ΤΑΟΥΕΡΧΙΛ -ΤΟ ΤΕΛΟΣ & Η ΑΡΧΗ (Η)

Άβαταρ μέλους
CHRYSSOULA
Δημοσιεύσεις: 882
Εγγραφή: 04 Σεπ 2008 9:43 pm

ΤΑΟΥΕΡΧΙΛ -ΤΟ ΤΕΛΟΣ & Η ΑΡΧΗ (Η)

Δημοσίευση από CHRYSSOULA »

ΤΑΟΥΕΡΧΙΛ (TOWERXILL)

ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΚΑΙ Η ΑΡΧΗ (α΄ μέρος)



Μόλις η Μέρεντιθ έφθασε στο κάστρο τράβηξε για το γραφείο της, όπου βρήκε τον κ. Τέιλορ να ψαχουλεύει κάποια χαρτιά.
Την χαιρέτησε με ένα λακωνικό «γειά» και της έκανε νόημα να καθίσει.
Της ανέφερε αμέσως, ότι ο κ. Ίβιλχαντ είχε ήδη επιστρέψει και όταν αυτός τον ενημέρωσε για την απουσία της λόγω επειγούσης ανάγκης, εκείνος ανασήκωσε αγριεμένα τα φρύδια του και τον διέταξε να την ειδοποιήσει να επιστρέψει χωρίς καθυστέρηση, γιατί η πράξη της ήταν σοβαρή παραβίαση των κανόνων για τους οποίους ήταν ενήμερη, όταν ανέλαβε την θέση στην Τάουερχιλ. Τις άδειες τις παραχωρούσε μόνο αυτός και κανένας δεν επιτρεπόταν να απουσιάσει από μόνος του χωρίς την δική του συγκατάθεση.
Έψαχνα ακριβώς τώρα να βρω ένα τηλέφωνο να σε ειδοποιήσω, γιατί πίστεψε με ποτέ άλλοτε δεν τον είδα τόσο αγριεμένο όσο αυτή την φορά.
Σας παρακαλώ κ. Τέιλορ να τον ενημερώσετε, ότι επέστρεψα απάντησε ψύχραιμα η Μέρεντιθ. Η απουσία μου κράτησε μόνο δύο ημέρες. Επίσης να του αναφέρετε, ότι θα παραμείνω στην Τάουερχιλ ένα μήνα μέχρι να βρει αντικαταστάτρια μου για τα μαθήματα, γιατί στην θέση της Διευθύντριας δεν θα παραμείνω.
Σήμερα έχω κανονικά μάθημα το απόγευμα. Θα πάω στο δωμάτιο μου να φρεσκαριστώ για λίγο από το ταξίδι μου και θα είμαι έτοιμη να τον συναντήσω, εάν το θελήσει και αυτός.
Ο Τέιλορ έμεινε άναυδος από την ψυχραιμία της Μέρεντιθ αλλά και από την αποφασιστικότητα της. Τόσα χρόνια μέσα στο κάστρο ποτέ δεν είχε συναντήσει ένα πρόσωπο που να μη ήταν υποχείριο του Ίβιλχαντ. Ακόμα και αυτός ήταν κάποιες στιγμές που τον έτρεμε, όταν αναλογιζόταν τι είχε κάνει όλα αυτά τα χρόνια. Ο Ίβιλχαντ τον είχε κάνει συνένοχο του σε τόσες ανομίες, που ένιωθε να μισεί τον ίδιο του τον εαυτό, για την αδυναμία του να αντιδράσει, όπως έκανε τώρα η Μέρεντιθ.
Από την άλλη μεριά σκεφτόταν, ότι ο Ίβιλχαντ δεν δεχόταν αντιρρήσεις από κανένα και δεν ήθελε καν να φαντάζεται, τι θα μπορούσε να συμβεί στην Μέρεντιθ αν τον εκνεύριζε με την ανωτερότητα της.
Συνήλθε από τις σκέψεις του και κοιτώντας την Μέρεντιθ στα μάτια της είπε, ότι θα ενημέρωνε το κ.Ιβιλχαντ για αυτά που του ανέφερε.
Η Μέρεντιθ βγήκε από το γραφείο και τράβηξε για το δωμάτιο της αλλά μετά σκέφθηκε να πήγαινε να δει, πως ήταν ο Εντίν. Κτύπησε την πόρτα του δωματίου του αλλά δεν πήρε απάντηση. Φεύγοντας σκέφθηκε, ότι ίσως ήταν στην βιβλιοθήκη ή στην αυλή μια και για τα μαθήματα ίσχυε ακόμα η αναρρωτική που του είχε δώσει.
Καθώς βάδιζε για το δωμάτιο της έπεσε επάνω στην Λίνα.
Λίνα, έχεις δει καθόλου τον Εντίν ;; την ρώτησε.
Α! κυρία λείπατε και δεν τα μάθατε. Ο Εντίν αποχώρησε από την σχολή, γιατί δεν πήρε τελικά κατηγορία αποκρίθηκε η Λίνα !!!!
Αποχώρησε;; ρώτησε κατάπληκτη η Μέρεντιθ. Που πήγε;; συνέχισε απορημένη
Μάλλον ήλθε και τον πήρε η μητέρα του, γιατί χθες δύο από τους ειδικούς φύλακες του κ. Ίβιλχαντ πήγαν στο δωμάτιο του και του ζήτησαν να τους ακολουθήσει στο γραφείο του, γιατί εκεί τον περίμενε η μητέρα του.
Εγώ περνούσα κατά τύχη από εκεί και είδα να τον συνοδεύουν στο γραφείο του κ. Ίβιλχαντ.!!!
Το σίγουρο είναι, ότι δεν έχει συνέλθει ακόμα από την ασθένεια του, γιατί ήταν κάτωχρος..!!!
Η Μέρεντιθ ευχαρίστησε την Λίνα για τις πληροφορίες και πήγε κατευθείαν στο δωμάτιο της, για να βάλει σε τάξη τις σκέψεις της.
Σε λίγα λεπτά άκουσε ένα ελαφρύ κτύπημα στην πόρτα και όταν άνοιξε είδε να στέκεται απέξω ο κ. Τέιλορ.
Της ανέφερε, ότι ενημέρωσε τον κ. Ίβιλχαντ για την επιστροφή της και ότι ετοιμαζόταν για το μάθημα της, όταν εκείνος τον διέκοψε και του ανέφερε, ότι το μάθημα θα γινόταν από την αναπληρωματική δασκάλα και εκείνη θα παρέμενε στο δωμάτιο της μέχρι ειδοποιήσεως του.
Η Μέρεντιθ δεν απάντησε, απλά κούνησε το κεφάλι της και έκλεισε την πόρτα.
Ένοιωθε δυνατό κτυποκάρδι, γιατί η διαίσθηση της, της έλεγε, ότι αυτό το βράδυ θα τέλειωναν όλα.!!!
Κάθισε στο κρεβάτι της και έκλεισε για λίγο τα μάτια της. Ανοίγοντας τα, είδε στον απέναντι τοίχο, πως εκτυλίχτηκαν τα γεγονότα στο κάστρο κατά την απουσία της.
Είδε τους ειδικούς φύλακες του Ίβιλχαντ να οδηγούν τον Εντίν όχι στο γραφείο του αλλά σε ένα σκοτεινό χώρο, που κατάλαβε, ότι ήταν το κελάρι.
Εκεί βρισκόταν δεμένη και κρεμασμένη από ένα δοκάρι μια γυναίκα, που έμοιαζε να είναι σε άσχημη κατάσταση.
Ο Εντίν ήταν ακριβώς απέναντι της έτοιμος να λιποθυμήσει, γιατί η Μέρεντιθ είχε ενωθεί μαζί του διαισθητικά και αντιλαμβανόταν τα συναισθήματα του. Δίπλα στην γυναίκα στεκόταν ο ένας φύλακας κρατώντας κάποια μακριά και αιχμηρά μαχαίρια για να την ακινητοποιήσει σε περίπτωση που προσπαθούσε να το σκάσει.
Ο άλλος ήταν δίπλα στον Εντίν και του είχε βάλει ένα μαχαίρι στο λαιμό. Σε περίπτωση που μεταμορφωνόταν σε δράκο, να του τον έκοβε αμέσως.!!!

Αυτό θα είχε συμβεί την προηγούμενη ημέρα σύμφωνα με αυτά που της είπε η Λίνα αναλογίστηκε η Μέρεντιθ και τώρα θα ήταν και οι δύο αιχμάλωτοι εντελώς εξαντλημένοι, ώστε δεν θα είχαν το κουράγιο να προβάλλουν την παραμικρή αντίσταση σε ό,τι τους ζητούσαν. Σίγουρα θα είχαν ανακαλύψει που κρυβόταν η μητέρα του Εντίν και αφού την αιχμαλώτισαν, ανάγκασαν τον Εντίν να τους ακολουθήσει.
Ο Ίβιλχαντ όμως βιαζόταν να γυρίσει και αυτή πίσω στο κάστρο, για να πραγματοποιήσει ολοκληρωτικά τα σκοτεινά του σχέδια.!!
Ήταν σίγουρος, ότι θα τους εξαφάνιζε όλους, όπως είχε κάνει πολλές φορές κατά το παρελθόν με άλλους, για να μη επιτρέψει στον αδελφό του να νικήσει.
Η Μέρεντιθ οπλίστηκε με θάρρος και περίμενε να την ειδοποιήσουν.
Μόλις είχε αρχίσει να σκοτεινιάζει άκουσε ένα δειλό κτύπημα στην πόρτα της. Ήταν ο Τέιλορ που είχε έλθει να την οδηγήσει στο γραφείο του Ίβιλχαντ
Εκείνη έγνεψε, ότι ήταν έτοιμη και βγήκε από το δωμάτιο. Καθώς προχωρούσαν ο Τέιλορ της έπιασε τα χέρια και της είπε τρέμοντας.
Φύγε αμέσως Μέρεντιθ και πήγαινε όσο πιο μακριά μπορείς για να γλιτώσεις. Θα πω στον Ίβιλχαντ, ότι έφυγες και δεν περίμενες την ειδοποίηση του.
Εκείνη τον κοίταξε στα μάτια και βλέποντας τον τρόμο που τον είχε κυριεύσει θυμήθηκε την Τρίσια. Ο Ίβιλχαντ ρουφούσε κάθε ζωτική ενέργεια από όλους όσους είχε κοντά του.
Τότε με απόλυτη ψυχραιμία του απάντησε, ότι δεν σκόπευε να το σκάσει. Θα αντιμετώπιζε κατά πρόσωπο τον Ίβιλχαντ.

Δεν τον ξέρεις τόσο καλά, όσο εγώ Μέρεντιθ για αυτό τα λες αυτά αποκρίθηκε εκείνος με τρεμάμενη φωνή. Δεν θα πάμε στο γραφείο του αλλά σε έναν άλλο χώρο. Μου είπε, ότι αν έφερνες αντιρρήσεις να είχα μαζί μου ένα μαντήλι με αναισθητικό, ώστε να σε αποκοιμίσω και μετά με την βοήθεια των μπράβων του να σε κουβαλήσω εκεί.
Γιατί μου τα λέτε όλα αυτά κ. Τέιλορ;;ρώτησε η Μέρεντιθ. Δεν φοβάστε τις συνέπειες που θα έχετε αν εγώ το σκάσω;;
Βαρέθηκα πια Μέρεντιθ. Ας μου κάνει, ότι θέλει.!!! Είμαι συνεχώς με χάπια για να μπορώ να κοιμάμαι τα βράδια, όταν με ξυπνούν οι εφιάλτες.
Η Μέρεντιθ τον λυπόταν αλλά δεν μπορούσε να κάνει τίποτα, γιατί ο κ. Τέιλορ είχε κάνει τις επιλογές του εδώ και πολλά χρόνια.
Ας πάμε λοιπόν εκεί που μας περιμένουν είπε αποφασιστικά εκείνη.
Προχωρώντας προς το υπόγειο οΤέιλορ άρχισε να αναπνέει με δυσκολία και να νοιώθει δυσφορία.
Τελικά έφθασαν μπροστά από μια κλειστή πόρτα και ο Τέιλορ την άνοιξε σπρώχνοντας την, οδηγώντας την Μέρεντιθ μέσα.
Εκεί μέσα στον κλειστό αυτό χώρο που φωτιζόταν από κεριά είδε τον Ίβιλχαντ. Φορούσε ένα σκούρο μακρύ ένδυμα και στο ένα χέρι του είχε περάσει ένα σιδερένιο γάντι. Η γυναίκα ήταν λυμένη και πίσω της στεκόταν ο ένας φύλακας. Απέναντι της ακριβώς βρισκόταν ο Εντίν με τον άλλο φύλακα πίσω του.
Ο Ίβιλχαντ έκανε νόημα στην Μέρεντιθ να σταθεί απέναντι από αυτόν και πίσω της ο Τέιλορ σχηματίζοντας έτσι μαζί με τους άλλους μια διάταξη πυραμίδας
Τότε ο Ίβιλχαντ ψάλλοντας κάποιες λέξεις ζήτησε από τον Εντίν να μεταμορφωθεί σε Δράκο. Ο Εντίν τον κοίταξε κατάματα και δεν υπάκουσε. Καταλάβαινε, ότι ήθελε να εκδικηθεί τον Βορντάθ και να τον σκοτώσει σαν Δράκο και όχι σαν Εντίν.
Ο Ιβιλχαντ εξαγριωμένος από την άρνηση του Εντίν μεταμορφώθηκε αμέσως σε άγριο αρπακτικό και τον πλησίασε απειλητικά βγάζοντας τα μυτερά του δόντια για να του ξεσκίσει τον λαιμό. Τότε η Άλις αγνοώντας τον φρουρό που είχε πίσω της όρμησε να σταματήσει τον Ίβιλχαντ. Τότε ο φρουρός την έπιασε και της έχωσε ένα μαχαίρι στην κοιλιά. Η Άλις έπεσε αιμόφυρτη κάτω. Θα έχεις σύντομα και συ την ίδια τύχη είπε ο Ίβιλχαντ στον Εντίν, παίρνοντας την κανονική του μορφή, αν δεν υπακούσεις,.
Ο Εντίν βλέποντας νεκρή την μητέρα του άρχισε να βγάζει καπνούς από τα ρουθούνια του και ετοιμαζόταν να μεταμορφωθεί σε δράκο, όχι από φόβο αλλά από οργή, όταν τον σταμάτησε η φωνή της Μέρεντιθ.
Αρκετά με σένα Ίβιλχαντ του είπε με παγερή φωνή!! Ήλθε η ώρα να πληρώσεις για όλα όσα έχεις κάνει. Σου δόθηκαν πολλές ευκαιρίες για να εξιλεωθείς, όμως εσύ υπέκυψες στα σκοτεινά σου ένστικτα.
Ο Ίβιλχαντ έκανε νόημα στον Τέιλορ να την σταματήσει αλλά εκείνος άρχισε αμέσως να βήχει και να πνίγεται μη μπορώντας να αναπνεύσει.!!!
Τότε οι φύλακες κινήθηκαν απειλητικά προς την Μέρεντιθ.
Εκείνη την στιγμή εκείνη ύψωσε το χέρι της και οι δύο φύλακες ακινητοποιήθηκαν στην στιγμή.
Μετά άλλαξε μορφή και μπροστά στα έκπληκτα μάτια του Ίβιλχαντ πήρε την μορφή του Μάστερ. Εκείνος προσπάθησε να κινηθεί αλλά ήταν αδύνατο να κουνήσει .Τα πόδια του λες και είχαν κολλήσει κάτω στο πάτωμα. Πήγε να ψελλίσει κάποιες λέξεις μαγείας αλλά το βλέμμα του Μάστερ τον σταμάτησε. Ο Μάστερ τότε τον πλησίασε και ακουμπώντας το χέρι του στην καρδιά του τον φύσηξε και είπε:
Σού στερώ κάθε δύναμη μεταμόρφωσης. Από αυτή την στιγμή παραδίνεσαι στον χρόνο και στον θάνατο.
Τότε όλα τα κύτταρα του σώματος του Ίβιλχαντ άρχισαν να κινούνται αντίστροφα και να γίνονται γερασμένες σάρκες. Σε λίγο αυτές είχαν γίνει ένας σωρός από στάχτη και το μόνο που είχε μείνει ανέπαφο ήταν το σιδερένιο γάντι που φορούσε.

Μετά ο Μάστερ πλησίασε την Άλις και ζήτησε από τον Εντίν να πάρει ένα κύπελο που βρισκόταν στο τραπέζι και να το γεμίσει με νερό. Ο Εντίν πήρε το κύπελο και το πήγε στην βρύση, που ήδη γνώριζε που ήταν, και το γέμισε. Ο Μάστερ πήρε λίγο από το πηγμένο αίμα της Άλις και το ανακάτεψε με το νερό ψάλλοντας κάποιες λέξεις. Μετά της σήκωσε ελαφρά το κεφάλι και της έριξε κάποιες σταγόνες μέσα στο στόμα.
Ύστερα από λίγα λεπτά εκείνη άρχισε να βήχει και άνοιξε τα μάτια της.
Ο Μάστερ την είχε επαναφέρει στη ζωή.!!!!!
Ο Εντίν έπεσε στην αγκαλιά της μητέρας του αφήνοντας ελεύθερα τα δάκρια του.
Εκείνη κοίταξε με απορία τον άνδρα που την επανάφερε στη ζωή και ρώτησε ποιος ήταν. Τότε ο Μάστερ πήρε την μορφή της Μέρεντιθ.
Είμαι καθηγήτρια του Εντίν αποκρίθηκε εκείνη. Ο γιός σας μου τα διηγήθηκε όλα και με βοήθησε να μάθω ποιος ήμουν κάποτε. Ο άνδρας που σας επανάφερε στην ζωή ήταν ο Μάστερ που περιέθαλψε κάποτε τον Ίβιλχαντ, όταν είχε εκπέσει από την Ντράγκονμαρ, και εκείνος τον δολοφόνησε με ύπουλο τρόπο.
Εκείνη την στιγμή ο Τέιλορ γονάτισε μπροστά στη Μέρεντιθ ζητώντας από αυτήν, ως Μάστερ, να τον συγχωρέσει για όλα όσα είχε διαπράξει κατά εντολή του Ίβιλχαντ
Εκείνη του αποκρίθηκε, ότι έπρεπε αυτός ο ίδιος να συγχωρέσει τον εαυτόν του για ότι είχε κάνει και όχι εκείνη. Όμως θα μιλούσαν αργότερα για αυτό το θέμα!!!
Μετά η Μέρεντιθ στράφηκε στην Άλις και τον Εντίν και τους είπε:
Βρίσκομαι εδώ για να σας ρωτήσω αν επιθυμείτε να ολοκληρώσετε το Έργο της Ανόδου της Ντράγκονμαρ ή απλά να συνεχίσετε την ζωή σας κάπου αλλού μακριά από αυτό το μέρος. Είναι δική σας επιλογή πια.!!!
Η Άλις τότε κοιτώντας κατάματα την Μέρεντιθ της απάντησε, ότι στην αρχή σκεφτόταν να πάρει με τρόπο τον γιό της από το κάστρο και να φύγουν μακριά. Όμως ο Βορντάθ της μίλησε εσωτερικά και της ανέφερε, ότι η Ντράγκονμαρ ήταν ήδη έτοιμη για την Άνοδο της. Εκείνος θα τους περίμενε μέχρι την πανσέληνο, για να ανέβουν μαζί. Αν δεν τα κατάφερναν θα έπρεπε να συνεχίσουν την ζωή τους και θα συναντιόντουσαν, όταν θα ερχόταν το πλήρωμα του χρόνου.
Εγώ είμαι έτοιμη για την ολοκλήρωση του Έργου εσύ Εντίν θέλεις;;;ρώτησε το γιό της
Ο Εντίν χωρίς να διστάσει συμφώνησε αμέσως.
Τότε η Μέρεντιθ παίρνοντας την μορφή του Μάστερ άγγιξε με τα χέρια του την κορυφή των κεφαλιών τους και στη στιγμή άρχισε γρήγορη επιτάχυνση των ηλεκτρονίων του σώματος των.
Έκανε νόημα τότε στον Τέιλορ να πατήσει ένα μικρό σκούρο βότσαλο που ήταν σε μια άκρη του τοίχου και που μόλις φαινόταν. Με το πάτημα του βότσαλου από τον Τέιλορ η οροφή του υπογείου τραβήχτηκε και φάνηκε ένας λαμπερός έναστρος ουρανός. Σε λίγα λεπτά εμφανίστηκε ένα λαμπερό ολόγιομο φεγγάρι. Τότε η Άλις και ο Εντίν έγιναν ένα λαμπερό φωτεινό σώμα που άρχισε να ανυψώνεται σιγά σιγά από τον χώρο που βρίσκονταν. Ο Μάστερ επικαλέστηκε τις φωτεινές δυνάμεις του Σύμπαντος καθορίζοντας την κατεύθυνση του λαμπερού οχήματος που είχε δημιουργηθεί. Σε λίγο μια φωτεινή ακτίνα διέσχιζε τον ουρανό με προορισμό την Ντράγκονμαρ.
Εκεί ήταν όλοι έτοιμοι και μόλις η ακτίνα σταμάτησε στο δικό τους ενδιάμεσο κόσμο ο Βορντάθ η Σίνταλι ο Ενγκελντίν και όλοι οι Ντραγκομάριοι ενωμένοι ανυψώθηκαν στο επόμενο επίπεδο δημιουργώντας στο στερέωμα τον Αστερισμό του Δράκου!!

Κάτω στο υπόγειο η Μέρεντιθ με την κανονική της μορφή έκλεισε την οροφή και με ένα κτύπημα του χεριού της σταμάτησε την ακινησία των φυλάκων.
Εκείνοι άρχισαν να κουνιούνται αλλά είχαν κενά μνήμης !!!
Κοίταξαν το βουναλάκι από στάχτη που υπήρχε τριγύρω και το σιδερένιο γάντι και δεν ήξεραν τι να υποθέσουν.
Που πήγε ο κ. Ίβιλχαντ;; ρώτησε ο ένας με απορία Που είναι η γυναίκα και το παιδί;; ρώτησε ο άλλος.
Ο κ. Ίβιλχαντ έγινε αυτή η σκόνη που βλέπετε αποκρίθηκε η Μέρεντιθ, γιατί η μαγεία του γύρισε μπούμερανγκ
Η γυναίκα που εσύ μαχαίρωσες είπε δείχνοντας τον ένα από τους δύο κατάφερε με την βοήθεια του κ. Τέιλορ και με ένα φάρμακο που της έβαλε στην πληγή να θεραπευθεί.
Πήρε μετά τον γιό της και έφυγαν μακριά από εδώ.
Εσείς οι δύο θα πάτε στο γραφείο του κ. Ίβιλχαντ και θα πάρετε ένα βάζο που έχει σε ένα τραπέζι και θα βάλετε μέσα αυτή την στάχτη. Θα μου το φέρετε μαζί με το γάντι στο γραφείο μου, όπου θα βρίσκομαι με τον κ. Τέιλορ.
Μετά δεν θέλω να σας ξαναδώ ποτέ πια, γιατί δεν ξέρω αν θα κρατηθώ και δεν σας παραδώσω στην αστυνομία με την κατηγορία απόπειρας πολλαπλών δολοφονιών.
Ενεργούσαμε κατά εντολή του αφεντικού απάντησε υπεροπτικά κάποιος και έκανε να μεταμορφωθεί. Όμως όσο και να προσπαθούσε δεν τα κατάφερνε, γιατί το προνόμιο της μεταμόρφωσης είχε οριστικά χαθεί όχι μόνο από αυτούς αλλά και από όλους όσους το είχαν πάρει από τον Ίβιλχαντ.
Με κατεβασμένα τα κεφάλια έσπευσαν να κάνουν αυτά που τους είχε διατάξει η Μέρεντιθ
Εκείνη με τον κ. Τέιλορ τράβηξαν για το γραφείο της. Σε λίγο έφθασαν οι φύλακες με το βάζο και το γάντι. Η Μέρεντιθ τους είπε να τα ακουμπήσουν κάπου και μετά τους είπε να εξαφανιστούν από μπροστά της.
Εκείνοι δεν περίμεναν δεύτερη κουβέντα και έφυγαν τρέχοντας μακριά από το κάστρο.!!

Θα πάω να παραδοθώ στις Αρχές είπε τότε με κατεβασμένο κεφάλι ο Τέιλορ. Έχω και εγώ ευθύνη για πολλές δολοφονίες που έγιναν εδώ για την επιτυχία της επαναφοράς.
Όμως είχες το θάρρος την πιο κρίσιμη στιγμή να μετανοήσεις του είπε η Μέρεντιθ, μιλώντας του στον ενικό με φιλικό τόνο και προσπάθησες να με προστατέψεις.
Αν λοιπόν θέλεις να τιμωρηθείς άκου τι προτείνω.
Γνωρίζεις, ότι είμαι η τελευταία απόγονος του Μάστερ και μου ανήκει δικαιωματικά η Τάουερχιλ. Όμως δεν θα κάνω χρήση αυτού του δικαιώματος, γιατί για όλους θα είμαι η Μέρεντιθ Μπάρτον.
Θα καλέσω σε λίγο τον Μπάρκιελ και θα του αποκαλύψω, ότι ο Ίβιλχαντ είναι νεκρός και ότι η στάχτη του είναι μέσα στο βάζο. Θα του αναφέρω, ότι ο θάνατος του προήλθε από την ίδια του την μαγεία και θα του ζητήσω να συντάξει μια διαθήκη σαν αυτές που ξέρει να φτιάχνει όπου ο Ίβιλχαντ αφήνει όλη του την περιουσία στην πόλη με μοναδικό όρο να μείνει το κάστρο ως δημόσιο σχολείο και οικοτροφείο για άπορα παιδιά. Εσύ θα ορίζεσαι ως Διευθυντής της Τάουερχιλ και κάθε πράξης σου συμπόνοιας και συμπαράστασης προς τα δυστυχισμένα πλάσματα θα διαγράφει σταδιακά το βάρος που κουβαλάς. Είμαι σίγουρη, ότι θα κοιμάσαι ήσυχα πια χωρίς χάπια και δεν θα χρειάζεται να κλειστείς σε κάποια φυλακή ή και να θανατωθείς για τις προγενέστερες πράξεις σου.
Αν πάλι δεν θέλεις, μπορείς να φύγεις και θα ορισθεί κάποιος άλλος Διευθυντής.
Όμως επειδή ο Μπάρκιελ μπορεί να φέρει αντιρρήσεις θέλω την υποστήριξη σου σε αυτό το θέμα.
Εσύ που θα πας;; την ρώτησε τότε ο Τέιλορ.
Εγώ θα επιστρέψω στην Longwave και θα δω τι θα κάνω μετά. Ο ρόλος μου στην Τάουερχιλ τέλειωσε.
Λοιπόν είσαι σύμφωνος με αυτά που σου πρότεινα;; τον ρώτησε η Μέρεντιθ.
Σε ευχαριστώ πολύ που με συγχώρεσες και για την δεύτερη ευκαιρία που μου έδωσες της αποκρίθηκε εκείνος με βουρκωμένα μάτια. Θα κάνω, ότι είναι δυνατόν για να ελαφρύνω το βάρος που κουβαλάω και να συγχωρήσω και εγώ τον εαυτό μου από όλα τα αδικήματα που διέπραξα.
Θα υποστηρίξω το σχέδιο σου στον Μπάρκιελ, ο οποίος δεν φαντάζομαι να φέρει και πολλές αντιρρήσεις.
Τι θα τα κάνεις το βάζο και το γάντι;; την ρώτησε μετά με απορία.
Θα τα πετάξω στην θάλλασσα της Longwave εκεί που πνίγηκε η κα Γούλφ σπρωγμένη από τις ενοχές της.
Ο Τέιλορ κούνησε το κεφάλι του, ότι καταλάβαινε.!!!

Το επόμενο πρωί έφθασε στο κάστρο ο Μπάρκιελ και συνάντησε την Μέρεντιθ και τον Τέιλορ στο γραφείο.
Εκείνη του εξήγησε τι ήθελε από αυτόν αλλά εκείνος είχε αντιρρήσεις, διότι αφενός δεν ήθελε να πλαστογραφήσει την υπογραφή του Ίβιλχαντ και αφετέρου μια και δεν υπήρχε πτώμα θα θεωρούνταν εξαφανισμένος και η διαθήκη θα ήταν άκυρη.
Τότε η Μέρεντιθ του πρότεινε να αναφέρει, ότι ήταν βαριά άρρωστος και είχε πάει σε μια άλλη πόλη για θεραπεία και εκεί πέθανε όπου και αποτεφρώθηκε. Τον είχε καλέσει εκεί για να του υπαγορεύσει την διαθήκη του και μετά τον θάνατο του να παραλάβει την τέφρα του, που επιθυμούσε να σκορπιστεί στην θάλασσα.
Με την διαθήκη του άφηνε όλη την περιουσία του στην πόλη με όρο τον κάστρο να παραμείνει σχολείο- οικοτροφείο για παιδιά υπό την διαχείριση του κ. Τέιλορ πιστού του συνεργάτη όλα τα χρόνια.
Ο Μπάρκιελ ήταν αμετάπειστος.!!!
Τότε κ. Μπάρκιελ, είπε η Μέρεντιθ, θα παραδώσω στις Αρχές όλους τους φακέλους με τις διαθήκες των παιδιών για λεπτομερή έλεγχο και είμαι σίγουρη ότι θα βρεθούν πολλές παραβλέψεις που θα βάλλουν σε κίνδυνο την υπόληψη και την φήμη σας.

Όλα έχουν γίνει νόμιμα επέμενε ο Μπάρκιελ και σηκώθηκε να φύγει !!!

Πως είναι ο Τόμας;; ρώτησε τότε ο Τέιλορ τον Μπάρκιελ.

Χθες το βράδυ χειροτέρεψε και αν ο Ίβιλχαντ είναι όντως νεκρός, όπως μου είπατε, τότε χάνω τον μονάκριβο γιό μου.
Μέχρι τώρα τον κρατούσα στην ζωή, μετά τον θάνατο της γυναίκας μου, με την βοήθεια κάποιων γιατρικών που του έδινε ο Ίβιλχαντ και που ήξερε να φτιάχνει μόνο αυτός.
Πρέπει να φύγω τώρα, γιατί σήμερα το πρωί που ξεκίνησα να έλθω εδώ ήταν κατάχλομος και ανάπνεε με δυσκολία. Έχει χρόνιο αναπνευστικό πρόβλημα και η γυναίκα που έχω για να τον φροντίζει όταν λείπω ήταν σήμερα πολύ ανήσυχη, γιατί δεν τον είχε δει ποτέ σε τόσο άσχημη κατάσταση.
Της είπα να φωνάξει τον γιατρό για να του κάνει κάποια ένεση μήπως και τον βοηθήσει.
Εκείνη την στιγμή χτύπησε το τηλέφωνο του γραφείου και όταν το σήκωσε η Μέρεντιθ μια γυναικεία φωνή ζήτησε τον κ. Μπάρκιελ


Ήταν η οικονόμος που με αναφιλητά του ανακοίνωσε, ότι το παιδί πέθανε !!!!
Ο Μπάρκιελ σωριάστηκε σε μια καρέκλα και ξέσπασε σε λυγμούς.
Τότε κοιτώντας την Μέρεντιθ της είπε. Είχα και εγώ παιδί και ποτέ δεν θα έκανα κάτι για να βλάψω κάποιο άλλο. Ο Ίβιλχαντ μου είχε αναφέρει, ότι θα έπαιρνε ορφανά παιδιά για να μεγαλώσουν σε ένα ανθρώπινο περιβάλλον και όχι σε κάποιο ίδρυμα. Η περιουσία τους αντί να πάει στα χέρια αδιάφορων συγγενών θα πήγαινε στο κάστρο για την κάλυψη εξόδων τους. Δεν το θεώρησα αυτό επιλήψιμο και φρόντισα να είναι όλα νόμιμα. Ακόμα και το τελευταίο παιδί που έφερα εδώ τον Εντίν αν θυμάμαι καλά ο πατέρας του λόγω προβλήματος υγείας είχε μεταβιβάσει όλη την περιουσία του στην γυναίκα του και στο γιό τους και σε περίπτωση θανάτου της τελευταίας σε ένα μακρινό συγγενή, ο οποίος από ότι πληροφορήθηκα είχε πεθάνει από καιρό.
Μετά τον θάνατο των γονιών του σε σιδηροδρομικό δυστύχημα, πρόσθεσα το όνομα του Ίβιλχαντ ως μακρινού συγγενή για να μη καταλήξει το παιδί σε ορφανοτροφείο. Αυτό ναι ήταν παράνομο αλλά ήταν προς όφελος του παιδιού.
Μόνο που οι γονείς του παιδιού δεν είχαν πεθάνει αλλά είχαν απαχθεί από τους μπράβους του Ίβιλχαντ απάντησε η Μέρεντιθ.
Ο Μπάρκιελ την κοίταξε έκπληκτος;;;Γιατί΄;;; αναρωτήθηκε
Κύριε Μπάρκιελ αλήθεια δεν γνωρίζατε με τι πραγματικά ασχολούταν ο Ίβιλχαντ.;;
Γνωρίζω, ότι ήταν απόγονος ενός θαυμάσιου ανθρώπου του Μάστερ και προσπαθούσε να ολοκληρώσει μια μέθοδο που θα έσωζε πολλές ζωές αποκρίθηκε εκείνος. Εγώ είχα πάρει την βασική εκπαίδευση εδώ στην Τάουερχιλ και μετά ο θείος μου, γιατί και εγώ δεν είχα γονείς, με έστειλε στην πρωτεύουσα στο πανεπιστήμιο να μάθω νομικά.
Όταν άνοιξα το συμβολαιογραφείο μου εδώ ο Ίβιλχαντ μου ζήτησε συνεργασία και δεν είχα λόγο να αρνηθώ. Βέβαια κάποιες φλυαρίες τις είχα ακούσει για μαγείες και άλλα περίεργα όμως τις θεώρησα δεισιδαιμονίες των απλών ανθρώπων και τις αγνόησα.
Τώρα όμως πρέπει να φύγω, γιατί με περιμένει ένα πολύ θλιβερό καθήκον.
Θα σε συνοδεύσουμε κ. Μπάρκιελ είπε τότε η Μέρεντιθ.
Φθάνοντας σπίτι του ο Μπάρκιελ πήγε στο δωμάτιο του Τόμας που βρισκόταν νεκρός στο κρεβατάκι του.
Η Μέρεντιθ κοίταξε προσεκτικά το παιδί και κατάλαβε, ότι υπήρχε ακόμα χρόνος για να σωθεί.
Ζήτησε από τον Μπάρκιελ ένα ποτήρι ζεστό νερό και με αυτό άλειψε το στήθος του και το κεφαλάκι του.
Μετά σήκωσε το χέρι της και φώναξε: «Σου ζητώ να σηκωθείς»

Τότε μια ακτίνα φωτός έφυγε από την παλάμη της Μέρεντιθ και πήγε στην καρδιά του μικρού αγοριού. Το σωματάκι του αναπήδησε και άνοιξε τα ματάκια του. Το χρώμα του είχε επανέλθει και κοιτάζοντας τον πατέρα του, του είπε:
Μπαμπά πεινάω και φαίνεται, ότι λιποθύμησα!!!!
Ο Μπάρκιελ πήρε ένα ποτήρι γάλα και κάποια μπισκότα και του τα έδωσε. Μετά φώναξε την οικονόμο να ετοιμάσει μια σούπα για το παιδί, γιατί δεν είχε πεθάνει αλλά είχε λιποθυμήσει. Εκείνη έβγαλε μια κραυγή χαράς και έτρεξε στην κουζίνα.

Ο Μπάρκιελ κοίταξε μετά την Μέρεντιθ και τον Τέιλορ και τους είπε:
Θα έλθω αύριο στο κάστρο, γιατί τελικά πρέπει να ενημερωθώ για πολλά πράγματα που αγνοούσα μέχρι τώρα!!!!!
Η Ευγνωμοσύνη δονεί κάθε κύτταρο μου !!!
Άβαταρ μέλους
Ταρούλα
Δημοσιεύσεις: 29912
Εγγραφή: 16 Αύγ 2011 6:45 pm

Re: ΤΑΟΥΕΡΧΙΛ -ΤΟ ΤΕΛΟΣ & Η ΑΡΧΗ (ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ- Α ΜΕΡΟΣ)

Δημοσίευση από Ταρούλα »

τρέχω να διαβάσω την συνέχεια :romance-hearteyes:

Χρυσουλάκι :romance-kisscheek:
Η μόνη βεβαιότητα που μπορείς να έχεις στην ζωή σου είναι μόνο μέσα στην Πίστη, πως ό,τι έρθει, πάντα το Πνεύμα θα δρα εντός σου... Η καρδιά φωτίζει τον σκοτεινό δρόμο της ζωής... Β.Ν. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27248
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Re: ΤΑΟΥΕΡΧΙΛ -ΤΟ ΤΕΛΟΣ & Η ΑΡΧΗ (ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ- Α ΜΕΡΟΣ)

Δημοσίευση από Ellaki »

ουαου :study: :animals-dogrun:
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Re: ΤΑΟΥΕΡΧΙΛ -ΤΟ ΤΕΛΟΣ & Η ΑΡΧΗ (ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ- Α ΜΕΡΟΣ)

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

:romance-heartsthree: :animals-dogrun:
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
Δεκατριούλης
Δημοσιεύσεις: 4566
Εγγραφή: 29 Ιαν 2011 1:10 pm

Re: ΤΑΟΥΕΡΧΙΛ -ΤΟ ΤΕΛΟΣ & Η ΑΡΧΗ (ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ- Α ΜΕΡΟΣ)

Δημοσίευση από Δεκατριούλης »

Υπεροχο.
Ευχαριστώ πολύ!
:romance-heartbeating: :romance-heartbeating: :romance-heartbeating: @};- @};-
Ας αφησουμε την κριτική για τους ανθρώπους γύρω μας και ας ακολουθησουμε τον δρόμο που δείχνει η καρδιά μας.
Άβαταρ μέλους
Annoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33486
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 2:43 pm

Re: ΤΑΟΥΕΡΧΙΛ -ΤΟ ΤΕΛΟΣ & Η ΑΡΧΗ (ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ- Α ΜΕΡΟΣ)

Δημοσίευση από Annoula »

:romance-hearteyes: :romance-hearteyes: :romance-inlove:
Αν ο Θεός είναι η πρωταρχική Αιτία η Αγάπη θα είναι το αποτέλεσμα
Πατέρα μου/Μητέρα μου, είναι παιδί της Αλήθειας και μόνο αυτή είναι ο δρόμος ο δικός μου προς εσένα
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Βικούλα
Δημοσιεύσεις: 25987
Εγγραφή: 08 Φεβ 2012 4:24 pm

Re: ΤΑΟΥΕΡΧΙΛ -ΤΟ ΤΕΛΟΣ & Η ΑΡΧΗ (ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ- Α ΜΕΡΟΣ)

Δημοσίευση από Βικούλα »

:bounce: O:-) :romance-heartsthree:
"Το να είσαι τέλειος είναι μια πρόκληση του «δεν μπορώ»
Το να είσαι ευτυχισμένος είναι η πρόκληση του «Θέλω»…" Β.Ν.
Πολέμα και οραματίσου! @};-
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33489
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: ΤΑΟΥΕΡΧΙΛ -ΤΟ ΤΕΛΟΣ & Η ΑΡΧΗ (ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ- Α ΜΕΡΟΣ)

Δημοσίευση από Δωρουλα »

:romance-hearteyes: :romance-heartstiny:
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Giotoula
Δημοσιεύσεις: 12289
Εγγραφή: 10 Φεβ 2010 2:40 am

Re: ΤΑΟΥΕΡΧΙΛ -ΤΟ ΤΕΛΟΣ & Η ΑΡΧΗ (ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ- Α ΜΕΡΟΣ)

Δημοσίευση από Giotoula »

:romance-hearteyes: :romance-hearteyes: :romance-hearteyes:
"Πολέμα και Οραματίσου"...

Επιστροφή στο “ΠΑΡΑΜΥΘΙΑ”