η Νοημοσύνη της Φύσης

Ερευνες, αξιολογήσεις, εικόνες, στοιχεία
Άβαταρ μέλους
Βικούλα
Δημοσιεύσεις: 25987
Εγγραφή: 08 Φεβ 2012 4:24 pm

Re: η Νοημοσύνη της Φύσης

Δημοσίευση από Βικούλα »

Vaso έγραψε:Νομίζω ότι είναι η ανθρώπινη αλαζονεία που φυλακίζει αυτά τα πλάσματα, για να κολυμπάνε με τους ανθρώπους...

Αν είναι να κολυμπήσω με ένα δελφίνι στην Ζωή μου τούτη, θα προτιμούσα να γίνει αυθόρμητα, αλλιώς να μην γίνει ποτέ...Δεν με εμποδίζει αυτό να χαίρομαι που υπάρχω μαζί τους κι ας μην τα αγγίξω ποτέ...
@};- @};- :x
"Το να είσαι τέλειος είναι μια πρόκληση του «δεν μπορώ»
Το να είσαι ευτυχισμένος είναι η πρόκληση του «Θέλω»…" Β.Ν.
Πολέμα και οραματίσου! @};-
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: η Νοημοσύνη της Φύσης

Δημοσίευση από Vasoula »

Διαβάζοντας Ελλάκι για τα δελφίνια, δεν είναι τόσο ακίνδυνα όσο νομίζουμε...
ειδικά αυτά που βρίσκονται σε θαλάσσια πάρκα, αποκτούν άγχος (από τον κόσμο) και μπορεί να γίνουν και επιθετικά, κανείς δεν μπορεί να το προβλέψει αυτό...
Όπως δεν είναι πάντα σίγουρο, (οι ερευνητές το θεωρούν περισσότερο απίθανο), να σε σώσουν όταν κινδυνεύεις στην θάλασσα, παρ΄όλες τις φήμες, γιατί δεν πλησιάζουν εύκολα ένα άγνωστο ον...Συνήθως δεν επιτίθενται στον άνθρωπο, τον παρατηρούν (επεξεργάζονται) και φεύγουν...

Και επειδή η Φύση είναι αθώα, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν είναι επικίνδυνη, βάζω μια έρευνα για τα 14 πιο επικίνδυνα ζώα του πλανήτη...


@};- @};- @};- @};- @};-




Τα 14 πιο επικίνδυνα ζώα στο κόσμο


t’s a wild world λέει το τραγούδι… και δεν είναι μόνον άγριος είναι και επικίνδυνος. Ορισμένα ζώα με τα οποία μοιραζόμαστε τον πλανήτη είναι εξαιρετικά επικίνδυνα. Βέβαια, για να είμαστε ειλικρινείς, αν δεν μπαίναμε στο χώρο τους, δεν θα κινδυνεύαμε.

Όπως και να έχει δείτε ποια είναι τα 14 πιο επικίνδυνα ζώα στο πλανήτη γιατί ποτέ δεν ξέρετε τι μπορεί να τύχει…


Pufferfish

Εικόνα

Mα πώς μπορεί κάτι τόσο χαριτωμένο να είναι επικίνδυνο; Και όμως είναι το δεύτερο πιο δηλητηριώδες ψάρι του κόσμου. Μόνον με την επαφή, το δηλητήριο που έχει στο δέρμα του (η τετροδοτοξίνη) προκαλεί παράλυση του διαφράγματος και τελικά ασφυξία.




Κουνούπια

Εικόνα

Είναι το ζώο το οποίο ευθύνεται για τους περισσότερους θανάτους ανθρώπων σε όλο τον κόσμο. Μεταδίδει πολλές μολυσματικές ασθένειες όπως η ελονοσία, ο κίτρινος και ο δάγκειος πυρετός.


Το Σαλιγκάρι Κώνος

Εικόνα

Πριν προλάβετε να πείτε «μα τι πάτησα;» θα νιώσετε παράλυση. Το χειρότερο είναι ότι δεν έχει βρεθεί αντίδοτο στο δηλητήριο του, το οποίο είναι θανάσιμο.


Ο Μεγάλος Μυρμηγκοφάγος

Εικόνα

Μπορεί να μοιάζουν σαν κουκλάκια αγκαλιάς αλλά μπορεί να ξεκοιλιάσει και άνθρωπο με τα νύχια του. Ακόμη και τα πιο άγρια ζώα όπως τα πούμα και τα τζάγκουαρ αποφεύγουν να βρεθούν κοντά τους.


Κύκνοι

Εικόνα

Αν νιώσουν ότι απειλούνται από έναν άνθρωπο που είναι στο νερό, του επιτίθενται από το σβέρκο και προσπαθούν να τον πνίξουν στο νερό.


Το Χταπόδι με τα Μπλε Δαχτυλίδια

Εικόνα

Μπορεί αυτά τα μπλε δαχτυλίδια να φαίνονται σαν όμορφα σχέδια αλλά στην ουσία είναι σήμα κινδύνου. Περιέχουν δυο υψηλά τοξικές ουσίες που παραλύουν το αναπνευστικό σύστημα σε δευτερόλεπτα.


Το Λόρις

Εικόνα

Μπορεί κάτι τόσο χαριτωμένο να κάνει κακό; Και όμως! Στους αγκώνες του έχει δηλητήριο. Όταν νιώθει ότι απειλείται γλείφει τους αγκώνες του και δαγκώνει. Συνήθως προκαλεί στους ανθρώπους μοιραίο σοκ αναφυλαξίας.


Δελφίνια

Εικόνα

Συμπαθέστατα και φιλικά κάποιες φορές το παρακάνουν. Έχουν αναφερθεί πολλά περιστατικά σεξουαλικών επιθέσεων δελφινιών σε δύτες ενώ όταν προσπαθούν να τους ξεφύγουν τα δελφίνια το θεωρούν ερωτικό παιχνίδι και αρχίζουν να δαγκώνουν και να χτυπούν δυνατά με τα ρύγχη τους.


Φώκια – λεοπάρδαλη

Εικόνα

Είναι εξίσου επικίνδυνη με τη φάλαινα δολοφόνο και έχουν σκοτώσει ανθρώπους που κολύμπησαν στα νερά τους όταν εκείνες ήταν πεινασμένες.


Η Ανοικτόχρωμη Σουπιά του Pfeffer

Εικόνα

Αν βρεθείτε στα νερά της Γουινέας… προσοχή! Περιέχουν δηλητηριώδες μελάνι που προκαλεί άμεσο θάνατο.


Μυρμήγκια Saifu

Εικόνα

Επιτίθενται κατά χιλιάδες και κατατρώνε το στόχο τους. Χιλιάδες άνθρωποι και κυρίως μωρά έχουν χάσει τη ζωή τους από επιθέσεις σμηνών τέτοιων μυρμηγκιώ


Βούβαλοι

Εικόνα

Σκοτώνουν 200 κυνηγούς κάθε χρόνο. (ε δεν έχουν και άδικο!!!)


Ιπποπόταμοι

Εικόνα

Ούτε λιοντάρια, ούτε ύαινες, ούτε τσιτάχ. Ο ιπποπόταμος είναι το πιο επικίνδυνο θηλαστικό στην Αφρική. Σκοτώνουν περισσότερους ανθρώπους από κάθε άλλο ζώο (εκτός από τα κουνούπια) στη Μαύρη Ήπειρο.


Χιμπαντζήδες

Εικόνα


Μας μοιάζουν, είναι μακρινοί συγγενείς μας. Αυτό δε σημαίνει ότι μπορούν να γίνουν κατοικίδια μας. Πολλοί άνθρωποι που προσπάθησαν να τους πάρουν σπίτια τους, βρήκαν τραγικό θάνατο.

Καθένας στο φυσικό του σπίτι λοιπόν…


http://www.dinfo.gr/%CF%84%CE%B1-14-%CF ... %BC%CE%BF/" onclick="window.open(this.href);return false;
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Ταρούλα
Δημοσιεύσεις: 29912
Εγγραφή: 16 Αύγ 2011 6:45 pm

Re: η Νοημοσύνη της Φύσης

Δημοσίευση από Ταρούλα »

Ευχαριστούμε Βασούλα :x :x :x

Το Pufferfish δεν είναι και πολύ χαριτωμένο, με έσκιαξε :D

Για τους κύκνους, δε θα το φανταζόμουν

και για τα δελφίνια επίσης ..... Ελλάκι ξανασκέψου το :)) :)) :))
Η μόνη βεβαιότητα που μπορείς να έχεις στην ζωή σου είναι μόνο μέσα στην Πίστη, πως ό,τι έρθει, πάντα το Πνεύμα θα δρα εντός σου... Η καρδιά φωτίζει τον σκοτεινό δρόμο της ζωής... Β.Ν. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: η Νοημοσύνη της Φύσης

Δημοσίευση από Vasoula »

έλα βρε Ταρούλι, εγώ το βρήκα πολύ γλυκούλι :)
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Re: η Νοημοσύνη της Φύσης

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

ναι και εγώ το βρίσκω χαριτομένο το ψαράκι και ναι επίσης για τους κύκνους και τα δελφίνια δεν θα το φανταζόμουν @-)

ευχαριστούμε Βασούλα :* >:d< >:d< >:d< >:d< >:d<
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31518
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: η Νοημοσύνη της Φύσης

Δημοσίευση από Fotinoula »

πολύ ενδιαφέρον! :x
όσο ζούμε σε τούτον τον κόσμο, θα τον Ερωτευόμαστε με όλη μας την Αγνότητα, έτσι ώστε να πάμε στον Θεό γεμάτοι από Αγάπη και όχι γεμάτοι από φόβο... :x
Άβαταρ μέλους
Βικούλα
Δημοσιεύσεις: 25987
Εγγραφή: 08 Φεβ 2012 4:24 pm

Re: η Νοημοσύνη της Φύσης

Δημοσίευση από Βικούλα »

Ευχαριστούμε Βασούλα @};- >:d< >:d< >:d<

για τους κύκνους και τα δελφινια ειδικά κι εγω ουτε που το φανταζόμουν!
"Το να είσαι τέλειος είναι μια πρόκληση του «δεν μπορώ»
Το να είσαι ευτυχισμένος είναι η πρόκληση του «Θέλω»…" Β.Ν.
Πολέμα και οραματίσου! @};-
Άβαταρ μέλους
Ταρούλα
Δημοσιεύσεις: 29912
Εγγραφή: 16 Αύγ 2011 6:45 pm

Re: η Νοημοσύνη της Φύσης

Δημοσίευση από Ταρούλα »

Καλέ ίδιος ο Μητσοτάκης είναι :)) :)) :)) :)) :))
Η μόνη βεβαιότητα που μπορείς να έχεις στην ζωή σου είναι μόνο μέσα στην Πίστη, πως ό,τι έρθει, πάντα το Πνεύμα θα δρα εντός σου... Η καρδιά φωτίζει τον σκοτεινό δρόμο της ζωής... Β.Ν. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Re: η Νοημοσύνη της Φύσης

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

ε οχι βρε Ταρούλα μου το ψαράκι ,ο χιμπάτζης ναι να το δεχτώ ,μοιάζει με τον Μιτσοτάκη :))
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23391
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: η Νοημοσύνη της Φύσης

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

έλα βρε Ταρούλι, εγώ το βρήκα πολύ γλυκούλι
Για το ψαράκι λες Βασούλα, ή για τα θανατηφόρα και αχαλίνωτα σεξουαλικά πάθη των δελφινιών;
:)) :)) :))
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: η Νοημοσύνη της Φύσης

Δημοσίευση από Vasoula »

όχι για το ψαράκι λέω, Θοδωράκο μου...

Τα δελφίνια μάλλον δεν κάνουν για εμένα, για να κολυμπήσω μαζί τους :whistle:
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Re: η Νοημοσύνη της Φύσης

Δημοσίευση από ARTYADIS »

Συμπαθέστατα και φιλικά κάποιες φορές το παρακάνουν. Έχουν αναφερθεί πολλά περιστατικά σεξουαλικών επιθέσεων δελφινιών σε δύτες ενώ όταν προσπαθούν να τους ξεφύγουν τα δελφίνια το θεωρούν ερωτικό παιχνίδι και αρχίζουν να δαγκώνουν και να χτυπούν δυνατά με τα ρύγχη τους
Έλαα.. φαντάζεστε ρε παιδιά να μην έχεις κινδυνέψει ποτέ από βιασμό στην ξηρά και να πάς από δελφίνι? Απίστευτο! :)) :))

Κι αυτό με τους κύκνους, πρώτη φορά το ακούω.. :roll:

Όσο για τους ιπποπόταμους είναι αλήθεια.. μπορούν να κόψουν έναν άνθρωπο κυριολεκτικά στη μέση, και να φανταστείτε ότι είναι χορτοφάγοι!
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27248
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Re: η Νοημοσύνη της Φύσης

Δημοσίευση από Ellaki »

Διαβάζοντας Ελλάκι για τα δελφίνια, δεν είναι τόσο ακίνδυνα όσο νομίζουμε...
ειδικά αυτά που βρίσκονται σε θαλάσσια πάρκα, αποκτούν άγχος (από τον κόσμο) και μπορεί να γίνουν και επιθετικά, κανείς δεν μπορεί να το προβλέψει αυτό...
Όπως δεν είναι πάντα σίγουρο, (οι ερευνητές το θεωρούν περισσότερο απίθανο), να σε σώσουν όταν κινδυνεύεις στην θάλασσα, παρ΄όλες τις φήμες, γιατί δεν πλησιάζουν εύκολα ένα άγνωστο ον...Συνήθως δεν επιτίθενται στον άνθρωπο, τον παρατηρούν (επεξεργάζονται) και φεύγουν...
αυτή είναι η αλήθεια
όπως επίσης εαν βρεθείς στο νερό μαζί τους ένα τίναγμα της ουράς μπορεί να σε στείλει αδιάβαστο
θέλει πολλή προσοχή, να περιμένεις να σε πλησιάσουν αυτά πρώτα, να δεις διαθέσεις, να απλώσεις μόνο χεράκι στην αρχή, να προσέχεις μην είναι κανένα παιχνιδιάρικο μικρό κλπ κλπ

τα puffer fish φουσκώνουν και βγάζουν τοξίνες μόνον όταν κινδυνεύουν
κατά τα άλλα είναι μικρά χαριτωμένα ψαράκια

για τους δύτες στην Ελλάδα, τα πιο επικίνδυνα είναι οι αχινοί και οι μέδουσες, όσο περίεργο κι αν ακούγεται
επίσης στις ΒΑ ακτές της Αυστραλίας υπάρχει μια άκρως θανατηφόρα μέδουσα, της οποίας αρκεί ένα πλοκάμι 2-3 εκατοστών και τέρμα, είναι πιο επικίνδυνη από τον μεγάλο λευκό

η ασφαλής κατάδυση και επαφή με άγρια ζωή, προυποθέτει μελέτη και σεβασμό
πολλά από τα ατυχήματα συμβαίνουν λόγω της έπαρσης των δυτών και την έλλειψη γνώσεων
ακόμη και μια τριδάκνα μπορεί να γίνει επικίνδυνη όταν πας να την ακουμπήσεις

αυτά για θάλασσα, με έπιασαν μπλαμπλάκια :)) :)) :)) :))
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: η Νοημοσύνη της Φύσης

Δημοσίευση από Vasoula »

εγώ λέω, ο καθένας στην Φύση του για να είμαστε ωραίοι...
τι να μπλέξω τώρα στα δελφίνια? άστα ήσυχα εκεί που είναι...

:-j
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Annoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33486
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 2:43 pm

Re: η Νοημοσύνη της Φύσης

Δημοσίευση από Annoula »

εκπληκτικό το βίντεο :x :x @};- @};-

όσο για τα υπόλοιπα :)) :)) :))
Αν ο Θεός είναι η πρωταρχική Αιτία η Αγάπη θα είναι το αποτέλεσμα
Πατέρα μου/Μητέρα μου, είναι παιδί της Αλήθειας και μόνο αυτή είναι ο δρόμος ο δικός μου προς εσένα
Πολέμα και Οραματίσου

Επιστροφή στο “Η ΤΕΛΕΙΟΤΗΤΑ ΤΗΣ ΦΥΣΗΣ”