ΤΑΟΥΕΡΧΙΛ - ΤΟ ΤΕΛΟΣ & Η ΑΡΧΗ (Θ)

Άβαταρ μέλους
CHRYSSOULA
Δημοσιεύσεις: 882
Εγγραφή: 04 Σεπ 2008 9:43 pm

ΤΑΟΥΕΡΧΙΛ - ΤΟ ΤΕΛΟΣ & Η ΑΡΧΗ (Θ)

Δημοσίευση από CHRYSSOULA »

ΤΑΟΥΕΡΧΙΛ (TOWERXILL)

ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΚΑΙ Η ΑΡΧΗ ( β΄ μέρος)


Την άλλη ημέρα έφθασε νωρίς στο κάστρο ο Μπάρκιελ και τράβηξε για το γραφείο.
Η Μέρεντιθ έλειπε, γιατί είχε μάθημα, και συνάντησε εκεί μόνο τον Τέιλορ.
Του ανέφερε, ότι ο γιός του ήταν πιο καλύτερα από ποτέ. Είχε μεγάλη όρεξη όχι μόνο για φαγητό αλλά και για τα μαθήματα του και για παιχνίδι.!!!
Έγινε ένα αληθινό θαύμα, που ακόμα δεν μπορώ να το πιστέψω έλεγε με χαρά ο Μπάρκιελ.!!
Εκείνη την ώρα μπήκε μέσα η Μέρεντιθ, γιατί είχε μόλις τα τελειώσει με την διδασκαλία της, και άκουσε τα τελευταία λόγια του.
Ο Τόμας είχε ένα απλό αλλεργικό άσθμα που του έκλεινε τις αναπνευστικές οδούς και τίποτε άλλο.!!!
Δεν ξέρω τι του έδινε ο Ίβιλχαντ αλλά υποθέτω, ότι αυτά τα σκευάσματα δεν καλυτέρευαν την κατάσταση του για κάποιο λόγο. Γνωρίζοντας την αγάπη σας για τον γιό σας, ήθελε να σας έχει υπό την επιρροή του, όπως συνήθιζε με όλους άλλωστε.
Θυμάμαι, ότι του εκδηλώθηκε για πρώτη φορά αυτό το αναπνευστικό πρόβλημα είπε ο Μπάρκιελ, όταν έχασε την μητέρα σου σε μικρή ηλικία εντελώς ξαφνικά. Οι γιατροί δεν μπορούσαν να βρουν την αιτία του θανάτου της και διέγνωσαν καρδιακή ανεπάρκεια. Εκείνο το βράδυ ο Τόμας είχε δυσκολία στην αναπνοή και οι γιατροί του έκαναν ενέσεις για να τον βοηθήσουν. Ο Ίβιλχαντ το έμαθε και προσφέρθηκε να του δώσει κάποια ειδικά βότανα, που όπως έλεγε, ήταν θαυματουργά για την περίπτωση του.
Τα βότανα βοηθούσαν να έχει μια σταθερή αναπνοή αλλά από την άλλη του στερούσαν κάθε ζωτική ενέργεια για παιδί 10 ετών
Ο Ίβιλχαντ όσο και να ακούγεται απίστευτο χρησιμοποιούσε μαγεία και σκοτεινές επικλήσεις αποκρίθηκε η Μέρεντιθ και θα σας εξιστορήσω όλα τα γεγονότα με την σειρά και ο κ. Τέιλορ ας με διορθώσει αν κάνω κάποιο λάθος.
Έτσι του διηγήθηκε την ιστορία της Ντράγκονμαρ και των δύο αδελφών, την απαγωγή των γονιών του Εντίν και τον θάνατο του πατέρα του. Την μεταφορά του Εντίν στο κάστρο ως τελευταίου απογόνου Δράκου και την αιχμαλωσία της Άλις, που την είχε οδηγήσει κάποτε εκεί ο ίδιος σε μικρή ηλικία και που δραπέτευσε όταν έμαθε τα σχέδια του Ίβιλχαντ να αποκτήσει από εκείνη απογόνους.
Η Άλις Ράινερ ήταν εκείνη η μικρούλα που πήγα εκεί κάποτε για να μορφωθεί;; ρώτησε έκπληκτος ο Μπάρκιελ.
Η Μέρεντιθ ένευσε καταφατικά. !!!!!
Θυμάμαι, ότι την είχε δει στο σπίτι μου ο Ίβιλχαντ και είχε παρατηρήσει ένα σημάδι που είχε στο λαιμό της. Μου ανέφερε, ότι αυτό το κοριτσάκι ήταν πολύ έξυπνο και μου πρότεινε να την φέρω στο κάστρο. Εγώ το θεώρησα πολύ καλή ευκαιρία για το παιδί και το πήγα.
Τότε η Μέρεντιθ του ανέφερε για τις ιδιαιτερότητες μητέρας και γιου και πως ο Ίβιλχαντ προσπάθησε να τους σκοτώσει όλους στο υπόγειο συμπεριλαμβανομένης και της ίδιας.
Αν υποθέσουμε, ότι είχε κάποιο λόγο για την Άλις και τον Εντίν εσάς γιατί θέλησε να σας σκοτώσει;;ρώτησε απορημένος ο Μπάρκιελ


Τότε η Μέρεντιθ του αποκάλυψε, ότι ήταν η πραγματική απόγονος του Μάστερ και η κληρονόμος της Τάουερχιλ και μέσα στο υπόγειο εκείνη με την μορφή του Μάστερ γύρισε τον Ίβιλχαντ πίσω στον χρόνο οδηγώντας τα κύτταρα του στην γήρανση, γιατί είχε υπερβεί κάθε όριο σκληρότητας.
Επανάφερε στη ζωή της Άλις, η οποία μαζί με τον γιό της έφυγαν για άλλο προορισμό μέσα από την μέθοδο της επιτάχυνσης των ηλεκτρονίων του σώματος, που ο αλχημιστής πρόγονος της, της αποκάλυψε.
Ο Μπάρκιελ διέκοψε την διήγηση και ζήτησε ένα ποτήρι νερό.
Η Μέρεντιθ γέμισε ένα ποτήρι από μια κανάτα με νερό που είχε σε ένα τραπεζάκι και του το πρόσφερε.
Ο Μπάρκιελ ήταν αδύνατο να συλλάβει με την λογική του όλα όσα του διηγούταν η Μέρεντιθ.
Εσύ Τέιλορ τι γνώμη έχεις για όλα αυτά;; τον ρώτησε.

Είναι αλήθεια όλα!!! Ήμουν μπροστά σε γεγονότα απίστευτης σκληρότητας που θα ήθελα ώρες να τα διηγηθώ και δεν μιλούσα γιατί και εγώ ήμουνα κάτω από την δική του επιρροή και έκανα, ότι ήθελε μέχρι που μου ζήτησε να σκοτώσω την Μέρεντιθ.
Αυτό δεν το άντεξα και έπαθα ασφυξία μπροστά του μη μπορώντας να κουνηθώ.

Πιστεύω, ότι η επαναφορά είναι ένα σπουδαίο γεγονός και το είδα με τον γιό μου αποκρίθηκε ο Μπάρκιελ. Νοιώθω μεγάλη ευγνωμοσύνη που το παιδί μου είναι καλά αλλά η λογική μου αδυνατεί να δεχθεί τον τρόπο θανάτου του Ίβιλχαντ. Είναι κάτι πολύ προχωρημένο για τα δεδομένα της σημερινής επιστήμης και για να συντάξω την διαθήκη που μου ζητήσατε πρέπει να πιστέψω πρώτα ο ίδιος, ότι ο Μάστερ ήταν ένα υπαρκτό πρόσωπο και όχι ένας μυθικός αλχημιστής που αναζητούσε την «φιλοσοφική λίθο»
Έχω διάφορες σημειώσεις που μου έδωσε ο Ίβιλχαντ και ένα κιτρινισμένο βιβλίο με αναφορές σε γεγονότα της εποχής εκείνης, είπε τότε ο Τέιλορ.
Αυτά ίσως είναι κατασκευάσματα του Ίβιλχαντ μια και ήταν πολύ μεγάλης ηλικίας άσχετα αν δεν φαινόταν. Θα πρέπει να υπάρχει ένα χειρόγραφο γραμμένο από τον ίδιο τον Μάστερ, το οποίο θα τεκμηριώνει την παρουσία του στην Τάουερχιλ σαν διαθήκη για τους μελλοντικούς τους κληρονόμους.
Η μεταμόρφωση σας Μέρεντιθ και τα ταλέντα σας είναι αξιοθαύμαστα συνέχισε ο Μπάρκιελ, όμως η επιστήμη της λογικής βασίζεται σε αδιαμφισβήτητα στοιχεία, ώστε κάθε έγγραφο να έχει και την αντίστοιχη ισχύ και νομιμότητα. Μιλάω σαν νομικός τώρα και όχι σαν πατέρας, που η καρδιά του είναι πλημμυρισμένη από ευγνωμοσύνη.
Για να συντάξω το έγγραφο διαθήκης θα πρέπει να βασιστώ στη μη ύπαρξη άλλων κληρονόμων του Ίβιλχαντ και στην τεκμηρίωση, ότι εσύ έχεις το τελευταίο λόγο για την Τάουερχιλ
Η Μέρεντιθ κατανοούσε τα επιχειρήματα του Μπάρκιελ και μετάνιωσε, που σκέφτηκε κάποια στιγμή να τον απειλήσει, ότι θα παρουσίαζε στις Αρχές τις διαθήκες των παιδιών για τυχόν παρανομίες. Σίγουρα θα είχε προσέξει κάθε λεπτομέρεια, ώστε να μη βρεθεί κανένα ψεγάδι σε κάποια πιθανή έρευνα.
Καθώς σκεφτόταν ποια θα ήταν η καλύτερη απόδειξη, ώστε ο Μπάρκιελ να πειστεί για να συντάξει την διαθήκη, έκλεισε για λίγο τα μάτια της και χάθηκε σε βαθύ συλλογισμό.
Τότε μακρινές εικόνες του παρελθόντος τις ήλθαν στο νου και ένα έγγραφο παρουσιάστηκε μπροστά στα μάτια της. Θυμήθηκε, ότι η κα Γούλφ της είχε αναφέρει για την μυστική διαθήκη του Μάστερ, που κανένας δεν γνώριζε που μπορεί να ήταν..



Τότε είδε σε ολόγραμμα το γραφείο της και μία μυστική κρύπτη, όπου εκεί βρισκόταν το έγγραφο που είχε δει προηγουμένως.
Αμέσως συνήλθε και άνοιξε τα μάτια της !! Οι δύο άνδρες την κοιτούσαν κατάματα σιωπηλοί.
Τότε η Μέρεντιθ τους παρακάλεσε να σπρώξουν στην άκρη μια μικρή βιβλιοθήκη που υπήρχε στο γραφείο της, όπου αρχειοθετούσε τους φακέλους της.
Οι δύο άνδρες έκαναν, ότι τους είπε και έσπρωξαν με δύναμη το έπιπλο.
Πίσω φάνηκε ένας λείος τοίχος χωρίς κάτι αξιοπερίεργο.
Η Μέρεντιθ άρχισε να ψαχουλεύει με τις παλάμες της κάθε σπιθαμή του τοίχου ψάχνοντας για κάποιο κουμπί ή μικροσκοπικό διακόπτη όπως στο υπόγειο αλλά δεν έβλεπε τίποτα. Ήταν όμως απόλυτα σίγουρη, ότι το έγγραφο βρισκόταν κάπου εκεί, γιατί το είχε δει ολοκάθαρα στην οθόνη του νου της.
Οι άνδρες την κοιτούσαν ερωτηματικά και εκείνη τους αποκάλυψε, ότι είχε οραματισθεί ένα έγγραφο που είχε συνταχθεί από τον ίδιο τον Μάστερ. Η κα Γούλφ της είχε μιλήσει στην Longwave, όταν συναντήθηκαν, για κάποια μυστική διαθήκη του Μάστερ, που κανείς δεν γνώριζε που υπήρχε.
Ο Ίβιλχαντ μου είχε εκμυστηρευθεί ανέφερε τότε ο Τέιλορ, ότι ο Μάστερ πέθανε από ασφυξία και δεν είχε συντάξει άλλο έγγραφο εκτός από αυτό που βρέθηκε και τον καθιστούσε μοναδικό κληρονόμο του.
Ο Μπάρκιελ όμως είχε διαφορετική γνώμη και ψηλάφισε και αυτός με την σειρά του τον τοίχο. Ξαφνικά παρατήρησε μια μικρή κάθετη σχισμή σε ένα ακριανό σημείο.
Μπορεί να είναι μια ραγάδα του τοίχου και τίποτα άλλο μονολόγησε αλλά μπορεί και να είναι και κάποια ανεπαίσθητη κλειδαριά.
Η Μέρεντιθ έβγαλε μια αρμαθιά κλειδιά που είχε για όλο το κάστρο αλλά δεν φαινόταν να χωράει κάποιο σε αυτή την σχισμή. Τότε ξαφνικά άνοιξε ένα συρτάρι του γραφείου της και έβαλε το χέρι της βαθιά μέσα τραβώντας ένα κλειδί που είχε βρεθεί δίπλα στον αδικοχαμένο Άμπι που πιθανότατα έπεσε από την τσέπη του. Εκείνη το μάζεψε και το έβαλε αφηρημένα στο συρτάρι της, γιατί δεν μπορούσε να φανταστεί εκείνη την στιγμή που εξυπηρετούσε. Ο Εντίν της είχε αναφέρει για ένα ντουλαπάκι στο γραφείο του Ίβιλχαντ .Ίσως όμως να μη ήταν μόνο για αυτό το ντουλαπάκι αλλά και για κάπου αλλού.
Το έδωσε στον Μπάρκιελ και του είπε να δει εάν εφάρμοζε στην σχισμή. Το κλειδί ήταν εξαιρετικά λεπτό και εκείνος το τοποθέτησε μέσα στην σχισμή. Αμέσως ένας εσωτερικός διακόπτης πιέστηκε και ένα τούβλο πετάχτηκε προς τα έξω. Ο Μπάρκιελ τον κτύπησε ελαφρά και πιάνοντας τις δύο άκρες του το έβγαλε. Πίσω από το τούβλο φάνηκε ένας μικρός σκοτεινός χώρος. Ζήτησε να του δώσουν ένα κερί. Η Μέρεντιθ βρήκε ένα και αφού το άναψε του το έδωσε. Ρίχνοντας το φως μέσα στο σκοτεινό χώρο είδε μια μικρή προθήκη σαν ράφι και επάνω, διπλωμένο σαν πάπυρος, ήταν ένα έγγραφο.
Το έπιασε προσεκτικά για να μη διαλυθεί και το ξεδίπλωσε.
Το έγγραφο ήταν γραμμένο στα λατινικά και ο Μπάρκιελ γνώριζε αυτή την γλώσσα πολύ καλά. Το ίδιο και η Μέρεντιθ.
Το έγγραφο αυτό έφερε την υπογραφή του Μεριντέους Λέβιν ή Μάστερ και ήταν η ΔΙΑΘΗΚΗ του για αυτούς που θα τον διαδεχόταν.!!
Εκείνο όμως που φαινόταν ολοκάθαρα από το έγγραφο που διάβαζε δυνατά ο Μπάρκιελ ήταν η επιθυμία του Μάστερ το κάστρο, που το είχε ανοιχτό σε όλους, να παραμείνει ανοιχτό για κάθε άνθρωπο που θα είχε ανάγκη.

Την διοίκηση της συντεχνίας θα την αναλάμβανε μετά τον θάνατό του ο αδελφός του και οι διάδοχοι αυτού και μέρος των εσόδων από τα έργα της συντεχνίας θα πήγαιναν για την συντήρηση του κάστρου.

Αν η συντεχνία διαλυόταν τότε όλα τα κτήματα του Μάστερ θα περνούσαν στην πόλη για εκμετάλλευση και συντήρηση του κάστρου.

Ο Μπάρκιελ συνέχισε να διαβάζει και όταν τέλειωσε την ανάγνωση του εγγράφου είπε με πολύ σοβαρό ύφος.
Πουθενά σε αυτό το έγγραφο δεν αναφέρεται το όνομα του Ίβιλχαντ, ο οποίος σίγουρα χρησιμοποίησε αθέμιτα μέσα για να καρπωθεί την περιουσία του ευεργέτη του.
Εγώ δεν χρειάζομαι κάτι άλλο για να ετοιμάσω τα κατάλληλα έγγραφα μεταβίβασης του κάστρου στην Τάουερχιλ !!!!
Γνωρίζω κάποιο γιατρό, που έναντι αμοιβής και ένα μάρτυρα θα μου δώσει το πιστοποιητικό θανάτου του Ίβιλχαντ. Κοίταξε τον Τέιλορ και εκείνος κούνησε καταφατικά το κεφάλι του.
Όταν τα έχω όλα έτοιμα θα σας ενημερώσω. Με αυτά τα λόγια ο Μπάρκιελ χαιρέτησε και έφυγε. Η Μέρεντιθ κοίταξε τον πάπυρο που είχε αφήσει στο γραφείο της ο Μπάρκιελ και ένοιωσε, ότι όλα γινόντουσαν όπως έπρεπε.!!!

Εντωμεταξύ η Μέρεντιθ κάλεσε όλα τα παιδιά να παραβρεθούν στην μεγάλη σάλα του κάστρου και εκεί τους ανακοίνωσε, ότι ο κ. Ίβιλχαντ πέθανε από μια σπάνια ασθένεια και μεταβίβασε όλη την περιουσία του στην πολιτεία Τάουερχιλ. Στο εξής η πολιτεία θα φρόντιζε για τις ανάγκες του κάστρου και των παιδιών κάτω από την εποπτεία του κ. Τέιλορ, που ήταν συνεργάτης του κ. Ίβιλχαντ για πολλά χρόνια.
Κυρία τι θα γίνει με τις «κατηγορίες» ρώτησε ανήσυχη η Λίνα. Τα περισσότερα παιδιά, που είχαν πάρει «κατηγορία» από τον Ίβιλχαντ διαπίστωσαν, ότι είχαν χάσει αυτό το προνόμιο και δεν μπορούσαν να μεταμορφωθούν.
Δεν υπάρχει πια θέμα κατηγορίας αποκρίθηκε σοβαρά η Μέρεντιθ. Όσοι πήραν από τον κ. Ίβιλχαντ θα έχουν διαπιστώσει, ότι με τον θάνατο του σταμάτησε κάθε «ιδιαίτερη μεταχείριση» ή συμπεριφορά. Όλα τα παιδιά εδώ θα είναι ίσα και η μόνη διαφορά θα έγκειται στην δική τους επιμέλεια να μάθουν και να εξελιχθούν.
Έχετε κάποια άλλη απορία;; ρώτησε η Μέρεντιθ.
Όμως τα παιδιά έμειναν σιωπηλά, γιατί όσα είχαν συνηθίσει στα ιδιαίτερα προνόμια που είχαν λόγω «κατηγορίας» θα έπρεπε να μάθουν να συναναστρέφονται σε ισότιμη βάση με εκείνα που δεν είχαν ή δεν πρόλαβαν να πάρουν.
Αυτή η νέα κατάσταση της μη παροχής προνομίων για την διαφορετικότητα τους τα έκανε όλα διστακτικά και ανήσυχα.
Η Μέρεντιθ τους ανήγγειλε, ότι λόγω των ειδικών συνθηκών τα μαθήματα θα καθυστερούσαν για λίγες ημέρες μέχρι την πρόσληψη νέων καθηγητών στο κάστρο, γιατί και η ίδια θα αποχωρούσε από εκεί σύντομα.
Τότε κυρία μπορείτε να ειδοποιήσετε την μητέρα του Εντίν να τον φέρει πάλι πίσω μια και δεν υφίσταται πλέον θέμα «κατηγορίας» είπε με ένα χαμόγελο η Λίνα.
Λυπάμαι Λίνα αλλά ο Εντίν έφυγε με την μητέρα του για πολύ μακριά και δεν υπάρχει περίπτωση επιστροφής του εδώ απάντησε η Μέρεντιθ.
Μετά τους ζήτησε να πάνε ήσυχα στα δωμάτια τους ή στην αυλή μέχρι να ειδοποιηθούν για την έναρξη μαθημάτων.


Σε λίγες ημέρες ο Μπάρκιελ είχε τακτοποιήσει όλα τα θέματα σχετικά με την μεταβίβαση και ο Δήμαρχος της πόλης ανέβηκε στο κάστρο και καθησύχασε τα παιδιά λέγοντας τους, ότι η πολιτεία είχε πλέον αναλάβει την μόρφωση τους και την φροντίδα τους.

Έτσι η Μέρεντιθ αφού μάζεψε τα λιγοστά πράγματα της και έβαλε σε μια τσάντα το βάζο με την στάχτη και το σιδερένιο γάντι του Ίβιλχαντ αποχαιρέτησε τον κ. Τέιλορ και τον κ. Μπάρκιελ ο οποίος προσφέρθηκε να την κατεβάσει στην κεντρική πλατεία της πόλης για να πάρει το λεωφορείο για την Longwave.

Καθώς ετοιμαζόταν να μπει στο λεωφορείο ο Μπάρκιελ της έσφιξε δυνατά τα χέρια και της είπε, ότι χάρηκε πολύ που συνάντησε ένα τόσο αξιόλογο άτομο και αν χρειαζόταν ποτέ κάτι δεν είχε παρά να του το ζητήσει.

Η Μέρεντιθ χαμογέλασε και ένευσε καταφατικά.

Όταν έφθασε στην Longwave προτού πάει σπίτι της κατέβηκε στην θάλασσα και πέταξε το βάζο και το γάντι που βούλιαξαν αμέσως. Ένοιωσε, ότι της έφυγε ένα μεγάλο βάρος, γιατί η δικαιοσύνη είχε αποκατασταθεί.!!!

Όταν έφθασε στο πατρικό της οι γονείς της την αγκάλιασαν με χαρά και ο πατέρας της, της έδωσε ένα γράμμα που μόλις είχε φθάσει για αυτήν.

Το γράμμα ήταν από το Κολλέγιο Ηστ (East College) στο οποίο είχε στείλει το βιογραφικό της και το οποίο βρισκόταν στην πόλη Meadows 200 χλμ. μακριά από την Longwave. Η επιστολή έφερε την υπογραφή του Προέδρου του ΔΣ του κ. Ρότζερ Μέισον, ο οποίος είχε βρει το βιογραφικό της πολύ ενδιαφέρον και της όριζε συνάντηση. Μάλιστα θα έστελνε το οδηγό του κολλεγίου να την παραλάβει από τον σταθμό του τραίνου.
Έτσι την επομένη η Μέρεντιθ ξεκίνησε για το σιδηροδρομικό σταθμό όπου ανέβηκε στο τρένο με προορισμό της πόλη Meadows.
Όταν έφθασε στο σταθμό την περίμενε μια λιμουζίνα με τα διακριτικά του Κολλεγίου και ο οδηγός αφού της άνοιξε την πόρτα την οδήγησε στο μεγαλοπρεπές κτίριο που στέγαζε το Κολλέγιο. Πραγματικά το κτίριο ήταν ογκώδες, επιβλητικό και με πολλές πτέρυγες. Αν το κάστρο της Τάουερχιλ ήταν τεράστιο εδώ οι λέξεις δεν μπορούσαν να περιγράψουν την αρχιτεκτονική δόμηση αυτού του κτιρίου που καταλάμβανε πολλά στρέμματα.
Ανεβαίνοντας με τον ανελκυστήρα για το γραφείο του κ. Μέισον, ο οποίος ήταν διάφανος από διπλό γυαλί, έβλεπε τους ενδιάμεσους ορόφους όπου υπήρχε σε όλους μεγάλη κινητικότητα.
Φθάνοντας στον 4ο όροφο, όπου βρισκόταν το γραφείο του κ. Μέισον ανέφερε στην γραμματέα του, που βρισκόταν απέξω, το όνομα της και εκείνη αφού κτύπησε διακριτικά την πόρτα του γραφείου την οδήγησε μέσα.
Ο κ Μέισον, ήταν ψηλός με ωραία μάτια και ευγενικό χαμόγελο. Την δέχθηκε εγκάρδια και αφού την ρώτησε πολλά πράγματα σχετικά με την εμπειρία της και την προηγούμενη θέση της ως Διευθύντρια της Τάουερχιλ της ανακοίνωσε, ότι αν συμφωνούσε και εκείνη θα ήταν τιμή τους να την έχουν ανάμεσα στους καθηγητές του East College. Επίσης θα της παραχωρούσαν ένα δωμάτιο και αν ήθελε θα μπορούσε να μένει τις 5 ημέρες της εβδομάδας εκεί για να μη πηγαινοέρχεται και να φεύγει το Σαββατοκύριακο.
Συμφώνησαν και η Μέρεντιθ σηκώθηκε να φύγει.
Καθώς έφτανε στην πόρτα ο κ. Μέισον της είπε.
Ξέρετε κ. Μπάρτον το Κολλέγιο μας φημίζεται για τους κανόνες, την τάξη και την πειθαρχία του.
Σε μένα λόγω της αυστηρότητας μου, μου έχουν δώσει όλοι εδώ ένα παρατσούκλι.
Με φωνάζουν: ΙΒΙΛΧΑΝΤ.!!!!!!!
Η Μέρεντιθ με απόλυτη ψυχραιμία ένευσε, ότι κατάλαβε.
Βγαίνοντας από το γραφείο και τραβώντας για την έξοδο συλλογιζόταν, ότι είτε ο Μέισον, έχοντας διαβάσει το βιογραφικό της, αστειευόταν είτε η ζωή της φύλαγε και άλλες εκπλήξεις που δεν μπορούσε να συλλάβει αυτή την στιγμή.
Μετά όμως από όσα είχε μάθει και είχε βιώσει το προηγούμενο διάστημα θα αφηνόταν με εμπιστοσύνη στο καινούργιο και τις όποιες εκπλήξεις ήθελε να της φέρει.!!!!


ΤΕΛΟΣ
Η Ευγνωμοσύνη δονεί κάθε κύτταρο μου !!!
Άβαταρ μέλους
CHRYSSOULA
Δημοσιεύσεις: 882
Εγγραφή: 04 Σεπ 2008 9:43 pm

Re: ΤΑΟΥΕΡΧΙΛ - ΤΟ ΤΕΛΟΣ & Η ΑΡΧΗ (ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ Β ΜΕΡΟΣ)

Δημοσίευση από CHRYSSOULA »

Φίλοι μου

Επειδή το τέλος ήταν αρκετά εκτεταμένο για να μη γίνει κουραστική η ανάγνωση το έσπασα σε δύο μέρη.

Θέλω όμως να σας πω, ότι ο Αστερισμός του Δράκου είναι πολύ σημαντικός στο ουράνιο στερέωμα γιατί βρίσκεται σχεδόν στο μέσο του.
Ο αστερισμός είναι ορατός από την Ευρώπη αλλά και την Ελλάδα.
Εσωτερικά έχει την θέση του Κοσμικού Φιδιού που τυλίγεται γύρω από το δένδρο της Γνώσης του Καλού και του Κακού.
Τώρα βλέπω, ότι ο διαχωρισμός των δύο αδελφών Βορντάθ και Ίβιλχαντ δεν ήταν μόνο η πάλη Κακού/Καλού αλλά αφορούσε το κοσμικό κακό γενικότερα.
Ελπίζω να απολαύσετε το τέλος της ιστορίας μας.

>:d< >:d< >:d< >:d<
Η Ευγνωμοσύνη δονεί κάθε κύτταρο μου !!!
Άβαταρ μέλους
Ταρούλα
Δημοσιεύσεις: 29915
Εγγραφή: 16 Αύγ 2011 6:45 pm

Re: ΤΑΟΥΕΡΧΙΛ - ΤΟ ΤΕΛΟΣ & Η ΑΡΧΗ (ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ Β ΜΕΡΟΣ)

Δημοσίευση από Ταρούλα »

Υπέροχο ήταν :x :x :x

Το τέλος του, μου αφήνει υπονοούμενο για συνέχεια ;;)
Η μόνη βεβαιότητα που μπορείς να έχεις στην ζωή σου είναι μόνο μέσα στην Πίστη, πως ό,τι έρθει, πάντα το Πνεύμα θα δρα εντός σου... Η καρδιά φωτίζει τον σκοτεινό δρόμο της ζωής... Β.Ν. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27250
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Re: ΤΑΟΥΕΡΧΙΛ - ΤΟ ΤΕΛΟΣ & Η ΑΡΧΗ (ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ Β ΜΕΡΟΣ)

Δημοσίευση από Ellaki »

Ευχαριστώ :-( :romance-heartbeating: :romance-heartbeating: :romance-heartbeating:
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
CHRYSSOULA
Δημοσιεύσεις: 882
Εγγραφή: 04 Σεπ 2008 9:43 pm

Re: ΤΑΟΥΕΡΧΙΛ - ΤΟ ΤΕΛΟΣ & Η ΑΡΧΗ (ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ Β ΜΕΡΟΣ)

Δημοσίευση από CHRYSSOULA »

Στην αρχή όταν έγραψα το φινάλε είχα και εγώ την εντύπωση, ότι υπήρχε κάποιο υπονοούμενο σχετικά με την συνέχιση της ιστορίας.
Όταν όμως έγραψα, ότι το κακό δεν τελειώνει έτσι εύκολα, κατάλαβα το μήνυμα:
Η Μέρεντιθ δεν θέλησε να μείνει στην Τάουερχιλ και να κάνει εκεί την νέα αρχή, γιατί ένοιωθε βαριά την σκιά του Μάστερ γύρω της.
Πίστευε, ότι φεύγοντας και πετώντας τις στάχτες του κακού στην θάλασσα, ότι εξόρκιζε κάθε δύναμη ή αδυναμία της.....
Κάνοντας μια νέα αρχή όπως νόμιζε στο East College αντιλήφθηκε, ότι θα ερχόταν πάλι αντιμέτωπη με την ίδια την ακεραιότητά της,
Η Τρίσια της εξομολογήθηκε κάποτε, ότι έκανε τα πάντα για τον Ίβιλχαντ, γιατί τον ερωτεύτηκε...!!!!!!
Εκείνη αν ερωτευόταν τον Ρότζερ πόσο ακέραιη θα έμενε και δεν θα υπέκυπτε σε δικές του ακρότητες μια και της ομολόγησε το παρατσούκλι του....Ίβιλχαντ ...(σκοτεινό/κακό χέρι)
Εγώ όμως πιστεύω, ότι εφόσον είχε μυηθεί από τον Μάστερ στην Ανώτερη Αλχημεία θα έκανε πάντα αυτό που θα της υπαγόρευε η συνείδηση της μη υπολογίζοντας το κόστος...
Έτσι δεν υπάρχει κάτι άλλο να ειπωθεί και αυτός ο κύκλος της Τάουερχιλ έκλεισε!!!!!!

Σας ευχαριστώ που αγκαλιάσατε πάλι με ενδιαφέρον αυτό το παραμύθι της Φαντασίας!!!!!

:romance-grouphug: :romance-grouphug: :romance-grouphug:
Η Ευγνωμοσύνη δονεί κάθε κύτταρο μου !!!
Άβαταρ μέλους
Ταρούλα
Δημοσιεύσεις: 29915
Εγγραφή: 16 Αύγ 2011 6:45 pm

Re: ΤΑΟΥΕΡΧΙΛ - ΤΟ ΤΕΛΟΣ & Η ΑΡΧΗ (ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ Β ΜΕΡΟΣ)

Δημοσίευση από Ταρούλα »

:romance-heartstiny:
Η μόνη βεβαιότητα που μπορείς να έχεις στην ζωή σου είναι μόνο μέσα στην Πίστη, πως ό,τι έρθει, πάντα το Πνεύμα θα δρα εντός σου... Η καρδιά φωτίζει τον σκοτεινό δρόμο της ζωής... Β.Ν. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Re: ΤΑΟΥΕΡΧΙΛ - ΤΟ ΤΕΛΟΣ & Η ΑΡΧΗ (ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ Β ΜΕΡΟΣ)

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

Χρισουλίτσα 8-> :romance-kisscheek: :romance-heartbeating:
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
nondas
Δημοσιεύσεις: 9937
Εγγραφή: 18 Απρ 2010 1:17 am

Re: ΤΑΟΥΕΡΧΙΛ - ΤΟ ΤΕΛΟΣ & Η ΑΡΧΗ (ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ Β ΜΕΡΟΣ)

Δημοσίευση από nondas »

Χρυσούλα υπέροχο :romance-heartstiny: >:d< >:d< >:d< >:d<
Άβαταρ μέλους
Δεκατριούλης
Δημοσιεύσεις: 4566
Εγγραφή: 29 Ιαν 2011 1:10 pm

Re: ΤΑΟΥΕΡΧΙΛ - ΤΟ ΤΕΛΟΣ & Η ΑΡΧΗ (ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ Β ΜΕΡΟΣ)

Δημοσίευση από Δεκατριούλης »

@};- @};- @};- @};- :romance-heartbeating: :romance-heartbeating: :romance-heartbeating: :romance-heartbeating:
Ας αφησουμε την κριτική για τους ανθρώπους γύρω μας και ας ακολουθησουμε τον δρόμο που δείχνει η καρδιά μας.
Άβαταρ μέλους
Annoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33488
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 2:43 pm

Re: ΤΑΟΥΕΡΧΙΛ - ΤΟ ΤΕΛΟΣ & Η ΑΡΧΗ (ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ Β ΜΕΡΟΣ)

Δημοσίευση από Annoula »

Χρυσουλίτσα σ' ευχαριστούμε. Είναι υπέροχο :romance-adore: :romance-adore: :romance-heartsthree:
Αν ο Θεός είναι η πρωταρχική Αιτία η Αγάπη θα είναι το αποτέλεσμα
Πατέρα μου/Μητέρα μου, είναι παιδί της Αλήθειας και μόνο αυτή είναι ο δρόμος ο δικός μου προς εσένα
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Βικούλα
Δημοσιεύσεις: 25987
Εγγραφή: 08 Φεβ 2012 4:24 pm

Re: ΤΑΟΥΕΡΧΙΛ - ΤΟ ΤΕΛΟΣ & Η ΑΡΧΗ (ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ Β ΜΕΡΟΣ)

Δημοσίευση από Βικούλα »

Χρυσουλίτσα ευχαριστούμε :romance-heartbeating: :romance-heartsthree: :romance-heartsthree: υπέροχο παραμύθι....!!!! πολύ όμορφο και το μύνημα του τέλους σχετικά με την ακεραιότητα @};- :romance-heartbeating:
"Το να είσαι τέλειος είναι μια πρόκληση του «δεν μπορώ»
Το να είσαι ευτυχισμένος είναι η πρόκληση του «Θέλω»…" Β.Ν.
Πολέμα και οραματίσου! @};-
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΤΑΟΥΕΡΧΙΛ - ΤΟ ΤΕΛΟΣ & Η ΑΡΧΗ (ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ Β ΜΕΡΟΣ)

Δημοσίευση από Vasoula »

ότι το κακό δεν τελειώνει έτσι εύκολα
Σαφώς δεν τελειώνει το κακό για όσους ζουν σε τούτον τον Φυσικό Κόσμο...Πάντα θα έρχονται αντιμέτωποι μαζί του, γιατί γι' αυτό είναι εδώ...
Όπως επίσης ότι το κακό εδώ είναι πιο δυνατό, από το καλό, λόγω του πεδίου τούτου και της δόνησης του...Θέλω να πω ότι επηρεάζει προς την πλευρά του πιο εύκολα τους ανθρώπους, από όσο μπορεί να τους επηρεάσει το καλό...
Μου φάνηκε πολύ εύκολη η εξουδετέρωση του Ιβιλχαντ...και μόνο γι' αυτό, περιμένω συνέχεια...

Ευχαριστούμε Χρυσουλίτσα μας με τα όμορφά σου :romance-kisscheek:
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
CHRYSSOULA
Δημοσιεύσεις: 882
Εγγραφή: 04 Σεπ 2008 9:43 pm

Re: ΤΑΟΥΕΡΧΙΛ - ΤΟ ΤΕΛΟΣ & Η ΑΡΧΗ (ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ Β ΜΕΡΟΣ)

Δημοσίευση από CHRYSSOULA »

Τον Ίβιλχαντ δεν μπορούσε να τον αντιμετωπίσει κανείς άλλος εκτός από την Ανώτερη Συνειδητότητα του Μάστερ.!!!
Ο Μάστερ εμφυτεύοντας την αλχημική γνώση στην Μέρεντιθ μπόρεσε και χρησιμοποίησε το σώμα της για να υλοποιηθεί.
Η μεταμόρφωση της Μέρεντιθ δεν ήταν δική της. Απλά το σώμα της χρησιμοποιήθηκε από Ανώτερη Συνειδητότητα που ακινητοποίησε τον Ίβιλχαντ. Με τις σκοτεινές συμφωνίες που είχε συνάψει όλοι οι ήρωες ήταν καταδικασμένοι σε αφανισμό γιατί ακριβώς το κακό στο πεδίο του είναι πολύ ισχυρό. Η Μέρεντιθ χρησιμοποίησε το χάρισμα της να αντιλαμβάνεται πράγματα στην οθόνη του νου της και να τα υλοποιεί φέρνοντας σε υλοποίηση τον Μάστερ.
Ο Μάστερ έκανε και την επαναφορά. !!! Ο μικρός Τόμας δεν είχε πεθάνει αλλά με την απόφραξη των αναπνευστικών οδών από το άσθμα ο θάνατος του ήταν σίγουρος. Αυτό μπόρεσε και το είδε η Μέρεντιθ και τρίβοντας του το στήθος με ζεστό νερό έκανε την απόφραξη. Το χέρι της χρησιμοποιήθηκε θεραπευτικά και δίνοντας ισχυρή εντολή στο λιπόθυμο παιδάκι ενεργοποίησε την θέληση του να συνέλθει. Η Άλις όμως ήταν νεκρή και με το αίμα της ο Μάστερ έκανε την τελετουργία της Αλχημείας με την οποία γίνεται επαναφορά αν το θέλει και η ψυχή.!!! Η Άλις είχε αποφασίσει να μεταβεί στην Ντράγκονμαρ και αυτό μόνο ο Μάστερ μπορούσε να το κάνει με την ενεργοποίηση ενός άλλου σώματος.!!!
Στο γραφείο η Μέρεντιθ μόνο διαλογιστικά βρήκε την διαθήκη. Δεν μπόρεσε να μεταμορφωθεί ξανά γιατί ο Μάστερ είχε αποχωρήσει ήδη από το υλικό πεδίο, αφού ολοκληρώθηκε η Ανάληψη της Ντράγκονμαρ.
Συνέχεια δεν προβλέπεται, γιατί η Μέρεντιθ με την αλλαγή που έκανε αποφάσισε διαφορετικά για την ζωή της!!!
Εδώ ο καθένας με την δική του φαντασία μπορεί να σκεφθεί, ό,τι θέλει!!!

Εγώ επεξεργάζομαι κάτι άλλο αλλά ακόμα δεν το έχω εντελώς "ονειρευθεί"!!!!!!

:romance-adore: :romance-adore: :romance-adore:


Υ.Γ Αυτή η ιστορία έχει πολύ ανάλυση αλλά μόνο για "ιδιαίτερο κοινό" Σαν απλή ιστορία εκφράζει δύναμη, γενναιότητα και θάρρος!!!
Η Ευγνωμοσύνη δονεί κάθε κύτταρο μου !!!
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Re: ΤΑΟΥΕΡΧΙΛ - ΤΟ ΤΕΛΟΣ & Η ΑΡΧΗ (ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ Β ΜΕΡΟΣ)

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

:romance-kisscheek: :romance-heartbeating: >:d<
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33489
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: ΤΑΟΥΕΡΧΙΛ - ΤΟ ΤΕΛΟΣ & Η ΑΡΧΗ (ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ Β ΜΕΡΟΣ)

Δημοσίευση από Δωρουλα »

υπέροχο Χρυσουλίτσα :romance-heartstiny:
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι

Επιστροφή στο “ΠΑΡΑΜΥΘΙΑ”