Για όσους τους αρέσει το θέατρο..

Κινηματογράφος, θέατρο, παραστάσεις
Άβαταρ μέλους
Emmaki
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 13192
Εγγραφή: 26 Απρ 2007 11:03 am
Τοποθεσία: Pandora!!

Δημοσίευση από Emmaki »

"ΤΟ ΤΡΕΝΤΥ ΘΑ ΣΦΥΡΙΞΕΙ 3 ΦΟΡΕΣ" ΤΟΥ ΦΑΣΟΥΛΗ.


:shock:
:?: :?: :?: :?:

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Πάντως κι εγώ έχω ακούσει καλά λόγια....!!!!!

Ας το κοιτάξουμε λοιπόν...!!!
Ας είμαι και ο μόνος ΄Ανθρωπος που πιστεύει στην Δύναμη της Αγάπης, δεν παίρνω ποτέ τον Λόγο μου πίσω...Θα την υπηρετώ, ακόμα κι αν μείνω μόνη και αξιοκατάκριτη από αυτούς που όφειλαν να είναι οι αγαπημένοι μου... ΓΙΑΤΙ ΜΠΟΡΩ!!!

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
zefi
Δημοσιεύσεις: 31
Εγγραφή: 10 Ιαν 2008 1:17 am

Nordost

Δημοσίευση από zefi »

Είδα μία απίστευτη παράσταση στο Θέατρο Τέχνης, το Νορντοστ και σκέφτηκα να σας το προτείνω. Σκηνοθετικά και σκηνογραφικά ίσως να μη σας συγκλονίσει,αλλά νομίζω πως η ουσία της παράστασης είναι το κείμενο και η συνταρακτική ιστορία έτσι όπως την περιγράφουν 3 διαφορετικές γυναίκες για μία επίθεση σε θέατρο της Μόσχας από Τσετσένους αυτονομιστές.

Όποιος αγαπά το θέατρο, να μην το χάσει!
Πρέπει να είσαι η αλλαγή που εύχεσαι να δεις στον κόσμο

Δεν έχουμε ανάγκη από ναούς ούτε και από πολύπλοκες φιλοσοφίες. Ναοί μας, ο νους και η καρδιά μας
Άβαταρ μέλους
Emmaki
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 13192
Εγγραφή: 26 Απρ 2007 11:03 am
Τοποθεσία: Pandora!!

Δημοσίευση από Emmaki »

η συνταρακτική ιστορία έτσι όπως την περιγράφουν 3 διαφορετικές γυναίκες για μία επίθεση σε θέατρο της Μόσχας από Τσετσένους αυτονομιστές.
Zefi μου μπορείς να πεις λίγο πιο αναλυτικά την ιστορία??
Επίθεση, εννοείς βιασμό, δολοφονία.....?

Και επειδή είναι ενδιαφέρον...να μας δώσες μερικά στοιχεία ακόμα για την παράσταση!!

:D
Ας είμαι και ο μόνος ΄Ανθρωπος που πιστεύει στην Δύναμη της Αγάπης, δεν παίρνω ποτέ τον Λόγο μου πίσω...Θα την υπηρετώ, ακόμα κι αν μείνω μόνη και αξιοκατάκριτη από αυτούς που όφειλαν να είναι οι αγαπημένοι μου... ΓΙΑΤΙ ΜΠΟΡΩ!!!

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
ALEXOULA
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 24519
Εγγραφή: 22 Νοέμ 2007 9:04 pm

Δημοσίευση από ALEXOULA »

"ΤΟ ΤΡΕΝΤΥ ΘΑ ΣΦΥΡΙΞΕΙ 3 ΦΟΡΕΣ" ΤΟΥ ΦΑΣΟΥΛΗ.

Το είδα την πρώτη χρονιά που ανέβηκε ,φέτος παίζεται για δεύτερη χρονιά . Η παράσταση είναι " επιθεώρηση" , αλλά καμμία σχέση με αυτές του συρμού , με πολύ καλά τραγούδια και πολύ καλά κείμενα, σκηνοθετημένη από τον γνώστη του είδους Φασουλή. Πολύ καλή παράσταση για όσους τους αρέσει αυτό το είδος.
Γι' αυτό που πολεμάς είναι μόνο η εξέλιξή σου...Εκεί στον κάθετο άξονα...γιατί όταν αυτός ολοκληρωθεί, ο πόλεμος μετά, στον οριζόντιο, γίνεται αρμονία, ειρήνη και πληρότητα

__________________________________________________________
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Emmaki
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 13192
Εγγραφή: 26 Απρ 2007 11:03 am
Τοποθεσία: Pandora!!

Δημοσίευση από Emmaki »

Μήπως εννοείτε το "ΤΡΕΝΟ"???????????????

:shock: :shock: :shock:
Ας είμαι και ο μόνος ΄Ανθρωπος που πιστεύει στην Δύναμη της Αγάπης, δεν παίρνω ποτέ τον Λόγο μου πίσω...Θα την υπηρετώ, ακόμα κι αν μείνω μόνη και αξιοκατάκριτη από αυτούς που όφειλαν να είναι οι αγαπημένοι μου... ΓΙΑΤΙ ΜΠΟΡΩ!!!

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
ALEXOULA
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 24519
Εγγραφή: 22 Νοέμ 2007 9:04 pm

Δημοσίευση από ALEXOULA »

Αντί να πει το τραίνο , το παραφράζει σε τρέντυ , γιατί είναι μια λέξη
, που στις μέρες μας χρησιμοποιείται κατά κόρον ,είμαι τρέντυ, αυτό είναι τρεντυ
όλα είναι τέντυ και όλη αυτή την κατάσταση τη σατιρίζει απολαυστικά.
Γι' αυτό που πολεμάς είναι μόνο η εξέλιξή σου...Εκεί στον κάθετο άξονα...γιατί όταν αυτός ολοκληρωθεί, ο πόλεμος μετά, στον οριζόντιο, γίνεται αρμονία, ειρήνη και πληρότητα

__________________________________________________________
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Emmaki
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 13192
Εγγραφή: 26 Απρ 2007 11:03 am
Τοποθεσία: Pandora!!

Δημοσίευση από Emmaki »

Ααααααααααα...τώρα κατάλαβα....γιατί δεν γινόταν όλοι να κάνετε λάθος!!!!!!!!!!!!!!!!

Το τρένο...τρέντυ!!!!!!!!!!!!!!! :shock:
Ας είμαι και ο μόνος ΄Ανθρωπος που πιστεύει στην Δύναμη της Αγάπης, δεν παίρνω ποτέ τον Λόγο μου πίσω...Θα την υπηρετώ, ακόμα κι αν μείνω μόνη και αξιοκατάκριτη από αυτούς που όφειλαν να είναι οι αγαπημένοι μου... ΓΙΑΤΙ ΜΠΟΡΩ!!!

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
zefi
Δημοσιεύσεις: 31
Εγγραφή: 10 Ιαν 2008 1:17 am

Δημοσίευση από zefi »

Emmanouela, η ιστορία του Νόρντοστ είναι αληθινή. Το 2002, δεν ξέρω αν θυμάστε, στη διάρκεια του μιούζικαλ Nordost σε θέατρο της Μόσχας, εισέβαλαν Τσετσένοι αυτονομιστές και έπιασαν ομήρους για 3 μέρες τους θεατές. Το όλο ζήτημα είναι ότι για τους Τσετσένους, ποτέ η χώρα τους δεν ενώθηκε οικειοθελώς με τη Ρωσία, οπότε αποφάσισαν κάποιοι απο αυτούς να κάνουν απελευθερωτικό αγώνα, κάτι που οι Ρώσοι από την πλευρά τους ονομάζουν τρομοκρατία. Οπότε μιλάμε για ακραίες συμπεριφορές και από τις δύο πλευρές. Από τη μία οι Τσετσένοι, δε διστάζουν να γίνουν εθελοντές αυτοκτονίας προκειμένου να αγωνιστούν για την ελευθερία της χώρας τους. Στην προκειμένη περίπτωση της επίθεσης στο Νόρντοστ, εθελόντριες αυτοκτονίας ήταν ένα μάτσο γυναίκες που έχασαν τα παιδιά τους και τους άνδρες τους στον ρωσοτσετσενικό πόλεμο. Τα ξημερώματα της τρίτης μέρας ο Πούτιν διέταξε επίθεση με χημικά προκειμένου, "και καλά" να διασωθούν οι όμηροι.
Στο έργο, τρεις γυναίκες, αυτόπτες μάρτυρες της επίθεσης, μια Τσετσένα αυτονομίστρια, μια Ρωσίδα όμηρος και μια Λετονή γιατρός, παρουσιάζουν η κάθε μια από τη δικιά της σκοπιά πώς είχαν ακριβώς τα πράγματα εκείνη την αιματηρή ημέρα. (Δε σας λέω άλλα, γιατί αν πάτε να το δείτε, να μη χάσετε το σασπένς της υπόθεσης)

Εν ολίγοις, είναι μία συγλονιστική ιστορία, και τόσο μα τόσο σύγχρονη, αφού τελικά στο όνομα της υποτιθέμενης τρομοκρατίας και του κακού ισλμαμιστή κάνουμε τα χειρότερα εγκλήματα. Είναι τόσο λεπτή η γραμμή μεταξύ αυτού που θέλουν κάποιοι να ονομάζουν τρομοκρατία, όταν οι ίδιοι έχουν γεννήσει στους λαούς αυτούς τον τρόμο μέσα στη ψυχή τους. Και όλα αυτά... διότι έλαχε στην Τσετσενία να έχει πετρέλαιο!!! Βία στη βία λοιπόν....

Τελικά ποιος είναι χειρότερος τρομοκράτης, αυτός που σου παραβιάζει το σπίτι, σου σκοτώνει το παιδί, τον άνδρα, τη μάνα, λεηλατεί τη χώρα σου, σε ξεζουμίζει ή αυτός που απελπισμένος, μη έχοντας τίποτα πια να χάσει, τα βάζει με όλους αυτούς που του γκρέμισαν όλη του τη ζωή;;;

"Μετά την επιδρομή διάσωσης, ο δρ. Αντρέι Σελτσόφσκι, πρόεδρος της Επιτροπής Υγείας της Μόσχας, ανακοίνωσε ότι όλοι οι όμηροι που σκοτώθηκαν -εκτός από έναν- είχαν πεθάνει από τις επιπτώσεις του άγνωστου χημικού αερίου. Περίπου 700 δηλητηριάστηκαν, μερικοί έγιναν ανάπηροι κατηγορίας 2 και 3, ενώ δώδεκα άτομα υπέστησαν ολική ή μερική απώλεια ακοής. Εξήντα εννέα παιδιά έμειναν ορφανά." ΑΥτό το διάβασα μετά την παράσταση. Που σημάινει ότι ο Πούτιν, προκειμένου να μην κάνει τη χάρη στους Τσετσένους να συνεργαστεί μαζί τους για την ειρήνη, θυσίασε ανηλεώς τους ίδιους τους συμπατριώτες του!!!!
Πρέπει να είσαι η αλλαγή που εύχεσαι να δεις στον κόσμο

Δεν έχουμε ανάγκη από ναούς ούτε και από πολύπλοκες φιλοσοφίες. Ναοί μας, ο νους και η καρδιά μας
Άβαταρ μέλους
Qisan
Δημοσιεύσεις: 1151
Εγγραφή: 16 Μάιος 2007 5:57 pm
Τοποθεσία: Σχερια

Δημοσίευση από Qisan »

ΑΠΑΝΤΗΣΗ στο :Τελικά ποιος είναι χειρότερος τρομοκράτης, αυτός που σου παραβιάζει το σπίτι, σου σκοτώνει το παιδί, τον άνδρα, τη μάνα, λεηλατεί τη χώρα σου, σε ξεζουμίζει ή αυτός που απελπισμένος, μη έχοντας τίποτα πια να χάσει, τα βάζει με όλους αυτούς που του γκρέμισαν όλη του τη ζωή;;;

- Ειναι αυτος που μπορει να το κανει ατιμωρητη . !
La culture c est comme la confiture , moins on en a plus on l etale
Άβαταρ μέλους
Emmaki
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 13192
Εγγραφή: 26 Απρ 2007 11:03 am
Τοποθεσία: Pandora!!

Δημοσίευση από Emmaki »

Zefi ακούγεται πολύ ενδιαφέρον....αν και αρκετά καταθλιπτικό...ε?
Ας είμαι και ο μόνος ΄Ανθρωπος που πιστεύει στην Δύναμη της Αγάπης, δεν παίρνω ποτέ τον Λόγο μου πίσω...Θα την υπηρετώ, ακόμα κι αν μείνω μόνη και αξιοκατάκριτη από αυτούς που όφειλαν να είναι οι αγαπημένοι μου... ΓΙΑΤΙ ΜΠΟΡΩ!!!

Reiki Center - Ρεικι
Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Δημοσίευση από Rainmaker »

Το Τρέντυ θα σφυρίξει τρείς φορές το είδα και εγω τα χριστούγεννα και μου άρεσε πολύ... ωραία μουσική έξυπνες ατάκες.. πολύ ωραίο...

Και το άλλο που είδα ήταν το: Δυο τρελοί τρελοί παραγωγοί..
και αυτό μου άρεσε πολύ... πολύ γέλιο παιδιά..!!!
Άβαταρ μέλους
zefi
Δημοσιεύσεις: 31
Εγγραφή: 10 Ιαν 2008 1:17 am

Δημοσίευση από zefi »

Emmanouela έγραψε:Zefi ακούγεται πολύ ενδιαφέρον....αν και αρκετά καταθλιπτικό...ε?

Δεν είναι ακριβώς καταθλιπτικό... προσωπικά περισσότερο τσαντίστηκα πολύ με αυτά που συμβαίνουν στον κόσμο... βγήκα έξαλλη από το θέατρο! :P
Πρέπει να είσαι η αλλαγή που εύχεσαι να δεις στον κόσμο

Δεν έχουμε ανάγκη από ναούς ούτε και από πολύπλοκες φιλοσοφίες. Ναοί μας, ο νους και η καρδιά μας
Άβαταρ μέλους
Emmaki
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 13192
Εγγραφή: 26 Απρ 2007 11:03 am
Τοποθεσία: Pandora!!

Δημοσίευση από Emmaki »

προσωπικά περισσότερο τσαντίστηκα πολύ με αυτά που συμβαίνουν στον κόσμο... βγήκα έξαλλη από το θέατρο
Κατάλαβα...αυτό το συναίσθημα είχα οταν πήγα και είδα την παράσταση "2" του Παπαιωανου...

Εκπληκτική μαλ@ια.....................
------------------------------------------------------------------------------------
Ζεφη μου προτιμώ να μην το δω.....γιατί θα βγω μάλλον κι εγώ με αυτό το συναίσθημα και οταν βγαίνω προτιμώ να διασκεδάσω..............

Να έχω λίγο "αέρα", ξέρω τι γίνεται στον κόσμο δυστυχώς...
Ας είμαι και ο μόνος ΄Ανθρωπος που πιστεύει στην Δύναμη της Αγάπης, δεν παίρνω ποτέ τον Λόγο μου πίσω...Θα την υπηρετώ, ακόμα κι αν μείνω μόνη και αξιοκατάκριτη από αυτούς που όφειλαν να είναι οι αγαπημένοι μου... ΓΙΑΤΙ ΜΠΟΡΩ!!!

Reiki Center - Ρεικι
Christina

Δημοσίευση από Christina »

:)
Καλημέρα!
Στους λάτρεις της μουσικής και συγκεκριμένα του Κουγιουμτζή θα πρότεινα να δείτε στο Θέατρο Ιλίσια :

"Το αγόρι που μιλούσε με τα πουλιά"
Πρόκειται για την ζωή του συνθέτη μας με πολύ συγκινητικό τρόπο, εξαιρετικές ερμηνείες και πολλά πολλά από τα τραγούδια του!
Η παράσταση είναι για παιδιά αλλά το θέατρο ήταν κατάμεστο από ενήλικες με δακρυσμένα μάτια.....

Βγήκαμε όλοι κλαμμένοι και τα πιτσιρικάκια μας είχαν χορτάσει από μια όμορφη συναισθηματική παράσταση με ήχουν και εικόνες από μια Ελλάδα που κάτι μέσα μας την νοσταλγεί!

Η παράσταση κλείνει με το υπέροχο "Μην μου θυμώνεις μάτια μου...."
Άβαταρ μέλους
margaritarenia
Δημοσιεύσεις: 16492
Εγγραφή: 04 Μάιος 2007 4:02 pm

Δημοσίευση από margaritarenia »

Εγω θα σας προτεινω

Σταχτοπουτα σε οπερα ,για τα παιδια και οχι μονο
σκηνοθεσια Καρμεν Ρουγγερη ,
την οποια κυρια βρισκω καταπληκτικη,και η μικρη μου μετα απο ενα παραμυθι της που ακουσε μου ειπε....Μαμα η κυρια Καρμεν φτιαχνει πολυ ομορφα παραμυθια....

Οσοι εχετε παιδια ,και ειστε και της μουσικης :D
Θεατρο Ακροπολ, Λυρικη σκηνη.
Απόφαση να μην επιτρέψω σε κανεναν να με εκπλήξει. Ο μονος που εχει αυτο το δικαίωμα είναι ο Εαυτος μου και ο Θεος μεσα μου :romance-heartbeating:
https://m.youtube.com/watch?v=3YDz-ftqr1g#dialog

Επιστροφή στο “ΘΕΑΜΑΤΑ”