Η ΣΥΝΩΜΟΣΙΑ ΤΟΥ ΜΗΔΕΝΟΣ (Ο)

Άβαταρ μέλους
CHRYSSOULA
Δημοσιεύσεις: 882
Εγγραφή: 04 Σεπ 2008 9:43 pm

Η ΣΥΝΩΜΟΣΙΑ ΤΟΥ ΜΗΔΕΝΟΣ (Ο)

Δημοσίευση από CHRYSSOULA »

Η ΣΥΝΩΜΟΣΙΑ ΤΟΥ ΜΗΔΕΝΟΣ

( Ο )

Ο μοναχός Ευφρόνιος ήταν πάρα πολύ νέος. Όταν συναντήθηκε με τον Σεζάριο του διηγήθηκε, ότι βρισκόταν στο μοναστήρι σχεδόν 15 χρόνια από τότε που ορφάνεψε σε ηλικία 10 ετών. Ένας θείος του τον έφερε εκεί και ο ηγούμενος τον κράτησε στην μονή, που έγινε από τότε το σπίτι του!!!
Ο Σεζάριος πρόσεξε, ότι ο νεαρός μοναχός είχε μια δυσκολία στην ομιλία και συχνά επαναλάμβανε τα τελευταία του λόγια σαν να τα ξεχνούσε.
Ο Ευφρόνιος φρόντιζε όλα αυτά τα χρόνια τον κεντρικό χώρο της μονής που ήταν και ο ναός για τις λειτουργίες, ομιλίες και άλλες τελετουργίες. Σαν χώρος ήταν πολύ μεγάλος και παντού υπήρχαν καντήλια, θυμίαμα και μεγάλα κηροπήγια. Μπροστά από το Ιερό έκαιγε μέσα σε ένα ασημένιο δοχείο μια ζωηρή φλόγα από λιβάνι, μύρο και άλλα αρωματικά.
Ο Σεζάριος τον ρώτησε αν όλα αυτά τα χρόνια έκανε μόνος του όλες τις εργασίες ή είχε βοήθεια και από άλλους μοναχούς.
Δεν ήμουν πάντα μόνος, δεν ήμουν πάντα μόνος, απάντησε ο μοναχός επαναλαμβάνοντας τα λόγια του.
Που είναι τώρα αυτοί που σε βοηθούσαν συνέχισε τάχα αδιάφορα ο Σεζάριος
Έφυγαν απάντησε λυπημένα ο Ευφρόνιος. Ο Σεζάριος ήθελε να ρωτήσει πολλά τον μοναχό αλλά δεν ήθελε να του κινήσει υποψίες. Έμοιαζε αρκετά αφελής αλλά ίσως ήταν και τσιράκι κάποιων εκεί μέσα.
Ο Οράτιος με αγαπούσε ήταν φίλος μου, ήταν φίλος μου!! Είπε ξαφνικά ο μοναχός!
Α, σε βοηθούσε ο Οράτιος;; ρώτησε με αδιάφορο ύφος ο Σεζάριος.
Ναι, όταν σταμάτησε να πηγαίνει για παραγγελίες, αλλά όμως έφυγε όπως και οι άλλοι, οι άλλοι,.. συνέχισε τραυλίζοντας ο Ευφρόνιος.
Ο Σεζάριος προσπάθησε να κρύψει την ταραχή του. Ο Οράτιος σταμάτησε να πηγαίνει για παραγγελίες όταν ανέλαβε να βοηθά τον Ευφρόνιο σκεφτόταν. Μετά για κάποιο ανεξήγητο λόγο εξαφανίστηκε.
Τώρα σταμάτησαν αυτόν από παραγγελιοδόχο και αποθηκάριο και τον έστειλαν στον Ευφρόνιο. Ίσως ο ταμίας ήταν ένας ενδιάμεσος σχετικά με τις εξαφανίσεις
Μια ανατριχίλα τον κατέλαβε ξαφνικά και προσπάθησε να κρατήσει την ψυχραιμία του. Ίσως αυτός να ήταν ο επόμενος στόχος!!!!!
Ο ηγούμενος προκειμένου να βρίσκεται ο Σεζάριος πλησιέστερα στον καινούργιο χώρο εργασίας του, του έδωσε ένα νέο κελί που ήταν πιο μεγαλύτερο και πιο ευρύχωρο από το προηγούμενο!!!

Ο Σεζάριος έκανε σχολαστικά τις εργασίες που του ανατέθηκαν και προσπαθούσε να έχει όσο πιο λίγα λόγια μπορούσε με τον Ευφρόνιο. Ένα πρωινό τον είδε κατάχλωμο και όταν τον ρώτησε τι του συνέβαινε εκείνος απάντησε, ότι είχε ανεβάσει το βράδυ υψηλό πυρετό και δεν τον κρατούσαν τα πόδια του. Ο Σεζάριος τον βοήθησε να γυρίσει στο κελί του και τον έβαλε να ξαπλώσει. Ο Ευφρόνιος άρχισε να τρέμει και να παραμιλάει....Δεν είδα τίποτα, δεν είδα τίποτα φώναζε παραμιλώντας...
Ο Σεζάριος έβρεξε μια πετσέτα και του την έβαλε στο κεφάλι και έτρεξε να ειδοποιήσει τον ηγούμενο. Εκείνος τον ακολούθησε και όταν είδε σε τι κατάσταση βρισκόταν ο μοναχός είπε, ότι θα φώναζαν γιατρό να τον δει επειγόντως.
Ο γιατρός στην αρχή φαντάστηκε πνευμονία, όμως μετά από την εξέταση που του έκανε δεν διαπίστωσε κάποιο βαρύ κρυολόγημα ή κάποια από τις γνωστές ασθένειες .
Ακούγοντας δε και το παραμιλητό του που είχε γίνει ακατάληπτο σκέφθηκε, ότι ίσως ο μοναχός να έκρυβε κάποιο μυστικό μέσα του και ο οργανισμός του αντιδρούσε με πυρετό. Φυσικά δεν είπε σε κανένα αυτές τις σκέψεις του. Στον ηγούμενο ανέφερε, ότι ίσως ήταν υπερκόπωση και χρειαζόταν ανάπαυση. Συνέστησε κάποια αντιπυρετικά φάρμακα και έφυγε.!!!!
Σε λίγες ημέρες ο Ευφρόνιος απεβίωσε και τάφηκε μέσα στο μοναστήρι.
Τώρα ο Σεζάριος είχε μείνει να φροντίζει μονάχος του τον κεντρικό χώρο του μοναστηριού.!!!
Ο ηγούμενος τον κάλεσε το επόμενο πρωί στο γραφείο του και τον ρώτησε αν θα τα κατάφερνε μόνος του ή θα χρειαζόταν κάποια βοήθεια!
Ο Σεζάριος αποκρίθηκε, ότι θα εργαζόταν αμέσως μετά την πρωινή λειτουργία, θα σταματούσε το μεσημέρι για λίγο και μετά τα απογευματινά τελετουργικά θα ξαναέπιανε εργασία μέχρι αργά το βράδυ.
Όλοι οι μοναχοί έπαιρναν κάποια μικρή αμοιβή για προσωπικά τους μικροέξοδα. Ο ηγούμενος του ανέφερε ότι τώρα θα έπαιρνε τα διπλάσια!!!
Εγώ δεν έχω ανάγκες αποκρίθηκε ο Σεζάριος αλλά θα παρακαλούσα αυτά τα χρήματα να πηγαίνουν στην αδελφή μου που μεγαλώνει μόνη της δύο παιδιά.
Ο ηγούμενος κούνησε το κεφαλι του καταφατικά και απάντησε, ότι θα το φρόντιζε προσωπικά ο ίδιος!!!

Είχε περάσει σχεδόν μια εβδομάδα που ο Σεζάριος είχε αναλάβει την νέα του εργασία όταν ένα πρωινό καθαρίζοντας τα διάφορα σκεύη του Ιερού παρατήρησε, ότι το λάδι και το μύρο στο ασημένιο δοχείο με την φλόγα χρειαζόταν ανανέωση και καθαρισμό.
Έχυσε ό,τι υπολείμματα υπήρχαν σε ένα κουβά που είχε κοντά του, όταν άκουσε ένα μεταλλικό κλικ σαν κάτι να ξεκόλλησε και έπεσε στον κουβά. Έβαλε το χέρι του μέσα και έπιασε ένα στρογγυλό μεταλλικό κρίκο που είχε μια μυτερή άκρη σε ένα σημείο. Είχε πέσει από το κάτω μέρος του δοχείου σαν να ξεκόλλησε.Ο Σεζάριος σήκωσε ψηλά το δοχείο και παρατήρησε δύο μικρές υποδοχές που συγκρατούσαν τον κρίκο. Σε τι να χρησιμεύει αναρωτήθηκε;;; Αμέσως όμως το έβαλε πίσω στην θέση του και γέμισε το δοχείο με λάδι νερό και μύρο.Επειδή όμως κάποιες σταγόνες έπεσαν κάτω έσκυψε να σφουγγαρίσει για να μη μείνουν λαδιές. Καθώς σφουγγάριζε σταμάτησε σε ένα σημείο που βρισκόταν μια μικρή πορτούλα. Επάνω στο χερούλι της που ήταν στρογγυλό ήταν χαραγμένοι οι αριθμοί 1,2,3!!!!
Η πόρτα δεν είχε κλειδωνιά αλλά μια πολύ λεπτή σχισμή!!! Αστραπιαία θυμήθηκε την αποθήκη με την ίδια αρίθμηση και τις λεπτές σχισμές που δεν έμπαινε κανονικό κλειδί. Στην συνέχεια θυμήθηκε τον κρίκο με την λεπτή μυτερή άκρη και κατάλαβε, ότι κάτω από το δοχείο βρισκόταν ένα κλειδί που πιθανόν να άνοιγε την πορτούλα και να οδηγούσε κάπου. Ίσως αυτό να είχε ανακαλύψει ο φίλος του και ποιός ξέρει τι αντιμετώπισε μετά.!!!!
Όμως αν τον κρατούσαν κάπου αιχμάλωτο ήταν χρέος του να τον βοηθήσει.... Θα έπρεπε όμως να είναι πολύ προσεκτικός, γιατί τώρα που δούλευε μόνος του στην κεντρική σάλα ίσως να είχε αυστηρή παρακολούθηση από κάποιο σημείο που αυτός δεν γνώριζε. Όλα όσα είχαν συμβεί κατά το διάστημα που έμενε στην μονή τον είχαν κάνει προσεκτικό και καχύποπτο!!
Μετά το μεσημεριανό φαγητό όλοι οι μοναχοί είχαν γυρίσει στα κελιά τους για ανάπαυση. Ο Σεζάριος θα έπιανε πάλι δουλειά στην σάλα, όταν θα τέλειωναν τα απογευματινά τελετουργικά συνήθως κατά τις 5 και θα έμενε μέχρι αργά το βράδυ, ώστε να είναι όλα έτοιμα για τις πρωινές λειτουργίες.
Καθώς ήταν ξαπλωμένος σκεφτόταν, ότι δεν είχε ακούσει τίποτα για τον Δούκα και την συνοδεία του, ούτε τους είχε δει κάπου στο μοναστήρι
Όμως ποιός να ήταν ο λόγος της επίσκεψης τους εκεί;;; αναλογιζόταν ο Σεζάριος.
Σίγουρα κάτι σχεδίαζαν και ήθελαν να είναι μακριά από αδιάκριτα βλέμματα σκεφτόταν.
Ίσως αυτό που σχεδίαζαν να είχε σχέση με το ταξίδι του επικεφαλής και πιθανόν με την εξαφάνιση των μοναχών.
Αυτή την εποχή, συνέχισε τις σκέψεις του ο Σεζάριος, πολλά άτομα ευγενικής καταγωγής ταξίδευαν στα Ιεροσόλυμα, για την απελευθέρωση των Αγίων Τόπων. Η επιβολή πρόσθετων φόρων είχε δικαιολογία τα έξοδα αυτών των ταξιδιών αλλά ποτέ κανείς δεν μιλούσε ανοικτά για το τι είδαν και τι έφεραν μαζί τους οι ευγενείς,όταν επέστρεψαν από εκείνα τα μέρη.
Τότε που δούλευε σαν ράφτης, πριν μερικά χρόνια, είχε ακούσει να λέγονται πολλά μέσα στο μαγαζί του. Οι φήμες μιλούσαν για ειδικά συγγράμματα που εξιστορούσαν τα πραγματικά γεγονότα που συνέβηκαν πριν χίλια χρόνια περίπου στα Ιεροσόλυμα και άλλες διαδόσεις μιλούσαν για την εύρεση προσωπικών αντικειμένων του Μεγάλου Διδάσκαλου και Κεφαλή της Αποστολικής Εκκλησίας. Ίσως ο επικεφαλής ήταν σε αναζήτηση κάτι τέτοιου γιαυτό και το ενδιαφέρον του ηγούμενου. Σίγουρα η φήμη του μοναστηριού εάν κατείχε κάποιο ιερό αντικείμενο θα ήταν τεράστια και οι προσκυνητές θα μαζευόντουσαν από κάθε άκρο της γης.!!!
Αν συνέβαινε κάτι τέτοιο τότε τι σχέση είχε με τους μοναχούς;;; Τι είχε ανακαλύψει άραγε ο Οράτιος και οι πριν από αυτόν;;;;

Στον Σεζάριο άρεσε πολύ οι μελέτη και οι γονείς του όταν ήταν μικρός είχαν φροντίσει να πάρει την βασική εκπαίδευση. Εκείνος όμως συνέχισε να μελετάει και συχνά μετά το τέλος της δουλειάς του πήγαινε σε κάποια βιβλιοθήκη που υπήρχε σε ένα παρεκκλήσι του χωριού, όπου δανειζόταν από εκεί βιβλία και διάφορα συγγράμματα. Έτσι όλα αυτά που συνέβαιναν τώρα στο μοναστήρι έκαναν το μυαλό του να κάνει διάφορες υποθέσεις και συλλογισμούς
Ήταν αργά το βράδυ και μόλις είχε τελειώσει με τις βραδινές εργασίες του. Είχε σβήσει όλα τα κεριά και ετοιμαζόταν να φύγει όταν κάποιοι μπήκαν μέσα στον χώρο και άκουσε ομιλίες και βήματα. Κρύφτηκε πίσω από μια κολώνα μη θέλοντας να κάνει αισθητή την παρουσία του και περίμενε να φύγουν. Τότε στο αμυδρό φως των καντηλιών είδε την φιγούρα του Τζόζεφ του επικεφαλής της συνοδείας του Δούκα, που συνομιλούσε μαζί του
Είναι όλα έτοιμα για την επικοινωνία είπε ο επικεφαλής. Σε 15 ημέρες θα κάνουμε την προσφορά και μετά όλα θα πάρουν τον δρόμο τους.!!!!!
Σε τι κατάσταση βρίσκεται ο αμνός;;;ρώτησε ψιθυριστά ο Δούκας.
Δεν θα φέρει αντίσταση, γιατί είναι σε μερική ζάλη. Μέσα στο φαγητό και το νερό του βάζουμε ειδικές ουσίες που τον κρατούν σε λήθαργο.
Το έμαθες, ότι πέθανε ο Ευφρόνιος;;; ρώτησε ο Δούκας!!!! Ναι και μας έβγαλε από μεγάλο μπελά, γιατί ήταν τόσο αγαθός που μπορεί να του ξέφευγε κάτι απάντησε ο Τζόζεφ.Θα πάω τώρα να κοιτάξω τον χώρο κάτω για να δω αν είναι όλα εντάξει.
Ο Δούκας κούνησε το κεφάλι του και απομακρύνθηκε. Ο Τζόζεφ πλησίασε την πορτούλα έβγαλε κάτι από την τσέπη του που την άνοιξε και μετά την έκλεισε πίσω του
Ο Σεζάριος γλίστρησε σαν σκιά από εκεί που ήταν κρυμμένος και βγήκε έξω από μια πλάγια έξοδο. Τράβηξε κατευθείαν για το κελί του προσπαθώντας να συνέλθει από την ταραχή του.


Φέρνοντας στον νου του την κουβέντα των δύο ανδρών αποφάσισε, ότι έπρεπε να μάθει τι κρυβόταν πίσω από την πορτούλα, έστω και αν έβαζε σε κίνδυνο την ζωή του!!! Ήταν σίγουρος, ότι γινόντουσαν πολύ τρομερά πράγματα μέσα στο μοναστήρι και δεν μπορούσε πια να μένει αμέτοχος !!!
Έτσι οργάνωσε ένα σχέδιο ώστε να προχωρήσει άμεσα στην εξερεύνηση του χώρου.

Το επόμενο μεσημέρι όταν όλοι οι μοναχοί αναπαυόντουσαν και υπήρχε απόλυτη ησυχία τριγύρω, ο Σεζάριος γλίστρησε έξω από το κελί του και τράβηξε για την σάλα. Πήγε στο δοχείο που έκαιγε η φλόγα και πήρε τον κρίκο από κατω. Προχώρησε στην πορτούλα και έβαλε την μυτερή άκρη στην σχισμή. Ακούστηκε ένας ξερός ήχος και η πόρτα απασφαλίστηκε και άνοιξε. Ο Σεζάριος κοίταξε να δει πως άνοιγε από την μέσα μεριά αλλά δεν υπήρχε κάποια σχισμή. Ψαχούλεψε κατά μήκος της πόρτας και σε κάποιο σημείο τα δάκτυλα του σταμάτησαν σε ένα μικρό διακόπτη. Τον πίεσε και κατάλαβε, ότι με αυτόν απασφαλιζόταν η πόρτα από μέσα. Την έκλεισε πίσω του και με ένα κερί που είχε πάρει μαζί του άρχισε να προχωράει μέσα στον χώρο
Είχε προχωρήσει αρκετά όταν φάνηκε μπροστά του μια κυκλική σκάλα. Την κατέβηκε και όταν έφθασε στο τέλος της έμεινε εμβρόντητος. Μπροστά του υπήρχε ο εσωτερικός χώρος ενός μεγάλου υπόγειου ναού. Ο ναός είχε ιερό, καθίσματα και πάρα πολλά χρυσά αντικείμενα. Κηροπήγια, μανουάλια, καντήλια και ένα πέτρινο βωμό που έκαιγε σιγανά μια φωτιά. Από κάπου σίγουρα έμπαινε αέρας, γιατί ένοιωθε, ότι η ατμόσφαιρα ήταν καθαρή και δεν είχε δυσκολία στην αναπνοή του.
Σε τι χρησιμεύει άραγε αυτός ο ναός αναλογίστηκε ο Σεζάριος.
Δεν είχε καταλάβει μέχρι στιγμής αν το τάγμα της ζωοδόχου φλόγας ήταν κάποια αίρεση, γιατί όλες οι λειτουργίες που είχε παρακολουθήσει ήταν σύμφωνες με την τυπική λειτουργία της εκκλησίας και τα πιστεύω του τάγματος δεν είχαν αποκλίσεις... Άρχισε να περιεργάζεται τον χώρο προσεκτικά όταν είδε στο βάθος ένα σκοτεινό διαδρομο. Προχώρησε προς τα εκεί όταν άκουσε ένα υπόκωφο βογγητό. Κοίταξε να δει από που ερχόταν και τότε πρόσεξε, ότι προερχόταν πίσω από ένα τοίχο. Πλησίασε πιο κοντά και το βογγητό ακουγόταν καθαρότερα. Σήκωσε το κερί για να δει αν υπήρχε κάποιος τρόπος να πλησιάσει από την άλλη πλευρά και τότε είδε τους αριθμούς: 1.2.3 σε ένα σημείο 4.5.6 σε ένα άλλο και 7.8.9 σε ένα τρίτο δημιουργώντας ένα Π όπως είχε δει στην αποθήκη. Θυμήθηκε το ελαστικό νήμα με την ίδια αρίθμηση. Το Ο ήταν μακρύτερα αναλογίστηκε. Κοίταξε χαμηλότερα και τότε είδε ένα στρογγυλό γράμμα με μια κόκκινη βούλα. Την πίεσε και ο τοίχος υποχώρησε. Μπροστά του παρουσιάστηκε ένας χώρος όπου υπήρχαν πολλά κελιά με κάγκελα. Μέσα σε αυτά βρισκόταν σε ημιλιπόθυμη κατάσταση πολλοί μοναχοί.
Ο Σεζάριος κοίταξε ένα ένα όλους τους μοναχούς και στο τελευταίο κελί είδε τον Οράτιο.
Οι πόρτες των κελιών δεν ήταν κλειδωμένες. Έτσι και αλλιώς οι μοναχοί στην κατάσταση που βρισκόντουσαν δεν μπορούσαν να κουνήσουν, οπότε δεν υπήρχε λόγος να τους κλειδώσουν. Άνοιξε την πόρτα του κελιού που ήταν ο Οράτιος και πλησίασε τον φίλο του.
Τι συμβαίνει εδώ Οράτιε του είπε;;; Εκείνος το κοίταξε και του ψιθύρισε σχεδόν ξεψυχισμένα......φύγε γρήγορα φίλε μου κινδυνεύεις.....
Ο Σεζάριος βγήκε από το κελί και πήγε τρέχοντας σχεδόν στο ιερό του ναού. Εκεί βρήκε νερό,κρασί και άρτο. Τα πήρε και τα πήγε στον Οράτιο. Του είπε να τα κρύψει και να μη φάει ούτε να πιει από αυτά που του έδιναν, γιατί είχαν ναρκωτικές ουσίες.
Σε λίγο θα έλθουν φύγε γρήγορα του είπε ο Οράτιος αλλά μη πας από τον ίδιο δρόμο.
Ακολούθησε τους αριθμούς που θα δείς σε εκείνο το διάδρομο και θα σε βγάλουν στην αποθήκη. Έχω ένα κλειδί ακόμα μαζί μου που ανοίγει την πόρτα. Τρέξε γρήγορα.
Θα φύγω τώρα αλλά δεν θα σε αφήσω αδελφέ ούτε εσένα ούτε τους άλλους μοναχούς. Ο ηγούμενος τα γνωρίζει αυτά;; ρώτησε ο Σεζάριος
Ο Οράτιος κούνησε καταφατικά το κεφάλι του. Ο επικεφαλής του Δούκα, αυτός με το Ο έχει οργανώσει ολόκληρη συνωμοσία και έχει παραπλανήσει τους πάντες για δικό του όφελος.
Ο Οράτιος είχε αρχίσει να λαχανιάζει.
Μη μιλάς άλλο του έκανε νόημα ο Σεζάριος. Βγήκε από το κελί, κρατώντας το κλειδί της αποθήκης και τράβηξε για τον διάδρομο που του έδειξε ο Οράτιος. Βγαίνοντας από τον χώρο με τα κελιά πάτησε το στρογγυλό γράμμα με την βούλα και ο τοίχος μπήκε στην θέση του. Ακολουθώντας τους αριθμούς έφθασε τρέχοντας σε ένα σημείο όπου από το άλλο μέρος θα ήταν σίγουρα η αποθήκη. Μόλις είδε το μηδέν σε ένα τούβλο έβαλε τη λεπτή άκρη από τον κρίκο και το τούβλο τραβήχτηκε. Ένα μεγάλο άνοιγμα παρουσιάστηκε και ο Σεζάριος γλίστρησε έξω. Βρέθηκε στο σημείο που έβαζε παλιά το κριθάρι. Προχώρησε στην πόρτα της αποθήκης και αφού την άνοιξε κοίταξε προσεκτικά έξω. Ευτυχώς ο διάδρομος ήταν άδειος και ο Σεζάριος έφυγε από εκεί γρήγορα για να μη συναντήσει κανένα.
Όταν βρέθηκε μόνος ένοιωσε όλα να γυρίζουν γύρω του. Φαίνεται, ότι ο Ευφρόνιος κάτι είχε και αυτός ανακαλύψει και μη μπορώντας να το αποκαλύψει προτίμησε να πεθάνει.!!!!!!
Ο Σεζάριος σκεφτόταν, ότι δεν είχε πολύ χρόνο στην διάθεση του και έπρεπε να κάνει κάτι άμεσα, γιατί τόσο ο φίλος του όσο και οι άλλοι μοναχοί βρισκόντουσαν σε μεγάλο κίνδυνο.
Ο επικεφαλής με το νούμερο Ο είχε αναφέρει «σε 15 ημέρες».!!!
Θα έπρεπε πρώτα από όλα να τους εφοδιάσει με καθαρό νερό και τρόφιμα για να ανακτήσουν τις αισθήσεις τους και μετά θα έβρισκε τρόπο να τους ελευθερώσει.
Δεν μπορούσε να αναφέρει τίποτα στον ηγούμενο, γιατί και εκείνος είχε συναινέσει σε αυτή την αποτρόπαια πράξη!!
Σε ποιόν θα πρόσφεραν τον αμνό συλλογίστηκε ο Σεζάριος. Εγώ δεν είδα κανένα πρόβατο εκεί κάτω. Αστραπιαία σκέφθηκε, ότι ίσως το πρόβατο ή ο αμνός όπως τον έλεγαν ήταν κάποιος από τους μοναχούς ή ίσως και όλοι. Αυτό και μόνο ήταν εγκληματική ενέργεια. Πως ο ηγούμενος δέχθηκε τέτοιο πράγμα αναρωτιόταν;;;
Τι ανταλλάγματα θα έπαιρναν θυσιάζοντας αθώους ανθρώπους;;;;
Με αυτές τις σκέψεις ο Σεζάριος αποφάσισε, ότι όλοι όσοι εμπλεκόντουσαν σε αυτή την σκοτεινή υπόθεση θα έπρεπε να τιμωρηθούν και θα φρόντιζε εκείνος για αυτό!!!!!


./.

Το επόμενο είναι το τελευταίο
Για λόγους χώρου θα δημοσιευθεί ξεχωριστά
Η Ευγνωμοσύνη δονεί κάθε κύτταρο μου !!!
Άβαταρ μέλους
CHRYSSOULA
Δημοσιεύσεις: 882
Εγγραφή: 04 Σεπ 2008 9:43 pm

Re: Η ΣΥΝΩΜΟΣΙΑ ΤΟΥ ΜΗΔΕΝΟΣ (Ο)

Δημοσίευση από CHRYSSOULA »

Αγαπημένοι μου φίλοι

Δεν θα καθυστερήσω με την δημοσίευση του τέλους της ιστορίας μας, γιατί έχω να γράψω κάποιες δικές μου παρατηρήσεις.
Φυσικά περιμένω και τις δικές σας μια και το θέμα εκκλησία είναι στο προσκήνιο πάλι....
Η Ευγνωμοσύνη δονεί κάθε κύτταρο μου !!!
Άβαταρ μέλους
Ταρούλα
Δημοσιεύσεις: 29915
Εγγραφή: 16 Αύγ 2011 6:45 pm

Re: Η ΣΥΝΩΜΟΣΙΑ ΤΟΥ ΜΗΔΕΝΟΣ (Ο)

Δημοσίευση από Ταρούλα »

:romance-kisscheek: :bounce:
Η μόνη βεβαιότητα που μπορείς να έχεις στην ζωή σου είναι μόνο μέσα στην Πίστη, πως ό,τι έρθει, πάντα το Πνεύμα θα δρα εντός σου... Η καρδιά φωτίζει τον σκοτεινό δρόμο της ζωής... Β.Ν. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: Η ΣΥΝΩΜΟΣΙΑ ΤΟΥ ΜΗΔΕΝΟΣ (Ο)

Δημοσίευση από Vasoula »

άσε τα μπλαμπλάκια και τελείωνεεεεε λέμεεεεε

ο κόσμος αγωνιά, παιδάκι μου :-ss


Εικόνα
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Annoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33488
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 2:43 pm

Re: Η ΣΥΝΩΜΟΣΙΑ ΤΟΥ ΜΗΔΕΝΟΣ (Ο)

Δημοσίευση από Annoula »

:bounce: :bounce: :bounce: :romance-heartsthree:
Αν ο Θεός είναι η πρωταρχική Αιτία η Αγάπη θα είναι το αποτέλεσμα
Πατέρα μου/Μητέρα μου, είναι παιδί της Αλήθειας και μόνο αυτή είναι ο δρόμος ο δικός μου προς εσένα
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27248
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Re: Η ΣΥΝΩΜΟΣΙΑ ΤΟΥ ΜΗΔΕΝΟΣ (Ο)

Δημοσίευση από Ellaki »

:bounce: :bounce: :bounce: :bounce: :bounce:
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Giotoula
Δημοσιεύσεις: 12289
Εγγραφή: 10 Φεβ 2010 2:40 am

Re: Η ΣΥΝΩΜΟΣΙΑ ΤΟΥ ΜΗΔΕΝΟΣ (Ο)

Δημοσίευση από Giotoula »

:x :bounce: :bounce: :bounce:
"Πολέμα και Οραματίσου"...
Άβαταρ μέλους
Βικούλα
Δημοσιεύσεις: 25987
Εγγραφή: 08 Φεβ 2012 4:24 pm

Re: Η ΣΥΝΩΜΟΣΙΑ ΤΟΥ ΜΗΔΕΝΟΣ (Ο)

Δημοσίευση από Βικούλα »

Περιμένουμε τη συνέχεια! :bounce: :bounce: :romance-heartsthree:
"Το να είσαι τέλειος είναι μια πρόκληση του «δεν μπορώ»
Το να είσαι ευτυχισμένος είναι η πρόκληση του «Θέλω»…" Β.Ν.
Πολέμα και οραματίσου! @};-
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23393
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Η ΣΥΝΩΜΟΣΙΑ ΤΟΥ ΜΗΔΕΝΟΣ (Ο)

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

:bounce: :bounce: :x O:-) >:d< >:d< >:d<
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Λιζούλα
Δημοσιεύσεις: 17536
Εγγραφή: 21 Απρ 2010 1:06 pm

Re: Η ΣΥΝΩΜΟΣΙΑ ΤΟΥ ΜΗΔΕΝΟΣ (Ο)

Δημοσίευση από Λιζούλα »

:romance-heartstiny:
Ας είμαι και ο μόνος ΄Ανθρωπος που πιστεύει στην Δύναμη της Αγάπης, δεν παίρνω ποτέ τον Λόγο μου πίσω...Θα την υπηρετώ, ακόμα κι αν μείνω μόνη και αξιοκατάκριτη από αυτούς που όφειλαν να είναι οι αγαπημένοι μου... ΓΙΑΤΙ ΜΠΟΡΩ!!!!
Άβαταρ μέλους
Δεκατριούλης
Δημοσιεύσεις: 4566
Εγγραφή: 29 Ιαν 2011 1:10 pm

Re: Η ΣΥΝΩΜΟΣΙΑ ΤΟΥ ΜΗΔΕΝΟΣ (Ο)

Δημοσίευση από Δεκατριούλης »

Χρυσουλίτσα μου η Βασούλα έχει δίκιο.
Αυτό που κάνεις λεγεται εναγώνιση κοινού και τιμωρείται απο τον (μικρο-)αστικό κωδικα.
:romance-heartbeating: :romance-heartbeating: @};- @};- @};-
Ας αφησουμε την κριτική για τους ανθρώπους γύρω μας και ας ακολουθησουμε τον δρόμο που δείχνει η καρδιά μας.
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23393
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Η ΣΥΝΩΜΟΣΙΑ ΤΟΥ ΜΗΔΕΝΟΣ (Ο)

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

Παναγιώτης έγραψε:Αυτό που κάνεις λεγεται εναγώνιση κοινού και τιμωρείται απο τον (μικρο-)αστικό κωδικα.
Άτσα και νομοθέτης ο νέος μας πρόεδρος!!!



:o) :))
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27248
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Re: Η ΣΥΝΩΜΟΣΙΑ ΤΟΥ ΜΗΔΕΝΟΣ (Ο)

Δημοσίευση από Ellaki »

κε πρόεδρε αθώα η κατηγορουμένη ................ την έγραψε την συνέχεια :)) :)) :)) :)) :))
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Βικούλα
Δημοσιεύσεις: 25987
Εγγραφή: 08 Φεβ 2012 4:24 pm

Re: Η ΣΥΝΩΜΟΣΙΑ ΤΟΥ ΜΗΔΕΝΟΣ (Ο)

Δημοσίευση από Βικούλα »

:)) :)) :)) :)) :)) :)) :))
"Το να είσαι τέλειος είναι μια πρόκληση του «δεν μπορώ»
Το να είσαι ευτυχισμένος είναι η πρόκληση του «Θέλω»…" Β.Ν.
Πολέμα και οραματίσου! @};-
Άβαταρ μέλους
Δεκατριούλης
Δημοσιεύσεις: 4566
Εγγραφή: 29 Ιαν 2011 1:10 pm

Re: Η ΣΥΝΩΜΟΣΙΑ ΤΟΥ ΜΗΔΕΝΟΣ (Ο)

Δημοσίευση από Δεκατριούλης »

Θοδωράκος έγραψε:
Παναγιώτης έγραψε:Αυτό που κάνεις λεγεται εναγώνιση κοινού και τιμωρείται απο τον (μικρο-)αστικό κωδικα.
Άτσα και νομοθέτης ο νέος μας πρόεδρος!!!
:o) :))
Μα καλά Θοδωράκο μου δεν ξέρεις για τα Π.Δ. (Προεδρικά Διατάγματα) ; Ειναι απο τους βασικούς πυλώνες της νομοθετικής διαδικασίας .
Η εναγώνιση κοινού έχει ποινή 3 συνεχόμενες παρουσίες σε συναντήσεις του φόρουμ.
:romance-heartbeating: :romance-heartbeating: @};- @};-
Ας αφησουμε την κριτική για τους ανθρώπους γύρω μας και ας ακολουθησουμε τον δρόμο που δείχνει η καρδιά μας.

Επιστροφή στο “ΠΑΡΑΜΥΘΙΑ”