DVD - VIDEO

Κινηματογράφος, θέατρο, παραστάσεις
Άβαταρ μέλους
Emmaki
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 13197
Εγγραφή: 26 Απρ 2007 11:03 am
Τοποθεσία: Pandora!!

Δημοσίευση από Emmaki »

Δεν έχει να κάνει σχέση η εποχή Ηλία μου...

Είναι θέμα καθαρά σκηνοθέτη και σεναρίου...

Τα προηγούμενα ήταν κομικ..παιδικά...χωρις ουσία...

Αυτό, ακόμα κι αν βγάλεις τα εφέ...είναι μια ιστορία που πραγματικά περνάει πολλά μηνύματα!!!!!
Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Δημοσίευση από Rainmaker »

Ολα τα κόμικ ακόμα και τα περιοδικάκια περνάνε μηνυματα... αλλα ξεχνάς κάτι βασικο..
Σκεψου σε τι κοινό απευθυνόντουσαν τα πρωτα Batman και σε τι αυτο...
αν τα πρωτα batman ήταν σαν αυτο σε εκείνη την εποχη λες να το βλέπε κανείς;;; μάλον όχι...

δες όλες τις ταινίες της εποχής... είναι το ίδιο στυλ... ήταν η νοοτροπία του κινηματογραφου τέτοια... τωρα έχει αλλάξει δραμματικά...
Τότε αυτό ήταν που ήταν εφικτο με τα μέσα αλλα και με το σκεπτικό των εταιριων... γιατι μην ξεχνας ότι πίσω απο κάθε ταινία.. κρύβεται μια εταιρία.. που πρέπει να εγκρίνει το σενάριο αλλα και το τελικο προιόν για να επιτρεψει να βγει στην αγορα..
Τωρα ο κόσμος όταν πηγα΄νει να δει ακόμα και την προσαρμογη ενός κομικ στην μεγάλη οθονη περιμένει να δεί και βιαιες σκηνες... τότε δεν υπήρχε τέτοια περίπτωση.. Πολλά είναι που έχουν αλλάξει απο τότε....

Ολα τα Batman 'όπως και όλες οι άλλες τέτοιου τύπου ταινίες έχουν μέσα κάποιο ηθικό διδαγμα.. Αυτός είναι και ο λόγος που βγήκαν τα κόμικ.. για να περάσουν μηνυματα..όχι για να γελάνε τα παιδιά...
Το Ηθικό διδαγμα του Batman είναι οχι εκδίκηση.... οχι ναρκωτικα...οχι εγκληματα.. όχι κλεφτες... αλλα και πολυ σημαντικο!!! Μην παίρνετε τον νόμο στα χέρια σας....
Ηταν πολύ σημαντικό ότι σε όλα τα προηγούμενα έργα ο Batman δεν είχε σκοτωσει κανεναν...τους άφηνε για την αστυνομία..

όπως και το φως με το συμβολο του btman σημαινε ότι όποτε χρειαζόταν η αστυνομια κατι ο batman πηγαινε να βοηθησει... που στην πραγματικότητα σημαινε ότι όταν χρειάζεται η αστυνομία βοηθεια .. να είναι προθυμοι οι πολίτες να βοηθησουν...
Άβαταρ μέλους
Emmaki
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 13197
Εγγραφή: 26 Απρ 2007 11:03 am
Τοποθεσία: Pandora!!

Δημοσίευση από Emmaki »

Μην το λες αυτό..γιατί εγώ εχω ακούσει πολλά παιδάκια να σκοτώθηκαν πηδώντας απο το μπαλκόνι, νομίζωντας οτι είναι ο Σουπερμαν και θα πετάξουν!!!

Τα κομικ περνάνε μηνύματα αλλά γίνονται και είδωλα..εν γνώση των εταιριών που τα προωθούν!!!!
Μετά το σύστημα τους διατηρεί στον κόσμο της δημοσιότητας για να κερδίζει χρήματα...

Όλοι είναι υπερήρωες και όλοι οι άνθρωποι έχουν ανάγκη αυτό το δυναμισμό...αυτή την ικανότητα να έχουν "υπερφυσικές δυνάμεις"..

Για αυτό τα κομικ ποτέ δεν θα σταματήσουν να έχουν κέρδος και κοινό!!!

Αλλά το πήγα πολύ μακριά....και Ηλία δεν έχει σημασία η εποχή, θα στο ξαναπω, γιατί υπάρχουν πολύ παλιές ταινίες που περνάνε μηνύματα και τότε το κοινό ήταν το ίδιο!!!

:D
Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Δημοσίευση από Rainmaker »

Ολες οι ταινίες έχουν μηνυματα... απλα αλλάζει ο τρόπος που τα περνάνε.....
και ο batman και superman και spiderman.. όλα... χωρις να έχει σχεση το ποτε φτιάχτηκαν... η μεθοδος που τα περνανε άλλαξε...
τωρα οι ήρωες πρεπει να είναι πιο δυναμικοι και ανθρωπινοι... παντα μιλωντας για αποδωση κομικ σε μεγαλη οθονη.. παλια πιο "υπερήρωες"....
Άβαταρ μέλους
Emmaki
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 13197
Εγγραφή: 26 Απρ 2007 11:03 am
Τοποθεσία: Pandora!!

Δημοσίευση από Emmaki »

Τώρα συμφωνούμε!!!!!!!!!

:wink:
Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Δημοσίευση από Rainmaker »

:D :D :D :D
Άβαταρ μέλους
Emmaki
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 13197
Εγγραφή: 26 Απρ 2007 11:03 am
Τοποθεσία: Pandora!!

Δημοσίευση από Emmaki »

:wink: :wink: :wink: :wink: :lol:
Άβαταρ μέλους
Emmaki
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 13197
Εγγραφή: 26 Απρ 2007 11:03 am
Τοποθεσία: Pandora!!

Δημοσίευση από Emmaki »

Είδα το Harry Potter και το τάγμα του Φοίνικα..

Αλήθεια εκπλήσσομαι απο τη φαντασία της συγγραφέως..και το ταπεραμέντο του σκηνοθέτη.

Χωρίς να είναι κάτι ιδιαίτερο, ομορφαίνει την ώρα που το βλέπουμε..ενα παραμύθι για παιδιά..για όλους μας δηλαδή!! :wink:

Ο Ντανιελ Ραντκλιφ εμφανώς ώριμος έφηβος...δίνει και το πρώτο του φιλί!!!!

καλή διασκέδαση!!

Επίσης είδα το 1408..ένα ψυχολογικό θρίλερ..μόνο ψυχολογικό δεν είναι....μια παράξενη ιστορία που θα μπορούσε να είναι πολύ καλύτερη και ενδιαφέρουσα αν το σενάριο δεν διέθετε τόση βλακεία προς το τέλος του!!

Ο Κιούζακ ταλαιπωρημένος και φαίνεται...!

Για τους fan του είδους, αλλά μια τυποποιημένη υπόθεση! :roll:
Ας είμαι και ο μόνος ΄Ανθρωπος που πιστεύει στην Δύναμη της Αγάπης, δεν παίρνω ποτέ τον Λόγο μου πίσω...Θα την υπηρετώ, ακόμα κι αν μείνω μόνη και αξιοκατάκριτη από αυτούς που όφειλαν να είναι οι αγαπημένοι μου... ΓΙΑΤΙ ΜΠΟΡΩ!!!

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
satya
Δημοσιεύσεις: 355
Εγγραφή: 19 Μάιος 2007 7:22 pm

Δημοσίευση από satya »

Monty Python And The Holy Grail

http://www.youtube.com/watch?v=2eMkth8FWno

μιας και αναφερθηκαμε σε ταινιες πριν λιγο...

οσοι εκτιματε το καλο αγγλικο χιουμορ θα ξετρελαθειτε!!!

ολες τους οι ταινιες ειναι αριστουργηματα και η παραπανω σκηνη ειναι με τον Μαυρο Ιπποτη και τον Αρθουρο!!!
πολυ γελιο και οσες φορες και να τις δειτε , θα ανακαλυπτετε καινουρια πραγματα!!!

Bring out your dead!!!!!! xaxaxaxaxaxaxaxaxaxaxaxaxaxaxaxaxaa!!!
...soulsearching...
Άβαταρ μέλους
Emmaki
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 13197
Εγγραφή: 26 Απρ 2007 11:03 am
Τοποθεσία: Pandora!!

Δημοσίευση από Emmaki »

Satya πράγματι είναι απίστευτοι...!!!!

Πολύ γέλιο παιδιά....!!!!! :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Ας είμαι και ο μόνος ΄Ανθρωπος που πιστεύει στην Δύναμη της Αγάπης, δεν παίρνω ποτέ τον Λόγο μου πίσω...Θα την υπηρετώ, ακόμα κι αν μείνω μόνη και αξιοκατάκριτη από αυτούς που όφειλαν να είναι οι αγαπημένοι μου... ΓΙΑΤΙ ΜΠΟΡΩ!!!

Reiki Center - Ρεικι
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Είδα Μια πολύ καλή ταινία εποχής (καινούργια Δεκ.2007)
"Αντιγραφοντας τον Beethoven!!"
θα αρέσει σ'αυτούς που βλέπουν το είδος.
Εικόνα
Christina

Δημοσίευση από Christina »

Κορίτσια του φόρουμ!

Πάρτε να δείτε αυτή την ταινία!

Μου άρεσε πάρα πολύ και είναι αρκετά συγκινητική.

Βεβαια μου θύμισε άρλεκιν αλλά για ακόμη μια φορά θα σας συνεπάρει η μαγεία του έρωτα (τουλάχιστον κινηματογραφικά.....)

Επιπλέον δεν θέλω να πω πολλά για τον ΑΡΧΙ - ΜΑΝΑΡΟ Aaron Eckhart (αν το γράφω σωστά) και την γκομενάρα Καθριν.

Ωραία ταινία και....νόστιμη.... (πολλά μαγειρέματα και συνταγές)

Με έκανε να εκτιμήσω την μαγειρική τέχνη


Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Emmaki
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 13197
Εγγραφή: 26 Απρ 2007 11:03 am
Τοποθεσία: Pandora!!

Δημοσίευση από Emmaki »

:shock:

Βρε Χριστινακι εγω δε μπορω να δω την εικονα που εβαλες....

Μήπως να το εγραφες????
Ας είμαι και ο μόνος ΄Ανθρωπος που πιστεύει στην Δύναμη της Αγάπης, δεν παίρνω ποτέ τον Λόγο μου πίσω...Θα την υπηρετώ, ακόμα κι αν μείνω μόνη και αξιοκατάκριτη από αυτούς που όφειλαν να είναι οι αγαπημένοι μου... ΓΙΑΤΙ ΜΠΟΡΩ!!!

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23465
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

Batman Begins: Το είδα στο σινεμά. Το βαρέθηκα αφάνταστα. Και όσοι με ξέρετε, γνωρίζεται ότι η βαρεμάρα μου δεν έγκειται στην έλλειψη δράσης κλπ, αλλά στην γενικότερη ροή κλπ.

Harry Potter: Τα αγαπάω όλα τους! Αλλά στο τελευταίο, μέχρι την μέση του έργου, απλά δεν καταλαβαίνεις και πολύ το τί γίνεται. Αλλά είναι μια χαρά εφετζίδικο.

Συνιστώ:

Monty Python's Life Of Brian: Έχει ψηφιστεί ως η καλύτερη κωμωδία όλων των εποχών. Συμφωνώ και επαυξάνω!

Το Κόκκινο Βιολί: Πολύ ωραία και ατμοσφαιρική, με υπέροχη μουσική.

The Matrix: Νομίζω το έχω ξαναπεί, αλλά αξίζει να το δει κανείς, όχι για την περιπέτεια, αλλά για τα μηνύματα εσωτερισμού, που είναι διάχυτα σε όλο το έργο - μιλάω για το πρώτο μόνο.

’ρχοντας Των Δακτυλιδιών
: Είναι απλά έπος! Ειδικά μαζί με τις κομμένες σκηνές, που είναι όλο το ζουμί τελικά.

Contact
: (του 1997 με την Jodie Foster) Πολύ ωραία ταινία επιστημονικής φαντασίας, με μηνύματα περί της "διαμάχης" μεταξύ επιστήμης και θρησκείας. Ίσως η μόνη ταινία με εξωγήινους, που δεν ασχολείται με αυτούς, αλλά με την ψυχολογική και κοινωνική επίπτωση που θα είχε στον άνθρωπο η γνώση ότι "δεν είναι μόνος". Σημείωση: δεν έχει τερατάκια. 8)
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Emmaki
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 13197
Εγγραφή: 26 Απρ 2007 11:03 am
Τοποθεσία: Pandora!!

Δημοσίευση από Emmaki »

Batman Begins:
Για μενα παντως ηταν η απίστευτη ταινιάρα!!!!Τη λάτρεψα ειλικρινα...
Ποσο διαφορετικοι ειμαστε οι άνθρωποι ε? :D
Ας είμαι και ο μόνος ΄Ανθρωπος που πιστεύει στην Δύναμη της Αγάπης, δεν παίρνω ποτέ τον Λόγο μου πίσω...Θα την υπηρετώ, ακόμα κι αν μείνω μόνη και αξιοκατάκριτη από αυτούς που όφειλαν να είναι οι αγαπημένοι μου... ΓΙΑΤΙ ΜΠΟΡΩ!!!

Reiki Center - Ρεικι

Επιστροφή στο “ΘΕΑΜΑΤΑ”