ΤΟ ΣΤΑΥΡΟΔΡΟΜΙ ΤΗΣ ΣΥΝΑΝΤΗΣΗΣ

Άβαταρ μέλους
CHRYSSOULA
Δημοσιεύσεις: 882
Εγγραφή: 04 Σεπ 2008 9:43 pm

ΤΟ ΣΤΑΥΡΟΔΡΟΜΙ ΤΗΣ ΣΥΝΑΝΤΗΣΗΣ

Δημοσίευση από CHRYSSOULA »

ΤΟ ΣΤΑΥΡΟΔΡΟΜΙ ΤΗΣ ΣΥΝΑΝΤΗΣΗΣ

Έξω έπεφτε δυνατή βροχή και ο άνεμος φυσούσε μανιασμένα. Ένα μικρό κορίτσι καθόταν στο κεφαλόσκαλο μιας πόρτας προσπαθώντας να προφυλαχθεί από την κακοκαιρία. Ήταν 10 χρονών και λεγόταν Αργκίσα. Είχε σταράτο δέρμα και πελώρια μαύρα μάτια. Το προσωπάκι της είχε πόνο αλλά και καρτερία. Κλείνοντας τα μάτια της αναπολούσε την χώρα της και τους γονείς της. Είχε έλθει από πολύ μακριά από κάποια χώρα της Ανατολής όταν οι γονείς της σκοτώθηκαν σε κάποιο βομβαρδισμό. Εκείνη έφυγε μαζί με κάποιους συγγενείς με προορισμό μια νέα πατρίδα. Στον δρόμο όμως χωρίστηκαν και η Αργκίσα έμεινε μόνη να περιπλανάται σε μια άγνωστη χώρα, με ανθρώπους που μίλαγαν άλλη γλώσσα χωρίς χρήματα, χωρίς τα απαραίτητα για να ζήσει.
Η βροχή είχε αρχίσει να σταματάει και το μικρό κορίτσι αναρωτιόταν που να πάει. Στον καταυλισμό που έμενε προσωρινά δεν μπορούσε να επιστρέψει γιατί εκείνοι που έμεναν πια εκεί είχαν άγρια ένστικτα και θα αντιμετώπιζε πολλά προβλήματα μόνη και απροστάτευτη. Αυτός ήταν άλλωστε και ο λόγος που έφυγε από εκεί, γιατί καθώς προσπαθούσε να πάρει ένα καρβέλι ψωμί και λίγο νερό από αυτούς που το μοίραζαν καθημερινά, κάποιος την κλώτσησε, την κτύπησε και την ποδοπάτησε για να πάρει και την δική της μερίδα. Αυτό γινόταν καθημερινά. Είχε 3 ημέρες να φάει και να πιεί νερό κανονικά. Συνήθως έτρωγε κάτι ξεροκόμματα που έβρισκε πεταμένα και νερό από μισοάδεια μπουκάλια.
Φεύγοντας από τον καταυλισμό περπάτησε για πολύ ώρα μέχρι που έπιασε η δυνατή βροχή και έτρεξε σε ένα κεφαλόσκαλο για να προφυλαχθεί.
Τότε έκλεισε τα μάτια της και προσευχήθηκε με όλη της την καρδιά να βρει μια στέγη και λίγη τροφή μέχρι να αποφασίσει πώς να προχωρήσει.
Τότε ακούστηκε ένα δυνατό γαύγισμα και ένας σκύλος παρουσιάστηκε μπροστά της.
Το κοριτσάκι δεν γνώριζε τι διαθέσεις είχε το ζώο αλλά εκείνο έδειχνε φιλικό και κουνούσε την ουρά του. Σε λίγο φάνηκε ένας άνδρας που φορούσε σκούρα μαύρα γυαλιά και κρατούσε ένα λευκό μπαστούνι.
«Τι συμβαίνει Ζόργκαν» ρώτησε ο άνδρας το σκυλί. Ποιος είναι εκεί;;
Η Αργκίσα κρατούσε σχεδόν την αναπνοή της μη θέλοντας να τραβήξει την προσοχή του άνδρα αλλά ο σκύλος συνέχισε να γαυγίζει και να στριφογυρίζει κοντά της.
Ο άνδρας πλησίασε κοντύτερα και με την άκρη του μπαστουνιού του άρχισε να ανιχνεύει τον χώρο όταν άγγιξε το παπούτσι του μικρού κοριτσιού.
Άγγιξε μετά με το χέρι του το ποδαράκι της και ενώ η Αργκίσα ήταν έτοιμη να μπήξει τα κλάματα ο άνδρας την ρώτησε με ήρεμη φωνή ποια ήταν και πως βρέθηκε εκεί. Το κοριτσάκι με τρεμάμενη φωνή και με τις λίγες λέξεις που είχε μάθει στον καταυλισμό του είπε, το όνομα της και ότι είχε φύγει από εκείνο το μέρος, γιατί κινδύνευε η ζωή της. Του ανέφερε, ότι είχε χάσει κάθε δικό της πρόσωπο και ήταν εντελώς μόνη της.
Ο άνδρας της είπε τότε να μη φοβάται, γιατί στο εξής θα την φρόντιζε αυτός.
Της είπε, ότι τον έλεγαν Φερόντ, ότι ήταν τυφλός και ήταν μουσικός.
Της άπλωσε το χέρι του και το κοριτσάκι το έπιασε και σηκώθηκε. Έτσι ο Φερόντ και η Αργκίσα άρχισαν να προχωρούν μαζί στο δρόμο που το πεπρωμένο είχε χαράξει για αυτές τις δύο ψυχές






Αφού περπάτησαν μαζί για κάμποσο, ο Φερόντ σταμάτησε ύστερα από λίγο μπροστά από ένα όμορφο διώροφο σπίτι με κήπο.
Άνοιξε την καγκελόπορτα και ο σκύλος όρμησε μέσα. Ο μουσικός γύρισε στο κοριτσάκι και της είπε να περάσει και εκείνη μέσα.
Εκείνη δίστασε προς στιγμή αλλά το ένστικτό της της έλεγε, ότι δεν κινδύνευε από αυτόν τον άνδρα που έδειχνε να ενδιαφέρεται για αυτήν πραγματικά.
Έτσι η Αργκίσα άφησε κάθε δισταγμό στην άκρη και τον ακολούθησε μέσα στο σπίτι.
Το σπίτι ήταν μεγάλο αλλά πολύ απλό. Ο Φερόντ περπατούσε μέσα σε αυτό πολύ άνετα λες και γνώριζε κάθε γωνιά του. Της έδειξε μια πόρτα στο βάθος ενός διαδρόμου όπου ήταν ένα δωμάτιο με ένα απλό κρεβάτι, μια ντουλάπα και ένα μικρό μπάνιο. Της είπε, ότι στο εξής αυτό θα ήταν το δωμάτιο της και μπορούσε να έμενε εκεί όσο ήθελε.
Η Αργκίσα τον ευχαρίστησε με δάκρυα στα μάτια, γιατί ένοιωθε, ότι από τότε που έχασε τους γονείς της πρώτη φορά κάποιος ξένος της έδειχνε τέτοια καλοσύνη.
Ο Φερόντ της είπε, ότι υπήρχε γάλα στο ψυγείο και μπισκότα σε κάποια ντουλάπια της κουζίνας και θα μπορούσε να φάει κάτι πρόχειρα. Εκείνος θα πήγαινε στο κοντινό παντοπωλείο και θα αγόραζε κάποια τρόφιμα. Στο σπίτι ερχόταν κάθε ημέρα μια γυναίκα και το καθάριζε, όταν εκείνος έλειπε για πρόβες ή συναυλίες και μαγείρευε για εκείνον και τον σκύλο του. Εκείνη φρόντιζε και για τις προμήθειες. Όμως αυτή την εβδομάδα δεν είχε πάει, επειδή της έτυχε κάποιο οικογενειακό πρόβλημα, και θα φρόντιζε εκείνος για την αγορά των απαραίτητων.
Η Αργκίσα τον ρώτησε αν ήθελε να πάει μαζί του για να τον βοηθήσει με την αγορά και το μαγείρεμα, γιατί παρόλο που ήταν μικρή στην ηλικία γνώριζε όλες τις δουλειές του σπιτιού.
Ο Φερόντ την ρώτησε πόσο χρονών ήταν και εκείνη απάντησε ντροπαλά 10
Ο Φερόντ ακούγοντας την ηλικία της θυμήθηκε, ότι ήταν και αυτός στην ίδια ηλικία όταν έχασε τους γονείς του σε τροχαίο ατύχημα και εκείνος τραυματίστηκε σοβαρά χάνοντας την όραση του. Τον είχε αναλάβει τότε μια θεία του που ήταν χήρα και τον φρόντιζε σαν παιδί της. Εκείνη τον είχε βοηθήσει να σπουδάσει και να ακολουθήσει το όνειρο του που ήταν η μουσική. Τώρα ήταν 28 ετών και παίζοντας μουσική με το βιολί του ένοιωθε ότι ταξίδευε σε μακρινούς τόπους και αυτό τον έκανε να ξεχνάει το πρόβλημα του. Είχε επισκεφθεί πολλούς γιατρούς μήπως και βρισκόταν κάποια λύση αλλά οι περισσότεροι ήταν αποθαρρυντικοί λέγοντας του, ότι η βλάβη στο οπτικό νεύρο ήταν σοβαρή και μη αναστρέψιμη.
Θυμήθηκε τότε, ότι ένα πρωινό γυρίζοντας σπίτι έπειτα από κάποια μαθήματα ένοιωσε την παρουσία ενός ζώου κοντά του. Ήταν ο Ζόργκαν που τον είχε φέρει σπίτι η θεία του. Από τότε αυτός ο σκύλος έγινε ο πιστός του σύντροφος αλλά και τα μάτια του.
Η θεία του όμως ήταν προχωρημένης ηλικίας και κάποια στιγμή έφυγε από την ζωή αφήνοντας τον ολομόναχο με το σκύλο του και την πιστή τους οικονόμο που τους φρόντιζε σαν να ήταν δική της οικογένεια.
Ο Φερόντ συνήλθε από την ονειροπόληση και συμφώνησε με την Αργκίσα να πάνε μαζί στο κοντινό παντοπωλείο. Ίσως το πεπρωμένο, σκέφθηκε, έφερε αυτό το παιδί κοντά του για να βοηθήσουν ο ένας τον άλλον.!!!
Έτσι αφού πήγαν στο παντοπωλείο και ψώνισαν τα απαραίτητα γύρισαν σπίτι και η Αργκίσα μπήκε στην κουζίνα για να μαγειρέψει.
Έφτιαξε ένα ανατολίτικο φαγητό με μικρά κομμάτια κρέας και λαχανικά που τόσο ο Φερόντ όσο και ο Ζόργκαν το βρήκαν πολύ νόστιμο.
Μετά ο Φερόντ πήρε το βιολί του και άρχισε να παίζει μια μελωδία



Το κοριτσάκι ακούγοντας την μουσική ένοιωσε δάκρυα να ανεβαίνουν στα μάτια της και αυθόρμητα άρχισε να τραγουδά κάποιο τραγούδι που γνώριζε από την πατρίδα της και που της το θύμιζε ο σκοπός του βιολιού.
Η φωνή της ήταν ζεστή και βελούδινη και ο Φερόντ ένοιωσε να συγκινείται βαθιά συναισθανόμενος την αγωνία της, τον πόνο και τα βάσανα που είχε περάσει. Κάποια στιγμή η φωνή της άρχισε να τρέμει και τότε ο Φερόντ σταμάτησε να παίζει και πλησιάζοντας την Αργκίσα της άνοιξε την αγκαλιά του.
Η μικρή τον αγκάλιασε και εκείνη και έμειναν πολύ ώρα έτσι νοιώθοντας μια βαθιά αγάπη ο ένας για τον άλλον.
Κάποια στιγμή ο Φερόντ την ρώτησε αν πήγαινε σχολείο και αν της άρεσε η μουσική.
Εκείνη αποκρίθηκε, ότι ο πατέρας της δίδασκε σε κάποιο σχολείο στην πατρίδα της και πήγαινε και εκείνη για ένα χρονικό διάστημα. Όλα αυτά μέχρι που άρχισαν οι βομβαρδισμοί. Μετά σταμάτησε και έμενε σπίτι με την μητέρα της. Όταν τα πράγματα χειροτέρεψαν οι γονείς της αποφάσισαν να φύγουν. Όμως μια βόμβα έπεσε στο σπίτι τους και οι γονείς της σκοτώθηκαν επί τόπου. Εκείνη ήταν εκείνη την ημέρα στο σπίτι του θείου της και αδελφού του πατέρα της, που αποφάσισε να την πάρει μαζί με την δική του οικογένεια στο δρόμο για μια νέα πατρίδα προς τις χώρες του Βορρά.
Τότε ο Φερόντ την ρώτησε αν θα ήθελε να μείνει μαζί του, να γραφεί σε σχολείο της περιοχής και να σπουδάσει, ότι της άρεσε. Η θεία του του είχε αφήσει κάποια χρήματα και εκείνος με την μουσική του τα κατάφερνε οπότε δεν θα της έλειπε τίποτα.
Η Αργκίσα ένοιωσε βαθιά ευγνωμοσύνη για την βοήθεια που της προσφερόταν και σφίγγοντας το χέρι του Φερόντ αποκρίθηκε, ότι θα έμενε μαζί του.
Την επομένη ο Φερόντ επισκέφθηκε κάποιο φίλο του δικηγόρο και του ζήτησε να κάνει όλες τις νόμιμες ενέργειες, ώστε η Αργκίσα να βγάλει τα νόμιμα χαρτιά παραμονής στην χώρα κάτω από την δική του κηδεμονία μια και ήταν ανήλικη.

Έτσι άρχισε η κοινή ζωή της Αργκίσα και του Φερόντ, δύο ανθρώπων κτυπημένων από γεγονότα που άλλαξαν ριζικά την ζωή τους.
Ο καιρός κύλισε γρήγορα και πέρασαν σχεδόν πέντε χρόνια από τότε που το πεπρωμένο έφερε κοντά αυτές τις δύο ψυχές. Η Αργκίσα είχε εξελιχθεί σε μια πολύ όμορφη έφηβη που δεν θύμιζε τίποτα από το φοβισμένο κοριτσάκι που είχε βρει κάποτε στο δρόμο ο Φερόντ. Που και που μόνο κάποια σκιά μελαγχολίας περνούσε από τα μάτια της που γρήγορα όμως την έδιωχνε. Ο Φερόντ είχε εξελιχθεί και εκείνος, γιατί ένοιωθε βαθιά αγάπη για την μικρούλα του, όπως έλεγε, και αυτή η αγάπη ήταν η έμπνευση του. Τα κομμάτια μουσικής που συνέθετε άγγιζαν βαθιά την ψυχή όσων τα άκουγαν και σε όλες τις συναυλίες που έδινε υπήρχε κοσμοσυρροή.
Ένα βράδυ που καθόταν και δοκίμαζε καινούργιες συνθέσεις ένοιωσε μια κούραση και κάθισε σε μια πολυθρόνα να ξεκουραστεί γέρνοντας για λίγο το κεφάλι του προς τα πίσω. Τότε ένοιωσε τις παλάμες της Αργκίσα να καλύπτουν τα μάτια του.
Ένοιωσε μια δυνατή ζέστη να τον διαπερνά και προτού πει ή ρωτήσει κάτι η Αργκίσα του ψιθύρισε να μείνει ήρεμος και να χαλαρώσει.
Ύστερα από κάμποση ώρα η Αργκίσα τράβηξε τα χέρια της και ο Φερόντ την ρώτησε τι του έκανε στα μάτια, γιατί ένοιωθε πολύ όμορφα.
Εκείνη τότε του διηγήθηκε, ότι πριν πολλά χρόνια όταν ήταν 7 χρόνων και προτού αρχίσουν οι βομβαρδισμοί στην πόλη της είχε συναντήσει ένα ρακένδυτο άνθρωπο που μετά βίας περπατούσε στον δρόμο και της ζήτησε λίγο ψωμί και νερό. Εκείνη μόλις γύρναγε από τον φούρνο της περιοχής που την είχε στείλει η μητέρα της και είχε σε ένα καλάθι 2 καρβέλια ψωμί

Έκοψε το ένα στην μέση και το έδωσε στον άνδρα που το έφαγε με λαιμαργία. Εκεί κοντά υπήρχε από παλιά μια μικρή πέτρινη βρύση που έβγαζε δροσερό νερό. Πολλοί πήγαιναν εκεί με κύπελλα και γέμιζαν μικρά δοχεία με νερό. Είδα τότε δίπλα στη βρύση ένα ξεχασμένο κύπελλο και αφού το γέμισα με φρέσκο νερό το έδωσα στον άνδρα για να πιεί. Εκείνος μόλις ήπιε μου έδωσε πίσω το κύπελλο και με ευχαρίστησε. Μετά πήρε τα δύο μου χέρια που του πρόσφεραν βοήθεια και τα φίλησε. Ύστερα από λίγα λεπτά χάθηκε από μπροστά μου.
Από εκείνη την στιγμή συνέχισε η Αργκίσα ένοιωσα ένα δυνατό κάψιμο στις παλάμες και δεν μπορούσα να καταλάβω τι ήταν. Είχα φοβηθεί πολύ και νόμιζα, ότι ο άνδρας μου είχε κάνει μάγια. Στους γονείς μου ανέφερα, ότι εγώ είχα φάει το μισό καρβέλι, γιατί με έπιασε μια ζάλη ξαφνικά στο δρόμο και ένοιωσα, ότι αν δεν έτρωγα κάτι θα λιποθυμούσα
Δεν πέρασε ούτε μια εβδομάδα από τότε που συνάντησα τον ζητιάνο όταν η μητέρα μου ένοιωσε δυνατό κάψιμο στην κοιλιά και βογκούσε από δυνατούς πόνους. Ο πατέρας μου έτρεξε έντρομος να φέρει τον γιατρό και εκείνος διαπίστωσε τροφική δηλητηρίαση βαριάς μορφής. Συνέστησε να πάρει κάποια φάρμακα άμεσα και να την πάμε επειγόντως σε νοσοκομείο. Ο πατέρας μου έτρεξε να πάρει τα φάρμακα και εγώ την πλησίασα και άρχισα να της τρίβω την κοιλίτσα της με τα χεράκια μου εκεί που πονούσε. Η μητέρα μου ένοιωσε δυνατή ζέστη σε όλο της το σώμα τραντάχτηκε και έκανε εμετό. Έτρεμε ολόκληρη. Έτρεξα και πήρα νερό και με μια πετσέτα της σκούπισα όλο της το σώμα. Εκείνη έκλεισε για λίγο τα μάτια της και όταν τα άνοιξε το χρώμα είχε επανέλθει στα μάγουλα της και η ίδια ένοιωθε πολύ καλύτερα. Μέχρι να επιστρέψει ο πατέρας μου η μητέρα μου ήταν όρθια και εντελώς καλά.
Ο πατέρας μου έμεινε άφωνος όταν την είδε όρθια και εκείνη του είπε, ότι εγώ την είχα γιατρέψει. Το νέο μαθεύτηκε γρήγορα και ο γιατρός ο ίδιος δεν μπορούσε να πιστέψει την γρήγορη ανάρρωση της μητέρας μου. Φυσικά οι γονείς μου δεν ανέφεραν τίποτα για μένα και είπαν, ότι ο θεός την γιάτρεψε.
Όμως συνέβη και ένα άλλο γεγονός που τους έπεισε, ότι είχα ένα ιδιαίτερο χάρισμα.
Πριν λίγες ημέρες ο θείος μου και αδελφός του πατέρα μου είχε αποκτήσει ένα δεύτερο παιδί. Η θεία μου είχε πολύ δύσκολη εγκυμοσύνη και είχε χάσει πολύ αίμα. Το μωρό είχε έλθει πρόωρα και δεν ήταν σίγουρο αν θα ζούσε τελικά. Σε τέτοιες περιπτώσεις μαζευόμαστε όλοι οικογενειακά και προσπαθούμε να βοηθήσουμε είτε την λεχώνα είτε το νεογέννητο με βότανα και άλλα γιατρικά.
Όταν είδα την θεία μου ήταν κατάχλομη και το μωρό μετά βίας ανέπνεε.
Ο πατέρας μου και ο θείος μου συζητούσαν χαμηλόφωνα και έλεγαν, ότι η θεία μου δεν θα ζούσε, γιατί είχε πάθει επιλόχεια μόλυνση.
Χωρίς να με δουν γλίστρησα στο δωμάτιο της θείας μου και την πλησίασα. Ακούμπησα τις παλάμες μου στην καρδιά της και προσευχήθηκα να γίνει καλά.
Η θεία μου άνοιξε για λίγο τα μάτια και μόλις με είδε χαμογέλασε κουρασμένα. Εγώ συνέχισα να της κρατάω την καρδιά και εκείνη άρχισε να νοιώθει ζεστή ενέργεια να την περιλούζει. Σε λίγο άνοιξε τα μάτια της και ανασηκώθηκε στο κρεβάτι της. Τι μου έκανες με ρώτησε με απορία. Νοιώθω πολύ όμορφα σαν να μη είμαι άρρωστη.
Σου έδωσα αγάπη της αποκρίθηκα. Τότε το βλέμμα της έπεσε στο μικρό πλασματάκι δίπλα της που μόλις είχε φέρει στον κόσμο. Πήγα προς τα εκεί και με προσοχή το σήκωσα και το πήρα στην αγκαλιά μου.
Το κράτησα αρκετή ώρα και ένοιωσα πάλι την ζεστή ενέργεια να το τυλίγει. Μετά το έβαλα στην αγκαλιά της θείας μου που το ακούμπησε στο στήθος της για να το θηλάσει. Το μωρό έτρωγε λαίμαργα και το προσωπάκι του έδειχνε ηρεμία.
Εκείνη την στιγμή μπήκε στο δωμάτιο η μητέρα μου και κοιτάζοντας μια εμένα και μια την θεία μου κατάλαβε, ότι εγώ την είχα βοηθήσει να γίνει καλά όπως και αυτή πριν λίγες ημέρες.
Στην οικογένεια μαθεύτηκε γρήγορα το νέο αλλά προτίμησαν όλοι να μείνει κρυφό από όλους για λόγους προκαταλήψεων και δεισιδαιμονιών. Εγώ δεν πρόλαβα να αναρωτηθώ για αυτό, γιατί ακολούθησαν οι βομβαρδισμοί και σύντομα έχασα και τους δύο γονείς μου.
Ο θείος μου θεώρησε υποχρέωση του να με πάρει μαζί του, γιατί είχα σώσει κατά κάποιο τρόπο την γυναίκα του και το δεύτερο παιδί του.
Σήμερα ένοιωσα την ανάγκη να αγγίξω τα μάτια σου και να σε βοηθήσω να βρεις την όραση σου πάλι.
Ο Φερόντ άκουγε συγκινημένος την ιστορία που του διηγήθηκε η Αργκίσα αλλά δεν μπορούσε να κάνει όνειρα για θεραπεία, γιατί οι γιατροί ήταν κατηγορηματικοί μια και το οπτικό νεύρο ήταν καταστραμμένο.
Όμως η ενέργεια που ένοιωθε τον χαλάρωνε και έτσι της πρότεινε να συνεχίσει να του δίνει αυτή την ενέργεια της αγάπης άσχετα με το αποτέλεσμα.
Για 6 μήνες η Αργκίσα έδινε ενέργεια αγάπης στον Φερόντ όταν κάποια στιγμή εκείνος είδε μέσα στο σκοτάδι των ματιών του κάποιους σπινθήρες. Στην αρχή ξαφνιάστηκε αλλά οι σπινθήρες γινόντουσαν περισσότεροι και ένοιωθε ένα ελαφρύ πόνο στις κόρες των ματιών του. Αποφάσισε να επισκεφθεί τον οφθαλμίατρο του για να πάρει κάποια συμβουλή. Εκείνος αφού τον εξέτασε σχολαστικά του είπε, ότι παρατήρησε μια κινητικότητα σε όλο το οπτικό νεύρο και δεν ήξερε που να την αποδώσει.
Του πρότεινε να επισκεφθεί ένα διάσημο οφθαλμίατρο που εκείνες τις ημέρες βρισκόταν στην πόλη τους για ένα συνέδριο και μάλιστα θα μεσολαβούσε ο ίδιος για να του κλείσει ραντεβού.
Έτσι και έγινε!!! Όταν ο δεύτερος οφθαλμίατρος τον εξέτασε του είπε, ότι η περίπτωση του παρουσίαζε ενδιαφέρον, γιατί ενώ το οπτικό νεύρο ήταν φαινομενικά καταστραμμένο εντούτοις υπήρχε έντονη κινητικότητα σε όλα τα νεύρα τριγύρω,
Του έδωσε κάποια κολλύρια και του πρότεινε, ότι αν αυτά επιδρούσαν θετικά στην όλη περιοχή, τότε θα του έκανε εγχείρηση με μια πρωτοποριακή μέθοδο.
Έδωσαν ραντεβού σε 2 μήνες. Όλο αυτό το διάστημα η Αγκίσα του έβαζε τις σταγόνες στα μάτια και του έδινε ενεργειακή αγάπη με το άγγιγμα των χεριών της.
Όταν πέρασε το πιο πάνω χρονικό διάστημα ο Φερόντ επισκέφθηκε τον οφθαλμίατρο που είχε έλθει για αυτό τον σκοπό στην πόλη τους και εκείνος του είπε, ότι θα αναλάμβανε την εγχείρηση του.
Την ημέρα της εγχείρησης η Αργκίσα δεν έφυγε λεπτό από το πλάι του Φερόντ και όταν εκείνος επέστρεψε στον θάλαμο από το χειρουργείο η νεαρή κοπέλα του κρατούσε σφιχτά το χέρι δίνοντας του κουράγιο.
Όταν σε λίγες ημέρες ο γιατρός έβγαλε τους επιδέσμους του είπε να ανοίξει αργά αργά τα μάτια του. Ο Φερόντ το έκανε αλλά αυτό που έβλεπε ήταν το απόλυτο σκοτάδι.
Ένοιωσε απογοήτευση αλλά τουλάχιστον είχε προσπαθήσει σκεφτόταν.
Τότε η Αργκίσα που στεκόταν παράμερα κινήθηκε προς το μέρος του και τον αγκάλιασε. Τότε για πρώτη φορά είδε ο Φερόντ την σκιά της να κινείται στον χώρο. Ανοιγόκλεισε τα μάτια του πολλές φορές και η σκιά γινόταν όλο και πιο φωτεινή μέχρι που η εικόνα έγινε καθαρή.
Βλέπω, βλέπω φώναξε τρέμοντας ο Φερόντ.
Ο γιατρός πλησίασε και εξέτασε τον οφθαλμό. Κατάλαβε, ότι εκείνη την στιγμή είχε γίνει ένα θαύμα. Μια ανώτερη δύναμη ήθελε να βρει την όραση του αυτός ο άνθρωπος.
Ο επιστήμονας υποκλίθηκε νοερά σε αυτή την Δύναμη.!!!
Ο γιατρός του συνέστησε να μη εκτεθεί άμεσα στο ηλιακό φως αλλά να βγαίνει έξω με ανοικτά τα μάτια του χωρίς γυαλιά μόνο κατά τις απογευματινές ώρες. Το πρωί θα κυκλοφορούσε μόνο με πολύ σκούρα γυαλιά μέχρι ο οφθαλμός να συνηθίσει το φως.
Ο Φερόντ ακολουθούσε κατά γράμμα τις οδηγίες του γιατρού και η όραση του βελτιωνόταν καθημερινά.
Η Αργκίσα ένοιωθε πολύ συγκινημένη που ο αγαπημένος της φίλος και κηδεμόνας είχε βρει την όραση του. ¨Βαθιά μέσα της πίστευε, ότι το χάρισμα που είχε να βοηθά τους ανθρώπους να γιατρεύονται από διάφορες αρρώστιες είχε λειτουργήσει και στο Φερόντ.
Η ίδια τελειώνοντας με τις μαθητικές σπουδές της σε λίγους μήνες είχε αποφασίσει να γραφτεί στο Πανεπιστήμιο και να σπουδάσει ιατρική. Ο Φερόντ ήταν απόλυτα σύμφωνος με την απόφαση της.
Και ενώ ο χρόνος κυλούσε ήρεμα χωρίς κάτι ιδιαίτερο ένα απόγευμα χτύπησε το κουδούνι της εξώπορτας και ο Ζόργκαν άρχισε να γαυγίζει μανιασμένα. Η Αργκίσα πήγε να ανοίξει και έμεινε στήλη άλατος.
Μπροστά της στέκονταν δύο μελαμψοί άνδρες ένας μεγαλύτερης ηλικίας και ένας μικρότερης.
Ο μεγαλύτερης ηλικίας της μίλησε στην γλώσσα τους και την χαιρέτησε με το όνομα της.
Αστραπιαία η Αργκίσα αντιλήφθηκε, ότι μπροστά της στεκόταν ο θείος της, έπειτα από πάρα πολλά χρόνια και ο μεγαλύτερος γιός του.
Η Αργκίσα τους έκανε νόημα να περάσουν στο σπίτι και τους ρώτησε πως την βρήκαν έπειτα από τόσα χρόνια.
Ο θείος της αποκρίθηκε, ότι δεν έπαψαν ποτέ να την αναζητούν και να ρωτούν όλους όσους ήξεραν, αν γνώριζαν κάτι για αυτήν ή αν την είχαν δει κάπου.
Πρόσφατα κάποιοι δικοί τους, τους ανέφεραν, ότι την είχαν δει σε ένα μεγάλο νοσοκομείο μαζί με κάποιον άνδρα και έτσι κατάφεραν να την εντοπίσουν.
Η Αργκίσα τους διηγήθηκε τι τράβηξε στον καταυλισμό, πως έφυγε από εκεί και πως την ανέλαβε ο Φερόντ προσφέροντας της στέγη, τροφή και προστασία. Ήταν ο κηδεμόνας της μια και ήταν ανήλικη μέχρι πριν λίγες ημέρες που έκλεισε τα 18 και σύμφωνα με τους νόμους της νέας της πατρίδας ήταν ελεύθερη να φύγει και να πάει όπου ήθελε.
Ο Φερόντ παρακολουθούσε αμίλητος όλη αυτή την συνομιλία που γινόταν σε μια ξένη γλώσσα και αντιλαμβανόταν, ότι αυτοί οι άνθρωποι πρέπει να είχαν κάποιο δεσμό μεταξύ τους καθώς και με την Αργκίσα.
Τότε ο θείος της πρότεινε να έλθει και να μείνει μαζί τους μια και αυτοί ήταν η πραγματική της οικογένεια και να βοηθά την θεία της, η οποία μετά από τόσες κακουχίες ήταν πολύ φιλάσθενη.
Η Αργκίσα του αποκρίθηκε θαρρετά, ότι μετά από τόσα χρόνια η μοναδική της οικογένεια ήταν ο άνδρας που της είχε συμπαρασταθεί στα δύσκολα και δεν υπήρχε περίπτωση να τον εγκαταλείψει.
Τα μάτια του θείου της άστραψαν, γιατί δεν του είχε αντιμιλήσει κανείς έως τώρα ούτε τα παιδιά του και δεν δεχόταν η ανιψιά του να έχει διαφορετική άποψη άσχετα αν δεν ήταν μαζί εδώ και πολλά χρόνια. Ήταν κόρη του συγχωρεμένου αδελφού του και του όφειλε υποταγή και σεβασμό.
Της μίλησε τότε με τραχύ τρόπο και της θύμισε, ότι μια γυναίκα που έμενε μόνη με κάποιον άνδρα χωρίς να είναι παντρεμένη μαζί του και ιδιαίτερα ξένο ήταν, σύμφωνα με τους δικούς τους νόμους, ελεεινή και τιποτένια και κατάπτυστη από όλους τους συμπατριώτες της.

Τότε η Αργκίσα σταμάτησε να μιλά στην γλώσσα τους και μιλώντας άπταιστα την γλώσσα της χώρας που έμενε του αποκρίθηκε, ότι η παλιά της πατρίδα χάθηκε στους βομβαρδισμούς. Το ίδιο και οι νόμοι της!!! Στην νέα χώρα που μεγάλωσε και μορφώθηκε έμαθε νέους νόμους και αξίες που δίνουν σε όλους τους πολίτες ίσα δικαιώματα και ελευθερίες και κανένας δεν θεωρείται ελεεινός ή τιποτένιος για τις επιλογές του όταν αυτές δεν βλάπτουν το σύνολο.
Ακόμα αυτός ο ξένος όπως αναφέρετε συνέχισε με σθένος, μου άπλωσε το χέρι όταν δεν υπήρχε κανένας κοντά μου δείχνοντας μου αγάπη και σεβασμό χωρίς ποτέ να εκμεταλλευτεί την δική μου αδύναμη θέση. Με βοήθησε να μορφωθώ και με ενθάρρυνε να συνεχίσω τις σπουδές μου στο πανεπιστήμιο.
Αν κάποιοι με ιδεοληψίες του παρελθόντος θεωρούν όλα αυτά ελεεινά και κατάπτυστα δεν έχουν θέση ανάμεσα μας και τους παρακαλώ ευγενικά να αποχωρήσουν, γιατί εμένα το παρελθόν δεν με εκφράζει πια.
Με μια σταθερή κίνηση άνοιξε η Αργκίσα την πόρτα και τους έδειξε την έξοδο.
Ο θείος της καθώς έφευγε με τον γιό του της φώναξε θυμωμένα, ότι με αυτά της τα λόγια θα ήταν για όλους στο εξής ξεγραμμένη.
Μόλις έφυγαν ο Φερόντ που είχε ακούσει τα τελευταία της λόγια την ρώτησε αν πραγματικά τα εννοούσε όλα όσα είπε και αν είχε μετανιώσει που τους είχε σχεδόν πετάξει έξω από το σπίτι.
Τότε η Αργκίσα με δάκρια στα μάτια του αποκρίθηκε, ότι εννοούσε κάθε λέξη και ότι δεν θα τον εγκατέλειπε ποτέ, όχι μόνο από ευγνωμοσύνη αλλά γιατί ήταν για εκείνη η μεγάλη και μοναδική της αγάπη και τώρα ως ενήλικη μπορούσε να του το εξομολογηθεί.
Ο Φερόντ την έσφιξε στην αγκαλιά του και της είπε, ότι δεν θα ήταν ποτέ και για κανένα κατάπτυστη και ελεεινή γιατί εκείνος την ήθελε επίσημα σύντροφο του μια και η δική του αγάπη για εκείνη ήταν πολύ μεγάλη αλλά δεν θα της έλεγε ποτέ τίποτα αν δεν εξέφραζε τόσο ξεκάθαρα τα δικά της συναισθήματα για εκείνον.
Ανταλλάσσοντας το πρώτο τους φιλί αναπόλησαν τα γεγονότα που τους έφεραν κοντά μέσα από τραγικές συνθήκες νοιώθοντας, ότι η Δύναμη της Αγάπης τους οδήγησε στο σταυροδρόμι της συνάντησης για να γράψει μια αληθινή ιστορία αγάπης, θέλησης, θάρρους και πίστης για την ζωή. !!!


ΤΕΛΟΣ
Η Ευγνωμοσύνη δονεί κάθε κύτταρο μου !!!
Άβαταρ μέλους
Annoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33486
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 2:43 pm

Re: ΤΟ ΣΤΑΥΡΟΔΡΟΜΙ ΤΗΣ ΣΥΝΑΝΤΗΣΗΣ

Δημοσίευση από Annoula »

Χρυσούλα >:d< >:d< :x :x
Αν ο Θεός είναι η πρωταρχική Αιτία η Αγάπη θα είναι το αποτέλεσμα
Πατέρα μου/Μητέρα μου, είναι παιδί της Αλήθειας και μόνο αυτή είναι ο δρόμος ο δικός μου προς εσένα
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Βικούλα
Δημοσιεύσεις: 25987
Εγγραφή: 08 Φεβ 2012 4:24 pm

Re: ΤΟ ΣΤΑΥΡΟΔΡΟΜΙ ΤΗΣ ΣΥΝΑΝΤΗΣΗΣ

Δημοσίευση από Βικούλα »

:romance-heartbeating: O:-) Ευχαριστουμε Χρυσουλιτσα, πολύ όμορφο @};- :x >:d< >:d< >:d<
"Το να είσαι τέλειος είναι μια πρόκληση του «δεν μπορώ»
Το να είσαι ευτυχισμένος είναι η πρόκληση του «Θέλω»…" Β.Ν.
Πολέμα και οραματίσου! @};-
Άβαταρ μέλους
Ταρούλα
Δημοσιεύσεις: 29912
Εγγραφή: 16 Αύγ 2011 6:45 pm

Re: ΤΟ ΣΤΑΥΡΟΔΡΟΜΙ ΤΗΣ ΣΥΝΑΝΤΗΣΗΣ

Δημοσίευση από Ταρούλα »

Πολύ Όμορφο Χρυσούλα μου :romance-hearteyes: Ευχαριστούμε
Η μόνη βεβαιότητα που μπορείς να έχεις στην ζωή σου είναι μόνο μέσα στην Πίστη, πως ό,τι έρθει, πάντα το Πνεύμα θα δρα εντός σου... Η καρδιά φωτίζει τον σκοτεινό δρόμο της ζωής... Β.Ν. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27248
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Re: ΤΟ ΣΤΑΥΡΟΔΡΟΜΙ ΤΗΣ ΣΥΝΑΝΤΗΣΗΣ

Δημοσίευση από Ellaki »

:romance-kisscheek: :romance-heartsthree: :romance-heartsthree: :romance-heartsthree: :romance-heartsthree:
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
margaritarenia
Δημοσιεύσεις: 16492
Εγγραφή: 04 Μάιος 2007 4:02 pm

Re: ΤΟ ΣΤΑΥΡΟΔΡΟΜΙ ΤΗΣ ΣΥΝΑΝΤΗΣΗΣ

Δημοσίευση από margaritarenia »

8-> :romance-inlove: :romance-kisscheek:
Απόφαση να μην επιτρέψω σε κανεναν να με εκπλήξει. Ο μονος που εχει αυτο το δικαίωμα είναι ο Εαυτος μου και ο Θεος μεσα μου :romance-heartbeating:
https://m.youtube.com/watch?v=3YDz-ftqr1g#dialog
Άβαταρ μέλους
nondas
Δημοσιεύσεις: 9937
Εγγραφή: 18 Απρ 2010 1:17 am

Re: ΤΟ ΣΤΑΥΡΟΔΡΟΜΙ ΤΗΣ ΣΥΝΑΝΤΗΣΗΣ

Δημοσίευση από nondas »

:romance-heartsthree: :romance-heartsthree: >:d< >:d<
Άβαταρ μέλους
Giotoula
Δημοσιεύσεις: 12289
Εγγραφή: 10 Φεβ 2010 2:40 am

Re: ΤΟ ΣΤΑΥΡΟΔΡΟΜΙ ΤΗΣ ΣΥΝΑΝΤΗΣΗΣ

Δημοσίευση από Giotoula »

Ευχαριστούμε Χρυσούλα! :romance-heartstiny: :romance-heartsthree: >:d< >:d< >:d<
"Πολέμα και Οραματίσου"...
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23391
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: ΤΟ ΣΤΑΥΡΟΔΡΟΜΙ ΤΗΣ ΣΥΝΑΝΤΗΣΗΣ

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

Ευχαριστούμε Χρυσούλα :x :x >:d< >:d< >:d<
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΤΟ ΣΤΑΥΡΟΔΡΟΜΙ ΤΗΣ ΣΥΝΑΝΤΗΣΗΣ

Δημοσίευση από Vasoula »

:romance-heartstiny: :romance-heartstiny: :romance-heartstiny:
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
ALEXOULA
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 24521
Εγγραφή: 22 Νοέμ 2007 9:04 pm

Re: ΤΟ ΣΤΑΥΡΟΔΡΟΜΙ ΤΗΣ ΣΥΝΑΝΤΗΣΗΣ

Δημοσίευση από ALEXOULA »

Ομορφοοοοοοο :romance-kisscheek: :romance-adore: >:d< >:d< >:d<
Γι' αυτό που πολεμάς είναι μόνο η εξέλιξή σου...Εκεί στον κάθετο άξονα...γιατί όταν αυτός ολοκληρωθεί, ο πόλεμος μετά, στον οριζόντιο, γίνεται αρμονία, ειρήνη και πληρότητα

__________________________________________________________
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Ιωαννάκι
Δημοσιεύσεις: 17532
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2010 10:53 pm

Re: ΤΟ ΣΤΑΥΡΟΔΡΟΜΙ ΤΗΣ ΣΥΝΑΝΤΗΣΗΣ

Δημοσίευση από Ιωαννάκι »

:romance-heartbeating: :romance-heartbeating: :romance-heartbeating:
Θυμάμαι-Πιστεύω-Ζω :romance-heartbeating:
Όσο μακρύτερα ο Θεός, τόσο μακρύτερα πηγαίνω... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33489
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: ΤΟ ΣΤΑΥΡΟΔΡΟΜΙ ΤΗΣ ΣΥΝΑΝΤΗΣΗΣ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

Χρυσουλίτσα :romance-heartbeating: τι όμορφο :romance-hearteyes:
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Re: ΤΟ ΣΤΑΥΡΟΔΡΟΜΙ ΤΗΣ ΣΥΝΑΝΤΗΣΗΣ

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

:romance-heartstiny: >:d<
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
Elen75
Δημοσιεύσεις: 2052
Εγγραφή: 25 Φεβ 2010 6:36 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Re: ΤΟ ΣΤΑΥΡΟΔΡΟΜΙ ΤΗΣ ΣΥΝΑΝΤΗΣΗΣ

Δημοσίευση από Elen75 »

Χρυσούλα μας!!! :romance-kisscheek: :romance-heartbeating: :romance-heartbeating:
"Αν θες να γνωρίσεις το Συμπαν, γνωρισε τον Εαυτο Σου"

Επιστροφή στο “ΠΑΡΑΜΥΘΙΑ”