίλτο ψάξε όλο το σπίτι και σίγουρα θα βρεις κάποιο μηχανισμό παρακολούθησης.
Ο Ζεράρ δεν είναι απλά ένας ερευνητής του βυθού κατά την άποψη μου. Κάτι κρύβει ή κάτι γυρεύει αλλά δεν γνωρίζουμε ακόμα τι ακριβώς. Θα τον αφήσουμε να πιστεύει ότι θεωρούμε ότι είναι ο Λέανδρος, για να το διαπιστώσουμε.
Εσύ μαμά όμως να είσαι ιδιαίτερα προσεκτική, συνέχισε η Μπεθ, γιατί θα χρησιμοποιήσει τα συναισθήματα σου, είτε για να σε συναντήσει είτε για ό,τι άλλο.


Ακόμα και το γράψιμο του μοιάζει με αυτό του μπαμπά και αναφέρει πολλές λεπτομέρειες από την ζωή μας μετά από την παρακολούθηση που μας έχει κάνει όλο αυτό το διάστημα. Όμως από την περιγραφή και μόνο που έκανε για το πώς αντέδρασε ο Λέανδρος στην υποτιθέμενη σύγκρουση με τον ύφαλο φαινόταν καθαρά, ότι γνώριζε πολύ λίγο τον Λέανδρο.
Ο μπαμπάς με την μακρόχρονη εμπειρία του στο βυθό δεν θα πέρναγε ποτέ για ύφαλο ένα βυθισμένο θάλαμο ερευνών έστω και καλυμμένο με λάσπη!!!
Είχε πέσει σε ρεύματα πολλές φορές από ότι μας είχε διηγηθεί και γνώριζε πώς να ξεφύγει. Μη ξεχνάμε ότι πρόσφατα σας βοήθησε να βγείτε από την σεισμική δίνη. Εδώ κάτι άλλο συνέβη και όχι αυτό που γράφει στο μήνυμα. Μια ιδέα είναι να ήταν ο Ζεράρ μέσα στο θάλαμο και ο Λέανδρος να έσπευσε να τον βοηθήσει αλλά δεν μπορώ να φανταστώ τι ακολούθησε μετά και ο Λέανδρος εξαφανίστηκε.!!!
Έπειτα για να υπάρξει ραδιενέργεια πρέπει να έχει προηγηθεί κάποια έκρηξη πυρηνικού αντιδραστήρα ή έκθεση σε μεγάλη ποσότητα ουρανίου ή υψηλή υπέρυθρη ακτινοβολία. Από την περιγραφή αποκλείεται κάτι τέτοιο με το περίφημο κάτοπτρο. Ίσως είναι πραγματικά κάποιο αρχαιολογικό εύρημα μεγάλης αξίας και εκεί να εστιάζεται το ενδιαφέρον του Ζεράρ.
Ο Μίλτος και η Σούζαν άκουγαν την Μπεθ αποσβολωμένοι. Η Σούζαν έτρεφε τόσο δυνατά συναισθήματα ακόμα για τον Λέανδρο που αν και το μήνυμα την είχε παραξενέψει στην αρχή, αγνόησε την λογική της και αφέθηκε να πιστέψει, ότι ο αγαπημένος Λίο είχε βρει τρόπο να επικοινωνήσει μαζί της. Τώρα η εκδοχή της Μπεθ την ταρακούνησε γερά και άθελά της δάκρυα κύλησαν από τα μάτια της.
Τι δεν θα έδινε να τον έβλεπε και να τον αγκάλιαζε όπως παλιά και όλα αυτά που συνέβαιναν τώρα να μην ήταν τίποτε άλλο παρά ένα κακό όνειρο.
Η Μπεθ την αγκάλιασε και τις ψιθύρισε. Κάνε υπομονή μαμά. Έχω την αίσθηση, ότι σύντομα όλα θα ξεκαθαρίσουν.!!!
Ο Μίλτος ένοιωσε, ότι η αδελφή του ήταν η πιο ψύχραιμη από όλους και η ματιά της στα γεγονότα ήταν πολύ ακριβής χωρίς συναισθηματισμούς.
Μπήκε μέσα στο σπίτι και έριξε μια διερευνητική ματιά ολόγυρα.
Μετά μπήκε στο δωμάτιο του και κάνοντας, ότι ψαχουλεύει στο γραφείο του κάποια χαρτιά έριξε κάτω ένα τετράδιο με σημειώσεις. Σκύβοντας να το πιάσει πρόσεξε ένα μικρό μεταλλικό αντικείμενο κολλημένο από κάτω σε μια γωνία που μόλις διακρινόταν. Μάζεψε το τετράδιο και βγήκε έξω. Κοίταξε την μητέρα του και την αδελφή του και τους έγνεψε, ότι το είχε βρει.
Τότε η Μπεθ πρότεινε να μπουν μέσα και να συνεχίσουν να μιλάνε για τον Λέανδρο και το μήνυμα. Τα σχέδια τους θα τα συζητούσαν πάντα εκτός σπιτιού.
Δεν έπρεπε να δώσουν υποψίες με κανένα τρόπο στον αποστολέα των μηνυμάτων.

Την επομένη ημέρα η Σούζαν, ο Μίλτος και η Μπεθ κάθισαν στο τραπέζι του κήπου για να πάρουν το πρωινό τους και να καταστρώσουν τα σχέδια τους.
Ο Μένιος και η γυναίκα του η Ρένια είχαν φύγει πολύ πρωί για προμήθειες στην πόλη και ο παππούς Μιλτιάδης είχε πάει στα κτήματα. Η Ελισάβετ τους είδε από το παράθυρο της κουζίνας και παίρνοντας μια κούπα καφέ που είχε απομείνει στην καφετιέρα πλησίασε στο τραπέζι και κάθισε μαζί τους.

Η διαίσθηση της έλεγε, ότι κάτι συνέβαινε, γιατί μετά από τόσα χρόνια που είχαν ζήσει μαζί, γνώριζε την συμπεριφορά όλων πολύ καλά.
Λοιπόν, ρώτησε τάχα αδιάφορα, κάποιο νέο στοιχείο;;
Τότε ο Μίλτος την ρώτησε αμέσως χωρίς περιστροφές.
«Πόσο σίγουρη είσαι γιαγιά, ότι αυτόν που είδες τότε στο δωμάτιο μου ήταν ο μπαμπάς;;»
Στην αρχή πίστεψα, ότι ήταν ο γιός μου, αποκρίθηκε εκείνη, όμως ύστερα από λίγο κατάλαβα, ότι του έμοιαζε μεν αλλά δεν ήταν αυτός, γιατί μια μάνα δεν ξεγελιέται εύκολα. Δεν σας το ανέφερα τις προάλλες, γιατί δεν ήθελα να σας απογοητεύσω. Τι συνέβηκε λοιπόν και μου κάνεις τώρα αυτές τις ερωτήσεις;;
Γιαγιά τα πράγματα είναι πολύ σοβαρά απάντησε ο Μίλτος. Μας κρύβεις και κάτι άλλο;;
Πες μου τι ακριβώς συνέβηκε Μίλτο και είστε τόσο ανήσυχοι, ρώτησε αποφασιστικά η Ελισάβετ.
Ο Μίλτος της διηγήθηκε για το μήνυμα στον υπολογιστή και για τις υποψίες της Μπεθ, ότι δεν ήταν ο πατέρας τους αυτός που της παρουσιάστηκε αλλά κάποιος άλλος με επικίνδυνους σκοπούς.
Όταν κατάλαβα, ότι δεν ήταν ο γιός μου αποκρίθηκε η Ελισάβετ, προσποιήθηκα ότι τον πίστεψα, πήρα τα δύο φιαλίδια που μου άφησε και βγαίνοντας από το δωμάτιο κατέβηκα γρήγορα τις σκάλες από το διαμέρισμα σας και κρύφτηκα μέσα στην μικρή αποθήκη με τα εργαλεία που είναι στην πίσω πλευρά του σπιτιού από όπου φαίνεται καθαρά η μπαλκονόπορτα από την οποία είχε τρυπώσει. Είδα από το παράθυρο της αποθήκης την φιγούρα του να βγαίνει έξω στο μπαλκόνι και να πιέζει ένα μηχανισμό σαν χειριστήριο από τον οποίο πετάχτηκε ένα λεπτό συρματόσχοινο. Με αυτό κατέβηκε κάτω.
Μου θύμισε η σκηνή κάποιο από τα video games που έπαιζε μικρός ο Μίλτος. Έλεγα, ότι η φαντασία μου οργίαζε, όταν τον είδα να τραβάει ένα τούβλο που ήταν κάπως χαλαρό πίσω από τον φούρνο που έχουμε εδώ στον κήπο για να ψήνω και έκρυψε μέσα κάτι που δεν μπορούσα να δω από μακριά τι ακριβώς ήταν. Μετά έβαλε το τούβλο στη θέση του και έφυγε από το σπίτι. Τότε πλησίασα σε εκείνο το σημείο και αφού έβγαλα το τούβλο είδα ότι είχε βάλει μέσα μια μικρή συσκευή σαν κινητό.
Δεν μου έδωσε την εντύπωση εκρηκτικού μηχανισμού και ενώ στην αρχή είχα σκεφθεί να το πετάξω μετά άλλαξα γνώμη, γιατί δεν ήξερα τι ακριβώς προσπαθούσε να πετύχει παριστάνοντας τον Λέανδρο.
Φυσικά πήρα το ρίσκο και τα κράτησα όλα αυτά κρυφά από όλους, γιατί σίγουρα θα πήγαιναν στην αστυνομία, αν τους τα έλεγα, και δεν ήθελα μπλεξίματα γιατί είχα την ελπίδα, ότι ο αληθινός Λέανδρος θα επικοινωνούσε μαζί μας κάποια στιγμή.
Χθες μετά την συζήτηση που είχαμε για τον πατέρα σας, θυμήθηκα την συσκευή και πήγα να δω αν ήταν ακόμα εκεί. Η συσκευή όχι μόνο ήταν εκεί αλλά έδειχνε μεγάλη κινητικότητα σαν κάποιος να επικοινωνούσε με αυτήν. Είχα σκοπό να σου το αναφέρω σήμερα Μίλτο για να δεις τι ακριβώς ήταν.
Τώρα είμαι σίγουρη, ότι τοποθετήθηκε εκεί για να παρακολουθεί πιθανή επικοινωνία μας με τον Λέανδρο. Τα φιαλίδια τα πέταξα αμέσως γιατί ούτε μια στιγμή δεν πίστεψα όλα αυτά περί ραδιενέργειας, όπως πολύ σωστά παρατήρησε και η εγγονή μου. Για τον υπολογιστή που πήρε αναγκάστηκα να πω στον Μίλτο, ότι τον χάλασα σπρώχνοντας κατά λάθος το μπουκάλι της χλωρίνης επάνω του και του έδωσα χρήματα να παραγγείλει άλλον καλύτερο.
Αυτά είναι όλα όσα γνωρίζω και που τα γνωρίζετε και εσείς τώρα συνέχισε η Ελισάβετ.
Η Σούζαν γνώριζε, ότι η πεθερά της ήταν μια δυναμική γυναίκα αλλά δεν μπορούσε ποτέ να φανταστεί ότι είχε τέτοιο θάρρος και ετοιμότητα. Ο Λέανδρος είχε σίγουρα κληρονομήσει ένα μέρος του χαρακτήρα της.!!!
Τι σκοπεύετε να κάνετε τώρα που όλα ξεκαθάρισαν;; ρώτησε τότε η Ελισάβετ
Θα περιμένουμε την επόμενη κίνηση του είπε ο Μίλτος για να δούμε τι ζητά από εμάς και προπαντός από την μαμά.
Εγώ λέω να μη κάτσουμε με σταυρωμένα τα χέρια και να περιμένουμε αλλά να κάνουμε εμείς την επόμενη κίνηση αποκρίθηκε η Ελισάβετ.
Όλοι την κοίταξαν με απορία. Η Ελισάβετ σηκώθηκε και ανέβηκε στο διαμέρισμα τους κάνοντας νόημα στον Μίλτο να την ακολουθήσει και να κάτσει στο γραφείο του.
Ο Μίλτος υπάκουσε και τότε εκείνη φάνηκε στην πόρτα του δωματίου του με την ηλεκτρική σκούπα.. Μίλτο μου, θα πρέπει να σκουπίσω το δωμάτιο σου για λίγο του είπε δυνατά και του έκανε νόημα να σηκωθεί. Ο Μίλτος τραβήχτηκε μακριά από το γραφείο και εκείνη βάζοντας τον απορροφητικό σωλήνα της σκούπας από κάτω τράβηξε, ότι υπήρχε.
Ακούστηκε ένας μεταλλικός θόρυβος σαν κάτι να πέρασε στην σακούλα της σκούπας.
Η Ελισάβετ είχε βάλει καθαρή σακούλα και βάζοντας μέσα το χέρι της τράβηξε ένα μεταλλικό αντικείμενο σαν κουμπί με ένα φωτάκι στο κέντρο.
Βγήκε από το δωμάτιο κατέβηκε στον κήπο έβγαλε από την κρυψώνα την συσκευή και ανάβοντας τον φούρνο τα πέταξε μέσα. Σε λίγα λεπτά υπήρχε στην ατμόσφαιρα μια έντονη μυρωδιά καμένου ελαστικού και οι συσκευές είχαν γίνει στάχτη.
Όλοι την κοιτούσαν κατάπληκτοι. Δεν θα γνωρίζει αν η καταστροφή του μηχανισμού της παρακολούθησης έγινε τυχαία ή επειδή τον καταλάβαμε.
Όπως και να έχει το πράγμα θα πρέπει να είμαστε όλοι σε ετοιμότητα για το επόμενο στάδιο είπε με το γνωστό της ύφος η Ελισάβετ. Ήλθε η ώρα να μας αποκαλύψει ο δήθεν Λέανδρος τι θέλει από εμάς αλλά και τι έχει συμβεί στον πραγματικό Λέανδρο χωρίς άλλα ψέματα.!!!
Η Ευγνωμοσύνη δονεί κάθε κύτταρο μου !!!
Άβαταρ μέλους
CHRYSSOULA
Δημοσιεύσεις: 882
Εγγραφή: 04 Σεπ 2008 9:43 pm

Re: ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΤΑ ΟΡΙΑ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ - ΤΟ ΜΗΝΥΜΑ (3)

Δημοσίευση από CHRYSSOULA »

Φίλοι μου,

Μόλις τέλειωσα αυτό το κεφάλαιο το διάβασα δύο φορές, γιατί είχα μείνει και εγώ άφωνη από τις εξελίξεις!!!
Εκεί που σκεφτόμουν, ότι η νέα ιστορία φέρνει μάλλον σε θρίλερ με την εξαφάνιση του Λέανδρου, άστραψε η Φαντασία στην οθόνη του νου μου τη συνέχεια και έμεινα αποσβολωμένη!!!!
Ενώ θα έγραφα σε αυτό στο ποστ για τις πρωτοβουλίες της μητέρας του πρωταγωνιστή, που χώνεται παντού, κάθισα για να φέρω στο χαρτί τις σκηνές των γεγονότων που ξετυλίγονται στο επόμενο επεισόδιο!!!
Αφήνω σε σας, εκτός από την ανυπομονησία σας για την συνέχεια που είναι εύλογη, να γράψετε τις δικές σας εντυπώσεις για τα γεγονότα της ιστορίας μας!!!

:romance-grouphug: :romance-grouphug: :romance-grouphug:
Η Ευγνωμοσύνη δονεί κάθε κύτταρο μου !!!
Άβαταρ μέλους
Ιωαννάκι
Δημοσιεύσεις: 17532
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2010 10:53 pm

Re: ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΤΑ ΟΡΙΑ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ - ΤΟ ΜΗΝΥΜΑ (3)

Δημοσίευση από Ιωαννάκι »

Χρυσουλίτσα :romance-kisscheek:
Στην αρχή πίστεψα, ότι ήταν ο γιός μου, αποκρίθηκε εκείνη, όμως ύστερα από λίγο κατάλαβα, ότι του έμοιαζε μεν αλλά δεν ήταν αυτός, γιατί μια μάνα δεν ξεγελιέται εύκολα. Δεν σας το ανέφερα τις προάλλες, γιατί δεν ήθελα να σας απογοητεύσω.
Μιλάμε τα πήρα με την πατσόγρια X(
Θυμάμαι-Πιστεύω-Ζω :romance-heartbeating:
Όσο μακρύτερα ο Θεός, τόσο μακρύτερα πηγαίνω... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
CHRYSSOULA
Δημοσιεύσεις: 882
Εγγραφή: 04 Σεπ 2008 9:43 pm

Re: ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΤΑ ΟΡΙΑ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ - ΤΟ ΜΗΝΥΜΑ (3)

Δημοσίευση από CHRYSSOULA »

Εμένα εκείνο που με τρελαίνει είναι, ότι όλα γίνονται από ενδιαφέρον και αγάπη και ο ΕΛΕΓΧΟΣ κάργα!!!!
Αχ δεν ήθελα να σας στενοχωρήσω και έκανα αυτό ή το άλλο!!!!ΟΥΣΤ ΡΕ!!!!
Τους είχε όλους στο βρακί της άντρα, παιδιά, εγγονό εκτός από την εγγονή της που κατάλαβε τι κουμάσι ήταν για αυτό και την έκανε!!!
Μου θύμισε έντονα κάποιες δικές μου παλιές εποχές με την μάνα μου και άφρισα!!!!!!
Ευτυχώς που οι εξελίξεις θα βάλουν τα πράγματα στη θέση τους!!!
Άντε πια με την οικογενειοκρατία!!!!!!!!!!!!!!!!!!

X( X( X( X( X(
Η Ευγνωμοσύνη δονεί κάθε κύτταρο μου !!!
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΤΑ ΟΡΙΑ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ - ΤΟ ΜΗΝΥΜΑ (3)

Δημοσίευση από Vasoula »

η γιαγιά που είναι πάντα ένα βήμα μπροστά :)) :)) :))
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
CHRYSSOULA
Δημοσιεύσεις: 882
Εγγραφή: 04 Σεπ 2008 9:43 pm

Re: ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΤΑ ΟΡΙΑ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ - ΤΟ ΜΗΝΥΜΑ (3)

Δημοσίευση από CHRYSSOULA »

Βέβαια να μη κόψει τον τσαμπουκά του δήθεν Λέανδρου;;;Μια μάνα,μια γιαγιά θα την είχε και αυτός οπότε ας πάρει μια γεύση και από την Ελληνίδα Μάνα!!!
~x( ~x(
Η Ευγνωμοσύνη δονεί κάθε κύτταρο μου !!!
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27248
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Re: ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΤΑ ΟΡΙΑ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ - ΤΟ ΜΗΝΥΜΑ (3)

Δημοσίευση από Ellaki »

βρε ουστ :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :))

απρόσμενη η εξέλιξη πάντως 8->

για να δούμε την συνέχεια! :bounce: :bounce: :bounce:
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18530
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΤΑ ΟΡΙΑ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ - ΤΟ ΜΗΝΥΜΑ (3)

Δημοσίευση από Μάνος »

Χρυσουλίτσα :)) :)) :))
Περιμένω τη συνέχεια!!!!
:romance-heartbeating: :romance-kisscheek: :romance-heartbeating:
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...
Άβαταρ μέλους
Δεκατριούλης
Δημοσιεύσεις: 4566
Εγγραφή: 29 Ιαν 2011 1:10 pm

Re: ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΤΑ ΟΡΙΑ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ - ΤΟ ΜΗΝΥΜΑ (3)

Δημοσίευση από Δεκατριούλης »

:romance-heartbeating: :romance-heartbeating: :romance-heartbeating: @};- @};- @};-
Ας αφησουμε την κριτική για τους ανθρώπους γύρω μας και ας ακολουθησουμε τον δρόμο που δείχνει η καρδιά μας.
Άβαταρ μέλους
Ταρούλα
Δημοσιεύσεις: 29910
Εγγραφή: 16 Αύγ 2011 6:45 pm

Re: ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΤΑ ΟΡΙΑ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ - ΤΟ ΜΗΝΥΜΑ (3)

Δημοσίευση από Ταρούλα »

:)) :)) :)) :)) :)) :))

:x :x :x
Η μόνη βεβαιότητα που μπορείς να έχεις στην ζωή σου είναι μόνο μέσα στην Πίστη, πως ό,τι έρθει, πάντα το Πνεύμα θα δρα εντός σου... Η καρδιά φωτίζει τον σκοτεινό δρόμο της ζωής... Β.Ν. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Giotoula
Δημοσιεύσεις: 12289
Εγγραφή: 10 Φεβ 2010 2:40 am

Re: ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΤΑ ΟΡΙΑ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ - ΤΟ ΜΗΝΥΜΑ (3)

Δημοσίευση από Giotoula »

O:-) :x
"Πολέμα και Οραματίσου"...
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23391
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΤΑ ΟΡΙΑ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ - ΤΟ ΜΗΝΥΜΑ (3)

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

:x :romance-kisscheek: >:d<
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33489
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΤΑ ΟΡΙΑ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ - ΤΟ ΜΗΝΥΜΑ (3)

Δημοσίευση από Δωρουλα »

:)) :)) :)) :)) :)) παω για την συνεχεια :romance-heartsthree:
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι

Επιστροφή στο “ΠΑΡΑΜΥΘΙΑ”