ΚΑΥΚΑΣΙΑ -ΧΕΙΜΩΝΑΣ

Άβαταρ μέλους
CHRYSSOULA
Δημοσιεύσεις: 882
Εγγραφή: 04 Σεπ 2008 9:43 pm

ΚΑΥΚΑΣΙΑ -ΧΕΙΜΩΝΑΣ

Δημοσίευση από CHRYSSOULA »

ΚΑΥΚΑΣΙΑ


ΧΕΙΜΩΝΑΣ


Μόλις πέρασαν στον εσωτερικό χώρο φάνηκε μπροστά τους μια όμορφη αυλή που είχε παρτέρια με πολύχρωμα λουλούδια φυτευμένα όλα με πολύ φροντίδα !!
Ένας άνδρας ήταν σκυφτός και τα πότιζε, όταν ο δόκιμος τον πλησίασε και τον χαιρέτησε. Μετά του έδειξε την Νιουφέτ, που είχε σκεπάσει όλο το κεφάλι της με την κουκούλα από το πανωφόρι της, για να μη φαίνεται καθαρά το πρόσωπό της, και τον ρώτησε που να οδηγήσει τον ξένο που ήθελε να συναντήσει τον Δάσκαλο Μακ Ταγκ.
Αυτός χωρίς να σηκώσει το κεφάλι του από το πότισμα του απάντησε να τον πάει στον ξενώνα και θα ειδοποιούσε εκείνος τον Δάσκαλο για την συνάντηση.
Έτσι ο δόκιμος, που λεγόταν Αγκ, οδήγησε την Νιουφέτ σε ένα ξενώνα και της έφερε καθαρά ρούχα, νερό και φρούτα. Της έδειξε μετά ένα χώρο όπου από μια μικρή σχισμή ενός βράχου έτρεχε άφθονο νερό για να πλυθεί.
Φεύγοντας κοντοστάθηκε και την ρώτησε πως λεγόταν για να το αναφέρει στον Δάσκαλο.
Η Νιουφέτ δίστασε για λίγο αλλά μετά θυμήθηκε πως την φώναζε ο Βοραμίν όταν ήταν μικρή, επειδή ήταν πολύ ζωηρή και ευκίνητη. Την φώναζε Σιβρά !!!!
Το Σιβρά ήταν ένα ευκίνητο και άκακο ερπετό που ζούσε στα βουνά και έμοιαζε με μεγάλη σαύρα. Ο Βοραμίν όταν την έβλεπε να τρέχει της φώναζε αυστηρά:
«Σιβρά έλα εδώ γρήγορα!!!!»
Έτσι η Νιουφέτ είπε στον Αγκ, ότι το όνομα της ήταν Σιβρά
Ο δόκιμος απόρησε με το όνομα του ξένου αλλά δεν έκανε κανένα σχόλιο και απομακρύνθηκε.
Όταν έμεινε μόνη της η Νιουφέτ πλύθηκε, άλλαξε ρούχα και έφαγε λίγο από τις προμήθειες που της είχε αφήσει ο Αγκ. Σκεφτόταν ότι δεν ήθελε να αρχίσει την ζωή της στο Άβατον με ψέμματα και αν την δεχόταν τελικά ο Μακ Ταγκ θα του έλεγε όλη την αλήθεια και θα σεβόταν την όποια απόφαση του!!!
Είχε περάσει σχεδόν μια εβδομάδα και η Νιουφέτ δεν είχε πάρει καμία ειδοποίηση για συνάντηση με τον Δάσκαλο. Έμενε στον ξενώνα και καθημερινά κάποιος της έφερνε νερό και φαγητό. Εκείνη δεν τολμούσε καν να ρωτήσει πότε θα την οδηγούσαν σε αυτόν, γιατί γνώριζε από τον Βοραμίν, ότι ο Μακ Ταγκ είχε δικούς του χρόνους!!!!
Όλο το διάστημα της αναμονής η Νιουφέτ βρισκόταν σε βαθιά περισυλλογή αναλογιζόμενη όλα τα γεγονότα που σημάδεψαν την ζωή της από την παιδική της ηλικία μέχρι την αυτοκτονία του Φεχάν. Απέφευγε τις πολλές συναντήσεις και συζητήσεις με τους διαμένοντες στο Άβατον, ώστε να μη αποκαλυφθεί η ταυτότητα της μέχρι τη συνάντηση της με τον Δάσκαλο.!!!
Ένα πρωινό παρουσιάσθηκε μπροστά της ο Αγκ και της ανέφερε, ότι ο Δάσκαλος επιθυμούσε να την συναντήσει.
Η Νιουφέτ τον ακολούθησε και εκείνος την οδήγησε σε μια ευρύχωρη σάλα όπου ένας άνδρας ακαθόριστης ηλικίας καθόταν στο πάτωμα με τα πόδια περασμένα το ένα επάνω στο άλλο. Το πρόσωπο του ήταν ευγενικό και φορούσε ένα μωβ ριχτό ρούχο.
Έφερα τον ξένο Δάσκαλε είπε ο Αγκ με χαμηλωμένο το πρόσωπο του!!
Εκείνος του έκανε νόημα να απομακρυνθεί και μετά στράφηκε στην Νιουφέτ που και εκείνη είχε χαμηλώσει το βλέμμα της και την ρώτησε.
«Τι σε φέρνει λοιπόν στο Άβατον ξένε;;»
Εκείνη τότε κρατώντας σταθερή την φωνή της αποκρίθηκε.
Δεν θα ήθελα να συνεχίσω Δάσκαλε με την απόκρυψη της αληθινής μου ταυτότητας που την χρησιμοποίησα προσωρινά για να μπορέσω να φθάσω μέχρι εδώ.
Το όνομα μου είναι Νιουφέτ και είμαι χήρα σύζυγος του αρχηγού της Γκιλβεδυρίας κόρη του Μολντάτ αρχηγού της Μουγκρέ.
Έφθασα μέχρι εδώ για να μάθω την τέχνη του σπαθιού που με δίδαξε αρχικά ο Βοραμίν ο παλιός μαθητής σου.
Όμως εκείνος ασχολήθηκε αργότερα περισσότερο με την φύλαξη κοπαδιών και λιγότερο με την τέχνη του σπαθιού Οι χώρες του Καυκάσου έχουν δεχθεί κατα καιρούς επιδρομές από Τατάρους και πολλές γυναίκες και παιδιά έχουν πέσει στα χέρια τους. Η επιθυμία μου είναι να μάθω να αμύνομαι γερά και να προστατεύσω όσους χρειαστεί. Αυτό με έφερε μέχρι το Άβατον και αναγκάστηκα να μεταμφιεστώ, για να αποφύγω δυσάρεστες συναντήσεις καθώς θα διέσχιζα τα βουνά.
Αυτή είναι όλη η αλήθεια και ζητώ ταπεινά την βοήθεια σου. Με μια κίνηση κατέβασε την κουκούλα που φορούσε μέχρι εκείνη την ώρα και φάνηκε το πρόσωπο της.
Ο Δάσκαλος την κοίταξε ατάραχος για λίγη ώρα και μετά την ρώτησε.
« Γνώριζες, ότι δεν δεχόμαστε εδώ γυναίκες ;;;;»
«Ναι, Δάσκαλε, αποκρίθηκε η Νιουφέτ, αλλά βαθιά μέσα μου πίστευα, ότι θα με βοηθούσες να πραγματοποιήσω την επιθυμία που σου ανέφερα»
«Γνωρίζεις, ότι ο τρόπος ζωής και η εκμάθηση της πολεμικής τέχνης του σπαθιού απαιτεί αυστηρή πειθαρχία και αυτοσυγκέντρωση πράγμα αρκετά δύσκολο για την φύση σου, που ίσως έχει μεγαλώσει με διαφορετικό τρόπο;;;» συνέχισε σε αυστηρό τόνο ο Μακ Ταγκ.
«Αυτός ο τρόπος ζωής ανήκει στο παρελθόν για μένα Δάσκαλε. Τώρα είμαι εδώ μπροστά σου για μια νέα αρχή που θα αλλάξει όλη μου την ζωή και ίσως την ζωή κάποιων ανθρώπων στο μέλλον, αποκρίθηκε με σταθερή φωνή η Νιουφέτ.».
«Τότε λοιπόν γίνεσαι δεκτός εδώ ως δόκιμος απάντησε ο Δάσκαλος. Θα ξυρίσεις ενελώς το κεφάλι σου και για όλους θα είσαι ο Σιβρά!!!»
Της έδωσε τότε ο Μακ Ταγκ μια λεπίδα με κοφτερή άκρη και μια νέα φορεσιά.
Έτσι η Νιουφέτ άρχισε στο Άβατον μια εντελώς νέα ζωή βασισμένη σε ένα άλλο τρόπο αντίληψης και θεώρησης των πραγμάτων.!!!!!

Πέρασαν 3 χρόνια από τότε που η Νιουφετ πέρασε το κατώφλι του Άβατου. Όλα αυτά τα χρόνια εκτελούσε πειθαρχικά όσα της ζητούσε ο Δάσκαλος. Στην αρχή έκανε πολλές αγγαρείες που απαιτούσε η καθημερινότητα του Άβατου αλλά μετά άρχισε να παρακολουθεί τα μαθήματα επίθεσης και απόκρουσης. Το σώμα της είχε αλλάξει. Είχαν δυναμώσει οι μύες της και η ευλυγισία της είχε διπλασιαστεί. Ο τρόπος που χειριζόταν το σπαθί είχε αφήσει άφωνους πολλούς από τους μαθητές. Η Νιουφέτ χειριζόταν το σπαθί με πάθος. Μιλούσε στην λάμα, στον ήχο που έβγαζε, στο σταθερό κόψιμο κάθε εμποδίου.!!! Ο Μακ Ταγκ την παρακολουθούσε αλλά δεν της έλεγε τίποτα. Απλά την καθοδηγούσε στις διάφορες κινήσεις.
Μια ημέρα ο Δάσκαλος την κάλεσε και της ανέφερε, ότι την επομένη θα είχαν μεταξύ τους μια αναμέτρηση που θα ήταν καθοριστική για το μέλλον της.!!!!!
Πρόσεξε τον θυμό που σε καίει εσωτερικά της είπε αινιγματικά, γιατί αν αυτός σε κυριαρχήσει τότε ο εχθρός θα σε νικήσει, γιατί δεν θα μπορέσεις να δεις καθαρά τα δικά του αδύνατα σημεία.!!!

Έτσι την επομένη την οδήγησε σε μια υψηλή βουνοκορφή και εκεί άρχισε η μεταξύ τους αναμέτρηση. Η Νιουφέτ ήταν συγκεντρωμένη και απέφευγε με δεξιοτεχνία κάθε χτύπημα του Δάσκαλου. Τότε ξαφνικά από μια σπηλιά πετάχτηκε ένα κατάμαυρο αρπακτικό και όρμησε στην Νιουφέτ. Εκείνη σάστισε για ένα λεπτό και το αρπακτικό όρμησε και της έγδαρε με τα γαμψά του νύχια τον καρπό στο σημείο που υπήρχε το παλιό σημάδι. Αίμα άρχισε να τρέχει και εκείνη την στιγμή η Νιουφέτ άκουσε το αρπακτικό να γελάει...Μπροστά της είχε την Καυκασία!!!!
Νόμιζες, ότι σε ξέχασα ε.....βρυχήθηκε το τέρας..........
Σκότωσες το παιδί που μου έταξες και τώρα θα πάρω την δική σου ζωή για να ξεπληρώσεις την υπόσχεση σου, βρυχήθηκε η Καυκασία
Την υπόσχεση μου την ξεπλήρωσα Καυκασία με την ίδια μου την ζωή όταν θόλωσες την σκέψη του Φεχάν και μου φέρθηκε σαν κτήνος.!!!!! Από εκείνη την ημέρα εγώ πέθανα όπως πέθανε και ο Φεχάν για το λάθος του!!!!!!!.
Σήμερα υπάρχει μια άλλη γυναίκα και αν θέλεις αναμέτρηση είμαι εδώ για να σε αντιμετωπίσω μια και καλή!!!!!!!
Τότε άρχισε μια αναμέτρηση μέχρι θανάτου μεταξύ της Νιουφέτ και της Καυκασίας!!!
Κάποια στιγμή το τέρας πλησίασε κοντά στην Νιουφέτ και της έφτυσε στο πρόσωπο ένα υγρό από το στόμα του, που της θόλωσε την όραση.
Με ένα γέλιο ο δαίμονας όρμησε καταπάνω της και ενώ ετοιμαζόταν να της ξεριζώσει την καρδιά, η Νιουφέτ με μια υπεράνθρωπη προσπάθεια τράβηξε ένα κοφτερό μαχαίρι που είχε στην ζώνη της και το έμπηξε στο σηκώτι του τέρατος.
Ένα πηκτό υγρό ξεχύθηκε που έπεσε επάνω στην Νιουφέτ, ενώ το αρπακτικό σωριαζόταν κάτω με σπασμούς. Τότε η Νιουφέτ, που είχε καθαρίσει η όραση της, πλησίασε το τέρας και του έκοψε το κεφάλι. Μετά τρίβοντας κάποιες πέτρες έβαλε φωτιά σε κάτι θάμνους και έκαψε το πτώμα της Καυκασίας.!!!!
Τέλειωσα με σένα μια και καλή ψιθύρισε!!!!!
Γύρισε μετά να δει που βρισκόταν ο Μακ Ταγκ αλλά εκείνος ήταν άφαντος!!!
Τότε τράβηξε για μια πηγή που βρισκόταν παρακάτω και μπήκε μέσα στα γάργαρα νερά.!!!!
Όταν πλύθηκε πήρε το δρόμο επιστροφής για το Άβατο νοιώθοντας μια μεγάλη ανακούφιση.!!!
Φθάνοντας στην μεγάλη πόρτα κτύπησε την καμπάνα για να την αφήσουν να μπει μέσα. Όμως όταν άνοιξε το παραθυράκι ο δόκιμος της έδωσε ένα μικρό δέμα με τρόφιμα, νερό και ρούχα και της είπε, ότι ο Δάσκαλος τους ανακοίνωσε, ότι τέλειωσε ο χρόνος παραμονής του Σιβρά στο Άβατον και θα έπρεπε να πάει αλλού.
Η Νιουφέτ κατάλαβε, ότι στον Δάσκαλο δεν άρεσαν οι αποχαιρετισμοί και πήρε αμίλητη τον δρόμο της επιστροφής.
Έπειτα από κάμποσες ημέρες έφθασε στην καλύβα του Βοραμίν. Ο γέροντας δεν την αναγνώρισε αμέσως αλλά μετά έμεινε άφωνος όταν εκείνη του διηγήθηκε που βρισκόταν όλα αυτά τα χρόνια.
Έμεινε μαζί του για αρκετό διάστημα και τον βοηθούσε με τις δουλειές του, όταν μια ημέρα ο γέροντας της έδωσε ένα δέμα.
Μέσα βρισκόταν μια ειδική στολή, ένα κράνος και ένα αστραφτερό ξίφος. Ο γέροντας τα είχε παραγγείλει σε μια γειτονική πολιτεία που είχε πολλούς σιδηρουργούς. Ίσως σου χρειαστούν σύντομα της είπε, γιατί ακούστηκε, ότι οι Τάταροι χτύπησαν τις γειτονικές περιοχές και θα κατηφορίσουν γρήγορα και στις δικές μας.
Η Νιουφέτ τον αγκάλιασε και τον ευχαρίστησε συγκινημένη.
Έφευγε το Φθινόπωρο και έμπαινε ο Χειμώνας όταν έφθασαν τα νέα. Οι Τάταροι είχαν κτυπήσει την Γκιλβεδυρία!!!!
Τότε η Νουφέτ κατάλαβε, ότι είχε έλθει η ώρα δράσης. Πήρε ένα κατάμαυρο άλογο που της έδωσε ο Βοραμίν φόρεσε την στολή και το ξίφος, που της είχε χαρίσει και τράβηξε για την πόλη.
Από μακριά είδε να βγαίνουν φωτιές από τα τείχη και κάποιες πύλες ήταν γκρεμισμένες.
Πλησίασε καλπάζοντας κοντά και αφού έβαλε το κράνος της, όρμησε χωρίς δισταμό μέσα στην πόλη.
Τότε πρόσεξε,ότι σε μια άκρη της πόλης ένας Τάταρος είχε αρπάξει μια γυναίκα από τα μαλλιά και την έσερνε κάτω, ενω ένας άλλος κρατούσε ένα μικρό αγόρι που φώναζε την μητέρα του και προσπαθούσε να ξεφύγει.
Η γυναίκα σήκωσε το κεφάλι της που ήταν γεμάτο αίματα και η Νιουφέτ αναγνώρισε την Φασγκέν. Στην στιγμή όρμησε επάνω στον Τάταρο και τον κτύπησε δυνατά Εκείνος λύσσαξε και έκανε να αναταποδόσει το χτύπημα αλλά δεν πρόλαβε, γιατί επιδέξια η Νιουφέτ του έχωσε το μαχαίρι στην καρδιά. Ο άλλος που κρατούσε το παιδί όρμησε καταπάνω της αλλά εκείνη με ένα σάλτο του έκοψε το λαιμό.
Έκανε νόημα στην Φασγκέν, που δεν είχε αναγνωρίσει ποιός ήταν ο σωτήρας της να απομακρυνθεί γρήγορα και εκείνη τράβηξε για το σημείο όπου ο Μποτάν μαχόταν με 5 Τατάρους. Η Νιουφέτ μπήκε γρήγορα στην μάχη και η επιδεξιότητα της στο σπαθί ήταν τέτοια που σε λίγο οι Τάταροι άρχισαν να υποχωρούν. Οι Γκιλβέδυροι πήραν θάρρος από την δύναμη του ξένου που τους υπερασπιζόταν με τέτοιο σθένος που σε λίγο κατάφεραν είτε να σκοτώσουν είτε να αιχμαλωτίσουν αρκετούς από αυτούς που τους επιτέθηκαν.!!
Όταν τέλειωσε η μάχη η Φασγκέν κρατώντας τα παιδιά της από το χέρι πλησίασε τον ξένο και του είπε με δάκρυα, ότι θα του είχε αιώνια ευγνωμοσύνη που έσωσε την ζωή την δική της και των παιδιών της. Τότε πλησίασε και ο Μποτάν και τον ρώτησε ποιός ήταν και από ποιά πόλη ερχόταν.
Η Νιουφέτ έβγαλε το κράνος της και τα μαλλιά της που είχαν μακρύνει χύθηκαν στους ώμους της. Τότε έμειναν όλοι με το στομα ανοικτό.
Μπροστά τους βρισκόταν η δεύτερη σύζυγος του Τζαρού η Νιουφέτ!!!
Εσύ ;;;;;;;;;.της είπε με τρεμάμενη φωνή η Φασγκέν!!!
Ποτέ δεν ξέχασα Φασγκέν την καλωσύνη σου της αποκρίθηκε η Νιουφέτ.
Αυτά είναι τα παιδιά του Τζαρού έτσι δεν είναι;; την ρώτησε κοιτώντας το αγόρι και το κορίτσι που κοιτούσαν έκπληκτα που μια γυναίκα τους έσωσε την ζωή.!!!!
Η Φασγκέν κούνησε καταφατικά το κεφάλι της.!!!
Ένα άλλο χρέος μου ξεπληρώθηκε σήμερα σκέφθηκε μέσα της η Νιουφέτ!!!
Τότε ο Μποτάν την κάλεσε να μείνει στην Γκιλβεδυρία και ένας μέρος των εσόδων της πόλης θα της δινόταν σαν αντίτιμο για την βοήθεια της.
Εκείνη του αποκρίθηκε, ότι δεν θα έμενε στην πόλη αλλά θα πήγαινε στα βουνά και με το μέρος των εσόδων θα ίδρυε μια σχολή. Την Σχολή της Τέχνης του Σπαθιού.
Εκεί θα δίδασκε την δική της πολεμική τεχνική για όσους άνδρες και γυναίκες ήθελαν να μάθουν να αμύνονται στις βάρβαρες επιθέσεις.
Έτσι και έγινε. Τα πρώτα θεμέλια της σχολής μπήκαν εκεί που άλλοτε ήταν η καλύβα του Φεχάν που την είχε κάψει η Νιουφέτ όταν εκείνος αυτοκτόνησε μπροστά της.

Όταν η Σχολή ετοιμάστηκε πολλοί νέοι και νέες ήλθαν και έγιναν μαθητές της Νιουφέτ, γιατί η τεχνική της στην απόκρουση των Τατάρων είχε ξαπλωθεί σε όλες τις περιοχές του Καυκάσου. Οι πόλεις ήθελαν να έχουν εκπαιδευμένους στρατιώτες που να μπορούν να αναχαιτίζουν τις βάρβαρες επιδρομές !!!!!

Έπειτα από ένα μεγάλο χρονικό διάστημα ήλθε μια γυναίκα με δυό νεαρούς έφηβους στην πόρτα της σχολής.

Όταν την συνάντησε η Νιουφέτ εκείνη της είπε.
Πριν πολλά χρόνια όταν ήλθες σπίτι μου σαν δεύτερη γυναίκα του άνδρα μου πόνεσα πάρα πολύ αν και ποτέ δεν θέλησα να σε βλάψω.!!!!!
Σήμερα ο γιός μου και η κόρη μου μου ζήτησαν, ότι θέλουν να μείνουν μαζί σου και να τους διδάξεις τις εμπειρίες σου.Θα τα δεχθείς Νιουφέτ;;;
Πριν πολλά χρόνια Φασγκέν όταν ήλθα σπίτι σου, αποκρίθηκε η Νιουφέτ, ήθελα να σε βλάψω, γιατί σε έβλεπα εμπόδιο στα σχέδια μου!!!
Μετά από πολλές συμφορές αντιλήφθηκα, ότι η ζωή εκπληρώνει τις επιθυμίες σου με καλύτερο τρόπο αν αναγνωρίσεις τα λάθη και τις αδυναμίες σου!!!
Οι δύο γυναίκες αγκαλιάστηκαν και η Φασγκέν αποχώρησε χωρίς τα παιδιά!!!!

Η Σχολή της Τέχνης του Σπαθιού έγινε ονομαστή σε όλο τον Καύκασο και οι βάρβαρες επιθέσεις άρχισαν να αραιώνουν, γιατί οι επιδρομείς γνώριζαν, ότι θα είχαν μεγάλες απώλειες.

Εκείνο που συνιστούσε σε όλους τους μαθητές της η Δασκάλα Νιουφέτ ήταν να μη αφήνουν το θυμό να θολώνει την σκέψη τους, γιατί έτσι θα ήταν σε διαρκή εσωτερική σύγκρουση και δεν θα έδειχναν αυτοσυγκράτηση, πειθαρχία και γενναιότητα.!!!!!

Ένα πρωινό ήλθε στην σχολή ένας ηλικιωμένος άνδρας και ζήτησε να δει την Νιουφέτ.Ήταν ο πατέρας της ο Μολντάτ.
Όταν εκείνη τον συνάντησε εκείνος συγκινημένος της είπε:
Σου ζητώ συγγνώμη κόρη μου που κάποτε σε έδιωξα από το σπίτι, αλλά δεν είχα άλλη επιλογή!!! Να ξέρεις είμαι πολύ περήφανος για σένα.!!!!!

Πάντα έχουμε επιλογές πατέρα αποκρίθηκε η Νιουφέτ. Εσύ με έδιωξες αλλά εγώ βρήκα τον αληθινό μου δρόμο πέρα από φιλοδοξίες και υπονομεύσεις.!!!!!!

Φεύγοντας ο Μολντάτ έβλεπε το πυκνό χιόνι που έπεφτε στο βουνό. Η κόρη του τον συγχώρεσε όμως εκείνος ένοιωθε, ότι ο δικός του Χειμώνας μόλις άρχιζε!!!!!



ΤΕΛΟΣ
Η Ευγνωμοσύνη δονεί κάθε κύτταρο μου !!!
Άβαταρ μέλους
CHRYSSOULA
Δημοσιεύσεις: 882
Εγγραφή: 04 Σεπ 2008 9:43 pm

Re: ΚΑΥΚΑΣΙΑ -ΧΕΙΜΩΝΑΣ

Δημοσίευση από CHRYSSOULA »

Εύχομαι φίλοι μου να απολαύσετε όλες τις εποχές, γιατί η κάθε μια έχει την μοναδικότητα της. >:d< >:d< >:d< >:d< >:d<


Υ.Γ
Ομολογώ, ότι τον χειμώνα θα τον καθυστερούσα λίγο αλλά κάποιος/α(ονόματα δεν λέμε)βιαζόταν και μου ζήτησε να τον δημοσιεύσω άσχετα με την χρονική εποχή!!!!!! Επειδή την αγαπώ πολύ δεν της χαλάσα το χατήρι......!!!!!!!! :* :* :* :*
Η Ευγνωμοσύνη δονεί κάθε κύτταρο μου !!!
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΚΑΥΚΑΣΙΑ -ΧΕΙΜΩΝΑΣ

Δημοσίευση από Vasoula »

Yπέροχο!!!!!!!
Συνημμένα
thank.jpg
thank.jpg (32.74 KiB) Προβλήθηκε 17761 φορές
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
CHRYSSOULA
Δημοσιεύσεις: 882
Εγγραφή: 04 Σεπ 2008 9:43 pm

Re: ΚΑΥΚΑΣΙΑ -ΧΕΙΜΩΝΑΣ

Δημοσίευση από CHRYSSOULA »

Ευχαριστώ τόσο πολύ!!!!!
Είναι πολύ γλυκούλι!!!!!!!!!!!!!!!!

:* :* :* :* :* :*
>:d< >:d< >:d< >:d<
Η Ευγνωμοσύνη δονεί κάθε κύτταρο μου !!!
Άβαταρ μέλους
Ταρούλα
Δημοσιεύσεις: 29915
Εγγραφή: 16 Αύγ 2011 6:45 pm

Re: ΚΑΥΚΑΣΙΑ -ΧΕΙΜΩΝΑΣ

Δημοσίευση από Ταρούλα »

Πολύ Ωραίο Χρυσούλα μου @};- @};- @};-

Ευχαριστούμε >:d< >:d< >:d<
Η μόνη βεβαιότητα που μπορείς να έχεις στην ζωή σου είναι μόνο μέσα στην Πίστη, πως ό,τι έρθει, πάντα το Πνεύμα θα δρα εντός σου... Η καρδιά φωτίζει τον σκοτεινό δρόμο της ζωής... Β.Ν. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23393
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: ΚΑΥΚΑΣΙΑ -ΧΕΙΜΩΝΑΣ

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

Υπέροχο Χρυσούλα :x :x :x :x :x :x

Σ'ευχαριστούμε πολύ! >:d< >:d< >:d< O:-) O:-)
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
nondas
Δημοσιεύσεις: 9937
Εγγραφή: 18 Απρ 2010 1:17 am

Re: ΚΑΥΚΑΣΙΑ -ΧΕΙΜΩΝΑΣ

Δημοσίευση από nondas »

Χρυσούλα ευχαριστούμε :x :x >:d< >:d< >:d<
Άβαταρ μέλους
Ιωαννάκι
Δημοσιεύσεις: 17535
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2010 10:53 pm

Re: ΚΑΥΚΑΣΙΑ -ΧΕΙΜΩΝΑΣ

Δημοσίευση από Ιωαννάκι »

Πολύ όμορφο Χρυσούλα μου!!! Ευχαριστουμε @};- :x :x
Θυμάμαι-Πιστεύω-Ζω :romance-heartbeating:
Όσο μακρύτερα ο Θεός, τόσο μακρύτερα πηγαίνω... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Giotoula
Δημοσιεύσεις: 12289
Εγγραφή: 10 Φεβ 2010 2:40 am

Re: ΚΑΥΚΑΣΙΑ -ΧΕΙΜΩΝΑΣ

Δημοσίευση από Giotoula »

Χρυστουλίτσα μας σε Ευχαριστούμε, ήταν συναρπαστικές όλες οι εποχές :x :x >:d< >:d<
"Πολέμα και Οραματίσου"...
Άβαταρ μέλους
Annoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33488
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 2:43 pm

Re: ΚΑΥΚΑΣΙΑ -ΧΕΙΜΩΝΑΣ

Δημοσίευση από Annoula »

Χρυσούλα μου, σ' ευχαριστούμε :x :x :x >:d< >:d< >:d<
Αν ο Θεός είναι η πρωταρχική Αιτία η Αγάπη θα είναι το αποτέλεσμα
Πατέρα μου/Μητέρα μου, είναι παιδί της Αλήθειας και μόνο αυτή είναι ο δρόμος ο δικός μου προς εσένα
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27248
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Re: ΚΑΥΚΑΣΙΑ -ΧΕΙΜΩΝΑΣ

Δημοσίευση από Ellaki »

μωρέ Χρυσουλίτσα συγκινήθηκα :-( :x :x :x :x :x

σ' ευχαριστώ τόοοοοσο πολύ >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d<
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Βικούλα
Δημοσιεύσεις: 25987
Εγγραφή: 08 Φεβ 2012 4:24 pm

Re: ΚΑΥΚΑΣΙΑ -ΧΕΙΜΩΝΑΣ

Δημοσίευση από Βικούλα »

πολύ όμορφο :x :x :x O:-) Ευχαριστούμε Χρυσούλα :x >:d< >:d< >:d<
"Το να είσαι τέλειος είναι μια πρόκληση του «δεν μπορώ»
Το να είσαι ευτυχισμένος είναι η πρόκληση του «Θέλω»…" Β.Ν.
Πολέμα και οραματίσου! @};-
Άβαταρ μέλους
Έφη
Δημοσιεύσεις: 8299
Εγγραφή: 31 Ιαν 2010 11:57 pm

Re: ΚΑΥΚΑΣΙΑ -ΧΕΙΜΩΝΑΣ

Δημοσίευση από Έφη »

Μας ταξίδεψες πάλι ... Σε ευχαριστούμε Χρυσουλίτσα ! :x :x :x
Είμαι αυτό που είμαι !

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Re: ΚΑΥΚΑΣΙΑ -ΧΕΙΜΩΝΑΣ

Δημοσίευση από ARTYADIS »

Χρυσουλίτσα γλυκιά, ήταν όλα υπέροχα! :x @};- @};- @};-
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
Άβαταρ μέλους
Λιζούλα
Δημοσιεύσεις: 17536
Εγγραφή: 21 Απρ 2010 1:06 pm

Re: ΚΑΥΚΑΣΙΑ -ΧΕΙΜΩΝΑΣ

Δημοσίευση από Λιζούλα »

Συναρπαστικές όλες οι εποχές! Ευχαριστουμε Χρυσουλίτσα :x :x :x >:d< >:d< >:d< >:d<
Ας είμαι και ο μόνος ΄Ανθρωπος που πιστεύει στην Δύναμη της Αγάπης, δεν παίρνω ποτέ τον Λόγο μου πίσω...Θα την υπηρετώ, ακόμα κι αν μείνω μόνη και αξιοκατάκριτη από αυτούς που όφειλαν να είναι οι αγαπημένοι μου... ΓΙΑΤΙ ΜΠΟΡΩ!!!!

Επιστροφή στο “ΠΑΡΑΜΥΘΙΑ”