ΚΑΥΚΑΣΙΑ - ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ

Άβαταρ μέλους
CHRYSSOULA
Δημοσιεύσεις: 882
Εγγραφή: 04 Σεπ 2008 9:43 pm

ΚΑΥΚΑΣΙΑ - ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ

Δημοσίευση από CHRYSSOULA »

ΚΑΥΚΑΣΙΑ


ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ


Κατηφορίζοντας η Νιουφέτ με το άλογο της από την Μολάγκα προς την Μουγκρέ ένοιωθε μια παγωνιά να την τυλίγει.
Αναλογιζόταν την παράξενη συμφωνία που μόλις είχε κάνει με την Καυκασία και αναρωτιόταν αν το δαιμονικό τέρας γνώριζε, ότι δεν μπορούσε να κάνει παιδιά!!!!
Πως λοιπόν της ζήτησε το πρώτο της παιδί αφού δεν υπήρχε περίπτωση να αποκτήσει ποτέ παιδιά;;;
Μήπως τελικά δεν πραγματοποιούσε την συμφωνία τους;;;; Τότε γιατί της ρούφηξε το αίμα;;; Αυτό και μόνο ήταν πολύ δυνατή υπόσχεση για έναν δαίμονα και δεν θα μπορούσε με τίποτα να την αθετήσει.!!!!!!
Πρόσεξε τότε ότι όλα ήταν ανθισμένα γύρω της, γιατί η Άνοιξη ήταν στο κορύφωμα της!!!
Μέσα της όμως εξακολουθούσε να έχει παγωνιά και σχεδόν έτρεμε λες και είχε πυρετό!!!!
Το σώμα της έκανε σπασμούς και ένοιωθε, ότι όλα γύρω της στριφοργύριζαν.
Κατέβηκε από το άλογο και ήπιε λίγο νερό προσπαθώντας να συνέλθει. Κοίταξε την πληγή στον καρπό της που είχε αφήσει ένα παράξενο σημάδι.
Έχω πάθει μόλυνση σκεφτόταν. Το τέρας με μόλυνε ρουφώντας το αίμα από το χέρι μου. Κοίταξε ένα ανθισμένο θάμνο που βρισκόταν κοντά της και θυμήθηκε, ότι οι βσκοί χρησιμοποιούσαν τα άνθη του για τα δαγκώματα φιδιών.Έκοψε μερικά και τα μάσησε. Σε λίγο ένοιωσε καλύτερα και αφού καβάλησε το άλογο της συνέχισε τον δρόμο της καλπάζοντας για την Μουγκρέ!!
Οι γονείς της χάρηκαν που την είδαν και εκείνη έγνεψε στον πατέρα της, ότι έπρεπε να μιλήσουν αμέσως. Τα ρίγη της είχαν φύγει και ένοιωθε πολύ καλύτερα.
Όταν βρέθηκε η Νιουφέτ μόνη της με τον Μολντάτ του ανέφερε, ότι η Φασγκέν θα γεννούσε σύντομα και εκείνη θα γινόταν μια απλή δούλα στην οικογένεια. Του είπε, να έλθει σε επαφή το γρηγορότερο με τον Γκιουσέι Χαν και να διαπραγματευτεί μαζί του για την ελευθερία της δικής τους πόλης. Εκείνη θα μάθαινε λεπτομέρειες για την οχύρωση της Γκιλβεδυρίας και θα του έστελνε σχεδιάγραμμα με τις πύλες και την περιφρούρηση τους μέσα στην φόδρα από ένα ριχτό ρούχο που θα του έστελνε σαν δώρο. Όταν θα αποφασιζόταν η επίθεση θα της έστελνε μήνυμα με ένα ταχυδρομικό γεράκι σε συνθηματική γλώσσα. Εκείνη θα άνοιγε από μέσα την πύλη με την λιγότερη φρουρά και οι Τάταροι θα έμπαιναν ανενόχλητοι.
Όμως της είπε σκεφτικά ο πατέρας της, ακόμα και να πέθαινε ο Τζαρού και όλη του η οικογένεια η Γκιλβεδυρία θα περνούσε στα χέρια του επόμενου στην ιεραρχία έστω και άν οι Τάταροι αφάνιζαν πολλούς. Εκείνη μια και δεν θα είχε παιδιά ίσως την έδιωχναν από την πόλη ή ίσως και να την υποψιαζόντουσαν αν κατάφερνε να γλιτώσει. Έχω σκεφθεί ένα σχέδιο απάντησε η Νιουφέτ. Εάν οι Τάταροι δεν με πειράξουν, αφού αυτή θα είναι η συμφωνία που θα έχεις κάνει μαζί τους, θα σχίσω τα ρούχα μου και θα προσποιηθώ, ότι με κτύπησαν αλλά ότι κατάφερα και τους ξέφυγα. Τους περισσότερους άνδρες αν δεν τους σκοτώσουν θα τους πάρουν αιχμαλώτους και όσοι μείνουν θα είναι γυναίκες, παιδιά και κάποιοι ανήμποροι.


Τότε εσύ αφού έχεις ήδη εξασφαλίσει την συνεργασία με τον Τζαρού για την σύμπραξη των δύο πόλεων, θα φέρεις κάποιους στρατιώτες και πολίτες στην Γκιλβεδυρία, για να την βοηθήσεις να ανακάμψει και θα τους θέσεις υπό την δική μου επιτήρηση. Κανείς δεν θα φέρει αντίρρηση, γιατί ο νόμιμος αρχηγός θα είσαι εσύ και εγώ το δεξί σου χέρι.!!!
Ο Μολντάτ έβλεπε, ότι το σχέδιο της κόρης του ήταν καλά οργανωμένο και του δινόταν με αυτό τον τρόπο να αποκτήσει την Γκιλβεδυρία και να βάλει χέρι στον πλούτο της.
Έτσι συμφώνησε να αρχίσει τις επαφές με τον Γκιουσέϊ Χαν και θα την κρατούσε ενήμερη!!!
Την επόμενη η Νιουφέτ χαιρέτησε την οικογένεια της και τράβηξε για την Γκιλβεδυρία.
Εκεί αντίκρυσε πολύ κόσμο να μπαίνει και να βγαίνει από το σπίτι του Τζαρού. Ρώτησε τι συμβαίνει και έμαθε, ότι η Φασγκέν είχε γεννήσει δίδυμα και όλοι πήγαιναν με δώρα να την συγχαρούν.!!!
Η Νιουφέτ ένοιωσε το έδαφος να φεύγει κάτω από τα πόδια της. Προσποιούμενη όμως την χαρούμενη μπήκε μέσα στο σπίτι και τράβηξε για το δωμάτιο της Φασγκέν. Όμως δύο γυναίκες υπηρέτριες την σταμάτησαν και της είπαν, ότι η Φασγκέν αναπαυόταν αυτή τη στιγμή και δεν έπρεπε να την ενοχλήσει.!!! Εκείνη ρώτησε που ήταν ο Τζαρού και της απάντησαν, ότι εκείνος αφού είχε βεβαιωθεί, ότι η γυναίκα του ήταν καλά, είχε φύγει βιαστικά για μια επείγουσα δουλειά στην Φουσίλ. Η Νιουφέτ χωρίς να πει τίποτα άλλο πήγε στο δωμάτιο της σιωπηλή. Ξάπλωσε και σκεφτόταν την Καυκασία. Θα κρατούσε άραγε την συμφωνία τους;;;
Το επόμενο πρωί κάποιοι στρατιώτες, που είχαν φύγει την προηγουμένη μαζί με τον Τζαρού, επέστρεψαν ματωμένοι στην πόλη και τους ανακοίνωσαν τα μαντάτα.
Τους ανέφεραν λοιπόν, ότι δέχθηκαν επίθεση στο δρόμο τους από μια αγέλη πεινασμένων λύκων και αφού κατάφεραν και σκότωσαν αρκετούς, ο πιο εξαγριωμένος από αυτούς όρμησε και δάγκωσε το άλογο του Τζαρού. Το άλογο αφηνίασε και τρέχοντας σχεδόν τρελλαμένο έπεσε σε μια χαράδρα χωρίς να προλάβει ο Τζαρού να κατέβει. Η χαράδρα ήταν βαθιά, απότομη και είχε μυτερούς βράχους κατά μήκος της. Τρέξαμε αμέσως προς τα εκεί, συνέχισαν οι στρατιώτες, μήπως και είχε πιαστεί ο Τζαρού από κάποιο βράχο για να τον βοηθήσουμε να ανέβει αλλά δεν υπήρχε ούτε ίχνος του.!!
Όλη η πόλη αναστατατώθηκε!! Αμέσως ο αρχηγός του στρατού ο Μποτάν οργάνωσε μια ομάδα διάσωσης και έφυγαν βιαστικά για το σημείο που είχε γίνει η επίθεση από τους λύκους και η πτώση του αλόγου.
Τα νέα μαθεύτηκαν και στο σπίτι του Τζαρού και πρώτη τα έμαθε η Νιουφέτ, γιατί κανένας δεν τολμούσε να αναφέρει τα τραγικά γεγονότα στην Φασγκέν.
Η Νιουφέτ, κρύβοντας την μεγάλη της χαρά κάτω από μια μάσκα λύπης, είπε σε όλους, ότι είχε χρέος να ενημερώσει την Φασγκέν για όσα είχαν συμβεί.
Έτσι η Φασγκέν έμαθε για την επίθεση των λύκων και για το πέσιμο του αλόγου του Τζαρού στην χαράδρα. Όμως μια ομάδα ανδρών έφυγε,συνέχισε η Νιουφέτ, για να ψάξει να τον βρει και να τον βοηθήσει, αν είχε γλιτώσει από το πέσιμο.
Η Φασγκέν δεν ήθελε να ακούσει τίποτα άλλο. Ζήτησε να της φέρουν το άλογο της και σε λίγο καβαλώντας το, παρά τις διαμαρτυρίες κάποιων ότι ήταν πολύ νωρίς για να ιππεύσει μετά την διπλή εγκυμοσύνη της, εκείνη έφυγε καλπάζοντας για τον μέρος που είχε γίνει η επίθεση.


Εκεί συναντήθηκε με τον Μποτάν και την ομάδα διάσωσης. Όμως παρά τις προσπάθειες τους και παρόλο που ο Μποτάν είχε δεθεί με σχοινί και είχε κατέβει αρκετά μέσα στην χαράδρα ο Τζαρού είχε χαθεί. Σε κάποιους βράχους υπήρχαν κομμάτια από τα ρούχα του και σε ένα σημείο κρεμόταν το σπαθί του.
Ο Μποτάν ανέβηκε λυπημένος επάνω και τους ανακοίνωσε, ότι οι πιθανότητες να είχε σωθεί ο Τζαρού ήταν μηδαμινές. Σίγουρα το πτώμα του θα ήταν κάπου στον πάτο της χαράδρας και ίσως είχε γίνει τροφή στα αρπακτικά όρνεα που ήταν πολλά στην περιοχή.
Η Φασγκέν ένοιωσε να σκοτεινιάζουν όλα γύρω της και λιποθύμησε.
Ο Μποτάν της έριξε νερό στο πρόσωπο για να την συνεφέρει και της ψιθύρισε, ότι έπρεπε να είναι δυνατή, γιατί είχε δύο παιδιά να μεγαλώσει.
Ο Μποτάν αγαπούσε κρυφά την Φασγκέν, πολύ προτού παντρευτεί εκείνη με τον Τζαρού, αλλά ποτέ δεν της είχε εξομολογηθεί την αγάπη του. Ο Μποτάν παρόλο που δεν συμφωνούσε με τον τρόπο που συμπεριφερόταν ο Τζαρού τόσο στους στρατιώτες όσο και στους πολίτες αναγνώριζε, ότι είχε στρατηγική σκέψη. Ο Μποτάν ήταν δυναμικός και ικανός πολεμιστής και αυτή του την ικανότητα την είχε διακρίνει ο Τζαρού γιαυτό όταν πέθανε ο αρχηγός του στρατού του σε κάποια μάχη, είχε ορίσει τον Μποτάν στην θέση του. Ο Μποτάν δεν είχε παντρευτεί, γιατί όπως έλεγε έλειπε συνεχώς σε εκστρατείες και δεν μπορούσε να έχει οικογένεια πίσω του!!!
Αφού συνήλθε η Φασγκέν πήραν σιωπηλοί τον δρόμο του γυρισμού!!!!
Όταν έφθασαν στην πόλη η Φασγκέν ευχαρίστησε όλους για τις προσπάθειες τους και μπήκε στο δωμάτιο να δει τα παιδιά της.
Τα αγκάλιασε κλαίγοντας συλλογιζόμενη, ότι δεν θα γνώριζαν ποτέ τον πατέρα τους.!!
Η Νιουφέτ ρώτησε τους υπηρέτες αν υπήρχε κάποιο νέο σχετικά με τον Τζαρού αλλά εκείνοι της απάντησαν, ότι τα ίχνη που βρέθηκαν δήλωναν, ότι είχε γκρεμιστεί στην χαράδρα.
Όμως υπήρχαν απόγονοι του και η Νιουφέτ δεν γνώριζε καλά τους νόμους της Γκιλβεδυρίας.!!!!
Έτσι την επομένη έγινε μια μεγάλη συγκέντρωση σε ένα ανοικτό χώρο της πόλης και εκεί ο Μποτάν ανακοίνωσε, ότι σύμφωνα με τους νόμους τους, εάν ο αρχηγός της πόλης πέθαινε σε κάποια μάχη ή από άλλη αιτία τότε αναλάμβανε την θέση του ο νόμιμος διάδοχος του. Στην προκειμένη περίπτωση επειδή ο γιός του Τζαρού ήταν βρέφος την κηδεμονία του θα αναλάμβανε αυτός ως αρχηγός του στρατού.!!!
Όλοι συμφώνησαν και αφού έφερε τα παιδιά η Φασγκέν τους δόθηκαν και τα ονόματά τους από τον Μποτάν.
Το αγόρι ονομάστηκε Χορέν και το κορίτσι Γκίντα.
Μετά οι γυναίκες έπλεξαν στεφάνια από λουλούδια και ξεκίνησαν να πάνε να τα ρίξουν στην χαράδρα που χάθηκε ο Τζαρού.
Πήγαιναν όλες μαζί και ακολουθούσε λίγο πιο πίσω η Νιουφέτ.
Στην χαράδρα έγινε μια μικρή τελετουργία για τον θάνατο του αρχηγού τους και μετά πήραν όλες τον δρόμο της επιστροφής εκτός από την Νιουφέτ.
Εκείνη είχε κοντοσταθεί μακριά από όλους σε κάτι θάμνους, γιατί η ακοή της έπιασε κάποιους παράξενους ήχους σαν βογγητά
Δεν είπε τίποτα σε κανένα και απομακρύνθηκε προς την περιοχή που άκουγε τους ήχους.
Γλιστρώντας προσεκτικά σε κάτι βράχους έσκυψε και είδε, ότι μέσα σε κάτι πουρνάρια βρισκόταν το ματωμένο σώμα ενός άνδρα, τα πόδια του οποίου εξείχαν στο κενό. Παρατήρησε τότε, ότι με τη παραμικρή κίνηση ο άνδρας θα έχανε την ισορροπία του και θα έπεφτε στην άβυσσο.
Σίγουρα είναι ο Τζαρού σκεφτόταν η Νιουφέτ. Ίσως με το πέσιμο να λιποθύμησε και τώρα που συνερχόταν έβγαζε βογγητά για να τον ακούσουν και να τον βοηθήσουν. Στην στιγμή έβγαλε ένα κοφτερό μαχαίρι που είχε επάνω της και το εκσφενδόνισε με δύναμη στο κλαδί του θάμνου.
Το κλαδί έσπασε και παρέσυρε τον Τζαρού στην άβυσσο και στον θάνατο!!!!
Ένας αναστεναγμός ανακούφισης βγήκε από το στόμα της Νιουφέτ.
Τέλειωσα μια και καλή με αυτόν μονολόγησε αδιάφορα. Σειρά έχουν τώρα οι υπόλοιποι της οικογένειας.
Βγαίνοντας από τους θάμνους πήρε τον δρόμο της επιστροφής. Είχε ήδη αρχίσει να σουρουπώνει. Δεν είχε προχωρήσει πολύ όταν ένας πανύψηλος άνδρας πετάχτηκε από κάτι βράχους και της έκλεισε τον δρόμο.
Τι γυρεύεις του είπε θυμωμένα;;; Δεν ξέρεις πια είμαι;;; Φύγε από μπροστά μου γιατί θα φωνάξω και θα έλθουν να σε κομματιάσουν οι στρατιώτες του άνδρα μου!!!! Έκανε να πιάσει το μαχαίρι της αλλά θυμήθηκε, ότι το είχε πετάξει στον θάμνο για να γκρεμιστεί ο Τζαρού στην άβυσσο!!
Είμαι από τα βοσκοτόπια ψηλά στο βουνό της είπε τραχιά ο άνδρας. Η ανάσα του μύριζε ποτό. Μια σοβαρή γυναίκα δεν τριγυρίζει μόνη της στα σκοτεινά. Εσύ άλλα γυρεύεις της είπε σαρκαστικά και με ένα σπρώξιμο την ξάπλωσε κάτω και έπεσε με ορμή επάνω της βγάζοντας στο κορμί της όλη την αρσενική λύσσα του. !!!!!
Μετά σηκώθηκε από επάνω της και χάθηκε στα σκοτάδια.!!!!
Όταν συνήλθε η Νιουφέτ από το σοκ, μάζεψε τα κουρελιασμένα ρούχα της και σέρνοντας τα πόδια της συνέχισε τον δρόμο της για την πόλη.
Όσο και να πονούσε και είχε αίματα σε όλο της το σώμα έπρεπε να βρει να τους πει μια πιστευτή ιστορία, γιατί αν μάθαιναν την αλήθεια θα την έδιωχναν κακή κακώς από την πόλη σαν ντροπιασμένη.!!!!
Πραγματικά όταν έφθασε σε αυτή την άθλια κατάσταση στο σπίτι, η Φασγκέν την ρώτησε που χάθηκε και γιατί ήταν σε αυτά τα χάλια.
Εκείνη τότε κλαίγοντας με αναφιλητά της απάντησε, ότι είχε σταθεί λίγο πιο μακριά από τις άλλες γυναίκες για να αποχαιρετήσει τον Τζαρού με τον δικό της τρόπο. Σκύβοντας από ένα σημείο του δρόμου για να πετάξει τα λουλούδια της στην χαράδρα, γλίστρησε και κατρακύλησε σε κάτι πουρνάρια. Προς στιγμή όλα έσβησαν γύρω μου και νόμισα, ότι θα πέθαινα και εγώ συνέχισε η Νιουφέτ. Όμως το πεπρωμένο ήθελε εγώ να ζήσω και να μη πεθάνω όπως ο Τζαρού. Σύρθηκα στα βράχια και με δυσκολία ανέβηκα επάνω. Φώναζα αλλά κανένας δεν με άκουγε, γιατί μάλλον θα είχατε φύγει και ίσως δεν προσέξατε την απουσία μου.
Η Φασγκέν λυπήθηκε πολύ για αυτά που άκουγε και ζήτησε από τους υπηρέτες να πλύνουν και να περιποιηθούν την Νιουφέτ. Είχε αποφασίσει να διώξει την Νιουφέτ τώρα που δεν ζούσε ο Τζαρού και είχε αυτό το δικαίωμα ως πρώτη και νόμιμη σύζυγος αλλά σκέφθηκε, ότι δεν ήταν τώρα η κατάλληλη στιγμή να της μιλήσει.
Μετά από λίγες ημέρες η Νιουφέτ ήταν καλά σωματικά αλλά μέσα της είχε αρχίσει να νοιώθει διαφορετικά. Το βράδυ είχε εφιάλτες και πετιόταν από τον ύπνο της φωνάζοντας!!! Το πρωί έμενε αμίλητη πολλές ώρες με το βλέμμα της χαμένο σε δικές της σκέψεις.
Η Φασγκέν πίστευε, ότι με αυτό τον τρόπο πενθούσε τον Τζαρού αγνοώντας την αλήθεια!!!
Τα νέα για τον θάνατο του Τζαρού έφθασαν στην Μουγκρέ και ο Μολντάτ ξεκίνησε για την Γκιλβεδυρία να αποδώσει τιμές για τον θάνατο του συνεργάτη και συμμάχου του. Όταν είδε την κόρη του, που είχε γίνει φάντασμα του εαυτού της από την αδυναμία και την θλίψη, δεν πίστευε στα μάτια του.
Την τράβηξε παράμερα και την ρώτησε τι της συνέβηκε, γιατί αυτά τα χάλια που είχε δεν ήταν σίγουρα από τον θάνατο του Τζαρού.!!!!!!
Πατέρα του είπε μη με ρωτάς τίποτα. Έχω κάνει τρομερά πράγματα και τα πλήρωσα με πολύ οδυνηρό τρόπο.!!! Σε παρακαλώ βρες τρόπο να ακυρώσεις την συμφωνία με τον Γκουσέϊ Χαν και ξέχασε όλα όσα σου πρότεινα.!!!!!
Εγώ σύντομα θα ακολουθήσω στον θάνατο τον Τζαρού!!!!
Ο πατέρας της δεν πίστευε στα αυτιά του!! Αυτή δεν ήταν η Νιουφέτ που ήξερε. Σίγουρα κάτι σοβαρό είχε πάθει που αρνιόταν να αποκαλύψει!!!
Ο Μολντάτ αφού απέτισε φόρο τιμής στον νεκρό αρχηγό της Γκιλβεδυρίας μίλησε στην Φασγκέν και την ρώτησε αν θα κρατούσε κοντά της την Νιουφέτ ή θα την έστελνε πίσω στην οικογένεια της.
Αυτό είναι δική της επιλογή απάντησε η Φασγκέν. Αν θέλει να γυρίσει στην οικογένεια της για να νοιώθει πιο καλά, τώρα που δεν υπάρχει ο Τζαρού, εγώ θα της δώσω πίσω όλη της την προίκα για να μη νοιώσει διωγμένη!!!!!
Έτσι ο Μολντάτ, μη μπορώντας να κάνει διαφορετικά, ρώτησε την κόρη του αν ήθελε να γυρίσουν μαζί στην Μουγκρέ. Ως χήρα αρχηγού θα είχε τιμές και κανένας δεν θα την περιφρονούσε.
Η Νιουφέτ συμφώνησε και η Φασγκέν διέταξε τους υπηρέτες να μαζέψουν όλα όσα είχε φέρει μαζί της η Νιουφέτ, να φορτωθούν σε άλογα και να σταλούν πίσω στην Μουγκρέ.
Σε λίγο πατέρας και κόρη έπαιρναν αμίλητοι τον δρόμο του γυρισμού!!!
Ο αέρας ήταν ζεστός και η φύση προετοιμαζόταν να δεχθεί το ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ!!!
Η Ευγνωμοσύνη δονεί κάθε κύτταρο μου !!!
Άβαταρ μέλους
CHRYSSOULA
Δημοσιεύσεις: 882
Εγγραφή: 04 Σεπ 2008 9:43 pm

Re: ΚΑΥΚΑΣΙΑ - ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ

Δημοσίευση από CHRYSSOULA »

Φίλοι μου ανέβασα και την "2η εποχή" όπως σας ανέφερα και στο προηγούμενο κεφάλαιο!!!!!!
Σας εύχομαι ΚΑΛΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ και οι επόμενες "εποχές" της ιστορίας μας θα δημοσιευτούν προσεχώς με ανατρεπτικά γεγονότα

Φιλάκια και αγκαλίτσες

:x :x :x :x >:d< >:d< >:d< >:d<
Η Ευγνωμοσύνη δονεί κάθε κύτταρο μου !!!
Άβαταρ μέλους
Ιωαννάκι
Δημοσιεύσεις: 17532
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2010 10:53 pm

Re: ΚΑΥΚΑΣΙΑ - ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ

Δημοσίευση από Ιωαννάκι »

Χρυσουλίνι :x :x :x Καλό καλοκαιρι και ανυπομονω για τη συνέχεια >:d< >:d< >:d< >:d< >:d<
Θυμάμαι-Πιστεύω-Ζω :romance-heartbeating:
Όσο μακρύτερα ο Θεός, τόσο μακρύτερα πηγαίνω... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Giotoula
Δημοσιεύσεις: 12289
Εγγραφή: 10 Φεβ 2010 2:40 am

Re: ΚΑΥΚΑΣΙΑ - ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ

Δημοσίευση από Giotoula »

Καλό καλοκαίρι Χρυσουλίτσα μας! Αναμένουμε τη συνέχεια... :x :x >:d< >:d< >:d< >:d< >:d<
"Πολέμα και Οραματίσου"...
Άβαταρ μέλους
Βικούλα
Δημοσιεύσεις: 25987
Εγγραφή: 08 Φεβ 2012 4:24 pm

Re: ΚΑΥΚΑΣΙΑ - ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ

Δημοσίευση από Βικούλα »

Καλό καλοκαίρι Χρυσουλίτσα :x :x :x ανυπομονώ για τη συνέχεια :bounce: O:-) >:d< >:d<
"Το να είσαι τέλειος είναι μια πρόκληση του «δεν μπορώ»
Το να είσαι ευτυχισμένος είναι η πρόκληση του «Θέλω»…" Β.Ν.
Πολέμα και οραματίσου! @};-
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23391
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: ΚΑΥΚΑΣΙΑ - ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

Καλό καλοκαίρι Χρυσουλίτσα!! :x :x

Ανυπομονώ για την συνέχεια :bounce: O:-)
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
nondas
Δημοσιεύσεις: 9937
Εγγραφή: 18 Απρ 2010 1:17 am

Re: ΚΑΥΚΑΣΙΑ - ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ

Δημοσίευση από nondas »

Καλό καλοκαίρι Χρυσούλα μας :x :x :x :x

Αναμένουμε την συνέχεια από Σεπτέμβριο >:d< >:d< >:d<
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΚΑΥΚΑΣΙΑ - ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ

Δημοσίευση από Vasoula »

πωπω, κρυώνω...βρε για δες για πότε ήρθε το φθινόπωρο ;))


:* >:d< >:d< >:d< >:d<
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
CHRYSSOULA
Δημοσιεύσεις: 882
Εγγραφή: 04 Σεπ 2008 9:43 pm

Re: ΚΑΥΚΑΣΙΑ - ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ

Δημοσίευση από CHRYSSOULA »

Η φαντασία πάει διακοπές Βασούλα!!!!!!
:x :x :x
Η Ευγνωμοσύνη δονεί κάθε κύτταρο μου !!!
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΚΑΥΚΑΣΙΑ - ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ

Δημοσίευση από Vasoula »

μα κάνει κρύο...φοράω ζακέτα! :-??
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Annoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33486
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 2:43 pm

Re: ΚΑΥΚΑΣΙΑ - ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ

Δημοσίευση από Annoula »

Χρυσουλίτσα καλό καλοκαίρι :x :x :x

Υπέροχο και αναμένουμε τη συνέχεια :x :x :x
Αν ο Θεός είναι η πρωταρχική Αιτία η Αγάπη θα είναι το αποτέλεσμα
Πατέρα μου/Μητέρα μου, είναι παιδί της Αλήθειας και μόνο αυτή είναι ο δρόμος ο δικός μου προς εσένα
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Ταρούλα
Δημοσιεύσεις: 29912
Εγγραφή: 16 Αύγ 2011 6:45 pm

Re: ΚΑΥΚΑΣΙΑ - ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ

Δημοσίευση από Ταρούλα »

Καλό καλοκαίρι Χρυσουλίτσα μας >:d< >:d< >:d<

Περιμένουμε με ανυπομονησία και τις υπόλοιπες εποχές O:-) @};-
Η μόνη βεβαιότητα που μπορείς να έχεις στην ζωή σου είναι μόνο μέσα στην Πίστη, πως ό,τι έρθει, πάντα το Πνεύμα θα δρα εντός σου... Η καρδιά φωτίζει τον σκοτεινό δρόμο της ζωής... Β.Ν. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΚΑΥΚΑΣΙΑ - ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ

Δημοσίευση από Vasoula »

καλά, εσείς δεν κρυώνετε? :roll:

Εικόνα
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Annoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33486
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 2:43 pm

Re: ΚΑΥΚΑΣΙΑ - ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ

Δημοσίευση από Annoula »

πλάκα κάνεις, σκέφτομαι ότι ήρθε η ώρα να βγάλω κανα φουτεράκι από τη ντουλάπα

Εικόνα
Αν ο Θεός είναι η πρωταρχική Αιτία η Αγάπη θα είναι το αποτέλεσμα
Πατέρα μου/Μητέρα μου, είναι παιδί της Αλήθειας και μόνο αυτή είναι ο δρόμος ο δικός μου προς εσένα
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Ταρούλα
Δημοσιεύσεις: 29912
Εγγραφή: 16 Αύγ 2011 6:45 pm

Re: ΚΑΥΚΑΣΙΑ - ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ

Δημοσίευση από Ταρούλα »

κροταλάνε τα δόντια μου :D :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :))
Η μόνη βεβαιότητα που μπορείς να έχεις στην ζωή σου είναι μόνο μέσα στην Πίστη, πως ό,τι έρθει, πάντα το Πνεύμα θα δρα εντός σου... Η καρδιά φωτίζει τον σκοτεινό δρόμο της ζωής... Β.Ν. :romance-heartbeating:

Επιστροφή στο “ΠΑΡΑΜΥΘΙΑ”