ΧΡΥΣΗ ΒΡΟΧΗ

Η μουσική και η ποίηση στη ζωή μας...
Άβαταρ μέλους
Madraoulas
Δημοσιεύσεις: 7577
Εγγραφή: 15 Νοέμ 2007 6:11 pm
Τοποθεσία: Χολαργος-Αθηνα/Νεαπολη-Λακωνια

ΧΡΥΣΗ ΒΡΟΧΗ

Δημοσίευση από Madraoulas »

Ενα πρωινο.... 27 Αυγουστου 2000...ξυπνησα με υπεροχη διαθεση απο ενα φανταστικο ονειρο που μολις ειχα δει - και ακομα το θυμαμαι!!!-...κι εγραψα το παρακατω αποσπασμα.
Αποψε το ξαναβρηκα και το συνδεω αμεσα με το δρομο του ρεικι και της αυτογνωσιας που περπατω μαζι σας....σας ευχαριστω @};-

και ομως το εγραψα εγω :-?
Διαβαστε:

"Χρυσή βροχή & πανδαισία χρωμάτων,

που όλα μαζί στριφογυρίζουν αρμονικά και αφήνουν στο πέρασμά τους ένα χρυσοποίκιλτο νεφέλωμα,

που αγγίζει σαν πέπλο όλες τις αισθήσεις, τις διαπερνά, τις εξαγνίζει, τις αναγεννά, τους δίνει το χρώμα τ΄ ουρανού,

όταν εκείνος γίνεται ένα με το μεταξωτό μπλέ που λικνίζεται αέναα έως το σβήσιμο του ματιού και ξεδιψά μέσα του ο δημιουργός του παιχνιδίσματος σκιών και χρωμάτων,

δημιουργώντας την ανεπανάληπτη εμπειρία να είσαι ζωή μεσ’ τη ζωή.

Ζωή, χρώματα κι αρώματα και φώς και αέρας και μία αναρριχώμενη δύναμη απο το πουθενά κι από παντού,

με κάνει να αισθάνομαι αυτό το πρωϊνό μια υπέρμετρη, γαλήνια ανυπομονησία, να γευτώ την πλάση ολόκληρη, αργά – αργά και σταθερά, με ρυθμό και αγιότητα, όπως ταιριάζει στο απόλυτα υπέροχο!

Μέσα στο τέλειο και μέσα σ΄ ένα μεγαλόπρεπο παλάτι πού απλώνεται σε επικλινές, γεμάτο αγριολούλουδα , έδαφος, με πλινθόκτιστη, τραπεζοειδής διάταξη, ύψους δύο και πλέον μέτρων, επενδεδυμένο εσωτερικά και εξωτερικά με την υπέροχη υφή του ασβέστη

και τις ανεπανάληπτες χρωματικές εναλλαγές του παιχνιδίσματος του φωτός, καθώς αυτό διαπερνά αέρινα τις λικνιζόμενες απολήξεις των κλαδιών από το αλμυρίκι που ορθώνεται αγέρωχα στην άκρη του γκρεμού, πάνω απο τα βράχια, πού λούζονται στο ρυθμό των κυμάτων και δίπλα από την υπέροχη, μικρή σαν δάκρυ απλωμένη, προστατευτικά ακουμπισμένη από το σκίρτημα του Αιόλου, και περιτριγυρισμένη σε ένα χάδι απο λείες μεταξένιες πέτρες χρυσομαλλούσα παραλία,

ανασαίνω τον παράδεισο της ζωής!

Από τα ολάνοιχτα παραθυρόφυλλα,

που κάθε τόσο σιγοτραγουδούν από τους βραχνιασμένους μεντεσέδες, καθώς τα σιγοντάρει το ανάλαφρο πρωινό αεράκι και προσδίδει γοητεία μπαλέτου στις ανεπαίσθητα αποκολλημένες άκρες της ξεφλουδισμένης, από την αλμύρα, πρασινογάλαζης λαδομπογιάς που λικνίζεται ρυθμικά στον απόηχο των κυμάτων,

εισβάλλει ειρηνικά και μεγαλόπρεπα, ένας αδιάκοπος καταιγισμός φωτός και σκιάς, εναλλασόμενος διακριτικά και επιβλητικά, που αγαλλιάζει την ψυχή και ξυπνά τις αισθήσεις."
ΣΑΣ ΑΓΑΠΑΩ ΟΛΟΥΣ!!..ετσι απλα....
''΄Όταν μέσα μας έχουν εκλείψει οι αιτίες της πράξης, τότε η πράξη η ίδια δεν άγεται από τα συμπτώματα, αλλά εκδηλώνεται αυθόρμητα και αυτούσια, ως αγαθοσύνη. "
Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23105
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Δημοσίευση από Danielli »

Γιώργο :*
Ηταν "flash back" στο μέλλον σου @};-
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

@};- @};-
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

>:d< :* Oλα υπαρχουν μέσα μας!
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Άβαταρ μέλους
zefira
Δημοσιεύσεις: 3587
Εγγραφή: 18 Δεκ 2007 6:25 pm
Τοποθεσία: Επανωμή

Δημοσίευση από zefira »

Γιώργο :* :* :* >:d< >:d< >:d<
Εικόνα


ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΥ ΣΑΣ ΓΝΩΡΙΣΑ
Η ΑΓΑΠΗ ΣΑΣ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΒΑΛΣΑΜΟ ΖΩΗΣ.
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33489
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

με κάνει να αισθάνομαι αυτό το πρωϊνό μια υπέρμετρη, γαλήνια ανυπομονησία, να γευτώ την πλάση ολόκληρη, αργά – αργά και σταθερά, με ρυθμό και αγιότητα, όπως ταιριάζει στο απόλυτα υπέροχο!
>:d< >:d< >:d< >:d< >:d< :-( (συγκίνηση)
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31518
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από Fotinoula »

Γιώργο >:d< >:d< :x
όσο ζούμε σε τούτον τον κόσμο, θα τον Ερωτευόμαστε με όλη μας την Αγνότητα, έτσι ώστε να πάμε στον Θεό γεμάτοι από Αγάπη και όχι γεμάτοι από φόβο... :x
Άβαταρ μέλους
Madraoulas
Δημοσιεύσεις: 7577
Εγγραφή: 15 Νοέμ 2007 6:11 pm
Τοποθεσία: Χολαργος-Αθηνα/Νεαπολη-Λακωνια

Δημοσίευση από Madraoulas »

Ευχαριστω κοριτσια >:d< @};-

Ναι Νταννυ μου...φλασ-μπακ στο μελλον ;) :*
ΣΑΣ ΑΓΑΠΑΩ ΟΛΟΥΣ!!..ετσι απλα....
''΄Όταν μέσα μας έχουν εκλείψει οι αιτίες της πράξης, τότε η πράξη η ίδια δεν άγεται από τα συμπτώματα, αλλά εκδηλώνεται αυθόρμητα και αυτούσια, ως αγαθοσύνη. "
Άβαταρ μέλους
Μαιρη
Δημοσιεύσεις: 1561
Εγγραφή: 02 Ιαν 2009 12:51 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από Μαιρη »

:x :x :x
Ακολουθω την εσωτερικη πυξιδα μου και απορριπτω οποιες πεποιθησεις δεν με εξυπηρετουν πλεον...
Άβαταρ μέλους
AMALIA
Δημοσιεύσεις: 21571
Εγγραφή: 13 Ιαν 2008 1:14 pm
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ

Δημοσίευση από AMALIA »

Γιωργο... @};- >:d<
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27248
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Δημοσίευση από Ellaki »

Μαντράκο >:d<
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

@};-
Άβαταρ μέλους
Annoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33486
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 2:43 pm

Δημοσίευση από Annoula »

Γιωργάκι @};- @};- @};- @};- @};- :-(
Αν ο Θεός είναι η πρωταρχική Αιτία η Αγάπη θα είναι το αποτέλεσμα
Πατέρα μου/Μητέρα μου, είναι παιδί της Αλήθειας και μόνο αυτή είναι ο δρόμος ο δικός μου προς εσένα
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
ksan8oula
Δημοσιεύσεις: 2667
Εγγραφή: 15 Νοέμ 2008 6:54 pm
Τοποθεσία: Κρητη

Δημοσίευση από ksan8oula »

Γιωργο @};- @};-
Κανείς δεν θα σου απαντήσει τι είναι αλήθεια, γιατί αυτό που θα σου πει είναι μόνο η δικιά του!Βάσω Νικολοπούλου
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Μαντρυ πολυ ομορφο είναι ...γραψε ενα τωρα...αυτο το καιρό...

Επιστροφή στο “ΜΟΥΣΙΚΗ-ΠΟΙΗΣΗ”