Ο ΧΟΡΟΣ ΤΩΝ ΘΕΩΝ (στ) -ΟΙ ΚΟΝΤΟΥΡΙΤΕΣ τελευταίο

Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23391
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Ο ΧΟΡΟΣ ΤΩΝ ΘΕΩΝ (στ) -ΟΙ ΚΟΝΤΟΥΡΙΤΕΣ τελευταίο

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

Πολύ ιδιαίτερο και όμορφο αυτό το παραμύθι σου, Χρυσούλα. Και σ'ευχαριστούμε πολύ πολύ που τα μοιράζεσαι μαζί μας! :x O:-) >:d< >:d<

Και σίγουρα αφήνει χώρο για προβληματισμό και συζήτηση. :-?

Μόλις το τελείωσα ένιωσα όμορφα, με όλα αυτά τα συναισθήματα περί έρωτα κλπ, ενώ μου φάνηκαν "λογικά" τα γεγονότα με το γκρέμισμα της πόλης και την "άρνηση της σωτηρίας". Μου άρεσε αυτό το κομμάτι του "μας έσωσες χωρίς να μας ρωτήσεις, και εμείς δεν το θέλαμε", που βάζει σε σκέψεις.

Υπάρχει όμως και ένα "όμως".

Το πρώτο που μου ξένισε ήταν ο "έρωτας" της Μερινάλδης με τον Λόνγκντεν. Είχα μέσα μου την αίσθηση ότι αυτή ουσιαστικά αναγκάστηκε να τον παντρευτεί. Το να δείξει τέτοια έλξη και αφοσίωση στον κατακτητή, μου φάνηκε αδικαιολόγητο. Ακόμα και εάν ήταν τελείως "συμφεροντολόγα" (του τύπου "αφού δεν μπορώ να το αποφύγω, τουλάχιστον να τα έχω καλά με τον αρχηγό τους"), σίγουρα δεν περίμενα να σκοτώσει τον Ζόντεν, πόσο μάλλον να αυτοκτονήσει μετά. Με κάνει να αναρωτηθώ τελικά τι σόι άνθρωπος ήταν αυτή. :-?

Το δεύτερο που δεν μου άρεσε ήταν η καταστροφή της πόλης. Ναι, μου φάνηκε "λογικό" λόγο της στρατηγικής κλπ, αλλά επίσης και λίγο εγωιστικό και άχαρο. Ωραία τα αποφασίζεις όταν μένεις σε ένα βουνό μακριά από την κοινωνία και πετώντας με πουλιά στον ουρανό, αλλά εδώ μιλάμε για ανθρώπους και σπίτια. Που ναι μεν δεν σκότωσες, αλλά τους αναγκάζεις σε διαδικασίες. Στην τελική, δεν σου "ανήκει" αυτή η πόλη. Το να συμπεριφερθεί στον κόσμο σαν "μάζα" και "όχλος", δεν μου άρεσε. Περίμενα περισσότερο να πιστέψει σε αυτούς και να τους δείξει έναν άλλον δρόμο από αυτόν της υποδούλωσης. Άλλωστε ένας υγιής πυρήνας υπήρχε (τα παιδιά που βοήθησαν μετά), και πιστεύω πως ήταν θέμα χρόνου να ανακάμψει το Καλντούν. Το ότι το κατέστρεψε η Τριμάλντα, αυθόρμητα το είδα πιο πολύ ως πράξη εκδίκησης, που η πόλη δεν ανταποκρίθηκε στις προσδοκίες της, παρά πράξη στρατηγικής και λογικής. :-?

Τέλος, ενώ αρχικά αυτό το "πέταγμα" των ερωμένων μου φάνηκε ρομαντικό κλπ, είναι αυτό το "φεύγω και αφήνω πίσω μου συντρίμμια" που είπε η Βασούλα. Ωραίο το "ξεκινάω μια καινούργια ζωή", όμως έτσι όπως το βλέπω τώρα, αυτή η ζωή πάνω σε ένα βουνό, απομονωμένοι από τον κόσμο, δεν μου αρέσει. Και ενώ μπορώ να καταλάβω και να δικαιολογήσω ως έναν βαθμό την Τριμάλντα, που μεγάλωσε και συνήθισε την απομόνωση (οπότε και το "μαζί" δεν μπόρεσε να την κρατήσει), η φυγή του Μπόρσεν με ξένισε. Ξεκίνησε ως υποψήφιος αρχηγός μίας κοινότητας, στην συνέχεια συμμετείχε σε μία περιπέτεια για να απελευθερώσει το σύνολο, και μετά... το εγκαταλείπει;!; Όταν το σπίτι σου έχει γκρεμιστεί, κάθεσαι για να το ξαναχτίσεις, δεν φεύγεις. Τα γεγονότα της ιστορίας κατέληξαν σε μία θαυμάσια ευκαιρία να χτιστεί/δημιουργηθεί κάτι πανέμορφο από την αρχή, αλλά οι ήρωές μας αποφάσισαν αντί για αυτού να φύγουν για την απομόνωση. Και ενώ ως έναν βαθμό καταλαβαίνω την ανάγκη για ηρεμία και εσωτερική ανασυγκρότηση, από την άλλη πιστεύω ότι η χαρά της δημιουργίας είναι αυτό που θα μπορούσε να ξαναβγάλει την Τριμάλντα στην ζωή, και όχι η δραπέτευση. :-?

>:d< >:d< >:d<
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
CHRYSSOULA
Δημοσιεύσεις: 882
Εγγραφή: 04 Σεπ 2008 9:43 pm

Re: Ο ΧΟΡΟΣ ΤΩΝ ΘΕΩΝ (στ) -ΟΙ ΚΟΝΤΟΥΡΙΤΕΣ τελευταίο

Δημοσίευση από CHRYSSOULA »

Χαίρομαι Θεοδωράκο για τους προβληματισμούς που δημιούργησε η ιστορία και τελικά ίσως αυτό να είναι και το ζητούμενο από την Φαντασία.
Δεν σας κρύβω, ότι καθώς έγραφα είχα και εγώ ενστάσεις και ήθελα διαφορετικά την εξέλιξη αλλά μετά τα γεγονότα στο τελευταίο παραμύθι με τον Άμπι είπα να γράφω χωρίς έλεγχο ή νοητικές παρεμβολές....
Θα γράψω λοιπόν κάποιες απαντήσεις στις εύλογες απορίες του Θοδωρή.
Η Μερινάλδη έχοντας χάσει γονείς, αρραβωνιαστικό, αδελφό και καθώς ο Αζμέριος της έταξε να την κάνει γυναίκα του και όχι μια απλή παλλακίδα είδε το όλο θέμα διαφορετικά και έπεισε τον εαυτό της, ότι τον ερωτεύτηκε!!! Το θύμα να ερωτεύεται τον θύτη δεν είναι σπάνιο και έχει ψυχολογική ρίζα. Θέμα επιβίωσης και συμφέροντος όλα είναι πιθανά..
Η αυτοκτονία της ήταν γιατί συνειδητοποίησε, ότι την περίμενε θάνατος έτσι και αλλιώς. Γνώριζε καλά πως ενεργούσαν οι Κόκκινοι σε θέματα δικαιοσύνης και τιμής για αυτό είχαν τον κόκκινο λάκκο.
Τώρα για την Τριμάλντα: Εκείνη είχε μάθει όλη της την ζωή να ζει σαν αγρίμι, Όταν ο Σιγκάν της έφτυσε το μίσος του σήμανε για εκείνη κόκκινος συναγερμός. Το ένστικτο επιβίωσης λειτούργησε αυτόματα και προχώρησε στις ενέργειες αφανισμού της πόλης.
Την πόλη, σύμφωνα με τα έθιμα της εποχής, την θεωρούσε δικαιωματικά δική της σας κόρη αρχηγού. Όμως σαν γυναίκα δεν θα είχε καμία αποδοχή για αυτή την θέση μια και τα αδέλφια της είχαν φύγει.
Η Τριμάλντα και ο Μπόρσεν ήταν ίδιοι. Δεν δίσταζαν μπροστά σε τίποτα και ενεργούσαν πολλές φορές με την ίδια βιαιότητα. Αυτό που ένοιωθαν κατά αρχή ήταν δυνατή έλξη κατά την άποψη μου και όχι Έρωτας. Έρωτας θα γινόταν στην πορεία για αυτό και το πέταγμα μακριά, ώστε να αντιληφθούν και οι δύο τα αληθινά τους συναισθήματα αφού καταλάγιαζε ο πόνος.
Αν γραφόταν ένα δεύτερο μέρος σίγουρα θα είχε να κάνει με την ανοικοδόμηση του Καλντούν, γιατί τόσο ο Τζαρά που θα είχε μάθει πολλά για την διακυβέρνηση μιας πόλης από τους Ροτενγκάρντεν όσο και η ίδια η Τριμάλντα σαν Ηθικό Χρέος προς την πόλη που αγάπησε και αφιέρωσε την ζωή της θα είχαν πολλά να κάνουν αλλά και να μάθουν σαν εμπειρία.
Τώρα για τον Ζόντεν: Αυτός έχοντας μείνει ορφανός από μικρός αναζητούσε συνεχώς αποδοχή από όλους. Ο έρωτας του για την Μερινάλδη δεν ήταν επιφανειακός. Θέλοντας όμως να κάνει μια νέα αρχή στο Καλντούν έπεισε τον εαυτό του, ότι η καλύτερη επιλογή για αυτόν ήταν η Τριμάλντα. Θάβοντας τα αληθινά του συναισθήματα και μη έχοντας αντιληφθεί, ότι άλλα ήθελε στην ουσία σοκαρίστηκε με το που είδε την Μερινάλδη και δεν ήθελε με τίποτα να την βλάψει οδηγώντας την κατάσταση σε δραματική εξέλιξη.
Εδώ είχα ένσταση. Γιατί δεν απόφυγε το χτύπημα κάνοντας στο πλάι ή αφοπλίζοντας την.;; Δεν ήταν δα δύσκολο για αυτόν!!
Η μόνη εξήγηση ήταν, ότι θα έπρεπε να την σκοτώσει μαχαιρώνοντας την εκείνος και δεν το ήθελε....Προτίμησε να πεθάνει αυτός!!!!
Πάντως οι ερμηνείες είναι πολλές και οι εξηγήσεις περισσότερες, γιατί οι νέες ιστορίες δεν έχουν το παλιό τέλος των παραμυθιών ..και έζησαν αυτοί καλά και εμείς καλύτερα.

>:d< >:d< >:d< >:d<
Η Ευγνωμοσύνη δονεί κάθε κύτταρο μου !!!
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Re: Ο ΧΟΡΟΣ ΤΩΝ ΘΕΩΝ (στ) -ΟΙ ΚΟΝΤΟΥΡΙΤΕΣ τελευταίο

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

φοβερές ανατροπές ,δεν της περίμενα με τίποτα

μου άφησε ανάμεικτα συναισθήματα ,δηλαδή το συναίσθημα ικανοποιήθηκε για το ευτυχισμένο τέλος του ζευγαριού αλλα η λογική μου διαφωνεί κάθετα με το ότι κατέστρεψε την πόλη και απομονώθηκε σε ένα βουνό.

ήταν πραγματικό πολύ όμορφο όλο το παραμύθη :romance-heartbeating: :romance-kisscheek: >:d<
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27248
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Re: Ο ΧΟΡΟΣ ΤΩΝ ΘΕΩΝ (στ) -ΟΙ ΚΟΝΤΟΥΡΙΤΕΣ τελευταίο

Δημοσίευση από Ellaki »

πολύ ενδιαφέρουσα εξέλιξη :x :x :x

Η αλήθεια είναι ότι ένιωσα προδοσία από την Τριμάλντα. Μια αληθινή πολεμίστρια είναι ικανή να αντιμετωπίσει και την πλάνη της, εφόοσον την αναγνωρίσει, χωρίς να χάσει τον στόχο της. Πίστευα ότι είχε υψηλότερους στόχους από την εκδίκηση και την αποδοχή. Και εντάξει, καταλαβαίνω το πως και το γιατί αλλά, ήταν απρόσμενη αυτή η ανατροπή μετά από την συγκεκριμένη σκιαγράφηση του χαρακτήρα της.
Ίσως εδώ η Φαντασία να θέλει να μας προειδοποιήσει για τον κίνδυνο της παραπλάνησης, καθότι στην ουσία η Τριμάλντα μπήκε σε μια νέα πλάνη κατά την γνώμη μου, και αποσύρθηκε στον μικρόκοσμό της.
Ίσως όπως λες Χρυσουλίτσα να βγει πιο συνειδητοποιήμενη, και ίσως η καταστροφή του Καλντούν να σημαίνει αυτό ακριβώς, την αναγέννηση του Φοίνικα, και πάλι όμως.................μου αφήνει μια αίσθηση παραίτησης το τέλος της ιστορίας. Παραίτηση στην οποία παρασύρεται και ο Μπόρσεν παρότι έχει δείξει το αντίθετο.

:romance-heartstiny: :romance-heartstiny:
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
CHRYSSOULA
Δημοσιεύσεις: 882
Εγγραφή: 04 Σεπ 2008 9:43 pm

Re: Ο ΧΟΡΟΣ ΤΩΝ ΘΕΩΝ (στ) -ΟΙ ΚΟΝΤΟΥΡΙΤΕΣ τελευταίο

Δημοσίευση από CHRYSSOULA »

Μετά από τα διάφορα χαστούκια που τρως νιώθεις να θέλεις να τα εγκαταλείψεις όλα και είναι κάπως δικαιολογημένο στην αρχή!!! Όμως ένας Πολεμιστής δεν εγκαταλείπει και είμαι σίγουρη αν υπήρχε ένα δεύτερο μέρος τόσο η Τριμάλντα όσο και ο Μπόρσεν θα επέστρεφαν για νέες περιπέτειες και προκλήσεις!!!
>:d< >:d< >:d<
Η Ευγνωμοσύνη δονεί κάθε κύτταρο μου !!!
Άβαταρ μέλους
Giotoula
Δημοσιεύσεις: 12289
Εγγραφή: 10 Φεβ 2010 2:40 am

Re: Ο ΧΟΡΟΣ ΤΩΝ ΘΕΩΝ (στ) -ΟΙ ΚΟΝΤΟΥΡΙΤΕΣ τελευταίο

Δημοσίευση από Giotoula »

Φοβερές ανατροπές!!! :romance-heartsthree: Πολύ έντονο, σαν να έβλεπα ταινία! :romance-hearteyes:
Στο τέλος τέλος καθώς διάβαζα ήμουν σίγουρη ότι ο Μπόρσεν και η Τριμάλντα θα γύριζαν μαζί στο Ρότενγκαρντ, μάλλον αυτό ήθελα :D

Ευχαριστούμε Χρυσούλα :romance-adore: :x :x >:d< >:d< >:d< >:d<
"Πολέμα και Οραματίσου"...
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23391
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Ο ΧΟΡΟΣ ΤΩΝ ΘΕΩΝ (στ) -ΟΙ ΚΟΝΤΟΥΡΙΤΕΣ τελευταίο

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

Χρυσούλα >:d< >:d< :romance-kisscheek: :x
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27248
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Re: Ο ΧΟΡΟΣ ΤΩΝ ΘΕΩΝ (στ) -ΟΙ ΚΟΝΤΟΥΡΙΤΕΣ τελευταίο

Δημοσίευση από Ellaki »

αν υπήρχε ένα δεύτερο μέρος
και γιατί να μην υπάρξει δεύτερο μέρος παρακαλώ? :-b 8-} >:d< >:d< >:d<
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: Ο ΧΟΡΟΣ ΤΩΝ ΘΕΩΝ (στ) -ΟΙ ΚΟΝΤΟΥΡΙΤΕΣ τελευταίο

Δημοσίευση από Vasoula »

:handgestures-thumbupleft:
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Δεκατριούλης
Δημοσιεύσεις: 4566
Εγγραφή: 29 Ιαν 2011 1:10 pm

Re: Ο ΧΟΡΟΣ ΤΩΝ ΘΕΩΝ (στ) -ΟΙ ΚΟΝΤΟΥΡΙΤΕΣ τελευταίο

Δημοσίευση από Δεκατριούλης »

Giotoula έγραψε:Φοβερές ανατροπές!!! :romance-heartsthree: Πολύ έντονο, σαν να έβλεπα ταινία! :romance-hearteyes:
Στο τέλος τέλος καθώς διάβαζα ήμουν σίγουρη ότι ο Μπόρσεν και η Τριμάλντα θα γύριζαν μαζί στο Ρότενγκαρντ, μάλλον αυτό ήθελα :D
Νομίζω ότι αυτό είναι κλείδι και αυτό θα θελαμε όλοι. Ομως μηπως είμαστε λίγο αυστηροί; Το τι θά θέλαμε εμεις και το τι θα αντεχε και θα ήθελε η Τριμάλντα την δεδομένη στιγμη είναι δύο διαφορετικά πράγματα. Οταν όλη της την ζωή ονειρευόταν κάτι, δούλεψε τόσο σκληρά με θάρρος για αυτό και εφτασε στο σημείο να δει την πλάνη και να καταστρέψει την πόλη με τα ίδια της τα χέρια, πόσο έτοιμη μπορεί να ήταν για το έπόμενο βήμα αμεσα; Εμεις θα ημασταν; Διαλεξε να πάει στο σοφό ξωτικό για να βρει καθοδήγηση και κομματια της.

και γιατί ενα παραμύθι να μην καταλήγει με αυτή ακριβώς της στιγμή; δεν είναι σημαντική; γιατί πρέπει να είναι "ολοκληρωμένο" ;

:romance-heartbeating: :romance-heartbeating: :romance-heartbeating: @};- @};-
Ας αφησουμε την κριτική για τους ανθρώπους γύρω μας και ας ακολουθησουμε τον δρόμο που δείχνει η καρδιά μας.
Άβαταρ μέλους
CHRYSSOULA
Δημοσιεύσεις: 882
Εγγραφή: 04 Σεπ 2008 9:43 pm

Re: Ο ΧΟΡΟΣ ΤΩΝ ΘΕΩΝ (στ) -ΟΙ ΚΟΝΤΟΥΡΙΤΕΣ τελευταίο

Δημοσίευση από CHRYSSOULA »

Πιθανότατα Παναγιώτη μου να μη ήμουν και εγώ έτοιμη για την συνέχεια γιατί η μία ανατροπή μετά την άλλη με είχαν αφήσει κατάπληκτο!!!Μου θύμισαν τις δικές μου ανατροπές και δεν ήθελα να δω την συνέχεια!!! Τώρα που ηρέμησα έγραψα το β μέρος του τελευταίου κεφαλαίου και βλέπω ότι δίνονται πολλές εξηγήσεις!!! Θα το ανεβάσω σύντομα!!!!!
>:d< >:d< >:d<
Η Ευγνωμοσύνη δονεί κάθε κύτταρο μου !!!
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27248
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Re: Ο ΧΟΡΟΣ ΤΩΝ ΘΕΩΝ (στ) -ΟΙ ΚΟΝΤΟΥΡΙΤΕΣ τελευταίο

Δημοσίευση από Ellaki »

:dance: :dance:
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: Ο ΧΟΡΟΣ ΤΩΝ ΘΕΩΝ (στ) -ΟΙ ΚΟΝΤΟΥΡΙΤΕΣ τελευταίο

Δημοσίευση από Vasoula »

:) :romance-kisscheek:
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Ταρούλα
Δημοσιεύσεις: 29912
Εγγραφή: 16 Αύγ 2011 6:45 pm

Re: Ο ΧΟΡΟΣ ΤΩΝ ΘΕΩΝ (στ) -ΟΙ ΚΟΝΤΟΥΡΙΤΕΣ τελευταίο

Δημοσίευση από Ταρούλα »

:romance-heartsthree:
Η μόνη βεβαιότητα που μπορείς να έχεις στην ζωή σου είναι μόνο μέσα στην Πίστη, πως ό,τι έρθει, πάντα το Πνεύμα θα δρα εντός σου... Η καρδιά φωτίζει τον σκοτεινό δρόμο της ζωής... Β.Ν. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Re: Ο ΧΟΡΟΣ ΤΩΝ ΘΕΩΝ (στ) -ΟΙ ΚΟΝΤΟΥΡΙΤΕΣ τελευταίο

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

:romance-adore:
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!

Επιστροφή στο “ΠΑΡΑΜΥΘΙΑ”