Η ΣΥΝΩΜΟΣΙΑ ΤΟΥ ΜΗΔΕΝΟΣ - Ο ΑΜΝΟΣ- (ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ)

Άβαταρ μέλους
CHRYSSOULA
Δημοσιεύσεις: 882
Εγγραφή: 04 Σεπ 2008 9:43 pm

Η ΣΥΝΩΜΟΣΙΑ ΤΟΥ ΜΗΔΕΝΟΣ - Ο ΑΜΝΟΣ- (ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ)

Δημοσίευση από CHRYSSOULA »

Η ΣΥΝΩΜΟΣΙΑ ΤΟΥ ΜΗΔΕΝΟΣ

Ο ΑΜΝΟΣ


Ο Σεζάριος μέσα στο κελί του προσευχήθηκε βαθιά στον Θεό να τον βοηθήσει να αποδώσει Δικαιοσύνη, γιατί δεν έπρεπε να υπάρχει κανένα Έλεος για τους στυγερούς δολοφόνους που για προσωπικά οφέλη, ή για άλλου είδους ανταλλάγματα ήταν έτοιμοι να θυσιάσουν ζωές.

Το επόμενο πρωί βγαίνοντας από το κελί του τράβηξε για την κουζίνα. Εκεί ανέφερε στον μοναχό που ήταν υπεύθυνος για τα γεύματα, ότι τώρα που άλλαξε αντικείμενο ασχολιών μόλις μετά βίας προλάβαινε το βραδυνό γεύμα, γιατί είχε αναλάβει και την δουλειά του Ευφρόνιου και δούλευε διπλές ώρες. Τον παρακάλεσε αν μπορούσε να πάρει λίγα τρόφιμα μαζί του, ώστε να έχει το βράδυ να τσιμπήσει κάτι στο κελί του, όταν θα γύριζε πολύ αργά από τις εργασίες του. Εκείνος του έδειξε ένα σωρό από ψωμάκια,τυρί,ελιές,φρούτα. Αυτά έχουν περισσέψει του είπε. Πάρε όσα θέλεις και έλα να πάρεις και άλλα το μεσημέρι γιατί θα πεταχτούν.
Ο Σεζάριος τύλιξε σε μια πετσέτα κάμποσα από όλα και έφυγε ευχαριστώντας τον υπεύθυνο. Αργά το μεσημέρι ενώ όλοι αναπαυόντουσαν ο Σεζάριος κρύβοντας την πετσέτα με τα τρόφιμα στο ράσο του τράβηξε για την κεντρική σάλα. Είχε γεμίσει από την εξωτερική βρύση και 2 μεγάλα φλασκιά με νερό και παίρνοντας τον κρίκο άνοιξε την πορτούλα και ακολουθώντας τον γνωστό δρόμο έφθασε στα κελιά. Οι μοναχοί αν και ήταν ταλαιπωρημένοι ειδοποιημένοι από τον Οράτιο έχυσαν το νερό και το φαί που τους έδιναν σε ένα κουβά και ο οργανισμός τους είχε αρχίσει κάπως να συνέρχεται.. Ο Σεζάριος τους έδωσε το νερό και τα τρόφιμα που είχε φέρει και τους συνέστησε να τρώνε λίγο λίγο και αργά αργά, ώστε το σώμα να συνηθίσει.
Σε 3 ημέρες οι περισσότεροι ήταν καλά εκτός από ένα δυό που είχαν ρίγη και ανακατωσούρα. Όμως και αυτοί σιγά σιγά είχαν αρχίσει να συνέρχονται.
Ο Σεζάριος τους είχε συστήσει να προσποιούνται, ότι ήταν μισολιπόθυμοι μέχρι να είναι έτοιμοι να φύγουν από εκεί.
Ο Οράτιος που είχε συνέλθει εντελώς, γιατί είχε πολύ γερή κράση, διηγήθηκε στον Σεζάριο πως κατέληξε φυλακισμένος.
Μόλις είχα πάρει τους όρκους του μονίμου, όταν ένα βράδυ μπήκαν δύο άνδρες στο κελί μου με καλυμμένα τα πρόσωπα τους και αφού με φίμωσαν, με έδεσαν και με τράβηξαν έξω. Εκείνη την στιγμή έβγαινε από το κελί του ο Ευφρόνιος και είδε τι συνέβαινε. Του έκανα νόημα με τα μάτια να φωνάξει για να έλθει κάποιος να με ελευθερώσει αλλά εκείνος κατέβασε το κεφάλι και έφυγε προσποιούμενος, ότι δεν είδε τίποτα. Με έφεραν εδώ κάτω και με υποχρέωσαν να πιω ένα υγρό. Εγώ αρνήθηκα και ο ένας με κτύπησε. Μετά με μια σύριγγα μου πέρασε το υγρό στο αίμα. Εκείνος που με κτύπησε είχε στο μανίκι του τον αριθμό 1. Από τότε άρχισα να βρίσκομαι σε μια θολή κατάσταση. Ένα πρωινό ήλθε εδώ κάτω ο Ευφρόνιος.
Κλαίγοντας μου ζήτησε να τον συγχωρέσω που δεν με βοήθησε, αλλά δεν μπορούσε να κάνει τίποτα.
Μου είπε, ότι ο επικεφαλής είχε πείσει τον ηγούμενο, τον ταμία και κάποιους άλλους υπεύθυνους της μονής, ότι είχε βρει σε μια κρύπτη του ναού της Ιερουσαλήμ ένα χειρόγραφο μαζί με ένα αντικείμενο. Το χειρόγραφο έγραφε, ότι το αντικείμενο ανήκε στον Απόστολο Πέτρο και κάποιος από τους ακολούθους του το είχε κρύψει εκεί. Το αντικείμενο ήταν ένα πήλινο κανάτι το οποίο χρησιμοποιήθηκε από τον Ιησού Χριστό για το θαύμα στον γάμο της Κανά..

Όμως το χειρόγραφο έγραφε,ότι το αντικείμενο για να εξαγνιστεί, καθόσον είχε περάσει από χέρια απίστων προτού καταλήξει στην κρύπτη, έπρεπε να ξεπλυθεί από το αίμα 12 αθώων ανθρώπων από 30-40 χρόνων που θα ήταν μεταφορικά ο «αμνός». Οι περισσότεροι μοναχοί που έδιναν τον όρκο του μονίμου ήταν αφιερωμένοι στον Θεό και θεωρήθηκαν ως ιδανικοί για αυτή την διαδικασία. Επειδή ο ηγούμενος έφερε στην αρχή αντιρρήσεις ο επικεφαλής του Δούκα τον έπεισε, ότι θα έπαιρναν μόνο λίγο αίμα από τις φλέβες των μοναχών και ότι δεν θα τους πείραζαν. Μετά θα ήταν ελεύθεροι!!!. Έπρεπε να είναι όμως όλα με άκρα μυστικότητα για να μη μαθευτεί η ύπαρξη αυτού του αντικειμένου προτού επιβεβαιωθεί η αληθινή του προέλευση. Το χειρόγραφο έλεγε, ότι άμα ξεπλυνόταν από καθαρό αίμα, τότε από αυτό το κανάτι θα ανέβλυζε ασταμάτητα ύδωρ που θα θεράπευε κάθε αρρώστια και θα οδηγούσε σε μακροζωία.!!!! Δεν άξιζε άραγε, είπε ο Τζόζεφ στον ηγούμενο, μια μικρή θυσία όπως λίγο αίμα για το καλό της ανθρωπότητας;;; Έτσι έκαμψε τις αντιστάσεις του ηγούμενου. Ακόμα και οι μοναχοί δεν θα είχαν μετά αντίρρηση για την μικρή προσφορά τους σε ένα τόσο σημαντικό έργο συνέχισε ο επικεφαλής!!!!!

Έπρεπε όμως το αίμα να προσφερθεί εθελοντικά,συνέχισε ο Οράτιος, και όχι με την βία και έτσι μας νάρκωσαν για να μη υπάρχουν αντιστάσεις. Αν κάποιος μοναχός αρρώσταινε ή πέθαινε, τότε θα έβαζαν κάποιον άλλον στην θέση του.

Ο Σεζάριος προσπαθούσε να κρύψει την φρίκη του ακούγοντας όλα αυτά τα τρομερά.
Όμως όλα καλέ μου φίλε, συνέχισε ο Οράτιος, ήταν ένα ψέμμα μια συνωμοσία του επικεφαλής. Ο Ευφρόνιος ένα πρωινό που καθάριζε στα ιδιαίτερα δωμάτια του επικεφαλής, ήταν κρυμμένος πίσω από μια κουρτίνα και δεν τον πήραν είδηση. Τότε άκουσε τον Τζόζεφ να μιλάει στους άνδρες τους και να τους λέει, ότι πλησίαζαν στο τέλος του μεγάλου έργου τους και θα γινόντουσαν τόσο πλούσιοι που δεν θα είχαν πια ανάγκη ούτε τον Δούκα ούτε κανένα άλλο.!!!! Ο δαίμονας που θα καλούσαν είχε εγκλωβιστεί πριν από πολλά χρόνια από τον βασιλιά Σολομώντα μέσα στο κανάτι. Το χειρόγραφο, το Σολομώνειο, όπως το ονόμαζαν έγραφε τις επικλήσεις και την προσφορά σε αίμα. Όμως έλειπαν κάποιες σελίδες και δεν μπορούσε να ολοκληρωθεί η επίκληση. Ο Τζοζεφ ζήτησε χρήματα από τον Δούκα για να ψάξει στα Ιεροσόλυμα για την συνέχεια του χειρογράφου αποκρύπτοντας φυσικά την αλήθεια. Ο Δούκας διπλασίασε τους φόρους στους πολίτες και εξαίρεσε το μοναστήρι, που θα πρόσφερνε τους 12 μοναχούς, προκειμένου να μαζέψει χρήματα Ο επικεφαλής ταξίδεψε εκ νέου στα Ιεροσόλυμα και ποιός ξέρει τι έφερε μαζί του, όταν επέστρεψε.!!
Η αλήθεια λοιπόν ήταν, ότι το κανάτι δεν ήταν κάποιο ιερό αντικείμενο,όπως έλεγε σε όλους ο επικεφαλής κοροϊδεύοντας τους, αλλά είχε εγκλωβισμένο μέσα ένα δαίμονα, ο οποίος όταν θα ελευθερωνόταν από τις επικλήσεις, θα ζητούσε προσφορά αίματος ίσως και θυσία για να δείξει που ήταν κρυμμένοι οι αμύθητοι θησαυροί.!!
Ο Ευφρόνιος, όσο μιλούσε ο επικεφαλής, κρατούσε την αναπνοή του, για να μη τον πάρουν είδηση, και όταν έφυγαν όλοι ήλθε εδώ κάτω να με βρει. Μου ανέφερε για τους αριθμούς και τον τρόπο διαφυγής μέσα από την αποθήκη αλλά δεν γνώριζε για τις ναρκωτικές ουσίες που μας έδιναν και μας έκαναν ανήμπορους. Κανένας δεν μπορούσε όχι μόνο να φύγει αλλά και να μετακινηθεί από το ένα μέρος στο άλλο.!!!
Από τότε δεν ξαναήλθε ο Ευφρόνιος, είπε ο Οράτιος.
Φυσικά, απάντησε ο Σεζάριος, γιατί πέθανε από το βάρος της ενοχής!!!!
Όμως φίλε μου, συνέχισε ο Σεζάριος, χρειάζεται ένα σχέδιο,ώστε να αναχαιτίσουμε τον Δούκα και τους άνδρες του. Ο ηγούμενος και να ενημερωθεί για την αλήθεια δεν θα την πιστέψει, γιατί και εκείνος έχει δικά του κίνητρα σε αυτή την σκοτεινή ιστορία.
Πρέπει να μάθουμε πρώτα από όλα ποιός μοναχός αντικατέστησε τον Ευφρόνιο είπε ο Οράτιος. Σε κάθε συγκέντρωση που έκαναν στον υπόγειο ναό έπιναν κρασί και έκαναν ειδικές επικλήσεις

Φαντάζομαι, ότι ο νέος μοναχός που τους φροντίζει δεν θα γνωρίζει λεπτομέρειες και απλά θα τους φέρνει τα κρασιά και ότι άλλο ζητήσουν, γιατί μετά τον Ευφρόνιο δεν έχει έλθει κανένας άλλος εδώ κάτω εκτός από σένα.
Ο υπόγειος ναός, συνέχισε ο Οράτιος, υπήρχε πριν από πολλά χρόνια σαν κάποια χριστιανική κατακόμβη αλλά με χρήματα του Δούκα έγινε αυτός που είδες και τα χρυσά αντικείμενα τα έφερε ο Τζόζεφ από τα ταξίδια του. Πιθανότατα από λεηλασίες!!!
Θα μαζέψουμε, ότι αιχμηρό αντικείμενο βρούμε και θα το χρησιμοποιήσουμε για να αμυνθούμε είπε ο Οράτιος. Εγώ, ανέφερε τότε ο Σεζάριος, θα φροντίσω να μπει στο κρασί τους κάποια ναρκωτική ουσία από αυτές που και εκείνοι σαν πότιζαν, ώστε να έχετε και σεις πλεονέκτημα στην απώθηση τους,.
Πως θα το κάνεις αυτό;; ρώτησε έκπληκτος ο Οράτιος!!!!
Έχω ένα σχέδιο και με την Θέληση του Θεού θα τα καταφέρω απάντησε ο Σεζάριος. Σε δύο μέρες που θα γίνει η προσφορά, όπως είπε ο επικεφαλής, θα έλθω να σας βοηθήσω είπε με σταθερή φωνή ο Σεζάριος
Ναι, απάντησε ο Οράτιος και θα γίνει αργά το βράδυ, όπως όλες οι συγκεντρώσεις τους.!!

Ήταν σούρουπο όταν έφυγε ο Σεζάριος από το υπόγειο. Τράβηξε για την κουζίνα. και καθώς μάζευε ψωμάκια και άλλα φαγώσιμα που είχαν περισσέψει, ρώτησε τον μάγειρα με αδιάφορο ύφος αν γνώριζε ποιός μοναχός φρόντιζε τώρα τους επισκέπτες μετά τον θάνατο του Ευφρόνιου.
Ο αδελφός Αγάθιος του απάντησε εκείνος. Μάλιστα ο καημένος έχει βρει τον μπελά του, γιατί έχουν όλο απαιτήσεις και ζητάνε πολλά φαγητά και κρασιά.
Την τελευταία φορά το κρασί που τους πήγε δεν τους άρεσε και του ζήτησαν να τους φέρει άλλο καλύτερο.
Καθώς επέστρεφε στο κελί του ο Σεζάριος είδε τον ταμία να τον περιμένει απέξω.
Τι συμβαίνει αδελφέ;; τον ρώτησε ψύχραιμα
Άφησε, ότι κάνεις και τρέξε στο χωριό. Αγόρασε, ότι πιο ακριβό και εκλεκτό κρασί βρεις και επέστρεψε γρήγορα. Είναι προσωπική παραγγελία του Δούκα Μόλις επιστρέψεις δώσε τα μπουκάλια με το κρασί στον Αγάθιο.
Ο Σεζάριος κούνησε καταφατικά το κεφάλι του και αφού πήρε τα χρήματα που του έδωσε ο ταμίας ανέβηκε στο κάρο και έφυγε για το χωριό.
Αμέσως πήγε σε ένα γνωστό του κτηνίατρο της περιοχής και του ανέφερε, ότι υπήρχαν στο μοναστήρι κάποια μουλάρια, που ήταν ιδιαίτερα νευρικά και του ζήτησε κάποιο φάρμακο για να τα καλμάρει Ο κτηνίατρος πήγε σε ένα ράφι για να πάρει ένα φυαλίδιο και ο Σεζάριος πήρε κρυφά μια σύριγγα από ένα κοντινό τραπεζάκι .
Όταν επέστρεψε ο κτηνίατρος, του έδωσε το φυαλίδιο και του είπε να βάζει καθημερινά 2-3 σταγόνες στο νερό που έπιναν.
Ο Σεζάριος τον ευχαρίστησε και έφυγε.
Πήγε στην συνέχεια σε ένα εμπορικό και πήρε μερικά μπουκάλια κρασί από το καλύτερο της αγοράς. Καθώς επέστρεφε στο μοναστήρι σταμάτησε κάπου απόμερα και παίρνοντας την σύριγγα την γέμισε με το υγρό από το φυαλίδιο. Μετά πολύ προσεκτικά την πέρασε στο πώμα δύο μπουκαλιών κρασιού ρίχνοντας από μερικές σταγόνες στο καθένα. Κράτησε τα δύο αυτά μπουκάλια ξεχωριστά στο κάρο και όταν γύρισε στο μοναστήρι βρήκε τον Αγάθιο και του έδωσε τα υπόλοιπα.
Το επόμενο πρωί θα ήταν η ημέρα της μεγάλης προσφοράς σύμφωνα με τα λεγόμενα του Τζόσεφ.
Ο Σεζάριος είχε κρύψει ένα μαχαίρι στο ράσο του που είχε πάρει από την κουζίνα αλλά προσευχόταν στον Θεό να μη χρειαστεί να βάψει τα χέρια του με αίμα.
Ο Σεζάριος είχε πάει στην κεντρική σάλα για την νυχτερινή βάρδια παίρνοντας μαζί του τα δύο μπουκάλια κρασί.
Αμέσως πέρασε την πορτούλα και κατέβηκε στο υπόγειο. Ακούμπησε τα κρασιά στο Ιερό και πήγε στα κελιά. Σε λίγο πλησίαζε η ώρα που θα ερχόντουσαν ο Δούκας και η παρέα του. Όλοι οι μοναχοί ήταν σε εγρήγορση και είχαν προμηθευτεί με μυτερά ξύλα,σίδερα και ό,τι άλλο είχαν βρει πρόχειρο για άμυνα και τα είχαν κρύψει μέσα στα ράσα τους. Θα μπορούσαν να είχαν φύγει, γιατί ήταν εντελώς καλά αλλά ένοιωσαν, ότι έπρεπε να τους ξεσκεπάσουν όλους, ώστε να μη υπάρξουν άλλοι μοναχοί θύματα τους.
Έπαιζαν τόσο καλά τον ρόλο του μισολιπόθυμου, ώστε κανένας δεν είχε αντιληφθεί, ότι είχαν συνέλθει. Τα φαγητά τα έθαβαν κάπου στο χώμα και όταν ο ακόλουθος που τους πήγαινε το φαγητό έβλεπε άδειες τις γαβάθες και τις κούπες δεν φανταζόταν, ότι όλα είχαν πεταχτεί.!!!!
Σε λίγο ακούστηκαν βήματα και ομιλίες. Οι μοναχοί μπήκαν στα κελιά παίζοντας τον ρόλο τους και ο Σεζάριος βρήκε μια εσοχή κάπου στο Ιερό και κρύφτηκε.
Σε λίγο εμφανίστηκε ο Τζόζεφ με τους 9 ακολούθους του, ο Δούκας και πιο πίσω ο ηγούμενος που είχε έλθει να παρακολουθήσει την ιεροτελεστία κάθαρσης του ιερού αντικειμένου όπως πίστευε.
Ο Τζόζεφ τους έβαλε να καθήσουν όλοι κυκλικά γύρω από το βωμό και έβαλε δεξιά και αριστερά του τον Δούκα και τον ηγούμενο.
Αμέσως έβγαλε ένα χειρόγραφο από μέσα από το ρούχο του και φώναξε:
Εδώ είναι γραμμένη η αλήθεια!!! Έβαλε το κανάτι στον βωμό και άρχισε τις επικλήσεις ζωγραφίζοντας με μια κιμωλία στο πάτωμα μια πεντάλφα.
Ο ηγούμενος πετάχτηκε επάνω αγριεμένος. Τι κάνεις εκεί αχρείε του φώναξε!!!
Όρμησε καταπάνω του και στην στιγμή ο Τζόζεφ τράβηξε το σπαθί του και του το έμπηξε στο στήθος.
Τι κάνεις;;; φώναξε με την σειρά του ο Δούκα. Δεν είχαμε πει έτσι !!!
Με ένα νόημα του Τζόζεφ ο ακόλουθος με το αριθμό 1 που καθόταν δίπλα στον Δούκα του έκοψε τον λαιμό.
Αδέλφια μου είπε συγκινημένος ο Τζόζεφ σήμερα είναι μεγάλη ημέρα για εμάς.
Θα γίνουμε όλοι πολύ πλούσιοι. Ο έμπορος που μου έδωσε το χειρόγραφο μου έκανε μια μικρή επίδειξη της δύναμης που κρύβεται στο κανάτι, η οποία χρειάζεται όμως την προσφορά για να ικσνοποιήσει τα αιτήματα μας.!!!!
Ας πιούμε πρώτα φίλοι μου για να δέσουμε αυτή την συμφωνία που θα κάνουμε και μετά θα φέρουμε «τον αμνό» για την τελική θυσία.
Πήρε τα μπουκάλια από το ιερό, τα άνοιξε με την άκρη του σπαθιού του και σέρβιρε στις χρυσές κούπες που υπήρχαν εκεί.
Ήπιαν όλοι και μετά τράβηξαν για τα κελιά για να φέρουν τους μοναχούς.
Όμως είχαν αρχίσει να ζαλίζονται και να παραπατούν. Τότε οι μοναχοί πετάχτηκαν όρθιοι και χτυπώντας τους τους έριξαν αναίσθητους. Ο Τζόζεφ που τους περίμενε στον βωμό άκουσε την φασαρία και παρόλο που ζαλιζόταν φοβερά θέλησε να πάει προς τα εκεί. Τότε βγήκε ο Σεζάριος και του έκλεισε τον δρόμο.
Η συνωμοσία σου αποκαλύφτηκε Ο!!! Θα λογοδοτήσεις για τα εγκλήματα σου πρώτα στον Θεό και μετά στον Δικαστή της πόλης. Ο Τζόζεφ πήγε να κάνει μια κίνηση όμως έχασε τις αισθήσεις του και σωριάστηκε κάτω.
Ο Σεζάριος πήρε τα μπουκάλια με το κρασί και άδειασε το περιεχόμενο τους στην φωτιά που έκαιγε.
Εκείνη την στιγμή μπήκε και ο Οράτιος. Είχε πάρει σκοινί από το πρωί μέσα από την αποθήκη και τους έδεσε όλους.Οι μοναχοί ανέβηκαν όλοι επάνω στην κεντρική σάλα.
Υπήρχε ησυχία στο μοναστήρι και όλοι κοιμόντουσαν. Ο Σεζάριος τους είπε να μείνουν εκεί και να μη μιλήσουν σε κανένα μέχρι να γυρίσουν αυτός και ο Οράτιος από την πόλη. Οι δύο μοναχοί πήραν το κάρο, άνοιξαν την κεντρική πύλη και τράβηξαν για το σπίτι του Δικαστή. Τον ξύπνησαν μέσα στην νύχτα και αφού του είπαν περιληπτικά για την συνομωσία του Τζόζεφ και τις δύο δολοφονίες τον πήραν μαζί τους. Τον κατέβασαν στο υπόγειο και ο Δικαστής έφριξε με όσα είδε εκεί.
Τους ρώτησε γιατί έμοιαζαν λιπόθυμοι όλοι τους και του απάντησαν, ότι είχαν καταναλώσει μεγάλες ποσότητες κρασί.
Τους ζήτησε να τους φορτώσουν όλους στα μουλάρια και να τους οδηγήσουν στο κεντρικό δικαστικό κτίριο που χρησίμευε σαν φυλακή.

Όταν συνήλθαν το επόμενο πρωί ο Τζόζεφ και η παρέα του κατάλαβαν, ότι όλα είχαν τελειώσει και θα πλήρωναν τις φιλοδοξίες τους με την ζωή τους.
Καταδικάστηκαν σε θάνατο στην κρεμάλα όλοι τους!!
Όμως η Επισκοπή επειδή είχαν γίνει τόσες ανομίες στο μοναστήρι ζήτησε να μεταφερθούν κάπου αλλού οι μοναχοί και η μονή της Ζωοδόχου Φλογας παραδόθηκε στην πυρά!!!

Οι δύο φίλοι όμως δεν ακολούθησαν τους υπόλοιπους μοναχούς.
Σκέφθηκαν, ότι η εμπειρία του μοναστηριού και οι συνθήκες που αντιμετώπισαν εκεί τους έκαναν να αντιληφθούν, ότι με θάρρος, θέληση δύναμη και πίστη όλες οι δυσκολίες μπορούν να αντιμετωπιστούν!!!
Έτσι αποφάσισαν, ότι τώρα τώρα ήταν έτοιμοι να κάνουν μια νέα αρχή αφήνοντας την ζωή να τους δείξει τον τρόπο !!!



ΤΕΛΟΣ
Η Ευγνωμοσύνη δονεί κάθε κύτταρο μου !!!
Άβαταρ μέλους
CHRYSSOULA
Δημοσιεύσεις: 882
Εγγραφή: 04 Σεπ 2008 9:43 pm

Re: Η ΣΥΝΩΜΟΣΙΑ ΤΟΥ ΜΗΔΕΝΟΣ - Ο ΑΜΝΟΣ- (ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ)

Δημοσίευση από CHRYSSOULA »

Φίλοι μου
Δημοσίευσα το τελευταίο μέρος της ιστορίας μας, γιατί δεν είχα καθόλου μα καθόλου την πρόθεση να σας κρατήσω σε αγωνία.(εναγωνία Παναγιώτη ε)
Δεν σας κρύβω, ότι διάβασα δύο φορές το τελευταίο μέρος, γιατί και εγώ είχα μείνει άναυδη από την εξέλιξη της ιστορίας όπως μου την εξιστορούσε η Φαντασία.!!
Γνώριζα πολύ καλά την εκμετάλλευση που έχει γίνει στο όνομα Του Ιησού για τον Τίμιο Σταυρό, την Ιερά Συνδόνη κ.α αλλά για το κανάτι της Κανά δεν είχα ακούσει κάτι ποτέ. Εκείνο που αναγνώρισα όμως πολύ καλά ήταν οι συνωμοσίες στους λεγόμενους ιερούς χώρους και η επιδίωξη να προσελκύσουν πιστούς στοχεύοντας πάντα στην παραπλάνηση είτε μέσα από τον Φόβο είτε μέσα από την τυφλή Πίστη.
Όλοι εξάλλου γνωρίζουμε όσα εξαγγέλθηκαν πρόσφατα από τους σεβασμιότατους αρχιεπισκόπους που έσταζαν χολή και υποκρισία...
Ουαί υμίν.....όπως έγραψε και στο φβ η Βασούλα.
Ελπίζω να απολαύσατε την ιστορία μας!!!

:romance-grouphug: :romance-grouphug: :romance-grouphug:
Η Ευγνωμοσύνη δονεί κάθε κύτταρο μου !!!
Άβαταρ μέλους
Ταρούλα
Δημοσιεύσεις: 29915
Εγγραφή: 16 Αύγ 2011 6:45 pm

Re: Η ΣΥΝΩΜΟΣΙΑ ΤΟΥ ΜΗΔΕΝΟΣ - Ο ΑΜΝΟΣ- (ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ)

Δημοσίευση από Ταρούλα »

Ηταν πολύ ωραία Χρυσουλίτσα μου :x Ευχαριστούμε που την μοιράστηκες μαζί μας :romance-hearteyes:
Η μόνη βεβαιότητα που μπορείς να έχεις στην ζωή σου είναι μόνο μέσα στην Πίστη, πως ό,τι έρθει, πάντα το Πνεύμα θα δρα εντός σου... Η καρδιά φωτίζει τον σκοτεινό δρόμο της ζωής... Β.Ν. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23393
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Η ΣΥΝΩΜΟΣΙΑ ΤΟΥ ΜΗΔΕΝΟΣ - Ο ΑΜΝΟΣ- (ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ)

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

:x :x :x

Ευχαριστούμε πολύ Χρυσουλα!!! O:-) :x >:d< >:d< >:d<
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: Η ΣΥΝΩΜΟΣΙΑ ΤΟΥ ΜΗΔΕΝΟΣ - Ο ΑΜΝΟΣ- (ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ)

Δημοσίευση από Vasoula »

και κάποιος μπορεί να ρωτήσει "γιατί ο Θεός επιτρέπει αυτές τις ανομίες στο όνομά του?"

είναι μια εύλογη ερώτηση, που δεν μπορεί να απαντήσει κανείς από αυτούς τους άθλιους υποκριτές...

Όμως ο Νόμος του Θεού σε αφήνει να κάνεις ότι θέλεις, μα ότι θέλεις, όσο άνομο και να είναι ή φαίνεται αυτό που θα κάνεις...Και θα έρθει...Μπορεί κανείς να μην το γνωρίζει, αλλά ο Νόμος θα έλθει όχι για να σε τιμωρήσει, αλλά για να φέρει νομοτέλεια και να ολοκληρώσει το σχέδιο του...Η τιμωρία δεν υπάρχει στην γλώσσα του Θεού...υπάρχει η Θεία Τάξη...
Έτσι, δεν φτάνουν μόνο οι καλές πράξεις για να πεις ότι ολοκληρώνεις τον Νόμο, όπως δεν φτάνουν και οι κακές πράξεις για να εκφράσουν την παρανομία...

Έγραψα σήμερα στην ομαδούλα για τον Αγνό...

:romance-heartbeating:

Ευχαριστούμε πολυ Χρυσουλίτσα...Και έτσι για να ειπωθεί...Δηλαδή καλύτερη είναι αυτή που έγραψε τον Χάρυ Πότερ? άντε για βάλε Θέληση να διαδοθούν αυτές οι ιστορίες στο κοινό...Έχουν τουλάχιστον 10 μηνύματα η κάθε μία έναντι του Χάρυ Πότερ που δεν έχει κανένα...


:romance-kisscheek: :romance-heartstiny: :romance-heartstiny: :romance-heartstiny:
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
CHRYSSOULA
Δημοσιεύσεις: 882
Εγγραφή: 04 Σεπ 2008 9:43 pm

Re: Η ΣΥΝΩΜΟΣΙΑ ΤΟΥ ΜΗΔΕΝΟΣ - Ο ΑΜΝΟΣ- (ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ)

Δημοσίευση από CHRYSSOULA »

Τα παραμύθια από την στιγμή που τα ανέβασα δεν μου ανήκουν...είναι πια μέρος του Κόσμου και δεν εννοώ φυσικά την μάζα αλλά την Ροή. Έτσι εκείνη" θα θελήσει" τι θα συμβεί με αυτά.... Η συγγραφέας του Harry Potter έκανε τους ήρωες της γνωστούς όταν αυτοί έγιναν ταινία...Το ίδιο και με τους άλλους παραμυθάδες. ...Για όλα υπάρχει η σωστή στιγμή για την εξέλιξη τους. Η Φαντασία τα εκδήλωσε, Εκείνη θα φροντίσει και για τα περαιτέρω.!!!!!!!
Εγώ για την ώρα μετά τις εκκλησιαστικές συνωμοσίες θα σας μιλήσω για το προσεχές παραμύθι που εκτυλίσσεται σε 4 επεισόδια λέγεται Η ΠΑΡΑΔΕΙΣΕΝΙΑ ΧΩΡΑ και έχει ήρωες πολλά παιδιά που αναλαμβάνουν με θάρρος δύσκολες καταστάσεις ,προσαρμόζονται στο καινούργιο που τους ανοίγεται κάθε φορά και προπαντός αντιμετωπίζουν την μαγεία ή κάθε μαγικό με απαράμιλλη παιδική αθωότητα χωρίς η μαγεία να γίνεται αυτοσκοπός...
Η ιστορία εκτυλίσσεται σε μια χώρα που καταστρέφεται από έκρηξη ηφαιστείου και Κένταυροι σώζουν τα παιδιά από την θανατηφόρα λάβα μεταφέροντας τα στην Παραδεισένια Χώρα που έχει μοιρασθεί στα δύο μετά την μάχη μεταξύ του Λευκού και του Σκοτεινού Βασιλιά. 'Όμως τίποτα δεν είναι εύκολο ούτε εκεί και χρειάζονται πολλές αλλαγές όχι μόνο στον τρόπο ζωής αλλά και στις αντιλήψεις..
Ένα μικρό trailer από τα προσεχώς....

>:d< >:d< >:d< >:d<
Η Ευγνωμοσύνη δονεί κάθε κύτταρο μου !!!
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27248
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Re: Η ΣΥΝΩΜΟΣΙΑ ΤΟΥ ΜΗΔΕΝΟΣ - Ο ΑΜΝΟΣ- (ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ)

Δημοσίευση από Ellaki »

Χρυσουλίτσα είναι πολύ ωραίο και πράγματι θα έκανε φοβερή ταινία
έτσι όπως το διάβαζα φανταζόμουν και τα σκηνικά, τους ήρωες κλπ και νομίζω ότι ταιριάζει και σε πολλές εποχές
ευχαριστούμε :romance-kisscheek: :romance-heartsthree: :romance-heartsthree: :romance-heartsthree:
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Annoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33488
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 2:43 pm

Re: Η ΣΥΝΩΜΟΣΙΑ ΤΟΥ ΜΗΔΕΝΟΣ - Ο ΑΜΝΟΣ- (ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ)

Δημοσίευση από Annoula »

Χρυσουλίτσα, ευχαριστούμε :romance-kisscheek: :romance-adore:
Αν ο Θεός είναι η πρωταρχική Αιτία η Αγάπη θα είναι το αποτέλεσμα
Πατέρα μου/Μητέρα μου, είναι παιδί της Αλήθειας και μόνο αυτή είναι ο δρόμος ο δικός μου προς εσένα
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Giotoula
Δημοσιεύσεις: 12289
Εγγραφή: 10 Φεβ 2010 2:40 am

Re: Η ΣΥΝΩΜΟΣΙΑ ΤΟΥ ΜΗΔΕΝΟΣ - Ο ΑΜΝΟΣ- (ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ)

Δημοσίευση από Giotoula »

Χρυσουλίτσα Ευχαριστούμε πολύ!!! :romance-smileyheart: :x :x >:d< >:d< >:d<
"Πολέμα και Οραματίσου"...
Άβαταρ μέλους
Ιωαννάκι
Δημοσιεύσεις: 17535
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2010 10:53 pm

Re: Η ΣΥΝΩΜΟΣΙΑ ΤΟΥ ΜΗΔΕΝΟΣ - Ο ΑΜΝΟΣ- (ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ)

Δημοσίευση από Ιωαννάκι »

Υπέροχο Χρυσουλίτσα :romance-heartstiny: :romance-heartbeating: :romance-heartbeating:
Ευχαριστούμε πολύ :romance-kisscheek:
Θυμάμαι-Πιστεύω-Ζω :romance-heartbeating:
Όσο μακρύτερα ο Θεός, τόσο μακρύτερα πηγαίνω... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Δεκατριούλης
Δημοσιεύσεις: 4566
Εγγραφή: 29 Ιαν 2011 1:10 pm

Re: Η ΣΥΝΩΜΟΣΙΑ ΤΟΥ ΜΗΔΕΝΟΣ - Ο ΑΜΝΟΣ- (ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ)

Δημοσίευση από Δεκατριούλης »

Vasoula έγραψε: Ευχαριστούμε πολυ Χρυσουλίτσα...Και έτσι για να ειπωθεί...Δηλαδή καλύτερη είναι αυτή που έγραψε τον Χάρυ Πότερ? άντε για βάλε Θέληση να διαδοθούν αυτές οι ιστορίες στο κοινό...Έχουν τουλάχιστον 10 μηνύματα η κάθε μία έναντι του Χάρυ Πότερ που δεν έχει κανένα...
:romance-kisscheek: :romance-heartstiny: :romance-heartstiny: :romance-heartstiny:
Τί ωραία συμβουλή Βασούλα μου. Εχω μια φιλη που αγαπάω πολύ και γράφει βιβλία, νομίζω θα την βοηθούσε κι αυτή πολύ αυτή η συμβουλή. Να της την μεταφέρω;

:romance-heartbeating: :romance-heartbeating: :romance-heartbeating: :romance-kisscheek:
Ας αφησουμε την κριτική για τους ανθρώπους γύρω μας και ας ακολουθησουμε τον δρόμο που δείχνει η καρδιά μας.
Άβαταρ μέλους
Δεκατριούλης
Δημοσιεύσεις: 4566
Εγγραφή: 29 Ιαν 2011 1:10 pm

Re: Η ΣΥΝΩΜΟΣΙΑ ΤΟΥ ΜΗΔΕΝΟΣ - Ο ΑΜΝΟΣ- (ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ)

Δημοσίευση από Δεκατριούλης »

Ευχαριστούμε Χρυσούλα ήταν πολύ όμορφο. :romance-heartbeating: :romance-heartbeating: @};- @};-
CHRYSSOULA έγραψε:Τα παραμύθια από την στιγμή που τα ανέβασα δεν μου ανήκουν...είναι πια μέρος του Κόσμου και δεν εννοώ φυσικά την μάζα αλλά την Ροή. Έτσι εκείνη" θα θελήσει" τι θα συμβεί με αυτά.... Η συγγραφέας του Harry Potter έκανε τους ήρωες της γνωστούς όταν αυτοί έγιναν ταινία...Το ίδιο και με τους άλλους παραμυθάδες. ...Για όλα υπάρχει η σωστή στιγμή για την εξέλιξη τους. Η Φαντασία τα εκδήλωσε, Εκείνη θα φροντίσει και για τα περαιτέρω.!!!!!!!
Αυτά μου λέει περιπου και η φίλη μου που γράφει βιβλία. Ομως εσυ θα ήθελες να διαδοθούν αυτές οι ιστορίες στο κοινό;
Εγώ για την ώρα μετά τις εκκλησιαστικές συνωμοσίες θα σας μιλήσω για το προσεχές παραμύθι που εκτυλίσσεται σε 4 επεισόδια λέγεται Η ΠΑΡΑΔΕΙΣΕΝΙΑ ΧΩΡΑ και έχει ήρωες πολλά παιδιά που αναλαμβάνουν με θάρρος δύσκολες καταστάσεις ,προσαρμόζονται στο καινούργιο που τους ανοίγεται κάθε φορά και προπαντός αντιμετωπίζουν την μαγεία ή κάθε μαγικό με απαράμιλλη παιδική αθωότητα χωρίς η μαγεία να γίνεται αυτοσκοπός...
Η ιστορία εκτυλίσσεται σε μια χώρα που καταστρέφεται από έκρηξη ηφαιστείου και Κένταυροι σώζουν τα παιδιά από την θανατηφόρα λάβα μεταφέροντας τα στην Παραδεισένια Χώρα που έχει μοιρασθεί στα δύο μετά την μάχη μεταξύ του Λευκού και του Σκοτεινού Βασιλιά. 'Όμως τίποτα δεν είναι εύκολο ούτε εκεί και χρειάζονται πολλές αλλαγές όχι μόνο στον τρόπο ζωής αλλά και στις αντιλήψεις..
Ένα μικρό trailer από τα προσεχώς....

Πωπω χαμός θα γίνει... :romance-heartstiny: :romance-heartstiny:
Ας αφησουμε την κριτική για τους ανθρώπους γύρω μας και ας ακολουθησουμε τον δρόμο που δείχνει η καρδιά μας.
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23393
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Η ΣΥΝΩΜΟΣΙΑ ΤΟΥ ΜΗΔΕΝΟΣ - Ο ΑΜΝΟΣ- (ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ)

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

ο Νόμος θα έλθει όχι για να σε τιμωρήσει, αλλά για να φέρει νομοτέλεια και να ολοκληρώσει το σχέδιο του
:x :x

Έχουν τουλάχιστον 10 μηνύματα η κάθε μία έναντι του Χάρυ Πότερ που δεν έχει κανένα...
Καλέ τι λες;! Έχει και παρά έχει ο Χάρυ Πότερ μηνύματα! Ότι η μανούλα σε αγαπάει, ότι θυσιάζεται για σένα, ότι είσαι ίδιος οι γονείς σου, ότι η μοίρα αποφασίζει για σένα, ότι η ζωή σου όλη εξαρτάται από την γέννησή σου, και άλλα τέτοια πανέμορφα πραγματάκια! :P :P :P
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Δεκατριούλης
Δημοσιεύσεις: 4566
Εγγραφή: 29 Ιαν 2011 1:10 pm

Re: Η ΣΥΝΩΜΟΣΙΑ ΤΟΥ ΜΗΔΕΝΟΣ - Ο ΑΜΝΟΣ- (ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ)

Δημοσίευση από Δεκατριούλης »

CHRYSSOULA έγραψε: Έτσι αποφάσισαν, ότι τώρα τώρα ήταν έτοιμοι να κάνουν μια νέα αρχή αφήνοντας την ζωή να τους δείξει τον τρόπο !!!
Ωχ αυτό ξεχασα να το σχολιάσω. Σιγουρα ένα απο τα δέκα (+) μυνηματα είναι αυτό απο το παραμύθι. Παμε γερά λοιπον μπροστα!

Ομως στο αφηνουμε την ζωή να μας δειξει τον δρόμο μπαίνει ενα ερώτημα. Ποσο στη ροή αφηνόμαστε και πόσο δρούμε; Ισως έρθει η στιγμή που να μην μπαίνει καν αυτό το ερώτημα και να είναι όλα ξεκάθαρα, τώρα όμως μπαίνει.
Η συνήθεια που τραβάει προς το συνηθισμένο δεν είναι ευκολο να μπλεχτεί με την ροή; Υπάρχει βέβαια και το αποτέλεσμα καθε φορά που άμα δεν έχουμε μπλεχτεί τελείως μπορεί να μας δείξει προς τα που πηγαμε τελικά.

@};- @};- @};- :romance-heartbeating:
Ας αφησουμε την κριτική για τους ανθρώπους γύρω μας και ας ακολουθησουμε τον δρόμο που δείχνει η καρδιά μας.
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: Η ΣΥΝΩΜΟΣΙΑ ΤΟΥ ΜΗΔΕΝΟΣ - Ο ΑΜΝΟΣ- (ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ)

Δημοσίευση από Vasoula »

αχ ναι μωρέ Θοδωράκο μου! Ξεχάστηκα, ότι και στους μάγους ισχύουν οι ίδιες παπαριές :tosser:
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι

Επιστροφή στο “ΠΑΡΑΜΥΘΙΑ”