Η ΔΡΑΠΕΤΕΥΣΗ ΑΠΟ ΤΟ ΝΗΣΙ ΜΕ ΤΟΥΣ ΚΑΘΡΕΦΤΕΣ

Άβαταρ μέλους
CHRYSSOULA
Δημοσιεύσεις: 882
Εγγραφή: 04 Σεπ 2008 9:43 pm

Η ΔΡΑΠΕΤΕΥΣΗ ΑΠΟ ΤΟ ΝΗΣΙ ΜΕ ΤΟΥΣ ΚΑΘΡΕΦΤΕΣ

Δημοσίευση από CHRYSSOULA »

Η ΔΡΑΠΕΤΕΥΣΗ ΑΠΟ ΤΟ ΝΗΣΙ ΜΕ ΤΟΥΣ ΚΑΘΡΕΦΤΕΣ


ΣΚΗΝΗ ΠΡΩΤΗ


ΑΦΗΓΗΤΗΣ: Ένα αυγουστιάτικο απόγευμα που ο ήλιος πλησίαζε να δύσει ο Κίμωνας κατέβηκε στην αγαπημένη του παραλία . Ο Κίμωνας ήταν 12 χρονών, αλλά ήταν ψηλός και έδειχνε μεγαλύτερος από την ηλικία του. .
Ο Κίμωνας αγαπούσε πολύ την θάλασσα και του άρεσε να ονειρεύεται, ότι ταξίδευε σε μέρη μακρινά και συναντούσε ανθρώπους που μιλούσαν άλλη γλώσσα και είχαν άλλα έθιμα.

Εκείνο το απόγευμα είχε πάει με το ποδήλατο του στην γαλάζια παραλία, όπως την είχε ονομάσει, γιατί εκεί τα νερά είχαν βαθύ γαλαζοπράσινο χρώμα!!
Ο ήλιος ήταν εκείνη την ώρα πορφυρένιος και όπως αντανακλούσαν οι ακτίνες του στα νερά, φαινόταν, ότι σχημάτιζαν ένα τεράστιο φωτεινό διάδρομο.
Ο Κίμωνας έβγαλε τα παπούτσια του και μπήκε στο νερό, όταν το πόδι του κτύπησε επάνω σε ένα μεταλλικό αντικείμενο. Έσκυψε να δει τι ήταν και το τράβηξε έξω

ΚΙΜΩΝΑΣ: Ένα σιδερένιο κουτί (αναφώνησε)…Μάλλον θα το ξέβρασε η θάλασσα….!!!
ΑΦΗΓΗΤΗΣ: Ο Κίμωνας άνοιξε με προσοχή το καπάκι, που έμοιαζε σκουριασμένο, για να δει τι μπορεί να ήταν μέσα στο κουτί .
ΚΙΜΩΝΑΣ: Α!!! Ένα όμορφο κοχύλι (μουρμούρισε με θαυμασμό) Υπάρχει κάτι σκαλισμένο επάνω του ….Για να δω τι γράφει
ΑΦΗΓΗΤΗΣ: Ο Κίμωνας έστρεψε στο φως του ήλιου για να δει τι ήταν γραμμένο επάνω στο κοχύλι και τότε ψιθύρισε καθώς διέκρινε τα γράμματα
ΚΙΜΩΝΑΣ: «ΛΟΥΝΑ 4» Τι παράξενο?? Τι να σημαίνει αυτό άραγε???
ΑΦΗΓΗΤΗΣ: Ο πορφυρένιος δίσκος του ήλιου είχε ήδη αρχίσει να κατεβαίνει και να χάνεται πίσω από τους κοντινούς λόφους, όταν ο Κίμωνας χωρίς και ο ίδιος να το καταλάβει φώναξε δυνατά :
ΚΙΜΩΝΑΣ: «ΛΟΥΝΑ 4»
ΑΦΗΓΗΤΗΣ: Τότε μπροστά στα έκπληκτα μάτια του η θάλασσα τραβήχτηκε προς τα μέσα και ένας διάδρομος φάνηκε μπροστά του. Ο Κίμωνας δεν πίστευε, αυτό που έβλεπε και νόμισε, ότι ήταν οφθαλμαπάτη. Όμως τώρα έπρεπε να φύγει γιατί σκοτείνιαζε αλλά θα ξαναερχόταν μαζί με τον φίλο του τον Όθωνα για να είναι σίγουρος, ότι δεν τον ξεγελούσαν τα μάτια του!!!
ΚΙΜΩΝΑΣ: Σίγουρα αυτό πρέπει να το δει και ο Όττο (έτσι φώναζε χαϊδευτικά τον φίλο του) γιατί μοιάζει απίστευτο!!!!
ΑΦΗΓΗΤΗΣ: Ο Κίμωνας πήρε το ποδήλατό του και έφυγε γρήγορα. Βιαζόταν να συναντήσει τον Όθωνα και να του πει τι είχε ανακαλύψει. Περνώντας από το αγαπημένο τους στέκι «την Ανεμόσκαλα» κοίταξε να δει αν ήταν εκεί. Η «Ανεμόσκαλα» ήταν ένας υπαίθριος χώρος κοντά στην κεντρική πλατεία με πολύ όμορφη μουσική που μαζευόντουσαν εκεί πολλά παιδιά για να χορέψουν ή να κουβεντιάσουν.
Tότε είδε την Σιάννα να τον χαιρετάει. Η Σιάννα ήταν η δίδυμη αδελφή του Όθωνα.
ΣΙΑΝΝΑ: Γειά !! Σε έψαχνε ο αδελφός μου. Πήρε τηλέφωνο σπίτι σου και η μητέρα σου του είπε, ότι είχες βγει!!!!
ΚΙΜΩΝΑΣ: Ναι είχα πάει στην αγαπημένη μου παραλία και ανακάλυψα κάτι περίεργο εκεί. Που είναι τώρα ο Όττο??
ΣΙΑΝΝΑ: Σπίτι !! Δεν ήθελε να έλθει εδώ από νωρίς. Θα περάσει αργότερα μου είπε. Αλήθεια τι ακριβώς βρήκες εκεί??
ΚΙΜΩΝΑΣ: Δεν μπορώ να σου εξηγήσω τώρα.. Πηγαίνω σπίτι μου και ίσως έλθω στην «Ανεμόσκαλα» αργότερα. Θα τα πούμε μόλις συναντηθούμε όλοι μαζί!
ΑΦΗΓΗΤΗΣ :Όταν έφθασε σπίτι ο Κίμωνας ήταν ήδη σκοτεινά. Το σπίτι του ήταν μακριά από την κεντρική πλατεία αλλά εκείνος γνώριζε κάποια στενά και έτσι έκοβε δρόμο. Πολύ κοντά στο δικό του βρισκόταν το σπίτι του Όθωνα και της Σιάννας.
Η μητέρα του ήταν στην κουζίνα όταν μπήκε..
ΜΗΤΕΡΑ του ΚΙΜΩΝΑ: Σκοτείνιασε έξω!! (του είπε) Άργησες?? Δεν ήταν ο Όθωνας μαζί σου?
ΚΙΜΩΝΑΣ: Είχα πάει σε μια παραλία και ξεχάστηκα μαμά. Θα τα πούμε με τον Όθωνα τηλεφωνικά
ΑΦΗΓΗΤΗΣ: Ο Κίμωνας ανέβηκε στο δωμάτιο του και πήρε τηλέφωνο τον φίλο του.
Του εξήγησε τι είχε ανακαλύψει και του ζήτησε να πάνε μαζί την άλλη ημέρα για να δουν αν αυτό που είδε ήταν αληθινό…
ΟΘΩΝΑΣ: Ξέρεις, φίλε μου, (του απάντησε) ίσως αυτό που είδες να ήταν μια αντανάκλαση και τίποτα άλλο!!!! Όμως θα έλθω μαζί σου αύριο στην παραλία για να δούμε αν αυτό το περίεργο πραγματικά φαινόμενο είναι αληθινό. Έχεις κρατήσει το κοχύλι φαντάζομαι…
ΚΙΜΩΝΑΣ: Το έχω μαζί μου.
ΟΘΩΝΑΣ: Δεν χρειάζεται να πούμε τίποτα στην Σιάννα γιατί ίσως δεν είναι κάτι σοβαρό…
ΑΦΗΓΗΤΗΣ: Ο Όθωνας αγαπούσε πολύ την αδελφή του, που ήταν κατά λίγα λεπτά μικρότερη του, και δεν ήθελε να την ανακατέψει σε κάτι που φαινόταν χωρίς ιδιαίτερη σημασία.
Ο Κίμωνας δεν ήθελε να πάει στην «Ανεμόσκαλα» εκείνο το βράδυ. Έβγαλε το κοχύλι από την τσέπη του και το κοίταξε στο μισοσκόταδο του δωματίου του. Πρόσεξε τότε, ότι οι σπείρες του κοχυλιού έβγαζαν ένα αχνό φως…που λαμπύριζε στο σκοτάδι!!
ΚΙΜΩΝΑΣ: Άραγε τι μυστήριο να κρύβεις ?? (αναλογίστηκε)

ΑΦΗΓΗΤΗΣ: Την επόμενη ημέρα ο Κίμωνας πήγε πρώτα για κάποιες δουλειές που του είχε αναθέσει η μητέρα του και κατά τις 11 συναντήθηκε με τον Όθωνα στην πλατεία. Αποφάσισαν να πάνε πρωί, ώστε όλα να είναι όλα ξεκάθαρα στο φως του ήλιου και να μην έχουν καμία αμφιβολία
ΚΙΜΩΝΑΣ: Όττο (είπε στον φίλο του) ας μη πάμε από τον παραλιακό δρόμο αλλά ας κατεβούμε από την άλλη πλευρά του μικρού λόφου, ώστε να κόψουμε δρόμο αλλά και να βλέπουμε πιο καθαρά από ψηλά
ΑΦΗΓΗΤΗΣ: Έτσι τα δύο παιδιά ξεκίνησαν για να δουν το παράξενο φαινόμενο που είχε δει την προηγουμένη ο Κίμωνας
Όταν έφθασαν εκεί ο Κίμωνας έβγαλε το κοχύλι που κρατούσε επάνω του και φώναξε:
ΚΙΜΩΝΑΣ: «ΛΟΥΝΑ 4»
ΑΦΗΓΗΤΗΣ: Τίποτα όμως δεν τάραζε την ησυχία του τοπίου ούτε φαινόταν κάποια αλλαγή στην θάλασσα
ΟΘΩΝΑΣ: Για να δοκιμάσω και εγώ!!! «ΛΟΥΝΑ 4» (φώναξε αλλά όλα έμοιαζαν να είναι απολύτως ήσυχα.)
ΑΦΗΓΗΤΗΣ: Ξαφνικά άκουσαν ένα θόρυβο πίσω από κάτι θάμνους και έστρεψαν να δουν τι είναι
ΚΙΜΩΝΑΣ ΚΑΙ ΟΘΩΝΑΣ : Σιάννα τι κάνεις εδώ???
ΣΙΑΝΝΑ: Σας άκουσα που λέγατε πως θα ερχόσαστε εδώ σήμερα για να δείτε κάτι αξιοπερίεργο και έφυγα πρώτη ακολουθώντας το κανονικό δρόμο. Άφησα το ποδήλατο πιο κάτω και ανέβηκα ψηλά για να βλέπω καλύτερα. Μετά σας είδα και άκουσα που φωνάζατε αυτή την παράξενη φράση. Τι συμβαίνει Κίμωνα??
ΚΙΜΩΝΑΣ: Αληθινά δεν ξέρω Σιάννα.!!! Χθες μου φάνηκε, ότι τραβήχτηκε η θάλασσα με το που πρόφερα αυτή την λέξη ενώ τώρα δεν συμβαίνει απολύτως τίποτα. Μάλλον ήταν παιχνίδι της φαντασίας μου.
ΑΦΗΓΗΤΗΣ: Η Σιάννα πήρε το κοχύλι και το περιεργάστηκε…. Κρατώντας το στο χέρι της κατέβηκε από το μικρό ύψωμα που είχαν ανέβει και πλησίασε στην άκρη της θάλασσας. Τότε βάζοντας το κοντά στα χείλη της φώναξε:
ΣΙΑΝΝΑ: «ΛΟΥΝΑ 4»
ΑΦΗΓΗΤΗΣ: Τότε μπροστά τα μάτια τους τα νερά τραβήχτηκαν μέσα, όπως γίνεται με την παλίρροια και φάνηκε ένας φαρδύς διάδρομος.
Τα αγόρια παρατηρούσαν άφωνα από ψηλά και σε λίγο βρισκόντουσαν κοντά στην Σιάννα.
ΚΙΜΩΝΑΣ: Είχα δίκιο!!! Έπρεπε όμως να φωνάξουμε την λέξη από κοντά για να ανοίξει η θάλασσα..
ΟΘΩΝΑΣ: Μάλλον δημιουργείται ένα φαινόμενο σαν την παλίρροια και την άμπωτη είπε ο Όθωνας . Πρέπει όμως να μη μπούμε μέσα στον διάδρομο γιατί δεν ξέρουμε πόσο κρατάει το φαινόμενο και ίσως τα νερά επιστρέψουν σε λίγο ορμητικά. Η λέξη «Λούνα» που σημαίνει σελήνη ίσως να ενεργοποιεί το άνοιγμα των νερών…
ΑΦΗΓΗΤΗΣ: Όμως η Σιάννα ήταν ήδη μέσα και περιεργαζόταν τα όστρακα, τα κοχύλια, τους αστερίες και διάφορα άλλα είδη του βυθού. Ξαφνικά παρουσιάστηκε μπροστά της ένα φτερωτό όν με ζαφειρένιο χρώμα που έμοιαζε με μεγάλο ιππόκαμπο.
ΣΙΑΝΝΑ: Τι όμορφο που είναι (μουρμούρισε) !!!
ΑΦΗΓΗΤΗΣ: Τότε το φτερωτό πλάσμα της έκανε νόημα να ανέβει στην ράχη του.. Η Σιάννα δίστασε…Ο Όθωνας που παρατηρούσε όλα αυτά, έτοιμος να επέμβει αν κινδύνευε η αδελφή του, της έκανε νόημα να μη το κάνει….Όμως η Σιάννα δεν έβλεπε ούτε άκουγε τίποτα και σαν υπνωτισμένη ανέβηκε στην ράχη του ιππόκαμπου. Τότε το φτερωτό ον έβγαλε ένα κρώξιμο και ένα φωτεινό τούνελ δημιουργήθηκε μπροστά στα μάτια τους Σε λίγο ο ιππόκαμπος και η Σιάννα άρχισαν να χάνονται από μπροστά τους μέχρι που εξαφανίσθηκαν εντελώς. Σε λίγο τα νερά άρχισαν να κυλούν πίσω ορμητικά και τα αγόρια έτρεξαν γρήγορα έξω στην στεριά για να μη παρασυρθούν..
ΟΘΩΝΑΣ: Κίμωνα χάθηκε η Σιάννα. Δεν μπορώ να γυρίσω πίσω αν δεν την βρω.
ΚΙΜΩΝΑΣ: Εγώ σας έμπλεξα σε αυτή την ιστορία. Μαζί θα ψάξουμε.
ΟΘΩΝΑΣ: Που να την πήγε άραγε ο Ιππόκαμπος???
ΑΦΗΓΗΤΗΣ: Τα παιδιά βρισκόντουσαν σε πολύ δύσκολη κατάσταση, γιατί δεν ήξεραν πώς να αντιμετωπίσουν αυτό το γεγονός. Η Σιάννα χάθηκε μπροστά στα μάτια τους και σίγουρα δεν μπορούσαν να επιστρέψουν πίσω χωρίς οι γονείς τους να ρωτήσουν τι ακριβώς συνέβηκε και χάθηκε το κορίτσι.


Εκείνη την ώρα φάνηκε στον ορίζοντα ένα μικρό σκάφος. Τα παιδιά αναγνώρισαν το σκάφος του κύριου Παντελή. Ο κύριος Παντελής ήταν καθηγητής της ιστορίας στο σχολείο που πήγαιναν. Είχε αγοράσει αυτό το μικρό σκάφος γιατί αγαπούσε πολύ τη θάλασσα και έκανε διάφορες εξερευνητικές εξορμήσεις στις γειτονικές παραλίες. Το σκάφος του είχε το παράξενο όνομα «Μουν-Ρέϊνα»
Τα παιδιά σκέφθηκαν, ότι ίσως ο κύριος Παντελής να τους έδινε κάποια χρήσιμη συμβουλή σχετικά με το πρόβλημα που αντιμετώπιζαν. Τότε και τα δύο σήκωσαν τα χέρια τους και άρχισαν να χοροπηδούν και να φωνάζουν.
ΚΙΜΩΝΑΣ ΚΑΙ ΟΘΩΝΑΣ : Εεεεε δωωωωω !!!!!!!!!!!
ΑΦΗΓΗΤΗΣ: Ο Παντελής είδε τα δύο παιδιά και έστρεψε το σκάφος προς την μεριά τους…Σε λίγο ήταν πολύ κοντά τους!!!
ΠΑΝΤΕΛΗΣ: Κίμωνα, Όθωνα τι σας συμβαίνει?? Φαίνεται να έχετε πάθει κάτι σοβαρό!!!
ΟΘΩΝΑΣ: Ξέρετε, κύριε, εξαφανίσθηκε η αδελφή μου εδώ μπροστά στα μάτια μας και δεν γνωρίζουμε τι να κάνουμε..
ΠΑΝΤΕΛΗΣ: Σιγά σιγά νεαρέ μου. Για πες μου πως ακριβώς χάθηκε.
ΑΦΗΓΗΤΗΣ: Ο Κίμωνας εξιστόρησε στον Παντελή τι ακριβώς είχε συμβεί. Πως υποχώρησαν τα νερά με το που πρόφεραν την λέξη «Λούνα 4» και πως η Σιάννα ανέβηκε στην ράχη του Ιππόκαμπου και χάθηκε μέσα από ένα μεγάλο τούνελ που άνοιξε μπροστά τους
ΠΑΝΤΕΛΗΣ: Ανεβείτε γρήγορα στο σκάφος για να μιλήσουμε είπε σοβαρός ο Παντελής.
ΑΦΗΓΗΤΗΣ: Έτσι τα δύο παιδιά ανέβηκαν στο σκάφος και ο Παντελής τους είπε, ότι ίσως είχε έλθει η ώρα η Σιάννα να εκπληρώσει την αποστολή της.
ΟΘΩΝΑΣ: Ποια αποστολή κύριε ? Η αδελφή μου είναι μόλις 12 χρονών.
ΠΑΝΤΕΛΗΣ: Είσθε έτοιμοι να ακούσετε μια ιστορία που εκ πρώτης όψεως μοιάζει παραμύθι αλλά όμως είναι αληθινή. Αυτή δεν την έχω αναφέρει ποτέ σε κανένα ως τώρα
ΑΦΗΓΗΤΗΣ: Τα δύο αγόρια κούνησαν καταφατικά το κεφάλι τους. Ο Παντελής ήταν πολύ αγαπητός στο σχολείο και εκτός από τα τακτικά μαθήματα ιστορίας τους διηγιόταν συχνά στα διαλείμματα και διάφορες ιστορίες από άλλους κόσμους του Σύμπαντος που τις έβλεπε, έλεγε, με τα μάτια της φαντασίας. Όμως ποιος μπορούσε άραγε να πει που σταματάει η φαντασία και που αρχίζει η πραγματικότητα??
ΠΑΝΤΕΛΗΣ: 500 έτη φωτός μακριά από την Γη στον αστερισμό του Αντάρες υπάρχει ένα άστρο που λέγεται Φωσιθονία. Η Φωσιθονία ήταν χωρισμένη σε δύο μεγάλες περιοχές. Η μια περιοχή ήταν πολύ φωτεινή και είχε 4 φεγγάρια δορυφόρους. Ονομαζόταν «Λούνα 4» και κυβερνήτης της ήταν η Βάλντουν, η Λευκή Μάγισσα της Φωσιθονίας. Το άλλο τμήμα ήταν σκοτεινό και λεγόταν Ερέμπους με κυβερνήτη τον πανίσχυρο Ουρούζ Κάποτε ο σύμβουλος του Ουρούζ ο Έμισος παρακίνησε τον Ουρούζ να παντρευτεί την Βάλντουν και να ενώσει τις δύο περιοχές σε μια. Έτσι θα γινόταν ο απόλυτος κυρίαρχος της Φωσιθονίας. Ο Ουρούζ πρότεινε στην Βάλντουν να γίνει γυναίκα του όμως εκείνη αρνήθηκε. Η Λούνα 4 δεν θα ενωνόταν ποτέ με την Ερέμπους απάντησε εκείνη
Ο Έμισος όμως έπεισε τον Ουρούζ να επιτεθεί στην Λούνα 4 όταν θα έλειπε μακριά η Βάλντουν τότε που θα γινόταν η τακτική συγκέντρωση των Λευκών Μάγων και Μαγισσών στον τέταρτο δορυφόρο της Λούνας 4



Πραγματικά ύστερα από λίγες ημέρες η Βάλντουν έφυγε και άφησε στην θέση της την αδελφή της την πριγκίπισσα Μουν-Ρέϊνα. Την ίδια ημέρα οι στρατιώτες του Ουρούζ επιτέθηκαν στους φύλακες της ζώνης των συνόρων των δύο περιοχών και μπήκαν στην Λούνα 4 Σκότωσαν πολλούς από τους κατοίκους που ήταν απροετοίμαστοι για την εισβολή, άλλους έπιασαν αιχμαλώτους και συνέλαβαν την πριγκίπισσα Μουν-Ρέϊνα. Ο Ουρούζ την έστειλε εξορία στο νησί με τους καθρέφτες από όπου δεν θα μπορούσε ποτέ να δραπετεύσει, γιατί όποιος ξένος πατούσε το πόδι του στο νησί οι καθρέφτες γινόντουσαν κοφτερά μαχαίρια και τον οδηγούσαν σε φρικτό θάνατο. Μόνο κάποιος που θα είχε ακριβώς την ίδια κυτταρική δομή με την πριγκίπισσα Μουν-Ρέϊνα θα μπορούσε να περάσει στο νησί και να σπάσει τους καθρέφτες ελευθερώνοντας την. Θα έπρεπε να είναι δηλαδή ένα πιστό αντίγραφο της!!! Ακόμα και η Βάλντουν, που ήταν αδελφή της, δεν θα μπορούσε να το κάνει αυτό η ίδια..!!! Το νησί με τους καθρέφτες ήταν η χειρότερη φυλακή ,γιατί κανείς δεν μπορούσε να δραπετεύσει από αυτήν.
Όμως ο Ουρούζ δεν υπολόγισε την δύναμη της Λευκής Μάγισσας αλλά και την αγάπη που είχε για την Μουν-Ρέϊνα.
Η Βάλντουν έμαθε τι συνέβηκε στην απουσία της από τον φτερωτό της φίλο και σύμβουλο τον ζαφειρένιο ιππόκαμπο Νόρμπ. Τότε τον έστειλε να πετάξει και να της φέρει ένα κομμάτι από το δέρμα της αδελφής της και λίγες τρίχες από τα μαλλιά της πριν την κλείσουν στο νησί με τους καθρέφτες. Έτσι ο ιππόκαμπος πέταξε και κάθισε στον ώμο της Μουν-Ρέϊνα που δεμένη την οδηγούσαν στο νησί των καθρεπτών. Πήρε λίγο από το δέρμα της κοπέλας και μερικές τρίχες από τα μαλλιά της και τα έφερε στην Βάλντουν που βρισκόταν ακόμα στον τέταρτο δορυφόρο της Λούνας 4.
Η Βάλντουν κλείστηκε σε ένα εργαστήρι του δορυφόρου και ετοίμασε μια κάψουλα που μέσα της έκλεισε ένα μικροσκοπικό έμβρυο με την ίδια κυτταρική δομή της αδελφής της. Όμως αυτό δεν μπορούσε να μείνει στην Φωσιθονία. Οι πράκτορες του Ουρούζ θα το ανακάλυπταν και θα το κατέστρεφαν. Έπρεπε να το φυγαδέψει μέχρι αυτό να ωριμάσει και να είναι έτοιμο για να χρησιμοποιηθεί στην απελευθέρωση της Λούνας 4. Κάθε κομμάτι καθρέφτη από την φυλακή της Μουν-Ρέϊνα θα γινόταν ισχυρό όπλο για να διώξουν τον Ουρούζ για πάντα από την χώρα τους. Κοιτώντας τους συμπαντικούς χάρτες αποφάσισε να στείλει το έμβρυο στον πλανήτη Γη γιατί τα χρονικά όρια ήταν πιο ευνοϊκά εκεί από κάπου αλλού. Έτσι ο αγαπημένος της ιππόκαμπος έβαλε στο ράμφος του την κάψουλα με το έμβρυο και ταξίδεψε μέσα σε ένα σπιράλ τούνελ έτη φωτός, ώσπου έφθασε σε μια παραλία στην δική σας περιοχή.
Εκείνη την ημέρα μια γυναίκα έγκυος είχε βάλει τα πόδια της μέχρι τους μηρούς της στο νερό της θάλασσας και μισοκοιμόταν. Ο ιππόκαμπος την τσίμπησε στον μηρό και άφησε την κάψουλα να γλιστρήσει στο αίμα της. Η γυναίκα έβγαλε μια κραυγή πόνου νομίζοντας, ότι την τσίμπησε καβούρι ή κάποιος αχινός, γιατί είδε ένα κόκκινο σημάδι στον μηρό της. Όταν πήγε αργότερα να την εξετάσει ο γιατρός της με έκπληξη είδαν, ότι περίμενε δίδυμα κάτι που δεν είχαν παρατηρήσει σε προηγούμενες εξετάσεις.
Ο Ιππόκαμπος για να θυμάται την περιοχή έβαλε σε ένα σιδερένιο κουτί ένα. κοχύλι με την ονομασία της πόλης τους. Όταν θα ερχόταν το πλήρωμα του χρόνου αυτό το κοχύλι θα οδηγούσε τις εξελίξεις…….
ΑΦΗΓΗΤΗΣ: Εδώ ο Παντελής σταμάτησε να μιλάει και κοίταξε τους δύο φίλους που τον άκουγαν κατάπληκτοι. Τότε μίλησε ο Όθωνας.


ΟΘΩΝΑΣ: Αν κατάλαβα καλά, κύριε, από την ιστορία που μόλις μας διηγηθήκατε, ισχυρίζεστε, ότι η αδελφή μου Σιάννα είναι ένα πιστό αντίγραφο της πριγκίπισσας Μουν-Ρέϊνα και την απήγαγαν για να την ελευθερώσει από τους καθρέφτες??…. Για φαντασία ακούγεται ενδιαφέρουσα αλλά εγώ, συγγνώμη, δεν πιστεύω λέξη!!! Κίμωνα σκέψου κάτι πιο πιστευτό να πούμε στους γονείς μας, γιατί τα πράγματα γίνονται πολύ δύσκολα.
ΑΦΗΓΗΤΗΣ: Τα παιδιά κατέβηκαν από το σκάφος του Παντελή και τράβηξαν λυπημένα για το ύψωμα όπου είχαν αφήσει τα ποδήλατα τους. Ξαφνικά έβγαλαν μια κραυγή έκπληξης
ΚΙΜΩΝΑΣ – ΟΘΩΝΑΣ : Σιάννα !!!!!! Που στο καλό ήσουν και ανησυχήσαμε?? Νομίζαμε, ότι χάθηκες μαζί με τον Ιππόκαμπο….
ΣΙΑΝΝΑ: Τι είναι αυτά που λέτε (ρώτησε απορημένη η Σιάννα).. Εγώ μόλις τώρα ήλθα γιατί ανησύχησε, Όθωνα, η μαμά που άργησες και είπα να περάσω από εδώ μήπως σας εύρισκα.!!!!
ΟΘΩΝΑΣ: Τώρα ήλθες???? Δεν ήσουνα μαζί μας ???? Δεν θυμάσαι για το κοχύλι???
ΣΙΑΝΝΑ: Μα όλο το πρωί μέχρι τώρα ήμουνα με την φίλη μου την Αλίνα!!!!
ΑΦΗΓΗΤΗΣ: Τα αγόρια κοιτάχτηκαν και δεν επέμεναν. Χαιρόντουσαν που η Σιάννα ήταν πάλι μαζί τους και ας μη θυμόταν τι είχε συμβεί στην παραλία..

ΣΚΗΝΗ ΔΕΥΤΕΡΗ

ΑΦΗΓΗΤΗΣ : Η ζωή συνεχιζόταν κανονικά για τις δύο οικογένειες και τα παιδιά έκαναν παρέα χωρίς ποτέ να αναφέρουν τα γεγονότα που είχαν συμβεί πριν λίγο καιρό στην γαλάζια παραλία. Μάλιστα όταν ο Κίμωνας και ο Όθωνας συναντούσαν στην πλατεία τον κύριο Παντελή τον χαιρετούσαν και δεν του έλεγαν τίποτα για την Σιάννα και την αμνησία που είχε πάθει σχετικά με αυτά που είχαν συμβεί. Λες και είχε διαγράψει από την μνήμη της εκείνο το πρωινό. Εκείνος κοιτούσε την Σιάννα αλλά δεν ρωτούσε τίποτα. Ήξερε όμως, ότι όλα αυτά ήταν προσωρινά μέχρι να έλθει η κατάλληλη στιγμή δράσης. Ένα πρωινό η μητέρα του Όθωνα και της Σιάννας, η Λάουρα ξύπνησε με ένα δυνατό πόνο ψηλά στον μηρό της. Σηκώθηκε έφτιαξε ένα φλιτζάνι καφέ και κοιτούσε ανέκφραστα από το παράθυρο του καθιστικού. Ο Όθωνας είχε ξυπνήσει νωρίς και πήγε στο καθιστικό όπου βρήκε εκεί την μητέρα του να έχει απλώσει το πόδι της και να μοιάζει αφηρημένη…..
ΟΘΩΝΑΣ: Είσαι καλά μαμά… Γιατί σηκώθηκες τόσο πρωί?? Έχεις άδεια σήμερα αν δεν κάνω λάθος …Δεν θα πας στην τράπεζα….(Η Λάουρα δούλευε σε τοπικό τραπεζικό κατάστημα)
ΛΑΟΥΡΑ: (Διέκοψε την ονειροπόληση της και κοίταξε τον γιό της) Ξύπνησα από ένα δυνατό πόνο στο μηρό μου (απάντησε τρίβοντας ελαφρά εκείνο το σημείο)
ΟΘΩΝΑΣ: Κτύπησες κάπου??
ΛΑΟΥΡΑ: Όχι Όχι!!! Είναι παλιό. Δεν με είχε ενοχλήσει μέχρι τώρα… Ξαφνικά με έπιασε!!!! Θα μου περάσει!!!
ΟΘΩΝΑΣ: Πόσο παλιό μαμά??? (ρώτησε ανήσυχος)
ΛΑΟΥΡΑ: Από τότε που ήμουνα έγκυος σε σένα και την αδελφή σου…Είχαμε πάει για μπάνιο στην θάλασσα με το πατέρα σου και εγώ είχα βάλει μέσα στο νερό τα πόδια μου μέχρι τον μηρό για να δροσιστώ, όταν κάτι με τσίμπησε δυνατά…
Έχω ακόμα το σημάδι. Να βλέπεις?( Σηκώνοντας λίγο την φούστα της του το έδειξε.)

ΟΘΩΝΑΣ: Μα μοιάζει το σχήμα με ιππόκαμπο. Σε τσίμπησε ένας ιππόκαμπος μαμά??
ΛΑΟΥΡΑ: Δεν ξέρω αλλά ένοιωσα μια βελόνα να μπήκε μέσα μου… Ο γιατρός που με εξέτασε αργότερα απόρησε όταν διαπίστωσε, ότι περίμενα και άλλο παιδί. Οι εξετάσεις μου μέχρι εκείνη την στιγμή δεν έδειχναν, ότι είχα δίδυμα!!!! Το περίεργο είναι, ότι και οι εξετάσεις που σας έκαναν εσένα και της αδελφής σου έδειχναν διαφορετικές και όχι όπως συνήθως συμβαίνει στα δίδυμα…Λες και η Σιάννα να μη ήταν δικό μου παιδί…. Απλά εγώ το γέννησα…. Όμως αυτό να μη της το πεις ποτέ, γιατί εγώ σας αγαπώ το ίδιο!!!!
ΟΘΩΝΑΣ: Και εγώ την αγαπώ πολύ την Σιάννα μαμά !!!!
ΑΦΗΓΗΤΗΣ: Εκείνη την ώρα μπήκε στο καθιστικό η Σιάννα
ΣΙΑΝΝΑ: Νωρίς σηκωθήκατε βλέπω??? Μαμά είσαι καλά???
ΟΘΩΝΑΣ: Την πονάει το πόδι της λίγο.
ΣΙΑΝΝΑ: Εγώ ξύπνησα από παράξενους εφιάλτες…Έβλεπα αλλόκοτα πρόσωπα, παράξενες πόλεις και συνέχεια μια γυναικεία μορφή που ζητούσε βοήθεια…. Κάπου ήταν φυλακισμένη….!!!! Το πιο παράξενο είναι, ότι έχω την αίσθηση, ότι από κάπου την ξέρω αυτή την γυναίκα….. Μάλλον κάτι θα έφαγα και με πείραξε….
ΑΦΗΓΗΤΗΣ: Ο Όθωνας ένοιωθε, ότι όλα γύριζαν γύρω του. Θυμήθηκε την ιστορία που τους είχε αναφέρει ο Παντελής . Έβλεπε, ότι από μια παράξενη σύμπτωση αυτά που τους είχε διηγηθεί ταίριαζαν με αυτά που άκουγε τώρα από την μητέρα του και την αδελφή του…
ΟΘΩΝΑΣ : (Στον εαυτό του) Λες να είναι αλήθεια όσα είπε ο Παντελής???
ΣΙΑΝΝΑ: Τι σας διηγήθηκε πάλι ο παραμυθάς ο Παντελής και έχεις αυτό το ύφος??
ΟΘΩΝΑΣ: Όπως το είπες αδελφούλα….Παραμύθια…..!!!!!!
ΟΘΩΝΑΣ: Σήμερα είπαμε με τον Κίμωνα να πάμε για ψάρεμα και ίσως αργήσουμε λίγο. Μην ανησυχήσετε!!!
ΑΦΗΓΗΤΗΣ: Ο Όθωνας βγήκε από το καθιστικό και πήγε στο δωμάτιο του όπου πήρε τηλέφωνο τον Κίμωνα..
ΟΘΩΝΑΣ: Φίλε μου δεν μπορείς να φαντασθείς τι άκουσα σήμερα από την μητέρα μου και την αδελφή μου!!! Θυμάσαι την ιστορία που μας διηγήθηκε ο Παντελής??
Λοιπόν την μητέρα μου την τσίμπησε ένας ιππόκαμπος, όταν ήταν έγκυος, έχει μάλιστα και το σημάδι στο μηρό της, και η αδελφή μου έλεγε, ότι έβλεπε στον ύπνο της μια γυναίκα φυλακισμένη να ζητάει βοήθεια….
ΚΙΜΩΝΑΣ: Το κοχύλι, που έχω κρατημένο, το βράδυ φωτίζεται και αναβοσβήνουν συνεχώς τα γράμματα: ΛΟΥΝΑ 4- ΛΟΥΝΑ 4-ΛΟΥΝΑ 4 όπως όταν κάποιος εκπέμπει σήμα SOS !!!
Πιστεύω, ότι οι εξελίξεις θα είναι γρήγορες, γιατί έρχονται συνεχώς σημάδια.
ΟΘΩΝΑΣ: Είπα, ότι θα πηγαίναμε για ψάρεμα!!! Θέλεις να πάμε στην παραλία μήπως βρούμε κάτι που θα μας βοηθήσει να ξεκαθαρίσουμε κάποια πράγματα???
ΚΙΜΩΝΑΣ: Τι θα έλεγες να ρωτάγαμε τον Παντελή.?? Πιστεύω, ότι δεν είναι παραμυθάς αλλά ένας οραματιστής που βλέπει το παρελθόν και το μέλλον. Όμως τα πλέκει με φαντασία σαν παραμύθι γιατί λόγω της δουλειάς του δεν θα μπορούσε να πει τα γεγονότα όπως ακριβώς έγιναν. Σκέψου τα παιδιά και τους γονείς τους που θα άκουγαν από τον καθηγητή ιστορίας να λέει για εξωπραγματικούς κόσμους. Μήπως και εμείς όταν πρωτοακούσαμε την ιστορία για την Φωσιθονία δεν σκεφθήκαμε ότι όλα όσα έλεγε ήταν παραμύθια…Τώρα άκουσες από την μητέρα σου και την αδελφή σου κάποια συμπτωματικά γεγονότα που ταιριάζουν με την ιστορία που μας διηγήθηκε.



ΟΘΩΝΑΣ: Ξέρεις σκεφτόμουνα, ότι αν είναι αληθινή η ιστορία με την φυλακισμένη πριγκίπισσα Μουν-Ρέϊνα θα ήθελα να πάω εγώ στην θέση της Σιάννας. Η Σιάννα φοβήθηκε πολύ με όλα αυτά που έγιναν στην παραλία και τα έσβησε από την μνήμη της. Εξάλλου αφού μεγαλώσαμε μέσα στην ίδια κοιλιά έχω και εγώ κάποιο δικό της γενετικό υλικό όπως κα εκείνη δικό μου.
ΚΙΜΩΝΑΣ: Ίσως ο Παντελής έχει κάποια ιδέα!!!!
ΑΦΗΓΗΤΗΣ: Έτσι οι δύο φίλοι ξεκίνησαν να συναντήσουν τον Παντελή στο μουράγιο, εκεί που συνήθως έδενε το σκάφος του. Πραγματικά ο Παντελής ήταν στο σκάφος και έκανε κάποιες επιδιορθώσεις. Τα παιδιά πλησίασαν κοντά…
ΟΘΩΝΑΣ : Καλημέρα μπορούμε να σας μιλήσουμε για λίγο??
ΠΑΝΤΕΛΗΣ: Ανεβείτε !!! Βάφω κάποια σημεία για να μη σκουριάσουν από την υγρασία!!
ΑΦΗΓΗΤΗΣ: Τα παιδιά ανέβηκαν στο σκάφος και ο Παντελής τους πρόσφερε πορτοκαλάδες.
ΠΑΝΤΕΛΗΣ: Τι θέλετε να μάθετε ???
ΟΘΩΝΑΣ: Ξέρετε σήμερα το πρωί η μητέρα μου διηγήθηκε, ότι κατά την εγκυμοσύνη της την τσίμπησε κάτι δυνατά στον μηρό λίγο πριν γεννήσει εμένα και την αδελφή μου. Επίσης και η αδελφή μου μας ανέφερε για παράξενα όνειρα που έβλεπε συχνά σχετικά με μια φυλακισμένη πριγκίπισσα που ζητούσε βοήθεια. Σκέφθηκα, ότι αν υπάρχει ανάγκη βοήθειας να πάω εγώ στην θέση της γιατί έχω και εγώ ένα μέρος από το δικό της γενετικό υλικό γιατί τραφήκαμε μέσα από την ίδια κοιλιά. Εσείς τι λέτε για αυτό??
ΠΑΝΤΕΛΗΣ: Είναι πολύ ευγενικό αυτό εκ μέρους σου αλλά λυπάμαι που στο λέω, δυστυχώς, δεν γίνεται. Η Μουν-Ρέϊνα είναι γυναίκα και για να μη λειτουργήσουν οι καταστροφικοί καθρέφτες αυτό μπορεί να γίνει μόνο από γυναίκα που έχει την ίδια κυτταρική σύσταση με αυτήν. Δηλαδή μόνο από μία δεύτερη Μουν-Ρέινα, ειδάλλως με το που θα ακουμπήσει κάποιος άλλος το πόδι του εκεί θα πεθάνει φρικτά. Ακόμα και η αδελφή της η Βάλντουν δεν μπορεί να το κάνει, όπως σας είπα.
ΟΘΩΝΑΣ: Τι θα συμβεί αν η Σιάννα δεν θελήσει να το κάνει?? Ήδη έχει λησμονήσει τι συνέβηκε πριν λίγες ημέρες στην παραλία.
ΑΦΗΓΗΤΗΣ: Ο Παντελής έκλεισε τα μάτια του για λίγο και έμεινε σκεπτικός.
ΠΑΝΤΕΛΗΣ: Η απόφαση ανήκει στην Σιάννα. Αν δεν θελήσει να το κάνει η Μουν-Ρέινα θα πεθάνει φυλακισμένη. Ήδη έχει αντέξει πάρα πολύ και οι δυνάμεις της την εγκαταλείπουν σιγά-σιγά !!! Αν πεθάνει η Μουν-Ρέινα, η Λούνα 4 θα εξαφανισθεί εντελώς, γιατί η Ερέμπους και οι σκοτεινές δυνάμεις του Ουρούζ θα επικρατήσουν σε όλη την Φωσιθονία.. Όσο ζει η Μουν-Ρέινα υπάρχει ελπίδα…Ο Ουρούζ αυτό περιμένει, γιατί η Βάλντουν δεν θα μπορέσει ποτέ να επιστρέψει στην χώρα της. Θα μπορούσε να είχε σκοτώσει την Μουν-Ρέινα από τότε που επιτέθηκε στην Λούνα 4, όμως οι νόμοι της Φωσιθονίας απαγόρευαν ρητά ένας κυβερνήτης να δολοφονήσει έναν άλλο. Για αυτό και την εξόρισε στο νησί με τους καθρέφτες όπου εκεί ήταν σίγουρος, ότι θα εύρισκε τον θάνατο.
Όμως βλέπω, ότι κάποιο γεγονός θα συμβεί που θα κάνει την Σιάννα να αλλάξει γνώμη!!!
ΑΦΗΓΗΤΗΣ: Τα παιδιά ευχαρίστησαν τον Παντελή για τις πληροφορίες που τους έδωσε και επέστρεψαν σπίτια τους σκεφτικά…
Ο καιρός περνούσε και μια ημέρα ο πατέρας του Όθωνα και της Σιάννας, ο Χάρης, ανακοίνωσε στην οικογένεια του, ότι θα έλειπε για 2 εβδομάδες περίπου σε ένα επαγγελματικό ταξίδι. Ήταν μηχανικός και η εταιρία του τον έστελνε κάπου μακριά για μια μελέτη. Φεύγοντας ο Χάρης είπε στον Όθωνα, να προσέχει την μητέρα του και την αδελφή του όσο εκείνος θα έλειπε.
ΟΘΩΝΑΣ: Μείνε ήσυχος μπαμπά!!
ΑΦΗΓΗΤΗΣ: Το βραδάκι η Λάουρα είχε ξαπλώσει στον καναπέ και κοιμόταν και τα παιδιά είχαν πάει το καθένα στο δωμάτιο του. Τότε δύο σκιές γλίστρησαν μέσα στο σαλόνι από την μπαλκονόπορτα. Ψαχουλεύοντας στα σκοτεινά ο ένας έπεσε επάνω σε ένα τραπεζάκι και η Λάουρα πετάχτηκε από τον θόρυβο. Είδε τότε δύο άνδρες με καλυμμένα τα πρόσωπα τους να ψάχνουν το σπίτι…
ΛΑΟΥΡΑ: Τι γυρεύετε εσείς εδώ τους φώναξε?? Και ετοιμάστηκε να πιάσει το τηλέφωνο!!!
Ο ΕΝΑΣ ΑΝΔΡΑΣ: Μείνε εκεί που είσαι αν θέλεις να ζήσεις!!!
ΛΑΟΥΡΑ: Φύγετε τώρα και δεν θα πω τίποτα στην αστυνομία..
Ο ΑΝΔΡΑΣ: Μη κάνεις βήμα!!
ΑΦΗΓΗΤΗΣ: Όρμησε στην Λάουρα και την τράβηξε από τα μαλλιά..
ΛΑΟΥΡΑ: Άφησε με !!!! Βοήθειαααααααα
ΑΦΗΓΗΤΗΣ: Εκείνη την στιγμή ο Όθωνας άκουσε την κραυγή της μητέρας του και πετάχτηκε από το ύπνο του. Έτρεξε στο σαλόνι και είδε τον άνδρα να έχει ρίξει την μητέρα του κάτω και να την κτυπάει. Άρπαξε ένα βάζο και όρμησε στον άνδρα αλλά ο συνεργάτης του τον είδε, έβγαλε ένα μαχαίρι, και με μια τρικλοποδιά έριξε τον Όθωνα κάτω.
Ο ΑΛΛΟΣ ΑΝΔΡΑΣ: Θα πεθάνετε όλοι!!!!
ΑΦΗΓΗΤΗΣ: Τότε στην είσοδο του σαλονιού φάνηκε η Σιάννα. Είδε την μητέρα της κάτω κτυπημένη και τον αδελφό της έτοιμο να δεχθεί μαχαιριά από τον συνεργάτη του πρώτου. Πλησιάζοντας κοντά μίλησε στον άνδρα σαν υπνωτισμένη.
ΣΙΑΝΝΑ: Άφησε κάτω το μαχαίρι !!!
ΑΝΔΡΑΣ : Γιατί τι θα κάνεις μυξιάρικο???
ΑΦΗΓΗΤΗΣ: Τότε η Σιάννα έριξε μια γροθιά στον ειρωνικό άνδρα που εκείνος ζαλίστηκε. Έκανε να σηκωθεί και μια δεύτερη τον άφησε αναίσθητο. Εντωμεταξύ ο πρώτος βλέποντας τι έκανε το κορίτσι άφησε την Λάουρα και όρμησε κατά πάνω της. Τότε δέχθηκε μια ισχυρή κλωτσιά στο στομάχι που διπλώθηκε στα δύο. Έκανε να σηκωθεί αλλά η γροθιά που δέχθηκε τον αποτέλειωσε. Έμεινε αναίσθητος!!!
Η Σιάννα πήρε το τηλέφωνο και κάλεσε την αστυνομία!!! Σε λίγο ήλθαν 2 περιπολικά και μάζεψαν τους αναίσθητους άνδρες. Τους είπαν, ότι ήταν πολύ τυχεροί που γλίτωσαν γιατί αυτοί οι κλέφτες ήταν αληθινοί μαχαιροβγάλτες και είχαν κάνει πολλούς φόνους στην περιοχή!!!
ΣΙΑΝΝΑ: Μαμά ,Όθωνα είσθε εντάξει???
ΟΘΩΝΑΣ: Πότε έμαθες μικρή πολεμικές τέχνες?? Πάντως σήμερα γλιτώσαμε χάρη σε σένα.
ΣΙΑΝΝΑ: Δεν μου έμαθε κανείς πολεμικές τέχνες. Απλά ξέρω αυτοάμυνα από μόνη μου!!!
ΟΘΩΝΑΣ: Και τα δύο κτυπήματα όμως ήταν υπολογισμένα Σιάννα. Απλά φοβάσαι να δεις την αλήθεια.!!!
ΣΙΑΝΝΑ: Ποιά αλήθεια??
ΟΘΩΝΑΣ: Είσαι αδελφή, της φυλακισμένης πριγκίπισσας της Φωσιθονίας Μουν-Ρέινα. Όχι απλά αδελφή, πιστό αντίγραφο της. Έχετε το ίδιο γενετικό υλικό. Εσύ μόνο μπορείς να την γλιτώσεις από την φυλακή της στο νησί των καθρεπτών. Ειδάλλως η Λούνα 4 η πατρίδα της πριγκίπισσας και δική σου θα χαθεί για πάντα.!!!!!
ΛΑΟΥΡΑ: Τι είναι αυτά που λες παιδί μου??? Η Σιάννα είναι δικό μου παιδί !!!
ΟΘΩΝΑΣ: Θυμάσαι το τσίμπημα μαμά?? Ο Ιππόκαμπος σου εμφύτεψε το γενετικό υλικό της πριγκίπισσας για αυτό έκανες δίδυμα. Εσύ η ίδια είπες, ότι οι εξετάσεις δεν έδειχναν από πριν δύο έμβρυα.
ΛΑΟΥΡΑ: Όθωνα σταμάτησε αυτό το παραμύθι τώρα!!! Η Σιάννα δεν έχει καμία σχέση με όλα αυτά
ΣΙΑΝΝΑ: Άφησε τον μαμά!! Αλήθεια λέει. Όσα είπε μόλις τώρα μου τα διηγήθηκε η Βάλντουν στον ύπνο μου. Η κατάσταση είναι πολύ σοβαρή και μένει πολύ λίγος χρόνος Η Μουν-Ρέινα είναι σχεδόν ετοιμοθάνατη. Θα πάω να την σώσω. Αύριο το βράδυ με την πανσέληνο θα είμαι στην παραλία. Σε παρακαλώ ζήτησε το κοχύλι από τον Κίμωνα.
ΛΑΟΥΡΑ: Θα έλθω μαζί σου!!! Δεν θα πας μόνη σου.
ΣΙΑΝΝΑ: Όχι μαμά! Μην ανησυχείς! Η Βάλντουν θα με περιμένει. Ήδη έχει ενημερωθεί και ο ζαφειρένιος ιππόκαμπος ο Νόρμπ. Την τελευταία φορά που ξεκινήσαμε με τον Νόρμπ δείλιασα και ζήτησα να με φέρει πίσω. Έτσι χάθηκε πολύτιμος χρόνος. Τώρα δεν υπάρχουν περιθώρια. Θα σταματήσουμε πρώτα στις Πλειάδες και μετά με ειδικό μεταφορικό μέσο που θα μας περιμένει εκεί από την Βάλντουν, θα πάμε κατευθείαν στον 4ο δορυφόρο της Λούνας 4. Δεν θα περάσουμε καθόλου από την Φωσιθονία, για να μη μας πάρουν είδηση οι πράκτορες του Ουρούζ.!!!!!
ΟΘΩΝΑΣ: Μακάρι να μπορούσα να πάρω εγώ την θέση σου Σιάννα. Αλλά στο νησί των καθρεπτών μόνο γυναίκα μπορεί να πάει που να είναι ακριβώς ίδια με την Μουν-Ρέινα.
ΣΙΑΝΝΑ: Το γνωρίζω!! Σε παρακαλώ μίλησε με τον Κίμωνα !!!!
ΛΑΟΥΡΑ: Θα σας πάω εγώ με το αυτοκίνητο αύριο βράδυ στην παραλία.
ΑΦΗΓΗΤΗΣ: Το επόμενο πρωί ο Όθωνας τα διηγήθηκε όλα στον Κίμωνα
ΚΙΜΩΝΑΣ: Η Σιάννα πήρε την σωστή απόφαση ‘Οττο!!! Τελικά ο Παντελής είχε δίκιο. Θέλω να έλθω και εγώ αύριο βράδυ στην παραλία μαζί σας. Θα πω στη μαμά μου, ότι θα μείνουμε μέχρι αργά στην «Ανεμόσκαλα» και ότι θα με φέρει πίσω η μητέρα σου για να μη ανησυχεί και με ψάχνει.
ΑΦΗΓΗΤΗΣ: Έτσι αργά το βράδυ με την πανσέληνο βρισκόντουσαν όλοι στην γαλάζια παραλία.
ΣΙΑΝΝΑ: Κίμωνα δώσε μου το κοχύλι!!! Μόλις ανοίξει η θάλασσα θα μπω μέσα και θα φύγω με τον Νορμπ μέσα από το φωτεινό τούνελ που θα δημιουργήσει. Θα κρατήσεις το κοχύλι και αν επιστρέψω ποτέ πίσω θα δεις να αναβοσβήνουν τα γράμματα..
Όθωνα, μπορεί να μη έχουμε ακριβώς το ίδιο γενετικό υλικό αλλά σαν δίδυμα μέσα από την ίδια κοιλιά θα γνωρίζεις πάντα πως νοιώθω και τι κάνω!!!!
Μαμά σε αγαπώ πολύ!!!!
ΑΦΗΓΗΤΗΣ: Αγκαλιάστηκαν όλοι συγκινημένοι, γιατί δεν γνώριζαν αν θα έβλεπαν ξανά ο ένας τον άλλο. Μετά η Σιάννα κρατώντας το κοχύλι προχώρησε στην θάλασσα και φέρνοντας το στο στόμα της φώναξε:
ΣΙΑΝΝΑ: «Λούνα 4»
ΑΦΗΓΗΤΗΣ: Τότε τα νερά τραβήχτηκαν και κάτω από το λαμπερό φως του φεγγαριού φάνηκε ένας διάδρομος. Η Σιάννα περπάτησε μέσα και γυρνώντας το κεφάλι της αποχαιρέτισε για τελευταία φορά την γήινη οικογένεια της . Η μητέρα της συγκρατούσε τα δάκρια της μη γνωρίζοντας αν θα ξαναέβλεπε την αγαπημένη της κορούλα. Σε λίγο εμφανίστηκε ο Ιππόκαμπος Νόρμπ. Έκανε μια υπόκλιση στην Σιάννα και της έκανε νόημα να ανέβει στην ράχη του. Η Σιάννα ανέβηκε και σε λίγο ο Νορμπ κάνοντας κάποιους ήχους δημιούργησε ένα φωτεινό τούνελ μέσα στο οποίο κινήθηκαν με ιλιγγιώδη ταχύτητα και χάθηκαν στο διάστημα!!!

ΣΚΗΝΗ ΤΡΙΤΗ


ΑΦΗΓΗΤΗΣ: Καθώς έτρεχαν με ιλιγγιώδη ταχύτητα μέσα στο φωτοτούνελ η Σιάννα ένοιωσε να μεταμορφώνεται. Η γήινη δομή της μεταλλασσόταν σε μια διαφορετική. Ένοιωσε, ότι ψήλωνε. Τα χέρια και τα πόδια της μάκραιναν και τα μάτια της μεγάλωναν. Ένοιωσε, ότι μπορούσε να δει χιλιόμετρα μακριά. Δεν χρειαζόταν να μιλάει, γιατί καταλάβαινε τα πάντα μόνο με μια ματιά. Ο Νόρμπ την βοηθούσε να κατανοήσει όλες αυτές τις αλλαγές. Δεν ήταν πια το 12χρονο κοριτσάκι αλλά μια αποφασιστική γυναίκα.!!!
Από μακριά φάνηκε ένα φωτεινό άστρο.
ΝΟΡΜΠ: Είναι η Αλκυόνη!!! Θα σταματήσουμε και θα επιβιβαστούμε στο νέο μέσον που θα μας περιμένει εκεί για να πάμε στον 4ο δορυφόρο της Φωσιθονίας
ΑΦΗΓΗΤΗΣ: η Σιάννα πρόσεξε, ότι τα ρούχα της έμοιαζαν κουρέλια. Είχαν σχεδόν καταστραφεί. Ο Νορμπ κατάλαβε την σκέψης της και της απάντησε:
ΝΟΡΜΠ: Μην ανησυχείς θα βρεις μέσα στο μεταφορικό μέσο που θα μας περιμένει και τα ρούχα που θα πρέπει να φοράς σύμφωνα με την θέση που έχεις στην Λούνα 4. Μη ξεχνάς, ότι είσαι μια πριγκίπισσα.
ΑΦΗΓΗΤΗΣ: Πραγματικά όταν η φωτεινή ακτίνα που τους μετέφερε σταμάτησε στην Αλκυόνη είδαν μπροστά τους κάτι βράχους που κοντά τους ήταν σταματημένο ένα αεροσκάφος. Από τα πλαϊνά του κατέβαιναν κάτι καμπυλωτοί βραχίονες για να το στηρίζουν στο έδαφος και στο πίσω μέρος υπήρχε ένας κενός χώρος όπου ήταν η θέση για τροφοδοσία του με ενέργεια. Όταν πλησίασαν ένας κυλιόμενος διάδρομος έπεσε και μια πόρτα άνοιξε. Ο πλοηγός του σκάφους τους έκανε νόημα να ανέβουν γρήγορα και όταν μπήκαν μέσα ξεκίνησαν με ιλιγγιώδη ταχύτητα. Αμέσως μετά. έδωσε στην Σιάννα ένα δέμα. Ήταν τα καινούργια της ρούχα. Ήταν μια ολόσωμη φόρμα σε γκρι μεταλλικό χρώμα .Επίσης υπήρχαν ειδικά γάντια και μια μάσκα που άφηνε ακάλυπτα μόνο τα μάτια.
ΝΟΡΜΠ: Βάλε μόνο την φόρμα. Τα υπόλοιπα θα τα χρειαστείς στο νησί με τους καθρέφτες
ΑΦΗΓΗΤΗΣ: Η Σιάννα είχε προσαρμοστεί αμέσως στην καινούργια κατάσταση και δεν ένοιωθε απορία ή αμηχανία. Οι μορφές που έβλεπε μέσα στο σκάφος δεν έμοιαζαν με τους γήινους αλλά ούτε και αυτή είχε καμία σχέση με την προηγούμενη μορφή της. Ο πλοηγός θύμιζε Κένταυρο γιατί είχε σώμα αλόγου και κεφάλι ανθρώπινο. Μόνο που είχε φτερά στην πλάτη που άλλοτε τα άνοιγε και άλλοτε τα έκλεινε.
ΝΟΡΜΠ: Ο κυβερνήτης του αεροσκάφους είναι ένας από τους φτερωτούς δρομείς της Βάλντουν και μας πηγαίνει κατευθείαν στο αρχηγείο της στο 4ο δορυφόρο. Εμείς οι Ιππόκαμποι ανήκουμε στο σώμα των Συμβούλων και έχουμε άλλα καθήκοντα.
Η Μουν-Ρέινα είχε λάβει στρατιωτική εκπαίδευση για επιθέσεις και αυτοάμυνα αλλά ήταν τόσο οργανωμένη η ξαφνική επίθεση του Ουρούζ που δεν πρόλαβε καν να αντιδράσει. Η φυλακή που την έκλεισε ο Ουρούζ ήταν ότι χειρότερο για αυτήν που είχε μάθει να ζει ελεύθερη αλλά εκείνο που την έθλιβε πιο πολύ ήταν η σφαγή των συμπολιτών της από τον σκοτεινό άρχοντα της Ερέμπους.
ΣΙΑΝΝΑ: Κατάλαβα τώρα πως γνωρίζω αυτοάμυνα και ακόμα νοιώθω, ότι θέλω με όλη μου την καρδιά να τιμωρηθεί ο Ουρούζ για το κακό που μας προκάλεσε.

ΑΦΗΓΗΤΗΣ: Σε λίγο το αεροσκάφος πλησίασε σε ένα χώρο που έμοιαζε με θόλο. Ο θόλος άνοιξε και το αεροσκάφος μπήκε μέσα. Στην στιγμή ο θόλος έκλεισε πάλι. Ήταν το αρχηγείο της Βάλντουν. Εκεί έμενε όλο αυτό το διάστημα που ο Ουρούζ είχε καταλάβει την Λούνα 4 και που η αδελφή της αργοπέθαινε στο νησί με τους καθρέφτες. Εκείνη περίμενε υπομονετικά να έλθει η κατάλληλη στιγμή για την απελευθέρωση της πόλης τους και της αδελφής της.
Μόλις το αεροσκάφος προσγειώθηκε δύο δρομείς τους περίμεναν για να τους οδηγήσουν στην βασίλισσα.
Η Βάλντουν ήταν πολύ ψηλή με μεγάλα φωτεινά μάτια και μακριά κατάλευκα μαλλιά. Δεν μπορούσες να πεις αν ήταν μικρή ή μεγάλη γιατί εκεί ο χρόνος έμοιαζε να μην υπάρχει.
ΒΑΛΝΤΟΥΝ: Αγαπημένε μου Νόρμπ επιτέλους ήλθατε!!!! Κοιτώντας την Σιάννα που ήταν ολόιδια η αδελφή της η Μουν-Ρέινα έβγαλε ένα στεναγμό λύπης και αγκάλιασε την κοπέλα. Χαίρομαι που είσαι εδώ…!!! Η βοήθεια σου είναι μεγάλης σημασίας για όλους μας.!!!!!
ΣΙΑΝΝΑ: Από τότε που μου διηγήθηκες τι συνέβηκε δεν μπορούσα να ησυχάσω. Ελπίζω μόνο να μη είναι πολύ αργά.
ΒΑΛΝΤΟΥΝ: Ξεκουραστείτε σήμερα από το ταξίδι και αύριο θα οργανώσουμε την απόδραση από το νησί των καθρεπτών. Πρέπει να γίνουν όλα με μεγάλη προσοχή για να μη κινήσουμε υποψίες
ΑΦΗΓΗΤΗΣ: Το επόμενο πρωί συγκεντρώθηκαν όλοι στην μεγάλη αίθουσα του συμβουλίου και η Βάλντουν τους ανέφερε το σχέδιο της απόδρασης.
ΒΑΛΝΤΟΥΝ: Δύο φτερωτοί δρομείς μαζί με της Σιάννα θα πετάξουν πάνω από το νησί των καθρεπτών. Η Σιάννα θα δέσει ένα σχοινί γύρω από την μέση της και θα γλιστρήσει κάτω. Θα κοιτάξει μέσα στον καθρέφτη και επειδή είναι γενετικά ίδια με την Μουν-Ρέϊνα ο καθρέφτης θα ανοίξει για να περάσει μέσα στον κύριο χώρο. Μόλις περάσει θα βρει την Μουν –Ρέϊνα και θα την δέσει γερά από την μέση με το σχοινί. Θα κάνει σινιάλο στον δρομέα να τραβήξει το σχοινί με την πριγκίπισσα επάνω Μετά θα ρίξει το σκοινί ο δεύτερος δρομέας για να τραβήξει και την Σιάννα. Φεύγοντας η Σιάννα θα βάλει τα ειδικά γάντια και την μάσκα και θα ρίξει το δίχτυ με τους διαμαντένιους κοπτήρες επάνω στους καθρέφτες σπάζοντας τους και μαζεύοντας όσα κομμάτια μπορεί μέσα στο δίχτυ. Πρέπει να γίνουν όλα γρήγορα Οι στρατιώτες του Ουρούζ πηγαίνουν κάθε δύο ημέρες και άφηναν στην είσοδο κάποια τρόφιμα για την φυλακισμένη. Δεν τολμούν να πλησιάσουν πιο κοντά. Τελευταία έχουν παρατηρήσει, ότι η πριγκίπισσα δεν παίρνει τα τρόφιμα και έχουν ενημερώσει τον Ουρούζ. Αυτός τρίβει τα χέρια του γιατί καταλαβαίνει, ότι το τέλος της πλησιάζει. Όταν πεθάνει η πριγκίπισσα όλοι οι καθρέπτες θα σπάσουν και το νησί θα βουλιάξει αργά- αργά στην κοσμική θάλασσα. Αν τους σπάσουμε εμείς θα αργήσει να καταλάβει την απόδραση και θα κερδίσουμε χρόνο.!!
Έχετε κάποια ερώτηση ???
ΣΙΑΝΝΑ: Πότε ξεκινάμε??
ΒΑΛΝΤΟΥΝ: Σήμερα το βράδυ, ώστε να μη πάρει κανείς είδηση τους δρομείς!!! Οι στρατιώτες συνήθως πηγαίνουν νωρίς το πρωί. Σιάννα πάρε αυτό το φιαλίδιο μαζί σου. Αν η αδελφή μου έχει χάσει τις αισθήσεις της ρίξε της λίγες σταγόνες στο στόμα για να συνέλθει.
ΑΦΗΓΗΤΗΣ: Έτσι αργά το βράδυ ήταν όλα έτοιμα για την απόδραση από το νησί των καθρεφτών. Ο Δρομέας κρατούσε το σχοινί και η Σιάννα σαν ακροβάτης γλίστρησε αθόρυβα κάτω. Κοίταξε στον καθρέφτη και αμέσως αυτός τραβήχτηκε και φάνηκε ένα κυκλικό δωμάτιο. Ξαπλωμένη κάτω ήταν μια γυναίκα που μόλις ανέπνεε.


Η Σιάννα έβγαλε το φιαλίδιο και της έριξε λίγες σταγόνες στο στόμα. Εκείνη άνοιξε τα μάτια της.
ΜΟΥΝ-ΡΕΙΝΑ: Ποια είσαι?? Πως μπήκες μέσα!!!
ΣΙΑΝΝΑ: Έχουμε καιρό για αυτά. Τώρα μάζεψε όσες δυνάμεις έχεις γιατί θα σε δέσω και θα σε τραβήξουν επάνω οι δρομείς της Βάλντουν.
ΑΦΗΓΗΤΗΣ: Η Μουν-Ρέινα σηκώθηκε και σε λίγο αιωρούνταν στον αέρα. Ο δρομέας την έπιασε και την έβαλε να κάτσει στην ράχη του. Μετά ξαναέριξε το σχοινί ο δεύτερος δρομέας και η Σιάννα βάζοντας γάντια και μάσκα άρχισε να σπάει τους καθρέφτες και να μαζεύει όσα κομμάτια μπορούσε στο δίχτυ .Μετά έκανε νόημα να την ανεβάσουν επάνω. Όμως το βάρος ήταν μεγάλο και δεν μπορούσε να ανεβεί στο σχοινί. Άφησε το δίχτυ κάτω και έκανε νόημα να την τραβήξουν επάνω. Τότε γύρισε στον δρομέα και του είπε
ΣΙΑΝΝΑ: Θα δεθώ κάτω από την κοιλιά σου. Κατέβα όσο πιο χαμηλά μπορείς για να αρπάξω το δίχτυ. Μπορείς να με σηκώσεις με το βάρος που θα έχω???
ΔΡΟΜΕΑΣ: Ναι!! Αλλά είναι επικίνδυνο γιατί μπορεί να κοπείς όχι από τους καθρέφτες αλλά από τους διαμαντένιους κοπτήρες.
ΣΙΑΝΝΑ: Θα προσέχω και θα φοράω τη μάσκα
ΑΦΗΓΗΤΗΣ: Έτσι η Σιάννα δέθηκε κάτω από την κοιλιά του Κένταυρου δρομέα κι όταν αυτός κατέβηκε χαμηλά κατάφερε και άρπαξε το διαμαντένιο δίχτυ. Οι κοπτήρες έσκισαν σε κάποια σημεία την στολή που φορούσε, καθώς κρατούσε επάνω της το δίχτυ, και την πόνεσαν όμως έκανε υπομονή μέχρι να φθάσουν στον θόλο..
Η Βάλντουν παρακολουθούσε μέσα από οθόνη όλη αυτή την επιχείρηση απόδρασης και δεν μπορούσε να μη θαυμάσει το θάρρος και την ετοιμότητα της Σιάννας.
Μόλις έφθασαν η Βάλντουν διέταξε να μεταφερθούν αμέσως οι δύο γυναίκες στους ειδικούς θαλάμους αποκατάστασης των ζωτικών λειτουργιών. Τόσο η Μουν-Ρέινα, όσο και η Σιάννα χρειαζόντουσαν ξεκούραση. Το ίδιο και οι δρομείς.
Μετά από κάποιο χρονικό διάστημα η Μουν-Ρέινα συνήλθε εντελώς !!
Η Βάλντουν ήταν όλο αυτό το διάστημα κοντά της και της είχε εξηγήσει πως σώθηκε από βέβαιο θάνατο χάρη στο θάρρος στην Σιάννας.
ΜΟΥΝ- ΡΕΙΝΑ: Νοιώθω πολύ καλά και είμαι έτοιμη, όποτε αποφασίσεις να ελευθερώσουμε την πόλη μας. Η Σιάννα θα είναι στο εξής η δεύτερη αδελφή μου. Που είναι τώρα???
ΒΑΛΝΤΟΥΝ: Ο γενικός αρχηγός των δρομέων εντυπωσιάστηκε πολύ από το θάρρος της και την έχει βάλει σε ειδική ομάδα εκπαίδευσης. Σύντομα θα διευθύνει δικό της τάγμα από δρομείς…
ΑΦΗΓΗΤΗΣ: Εντωμεταξύ τα νέα για το σπάσιμο των καθρεφτών έφθασαν στον Ουρούζ ο οποίος πανηγύριζε. Σύντομα θα γινόταν ο απόλυτος κυρίαρχος της Φωσιθονίας. Η Ερέμπους θα ήταν η μοναδική αυτοκρατορία και η Λούνα 4 μια ανάμνηση. Επειδή πλησίαζε η επέτειος που είχε γίνει η επίθεση στην Λούνα 4, ζήτησε από τον Έμισο να οργανωθεί μια λαμπρή τελετή για την στέψη του ως αυτοκράτορα.
ΟΥΡΟΥΖ: Θέλω να υπάρχει ότι καλύτερο στην γιορτή. Επίσης από τους κατοίκους της πρώην Λούνας 4 που έχουμε κρατήσει σαν σκλάβους θα θυσιασθούν τρεις στους θεούς της φωτιάς και του σκότους. Οι υπόλοιποι κάτοικοι για εκείνη την ημέρα απαλλάσσονται από κάθε δουλειά για να παρακολουθήσουν την στέψη μου. Όμως όλοι θα έχουν τα διακριτικά της χώρας τους τα «τρία κοχύλια» για να διαφέρουν από τους δικούς μας. Όποιος το αγνοήσει και συλληφθεί θα θανατωθεί αμέσως.

ΈΜΙΣΟΣ: Μείνε ήσυχος!!! Θα τα φροντίσω όλα εγώ.

ΑΦΗΓΗΤΗΣ: Πίσω στον 4ο δορυφόρο της Φωσιθονίας η Βάλντουν είχε μάθει τα σχέδια του Ουρούζ από τους Ιππόκαμπους Συμβούλους της που μπορούσαν και διάβαζαν τις σκοτεινές σκέψεις του. Κάλεσε λοιπόν αμέσως συμβούλιο για να συζητήσουν τον τρόπο δράσης τους.
ΒΑΛΝΤΟΥΝ: Αν θέλουμε να ελευθερώσουμε την πόλη μας πρέπει να επιτεθούμε τώρα που δεν μας περιμένει… Ετοιμάζεται να στεφθεί αυτοκράτορας!!! Ακούστε λοιπόν το σχέδιο….!!!
ΑΦΗΓΗΤΗΣ: Έτσι όταν ήλθε η ημέρα της επετείου της επίθεσης του Ουρούζ στην Λούνα 4 όλα ήταν έτοιμα για την στέψη του. Μια μεγάλη φωτιά έκαιγε έξω στον κεντρικό χώρο εκεί που κάποτε ήταν οι κήποι του παλατιού της Βάλντουν και όπου και θα γινόταν η θυσία Πολύς κόσμος είχε μαζευτεί και σε μια μεριά ο Έμισος είχε βάλει όλους τους κατοίκους της Λούνα 4 με τα χαρακτηριστικά αυτής της χώρας που ήταν τα «τρία κοχύλια» καθώς και τους τρείς που θα θυσίαζαν Τότε ο Ουρούζ πήρε τον λόγο
ΟΥΡΟΥΖ: Συγκεντρωθήκαμε όλοι εδώ για να γιορτάσουμε τον θρίαμβο μας. Η Λούνα 4 δεν υπάρχει πια και η Ερέμπους γίνεται σήμερα η μοναδική αυτοκρατορία σε όλη την Φωσιθονία. Η Πριγκίπισσα Μουν-Ρέϊνα πέθανε και η Βάλντουν έχει μείνει για πάντα στον 4ο δορυφόρο της Φωσιθονίας μακριά από όλα.
ΑΦΗΓΗΤΗΣ: Τότε μια ψιλόλιγνη φιγούρα με ολόσωμη στολή σε μαύρο και κόκκινο χρώμα και με διακριτικά τα «τρία κοχύλια» φάνηκε στην ράχη ενός κενταύρου- δρομέα και κοιτώντας τον Ουρούζ του φώναξε:
« Είμαι η Μουν-Ρέϊνα!!! Βιάστηκες να πανηγυρίσεις τον θάνατο μου!! Ήλθα να ελευθερώσω την πόλη μου από σένα μια για πάντα»
Προτού προλάβει να συνέλθει από την κατάπληξη ο Ουρούζ, ο Δρομέας – Κένταυρος πέταξε κοντά του και η Μουν-Ρέϊνα έχωσε ένα κομμάτι καθρέφτη στο στήθος του. Την ίδια στιγμή μια άλλη φιγούρα ίδια με την Μουν –Ρέϊνα αλλά με γκρι στολή και με διακριτικά τα «τρία κοχύλια» πέταξε με έναν άλλο δρομέα κοντά στον Έμισο, που είχε μαρμαρώσει από τον φόβο του, και του έμπηξε ένα άλλο κομμάτι καθρέφτη στο στήθος. Ταυτόχρονα ο ουρανός γέμισε από χιλιάδες δρομείς που κρατώντας μικρά κρύσταλλα καθρέφτη τα έριχναν στους κατοίκους της Ερέμπους. Οι κάτοικοι της Λούνα 4 με τα διακριτικά τρία κοχύλια άρπαξαν τότε ό,τι όπλο βρήκαν μπροστά τους και άρχισαν να κυνηγούν τους εχθρούς τους
Σε λίγο όσοι δεν είχαν σκοτωθεί παραδόθηκαν στην Μουν-Ρέϊνα και στους δρομείς της!!!
Εκείνη τότε μίλησε μπροστά σε όλους:
ΜΟΥΝ-ΡΕΊΝΑ: Ακόμα θυμάμαι αδελφοί μου αυτά που τράβηξα εγώ και σεις από τον Ουρούζ. Όμως ας τα αφήσουμε όλα πίσω και ας κάνουμε μια νέα αρχή. Όσοι από την Ερέμπους θέλουν να μείνουν μαζί μας στην φωτεινή περιοχή πρέπει να περάσουν πρώτα από εκπαίδευση στο 4ο δορυφόρο και μετά να μεταφερθούν εδώ. Όσοι δεν θέλουν είναι ελεύθεροι να φύγουν για πάντα από την Φωσιθονία. …Εμείς δεν θέλουμε σκλάβους!!!! Τα παιδιά εκείνα που γεννήθηκαν από την ανάμιξη των δύο λαών θα τα αναλάβουν οι δρομείς- κένταυροι για εκπαίδευση. Από αύριο αρχίζει μια καινούργια ημέρα ελευθερίας για την Λούνα 4 την Μητρόπολη της Φωσιθονίας
Η περιοχή της Ερέμπους θα ονομάζεται στο εξής « Λουνμάρια» και την παραχωρώ στην αδελφή μου Σιάννα που χάρισε την ελευθερία σε μένα και στην πόλη μας. Η Σιάννα θα είναι η πριγκίπισσα της «Λουνμάρια» και θα φέρει στο εξής το όνομα Λουν-Ρέϊνα , η οποία μαζί με τους δρομείς της θα φροντίσει για την νέα διοίκηση της περιοχής

Τόσο η «Λούνα 4» όσο και η «Λουνμάρια» θα είναι υπό την εποπτεία της Βάλντουν, η οποία με την σοφία της βοήθησε να οργανωθεί η απελευθέρωση της πόλης μας. Η Βάλντουν επιθυμεί να μείνει για πάντα στο 4ο δορυφόρο, όπου θα είναι η Μεγάλη Έδρα της Φωσιθονίας.
Μάλιστα από τον 4ο δορυφόρο θα στείλει Δέσμη Φωτός στην παλιά Ερέμπους, ώστε το σκοτάδι να εξαλειφθεί για πάντα από την Φωσιθονία και η Λουνμάρια να γίνει φωτόλουστη
ΑΦΗΓΗΤΗΣ: Μόλις τέλειωσε τον λόγο της η Μουν-Ρέϊνα, όλοι άρχιζαν να φωνάζουν συνθήματα νίκης και χαράς γιατί μια αληθινά δύσκολη περίοδο της Φωσιθονίας έλαβε τέλος.
Η Σιάννα τότε ζήτησε από ένα δρομέα να την μεταφέρει στην Βάλντουν στον 4ο δορυφόρο. Εκεί όταν την συνάντησε της είπε:
ΣΙΑΝΝΑ: Δεν ξέρω πόσος καιρός έχει περάσει από τότε που έφυγα από την Γη!!!
Θα ήθελα όμως να στείλω ένα μήνυμα στους δικούς μου εκεί, ότι όλα πήγαν καλά !!!
ΒΑΛΝΤΟΥΝ: Βλέπεις αυτή την οθόνη ?? Λειτουργεί με Qbits. Σκέψου αυτά που θέλεις και θα μεταφερθούν εκεί που θέλεις με ασύλληπτη ταχύτητα. Αρκεί αυτός που θα λάβει το μήνυμα να μπορεί να το αποκωδικοποιήσει !!!!
ΣΙΑΝΝΑ: Ξέρω κάποιον που μπορεί να το κάνει!!!!
ΑΦΗΓΗΤΗΣ: Είχαν περάσει 10 χρόνια από τότε που έφυγε η Σιάννα. Ο αδελφός της είχε τελειώσει το σχολείο και σπούδαζε μηχανικός. Ο πατέρας του ποτέ δεν κατάλαβε γιατί έφυγε η κόρη του από το σπίτι και κατηγόρησε την γυναίκα του για αμέλεια.!!! Το ζευγάρι μοιραία οδηγήθηκε σε χωρισμό…
Ο Κίμωνας είχε αποφοιτήσει από μια σχολή εμποροπλοιάρχων και ταξίδευε συνεχώς…
Ένα πρωινό κάποιος κτύπησε την πόρτα του σπιτιού του Όθωνα. Ανοίγοντας είδε μπροστά του τον κύριο Παντελή. Είχε να τον δει πολλά χρόνια από τότε που πήγαινε σχολείο.!! Μετά τον χωρισμό των γονιών του εκείνος έμενε με την μητέρα του και είχαν μετακομίσει σε άλλο σπίτι.
ΟΘΩΝΑΣ: Τι κάνετε κύριε Παντελή?? (τον ρώτησε) Θα θέλατε κάτι???
ΠΑΝΤΕΛΗΣ: Σου έφερα ένα γράμμα.!!!
ΟΘΩΝΑΣ: Ποιος το έστειλε και γιατί με εσάς?
ΠΑΝΤΕΛΗΣ: Γιατί ίσως εγώ να μπορούσα να το μεταφράσω!!! Διάβασε το με την ησυχία σου!!!
ΑΦΗΓΗΤΗΣ: Ο Παντελής έφυγε και ο Όθωνας άνοιξε το γράμμα και άρχισε να διαβάζει:
« Δεν μπορώ να υπολογίσω σε γήινο χρόνο πόσο καιρός έχει περάσει μετά την αναχώρηση μου για την Φωσιθονία, όμως σήμερα που όλα έχουν τελειώσει και η αδελφή μου έχει πλέον ελευθερωθεί, όπως και η Λούνα 4, ένοιωσα την ανάγκη να σας στείλω με τον Παντελή αυτό το μήνυμα γιατί θα ήταν ίσως ο μόνος που θα συλλάμβανε τις πληροφορίες με την υψηλή ταχύτητα που τρέχουν στον κοσμικό χωροχρόνο.

Τα πράγματα εδώ διαφέρουν από τον τρόπο ζωής στην Γη αλλά εγώ έχω πια προσαρμοστεί.!!! Διοικώ μια περιοχή που λέγεται «Λουνμάρια» και το νέο όνομα μου είναι Λουν-Ρέϊνα. Όσο και να έχει αλλάξει η ζωή μου θα θυμάμαι πάντα τα άτομα που υπήρξαν για μένα η οικογένεια μου στην Γη.»

Λουν-Ρέϊνα
Διοιηκητής της Λουνμάρια
(το γήινο όνομα μου ήταν Σιάννα)

ΑΦΗΓΗΤΗΣ: Ο Όθωνας διάβαζε και ξαναδιάβαζε το γράμμα της Σιάννας .
ΟΘΩΝΑΣ: Τελικά αδελφούλα εσύ είχες το θάρρος να ακολουθήσεις τον δρόμο σου και να ολοκληρώσεις την αποστολή σου!!!!! Εμείς όμως εδώ δεν ξεπεράσαμε ποτέ τους φόβους μας και αφήσαμε την αμφιβολία να μας νικήσει!!!
ΑΦΗΓΗΤΗΣ: Αναπολώντας τα γεγονότα που είχαν συμβεί πριν 10 χρόνια ένα δάκρυ κύλησε από τα μάτια του Όθωνα. Ίσως αυτό το γράμμα να ήταν ένα βάλσαμο για την Λάουρα που ένοιωθε ακόμα ενοχές που άφησε κάποτε την κόρη της να φύγει μακριά!!!



ΤΕΛΟΣ
Η Ευγνωμοσύνη δονεί κάθε κύτταρο μου !!!
Άβαταρ μέλους
Ταρούλα
Δημοσιεύσεις: 29912
Εγγραφή: 16 Αύγ 2011 6:45 pm

Re: Η ΔΡΑΠΕΤΕΥΣΗ ΑΠΟ ΤΟ ΝΗΣΙ ΜΕ ΤΟΥΣ ΚΑΘΡΕΦΤΕΣ

Δημοσίευση από Ταρούλα »

Πολύ Ομορφο Χρυσουλίτσα :x Ευχαριστούμε >:d< >:d< >:d<
Η μόνη βεβαιότητα που μπορείς να έχεις στην ζωή σου είναι μόνο μέσα στην Πίστη, πως ό,τι έρθει, πάντα το Πνεύμα θα δρα εντός σου... Η καρδιά φωτίζει τον σκοτεινό δρόμο της ζωής... Β.Ν. :romance-heartbeating:
Ινατος

Re: Η ΔΡΑΠΕΤΕΥΣΗ ΑΠΟ ΤΟ ΝΗΣΙ ΜΕ ΤΟΥΣ ΚΑΘΡΕΦΤΕΣ

Δημοσίευση από Ινατος »

:sunny:
Άβαταρ μέλους
Elen75
Δημοσιεύσεις: 2052
Εγγραφή: 25 Φεβ 2010 6:36 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Re: Η ΔΡΑΠΕΤΕΥΣΗ ΑΠΟ ΤΟ ΝΗΣΙ ΜΕ ΤΟΥΣ ΚΑΘΡΕΦΤΕΣ

Δημοσίευση από Elen75 »

Χρυσούλα @};- @};- :x :x :x
"Αν θες να γνωρίσεις το Συμπαν, γνωρισε τον Εαυτο Σου"
Άβαταρ μέλους
nondas
Δημοσιεύσεις: 9937
Εγγραφή: 18 Απρ 2010 1:17 am

Re: Η ΔΡΑΠΕΤΕΥΣΗ ΑΠΟ ΤΟ ΝΗΣΙ ΜΕ ΤΟΥΣ ΚΑΘΡΕΦΤΕΣ

Δημοσίευση από nondas »

Χρυσούλα πανέμορφο :x :x :x :x :x >:d< >:d< >:d< >:d< >:d<
Άβαταρ μέλους
CHRYSSOULA
Δημοσιεύσεις: 882
Εγγραφή: 04 Σεπ 2008 9:43 pm

Re: Η ΔΡΑΠΕΤΕΥΣΗ ΑΠΟ ΤΟ ΝΗΣΙ ΜΕ ΤΟΥΣ ΚΑΘΡΕΦΤΕΣ

Δημοσίευση από CHRYSSOULA »

Φίλοι μου

Όταν έγραψα αυτή την ιστορία πριν από κάμποσο καιρό μου δημιουργήθηκαν απορίες και ως συνήθως τις εξέφρασα στην Φαντασία
Πως είναι δυνατόν ρώτησα μια μητέρα να επιτρέψει στην ανήλικη κόρη της να φύγει από κοντά της και μάλιστα με αυτόν τον παράξενο τρόπο χωρίς καν να ενημερώσει τον πατέρα, που δικαιολογημένα έγινε έξαλλος και μέσα από ατέλειωτους καυγάδες χώρισε την γυναίκα του και παράτησε τον γιό του που είχε συναινέσει στο να το σκάσει η αδελφή του για κάπου....μακριά. Οι δικαιολογίες του φάνηκαν αλλόκοτες και ουδέποτε κατάλαβε τα κίνητρα της γυναίκας του και του γιού του.
Ξέρεις συνέχισα δεν μπορώ να μη τον δικαιολογήσω, γιατί σκέψου πως ένοιωσε όταν γύρισε σπίτι του και του είπαν, ότι η κορούλα του έφυγε για μακρινούς γαλαξίες με ένα ιππόκαμπο... Ακόμα και εγώ που γράφω παραμύθια φαντάστηκα εκείνη την στιγμή και αγρίεψα άσχετα με τον σκοπό της αποχώρησης της μικρής.
Η Φαντασία με απόλυτη ηρεμία μου απάντησε:
Αν παρατηρήσεις την όλη ιστορία θα πάρεις και τις απαντήσεις. Όταν η γενετίστρια και λευκή μάγισσα δημιούργησε το DNA της αδελφής της δεν είπε στον σύμβουλο της να το εμφυτέψει όπου να είναι. Η μητέρα που επιλέχθηκε είχε προχωρημένες αντιλήψεις και γνώριζε εξαρχής ότι κυοφορούσε ένα διαφορετικό έμβρυο. Δεν αντιλαμβανόταν τον λόγο αλλά ήταν πεπεισμένη, ότι η κόρη της κάποια στιγμή θα εκδήλωνε την αληθινή της καταγωγή και το σκοπό της γέννησης της. Εκείνη θα την υποστήριζε, ότι και να ήταν αυτό γιατί απλά την αγαπούσε χωρίς συναισθηματική εξάρτηση μητέρας προς κόρη.
Αν η μικρή δεν είχε αποφασίσει να φύγει, τότε με τον θάνατο της αληθινής αδελφής της θα πέθαινε και αυτή γιατί δεν θα άντεχε για μακρύ χρονικό διάστημα στο γήινο περιβάλλον. Ήταν προκαθορισμένος ο χρόνος, για αυτό και επιλέχθηκε η Γη.
Το σώμα της με την εγκατάλειψη του γήινου πεδίου άλλαξε αποβάλλοντας τα γήινα στοιχεία και φθάνοντας στην Αλκυόνη είχε ήδη πάρει τη νέα της δομική σύσταση που ολοκληρώθηκε με την άφιξη της στον 4ο δορυφόρο της Λούνα 4
Η απόφαση της Σιάννα ήταν θέμα ζωτικό και για αυτή την ίδια.
Όταν κάποια στιγμή χρειάζονται να ληφθούν δύσκολες αποφάσεις Χρυσούλα τότε δεν έχεις παρά να κάνεις το άλμα στο κενό , στο διάστημα ή στο ίδιο τον αληθινό σου εαυτό για να γνωρίσεις ποιος/ποια πραγματικά είσαι....
Καθυστερήσεις και δισταγμοί εντείνουν την εσωτερική ταλάντωση που γίνεται επώδυνη μέχρι να το αντιληφθείς.....


>:) >:) >:) τι ρωτάω;;;;;
Η Ευγνωμοσύνη δονεί κάθε κύτταρο μου !!!
Άβαταρ μέλους
Giotoula
Δημοσιεύσεις: 12289
Εγγραφή: 10 Φεβ 2010 2:40 am

Re: Η ΔΡΑΠΕΤΕΥΣΗ ΑΠΟ ΤΟ ΝΗΣΙ ΜΕ ΤΟΥΣ ΚΑΘΡΕΦΤΕΣ

Δημοσίευση από Giotoula »

Χρυσούλα :x :x :x Υπέροχο! O:-) >:d< >:d< >:d<
"Πολέμα και Οραματίσου"...
Άβαταρ μέλους
Ιωαννάκι
Δημοσιεύσεις: 17532
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2010 10:53 pm

Re: Η ΔΡΑΠΕΤΕΥΣΗ ΑΠΟ ΤΟ ΝΗΣΙ ΜΕ ΤΟΥΣ ΚΑΘΡΕΦΤΕΣ

Δημοσίευση από Ιωαννάκι »

Πολύ πολύ όμορφο :x :x :x
Θυμάμαι-Πιστεύω-Ζω :romance-heartbeating:
Όσο μακρύτερα ο Θεός, τόσο μακρύτερα πηγαίνω... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Annoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33486
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 2:43 pm

Re: Η ΔΡΑΠΕΤΕΥΣΗ ΑΠΟ ΤΟ ΝΗΣΙ ΜΕ ΤΟΥΣ ΚΑΘΡΕΦΤΕΣ

Δημοσίευση από Annoula »

Χρυσουλίτσα :x :x :x >:d< >:d< >:d<
Αν ο Θεός είναι η πρωταρχική Αιτία η Αγάπη θα είναι το αποτέλεσμα
Πατέρα μου/Μητέρα μου, είναι παιδί της Αλήθειας και μόνο αυτή είναι ο δρόμος ο δικός μου προς εσένα
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23391
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Η ΔΡΑΠΕΤΕΥΣΗ ΑΠΟ ΤΟ ΝΗΣΙ ΜΕ ΤΟΥΣ ΚΑΘΡΕΦΤΕΣ

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

Πολύ όμορφο Χρυσούλα :x :x Ευχαριστούμε >:d< >:d< >:d<
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27248
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Re: Η ΔΡΑΠΕΤΕΥΣΗ ΑΠΟ ΤΟ ΝΗΣΙ ΜΕ ΤΟΥΣ ΚΑΘΡΕΦΤΕΣ

Δημοσίευση από Ellaki »

πολύ ωραίο Χρυσουλίτσα :x :x :x :x :x :x
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Βικούλα
Δημοσιεύσεις: 25987
Εγγραφή: 08 Φεβ 2012 4:24 pm

Re: Η ΔΡΑΠΕΤΕΥΣΗ ΑΠΟ ΤΟ ΝΗΣΙ ΜΕ ΤΟΥΣ ΚΑΘΡΕΦΤΕΣ

Δημοσίευση από Βικούλα »

Πολύ όμορφο Χρυσουλίτσα @};- :x >:d< >:d< >:d<
"Το να είσαι τέλειος είναι μια πρόκληση του «δεν μπορώ»
Το να είσαι ευτυχισμένος είναι η πρόκληση του «Θέλω»…" Β.Ν.
Πολέμα και οραματίσου! @};-
Άβαταρ μέλους
Δεκατριούλης
Δημοσιεύσεις: 4566
Εγγραφή: 29 Ιαν 2011 1:10 pm

Re: Η ΔΡΑΠΕΤΕΥΣΗ ΑΠΟ ΤΟ ΝΗΣΙ ΜΕ ΤΟΥΣ ΚΑΘΡΕΦΤΕΣ

Δημοσίευση από Δεκατριούλης »

Χρυσούλα μου πολύ όμορφο.
Ευχαριστώ!!!

@};- @};- @};- @};- @};- :sunny: :sunny: :sunny: :sunny: :sunny: @};- @};- @};- @};- @};-
Ας αφησουμε την κριτική για τους ανθρώπους γύρω μας και ας ακολουθησουμε τον δρόμο που δείχνει η καρδιά μας.
Valia

Re: Η ΔΡΑΠΕΤΕΥΣΗ ΑΠΟ ΤΟ ΝΗΣΙ ΜΕ ΤΟΥΣ ΚΑΘΡΕΦΤΕΣ

Δημοσίευση από Valia »

αχχχχ Χρυσουλίτσα μου, πανέμορφο!! :x :x :x :x O:-) O:-) O:-)
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Re: Η ΔΡΑΠΕΤΕΥΣΗ ΑΠΟ ΤΟ ΝΗΣΙ ΜΕ ΤΟΥΣ ΚΑΘΡΕΦΤΕΣ

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

:romance-inlove:
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!

Επιστροφή στο “ΠΑΡΑΜΥΘΙΑ”