Κινηματογράφος.

Κινηματογράφος, θέατρο, παραστάσεις
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18535
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: Κινηματογράφος.

Δημοσίευση από Μάνος »

Αλεξάκι μου γλυκό :romance-kisscheek:
>:d< >:d< >:d<
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...
Άβαταρ μέλους
IΟΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 345
Εγγραφή: 16 Δεκ 2016 11:37 am

Re: Κινηματογράφος.

Δημοσίευση από IΟΑΝΝΑ »

Ευχαριστούμε Αλεξία! τις εχω δει ολες φυσικα λόγω μικρής.. ατελειωτες φορες επισης..χαχα..romance-kisscheek: :romance-heartbeating:

Παναγiωτη την έχω δει αυτη τη ταινια..δεν την ειχα εκτιμησει τοτε στο θερινο σινεμα οσο επρεπε..θα την βαλω στα υπόψιν για ακόμα μια φορα.. :romance-kisscheek: :romance-heartstiny:

Μπέτυ λατρεύω το Πι! το εχω δει τρεις φορες! θα κοιταξω να δω σίγουρα και το The Shack.. :romance-kisscheek: :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Δεκατριούλης
Δημοσιεύσεις: 4566
Εγγραφή: 29 Ιαν 2011 1:10 pm

Re: Κινηματογράφος.

Δημοσίευση από Δεκατριούλης »

Μόλις είδα το the shack (η καλύβα). Το μίσο έστω γιατί με βλέπω για ύπνο. Μου άρεσε πολύ. Ο θεος ήταν πολύ αλέγκρος τύπος. Οτί πρέπει για εμας με τα θρησκευτικά προτυπα.

Υστ. Σε αλλες εποχές νομίζω τον σκηνοθέτη θα τον έκαιγαν με προσάναμμα τον σεναριογράφο. Αλλά ευτυχώς αυτες οι εποχές έχουν περάσει.

:romance-heartbeating: :romance-heartbeating: :romance-heartbeating: @};- @};-
Ας αφησουμε την κριτική για τους ανθρώπους γύρω μας και ας ακολουθησουμε τον δρόμο που δείχνει η καρδιά μας.
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27248
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Re: Κινηματογράφος.

Δημοσίευση από Ellaki »

την είδα χθες ............. εξαιρετική :romance-heartstiny:
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
ALEXOULA
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 24521
Εγγραφή: 22 Νοέμ 2007 9:04 pm

Re: Κινηματογράφος.

Δημοσίευση από ALEXOULA »

5 κλασικές ταινίες που θα βοηθήσουν το έφηβο παιδί σου να κατανοήσει τη ζωή

Στο σημερινό γρήγορο και γεμάτο υποχρεώσεις κόσμο, το σινεμά και η παρακολούθηση ταινιών έχουν συνδυαστεί μόνο με τη διασκέδαση και την χαλάρωση των θεατών. Κι όμως δεν είναι μόνο αυτό που μπορούν να προσφέρουν.


Σύμφωνα με τους συγγραφείς του βιβλίου “Positive Psychology at the Movies” (Θετική Ψυχολογία στον κινηματογράφο), Ryan M. Niemiec και Danny Wedding, οι ταινίες έχουν δυνατότητες να είναι πολλά περισσότερα από έναν απλό τρόπο διασκέδασης.

Μπορούν, στην κυριολεξία, να διαμορφώσουν τη ζωή των έφηβων ανθρώπων.
Οι δύο συγγραφείς υποστηρίζουν ότι η ανθρώπινη υπόσταση των πρωταγωνιστών στις ταινίες φαίνεται πίσω από το σενάριο, παρέχοντας έτσι ένα βαθύ ψυχολογικό πεδίο μάθησης. Οι έφηβοι αναγνωρίζουν βασικές ανθρώπινες ικανότητες στους ήρωες των ταινιών, αντιλαμβάνονται πιο εύκολα και τις δικές τους δυνάμεις και το πώς να λειτουργούν μέσα στις κάθε είδους σχέσεις.

Η παρακολούθηση ταινιών με τον έφηβο ή την έφηβη μπορεί να γίνει μια σημαντική πρακτική ανάπτυξης και μάθησης, ειδικά όταν οι γονείς συζητούν με το παιδί τους το περιεχόμενο των όσων βλέπουν.

Οι συζητήσεις που προκύπτουν από τις ταινίες δεν βοηθούν μόνο τα παιδιά, αλλά και τους γονείς. Είναι μια ευκαιρία για εκείνους να μοιραστούν με τα παιδιά τους εμπειρίες και ιστορίες παρόμοιες με εκείνες των πρωταγωνιστών και να ακούσουν την άποψη των παιδιών τους.

Τα μέλη των οικογενειών έρχονται πιο κοντά με αυτόν τον τρόπο, γνωρίζονται καλύτερα και νιώθουν περισσότερη εμπιστοσύνη το ένα για το άλλο.

Οι πρωταγωνιστές των παρακάτω ταινιών χαρακτηρίζονται για την περιέργεια, την κοινωνικότητα, τη δημιουργικότητα, την ακεραιότητα, την ενσυναίσθηση, το αίσθημα συμπόνιας και της ανθεκτικότητας. Δείτε τις με τα έφηβα παιδιά σας και συζητήστε ως οικογένεια όλα τα ερωτήματα που προκύπτουν….

«Ο Κύκλος των χαμένων ποιητών», 1989

Πώς η ακεραιότητα του Ίθαν Χοκ αλλάζει μέσα στην ταινία και πώς επηρεάζει εκείνον και τη σχέση του με τους συμμαθητές του;

«Η ζωή είναι ωραία», 1997

Ο πρωταγωνιστής είναι ένας άνθρωπος πολύ δυνατός. Συζητήστε τι ενέπνεε κάθε φορά τη δημιουργικότητά του και πώς κατάφερνε να την εκφράσει. Σχετίζονταν ή όχι οι αρχές του με την κατάσταση την οποία ζούσε;

«Ανακαλύπτοντας τον Φορεστερ», 2000

Πώς αντιλήφθηκε το παιδί σας τη σχέση που ανέπτυξε ο πρωταγωνιστής με τον μαθητή του Λυκείου; Τι έμαθε ο ένας από τον άλλο; Πώς επηρέασε η κοινωνική αυτή επαφή την ακεραιότητά τους;

«Η Αλίκη στην χώρα των θαυμάτων», 2010

Μέσα από την πιο πρόσφατη εκδοχή του κλασικού παραμυθιού «Η Αλίκη στην χώρα των Θαυμάτων» συζητήστε πώς η μοίρα της 19χρονης πρωταγωνίστριας διαμορφώθηκε από την περιέργεια της. Πώς επηρεάστηκε η δημιουργικότητα και η ενσυναίσθησή της;

«Η Θεωρία των πάντων», 2014

Η ζωή ενός εκ των μεγαλυτέρων μυαλών που πέρασε από τον κόσμο μας. Τα θέματα που θα μπορούσατε να σχολιάσετε με αφορμή αυτή την ταινία είναι πάρα πολλά. Οι θεωρίες του Στίβεν Χόκινγκ για τη ζωή, την επιστήμη, την ανθρωπότητα, τις σχέσεις θα αποτελέσουν ένα έναυσμα για πολλές συζητήσεις με τα παιδιά σας. Το ίδιο και η σχέση του με τη γυναίκα, η οποία τον στήριξε σε όλα τα πρώτα δύσκολα χρόνια προκειμένου εκείνος να συνεχίσει να ψάχνει την μια και μοναδική αιτιολογική εξίσωση για το Σύμπαν και το Χρόνο.

πηγή: psychologytoday.com
Γι' αυτό που πολεμάς είναι μόνο η εξέλιξή σου...Εκεί στον κάθετο άξονα...γιατί όταν αυτός ολοκληρωθεί, ο πόλεμος μετά, στον οριζόντιο, γίνεται αρμονία, ειρήνη και πληρότητα

__________________________________________________________
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Ταρούλα
Δημοσιεύσεις: 29912
Εγγραφή: 16 Αύγ 2011 6:45 pm

Re: Κινηματογράφος.

Δημοσίευση από Ταρούλα »

:x :x :x
Η μόνη βεβαιότητα που μπορείς να έχεις στην ζωή σου είναι μόνο μέσα στην Πίστη, πως ό,τι έρθει, πάντα το Πνεύμα θα δρα εντός σου... Η καρδιά φωτίζει τον σκοτεινό δρόμο της ζωής... Β.Ν. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Giorgos Agelis
Δημοσιεύσεις: 4062
Εγγραφή: 08 Απρ 2011 2:44 am
Τοποθεσία: KATERINH PIERIA

Re: Κινηματογράφος.

Δημοσίευση από Giorgos Agelis »

:romance-heartsthree:
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18535
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: Κινηματογράφος.

Δημοσίευση από Μάνος »

:romance-inlove: :romance-inlove: :romance-inlove:
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33489
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: Κινηματογράφος.

Δημοσίευση από Δωρουλα »

:romance-heartsthree:
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Ιωαννάκι
Δημοσιεύσεις: 17532
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2010 10:53 pm

Re: Κινηματογράφος.

Δημοσίευση από Ιωαννάκι »

O:-) :romance-heartstiny:
Θυμάμαι-Πιστεύω-Ζω :romance-heartbeating:
Όσο μακρύτερα ο Θεός, τόσο μακρύτερα πηγαίνω... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23105
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Re: Κινηματογράφος.

Δημοσίευση από Danielli »

Και για τα πιό μικρά , Η μελωδία της ευτυχίας... :romance-heartstiny:
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!
Άβαταρ μέλους
Λιζούλα
Δημοσιεύσεις: 17536
Εγγραφή: 21 Απρ 2010 1:06 pm

Re: Κινηματογράφος.

Δημοσίευση από Λιζούλα »

:romance-heartstiny:
Ας είμαι και ο μόνος ΄Ανθρωπος που πιστεύει στην Δύναμη της Αγάπης, δεν παίρνω ποτέ τον Λόγο μου πίσω...Θα την υπηρετώ, ακόμα κι αν μείνω μόνη και αξιοκατάκριτη από αυτούς που όφειλαν να είναι οι αγαπημένοι μου... ΓΙΑΤΙ ΜΠΟΡΩ!!!!
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Re: Κινηματογράφος.

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

:x :x :x
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27248
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Re: Κινηματογράφος.

Δημοσίευση από Ellaki »

:x :x :x :x
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Βικούλα
Δημοσιεύσεις: 25987
Εγγραφή: 08 Φεβ 2012 4:24 pm

Re: Κινηματογράφος.

Δημοσίευση από Βικούλα »

:romance-kisscheek: :x :x :x
"Το να είσαι τέλειος είναι μια πρόκληση του «δεν μπορώ»
Το να είσαι ευτυχισμένος είναι η πρόκληση του «Θέλω»…" Β.Ν.
Πολέμα και οραματίσου! @};-

Επιστροφή στο “ΘΕΑΜΑΤΑ”