Κινηματογράφος.

Κινηματογράφος, θέατρο, παραστάσεις
Άβαταρ μέλους
Emmaki
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 13192
Εγγραφή: 26 Απρ 2007 11:03 am
Τοποθεσία: Pandora!!

Κινηματογράφος.

Δημοσίευση από Emmaki »

Όσοι είστε λάτρεις του κινηματογράφου σας συστήνω ανεπιφύλακτα να δείτε δύο ταινίες διαφορετικού περιεχομένου που η κάθε μια έχει τη δική της επεξήγηση.
Η πρώτη είναι το Babel, βραβευμένη με Όσκαρ καλύτερης μουσικής και σκηνοθεσίας στο φεστιβάλ των Κανών, δημιουργεί ένα παγκόσμιο ερώτημα: η μοίρα ή η επιπολαιότητα ευθύνεται για τη διαδρομή μας;
Και η δεύτερη είναι το Eragon που φέρνει αντιμέτωπες τις δυνάμεις του καλού και του κακού. Είναι ένα εξαιρετικό παραμύθι που θα σας καθηλώσει από το πρώτο λεπτό. Αν αγαπήσατε τον ’ρχοντα των δαχτυλιδιών.... αυτό θα το λατρέψετε!!!

Καλή διασκέδαση!!

Με πολύ αγάπη,
Εμμανουέλα
Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Δημοσίευση από Rainmaker »

Για όσους ενδιαφέρονται για τα oskar και γενικά για τους λάτρεις του κινηματογράφου ακολουθεί μια λίστα με τις ταινίες που βραβεύτηκαν φέτος...


Best Picture

The departed
Babel
Little Miss Sunshine
The Queen
Letters From Iwo Jima


Best Director

MARTIN SCORSESE - THE DEPARTED
Stephen Frears - The Queen
Paul Greengrass - United 93
Clint Eastwood - Letters from Iwo Jima
Alejandro Gonzalez Inarritu - Babel


Best Actor

FOREST WHITAKER - THE LAST KING OF SCOTLAND
Leonardo DiCaprio - Blood Diamond
Peter O'Toole - Venus
Will Smith - The Pursuit of Happyness
Ryan Gosling - Half Nelson


Best Actress

HELEN MIRREN - THE QUEEN
Penelope Cruz - Volver
Judi Dench - Notes On A Scandal
Meryl Streep - The Devil Wears Prada
Kate Winslet - Little Children
Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Δημοσίευση από Rainmaker »

Την Πέμπτη, 10 Μαΐου 2007 κανει πρεμιέρα μια νέα ελληνίκη ταινία με τίτλο: "ALTER EGO"
Ειναι μια κοινωνική ταινία οπου παίζουν οϊ :
  • ΣΑΚΗΣ ΡΟΥΒΑΣ , ΝΤΟΡΕΤΑ ΠΑΠΑΔΗΜΗΤΡΙΟΥ , ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΛΟΓΟΘΕΤΗΣ , ΔΑΝΑΗ ΣΚΙΑΔΗ , ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΚΟΥΡΟΥΜΠΑΛΗΣ , ΚΩΣΤΗΣ ΚΑΛΛΙΒΡΕΤΑΚΗΣ , ΛΑΕΡΤΗΣ ΜΑΛΚΟΤΣΗΣ , ΕΥΔΟΚΙΑ ΣΤΑΤΗΡΗ , ΜΑΙΡΗ ΛΟΥΣΗ
ALTER EGO…ένα επιτυχημένο ελληνικό ροκ συγκρότημα με εκατοντάδες φαν να παραληρούν σε κάθε τους συναυλία, σε κάθε τους δημόσια εμφάνιση. Ο Στέφανος, ο κιθαρίστας του γκρουπ, και ο Φίλιππος, που παίζει πλήκτρα, φίλοι από μικροί, ζουν με το όνειρο να κατακτήσουν τον κόσμο με τη μουσική τους. Η Νεφέλη, η όμορφη και μοιραία τραγουδίστρια του γκρουπ, φαντάζεται μία ζωή δίπλα στον Στέφανο. Ο Ανδρέας, ο μπασίστας, προσπαθεί να ισορροπήσει ανάμεσα σε δύο ζωές, μία συμβατική οικογενειακή ζωή και μία ξέφρενη που του προσφέρει ο κόσμος της μουσικής. Ο Τίμος, ο ντράμερ, χαίρεται τη ζωή στο έπακρο, χωρίς ηθικές αναστολές και περιορισμούς. Ο Αργύρης, ο μάνατζερ και "φύλακας-άγγελος" των Alter Ego, μαζί με την Νάντια, την αγχωτική και συχνά καταπιεστική manager του συγκροτήματος, τους υπενθυμίζουν συνεχώς το σκληρό τίμημα της showbiz.
Και τότε μπαίνει στην ιστορία η Αριάδνη, μία νέα κοπέλα που βρίσκεται τυχαία στο δρόμο (κυριολεκτικά!) των ALTER EGO και ανατρέπει όλα τα δεδομένα και τις μέχρι τότε εύθραυστες ισορροπίες, παίζοντας καταλυτικό ρόλο στη ζωή του Στέφανου. Η είσοδος της Αριάδνης, αλλά κυρίως ένα τραγικό γεγονός, θα τους συνταράξει όλους, θα φέρει τα πάνω κάτω στις ζωές τους και θα τους αναγκάσει να κοιτάξουν κατάματα την πραγματικότητα και να πάρουν σημαντικές αποφάσεις για το μέλλον τους.

-------------------------------------------------------------------------------------


Μετά το ocean's 11 και το ocean's 12 να και το Ocean’s Thirteen
κάνει Πρεμιέρα : Πέμπτη, 7 Ιουνίου 2007

O πολυβραβευμένος ηθοποιός Αλ Πατσίνο αποτελεί το νέο μέλος του καστ της ταινίας Ocean’s Thirteen, με παραγωγό τον Τζέρι Γουέιντραουμπ και σκηνοθέτη τον Στίβεν Σόντερμπεργκ. Ο Αλ Πατσίνο θα υποδυθεί τον Γουίλι Μπανκς, ιδιοκτήτη ενός πασίγνωστου καζίνο και ξενοδοχείου στο Λας Βέγκας.

Δείτε το Trailer:
http://www.villagecinemas.gr/media/down ... irteen.wmv


Στην ταινία Ocean’s Thirteen επιστρέφουν οι Τζορτζ Κλούνι, Μπραντ Πιτ, Ματ Ντέιμον, ’ντι Γκαρσία, Ντον Τσιντλ, Μπέρνι Μακ, Κέισι ’φλεκ, Σκοτ Κάαν, Έντι Τζέμισον, Σαόμπο Κιν, Καρλ Ρέινερ και Έλιοτ Γκουλντ. Μαζί τους, θα δούμε και την Έλεν Μπάρκιν ("Trust the Man", "Crime and Punishment in Suburbia", "Fear and Loathing in Las Vegas").



-------------------------------------------------------------------------------------
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23388
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

Έχω να προτήνω τις εξής ταινίες:

Matrix (το 1ο μόνο): παρ'όλο που φαινομενικά είναι απλά μία περιπέτεια, κρύβει απίστευτα μηνύματα εσωτερισμού.

Crouching Tiger Hidden Dragon ("Τίγρης και Δράκος"): πραγματικά υπέροχη ταινία, έκλαιγα με λυγμούς στο τέλος.



Δεν μου'ρχονται άλλες. Θα επανέλθω πάντως! :)
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Δημοσίευση από Rainmaker »

και οι 2 ταινιες που αναφέρεις μου αρέσουν Deodonus με το Crouching Tiger Hidden Dragon να υπερέχει.. να προσθέσω.. τις:
  • A beautiful mind-- Artificial intelligence-- Bruce Almighty-- band of brothers-- Dead poets society-- Forest gump--Meet joe blackMinority report--Pianist-- Philadelphia experiment -- School of rock -- Scent of a woman -- What dreams may come...
Άβαταρ μέλους
Emmaki
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 13192
Εγγραφή: 26 Απρ 2007 11:03 am
Τοποθεσία: Pandora!!

Δημοσίευση από Emmaki »

Μια όμορφη ταινία που περνάει ένα διακριτικό μήνυμα για τη ζωή και το Θάνατο με δόσεις γέλιου και καλές ερμηνείες, είναι το «Πέντε λεπτά ακόμα». Είναι ελληνική ταινία και είμαι σίγουρη πως θα την απολαύσετε πολύ!!

Επίσης, η ταινία “Miss Potter” που παίζεται στους κινηματογράφους είναι μια πολύ γλυκιά, οικογενειακή ταινία που θα σας ενθουσιάσουν τα μαγικά animation!!!

Καλή διασκέδαση :D :D
Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Δημοσίευση από Rainmaker »

Εικόνα
Για να σας δωσω μερικα παραπάνω στοιχεια για την ταινία που λεει η Εμμανουέλα...
Η ταινία "Πέντε λεπτά ακόμα".... έχει διχασει λιγο το κοινο που την είδε... σε αλλους άρεσε πολυ όπως και σε εμένα και σε άλλους δεν άρεσε καθόλου..
στην τανία παιζουν οι:
  • Βασίλης Χαραλαμπόπουλος
  • Φάνης Μουρατίδης
  • Παναγιώτα Βλαντή
  • Δημήτρης Πιατάς
  • Χρήστος Βαλαβανίδης
Πιστεύω ότι ειναι από τις πολύ ωραίες ελληνικές ταινίες... Έχει μέσα πολλά μηνύματα... Αξιζει να την δείτε..
..............................................................
Ααα Ερώτηση.. είδε κανένας το "Straight Story";;
Πώς σας φάνηκε;;;
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23388
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

Το είδα εγώ (το straight story)... μετριότατη ταινία. Έχει 3-4 καλές ατάκες, αλλά είναι οι μόνες ανάμεσα σε καμιά δεκαριά και βάλε. Γενικά, ενώ ήταν μία πολύ καλή ιδέα γενικότερα, όταν τελείωσε, είχα την αίσθηση ότι "η ιδέα πήγε χαμένη", ότι θα μπορούσαν να είχαν εκμεταλλευτεί την ιδέα του σεναρίου αρκετά πιο καλά.
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Δημοσίευση από Rainmaker »

Πράγματι Deodonus μόλις την είδα .. για να πω την αλήθεια κοντά στο τέλος μου τα χάλασε λιγο.. και κάτι ακόμα.. την ταινία αυτη σατυρικη και κοινονικη θα την έλεγα όχι τόσο κωμωδία.. δεν ξέρω αν συμφωνείς...
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23388
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

Εμένα πάλι στο τέλος μου άρεσε, όταν ξύπνησε ο αποτέτοιος και έδιωξε τον άλλον (δεν λέω ονόματα, για να μην χαλάσω κάνα σασπένς). Εκεί σαααααν κάτι να φάνηκε από την κοινωνική υπόσταση του πράγματος.

Γενικά, η ταινία ήταν "εν δυνάμει" κοινωνική και σατιρική. Δεν με "έπειθε" και πολύ, πώς να το πω. Υπήρχαν πολλά πράγματα που δεν τα έδειξαν ή τα έδειξαν με μετριότατο τρόπο, όπως π.χ. η κοινωνική καταπίεση, το "κρυφτό" από τους γονείς/γνωστούς/κοινωνία, το ξέσπασμα και η πιθανή αλλαγή συμπεριφοράς μέσα στα πλαίσια μίας παρέας και ενός "ιδιαίτερου" μαγαζιού και ένα μάτσο άλλα πράγματα.

Βέβαια, να μου πείτε, εγώ το έβλεπα και από την άλλη σκοπιά. Πιθανότατα για κάποιον που δεν έχει ιδέα περί τίνος πρόκειται να ήταν ένας καλός "πρόλογος".

Αυτά...


Υ.Γ.: Α, και κάτι που κάπως με ενόχλησε: Πόσες φορές δείχνει να φιλιούνται δύο γυναίκες; Τέσσερις; Πέντε; Πόσες φορές δείχνει να φιλιούνται δύο άντρες; Καμία. Αυτό μου θύμισε κάτι που είχα διαβάσει από έναν κριτικό κινηματογράφου: "Όταν σε μία ταινία υπάρχουν σκηνές που δείχνουν δύο γυναίκες να ερωτοτροπούν, η ταινία χαρακτηρίζεται απλά ως "αισθησιακή" ή "με ερωτικό περιεχόμενο", ενώ όταν σε μία ταινία υπάρχει έστω και μία σκηνή που δείχνει δύο άντρες να ερωτοτροπούν, η ταινία χαρακτηρίζεται ως "αυστηρώς ακατάλληλη." ". Αλλά αυτό νομίζω είναι ένα άλλο θέμα...
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

"Όταν σε μία ταινία υπάρχουν σκηνές που δείχνουν δύο γυναίκες να ερωτοτροπούν, η ταινία χαρακτηρίζεται απλά ως "αισθησιακή" ή "με ερωτικό περιεχόμενο", ενώ όταν σε μία ταινία υπάρχει έστω και μία σκηνή που δείχνει δύο άντρες να ερωτοτροπούν, η ταινία χαρακτηρίζεται ως "αυστηρώς ακατάλληλη." ". Αλλά αυτό νομίζω είναι ένα άλλο θέμα...
Το ίδιο συμβαίνει όταν δύο γυναίκες αγκαλιάζονται (χωρίς απαραίτητα ερωτικό στοιχείο). Πολύ συνηθισμένο φαινόμενο ε?

΄Οταν όμως αγκαλιάζονται δύο άντρες...ε, ας μην πω καλύτερα!!

Λειτουργούν τα πρότυπα μια χαρά!!

Οι γυναίκες κλαίνε, οι άντρες ποτέ...
Οι γυναίκες είναι μονογαμικές, οι άντρες ε...άντρες είναι!

Αυτός ο διαχωρισμός, αυτά τα πρότυπα...


ΕΛΕΟΣ!!!
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Δημοσίευση από Rainmaker »

Δυστυχώς τα προτυπα υπαρχουν παντού.. όπου και αν κοιτάξεις cinema τηλεόραση διαφημισεις.. και γι αυτό το λόγο κρατάνε και τόσο.. είναι παντού στη ζωή..και τα βάλαμε μόνοι μας οι άνθρωποι στις ζωές μας.. Για ποιο λόγο;; πολυ θα ήθελα να μάθω...
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Ισως να ειναι καλυτερα να μην δουμε γιατι μπηκαν τ απροτυπα στην ζωή μας,αλλά ότι μπορούμε να τα αλλάξουμε και γίνεται ,πιστέψτε με.
Αληθεια επι τη ευκαιρία εχει δει κανεις το ντοκυμαντερ "Τι στο μλιπ (ξ)έρουμε"Αξίζιε τον κόπο και περιμενω αποψεις.
Οσον αφορα το Ματριξ θα συμφωνήσω όχιι μονο για το πρωτο μερος αλλά και για τα τρια.Ειναι μια σειρά μηνυμα!Εκει θα δουμε τα προτυπα και το Ματριξ της ζωής μας,εκει θα αντιληφθούμε τα προτυπα και τις πεποιθησεις.Αλλά ολα αλλαζουν αρκει να το πιστεψεις,αρκει να βρεις το κατάλληλο δάσκαλο! :D
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Παρατηρώ ότι σε όλους μας άρεσε η τριλογία του Μάτριξ!!


Μια ερώτηση:

  • Θα πέρνατε την κάψουλα της γνώσης?
    Γνωρίζοντας τις δυσκολίες που θα είχε μετά το εγώ να "πολεμήσει" όλα τα πρότυπα των ψευδαισθήσεων?
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23388
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

Για το "Τί στο μπιιιπ ξέρουμε", έχω ακούσει τα χειρότερα από άνθρωπο που ασχολείται σοβαρά με την Φυσική. Εχώ πολύ μεγάλες αμφιβολίες για το κατά πόσο η επιστήμη λέει όλα αυτά που λέει η ταινία (παρεπιπτόντως, η εγκιρώτητα του πειράματος με το νερό που δείχνει, αμφισβητήται πολύ έντονα, καθώς ο τρόπος που έγινε δεν πληρούσε όλα τα κριτήρια για να είναι επιστημονικός). Μου άφισε λοιπόν μία ωραία αίσθηση, αλλά το πήρα πιο πολύ ως "παραμυθάκι" παρά ως πραγματικότητα (παρ'όλο που αρκετά από αυτά που λέει με βρίσκουνε σύμφωνο).

Τώρα για την ερώτηση που θέτης βάσω, δύσκολα απαντά κανείς. Αν και από την στιγμή που μάθεις ότι υπάρχει η κάψουλα της γνώσης, είναι σχεδόν αδύνατον να της αντισταθείς...
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:

Επιστροφή στο “ΘΕΑΜΑΤΑ”