η Νοημοσύνη της Φύσης

Ερευνες, αξιολογήσεις, εικόνες, στοιχεία
Άβαταρ μέλους
Ελενίτσα
Δημοσιεύσεις: 11510
Εγγραφή: 16 Μαρ 2010 8:35 pm

Re: η Νοημοσύνη της Φύσης

Δημοσίευση από Ελενίτσα »

Έλιωσα κι εγώ με το βίντεο.... :romance-heartsfade: :romance-heartsfade: :romance-heartsfade:


Πολύ ενδιαφέρον το άρθρο για τα 14 ποιο επικίνδυνα ζώα.... μόνο για τα κουνούπια, τον ιπποπόταμο και τις μέδουσες ήξερα.

Τα δελφίνια :-o :-o :-o

Οι κύκνοι :-o :-o

Το τόοοοοσο γλυκούλι ψαράκι? :-o :-o
Ο ΄Ανθρωπος δεν έχει απλά την νοημοσύνη του λεξικού, αλλά την Σοφία του θεού…Και για να την εκφράσει, χρειάζεται πρωτίστως να αφοσιωθεί σ’ αυτό που Είναι… B.N.

Είμαι Άνθρωπος! @};-
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Re: η Νοημοσύνη της Φύσης

Δημοσίευση από ARTYADIS »

:)) :)) :)) Ελενίτσα μου, είδες? Τα φαινόμενα απατούν! >:d<
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
Άβαταρ μέλους
Ελενίτσα
Δημοσιεύσεις: 11510
Εγγραφή: 16 Μαρ 2010 8:35 pm

Re: η Νοημοσύνη της Φύσης

Δημοσίευση από Ελενίτσα »

Λούτρινα Δημητρούλα μου! Τα καλύτερα :)) :)) :))
Ο ΄Ανθρωπος δεν έχει απλά την νοημοσύνη του λεξικού, αλλά την Σοφία του θεού…Και για να την εκφράσει, χρειάζεται πρωτίστως να αφοσιωθεί σ’ αυτό που Είναι… B.N.

Είμαι Άνθρωπος! @};-
Άβαταρ μέλους
lazaros
Δημοσιεύσεις: 8224
Εγγραφή: 05 Οκτ 2012 11:06 pm

Re: η Νοημοσύνη της Φύσης

Δημοσίευση από lazaros »

Αυτά να τα λέμε Παναγιώτη.... >:d< >:d< >:d< >:d<

Εμενα μου έκανε εντύπωση τα δελφινάκια,είχα πάρει και ένα σε αρκουδάκι,είναι το αγαπημένο μου ζώο μαζί με το λιοντάρι και το άλογο...αλλά εντάξει θα επιχειρήσω κολύμπι μόνο αν τα δω ήσυχα..... >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d<
Είσαι Αγάπη...Αν αυτό το αποδεχτείς και δεν το πολεμάς, τούτος ο θεός θα εξαφανιστεί από το Σύμπαν σου...
... "η Ψυχή δεν παίρνει αξίες από αυτό που κάνεις, αλλά από αυτό που νιώθεις όταν το κάνεις..." Β.Ν.
Άβαταρ μέλους
lazaros
Δημοσιεύσεις: 8224
Εγγραφή: 05 Οκτ 2012 11:06 pm

Re: η Νοημοσύνη της Φύσης

Δημοσίευση από lazaros »

Παντως τα δελφινάκια απο κοντά είναι μεγάλα,δηλαδή μολις δεις ένα ζώο 2 μέτρα είναι κάπως... :x :x :x :x :x
Είσαι Αγάπη...Αν αυτό το αποδεχτείς και δεν το πολεμάς, τούτος ο θεός θα εξαφανιστεί από το Σύμπαν σου...
... "η Ψυχή δεν παίρνει αξίες από αυτό που κάνεις, αλλά από αυτό που νιώθεις όταν το κάνεις..." Β.Ν.
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18535
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: η Νοημοσύνη της Φύσης

Δημοσίευση από Μάνος »

Ναι Λαζαράκο μου, έχω ακούσει κι εγώ από ανθρώπους που είχαν την τύχη να τα δούν στα ανοιχτά και ήταν μέσα σε σκάφος πως από κοντά είναι λίγο τρομακτικά λόγω μεγέθους...
:-ss :-ss :-ss
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...
Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31518
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: η Νοημοσύνη της Φύσης

Δημοσίευση από Fotinoula »

(από Yiannis Spyropoulos)
Δεν θα πρέπει ποτέ να ξεχνάμε ότι το γλιστερό σκουλήκι, δεν είναι απλά αυτό που οργώνει και κάνει να καρποφορεί η Γη, αλλά είναι το θεμέλιο ολόκληρου του πολιτισμού. Μέσα στο πεπτικό του σύστημα επωάζονται τεράστιες ποσότητες μικροοργανισμών, οι οποίοι μέσω των περιττωμάτων του γίνονται η βάση της γονιμότητας του εδάφους. Τα σκουλήκια διαπερνούν και χαλαρώνουν το έδαφος, μεταφέρουν στο εσωτερικό του άχυρα, μίσχους φύλλων και με τα περιττώματα τους προσφέρουν το καλύτερο λίπασμα στη χλόη και το σιτάρι. Δεν είναι άλλωστε τυχαίο το διάταγμα της Κλεοπάτρας που έλεγε ότι σε αυτό το μικροσκοπικό πλάσμα οφείλει η Αίγυπτος την αφθονία της, και ότι όλοι πρέπει να το σέβονται και να το προστατεύουν σαν ιερό ζωό.
Ο Αριστοτέλης αποκαλούσε τα σκουλήκια "σωθικά του εδάφους" και γνώριζε ότι κάθε σκουλήκι παράγει το βάρος του σε θρεπτικές ουσίες κάθε μέρα που δουλεύει. Αντίθετα, κάποια άλλα πλάσματα που θεωρούν τον εαυτό τους "ανώτερο" καταστρέφουν ποσότητες εδάφους - μετατρέποντας τις σε έρημο - δεκάδες φορές μεγαλύτερες από το βάρος τους, καθημερινά.. Τα όντα αυτά, που υποτιμητικά μιλάνε για τα "σκουλήκια", συχνά ξεχνούν ότι μετά το τέλος της ζωής τους, το μέλλον τους θα περάσει μέσα από τους πεπτικούς σωλήνες των υπέροχων αυτών πλάσμάτων. Κι ίσως αυτό θα είναι και το πιο χρήσιμο πράγμα που θα έχουν κάνει για τη Γη από η στιγμή της γέννησης τους σε αυτό τον πλανήτη.....

Εικόνα
όσο ζούμε σε τούτον τον κόσμο, θα τον Ερωτευόμαστε με όλη μας την Αγνότητα, έτσι ώστε να πάμε στον Θεό γεμάτοι από Αγάπη και όχι γεμάτοι από φόβο... :x
Άβαταρ μέλους
Βικούλα
Δημοσιεύσεις: 25987
Εγγραφή: 08 Φεβ 2012 4:24 pm

Re: η Νοημοσύνη της Φύσης

Δημοσίευση από Βικούλα »

... :-( @};- @};- @};-
"Το να είσαι τέλειος είναι μια πρόκληση του «δεν μπορώ»
Το να είσαι ευτυχισμένος είναι η πρόκληση του «Θέλω»…" Β.Ν.
Πολέμα και οραματίσου! @};-
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23393
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: η Νοημοσύνη της Φύσης

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

:-( @};-
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Annoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33488
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 2:43 pm

Re: η Νοημοσύνη της Φύσης

Δημοσίευση από Annoula »

:-( @};-
Αν ο Θεός είναι η πρωταρχική Αιτία η Αγάπη θα είναι το αποτέλεσμα
Πατέρα μου/Μητέρα μου, είναι παιδί της Αλήθειας και μόνο αυτή είναι ο δρόμος ο δικός μου προς εσένα
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Re: η Νοημοσύνη της Φύσης

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

@};- @};- @};-
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
Ταρούλα
Δημοσιεύσεις: 29915
Εγγραφή: 16 Αύγ 2011 6:45 pm

Re: η Νοημοσύνη της Φύσης

Δημοσίευση από Ταρούλα »

@};- @};- @};-
Η μόνη βεβαιότητα που μπορείς να έχεις στην ζωή σου είναι μόνο μέσα στην Πίστη, πως ό,τι έρθει, πάντα το Πνεύμα θα δρα εντός σου... Η καρδιά φωτίζει τον σκοτεινό δρόμο της ζωής... Β.Ν. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Ελενίτσα
Δημοσιεύσεις: 11510
Εγγραφή: 16 Μαρ 2010 8:35 pm

Re: η Νοημοσύνη της Φύσης

Δημοσίευση από Ελενίτσα »

:-( @};- @};-
Ο ΄Ανθρωπος δεν έχει απλά την νοημοσύνη του λεξικού, αλλά την Σοφία του θεού…Και για να την εκφράσει, χρειάζεται πρωτίστως να αφοσιωθεί σ’ αυτό που Είναι… B.N.

Είμαι Άνθρωπος! @};-
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33489
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: η Νοημοσύνη της Φύσης

Δημοσίευση από Δωρουλα »

:cry: @};-
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
lazaros
Δημοσιεύσεις: 8224
Εγγραφή: 05 Οκτ 2012 11:06 pm

Re: η Νοημοσύνη της Φύσης

Δημοσίευση από lazaros »

@};-
Είσαι Αγάπη...Αν αυτό το αποδεχτείς και δεν το πολεμάς, τούτος ο θεός θα εξαφανιστεί από το Σύμπαν σου...
... "η Ψυχή δεν παίρνει αξίες από αυτό που κάνεις, αλλά από αυτό που νιώθεις όταν το κάνεις..." Β.Ν.

Επιστροφή στο “Η ΤΕΛΕΙΟΤΗΤΑ ΤΗΣ ΦΥΣΗΣ”