Η ΣΥΝΩΜΟΣΙΑ ΤΟΥ ΜΗΔΕΝΟΣ (1,2,3)

Άβαταρ μέλους
CHRYSSOULA
Δημοσιεύσεις: 882
Εγγραφή: 04 Σεπ 2008 9:43 pm

Η ΣΥΝΩΜΟΣΙΑ ΤΟΥ ΜΗΔΕΝΟΣ (1,2,3)

Δημοσίευση από CHRYSSOULA »

H ΣΥΝΩΜΟΣΙΑ ΤΟΥ ΜΗΔΕΝΟΣ
(1,2,3)

Ήταν ένα ζεστό φθινοπωριάτικο πρωινό όταν ο μοναχός Σεζάριος, έχοντας τελειώσει με τις καθημερινές του εργασίες στο Μοναστήρι της Ζωοδόχου Φλόγας, αποφάσισε να πάει στα κοντινά λειβάδια προκειμένου να μαξέψει ρίγανη, φασκόμηλο, χαμομήλι και άλλα βότανα.

Κάποια στιγμή κάθησε σε μια πέτρα για να ξεκουραστεί και αναπόλησε τα γεγονότα που τον έφεραν στο κατώφλι της μονής!!

Ο μοναχός Σεζάριος ήταν μέσης ηλικίας και προτού ενταχθεί στο τάγμα της Ζωοδόχου Φλόγας δούλευε σε ένα μικρό χωριό σαν ράφτης. Όμως ο Δούκας της περιοχής είχε βάλει δυσβάσταχτους φόρους σε όλους τους κατοίκους των γύρω χωριών και οι δουλειές στο ραφτάδικο είχαν πολύ περιοριστεί.
Ο Σεζάριος δεν είχε δική του οικογένεια αλλά φρόντιζε την χήρα αδελφή του Εβελίνα με τα δυό της παιδιά, που δεν είχαν κανένα προστάτη μετά τον θάνατο του πατέρα τους από σοβαρή ασθένεια.
Κάποια στιγμή που δεν είχαν πια καθόλου χρήματα για να προμηθευτούν τα απαραίτητα ένα φίλος του Σεζάριου, ο Οράτιος, του ανέφερε, ότι είχε ενταχθεί σε ένα τάγμα μοναχών και είχε αντιμετωπίσει με αυτό το τρόπο το φάσμα της πείνας. Το μοναστήρι είχε πάντα χρήματα και τρόφιμα και έτσι μπορούσε να καλύψει τις δικές του ανάγκες αλλά και αυτές των ηλικιωμένων γονιών του.
Ο Σεζάριος θέλησε να μάθει περισσότερα και ο Οράτιος του ανέφερε, ότι είχε ακούσει από τον ηγούμενο αλλά και από άλλους μοναχούς, ότι υπήρχε πάντα ανάγκη για περισσοτέρους μοναχούς στο μοναστήρι. Όμως όποιος γινόταν μέλος της αδελφότητας της Ζωοδόχου Φλόγας εγκατέλειπε την οικογένεια του, ορκιζόταν αιώνια αφοσίωση στα πιστεύω του τάγματος και έπαιρνε όρκο σιωπής!!!!
Παιρνούσε μια περίοδο δοκιμασίας και μετά γινόταν μόνιμο μέλος του τάγματος.
Όμως όποιος γινόταν μόνιμο μέλος δεν μπορούσε με κανένα τρόπο να εγκαταλείψει το τάγμα, γιατί θα αντιμετώπιζε μετά σοβαρές κυρώσεις!!! Ο Οράτιος δεν είχε γίνει ακόμα μόνιμος αλλά είχε ακούσει από άλλους παλαιότερους μοναχούς,ότι κάποιοι μόνιμοι εξαφανιζόντουσαν ξαφνικά από το μοναστήρι για αυτό υπήρχε πάντα ανάγκη στην μονή για νέους δόκιμους.!!!
Οι μοναχοί έβγαιναν σπάνια έξω αλλά ο Οράτιος ήταν παραγγελιοδόχος και πήγαινε συχνά στην αγορά του κοντινού χωριού για προμήθειες του μοναστηριού. Έτσι είχε λίγο χρόνο να βλέπει τους γονείς του και να τους αφήνει κάποιες προμήθειες προκειμένου να επιβιώνουν.
Ο Σεζάριος του ανέφερε την δύσκολη κατάσταση που περνούσε αυτός και αδελφή του με τα παιδιά της και τον ρώτησε αν μπορούσε να ενταχθεί και αυτός στο τάγμα, ώστε να μπορέσει να τους βοηθήσει, για να μη πεθάνουν από την πείνα.
«Πρέπει να το σκεφθείς καλά του απάντησε ο Οράτιος, γιατί αν σε συστήσω σαν δόκιμο μέλος θα έχω και εγώ μερίδιο ευθύνης αν κάτι δεν πάει καλά. Οι κανόνες είναι πολύ αυστηροί για την ένταξη νέων μελών
Σου αφήνω κάποιες προμήθειες τώρα για την οικογένεια σου συνέχισε ο Οράτιος και όταν ξαναπεράσω μου αναφέρεις την απόφαση σου, που πρέπει να είναι οριστική και αμετάκλητη.!!»

Ο Σεζάριος συζήτησε με την αδελφή του το θέμα της ένταξης του στο τάγμα και εκείνη του πρότεινε να το ξανασκεφθεί καλά. Μπορεί να είχαν μεγάλη ανάγκη αλλά εκείνη είχε πίστη στον Θεό, ότι δεν θα τους εγκατέλειπε.!!!

Εκείνο το βράδυ ο Σεζάριος προσευχήθηκε βαθιά να μπορέσει να πάρει την σωστή απόφαση. Γνώριζε, ότι η δική του πίστη στον Θεό ήταν βαθιά χωρίς όμως τις θρησκευτικές εξάρσεις. Εκείνος ένοιωθε τον Θεό παντού και τώρα αν έμπαινε σε ένα μοναστήρι θα έπρεπε να ακολουθεί το τυπικό και τις αρχές του τάγματος που ίσως δεν ταίριαζαν με τα δικά του πιστεύω!!!

Το επόμενο πρωί είδε την Εβελίνα να τον κοιτάζει με ανησυχία. Η μικρή της κόρη είχε ανεβάσει αποβραδίς υψηλό πυρετό και δεν μιλούσε ούτε άνοιγε τα μάτια της. Έπρεπε να την δει γιατρός άμεσα!!!! Η Εβελίνα έβγαλε κάτι παλιά κοσμήματα από ένα σκαλιστό κουτί, που είχε φυλάξει για ώρα ανάγκης, και τα έδωσε στον Σεζάριο να τα ανταλλάξει σε κάποιο εμπορικό του χωριού με χρήματα προκειμένου να πληρωθεί ο γιατρός και τα φάρμακα.

Ο Σεζάριος τα πήρε σκεφτικός και τράβηξε να τα πάει σε κάποιο έμπορο χρυσού που είχε το μαγαζί του λίγο έξω από τον κεντρικό δρόμο της πόλης.
Καθώς περπατούσε συλλογισμένος έπεσε επάνω στον Οράτιο.!!! Εκείνος μόλις τον είδε τον πήρε παράμερα και του ανέφερε, ότι μίλησε για αυτόν στον υπεύθυνο της μονής για τους νέους δόκιμους και αυτός του απάντησε, ότι θα έπρεπε να τον δει και να μιλήσει μαζί του προτού τον δεχθούν στο τάγμα.
Ο Σεζάριος κούνησε στενοχωρημένα το κεφάλι του και αποκρίθηκε, ότι η ανηψιά του αντιμετώπιζε σοβαρό πρόβλημα υγείας και δεν μπορούσε να αφήσει τώρα μόνη την αδελφή του. Τότε ο Οράτιος έβγαλε από τον μανδύα του ένα πουγκί με νομίσματα και του το έδωσε. Πάρτα, του είπε, για να γίνει γρήγορα καλά η μικρή και εμείς θα ξαναμιλήσουμε.
Δεν μπορώ να τα δεχθώ, είπε διστακτικά ο Σεζάριος, γιατί δεν θα μπορέσω ποτέ να σου τα επιστρέψω!!!
Δεν στα δίνω εγώ αλλά στα προσφέρει το μοναστήρι απάντησε αινιγματικά ο Οράτιος. Ίσως και συ με την σειρά σου βοηθήσεις αργότερα με κάποιο τρόπο τη μονή.!!!
Θα χαρώ να βοηθήσω με όποιο τρόπο μπορώ απάντησε ανακουφισμένα ο Σεζάριος !!
Πήρε τα χρήματα που του έδωσε ο Οράτιος και έτρεξε στον γιατρό του χωριού.
Πήγαν μαζί στο σπίτι και αφού ο γιατρός εξέτασε την μικρή βρήκε, ότι έπασχε από κάποια παιδική ασθένεια, συνέστησε κάποια φάρμακα και καλή διατροφή.
Πραγματικά με τα χρήματα που πήρε ο Σεζάριος από τον Οράτιο αγόρασε πολλές προμήθειες για το σπίτι και τα φάρμακα για την μικρή του ανηψιά. Σε λίγο καιρό το κοριτσάκι ήταν εντελώς καλά.
Ένα πρωινό ο Σεζάριος δέχθηκε την επίσκεψη του Οράτιου. Του ανέφερε, ότι ο μοναχός που τοποθετούσε τις προμήθειες στα κελάρια της μονής εξαφανίστηκε χωρίς να αφήσει κανένα ίχνος πίσω του και είχαν απόλυτη ανάγκη από κάποιον να παραλαμβάνει τις προμήθειες και να τις ταξινομεί στα κελάρια, ώστε να γνωρίζουν τις ελλείψεις της μονής σε διάφορα είδη.!!!

Σου παρουσιάζεται μια μεγάλη ευκαιρία τώρα συνέχισε ο Οράτιος, γιατί ο υπεύθυνος λόγω ανάγκης δεν θα σε περάσει από εξονυχιστική εξέταση. Έχω εγγυηθεί εγώ για σένα και έτσι θα μπορέσεις να βρεις μια θέση στην μονή. Σε λίγο καιρό εγώ θα γίνω μόνιμος και θα αναλάβω νέα καθήκοντα οπότε την θέση του παραγγελιοδόχου θα πάρεις εσύ. Με την ταξινόμηση στα κελάρια θα γνωρίζεις ήδη τις ανάγκες τις μονής και θα κάνεις τις ανάλογες παραγγελίες. Ο ταμίας της μονής θα σου δίνει κάθε εβδομάδα ένα ποσό και συ θα κινείσαι ανάλογα. Έτσι θα μπορείς να βλέπεις την αδελφή σου και τα ανήψια σου και να τους βοηθάς στις δικές τους ανάγκες.
Φυσικά θα μένεις στο μοναστήρι και δεν θα συζητάς με κανένα ούτε με την αδελφή σου για ο,τιδήποτε σχετικό με την μονή. Αυτό είναι όρος απαράβατος.!!!!
Λοιπόν τι λες;;;
Θα έλθω Οράτιε είπε μετά από ολιγόλεπτη σκέψη ο Σεζάριος! Η ανηψιά μου είναι εντελώς καλά και με τα χρήματα που μας έδωσες πήρα αρκετές προμήθειες ώστε η αδελφή μου θα περάσει με αυτές για μεγάλο χρονικό διάστημα.
Έτσι ο Σεζάριος χαιρέτησε τους αγαπημένους του και ακολούθησε τον Οράτιο. Η Εβελίνα τον έβλεπε που απομακρυνόταν και προσευχόταν στον Θεό να τον προστατεύσει! Δεν μπορούσε να το εξηγήσει αλλά είχε ένα προαίσθημα μέσα της, ότι ο αδελφός της έμπαινε σε μεγάλο κίνδυνο!!
Έτσι ο Σεζάριος παρουσιάστηκε στον υπεύθυνο του μοναστηριού και εκείνος τον δέχθηκε σαν δόκιμο θεωρώντας την γνώμη του Οράτιου, που ήταν πολλά χρόνια στο μοναστήρι, ως εγγύηση!!!
Ο Σεζάριος σταμάτησε την ονειροπόληση έβαλε τα βότανα που είχε μαζέψει σε ένα μικρό τσουβαλάκι που κουβαλούσε και επέστρεψε στο μοναστήρι!!!

./.

Η ζωή κυλούσε ήρεμα εκεί και ο Σεζάριος ήταν πολύ απασχολημένος με το να καταγράφει τα εμπορεύματα που παραλάμβανε τα οποία τα ταξινομούσε κατά ομάδες υλικών. Επίσης ανέγραφε έξω από κάθε σακκί ή δοχείο την ποσότητα που περιείχε το καθένα, ώστε όταν οι μοναχοί που ασχολιόντουσαν με την κουζίνα ζητούσαν κάποια υλικά ο Σεζάριος τους τα έδινε και τα αφαιρούσε από την λίστα του.
Η αποθήκη που έβαζε τα εμπορεύματα ο Σεζάριος ήταν πάρα πολύ μεγάλη και πολλές φορές σκεφτόταν, ότι με τόσα τρόφιμα που υπήρχαν εκεί θα μπορούσαν να τραφούν ολόκληρα χωριά. Το μαναστήρι τελούσε υπό την προστασία του Δούκα και το είχε εξαιρέσει από την επιβολή φόρων.
Ένα πρωινό καθώς ήταν κάτω στην αποθήκη ο Σεζάριος και ασχολιόταν με τις συνηθισμένες του εργασίες σκέφτηκε να μετακινήσει κάποια σακκιά με κριθάρι και να τα τοποθετήσει κοντά σε αυτά με το στάρι ώστε να έχει όλα τα σιτηρά μαζί.
Μόλις μετέφερε όλα τα σακκιά με το κριθάρι σε άλλο σημείο πρόσεξε, ότι το μέρος του πατώματος που ακουμπούσαν είχε σκαλισμένους σε σειρά τους αριθμούς ΕΝΑ-ΔΥΟ-ΤΡΙΑ Έσκυψε και κοίταξε καλύτερα από κοντά και ακουμπώντας τα δάκτυλα του επάνω ένοιωσε, ότι οι αριθμοί ήταν ανάγλυφοι και στο κάτω άκρο υπήρχε μια μικρή σχισμή που έμοιαζε με κλειδαριά. Δοκίμασε κάποια από τα κλειδιά που είχε, γιατί μέσα στην αποθήκη υπήρχαν και μικρότερα δωμάτια όπου υπήρχαν τοποθετημένα πιθάρια με λάδι, βούτυρο και ζάχαρη, αλλά δεν ταίριαζε κανένα.


Ο Σεζάριος σήκωσε τους ώμους του αδιάφορα και σκέφθηκε, ότι ίσως ήταν έτσι μαρκαρισμένα για να βρίσκουν οι μοναχοί εύκολα τις θέσεις των σάκκων και δεν ξανασχολήθηκε με το θέμα.
Ύστερα από λίγες ημέρες παρατήρησε μια ιδιαίτερη κινητικότητα στην μονή. Οι μοναχοί καθάριζαν τα πατώματα, έτριβαν τα σκεύη και ετοίμαζαν εκλεκτά φαγητά.
Ο Σεζάριος δεν ήξερε τι συνέβαινε και ήθελε να ρωτήσει διακριτικά χωρίς να δείξει περιέργεια, γιατί οι μοναχοί δεν μιλούσαν πολύ.!
Όμως δεν χρειάστηκε να ρωτήσει, γιατί ήλθε και τον βρήκε ο ταμίας και αφού του έδωσε αρκετά χρήματα του είπε να προμηθευτεί το ταχύτερο τα εκλεκτότερα κρασιά, γιατί σε λίγες ημέρες ο Δούκας και η συνοδεία του θα επισκεφτόντουσαν το μοναστήρι.
«Συγγνώμη αδελφέ, είπε με απορία ο Σεζάριος, δεν πρέπει να το φροντίσει αυτό ο Οράτιος;; Εγώ απλά ταξινομώ τις παραγγελίες.!!!»
«Από σήμερα είσαι και παραγγελιοδόχος αποκρίθηκε κοφτά ο ταμίας. Εσύ γνωρίζεις τι υπάρχει στην αποθήκη και εσύ θα φροντίζεις να το αναπληρώνεις τακτικά.!»
Επειδή η έκπληξη ήταν ολοφάνερη στο πρόσωπο του Σεζάριου, ο ταμίας συμπλήρωσε βλοσυρά.:
«Ο Οράτιος εξαφανίστηκε!!! Σίγουρα βαρέθηκε και εγκατέλειψε κρυφά την μονή, όπως έκαναν και άλλοι πριν από αυτόν, φοβούμενος τις κυρώσεις!!!»
Ο Σεζάριος κρατώντας την ψυχραιμία του πήρε τα χρήματα από τον ταμία και είπε, ότι θα φρόντιζε να αγοράσει τα καλύτερα κρασιά για τους επισκέπτες τους.
Όταν βρέθηκε μόνος του στο κελί του ένοιωσε, ότι βούιζε το κεφάλι του.
Ο Οράτιος το έσκασε;;; μουρμούρισε με κατάπληξη!!! Εκείνος περίμενε πως και πως να γίνει μόνιμος και τώρα εξαφανίστηκε;; συνέχισε να διερωτάται ο Σεζάριος.
Αυτό ήταν κάτι που δεν το χωρούσε ο νους του!!!!!!
Τελικά κάτι συμβαίνει σε αυτή την μονή αναλογίστηκε, γιατί ύστερα από κάποιο χρονικό διάστημα οι μοναχοί εξαφανίζονται με περίεργο τρόπο!!!
Βγήκε από το κελί του, που βρισκόνταν πολύ κοντά στην αποθήκη, και τράβηξε για την μεριά του μοναστηριού όπου έδεναν το κάρο με τα μουλάρια. Με αυτό συνήθως κατέβαινε στο χωριό ο Οράτιος για να πάρει τις προμήθειες.
Ο Σεζάριος παρατήρησε το κάρο και πρόσεξε, ότι δύο σανίδες στον πάτο του ήταν κάπως χαλαρές. Τις έσπρωξε προς την μια μεριά και παρατήρησε, ότι από κάτω υπήρχαν κάποια σακκιά και μερικά δοχεία. Κατάλαβε αμέσως, ότι με αυτόν τον τρόπο ο Οράτιος προμήθευε την οικογένεια του με τρόφιμα. Όμως φαίνεται, ότι κάτι του συνέβηκε ξαφνικά, αναλογίστηκε ο Σεζάριος, και δεν πρόλαβε να παραδώσει αυτά που είχε κρύψει!! Έτσι ανέβηκε εκείνος στο κάρο και το οδήγησε προς την έξοδο του μοναστηριού. Στην πύλη ανακοίνωσε στον μοναχό που την άνοιγε και την έκλεινε, ότι θα πήγαινε στο εξής αυτός για προμήθειες στο χωριό. Ο μοναχός κούνησε το κεφάλι του χωρίς το παραμικρό ξάφνιασμα και άνοιξε την πύλη για να περάσει το κάρο.!!!
Ο Σεζάριος κατηφόρισε προς το χωριό και ύστερα από λίγο έστριψε σε ένα μονοπάτι.
Προχώρησε λίγα μέτρα και σταμάτησε σε ένα αγροτόσπιτο. Χτύπησε την πόρτα και μια ηλικιωμένη γυναίκα του άνοιξε. Ήταν η μητέρα του Οράτιου.
Ο Σεζάριος την χαιρέτησε και την ρώτησε αν ο Οράτιος βρισκόταν στο σπίτι. Εκείνη έδειξε έκπληξη και του απάντησε, ότι εδώ και πολλές ημέρες ο Οράτιος της είχε αναφέρει, ότι θα έπαιρνε τους όρκους του μόνιμου μοναχού και θα ήταν δύσκολο να βλέπονται. Θα της έστελνε όμως τα απαραίτητα με τον φίλο του τον Σεζάριο.

Εγώ είμαι ο Σεζάριος απάντησε εκείνος αλλά επειδή δεν έχουμε συναντηθεί καθόλου αυτό το διάστημα και δεν γνωρίζω τις ανάγκες σας, σας έφερα κάποια λίγα πράγματα
Πήγε στο κάρο και αφού σήκωδε τις δύο σανίδες από το κάτω μέρος του, έβγαλε δύο σακκιά με αλεύρι, κριθάρι και ένα δοχείο με λάδι και τα άφησε στην γυναίκα.
Της τόνισε, ότι δεν έπρεπε να αναφέρει ποτέ σε κανένα ο,τιδήποτε για αυτόν ή τον Οράτιο. Η γυναίκα κούνησε το κεφάλι της καταφατικά και ο Σεζάριος απομακρύνθηκε.
Η επόμενη στάση του Σεζάριου ήταν στο σπίτι του. Είχε πολύ καιρό να δει την αδελφή του και τα παιδιά. Άφησε το κάρο έξω από το σπίτι και κτύπησε την πόρτα. Του άνοιξε η Εβελίνα η οποία έβγαλε μια κραυγή χαράς και έπεσε στην αγκαλιά του.
Τα δύο αδέλφια μίλησαν για αρκετή ώρα και ο Σεζάριος ανέφερε στην Εβελίνα για την εξαφάνιση του Οράτιου.
Εκείνη του εξομολογήθηκε, ότι την ημέρα που έφυγε για την μονή με τον Οράτιο ένοιωσε ένα περίεργο προαίσθημα και φοβήθηκε για αυτόν. Τώρα μάθαινε για την εξαφάνιση του Οράτιου. Σίγουρα υπάρχουν κρυμμένα μυστικά μέσα στο μοναστήρι είπε συλλογισμένα η Εβελίνα και αν κάποιος τα ανακαλύψει το επόμενο βήμα είναι η εξαφάνιση του!!!
Και εγώ κάτι τέτοιο πιστεύω της απάντησε ο Σεζάριος προσπαθώντας να μη δείξει ανησυχία και την τρομάξει.!!
Πρόσεχε πολύ αδελφέ μου είπε η Εβελίνα!!! Ποτέ μα ποτέ μη αναφέρεις σε κανένα ό,τι παράξενο δεις να συμβαίνει εκεί μέσα, γιατί δεν θα ήθελα να σε χάσω!!!!
Ο Σεζάριος της υποσχέθηκε, ότι θα είναι προσεκτικός και αφού άφησε και σε εκείνη κάποιες προμήθειες έφυγε. Ευτυχώς τα παιδιά ήταν στο σχολείο και έτσι δεν τον είδαν. Δεν θα ήθελε να μαθευτεί από φλυαρία των παιδιών η επίσκεψη στο σπίτι του, τώρα που αναλάμβανε αυτός τις προμήθειες.!!!!
Ο Σεζάριος τράβηξε για την αγορά και αφού αγόρασε τα εκλεκτότερα κρασιά πήρε τον δρόμο της επιστροφής για τον μοναστήρι. Όμως ένας από τους προμηθευτές που τον είδε στην αγορά τον σταμάτησε και τον ρώτησε τι συνέβηκε στον Οράτιο, γιατί είχε πολύ καιρό να τον δει.
Ο Σεζάριος απάντησε ατάραχα, ότι ανέλαβε άλλες ασχολίες και τις προμήθειες θα τις έκανε στο εξής αυτός.
Ο Σεζάριος είχε αρχίσει να γίνεται καχύποπτος και η ερώτηση του προμηθευτή του φάνηκε σαν να τον προκαλούσε να πει κάτι παραπάνω!!!!
Αμίλητος συνέχισε τον δρόμο για το μοναστήρι !!!!
Όταν έφθασε πήγε να βρει τον ταμία για να του επιστρέψει τα χρήματα που περίσσεψαν από την αγορά των κρασιών αλλά εκείνος του είπε να τα κρατήσει για να συμπληρώσει τις επόμενες προμήθειες.

Σε δύο ημέρες όλοι οι μοναχοί συγκεντρώθηκαν στο προαύλιο της μονής για να υποδεχθούν τον Δούκα. Η μεγάλη πύλη άνοιξε διάπλατα για να περάσει η άμαξα του και σε λίγο εκείνος κατέβηκε από αυτήν ακολουθούμενος από τρεις άνδρες.
Ο Σεζάριος παρατηρούσε τους υψηλούς καλεσμένους που κατέβαιναν ένας ένας από την άμαξα και όταν βγήκαν όλοι έμεινε κατάπληκτος. Στο μανίκι του βραχίονα του δεξιού τους χεριού ήταν κεντημένος από ένας αριθμός.
Οι τρεις ακόλουθοι του Δούκα έφεραν στα μανίκια τους τους αριθμούς:
ΕΝΑ-ΔΥΟ- ΤΡΙΑ!!!!!


./.

Συνεχίζεται….
Η Ευγνωμοσύνη δονεί κάθε κύτταρο μου !!!
Άβαταρ μέλους
CHRYSSOULA
Δημοσιεύσεις: 882
Εγγραφή: 04 Σεπ 2008 9:43 pm

Re: Η ΣΥΝΩΜΟΣΙΑ ΤΟΥ ΜΗΔΕΝΟΣ (1,2,3)

Δημοσίευση από CHRYSSOULA »

Την έμπνευση για αυτή την ιστορία που εκτυλίσσεται σε ένα μοναστήρι μου την έδωσε η υποκρισία και των 2 εκκλησιών καθώς και οι ραδιουργίες μοναχών, ηγουμένων κλπ.
Τα συμπεράσματα δικά σας!!!!

:romance-heartbeating: :romance-heartbeating: :romance-heartbeating:
Η Ευγνωμοσύνη δονεί κάθε κύτταρο μου !!!
Άβαταρ μέλους
Ταρούλα
Δημοσιεύσεις: 29912
Εγγραφή: 16 Αύγ 2011 6:45 pm

Re: Η ΣΥΝΩΜΟΣΙΑ ΤΟΥ ΜΗΔΕΝΟΣ (1,2,3)

Δημοσίευση από Ταρούλα »

Χρυσουλίτσα >:d< >:d< >:d<

:bounce:
Η μόνη βεβαιότητα που μπορείς να έχεις στην ζωή σου είναι μόνο μέσα στην Πίστη, πως ό,τι έρθει, πάντα το Πνεύμα θα δρα εντός σου... Η καρδιά φωτίζει τον σκοτεινό δρόμο της ζωής... Β.Ν. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27248
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Re: Η ΣΥΝΩΜΟΣΙΑ ΤΟΥ ΜΗΔΕΝΟΣ (1,2,3)

Δημοσίευση από Ellaki »

ανυπομονώ για την συνέχεια :romance-heartsthree: :romance-heartsthree: :romance-heartsthree:
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Annoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33486
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 2:43 pm

Re: Η ΣΥΝΩΜΟΣΙΑ ΤΟΥ ΜΗΔΕΝΟΣ (1,2,3)

Δημοσίευση από Annoula »

:romance-smileyheart: :romance-smileyheart: :romance-smileyheart:
Αν ο Θεός είναι η πρωταρχική Αιτία η Αγάπη θα είναι το αποτέλεσμα
Πατέρα μου/Μητέρα μου, είναι παιδί της Αλήθειας και μόνο αυτή είναι ο δρόμος ο δικός μου προς εσένα
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
nondas
Δημοσιεύσεις: 9937
Εγγραφή: 18 Απρ 2010 1:17 am

Re: Η ΣΥΝΩΜΟΣΙΑ ΤΟΥ ΜΗΔΕΝΟΣ (1,2,3)

Δημοσίευση από nondas »

>:d< :x
Άβαταρ μέλους
Giotoula
Δημοσιεύσεις: 12289
Εγγραφή: 10 Φεβ 2010 2:40 am

Re: Η ΣΥΝΩΜΟΣΙΑ ΤΟΥ ΜΗΔΕΝΟΣ (1,2,3)

Δημοσίευση από Giotoula »

O:-) :x :x :x
"Πολέμα και Οραματίσου"...
Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23105
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Re: Η ΣΥΝΩΜΟΣΙΑ ΤΟΥ ΜΗΔΕΝΟΣ (1,2,3)

Δημοσίευση από Danielli »

:)

Παω για τη συνεχεια! :romance-inlove:
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: Η ΣΥΝΩΜΟΣΙΑ ΤΟΥ ΜΗΔΕΝΟΣ (1,2,3)

Δημοσίευση από Vasoula »

τρέχω για την συνέχεια :animals-dogrun:
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23391
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Η ΣΥΝΩΜΟΣΙΑ ΤΟΥ ΜΗΔΕΝΟΣ (1,2,3)

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

:x :x O:-) O:-) :bounce: >:d< >:d< >:d<
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Ιωαννάκι
Δημοσιεύσεις: 17532
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2010 10:53 pm

Re: Η ΣΥΝΩΜΟΣΙΑ ΤΟΥ ΜΗΔΕΝΟΣ (1,2,3)

Δημοσίευση από Ιωαννάκι »

:romance-heartstiny:
Θυμάμαι-Πιστεύω-Ζω :romance-heartbeating:
Όσο μακρύτερα ο Θεός, τόσο μακρύτερα πηγαίνω... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Λιζούλα
Δημοσιεύσεις: 17536
Εγγραφή: 21 Απρ 2010 1:06 pm

Re: Η ΣΥΝΩΜΟΣΙΑ ΤΟΥ ΜΗΔΕΝΟΣ (1,2,3)

Δημοσίευση από Λιζούλα »

:romance-heartstiny:
Ας είμαι και ο μόνος ΄Ανθρωπος που πιστεύει στην Δύναμη της Αγάπης, δεν παίρνω ποτέ τον Λόγο μου πίσω...Θα την υπηρετώ, ακόμα κι αν μείνω μόνη και αξιοκατάκριτη από αυτούς που όφειλαν να είναι οι αγαπημένοι μου... ΓΙΑΤΙ ΜΠΟΡΩ!!!!
Άβαταρ μέλους
Βικούλα
Δημοσιεύσεις: 25987
Εγγραφή: 08 Φεβ 2012 4:24 pm

Re: Η ΣΥΝΩΜΟΣΙΑ ΤΟΥ ΜΗΔΕΝΟΣ (1,2,3)

Δημοσίευση από Βικούλα »

:romance-heartstiny: >:d< >:d< >:d<
"Το να είσαι τέλειος είναι μια πρόκληση του «δεν μπορώ»
Το να είσαι ευτυχισμένος είναι η πρόκληση του «Θέλω»…" Β.Ν.
Πολέμα και οραματίσου! @};-
Άβαταρ μέλους
Δεκατριούλης
Δημοσιεύσεις: 4566
Εγγραφή: 29 Ιαν 2011 1:10 pm

Re: Η ΣΥΝΩΜΟΣΙΑ ΤΟΥ ΜΗΔΕΝΟΣ (1,2,3)

Δημοσίευση από Δεκατριούλης »

Όμορφο :romance-heartbeating: :romance-heartbeating: @};-
Ας αφησουμε την κριτική για τους ανθρώπους γύρω μας και ας ακολουθησουμε τον δρόμο που δείχνει η καρδιά μας.
Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31518
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Η ΣΥΝΩΜΟΣΙΑ ΤΟΥ ΜΗΔΕΝΟΣ (1,2,3)

Δημοσίευση από Fotinoula »

O:-) πάω για την συνέχεια :))

Χρυσουλίτσα :*
όσο ζούμε σε τούτον τον κόσμο, θα τον Ερωτευόμαστε με όλη μας την Αγνότητα, έτσι ώστε να πάμε στον Θεό γεμάτοι από Αγάπη και όχι γεμάτοι από φόβο... :x

Επιστροφή στο “ΠΑΡΑΜΥΘΙΑ”