Για όσους τους αρέσει το θέατρο..

Κινηματογράφος, θέατρο, παραστάσεις
Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Για όσους τους αρέσει το θέατρο..

Δημοσίευση από Rainmaker »

Για όσους τους αρέσει το θέατρο..

Πρόγραμμα Εθνικού 2007-2008

ΚΟΤΟΠΟΥΛΗ-ΡΕΞ

«Ο Εμπορος του Λας Βέγκας», σε σκηνοθεσία Μαρκ φον Χένινγκ. Εμπορος, ο Δ. Λιγνάδης. «Bossa Nova», σύλληψη σε σκηνοθεσία Κωνσταντίνου Ρήγου. «Ο Πρίγκιπας του Χόμπουργκ» του Κλάιστ, σε σκηνοθεσία Λ. Βογιατζή.

ΠΑΙΔΙΚΟ ΣΤΕΚΙ

«Η ωραιότερη ιστορία του κόσμου» του Β. Μαυρογεωργίου (σε δική του σκηνοθεσία).

ΘΕΑΤΡΟ ΚΑΠΠΑ

«Η κασετίνα» του Κ. Στρενχάιμ, σε σκηνοθεσία Β. Αρδίττη, «Η Τρικυμία» του Σέξπιρ, σε μετάφραση-σκηνοθεσία Ν. Χατζόπουλου (Πρόσπερος ο Γ. Βόγλης). «Ο Ασχημος» του Μάριους φον Μάγιενμπουργκ, σε σκηνοθεσία Θ. Σαράντου.

ΝΕΑ ΣΚΗΝΗ-(ΣΥΓΧΡΟΝΟ ΘΕΑΤΡΟ ΑΘΗΝΩΝ)

Α' ΣΚΗΝΗ: «Προμηθέας Δεσμώτης» του Αισχύλου, σε σκηνοθεσία Σ. Χατζάκη, «Ραχήλ» του Ξενόπουλου, σε σκηνοθεσία Ελένης Σκώττη, «Στάλιν -μια συζήτηση για το ελληνικό θέατρο» των Α. Καραζήση-Μ. Μαρμαρινού, σε δική τους σκηνοθεσία, «Αίας» του Σοφοκλή, σε σκηνοθεσία Μάρθας Φριτζήλα.

Β' ΣΚΗΝΗ: «Η Νύχτα των μυστικών» του Α. Δήμου, σε σκηνοθεσία Ελλης Παπακωνσταντίνου, «Λιωμένο Βούτυρο» του Σ. Σερέφα, σε σκηνοθεσία Σ. Κακάλα.

ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΗ ΣΚΗΝΗ

Α' ΣΚΗΝΗ: Επανάληψη του, κατά Λιβαθηνό, «Ηλίθιου» του Ντοστογιέσφκι, «Ο Βυθός» του Γκόρκι, σε σκηνοθεσία Ρούλας Πατεράκη.

Β' ΣΚΗΝΗ: «Πλαστελίνη» του Βασίλι Σιγκάρεφ, σε σκηνοθεσία Κατερίνας Ευαγγελάτου, «Οι παίκτες» του Γκόγκολ, σε σκηνοθεσία Ελένης Μποζά.

Σε χώρο του Εθνικού θα παρουσιαστεί μουσική παράσταση για το έργο του Ρεμπό. Σκηνοθεσία: Εφη Θεοδώρου.
Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Δημοσίευση από Rainmaker »

Έπίσης παίζονται οι παραστάσεις

«Ο κροκόδειλος». Ενα διασκευασμένο θεατρικά διήγημα του Φιοντόρ Ντοστογιέφσκι που θα παρουσιάζεται από σήμερα έως 31 Μαΐου στο θέατρο «Αλεκτον» (Σφακτηρίας 23, Κεραμεικός, τηλ.: 210-3422001) σε σκηνοθεσία Μπάμπη Καλαντζή. Ο κροκόδειλος ενός τσίρκου τρώει ζωντανό έναν μεσήλικο δημόσιο υπάλληλο. Γεγονός που έχει συνέπειες στο οικογενειακό, φιλικό και κοινωνικό περιβάλλον. Παίζουν οι Ελένη Μπέη, Μαργαρίτα Παπασιδέρη, Σταύρος Θεοδωρόπουλος, Γιώργος Γιάννου, Νίκος Ψαριανός, Μπάμπης Καλαντζής. Η κινησιολογία είναι της Μαρίας Αγγέλου, τα σκηνικά του Γιώργου Γιάννου, τα κοστούμια του Βασίλη Μπαρμπαρίγου.

«FragMeant ή στιγμιότυπα ανοργάνωτου εγκλήματος». Μια κωμωδία χορού και λόγου για ορισμένα πρόσωπα που κάποτε ήταν ευτυχισμένα. Οκτώ νέοι άνθρωποι, σε πάμπολλες παραλλαγές της νεύρωσής τους, αδυνατούν να μετατρέψουν την εμπειρία σε γνώση. Ενα έργο σε διαλόγους και σκηνοθεσία της Σεβαστιάνας Αναγνωστοπούλου που παρουσιάζει το χοροθέατρο «Trout» από σήμερα έως 31 Μαΐου στο κτίριο 56 του «Ελληνικού Κόσμου» (Πειραιώς 254, Ταύρος, τηλ.: 210-3626541, 6944-458543). Παίζουν οι Νικόλας Αγγελής, Πολύδωρος Βογιατζής, Κωνσταντίνος Γιαννακόπουλος, Χαρά Κότσαλη, Γιούλικα Σκαφιδά, Φαίδρα Σούτου, Μαρία Φιλίνη, Κίμων Φιορέτος. Οι χορογραφίες είναι της Φαίδρας Σιούτου, τα σκηνικά του Γιώργου Γεωργίου, τα κοστούμια της Μιράντας Θεοδωρίδου. Φιλική «συμμετοχή»: Ηλίας Μελέτης, Ανδρέας Νάτσιος, Νίκος Πουρσανίδης, Αποστόλης Τότσικας, Αιμίλιος Χειλάκης.
Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Δημοσίευση από Rainmaker »

AΘHNAION
«Nου Δου... η άσχημη» των Nτ. Σπυρόπουλου, Γ. Γαλίτη. Ψάλτης, Tσάκωνας (Πατησίων 55, απέναντι από το Aρχαιολογικό Mουσείο, τηλ.: 210-82.14.000, 210-82.56.510).

ΑΝΟΙΞΗΣ
«Η σχέση σας... προωθείται» του Ζ. Βάλβη. Γαβριηλίδου, Καλοφωλιάς (Γερμανικού 20, Μεταξουργείο, τηλ.: 210-52.38.870)

ΑΣΚΗΣΗ
«Ο βυσσινόκηπος» τουΑ. Τσέχοφ. Από την εταιρεία θεάτρου «Ασκηση» (Φραγκούδη 18-20 Καλλιθέα, τηλ.: 210-92.36.992)

BOOZE COOPERATIVA
«House» Βρόντη, Γκουλιώνη (Κολοκοτρώνη 57, τηλ.: 210-32.40.944).

ΔΕΛΦΙΝΑΡΙΟ
(ΜΕΝΑΝΔΡΕΙΟ) «299 1/2: Γελών λαβέ» του Μ. Σεφερλή. Σεφερλής, Καπετάνιος (Νέο Φάληρο, τηλ.: 210-41.76.404).

ΕΠΙ ΚΟΛΩΝΩ
«Οταν είδα το 100% τέλειο κορίτσι για μένα» βασισμένο στο διήγημα του Χαρούκι Μουρακάμι. Α. Ντουράκης, Β. Καβαλιεράτου (Ναυπλίου 12, Κολωνός, τηλ.: 210-51.38.067)

ΘEATPO
«ΔOPA ΣTPATOY» «Eλληνικοί χοροί και τραγούδια» (λόφος Φιλοπάππου, τηλ.: 210-32.44.395, 210-92. 14.650).

ΚΑΛΛΙΔΡΟΜΙΟΥ
68 «Το αίμα που μαράθηκε» (Χρηστομάνος) του Α. Δήμου. Θλιβέρη, Λεμονή (Καλλιδρομίου 68, Εξάρχεια, τηλ.: 210-80.68.552, 6978-014815)

METRON
«Ελεύθεροι πολιοκρημένοι» του Διονυσίου Σολωμού. Μ. Σοντάκη, Δ. Καραμπέτσης, (Χατζηανέστη 15, πίσω από το Allou Fun Park, Ρέντης, τηλ.: 210-42.51.093)

ΜΟΥΣΕΙΟ ΜΠΕΝΑΚΗ
«Το άγνωστο αριστούργημα» (Μπαλζάκ) του Γρ. Χατζάκη. Γρηγοριάδης, Προδρόμου, (Κουμπάρη 1, Κολωνάκι, τηλ.: 210-36.71.000)

ΠAPK
«Aμλετ ο B΄» του Σ. Mπόμπρικ. Bλ. Kυριακίδης, Mουρίκη (Aλεξάνδρας 36, τηλ.: 210-82.13.920, 210-82.17.369).
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

ουάαααααα Ηλία μου, κινητή εγκυκλοπαίδεια...χαχαχα!!!

ή μάλλον καλυτερα ΤΟ ΑΘΗΝΟΡΑΜΑ...

:lol: :lol: :lol:
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Δημοσίευση από Rainmaker »

Χεχεχεχχεχεχεχχεχεχε.. έρχονται κι άλλα.. σε λιγο καιρο΄... θα αρχίσω να βάζω και περιλήψεις....
nikos
Δημοσιεύσεις: 1729
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 10:28 pm

Δημοσίευση από nikos »

Πολύτιμα Ηλία! Ευχαριστούμε! :D
There is a difference between knowing the path and walking the path
Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Δημοσίευση από Rainmaker »

Τίποτα Νίκο μου.. οι λίστες έχουν και πιο μικρές παραγωγές αλλα κάποιες είναι ωραίες... σύμφωνα με τις κριτικες τους..
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

ΛΟΙΠΟΝ ΕΝΑ ΕΧΩ ΝΑ ΠΩ ...................... ΚΑ ΤΑ ΠΛΗ ΚΤΙ ΚΟ!!!!!!

...ΜΕ ΤΗ ΣΙΩΠΗ

Μεταφυσικό παραμύθι, με πρωταγωνιστές την ανύπαντρη Ελισέα, που ζει περισσότερο στο μαγικό δωμάτιο της φαντασίας της παρά στην πραγματικότητα, και τον αυτιστικό ανιψιό της. Ισχυρές δραματικές ερμηνείες από τη Μ. Παπακωνσταντίνου και τον Κ. Αρζόγλου, σε μια άνιση όμως παράσταση.

ΘΕΑΤΡΟ ΒΕΑΚΗ
Στουρνάρη 32, 2105223522
Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Δημοσίευση από Rainmaker »

Τι εννοείς "ανιση" παρασταση;;;;
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Κάτι πράγματα που ρωτάς ρε συ Ηλια!!!!!!!!!!!!
Το κειμενακι το πήρα απο το αθηνοραμα δεν το λεω εγω!!
Αλλα σαν ειδήμων του θεάτρου θα στο αναλύσω βεβαιως βεβαιως.
Οτι σκηνοθετικα ειναι μια παρασταστη που δεν μοιαζει με καποια αλλη
Πιστευω να σε καλυψα.. μη ρωτησεις τιποτα αλλο οκ
Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Δημοσίευση από Rainmaker »

χεχεχεχχεχεχε :lol: :lol: :lol:

Ειδημονα μου εσυ!!!! :lol: :lol: :lol:

Νομίζω ότι θα πάω να την δω όταν έρθω...
Άβαταρ μέλους
Emmaki
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 13192
Εγγραφή: 26 Απρ 2007 11:03 am
Τοποθεσία: Pandora!!

Δημοσίευση από Emmaki »

Γεια σου βρε Δημήτρη.. :D :lol:
Άβαταρ μέλους
Annoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33486
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 2:43 pm

Δημοσίευση από Annoula »

Πήγα εχτές και είδα το caveman στο θέατρο coronet. Πραγματικά μια εκπληκτική παράσταση, που μέσα απο το κωμικό στοιχείο περνάει πολύ ωραία μηνύματα για τις σχέσεις αντρών - γυναικών. Σίγουρα όλοι, λίγο ή πολύ θα ταυτιστείτε με τα λεγόμενα.
Σας τη συστήνω ανεπιφύλακτα.

http://uk.youtube.com/watch?v=tWHtYEl_3 ... re=related
Αν ο Θεός είναι η πρωταρχική Αιτία η Αγάπη θα είναι το αποτέλεσμα
Πατέρα μου/Μητέρα μου, είναι παιδί της Αλήθειας και μόνο αυτή είναι ο δρόμος ο δικός μου προς εσένα
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Emmaki
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 13192
Εγγραφή: 26 Απρ 2007 11:03 am
Τοποθεσία: Pandora!!

Δημοσίευση από Emmaki »

περνάει πολύ ωραία μηνύματα για τις σχέσεις αντρών - γυναικών.
Μεγάλη επιτυχία.....!!!!!! :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Ας είμαι και ο μόνος ΄Ανθρωπος που πιστεύει στην Δύναμη της Αγάπης, δεν παίρνω ποτέ τον Λόγο μου πίσω...Θα την υπηρετώ, ακόμα κι αν μείνω μόνη και αξιοκατάκριτη από αυτούς που όφειλαν να είναι οι αγαπημένοι μου... ΓΙΑΤΙ ΜΠΟΡΩ!!!

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Katerina
Δημοσιεύσεις: 157
Εγγραφή: 28 Απρ 2007 12:43 am

Δημοσίευση από Katerina »

ΜΕΣΑ ΣΤΙΣ ΓΙΟΡΤΕΣ ΠΗΓΑΜΕ ΣΕ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΠΑΡΑΣΤΑΣΕΙΣ..ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΑΜΕ ΚΑΙ ΝΟΜΙΖΩ ΘΑ ΣΥΜΦΩΝΗΣΕΙ ΚΙ Ο ΗΛΙΑΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΕΡΓΟ "ΤΟ ΤΡΕΝΤΥ ΘΑ ΣΦΥΡΙΞΕΙ 3 ΦΟΡΕΣ" ΤΟΥ ΦΑΣΟΥΛΗ.
ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ ΠΑΡΑΣΤΑΣΗ, ΤΕΛΕΙΑ ΚΕΙΜΕΝΑ...ΠΕΘΑΙΝΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΓΕΛΙΟ...ΤΟ ΣΥΝΗΣΤΩ ΑΝΕΠΙΦΥΛΑΧΤΑ...
ΚΑΝΕ ΤΟ ΧΕΙΜΩΝΑ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ,ΚΑΝΕ ΤΟ ΜΠΑΛΚΟΝΙ ΣΟΥ ΝΗΣΙ.ΟΤΙ ΘΕΛΕΙ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΚΑΡΔΙΑ ΜΟΥ ΤΟ ΜΠΟΡΕΙ.ΚΑΝΕ ΤΟ ΧΕΙΜΩΝΑ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ,ΚΑΝΕ ΤΗ ΔΕΥΤΕΡΑ ΚΥΡΙΑΚΗ,ΟΛΑ ΤΑ ΑΔΙΕΞΟΔΑ ΣΕ ΒΓΑΖΟΥΝ ΣΤΗ ΖΩΗ.

Επιστροφή στο “ΘΕΑΜΑΤΑ”