ΚΑΥΚΑΣΙΑ - ΦΘΙΝΟΠΩΡΟ

Άβαταρ μέλους
CHRYSSOULA
Δημοσιεύσεις: 882
Εγγραφή: 04 Σεπ 2008 9:43 pm

ΚΑΥΚΑΣΙΑ - ΦΘΙΝΟΠΩΡΟ

Δημοσίευση από CHRYSSOULA »

ΚΑΥΚΑΣΙΑ


ΦΘΙΝΟΠΩΡΟ



Όταν έφθασαν στην Μουγκρέ ο Μολντάτ και η Νιουφέτ τράβηξαν για το σπίτι τους.
Η μητέρα της Νιουφέτ, η Μοργκάν, όταν είδε την κόρη της ανατρίχιασε. Η θλιμμένη όψη της αλλά και η μεγάλη της αδυναμία, της έφεραν αμυδρά στο νου της την μορφή της δικής της μητέρας που είχε πεθάνει ανεξήγητα όταν αυτή ήταν πολύ μικρή. Τότε είχε ακούσει να μιλάνε για την δαιμονική κατάρα της Καυκασίας.
Η Μοργκάν είχε πληροφορηθεί για τον θάνατο του Τζαρού αλλά δεν μπορούσε να πιστέψει, ότι η κόρη της, σαν δεύτερη σύζυγος, είχε προλάβει να αγαπήσει τόσο πολύ τον άνδρα της που υπέφερε τώρα από τον θάνατο του έχοντας καταντήσει σκιά του εαυτού της. Σίγουρα κάτι άλλο συνέβαινε και έβαλε σκοπό να το μάθει!!!!
Έτσι ένα πρωινό επισκέφθηκε την Βοτανονύχτα.!!!!
Η Βοτανονύχτα ήταν μια παράξενη γυναίκα, που ζούσε μόνη της και ασχολιόταν με σκευάσματα που έφτιαχνε από βότανα. Μάζευε από το βουνό διάφορα είδη ανθέων και τα έκανε σκόνες που είχαν θεραπευτική δράση για διάφορες ασθένειες.
Τα βότανα τα μάζευε πάντα νύχτα με το φεγγάρι, γιατί η θεά Αστάρτη την βοηθούσε να διαλέγει εκείνα που είχαν την ισχυρότερη θεραπευτική δράση. Έτσι όλοι είχαν ξεχάσει το πραγματικό της όνομα και την φώναξαν Βοτανονύχτα.
Η Μοργκάν όταν την συνάντησε την παρακάλεσε να έλθει να δει την κόρη της και να της δώσει κάποιο σκεύασμα για να συνέλθει από το τρομερό σοκ που είχε πάθει από τον τραγικό θάνατο του άνδρα της.!!!
Έτσι η γυναίκα πήγε μαζί με την Μοργκάν στο σπίτι να δει την Νιουφέτ.
Μόλις αντίκρυσε την Νιουφέτ της ζήτησε να βγάλει τα ρούχα της για να δει το σώμα της. Η Νιουφέτ με την βοήθεια της μητέρας της έβγαλε τα ρούχα της και η γυναίκα παρατήρησε το σημάδι στον καρπό της. Το κοίταξε προσεκτικά και ζήτησε να φέρουν ένα καθαρό πανί. Έριξε κάποιο υγρό επάνω και το έδεσε γύρω από τον καρπό της.
Μετά ψαχούλεψε όλο της το σώμα και κοίταξε την Νιουφέτ κατάματα.
Εκείνη την κοίταξε με απλανές βλέμμα και η γυναίκα ζήτησε να βράσουν νερό και να ρίξουν κάποια φύλλα μέσα. Μετά τα σούρωσε και έδωσε το ρόφημα στην Νιουφέτ να το πιεί. Εκείνη μόλις το κατάπιε αμέσως το έκανε εμετό!!!!!
Η γυναίκα βγήκε από το δωμάτιο και έγνεψε στους γονείς της Νιουφέτ να μιλήσουν ιδιαιτέρως.!!!
Την οδήγησαν σε μια μεγάλη σάλα έκλεισαν την βαριά ξύλινη πόρτα και έδιωξαν τους υπηρέτες.
Τότε η Βοτανοχύχτα τους είπε:
Η κόρη σας έχει δεθεί με δαιμονική συμφωνία, που σφραγίστηκε με το αίμα της, γιαυτό έχει και το σημάδι στον καρπό της.
Ακόμα είναι έγκυος 2 γεμάτων φεγγαριών και αυτό το παιδί που κουβαλάει δεν πρέπει να είναι από τον άνδρα της. Το υγρό που της έδωσα και το έκανε εμετό μου έδειξε, ότι αυτή η κυοφορία δεν έγινε με την θέληση της αλλά κάτω από σκοτεινές συνθήκες!!!!
Είσαι σίγουρη ότι είναι έγκυος;;; ρώτησε με έκπληξη ο Μολντάτ κοιτώντας ταυτόχρονα την Μοργκάν. Ξέρεις η γυναίκα που ξεγέννησε την σύζυγό μου της ανέφερε, ότι η κόρη μας γεννήθηκε με ανατομικό πρόβλημα που εμποδίζει την σύλληψη!!
Η Μοργκάν κούνησε το κεφάλι της καταφατικά!!!
Όταν κάνεις αθέμιτες συμφωνίες με σκοτεινά όντα απάντησε η Βοτανοχύχτα τότε όλα μπορεί να συμβούν αρκεί να πληρώσεις το τίμημα!!!
Ο Μολντάτ δεν ήξερε τι να απαντήσει... Έδωσε ένα πουγγί με νομίσματα στην γυναίκα και της είπε να κρατήσει το στόμα της κλειστό για όλα αυτά.
Η Βοτανονύχτα τον καθησύχασε και τον διαβεβαίωσε, ότι είχε ορκιστεί στην Αστάρτη, ότι ποτέ δεν θα φανέρωνε σε άλλους τα μυστικά των ασθενών!!!!
Μόλις έφυγε η γυναίκα ο Μολντάτ ρώτησε την Μοργκάν τι γνώμη είχε για όλα αυτά.
Εκείνη του απάντησε σκεφτική, ότι η περίπτωση της κόρης τους της θύμισε αυτή της μητέρας της πριν από πολλά χρόνια. Η μητέρα της μόλις γέννησε αυτήν και τον αδελφό της αρρώστησε βαριά. Μετά πέθανε πρώτα ο αδελφός της και έπειτα από λίγο ακολούθησε η μητέρα της. Όλα αυτά ήταν ακατανόητα για όλους. Κάποια γυναίκα τότε ανέφερε την δαιμονική κατάρα αλλά κανείς δεν ήξερε τον λόγο.
Εσύ που μιλούσες ιδιαίτερα μαζί της γνωρίζεις τι μπορεί να την έκανε να συνάψει τέτοιες συμφωνίες ρώτησε η Μοργκάν κοιτώντας στα μάτια τον άνδρα της.
Έπειτα συνέχισε η Μοργκάν τίνος είναι το παιδί αν όχι του Τζαρού;;;
Άκουσε, γυναίκα είπε τότε αποφασιστικά ο Μολντάτ Το παιδί είναι του Τζαρού και δεν πρέπει με κανένα λόγο να ισχυριστούμε το αντίθετο, γιατί οι Γκιλβέδυροι είναι πολύ αυστηροί σε θέματα τιμής και θα διατάξουν άμεσα τον θάνατο της Νιουφέτ αν έστω και υποψιαστούν, ότι αυτή είχε σχέση με κάποιον άλλον άνδρα!!! Αυτό θα φέρει ατιμία σε όλη μας την οικογένεια και θα πρέπει εγώ σαν αρχηγός να την τιμωρήσω παραδειγματικά, γιατί κανένας δεν θα θέλει για συζύγους τις άλλες δύο κόρες μας!!!
Μόλις γεννηθεί το παιδί θα το παρουσιάσουμε στον τωρινό αρχηγό της Γκιλβεδυρίας και θα του ζητήσουμε να το αναγνωρίσει ώς νόμιμο απόγονο του Τζαρού. Εγώ θα πάω σύντομα στην Γκιλβεδυρία και θα ανακοινώσω την εγκυμοσύνη της Νιουφέτ.
Εκείνη την ώρα μπήκε μέσα στην σάλα η Νιουφέτ και άκουσε τα λόγια του πατέρα της.
«Τι είπες πατέρα» τον ρώτησε με απορία!!! Για ποια εγκυμοσύνη θα μιλήσεις;;;
Είσαι έγκυος της απάντησε ο Μολντάτ. Μας το ανέφερε η Βοτανονύχτα που σε εξέτασε και πίστεψε με δεν έχει κάνει ποτέ λάθος !!!
Η Νιουφέτ ένοιωσε ζάλη και σωριάστηκε σε ένα κάθισμα που βρέθηκε κοντά της.
Έχεις να πεις κάτι για αυτό;;; την ρώτησε απότομα ο Μολντάτ.
Ξαφνικά σαν να βρήκε η Νιουφέτ όλη την χαμένη της δύναμη γύρισε και είπε στον πατέρα της. Ο Τζαρού εκτός από την πρώτη νύχτα του γάμου μας, που έγινε εδώ και πάρα πολλούς μήνες, ποτέ δεν με ξαναπλησίασε και η Φασγκέν το γνωρίζει καλά, γιατί κοιμόταν μαζί της. Αν αναφέρεις τώρα, ότι είμαι έγκυος θα παραξενευτούν, γιατί ήδη έλειπα τότε που προέκυψε ο θάνατος του και η εγκυμοσύνη δεν θα γίνει πιστευτή. Αντίθετα μπορεί να απαιτήσουν την αποκατάστηση της τιμής του χαμένου αρχηγού τους.!
Ποιός είναι λοιπόν ο πατέρας του παιδιού ρώτησε αγριεμένα ο πατέρας της;;;
Καταλαβαίνεις τι θα συμβεί στην οικογένεια μας συνέχισε εξαγριωμένος ο Μολντάτ μόλις μαθευτεί η εγκυμοσύνη σου;; Εγώ θα καθαιρεθώ από αρχηγός, γιατί θα έχω μια ντροπιασμένη κόρη, που δεν σεβάστηκε την τιμή του άνδρα της, και οι αδελφές σου δεν θα μπορέσουν να φτιάξουν ποτέ δική τους οικογένεια σαν στιγματισμένες.!!!!
Πατέρα πολύ προτού φανεί η εγκυμοσύνη μου θα φύγω από την Μουγκρέ. Θα πείτε σε όλους, ότι πήγα ψηλά στα βοσκοτόπια στον Καύκασο για να συνέλθω από την στενοχώρια μου και κανένας ποτέ δεν θα μάθει για μένα.
Έχω κάνει πολλά σφάλματα και πρέπει να πληρώσω μόνο εγώ και όχι εσείς!!!!!

Η εγκυμοσύνη προέκυψε από την κτηνώδη βία ενός βοσκού που με ακινητοποίησε τότε στην τελετουργία για τον θάνατο του Τζαρού και που παραβίασε την θέληση μου. Αυτόν τον άνδρα θα τον βρω και θα τον εκδικηθώ με τα ίδια μου τα χέρια για την προσβολή που μου έκανε. Όμως κανείς δεν πρέπει να μάθει τίποτα.!!!!!!
«Από τι είναι το σημάδι στο χέρι σου» την ρώτησε τότε η Μοργκάν.
Αυτό το σημάδι έγινε σε μια στιγμή μισαλλοδοξίας. Θα μου θυμίζει, ότι τα λάθη πληρώνονται πάντα με πολύ οδυνηρό τρόπο. Όμως δεν θα πω τίποτα άλλο. Θα πέσω να ξεκουραστώ, γιατί έχω μεγάλο δρόμο μπροστά μου.
Πραγματικά από την επομένη η Νιουφέτ άλλαξε. Έπαψε να έχει θλιμμένο ύφος και η όψη της ζωήρεψε. Ημέρα με την ημέρα καλυτέρευε.!!!!
Έτσι ένα πρωινό μάζεψε κάποια πράγματα και είπε στην μητέρα της, ότι θα έφευγε από την Μουγκρέ. Την συμβούλεψε να διαδώσει σε όλους αυτά που είχαν συμφωνήσει!!!
Η Μοργκάν την αγκάλιασε και της ευχήθηκε να πάνε όλα καλά για αυτήν και της πέρασε στο λαιμό ένα χρυσό φυλακτό.!!!
Μέσα της όμως είχε μια βαθιά ανησυχία, γιατί γνώριζε, ότι η κόρη της θα έμπαινε σε πολύ μεγάλους κινδύνους από εδώ και πέρα!!!
Ο Μολντάτ είχε πάει να συναντήσει ένα αγγελιαφόρο ο οποίος επέστρεψε από την αποστολή που του είχε αναθέσει σχετικά με την διαπραγμάτευση με τον Γκιουσέι Χαν. Ο αγγελιαφόρος του ανακοίνωσε, ότι η στρατιά των Τατάρων είχε υποστεί πανωλεθρία στην τελευταία τους επιδρομή και ο Γκιουσέϊ Χαν ήταν σοβαρά τραυματισμένος. Έτσι οποιαδήποτε σκέψη του για επίθεση στα χωριά του Καύκασου έμπαινε στο περιθώριο. Ο Μολντάτ ένοιωσε ανακούφιση από αυτή την εξέλιξη, γιατί δεν ήξερε πως θα τα μάζευε τώρα που η Νιουφέτ θα ακολουθούσε άλλο δρόμο.
Όταν γύρισε σπίτι του η κόρη του είχε ήδη φύγει!!!!

Η Νιουφέτ πήρε τον δρόμο για τα βοσκοτόπια εκεί που είχε πάει πολλές φορές σε νεαρή ηλικία. Όταν συνάντησε τις πρώτες καλύβες προχώρησε κατευθείαν σε μια που απέξω είχε δύο στήλες με βαλσαμωμένα γεράκια!!!
Χτύπησε την πόρτα και ύστερα από λίγο της άνοιξε ένας πολύ ηλικιωμένος άνδρας.
Εκείνος την κοίταξε απορημένος και την ρώτησε τι γύρευε εκεί !!!
Δάσκαλε Βοραμίν δεν με γνώρισες ;; Είμαι η Νιουφέτ.
Ο Βοραμίν παρόλο που ήταν βοσκός είχε πολλές γνώσεις και ισχυριζόταν ότι τον δίδαξε ο Ασκητής Μακ Ταγκ που έμενε ψηλά στον Καύκασο σε ένα Άβατον την Άνω Πύλη.!!!! Ο Βοραμίν είχε διδάξει πολλά πράγματα την Νιουφέτ. Την είχε μάθει ακόμα να χειρίζεται το μαχαίρι και το σπαθί.
«Νιουφέτ;;» είπε ο άνδρας έκπληκτος,πως και ήλθες από εδώ;;; Έμαθα, ότι παντρεύτηκες τον αρχηγό της Γκιλβεδυρίας, που χάθηκε τραγικά πριν κάποιους μήνες.
Είναι αλήθεια καλέ μου Βοραμίν και ήλθα εδώ, γιατί έχω ανάγκη την βοήθεια σου.
Ο Βοραμίν την προσκάλεσε μέσα και της πρόσφερε ζεστή σούπα!!
Έμαθα από τον πατέρα μου Βοραμίν είπε η Νιουφέτ, ότι σύντομα οι Τάταροι θα επιτεθούν στα χωριά μας για να πάρουν λάφυρα και αιχμαλώτους. Θα ήθελα να μου πεις πως μπορώ να συναντήσω τον Ασκητή Μακ Ταγκ, για να με εκπαιδεύσει στα όπλα.
Ο Βοραμίν κούνησε αρνητικά το κεφάλι του. Οι Ασκητές μένουν μόνοι τους ψηλά στον Καύκασο και δεν εκπαιδεύουν γυναίκες!!!! Πες μου προς τα που μένει και θα προσπαθήσω να τον πείσω απάντησε η Νιουφέτ!! Πιστεύω, ότι όλες οι γυναίκες πρέπει να μάθουν να μάχονται και να αμύνονται, ώστε να μη γίνονται θύματα κακόβουλων ενεργειών.
Ο Βοραμίν πήρε ένα δέρμα και με ένα κοφτερό μαχαίρι άρχισε να χαράζει κάποιο δρόμο επάνω του. Όσο σχεδίαζε τον δρόμο ο Βοραμίν, η Νιουφέτ τον ρώτησε με αδιάφορο τόνο στην φωνή της, αν γνώριζε κάποιον ανάμεσα στους βοσκούς που είχε στο λαιμό του μια μεγάλη εξογκωμένη ελιά που έμοιαζε με κόκκινο μούρο. Είχε ακούσει κάποια πράγματα για αυτόν από τον Τζαρού τόσο για την πίστη του σε αυτόν όσο και για τις ικανότητες του και θα ήθελε να του ζητήσει να την συνοδεύσει συνέχισε η Νιουφέτ!!!
Ο Βοραμίν της απάντησε, ότι υπήρχε πραγματικά ένας βοσκός πολύ τραχύς και άγριος με αυτό το σημάδι που του ανέφερε αλλά τώρα τελευταία φερόταν πολύ αλλόκοτα σαν κάτι να τον βασάνιζε. Τον έλεγαν Φεχάν και έμενε στην τελευταία καλύβα επάνω στην στροφή του δρόμου. Όμως δεν νομίζω, ότι είναι κατάλληλος για να σε συνοδεύσει της αποκρίθηκε ο Βοραμίν. Αν δεν ήμουν τόσο γέρος θα ερχόμουν εγώ μαζί σου και θα σε παρουσίαζα μόνος μου στον Ασκητή Μακ Ταγκ!!!!
Μην ανησυχείς του είπε η Νιουφέτ. Αν αυτός δεν μπορέσει θα βρω σίγουρα κάποιον άλλον. Έμεινε μαζί με τον Βοραμίν εκείνο το βράδυ και την επομένη καβάλησε το άλογο της και παίρνοντας το σχεδιάγραμμα που της έφτιαξε ο Βοραμίν αναχώρησε για το Άβατον των Ασκητών.
Όμως όταν έφθασε στην στροφή του δρόμου κατέβηκε από το άλογο της και κρύβοντας μέσα στα ρούχα της το μαχαίρι της τράβηξε για την καλύβα του Φεχάν.
Έχω κάποιο λογαριασμό να κλείσω πρώτα συλλογίστηκε, προτού ξεκινήσω για τα ορεινά
Όταν έφθασε έξω από την πόρτα της καλύβας πήρε μια βαθιά ανάσα και χτύπησε την πόρτα. Η πόρτα άνοιξε απότομα και μπροστά της φάνηκε η γιγαντιαία φιγούρα του Φεχάν.
Εκείνος μόλις την αντίκρυσε έμεινε βουβός για λίγο και μετά γονάτισε μπροστά της.
Ξέρω ποιά είσαι της είπε με συντριβή στην φωνή του. Δεν μπορώ να ησυχάσω μέρες και νύχτες τώρα από τον άτιμο τρόπο που συμπεριφέρθηκα στην γυναίκα του αρχηγού μου!! Αν δεν είχε πεθάνει ο Τζαρού θα παρουσιαζόμουν μπροστά του και θα του ζητούσα να με αποκεφαλίσει. Τώρα ζητώ το ίδιο από σένα.
Συγχώρεσε με για το κακό που σου έκανα και πάρε μου την ζωή. Την ημέρα που η αδελφή μου, που δούλευε σαν υπηρέτρια στο σπίτι του Τζαρού, μου ανέφερε για σένα και τα τραύματα που προσπάθησαν να συνεφέρουν από όλο σου το σώμα, ήθελα να πεθάνω αναλογιζόμενος τι έκανα επάνω στο μεθύσι μου !!!
Τότε ο Φεχάν έβγαλε ένα κυρτό μαχαίρι και το έδωσε στην Νιουφέτ.
Σε παρακαλώ συγχώρεσε με και πάρε μου το κεφάλι!!!
Εκείνη έμεινε μια στιγμή αναποφάσιστη και μετά του είπε αυστηρά. Δεν θα σου πάρω το κεφάλι, αν και θα σου άξιζε ο χειρότερος θάνατος, σε αφήνω μόνο με τις τύψεις της προδοσίας προς τον αρχηγό σου, στον οποίο ορκίστηκες σεβασμό και αιώνια πίστη.!!!!!
Τότε ο Φεχάν έστρεψε το μαχαίρι επάνω του και έκοψε την κοιλιά του στην μέση. Σε λίγο είχε ξεψυχήσει μπροστά στα πόδια της!!!
Η Νιουφέτ πήρε ένα κερί που έκαιγε στην καλύβα και της έβαλε φωτιά. Αμέσως πυκνές φλόγες την τύλιξαν!!
Η Νιουφέτ απομακρύνθηκε νοιώθοντας μια γαλήνη μέσα της. Ο ένοχος τιμωρήθηκε από το ίδιο του το χέρι αναλογιζόταν χωρίς εκείνη να χρειαστεί να βάψει τα χέρια της με το αίμα του!!!
Είχε αρχίσει να σουρουπώνει νωρίς γιατί είχε μπει το Φθινόπωρο και η Νιουφέτ σκέφθηκε να βρεί κάποιο πρόχειρο κατάλυμα προτού ανηφορίσει για τα ορεινά όταν είδε μια σκιά μέσα στο μισοσκόταδο.

Αμέσως μπήκαν σε ετοιμότητα όλες οι αισθήσεις της. Όμως παρατηρώντας καλύτερα είδε, ότι η σκιά ήταν μια γυναικεία φιγούρα. Στο νου της ήλθε αστραπιαία η Καυκασία αλλά η γυναίκα φαινόταν διαφορετική. Πλησιάζοντας διστακτικά κοντά της αναγνώρισε την Βοτανονύχτα που είχε βγει να μαζέψει τα βότανα της από το βουνό.
Παίρνοντας μια βαθιά ανάσα ανακούφισης την πλησίασε και την χαιρέτησε.
Η Βοτανονύχτα απόρησε που την είδε στο βουνό και την ρώτησε αν ένοιωθε καλά.
Τότε η Νιουφέτ της είπε, ότι ένοιωθε πολύ καλύτερα στην υγεία της και την παρακάλεσε αν είχε κάποιο βότανο να της δώσει για να απαλλαγεί από το παιδί που κουβαλούσε, γιατί αυτό έγινε χωρίς την δική της θέληση από την βαρβαρότητα κάποιου μεθυσμένου βοσκού, που αναγνώρισε το λάθος του και αυτοκτόνησε.!!!
Όμως τι θα γίνει με την συμφωνία που έχεις κάνει;;; Αυτή έχει σφραγισθεί και δεν αλλάζει είπε η γυναίκα!!!!
Σιγά σιγά κλείνω όλα τα λάθη μου απάντησε η Νιουφέτ. Όταν θα έλθει η ώρα θα αντιμετωπίσω και την Καυκασία είπε χωρίς να δισταγμό η Νιουφέτ.
Η γυναίκα έβγαλε μια ρίζα από τα φυτά που είχε μαζέψει. Μάσησε αργά αργά αυτή την ρίζα. Θα σε πιάσουν πρώτα σπασμοί και μετά θα αποβάλλεις.
Θα πρέπει να πλυθείς πολύ καλά και να φας αυτά τα άνθη αφού τα βράσεις.
Δεν μπορώ να γυρίσω σπίτι μου είπε η Νιουφέτ και εδώ στο βουνό υπάρχουν μόνο βοσκοί. Θα μπορούσες σε παρακαλώ να μείνεις κοντά μου όσο να τελειώσει αυτή η επώδυνη διαδικασία.;;; Έβαλε το χέρι της στο λαιμό της και έβγαλε το χρυσό φυλακτό που της είχε δώσει η μητέρα της. Σου προσφέρω αυτό της είπε για την βοήθεια σου!!!!
Η Βοτανονύχτα αρνήθηκε να το πάρει και της είπε ότι θα την ξεπλήρωνε κάποια άλλη στιγμή!!! Της έκανε νόημα να την ακολουθήσει και σε λίγο βρισκόντουσαν σε μια σπηλιά. Εκεί άναψαν φωτιά και γέμισαν κάποια μικρα φλασκιά με νερό από μια κοντινή πηγή. Η Νιουφέτ μάσησε την ρίζα και ύστερη από λίγη ώρα την έπιασαν σπασμοί. Ίδρωσε σε όλο της το σώμα και ένοιωσε αίμα να τρέχει στα πόδια της. Η Βοτανονύχτα την έπλυνε και την καθάρισε και της έδινε συνεχώς νέα βότανα για να μη πάθει μόλυνση. Με το ξημέρωμα της άλλης ημέρας όλα είχαν τελειώσει.!!!!
Η Νιουφέτ ευχαρίστησε την Βοτανονύχτα για την βοήθεια της και της είπε, ότι ποτέ δεν θα ξεχνούσε το καλό που της έκανε.!!!!
Έτσι η Νιουφέτ συνέχισε τον δρόμο της για το Άβατον ακολουθώντας τις οδηγίες του Βοραμίν. Όμως μέχρι τα ορεινά ο δρόμος γινόταν κακοτράχαλος και υπήρχαν λημέρια ληστών στις γύρω σπηλιές. Τότε η Νιουφέτ έβγαλε το μαχαίρι της και έκοψε τα μακριά μαλλιά της κοντά και σκέπασε όλο το κεφάλι της με ένα σκουφί. Έκοψε μούρα και έβαψε όλο το πρόσωπό της με σκούρο χρώμα, ώστε να ισχυρισθεί σε περίπτωση επίθεσης, ότι την έδιωξαν από την πόλη της λόγω επικίνδυνης ασθένειας και πήγαινε στους Ασκητές για να βρει καταφύγιο.
Συνέχισε τον δρόμο της στο βουνό για πολύ καιρό. Ταξίδευε με την ανατολή του ήλιου και το βράδυ έβρισκε κάποια σπηλιά και κοιμόταν. Έπινε νερό από τις πηγές και τρεφόταν με καρπούς και μικρά πουλιά που σκότωνε με αυτοσχέδια σφεντόνα.
Όμως όλο αυτό το χρονικό διάστημα της ανάβασης της προς το Άβατον είχε τον χρόνο να αναλογισθεί όλα όσα είχε κάνει σπρωγμένη από την ανάγκη της να γίνει αποδεκτή από τον πατέρα της. Ήθελε να γίνει ο γιός που δεν είχε!!! Ήθελε ακόμα να διακριθεί κοινωνικά, γιατί δεν θα μπορούσε ποτέ να είναι μια φυσιολογική γυναίκα με παιδιά μια και το πεπρωμένο της της είχε στερήσει αυτό το προνόμιο.!!!!



Η εγκυμοσύνη της μέσα από το βίαιο τρόπο που έγινε καθώς και η αποβολή της, την είχαν κάνει να αναθεωρήσει πολλά. Μετά αναλογίστηκε την Φασγκέν που ο Τζαρού της κουβάλησε μια άλλη γυναίκα σπίτι της, ενώ ήταν έγκυος, και ο ευγενικός τρόπος που εκείνη της συμπεριφέρθηκε μετά τον θάνατό του, ώστε να μη νοιώσει διωγμένη και προσβεβλημένη!! Ένα θάνατο που αυτή η ίδια είχε προκαλέσει με τις σκοτεινές συμφωνίες που είχε κάνει και που ολοκλήρωσε με τα δικά της τα χέρια!!
Μετά αναλογίστηκε την Καυκασία!!!! Η Καυκασία σκεφτόταν δεν ήταν τίποτα περισσότερο από ένας δικός της προσωπικός δαίμονας, που της έπινε το αίμα χρόνια τώρα, και που εμφανίστηκε στην ζωή της, για να τον αντιμετωπίσει !!!
Γνώριζε, ότι όταν θα γινόταν η συνάντηση της με την Καυκασία για δεύτερη φορά θα ήταν το οριστικό της ξεκαθάρισμα με όλες τις πληγές που την πόνεσαν στο παρελθόν.!!!!
Καθώς έκανε αυτές τις σκέψεις είδε κάτι να κινείται ανάμεσα στα δένδρα. Νόμισε, ότι ήταν κάποιο άγριο ζώο και ετοιμάστηκε να το αποκρούσει, όταν μπροστά της παρουσιάστηκε ένας άνδρας μετρίου αναστήματος με εντελώς ξυρισμένο το κεφάλι του και φορώντας ένα πράσινο μακρύ ρούχο.
Ο άνδρας κοίταξε απορημένος την Νιουφέτ, και νομίζοντας την για άνδρα από τα ρούχα που φορούσε και το καλυμμένο της κεφάλι, ρώτησε τι γύρευε σε εκείνη την περιοχή.
Εκείνη υποθέτοντας, ότι μπορεί ο άνδρας να ήταν από το Άβατον λόγω της εμφάνισης του, άλλαξε λίγο τον τόνο της φωνής της και του αποκρίθηκε, ότι πήγαινε να συναντήσει τον Ασκητή Μακ Τάγκ στο Άβατον, για να μαθητεύσει κοντά του. Την είχε στείλει ο προηγούμενος της Δάσκαλος ο Βοραμίν που και εκείνος είχε μαθητεύσει κοντά στον Ασκητή!!!
Ο άνδρας αποκρίθηκε, ότι ήταν και αυτός δόκιμος στο Άβατον και της έγνεψε να τον ακολουθήσει. Έτσι η Νιουφέτ ακολουθώντας τον άνδρα και κρατώντας το άλογο της από το χαλινάρι προχώρησε μέσα από ένα δύσβατο μονοπάτι προς μια βουνοπλαγιά.
Ύστερα από κάμποση ώρα σταμάτησαν μπροστά από μια μεγάλη σιδερένια πόρτα. Ο δόκιμος ασκητής κτύπησε μια καμπάνα που υπήρχε εξωτερικά και τότε άνοιξε ένα μικρό παραθυράκι που υπήρχε στην πόρτα. Ο ασκητής κάτι είπε στο πρόσωπο που ήταν από την πίσω πλευρά και αμέσως η πόρτα άνοιξε.!!!
Η Νιουφέτ και ο ασκητής μπήκαν μέσα στον εσωτερικό χώρο και η πόρτα έκλεισε πίσω τους!!
Είχε φθάσει επιτέλους στο Άβατον!!!
Κοίταξε τα πεσμένα φύλλα από τα δένδρα που υπήρχαν τριγύρω και κατάλαβε, ότι το Φθινόπωρο ήταν στο κορύφωμα του.
Για εκείνη θα ξεκινούσε σε λίγο μια νέα εποχή στην ζωή της.!!!!


./.
Η Ευγνωμοσύνη δονεί κάθε κύτταρο μου !!!
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΚΑΥΚΑΣΙΑ - ΦΘΙΝΟΠΩΡΟ

Δημοσίευση από Vasoula »

O:-) O:-) O:-)

πόσο γρήγορα περνάνε οι εποχές...Για πότε ήρθε ο Χειμώνας... :* >:d< >:d< >:d< >:d<
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Ιωαννάκι
Δημοσιεύσεις: 17532
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2010 10:53 pm

Re: ΚΑΥΚΑΣΙΑ - ΦΘΙΝΟΠΩΡΟ

Δημοσίευση από Ιωαννάκι »

Χρυσουλα :x :x :x
Θυμάμαι-Πιστεύω-Ζω :romance-heartbeating:
Όσο μακρύτερα ο Θεός, τόσο μακρύτερα πηγαίνω... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
CHRYSSOULA
Δημοσιεύσεις: 882
Εγγραφή: 04 Σεπ 2008 9:43 pm

Re: ΚΑΥΚΑΣΙΑ - ΦΘΙΝΟΠΩΡΟ

Δημοσίευση από CHRYSSOULA »

Επαθα πλάκα!!!!!Είχα καιρό να μπω στο φόρουμ και είδα ξαφνικά τον Τσίπρα να διαβάζει παραμύθια!!!!!! Αν τα διαβάζει έχει καλώς......... μη τα λέει κιόλας!!! Βασούλα άλλαξε φωτό ....και θα ...φέρω χειμώνα.... γρήγορα!!!!!!
Η Ευγνωμοσύνη δονεί κάθε κύτταρο μου !!!
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΚΑΥΚΑΣΙΑ - ΦΘΙΝΟΠΩΡΟ

Δημοσίευση από Vasoula »

α, άλλος από δω!
καλέ μην κάνεις σαν τον Παναγιωτάκο...Κι αυτός παντού Τσίπρα βλέπει

:-??
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΚΑΥΚΑΣΙΑ - ΦΘΙΝΟΠΩΡΟ

Δημοσίευση από Vasoula »

Προφανώς Χρυσουλίτσα κόλλησες κι εσύ ιο... :-??
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
CHRYSSOULA
Δημοσιεύσεις: 882
Εγγραφή: 04 Σεπ 2008 9:43 pm

Re: ΚΑΥΚΑΣΙΑ - ΦΘΙΝΟΠΩΡΟ

Δημοσίευση από CHRYSSOULA »

Χα,Χα!!!!!!Έτσι ντε!!!!!! Έκανα κάποια ...μαγικά στους ιούς και ουπς όλα οκ!!!!!
Μη δω ράσο στα παραμύθια γιατί γιαλιζει το μάτι μου!!!!!! :D :D
Η Ευγνωμοσύνη δονεί κάθε κύτταρο μου !!!
Άβαταρ μέλους
Annoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33486
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 2:43 pm

Re: ΚΑΥΚΑΣΙΑ - ΦΘΙΝΟΠΩΡΟ

Δημοσίευση από Annoula »

:x :x :x
Αν ο Θεός είναι η πρωταρχική Αιτία η Αγάπη θα είναι το αποτέλεσμα
Πατέρα μου/Μητέρα μου, είναι παιδί της Αλήθειας και μόνο αυτή είναι ο δρόμος ο δικός μου προς εσένα
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Ταρούλα
Δημοσιεύσεις: 29910
Εγγραφή: 16 Αύγ 2011 6:45 pm

Re: ΚΑΥΚΑΣΙΑ - ΦΘΙΝΟΠΩΡΟ

Δημοσίευση από Ταρούλα »

Χρυσούλα μου :x :x :x
Η μόνη βεβαιότητα που μπορείς να έχεις στην ζωή σου είναι μόνο μέσα στην Πίστη, πως ό,τι έρθει, πάντα το Πνεύμα θα δρα εντός σου... Η καρδιά φωτίζει τον σκοτεινό δρόμο της ζωής... Β.Ν. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Giotoula
Δημοσιεύσεις: 12289
Εγγραφή: 10 Φεβ 2010 2:40 am

Re: ΚΑΥΚΑΣΙΑ - ΦΘΙΝΟΠΩΡΟ

Δημοσίευση από Giotoula »

Χρυσούλα :x :x >:d< >:d< >:d< >:d<
"Πολέμα και Οραματίσου"...
Άβαταρ μέλους
nondas
Δημοσιεύσεις: 9937
Εγγραφή: 18 Απρ 2010 1:17 am

Re: ΚΑΥΚΑΣΙΑ - ΦΘΙΝΟΠΩΡΟ

Δημοσίευση από nondas »

:x :x :x :x >:d<
Άβαταρ μέλους
Elen75
Δημοσιεύσεις: 2052
Εγγραφή: 25 Φεβ 2010 6:36 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Re: ΚΑΥΚΑΣΙΑ - ΦΘΙΝΟΠΩΡΟ

Δημοσίευση από Elen75 »

:x :x :x :x :x
"Αν θες να γνωρίσεις το Συμπαν, γνωρισε τον Εαυτο Σου"
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27248
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Re: ΚΑΥΚΑΣΙΑ - ΦΘΙΝΟΠΩΡΟ

Δημοσίευση από Ellaki »

Χρυσουλίτσα αργεί ο χειμώνας? :x :x :x :x :x :x
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Βικούλα
Δημοσιεύσεις: 25987
Εγγραφή: 08 Φεβ 2012 4:24 pm

Re: ΚΑΥΚΑΣΙΑ - ΦΘΙΝΟΠΩΡΟ

Δημοσίευση από Βικούλα »

:x :x :x O:-)
"Το να είσαι τέλειος είναι μια πρόκληση του «δεν μπορώ»
Το να είσαι ευτυχισμένος είναι η πρόκληση του «Θέλω»…" Β.Ν.
Πολέμα και οραματίσου! @};-
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23391
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: ΚΑΥΚΑΣΙΑ - ΦΘΙΝΟΠΩΡΟ

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

:x :x :x >:d< >:d< >:d<
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:

Επιστροφή στο “ΠΑΡΑΜΥΘΙΑ”