Για όσους τους αρέσει το θέατρο..

Κινηματογράφος, θέατρο, παραστάσεις
Άβαταρ μέλους
vicvas
Δημοσιεύσεις: 356
Εγγραφή: 26 Σεπ 2007 9:58 am

Δημοσίευση από vicvas »

η δικη μου προταση αφορα σ' ενα εργο που παιζεται για δευτερη χρονια. "νυχτα δολοφονων" με την ελενη ραντου, βασιλη χαραλαμποπουλο κ.α. στην ιπποκρατους.
φοβερες ερμηνειες, ατακες για σκεψη κι οχι για γελιο για τη μοναξια και τα σκουπιδια μεσα κι εξω μας, και ενα φιναλε πολυ δυνατο!
Άβαταρ μέλους
Emmaki
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 13192
Εγγραφή: 26 Απρ 2007 11:03 am
Τοποθεσία: Pandora!!

Δημοσίευση από Emmaki »

Εχω ακούσει και γω καλά λόγια...............
Ας είμαι και ο μόνος ΄Ανθρωπος που πιστεύει στην Δύναμη της Αγάπης, δεν παίρνω ποτέ τον Λόγο μου πίσω...Θα την υπηρετώ, ακόμα κι αν μείνω μόνη και αξιοκατάκριτη από αυτούς που όφειλαν να είναι οι αγαπημένοι μου... ΓΙΑΤΙ ΜΠΟΡΩ!!!

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Madraoulas
Δημοσιεύσεις: 7577
Εγγραφή: 15 Νοέμ 2007 6:11 pm
Τοποθεσία: Χολαργος-Αθηνα/Νεαπολη-Λακωνια

Δημοσίευση από Madraoulas »

Εχω να παω σε θεατρο απο 8 ετων!!! :shock:
ΣΑΣ ΑΓΑΠΑΩ ΟΛΟΥΣ!!..ετσι απλα....
''΄Όταν μέσα μας έχουν εκλείψει οι αιτίες της πράξης, τότε η πράξη η ίδια δεν άγεται από τα συμπτώματα, αλλά εκδηλώνεται αυθόρμητα και αυτούσια, ως αγαθοσύνη. "
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Δηλαδή 12 χρόνια ε?

ε σιγά πολλά είναι? :roll:


:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Emmaki
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 13192
Εγγραφή: 26 Απρ 2007 11:03 am
Τοποθεσία: Pandora!!

Δημοσίευση από Emmaki »

:roll: :roll: :roll: :roll: :roll: :roll: :roll: :roll: :roll: :roll:
Ας είμαι και ο μόνος ΄Ανθρωπος που πιστεύει στην Δύναμη της Αγάπης, δεν παίρνω ποτέ τον Λόγο μου πίσω...Θα την υπηρετώ, ακόμα κι αν μείνω μόνη και αξιοκατάκριτη από αυτούς που όφειλαν να είναι οι αγαπημένοι μου... ΓΙΑΤΙ ΜΠΟΡΩ!!!

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27248
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Δημοσίευση από Ellaki »

Είδα την παράσταση < Ο Σκούμπυ Ντου και το φάντασμα του πειρατή > στο Μπάτμιντον.
Απογοητεύτηκα κι εγώ και τα παιδιά.
Η παράσταση δεν είχε συνοχή και το σενάριο ήταν ασύνδετο.
Γενικά βαρεθήκαμε :P
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

α, Ελλάκι, καλά κάνεις και το λες, γιατί δεν είναι να δίνουμε λεφτά άχρηστα, σήμερα! :-D :-D :-D

και ο "σκούμπυ ντου" είναι ένα καρτούν που μεγάλωσαν μαζί του γενιές και γενιές...Κράχτης δηλαδή για όλους μας! :-D :-D :-D
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Κάναμε το φριχτό λάθος με την φίλη μου την Ρηνιώ να πάμε να δούμε την παράσταση "τα κορίτσια με τα μαύρα". Παραπλανηθήκαμε από την υπερβολική διαφημιση. Αισχος. Χυδαιο. ’θλιο. Απώλεια χρόνου, ενέργειας και χρημάτων μας..
Άβαταρ μέλους
VasilisM
Δημοσιεύσεις: 8049
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 2:55 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από VasilisM »

Γιατι ετσι Χριστινα; Εχω ακουσει πολυ καλα λογια. @};-
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: Για όσους τους αρέσει το θέατρο..

Δημοσίευση από Vasoula »

«Corpus Christi».





Άτοπη χαρακτήρισε ο σκηνοθέτης, Λαέρτης Βασιλείου, την μήνυση που κατατέθηκε για το περιεχόμενο της παράστασης «Corpus Christi».

Το απόγευμα του Σαββάτου τρεις ηθοποιοί που συμμετέχουν στην παράσταση στο θέατρο Χυτήριο συνελήφθησαν και λίγη ώρα αργότερα αφέθηκαν ελεύθεροι.

«Δύο γυναίκες δικηγόροι που είχαν δει τις πρόβες της παράστασης βρήκαν το περιεχόμενο της βλάσφημο. Στο θεατρικό έργο υποστηρίζουμε τη διαφορετικότητα και την ελευθερία της επιλογής» εξήγησε στο ΑΠΕ ο Λαέρτης Βασιλείου.

«Έχουμε καλέσει μέχρι και την Ιερά Σύνοδο να δει την παράσταση. Ούτε προσβάλουμε τα ήθη και την παράδοση του λαού μας, ούτε της ορθόδοξης εκκλησίας. Κατατέθηκε μήνυση για προσβολή προς τα Θεία αλλά είναι ανέφικτη» πρόσθεσε.

Η παράσταση του Σαββάτου, παρά την αναστάτωση, ανέβηκε κανονικά μιάμιση ώρα αργότερα από την προγραμματισμένη ώρα έναρξης, όταν επέστρεψαν από το Αστυνομικό Τμήμα Ομονοίας οι ηθοποιοί Φώτης Τσοτουλίδης, Νικόλας Χατζηβασιλειάδης και Πάνος Τρουμπουλένης.

«Ο κόσμος μας περίμενε μέχρι τις 10:30 από τις 9 που ήταν προγραμματισμένη η παράσταση. Μετά την παρέμβαση εισαγγελέα οι ηθοποιοί αφέθηκαν ελεύθεροι. Οι θεατές που βλέπουν την παράσταση λένε πως εάν ήσουν μισός Χριστιανός μετά την παράσταση νιώθεις 200% Χριστιανός» πρόσθεσε ο σκηνοθέτης.

Η Ιερά Σύνοδος είχε ζητήσει την αποδοκιμασία της παράστασης, αφού όπως είχε αναφέρει σε ανακοίνωσή της «θεωρεί απαράδεκτο διότι ούτε επί ιστορικής βάσεως ερείδεται, ούτε επί των Ιερών Κειμένων μπορεί να πάρει κάποιος επιχειρήματα ως προς το περιεχόμενο του εν λόγω θεατρικού έργου και την παρουσίαση αυτού στο κοινό, αλλά και παράλληλα αντίκειται εις την μακρά παράδοση της Πατρίδος και της Εκκλησίας μας».


Σημειώνεται ότι το έργο του Τέρενς Μακ Νάλι παρουσιάζει τον Ιούδα να νιώθει ερωτική έλξη για τον Ιησού.

Το έργο έχει καταδικάσει στο παρελθόν και η Καθολική Εκκλησία.



:angry-cussingblack: :angry-tappingfoot: :angry-teeth:
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: Για όσους τους αρέσει το θέατρο..

Δημοσίευση από Vasoula »

:silent:
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Ελενίτσα
Δημοσιεύσεις: 11510
Εγγραφή: 16 Μαρ 2010 8:35 pm

Re: Για όσους τους αρέσει το θέατρο..

Δημοσίευση από Ελενίτσα »

Παράλογο
Ο ΄Ανθρωπος δεν έχει απλά την νοημοσύνη του λεξικού, αλλά την Σοφία του θεού…Και για να την εκφράσει, χρειάζεται πρωτίστως να αφοσιωθεί σ’ αυτό που Είναι… B.N.

Είμαι Άνθρωπος! @};-
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23391
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Για όσους τους αρέσει το θέατρο..

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

~x( ~x( ~x(
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Annoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33486
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 2:43 pm

Re: Για όσους τους αρέσει το θέατρο..

Δημοσίευση από Annoula »

Το λιγότερο γελοίο :thumbsdown: :thumbsdown:
Αν ο Θεός είναι η πρωταρχική Αιτία η Αγάπη θα είναι το αποτέλεσμα
Πατέρα μου/Μητέρα μου, είναι παιδί της Αλήθειας και μόνο αυτή είναι ο δρόμος ο δικός μου προς εσένα
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
ALEXOULA
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 24519
Εγγραφή: 22 Νοέμ 2007 9:04 pm

Re: Για όσους τους αρέσει το θέατρο..

Δημοσίευση από ALEXOULA »

Η Ιερά Σύνοδος είχε ζητήσει την αποδοκιμασία της παράστασης......
Το έργο έχει καταδικάσει στο παρελθόν και η Καθολική Εκκλησία.
Δεν περίμενα κάτι διαφορετικό από αυτούς :-D
Ευτυχώς που δεν τους ακολούθησε η δικαιοσύνη @};-

ΜΕΡΙΚΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΑΡΑΣΤΑΣΗ ΠΟΥ ΑΝΕΒΑΙΝΕΙ
ΑΠΟ 7/6 - 12/6 από τον ο Λ. Βασιλείου και την ομάδα ARTISAN στο θέατρο ΧΥΤΗΡΙΟ

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ
O Λαέρτης Βασιλείου
παρουσιάζει -για πρώτη φορά στην Ελλάδα-
το έργο του Τέρενς Μακ Νάλι

CORPUS CHRISTI

Μετά τους ΕΜΙΓΚΡΕΔΕΣ του Σ. Μρόζεκ (1ο Bραβείο Σκηνοθεσίας στο Βαλκανικό Φεστιβάλ Θεάτρου/ 2005) και το δικό του ΕΝΑΣ ΣΤΟΥΣ ΔΕΚΑ (Bραβείο Μέλλοντος στο Διεθνές Φεστιβάλ Θεάτρου στο Σαράγεβο/2008), ο Λαέρτης Βασιλείου επιστρέφει - πάλι με ένα all male cast - και καταπιάνεται με το αγαπημένο του θέμα - τη διαφορετικότητα - μέσα από το αιρετικό έργο του Τέρενς ΜακΝάλι CORPUS CHRISTI.

Επανεξετάζοντας και αναδημιουργώντας την πιο γνωστή ιστορία του κόσμου, ο Λ. Βασιλείου και η ομάδα ARTISAN μας καλούν να τους ακολουθήσουμε... σε ένα διαφορετικό ταξίδι αυτογνωσίας, έχοντας για μοναδικό όπλο τη φράση: "ΑΚΟΥ ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΣΟΥ".

Η Υπόθεση:

Η ιστορία δεκατριών νέων, από την εφηβεία στην ενηλικίωση: συναντιούνται σε ένα ταξίδι κατά το οποίο η φιλία τους δοκιμάζεται από τον Έρωτα, την Αγάπη, την Καριέρα και την Προδοσία ως την άλλη όψη της Θυσίας.

Το Κόρπους Κρίστι είναι ένα έργο που αφηγείται με καινούριο τρόπο την πιο παλιά και πλέον αμφιλεγόμενη ιστορία για τον Άνθρωπο, σε μία κοινωνία που παραπαίει ανάμεσα σε χαμένες αξίες και ιδανικά και σε μία περίοδο που περισσότερο από ποτέ παλεύουμε να φιλτράρουμε τα όσα μας έχουν «σερβιριστεί» ως επίσημη Αλήθεια και Ιστορία. Στην εποχή, λοιπόν της περίφημης «κρίσης», αυτό το έργο δίνει την αφορμή να κρίνουμε, να συγ-κρίνουμε και να δια-κρίνουμε τις αξίες που θέλουμε να υπηρετούμε.
Γι' αυτό που πολεμάς είναι μόνο η εξέλιξή σου...Εκεί στον κάθετο άξονα...γιατί όταν αυτός ολοκληρωθεί, ο πόλεμος μετά, στον οριζόντιο, γίνεται αρμονία, ειρήνη και πληρότητα

__________________________________________________________
Πολέμα και Οραματίσου

Επιστροφή στο “ΘΕΑΜΑΤΑ”