the fountain , η πηγη της ζωης...

Κινηματογράφος, θέατρο, παραστάσεις
Άβαταρ μέλους
satya
Δημοσιεύσεις: 355
Εγγραφή: 19 Μάιος 2007 7:22 pm

the fountain , η πηγη της ζωης...

Δημοσίευση από satya »

η τριτη ταινια του Αρονοφσκι..


Η συγκλονιστικοτερη ταινια που εχω δει ποτε στην ζωη μου μεχρι σημερα... δεν ξερω αν εχει κυκλοφορησει σε dvd ακομα, αν οχι κατεβαστε την και δειτε την..
μετα μπορουμε να συζητησουμε για αυτην , αν μπορειτε να περιγραψετε με λογια τα συναισθηματα που θα βιωσετε βλεποντας την...

η μουσικη ειναι επισης υπεεεεεεεεεεεεροχη και ειναι του mansell!!!!!!!!!

την ειδα πριν τρεις μερες και πραγματικα καθε φορα που την θυμαμαι συγκινουμαι.. ειναι απλα αριστη, υπεροχη απο καθε αποψη.. σημειωστε πριν την δειτε οτι δεν χρησιμοποιηθηκαν ΠΟΥΘΕΝΑ computer graphics.. ολες οι σκηνες ειναι πραγματικες, το συμπαν , η μπουρμπουληθρα που μεσα της βρισκεται το δεντρο της ζωης.... οταν το δειτε θα καταλαβετε :wink:


http://www.isohunt.com/torrents/?ihq=the+fountain
το link για την ταινια..

http://www.isohunt.com/torrents/?ihq=the+fountain+ost
το link για την μουσικη
Άβαταρ μέλους
Spyros
Δημοσιεύσεις: 746
Εγγραφή: 28 Απρ 2007 4:45 pm

Δημοσίευση από Spyros »

Ήταν πολύ καλή παραγωγή, και εικαστικά άριστη ταινία.
Αλλά κάτι, κάτι, κάτι, μου έδινε την εντύπωση του δήθεν, δεν έψαχνε τόσο βαθιά όσο έπρεπε.
"Είμαστε φτιαγμένοι από αστροσκόνη, είμαστε η ενσάρκωση του σύμπαντος που προσπαθεί να καταλάβει τον εαυτό του."
Άβαταρ μέλους
satya
Δημοσιεύσεις: 355
Εγγραφή: 19 Μάιος 2007 7:22 pm

Δημοσίευση από satya »

πιστευω οτι το ψαξιμο ειναι δικια μας δουλεια μετα τα ερεθισματα που λαμβανουμε απο τον κοσμο γενικοτερα... :wink:
Άβαταρ μέλους
Emmaki
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 13192
Εγγραφή: 26 Απρ 2007 11:03 am
Τοποθεσία: Pandora!!

Δημοσίευση από Emmaki »

Αλλά κάτι, κάτι, κάτι, μου έδινε την εντύπωση του δήθεν, δεν έψαχνε τόσο βαθιά όσο έπρεπε.
Σαφέστατος!!!!!!!!!!!! :wink:
Άβαταρ μέλους
Spyros
Δημοσιεύσεις: 746
Εγγραφή: 28 Απρ 2007 4:45 pm

Δημοσίευση από Spyros »

Σαφέστατος!!!!!!!!!!!! Wink
Είμαι Ζυγός..... :P :P :P
Τέλος πάντων, από όση κριτική ικανότητα έχω, λέω ότι η ταινία περισσότερο επιφανειακή παρά έξυπνα ψαγμένη. Είχες κάποιες έξυπνες ιδέες αλλά δεν αξιοποιήθηκαν όσο έπρεπε.
"Είμαστε φτιαγμένοι από αστροσκόνη, είμαστε η ενσάρκωση του σύμπαντος που προσπαθεί να καταλάβει τον εαυτό του."
nikos
Δημοσιεύσεις: 1729
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 10:28 pm

Δημοσίευση από nikos »

Μιας και έχει ανοίξει η Satya για αυτήν την ταινία topic παλιότερα θα συνεχίσω εδώ κι όχι στο "κιν/φος". :)

Την είδα σήμερα την ταινία και η αλήθεια είναι πως το πρώτο τέταρτο δεν καταλάβαινα τίποτα. Στο 25 λεπτο άρχισα να παίρνω χαμπάρι. Μετά συνδεόντουσαν όλα όμως . Πλάνταξα στο κλάμα! Συγκινήθηκα πάρα πολύ! Δεν ήταν το θέμα της το ψάξιμο οπότε δεν εστιάστηκα εκεί. Ήταν βαθιά ανθρώπινο και... αυτό που ήταν τέλος πάντων, το οποίο δεν μπορώ να περιγράψω... ’γγιξε πολλά όμορφα κομμάτια μέσα μου και μιας και την πρότεινες Satya εσύ, έχω να σου πω πως πολύ καλά έκανες! :)
There is a difference between knowing the path and walking the path
Άβαταρ μέλους
satya
Δημοσιεύσεις: 355
Εγγραφή: 19 Μάιος 2007 7:22 pm

Δημοσίευση από satya »

χαιρομαι γιαυτο!! :D :D :D

κι εγω πλανταξα!!!!

συν οτι μολις τελειωσε η ταινια και βγηκα στο μπαλκονι να παρω μια ανασα ηταν λες και μολις ειχα τελειωσει μια δυωρη θεραπεια με ρεικι....

ααααααααχ....

θα την ξαναδω!!!
νασαι καλα νικ!!!!!!!!!!
nikos
Δημοσιεύσεις: 1729
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 10:28 pm

Δημοσίευση από nikos »

Χεχε! Μόλις την είδα ήρθα και έγραψα εδώ . Εν τω μεταξύ το έβλεπε η σύντροφός μου μέσα στο σαλόνι. Μετά πήγα και ξαναείδα την τελευταία ώρα πάλι!(και ξαναπλαντάξαμε παρέα!). Μόλις τελείωσε βγήκαμε και κάτσαμε στο μπαλκόνι κι εμείς!! Βλέπαμε με άλλο μάτι το φεγγάρι και τα δέντρα που καλύπτουν το μπαλκόνι μου! Η καρδιά μου είχε ανοίξει και δεν πήγαινε άλλο! Ένιωθα τις λεύκες και ακολουθούσα μέσα μου την κίνησή τους... μαγεία! Βυθιστήκαμε στη σιωπή... :)
κι εσύ να είσαι καλά αγαπητή μου!! :D :D :D

ΥΓ Ο πρωταγωνιστής ειδικά με συγκλόνισε με την ερμηνεία του! Τι εκφραστικότητα! Η μουσική υπέροχη όπως είπες!
There is a difference between knowing the path and walking the path
Άβαταρ μέλους
Annoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33486
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 2:43 pm

Δημοσίευση από Annoula »

Νίκο με συγκίνησαν τόσο τα λόγια σου που πήγα να νοικιάσω την ταινία σε dvd και δεν την είχε. Κρίμα :( Θα ξαναπροσπαθήσω μέσα στην εβδομάδα πάντως.
Αν ο Θεός είναι η πρωταρχική Αιτία η Αγάπη θα είναι το αποτέλεσμα
Πατέρα μου/Μητέρα μου, είναι παιδί της Αλήθειας και μόνο αυτή είναι ο δρόμος ο δικός μου προς εσένα
Πολέμα και Οραματίσου
nikos
Δημοσιεύσεις: 1729
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 10:28 pm

Δημοσίευση από nikos »

Δες τη και πες μας εντυπώσεις αν θες! :D
There is a difference between knowing the path and walking the path
Pou Vriskomai?
Δημοσιεύσεις: 108
Εγγραφή: 11 Ιουν 2007 9:09 am

Δημοσίευση από Pou Vriskomai? »

Εμ μετά από τέτοιους διθυράμβους που άκουσα για την συγκεκριμένη ταινία, ομολογώ ότι με "μπριζώσατε" να την δω.

Ίσως,ακριβώς λόγω των τόσων συναρπαστικών σχολίων,
περίμενα να δω κάτι πραγματικά ξεχωριστό και μάλλον ξενέρωσα.

Η ταινία δεν έλεγε και πολλά.
Ειλικρινά, το κατανοώ ότι υπάρχουν διαφορετικά γούστα και δεν μπορεί να αρέσουν σε όλους τα ίδια πράγματα αλλά
"η καλύτερη ταινία όλων των εποχών;" No Way!
Θα μου πείτε βέβαια, πως περί ορέξεως κολοκυθόπιτα....

Κατά την ταπεινή μου άποψη,μια μέτρια ταινία.
Είχε δύο τρεις καλές σκηνές και μου άρεσε και η φωτογραφία
ειδικά τη στιγμή της ανόδου προς το νεφέλωμα.Ήταν φαντασμαγορικό το θέαμα αλλά ως εκεί.
Δεν μου ξύπνησε κανένα συναίσθημα.Βρήκα μέτρια την ηθοποιία
και μη ρεαλιστικά κάποια σκηνικά όπως, ότι ο πρωταγωνιστής
είναι χειρουργός και βαράει μπουκέτα στο στήθος της κοπελιάς που αργοπεθαίνει αντί να χρησιμοποιήσει την ιατρική του κατάρτιση.
Ή στη σκηνή που του λέει "δεν νιώθω κρύο ή ζέστη" και προτιμάνε να κάνουνε έναν έρωτα όλο τρέλα σα να μη συμβαίνει τίποτα...

Με κούρασαν τα συνεχόμενα FlashBack όπου από ένα σημείο και έπειτα,γινόντουσαν χωρίς λόγο!! (και καλά σκηνοθετική άποψη).
Επίσης πήρε πολύ,πάρα πολύ κοντά στα 40 λεπτά για να αρχίσει να συνδέει τα φαινομενικά άκυρα γεγονότα από τη μία χρονική περίοδο στην άλλη.
Γενικά μου άφησε πολύ μέτριες εντυπώσεις.Έχω δει μακράν καλύτερες ταινίες....
.::LiFe Is OnlY a TriaL VerSion::.
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Θάνο εγώ επιφυλάσσομαι να πω απόψεις μου αφού θα το κάνω μόλις μου την φέρεις και την δω... (σ' ευχαριστώ που μου το πρότεινες πολύ πολύ)

΄Ομως σκέφτομαι...μετά από τα δικά σου σχόλια (που με προβλημάτισαν αρκετά, για τόσο μεγάλη διαφορά απόψεων...)

Μήπως Θάνο μου πρέπει να την δεις με ταίρι???
Απλά ρωτάω...

Αν είναι έτσι, τότε να μην την δω κι εγώ...να περιμένω!!!
χαχαχαχαχα

Αννούλαααααααα, ακούς εσύ??? ΄Οχι μόνη σου κορίτσι μου!!!
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Pou Vriskomai?
Δημοσιεύσεις: 108
Εγγραφή: 11 Ιουν 2007 9:09 am

Δημοσίευση από Pou Vriskomai? »

Μήπως Θάνο μου πρέπει να την δεις με ταίρι???
Απλά ρωτάω...

Αν είναι έτσι, τότε να μην την δω κι εγώ...να περιμένω!!!
χαχαχαχαχα

Αννούλαααααααα, ακούς εσύ??? ΄Οχι μόνη σου κορίτσι μου!!!
χαχαχαχαχαχαχαχαχαχα!!!!! Βάσω σκέφτηκα ακριβώς το ίδιο πράγμα!!!
Έβλεπα τον Νίκο που έλεγε ότι την είδε με το ταίρι του και μετά βγήκαν και κοιτούσαν τα αστέρια και λέω:"α μάλιστα! έτσι εξηγείται!" :lol: 8)

Λοιπόν χωρίς πλάκα,σίγουρα αν την δεις με "παρέα" θα σου ξυπνήσουν διαφορετικά συναισθήματα,τα οποία όταν την βλέπεις μόνος σου,
βρίσκονται σε βαθύ λήθαργο ( :lol: ) για τον απλούστατο λόγο ότι μιλάμε για ένα LoVe Story το οποίο και καλά δεν γνωρίζει σύνορα,ζωή και θάνατο.

Δεν ξέρω αλλά αν πρέπει να διαλέξω ντε και καλά κάποιο στερεότυπο,
μάλλον θα προτιμήσω το ζεύγος Παπαμιχαήλ-Βουγιουκλάκη
αν και κάπως depasse μου φαίνεται πιο ρεαλιστικό :P
.::LiFe Is OnlY a TriaL VerSion::.
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

μιλάμε για ένα LoVe Story
:shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock:

αλήθεια λες????????????

για ιστορία αγάπης πρόκειται???

αμ έτσι εξηγείται ο ενθουσιασμός του Νίκου και η σχεδόν αδιαφορία του Σπύρου...
και φυσικά η δική σου...

α, καλά, εγώ το είπα για πλάκα, αλλά τελικά, μάλλον αλήθεια είναι...

οπότε θα την ξαναδεις Θάνο μου μετά τον Αύγουστο που θα έχει έρθει ο μεγάλος έρωτας, όπως λένε και τα άστρα... :lol:

μέχρι τότε θα βλέπουμε παρέα Βουγιουκλάκη ή αν θέλεις καλύτερα τα σκυλάκια της Δαλματίας (έχω όλες τις παιδικές, αν σε ενδιαφέρει...) :lol: :lol: :lol: :lol:
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Qisan
Δημοσιεύσεις: 1151
Εγγραφή: 16 Μάιος 2007 5:57 pm
Τοποθεσία: Σχερια

Περι αυτοσυνγκεντρωσης

Δημοσίευση από Qisan »

Παιδια μου ετειλαν αυτο το clip ...
κριμα ειναι μονο στα αγγλικα ........ ισως η Ινδικη κυβερνηση που το χρηματοδοτησε το κανει να μιλαει και ελληνικα

http://video.google.com/videoplay?docid ... pr=goog-sl

εμενα μου αρεσε ... ισως αρεσει και σε μερικουσ απο εσας ¨-)
La culture c est comme la confiture , moins on en a plus on l etale

Επιστροφή στο “ΘΕΑΜΑΤΑ”