Η ΣΥΝΩΜΟΣΙΑ ΤΟΥ ΜΗΔΕΝΟΣ 4,5,6, 7,8,9

Άβαταρ μέλους
CHRYSSOULA
Δημοσιεύσεις: 882
Εγγραφή: 04 Σεπ 2008 9:43 pm

Η ΣΥΝΩΜΟΣΙΑ ΤΟΥ ΜΗΔΕΝΟΣ 4,5,6, 7,8,9

Δημοσίευση από CHRYSSOULA »

Η ΣΥΝΩΜΟΣΙΑ ΤΟΥ ΜΗΔΕΝΟΣ
(4,5,6 -7,8,9)

Ο Δούκας και οι ακόλουθοι του πέρασαν μέσα στο μοναστήρι και ο ηγούμενος τους οδηγησε σε μια μεγάλη σάλα. Μια βαριά δρύινη πόρτα έκλεισε ερμητικά πίσω τους.

Ο Σεζάριος τράβηξε για το κελί του πολύ συλλογισμένος. Τρείς αριθμοί και τρείς άνδρες μαρκαρισμένοι με τα ίδια νούμερα. Πολύ περίεργη σύμπτωση σκεφτόταν ο Σεζάριος.

Ο Δούκας του φάνηκε πολύ ψυχρός και ανέκφραστος. Γιατί είχε άραγε εξαιρέσει το μοναστήρι από τους φόρους;;; Γιατί ενώ ο κόσμος έξω πεινούσε και δεν είχε ούτε τα απαραίτητα για επιβίωση, υπήρχε μέσα στην μονή τόση αφθονία σε χρήματα, τρόφιμα και κάθε είδους αγαθά;;;;
Τι είχαν ανακαλύψει οι προηγούμενοι μοναχοί και οδηγήθηκαν στην εξαφάνιση;;;
Ποιές ήταν άραγε οι κυρώσεις που θα τους επιβάλλονταν αν φλυαρούσαν ή σκεφτόντουσαν να εγκαταλείψουν την μονή;;;
Ο Σεζάριος καταλάβαινε, ότι είχε αρχίσει να νοιώθει όχι μόνο καχύποπτα αλλά να πλάθει περίεργα σενάρια με την φαντασία του.
Ήταν απόλυτα σίγουρος, ότι οι μοναχοί δεν εξαφανίστηκαν αλλά είτε ήταν κάπου φυλακισμένοι είτε είχαν δολοφονηθεί προκειμένου να κρατήσουν το στόμα τους κλειστό. Ο Οράτιος τον είχε συμβουλεύσει να κάνει το ίδιο. Τι λοιπόν είχε ανακαλύψει, που τον έκανε τόσο απρόσεκτο, ώστε να λάβει την ανάλογη τιμωρία;;

‘Ολες αυτές οι σκέψεις στριφογύριζαν στον νου του και προσπαθούσε να βρει κάποια απάντηση. Όμως απέφευγε τις συνομιλίες με τους άλλους μοναχούς και όταν συζητούσε ήταν πάντα για τις ανάγκες της μονής.
Ένα πρωινό τον πλησίασε και πάλι ο ταμίας και του είπε, ότι θα ερχόντουσαν και άλλοι από την ακολουθία του Δούκα και θα περνούσαν κάποιες ημέρες στο μοναστήρι. Του έδωσε πολλά χρήματα και του είπε να αγοράσει, ότι εκλεκτότερο υπήρχε στην αγορά από κρέατα και πουλερικά.
Κάποια στιγμή τον ρώτησε με αδιάφορο ύφος αν είχε ακούσει να μιλάνε στο χωριό για τον Οράτιο και τι πίστευαν τώρα που είχε πάρει αυτός την θέση του.
Κάποιος από την αγορά, αποκρίθηκε ο Σεζάριος, με ρώτησε για τον Οράτιο, όταν είχα κατέβει εγώ την προηγούμενη φορά, και του απάντησα, ότι ο Οράτιος είχε αναλάβει νέα καθήκοντα. Δεν ήθελα να αρχίσω τις συζητήσεις με αγνώστους και απέφυγα κάθε είδους κουβέντα για αυτό το θέμα!!!
Εσύ τι πιστεύεις;;;;συνέχισε ο ταμίας! Ήσασταν φίλοι από ότι γνωρίζω!!! Τι τον έσπρωξε άραγε να το σκάσει από την μονή;;;;
Ο Οράτιος δεν μιλούσε πολύ, απάντησε ο Σεζάριος, ούτε για την μονή ούτε για τα σχέδια του!!! Δεν γνωρίζω τι μπορεί να τον έσπρωξε να φύγει. Στην αρχή είχα πιστέψει, ότι ίσως τα μουλάρια να αφηνίασαν και τον έριξαν κάτω χτυπημένο. Αλλά όταν είδα, ότι το κάρο ήταν εντάξει δεν ήξερα τι να υποθέσω!!!! Όλα δείχνουν, ότι μάλλον έφυγε από την μονή για δικούς του λόγους!!!!
Ο ταμίας κούνησε το κεφάλι του ικανοποιημένος και του είπε:

Να θυμάσαι, ότι όλοι εδώ στο μοναστήρι είμαστε μια μεγάλη αδελφότητα που φροντίζει ο ένας τον άλλο με αγάπη και αφοσίωση!!! Το τάγμα της Ζωοδόχου Φλόγας έχει υψηλά ιδανικά και στόχους και δείχνει κατανόηση για εκείνους τους αδελφούς που μπορεί μεν να έχουν κάποιες διαφορετικές απόψεις, αρκεί δε να μη γίνονται αυτές εμπόδιο στους σκοπούς της μονής. Όμως η αδελφότητα απορρίπτει συνωμότες και προδότες που αποσκοπούν να διαλύσουν το έργο μας. Αν κάποιος παραβιάσει τις αρχές μας αφορίζεται και οι πόρτες του μοναστηριού κλείνουν οριστικά για αυτόν.Έτσι κάποιοι προτιμούν να φύγουν μόνοι τους παρά να ατιμωθούν!!!
Ο Σεζάριος κούνησε το κεφάλι του επιδοκιμαστικά λέγοντας, ότι όλα αυτά τον εύρισκαν απόλυτα σύμφωνο.!!!!!!

Όταν απομακρύνθηκε ο ταμίας από την αποθήκη ο Σεζάριος άρχισε να παρατηρεί τον χώρο πιο προσεκτικά προσπαθώντας να αντιληφθεί αν η αποθήκη επικοινωνούσε με κάποιο τρόπο με τον κύριο χώρο του μοναστηριού όπου γινόντουσαν λειτουργίες και άλλα τελετουργικά του τάγματος. Το μοναστήρι ήταν κτισμένο σε σχήμα Π με δύο πτέρυγες και ένα μεσαίο κύριο χώρο. Η αποθήκη ήταν κοντά στο κελί του και περνούσε από ένα διάδρομο για να φθάσει εκεί.
Ο Σεζάριος περιεργαζόταν όλους τους χώρους της αποθήκης πολύ προσεκτικά προσπαθώντας να βρει λύσεις στα ερωτήματα που τον βασάνιζαν. Ξαφνικά κάτι μέσα του τον έσπρωξε να κοιτάξει πάλι τον χώρο που είχε δει την αρίθμηση.
Πραγματικά τώρα που είχε μετακινήσει τα σακκιά οι αριθμοί διαγραφόντουσαν εντελώς καθαρά. Η αποθήκη είχε ψηλούς φεγγίτες όπου το πρωί έριχναν φως στο χώρο και δεν χρειαζόταν να χρησιμοποιεί κεριά ή λάμπες για να βλέπει, όπως συνέβαινε συνήθως το βράδυ, όταν χρειαζόταν να ανοίξει εκτάκτως την αποθήκη για κάποιες ανάγκες.
Καθώς το ηλιακό φως περνούσε μέσα από τους φεγγίτες δημιουργούσε 3 φωτεινές ακτίνες που φώτιζαν τον χώρο. Τότε πρόσεξε, ότι το φως της μιας ακτίνας σταματούσε εκεί που υπήρχε η αρίθμηση 1-2-3 Παρατήρησε και τις άλλες και είδε, ότι έπεφταν σε διαφορετικά σημεία της αποθήκης. Ακολουθώντας την 2η φωτεινή δέσμη πρόσεξε, ότι σταματούσε σε ένα ράφι, όπου έβαζε τα βότανα που μάζευε.
Ψαχούλεψε το ράφι για να δει αν υπήρχε κάτι που ίσως τον βοηθούσε στην έρευνα του, όταν έσπρωξε κατά λάθος το βάζο που έβαζε την ρίγανη. Το βάζο έπεσε κάτω και έσπασε σκορπώντας την ρίγανη στο πάτωμα. Ο Σεζάριος πήγε σε μια άκρη της αποθήκης και πήρε μια σκούπα που έβαζε εκεί για να μαζέψει τα γυαλιά και την ρίγανη. Καθώς μάζευε τα σπασμένα από κάτω, ένα γυαλί σκάλωσε σε ένα σημείο κάτω από το ράφι. Ο Σεζάριος έσκυψε να το βγάλει και τότε παρατήρησε ότι σε εκείνο το σημείο υπήρχε μια σχισμή όμοια με τις προηγούμενες που είχαν την αρίθμηση. Επειδή ο χώρος κάτω από το ράφι ήταν σκοτεινός άναψε ένα κερί και κοίταξε προσεκτικά από κάτω
Τότε είδε άλλους τρείς σκαλισμένους αριθμούς: 4-5-6 με τις ίδιες σχισμές από κάτω.
Άφησε το σκούπισμα στη μέση και κοίταξε να δει που σταματούσε η τρίτη φωτεινή δέσμη. Η τρίτη δέσμη έπεφτε στον απέναντι τοίχο. Ο Σεζάριος κοίταξε τον τοίχο αλλά ήταν εντελώς λείος χωρίς καμία σχισμή ή αρίθμηση επάνω του. Έμεινε για λίγο συλλογισμένος μη γνωρίζοντας τι να υποθέσει. Κοίταξε πάλι τον φεγγίτη και την κατεύθυνση του φωτός στα 3 σημεία και αμέσως αντιλήφθηκε, ότι σχηματιζόταν το γράμμα Π όπως ακριβώς και η διάταξη του μοναστηριού. Δύο κάθετες πτέρυγες και μια οριζόντια.
Η προσοχή του έφυγε από τον τοίχο και εστιάστηκε στην οριζόντια ένωση. Σε αυτό το σημείο υπήρχε ένα τεράστιο καλάθι που έβαζαν αλάτι για να παστώνουν κρέατα και αλλαντικά. Σπάνια το σήκωνε γιατί δεν το χρησιμοποιούσαν συχνά. Το έσπρωξε με δύναμη στο πλάι και τότε είδε άλλους τρεις αριθμούς: 7-8-9 με τις ίδιες σχισμές.
Ο Σεζάριος είχε μείνει άναυδος!!! Σίγουρα αυτή η αρίθμηση δεν ήταν τυχαία και σίγουρα δεν ήταν για την εύρεση υλικών στην αποθήκη. Η αποδήκη, σκέφθηκε, ίσως ήταν ένα μικρό σχεδιάγραμμα όλου του μοναστηριού, που πιθανότατα παρέπεμπε σε κάποιους άλλους χώρους.
Η φαντασία του είχε αρχίσει να καλπάζει και έτρεχε σε διάφορα παράξενα που είχαν ακουστεί κατά καιρούς να συμβαίνουν σε μοναστήρια. Πιθανότατα ο φίλος του ο Οράτιος να ήταν θύμα κάποιας συνωμοσίας που του στοίχισε είτε την ελευθερία του είτε την ζωή του.!!!!
Ο Σεζάριος σκούπισε τον χώρο από τα γυαλιά και έβαλε το καλάθι στην θέση του. Σίγουρα δεν ήταν ο μόνος που είχε κλειδιά της αποθήκης και αν κάποιος έμπαινε σε ανύποπτη ώρα μέσα δεν έπρεπε να καταλάβει, ότι είχε εντοπίσει κάτι.
Καθώς παρατηρούσε προσεκτικά να δει αν όλα τα είχε βάλει όπως έπρεπε, λίγα μέτρα μπροστά από το καλάθι βρισκόταν ένα τυλιγμένο σχοινί που δεν το είχε προσέξει προηγουμένως, γιατί ο όγκος του καλαθιού το έκρυβε. Τραβώντας όμως το καλάθι για να το φέρει στην ίδια θέση που είχε πριν, αυτό σαν να ξεπετάχτηκε από εκεί που ήταν τοποθετημένο. Ο Σεζάριος έσκυψε και το πήρε και τότε πρόσεξε, ότι αυτό που έμοιαζε με σχοινί ήταν ένα λεπτό ελαστικό νήμα αριθμηνένο με μικρές χρωματιστές κουκίδες Επάνω σε κάθε κουκίδα υπήρχε και από ένας αριθμός από 1 έως το 9. Στην τελευταία άκρη μακρύτερα από τις άλλες κουκίδες υπήρχε μια κατακόκκινη βούλα και είχε επάνω της τον αριθμό Ο.
Δεν έχω βρει το Ο ακόμα συλλογίστηκε ο Σεζάριος. Αυτό μοιάζει να είναι απόμακρο από τα άλλα. Ίσως το Ο να κατευθύνει την κατάσταση.
Αυθόρμητα σκέφθηκε τον Δούκα και του ήλθε στο νου η συνοδεία του με την αρίθμηση στους βραχίονες. Ίσως οι υπόλοιποι που θα έλθουν να έχουν και την συνέχεια των αριθμών συλλογίστηκε.
Σίγουρα ο Δούκας και οι ακόλουθοι του ετοιμάζουν κάτι κρυφό και χρησιμοποιούν το μοναστήρι σαν ορμητήριο αναλογίστηκε ο Σεζάριος. Όμως πόσο επικίνδυνο είναι αυτό που σχεδιάζουν, ώστε να εξαφανίζουν όποιον ανακαλύψει κάτι;;; ΄΄Ισως μια συνωμοσία προς τον ηγεμόνα της χώρας;; αλλά γιατί η εκκλησία και το τάγμα της Ζωοδόχου Φλόγας τους υποστηρίζει;;; Γιατί άραγε αυτή η συνωμοσία του Ο, όπως την χαρακήρισε στην σκέψη του ο Σεζάριος, έχει την ακλόνητη υποστήριξη και κάλυψη της μονής;;;;
Με αυτές τις σκέψεις ο Σεζάριος κλείδωσε την αποθήκη και γύρισε στο κελί του!!!

Το επόμενο πρωί το μοναστήρι υποδέχθηκε τους υπόλοιπους της συνοδείας του Δούκα. Ο Σεζάριος ήταν στην υποδοχή και παρατήρησε, ότι οι νεοφερμένοι ερχόντουσαν από ταξίδι Φορούσαν ταξιδιωτικούς μανδύες με κουκούλα και τα άλογα έδειχναν κουρασμένα. Ο Σεζάριος γνώριζε από ζώα, γιατί είχαν αρκετά στην οικογένεια του προτού ο Δούκας επιβάλλει τους δυσβάσταχτους φόρους. Όμως οι συνθήκες τον ανάγκασαν να πουλήσει τα περισσότερα προκειμένου να επιβιώσουν
Καθώς παρατηρούσε τους άνδρες της συνοδείας να κατεβαίνουν από τα άλογα, προσπάθησε να δει αν είχαν και αυτοί τους αντίστοιχους αριθμούς στους βραχίονες, όμως οι μανδύες που φορούσαν δεν τον άφηναν να δει κάτι.
Τότε ο επικεφαλής πλησίασε τον ηγούμενο που είχε έλθει να τους υποδεχθεί και του άπλωσε τα χέρια του, για να τον χαιρετήσει. Τότε ο Σεζάριος πρόσεξε, ότι επάνω στο ένδυμα που κάλυπτε τον θώρακα του υπήρχε κεντημένο το Ο
Ο Σεζάριος έμεινε για λίγα λεπτά σκεπτικός. Τελικά το Ο αναλογιζόταν δεν ήταν ο Δούκας, όπως αρχικά είχε υποθέσει, αλλά ο επικεφαλής της συνοδείας του
«Καλώς ήλθες Τζόζεφ άκουσε τον ηγούμενο να λέει στον άνδρα. Ελπίζω το ταξίδι σου να ήταν όπως το περίμενες συνέχισε με νόημα στη φωνή του..»
«Θα τα πούμε αργότερα πατέρα Βενέδικτε είπε ο άνδρας κοφτά μη θέλοντας να πει περισσότερα...»
Σε λίγο είχαν περάσει στην κεντρική σάλα της μονής,για να οδηγηθούν σε ιδιαίτερα καταλύματα, όπου κανείς δεν θα είχε πρόσβαση εκεί εκτός ίσως από κάποιους παλιούς μοναχούς, οι οποίοι θα ήταν και οι πιο έμπιστοι!!!!!
Όταν όλοι αποσύρθηκαν ο Σεζάριος έμεινε πολύ ώρα συλλογισμένος στο κελί του προσπαθώντας να συνθέσει όλα όσα είχε ανακαλύψει..
Θέλοντας να ξεκαθαρίσει όσα είχαν μαζευτεί στο νου του πήρε ένα μαχαίρι και ένα τσουβαλάκι και ξεκίνησε να πάει στους κοντινούς αγρούς, για να μαζέψει τα αγαπημένα του βότανα, όταν έπεσε επάνω στον ταμία.
Που πηγαίνεις τον ρώτησε εκείνος απότομα. Πάω να μαζέψω βότανα, γιατί κάποια έχουν τελειώσει απάντησε ο Σεζάριος ψύχραιμα.
Όσο υπάρχουν εδώ οι επισκέπτες μας δεν μπορείς να βγεις έξω από το μοναστήρι, γιατί ίσως χρειαστούν υλικά από την αποθήκη. Άφησε τα βότανα για μετά την αναχώρηση τους. Χθές, συνέχισε στον ίδιο τόνο ο ταμίας, χρειάστηκαν από την κουζίνα κάποια υλικά το βράδυ και για να μη σε ξυπνήσουμε άνοιξα εγώ την αποθήκη. Παρατήρησα όμως, ότι άλλαξες θέση στα σακκιά με το κριθάρι. Για ποιό λόγο;;;
Για να έχω όλα τα σιτηρά μαζί αποκρίθηκε ήρεμα ο Σεζάριος. Οι μοναχοί που φροντίζουν τα ζώα μου ζητούσαν συχνά κριθάρι και το έβαλα πιο κοντά, για διευκόλυνση.
Σε κάποια σημεία της αποθήκης υπήρχαν γυαλιά συνέβη κάτι ;; συνέχισε με ερωτηματικό ύφος ο ταμίας.
Πήγα να καθαρίσω το ράφι που είχα το βάζο με την ρίγανη και αυτό έπεσε και έσπασε αποκρίθηκε ατάραχα ο Σεζάριος. Για αυτό θέλησα σήμερα να πάω να μαζέψω φρέσκια!!
Τότε ο ταμίας έβγαλε από τον μανδύα του το ελαστικό νήμα που είχε αφήσει επάνω στο καλάθι ο Σεζάριος. Αυτό τι είναι τον ρώτησε παγερά;;;; Δεν ξέρω αποκρίθηκε εκείνος σηκώνοντας τους ώμους του αλλά χθες που σκούπιζα βρέθηκε κάτω και το μάζεψα ακουμπώντας το κάπου, γιατί ίσως να χρησιμεύει σε κάτι, που εγώ δεν γνωρίζω!!!!
Ο ταμίας κοίταξε κατάματα τον Σεζάριο προσπαθώντας να αξιολογήσει αν ήταν ειλικρινής ή όχι.
Ο Σεζάριος τότε τόλμησε μια ερώτηση. Θα ήθελα όμως να ρωτήσω αδελφέ χωρίς παρεξήγηση, γιατί μου κάνεις όλες αυτές τις ερωτήσεις;;; Υπάρχει κάτι στην εργασία που κάνω, που να μη είναι σύμφωνα με τις αρχές της μονής;;;
Ο ταμίας ξερόβηξε, γιατί δεν περίμενε την ερώτηση. Αυτός ο μοναχός σκέφθηκε ήταν πολύ έξυπνος και ετοιμόλογος. Ίσως θα έπρεπε να τον παρακολουθεί για να καταλάβει τι ακριβώς γνώριζε.
Η δουλειά σου είναι άψογη αδελφέ αποκρίθηκε ο ταμίας, όμως οφείλω να παρατηρώ κάθε αλλαγή, ώστε να μη συμβούν δυσάρεστες καταστάσεις.
Ο Σεζάριος κούνησε καταφατικά το κεφάλι του και δεν είπε τίποτα άλλο.!!
Όμως ήταν απόλυτα βέβαιος, ότι ο ταμίας θα τον είχε υπό παρακολούθηση!!!
Είχαν περάσει 3 ημέρες από την άφιξη των νεοφερμένων και στο μοναστήρι επικρατούσε μια παράξενη ατμόσφαιρα Ο Σεζάριος ένοιωθε, ότι κάτι συνέβαινε αλλά απέφευγε τις ερωτήσεις.
Ο ταμίας δεν του είχε ζητήσει νέες παραγγελίες και έτσι δεν μπορούσε να βγει καθόλου εκτός μοναστηριού.
Πήγαινε καθημερινά στην αποθήκη και κατέγραφε σε μια λίστα τα αποθέματα των τροφίμων καθώς και τις δαπάνες που είχε κάνει για προηγούμενες αγορές.
Ένα μεσημέρι καθώς επέστρεφε στο κελί του παρατήρησε μια ελαφρά ακαταστασία που δεν ήταν φανερή με την πρώτη ματιά. Κοίταξε την κανάτα που έβαζε νερό και παρατήρησε κάποιες δαχτυλιές επάνω στο γυαλί που δεν ήταν δικές του. Η κανάτα ακουμπούσε σε ένα μικρό έπιπλο με συρτάρια και κάποιος την είχε μετακινήσει. Ήταν σίγουρος για αυτό, γιατί έπλενε την κανάτα καθημερινά και την γέμιζε με φρέσκο καθαρό νερό από μια μαρμάρινη βρύση στον περίβολο του μοναστηριού.
Κοίταξε το έπιπλο που έβαζε κάποια καθαρά ρούχα και είδε, ότι είχαν ελαφρά ανακατευθεί σαν κάποιος να ψαχούλευε να βρει κάτι.
Ο νους του πήγε αμέσως στον ταμία, γιατί εκείνος κρατούσε τα κλειδιά όλης της μονής αλλά μετά σκέφθηκε, ότι θα ήταν ανόητο εκ μέρους του να προσπαθήσει να τον κατηγορήσει για κάτι αν δεν είχε στοιχεία, εκτός και αν κατασκεύαζε κάποια..
Δεν είχε προλάβει να ολοκληρώσει τον συλλογισμό του όταν η πόρτα του κελιού του άνοιξε απότομα και μπήκε μέσα αγριεμένος ο ταμίας.
Τού είπε, οτι ο Δούκας ζήτησε να δει τα έξοδα της μονής καθώς και την αποθήκη τροφοδοσίας. Θα έκανε επιθεώρηση μαζί με τον ηγούμενο και έπρεπε να είναι όλα εντάξει.
Κανένα πρόβλημα αδελφέ απάντησε ο Σεζάριος ατάραχα. Εδώ έχω καταγράψει όλα τα υλικά, με τις ποσότητες τους, τις δαπάνες τους και τα σχετικά έξοδα για τις νέες αγορές όταν αυτές προκύψουν.
Του έδωσε μια λίστα και έβγαλε μέσα από το ράσο του ένα πουγκί με κάποια νομίσματα. Αυτά περίσσεψαν και όταν θέλησα να στα επιστρέψω την τελευταία φορά μου είπες να τα συμψηφίσω με τις επόμενες παραγγελίες. Είναι όλα καταγεγραμμένα στην λίστα.
Ο ταμίας τον κοιτούσε διαπεραστικά. Αδελφέ έχω την εντύπωση, ότι κάτι κρύβεις, είπε κοφτά ο ταμίας. Καλύτερα να τα συζητήσουμε όλα τώρα παρά όταν θα είναι πολύ αργά.......
Τι σου έχει δώσει αυτή την εντύπωση αδελφέ;; συνέχισε στον ίδιο τόνο ο Σεζάριος
Το βλέμμα σου,το ύφος σου, η συμπεριφορά σου όλα προδίδουν, ότι κάτι κρύβεις απάντησε απειλητικά ο ταμίας....
Άκουσε αδελφέ όταν ανέλαβα την θέση του αποθηκάριου ο προκάτοχος μου είχε φύγει!!! Οταν ανέλαβα και την θέση του παραγγελιοδόχου ομοίως και αυτός είχε φύγει!!!! Έμαθα λοιπόν να κάνω καλά την δουλειά μου χωρίς πολλά λόγια και ερωτήσεις!!! Αυτό εσένα σου φαίνεται ύποπτο, ενώ θα έπρεπε να το δεις σαν σύνεση εκ μέρους μου!!!!
Ο ταμίας κατέβασε το κεφάλι του. Για άλλη μια φορά ο ετοιμόλογος μοναχός τον είχε αποστομώσει!!!
Κοίτα του, απάντησε σε πιο ήρεμο τόνο, για λίγες ημέρες μη πηγαίνεις στην αποθήκη, θα ανοίγω εγώ. Εσύ θα αναλάβεις με τον αδελφό Ευφρόνιο τον καθαρισμό και την επίβλεψη της κεντρικής σάλας. Όλα τα σκεύη εκεί πρέπει να αστράφτουν.
Ο Σεζάριος κούνησε καταφατικά το κεφάλι του και βγάζοντας το κλειδί της αποθήκης του το έδωσε. Καλύτερα να το έχεις εσύ αδελφέ, ανέφερε τότε ο Σεζάριος, μέχρι να αναλάβω και πάλι την θέση του αποθηκάριου, όποτε κριθεί απαραίτητο
Ο ταμίας πήρε το κλειδί και βγήκε από το κελί.

./.

συνεχίζεται
Η Ευγνωμοσύνη δονεί κάθε κύτταρο μου !!!
Άβαταρ μέλους
Ταρούλα
Δημοσιεύσεις: 29915
Εγγραφή: 16 Αύγ 2011 6:45 pm

Re: Η ΣΥΝΩΜΟΣΙΑ ΤΟΥ ΜΗΔΕΝΟΣ 4,5,6, 7,8,9

Δημοσίευση από Ταρούλα »

:romance-kisscheek: :bounce:
Η μόνη βεβαιότητα που μπορείς να έχεις στην ζωή σου είναι μόνο μέσα στην Πίστη, πως ό,τι έρθει, πάντα το Πνεύμα θα δρα εντός σου... Η καρδιά φωτίζει τον σκοτεινό δρόμο της ζωής... Β.Ν. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Annoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33488
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 2:43 pm

Re: Η ΣΥΝΩΜΟΣΙΑ ΤΟΥ ΜΗΔΕΝΟΣ 4,5,6, 7,8,9

Δημοσίευση από Annoula »

:romance-adore: :romance-adore:
Αν ο Θεός είναι η πρωταρχική Αιτία η Αγάπη θα είναι το αποτέλεσμα
Πατέρα μου/Μητέρα μου, είναι παιδί της Αλήθειας και μόνο αυτή είναι ο δρόμος ο δικός μου προς εσένα
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
nondas
Δημοσιεύσεις: 9937
Εγγραφή: 18 Απρ 2010 1:17 am

Re: Η ΣΥΝΩΜΟΣΙΑ ΤΟΥ ΜΗΔΕΝΟΣ 4,5,6, 7,8,9

Δημοσίευση από nondas »

:romance-heartstiny: >:d<
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27250
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Re: Η ΣΥΝΩΜΟΣΙΑ ΤΟΥ ΜΗΔΕΝΟΣ 4,5,6, 7,8,9

Δημοσίευση από Ellaki »

:romance-heartsthree: :romance-heartsthree: :romance-heartsthree:
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23105
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Re: Η ΣΥΝΩΜΟΣΙΑ ΤΟΥ ΜΗΔΕΝΟΣ 4,5,6, 7,8,9

Δημοσίευση από Danielli »

Χρυσουλίτσα! O:-) :romance-kisscheek:
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: Η ΣΥΝΩΜΟΣΙΑ ΤΟΥ ΜΗΔΕΝΟΣ 4,5,6, 7,8,9

Δημοσίευση από Vasoula »

άντε παιδί μου αργεις... :-t
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23393
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Η ΣΥΝΩΜΟΣΙΑ ΤΟΥ ΜΗΔΕΝΟΣ 4,5,6, 7,8,9

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

Πωπω, έχω αγωνία!! :bounce: :bounce: :x O:-) >:d< >:d< >:d<
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Ιωαννάκι
Δημοσιεύσεις: 17535
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2010 10:53 pm

Re: Η ΣΥΝΩΜΟΣΙΑ ΤΟΥ ΜΗΔΕΝΟΣ 4,5,6, 7,8,9

Δημοσίευση από Ιωαννάκι »

:romance-heartstiny:
Θυμάμαι-Πιστεύω-Ζω :romance-heartbeating:
Όσο μακρύτερα ο Θεός, τόσο μακρύτερα πηγαίνω... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Giotoula
Δημοσιεύσεις: 12289
Εγγραφή: 10 Φεβ 2010 2:40 am

Re: Η ΣΥΝΩΜΟΣΙΑ ΤΟΥ ΜΗΔΕΝΟΣ 4,5,6, 7,8,9

Δημοσίευση από Giotoula »

:bounce: :bounce: :romance-hearteyes: >:d< >:d<
"Πολέμα και Οραματίσου"...
Άβαταρ μέλους
Λιζούλα
Δημοσιεύσεις: 17536
Εγγραφή: 21 Απρ 2010 1:06 pm

Re: Η ΣΥΝΩΜΟΣΙΑ ΤΟΥ ΜΗΔΕΝΟΣ 4,5,6, 7,8,9

Δημοσίευση από Λιζούλα »

:romance-heartstiny:
Ας είμαι και ο μόνος ΄Ανθρωπος που πιστεύει στην Δύναμη της Αγάπης, δεν παίρνω ποτέ τον Λόγο μου πίσω...Θα την υπηρετώ, ακόμα κι αν μείνω μόνη και αξιοκατάκριτη από αυτούς που όφειλαν να είναι οι αγαπημένοι μου... ΓΙΑΤΙ ΜΠΟΡΩ!!!!
Άβαταρ μέλους
Βικούλα
Δημοσιεύσεις: 25987
Εγγραφή: 08 Φεβ 2012 4:24 pm

Re: Η ΣΥΝΩΜΟΣΙΑ ΤΟΥ ΜΗΔΕΝΟΣ 4,5,6, 7,8,9

Δημοσίευση από Βικούλα »

:bounce: :romance-heartstiny:
"Το να είσαι τέλειος είναι μια πρόκληση του «δεν μπορώ»
Το να είσαι ευτυχισμένος είναι η πρόκληση του «Θέλω»…" Β.Ν.
Πολέμα και οραματίσου! @};-
Άβαταρ μέλους
Δεκατριούλης
Δημοσιεύσεις: 4566
Εγγραφή: 29 Ιαν 2011 1:10 pm

Re: Η ΣΥΝΩΜΟΣΙΑ ΤΟΥ ΜΗΔΕΝΟΣ 4,5,6, 7,8,9

Δημοσίευση από Δεκατριούλης »

Η αγωνία κορυφώνεται... :x :x
Ας αφησουμε την κριτική για τους ανθρώπους γύρω μας και ας ακολουθησουμε τον δρόμο που δείχνει η καρδιά μας.
Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31520
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Η ΣΥΝΩΜΟΣΙΑ ΤΟΥ ΜΗΔΕΝΟΣ 4,5,6, 7,8,9

Δημοσίευση από Fotinoula »

:romance-hearteyes:
όσο ζούμε σε τούτον τον κόσμο, θα τον Ερωτευόμαστε με όλη μας την Αγνότητα, έτσι ώστε να πάμε στον Θεό γεμάτοι από Αγάπη και όχι γεμάτοι από φόβο... :x
Άβαταρ μέλους
margaritarenia
Δημοσιεύσεις: 16493
Εγγραφή: 04 Μάιος 2007 4:02 pm

Re: Η ΣΥΝΩΜΟΣΙΑ ΤΟΥ ΜΗΔΕΝΟΣ 4,5,6, 7,8,9

Δημοσίευση από margaritarenia »

8-> :romance-smileyheart:
Απόφαση να μην επιτρέψω σε κανεναν να με εκπλήξει. Ο μονος που εχει αυτο το δικαίωμα είναι ο Εαυτος μου και ο Θεος μεσα μου :romance-heartbeating:
https://m.youtube.com/watch?v=3YDz-ftqr1g#dialog

Επιστροφή στο “ΠΑΡΑΜΥΘΙΑ”