deja vu

Cogito_Ergo_Sum
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: 20 Ιαν 2015 11:36 am

deja vu

Δημοσίευση από Cogito_Ergo_Sum »

Καλημέρα. Ήθελα να σας ρωτήσω κάποια πράγματα σε σχέση με το deja vu.

Όταν το βιώνετε, πόσο διαρκεί συνήθως; Όταν ήσασταν μικρότεροι το βιώνατε πιο συχνά; Σας έχει τύχει ποτέ να "προβλέψετε" ένα κομμάτι του deja vu (κατά τη διάρκεια του deja vu και αφού αυτό έχει ξεκινήσει) αλλά λίγο πριν αυτό που "προβλέψατε" γίνει; Έχετε καταφέρει ποτέ να "σπάσετε" τη ροή του deja vu προσπαθώντας να κάνετε κάποια πράξη που θεωρήσατε εκείνη την ώρα ότι θα αλλοιώσει την πορεία του deja vu; Ποιά ερμηνεία δίνετε σε αυτό το φαινόμενο;
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: deja vu

Δημοσίευση από Vasoula »

Aντρίκο μου, νομίζω ότι σχεδόν κανείς δεν μιλάει με ευκολία γι' αυτό το βίωμα...Ο λόγος είναι ότι η επιστήμη θεωρεί αυτές τις περιπτώσεις προμνησίας προστάδιο ψυχοπάθειας και ιδιαίτερα της σχιζοφρένειας.
Έτσι ο καθένας το κρατάει για τον εαυτό του ή το μοιράζεται με άτομα που νιώθει ότι έχουν κοινή οπτική, γιατί είναι ένα πολύ ευαίσθητο θέμα και οι περισσότεροι άνθρωποι δεν πιστεύουν στην βαθιά ψυχολογική μνήμη μέσω των ενσαρκώσεων, οπότε ο κίνδυνος να γελοιοποιηθεί το άτομο, που το μοιράζεται, είναι μεγάλος.

Από την πλευρά μου να πω, ότι πολλές φορές στο παρελθόν είχα την βαθιά αίσθηση ότι γεγονότα από το βαθύ μου παρελθόν, ξανασυμβαίνουν με διαφορετικό τρόπο..."Αναγνώρισα" ανθρώπους που έπαιξαν σημαντικό ρόλο στο βαθύ μου παρελθόν και έπαιξαν και στο παρόν.
Και την επιστήμη την εκτιμώ, τόσο όσο απευθύνεται στην ολότητα του ανθρώπου, ενώ δεν την εμπιστεύομαι καθόλου όταν απευθύνεται σε ένα μόνο μέρος του, που λέγεται εγκέφαλος.

Μια πνευματική εμπειρία όπως είναι το deja vu θέλει σεβασμό και γνώση, κυρίως στο πνευματικό πεδίο του ανθρώπου, για το οποίο οι περισσότεροι έχουν πλήρη άγνοια...
Το ότι έχουν όμως πλήρη άγνοια, δεν σημαίνει ότι αυτό το πεδίο είναι ανύπαρκτο...

Ποτέ μου δεν έχω λογοκρίνει μια πνευματική μου εμπειρία, ίσα ίσα που μέσω οραμάτων έχω αναπτυχθεί και διδαχτεί για το πως είναι ο Άνθρωπος...Όμως σέβομαι κι αυτούς που δεν πιστεύουν ότι υπάρχει βαθύ παρελθόν σε έναν άνθρωπο και τα ερμηνεύουν όλα με την περιορισμένη γνώση της επιστήμης ή της θρησκείας...

Νομίζω ότι εσύ ενδιαφέρεσαι για την περίπτωση που συμβαίνει ένα γεγονός και ο άνθρωπος ξέρει ήδη την έκβασή του, επειδή το θυμάται από το παρελθόν του. Δεν ξέρω αν αυτό είναι ακριβώς το deja vu ή είναι μια ισχυρή διαισθητική ικανότητα (κι αυτό χάρισμα του ανθρώπου, όταν δεν είναι ασυνείδητος), μέσω της οποίας μπορεί να προβλέπει...
Έχετε καταφέρει ποτέ να "σπάσετε" τη ροή του deja vu προσπαθώντας να κάνετε κάποια πράξη που θεωρήσατε εκείνη την ώρα ότι θα αλλοιώσει την πορεία του deja vu;
και πάνω σ' αυτό να σου πω ότι μπορεί να γίνει μια εσωτερική δράση, ώστε η έκβαση του γεγονότος να αλλάξει. Αλλά χρειάζεται γνώση και μια ευρύτερη αντίληψη που υπεισέρχεται στις αιτίες και μεταβάλλει τα αποτελέσματα. Αλλιώς λειτουργεί ο καρμικός Νόμος, που φέρνει το ίδιο επαναλαμβανόμενο αποτέλεσμα, μέχρι να το συνειδητοποιήσεις και να δημιουργήσεις εξέλιξη μέσα σου.

Το να δημιουργούμε εξέλιξη μέσα μας σημαίνει ότι αναγνωρίζουμε, εμβαθύνουμε και ερευνούμε τις αιτίες και τα ψυχολογικά μας περιεχόμενα, που λόγω των μπλοκαρισμένων συναισθημάτων μας, επαναλαμβάνουν συμπεριφορές από το παρελθόν μας, συμπεριφορές που φέρνουν πάντα το ίδιο αποτέλεσμα.

Αν δηλαδή σου ήρθε μια εικόνα του εαυτού σου από το παρελθόν, που συμπεριφέρεται με έναν συγκεκριμένο τρόπο φέρνοντας ένα συγκεκριμένο αποτέλεσμα, χρειάζεται να αντιληφθείς αυτήν την συμπεριφορά και στο παρόν σου και να συνειδητοποιήσεις γιατί συμπεριφέρεσαι με αυτόν τον τρόπο ή τι μπορείς να κάνεις για να αλλάξει αυτό.
Δύσκολο έως αδύνατον για έναν άνθρωπο να συνειδητοποιήσει μια συμπεριφορά του, αν δεν έχει προηγηθεί μια εσωτερική εργασία, ψυχολογικού και πνευματικού εύρους...
Το παρελθόν συνήθως επαναλαμβάνεται στο παρόν και κάνει επισφαλές το μέλλον...

>:d< >:d< >:d< >:d<
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Βικούλα
Δημοσιεύσεις: 25987
Εγγραφή: 08 Φεβ 2012 4:24 pm

Re: deja vu

Δημοσίευση από Βικούλα »

@};- @};- @};-
"Το να είσαι τέλειος είναι μια πρόκληση του «δεν μπορώ»
Το να είσαι ευτυχισμένος είναι η πρόκληση του «Θέλω»…" Β.Ν.
Πολέμα και οραματίσου! @};-
Άβαταρ μέλους
Giotoula
Δημοσιεύσεις: 12289
Εγγραφή: 10 Φεβ 2010 2:40 am

Re: deja vu

Δημοσίευση από Giotoula »

@};- @};-
"Πολέμα και Οραματίσου"...
Άβαταρ μέλους
Ταρούλα
Δημοσιεύσεις: 29912
Εγγραφή: 16 Αύγ 2011 6:45 pm

Re: deja vu

Δημοσίευση από Ταρούλα »

@};- @};- @};-
Η μόνη βεβαιότητα που μπορείς να έχεις στην ζωή σου είναι μόνο μέσα στην Πίστη, πως ό,τι έρθει, πάντα το Πνεύμα θα δρα εντός σου... Η καρδιά φωτίζει τον σκοτεινό δρόμο της ζωής... Β.Ν. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Re: deja vu

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

:x @};-
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
AMALIA
Δημοσιεύσεις: 21571
Εγγραφή: 13 Ιαν 2008 1:14 pm
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ

Re: deja vu

Δημοσίευση από AMALIA »

@};- :x
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18535
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: deja vu

Δημοσίευση από Μάνος »

Βασούλα >:d< >:d< >:d<
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...
Cogito_Ergo_Sum
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: 20 Ιαν 2015 11:36 am

Re: deja vu

Δημοσίευση από Cogito_Ergo_Sum »

Βάσω σε ευχαριστώ για την απάντηση και το κείμενο.

Οι περισσότεροι βλέπουν deja vu και όσο μεγαλώνουμε συνήθως αραιώνουν.

Ναι, επειδή πιο μικρός μου συνέβαιναν πιο συχνά, προσπαθούσα να κάνω κάτι τη στιγμή που συνέβαινε ώστε να καταφέρω να το σπάσω αλλά ακόμη και αυτή η πράξη ήταν μέσα στο deja vu. Από την άλλη μόνο μία φορά έχω καταφέρει να προβλέψω πώς θα συνεχιστεί την ώρα που συνέβαινε.
Άβαταρ μέλους
Μπεττουλα
Δημοσιεύσεις: 6425
Εγγραφή: 03 Οκτ 2011 12:22 pm

Re: deja vu

Δημοσίευση από Μπεττουλα »

@};- @};-
Η εσωτερική σπουδαιότητα του ανθρώπου είναι το Φως που τον ακολουθεί, όπου και να βρίσκεται...Να πολεμάει γι' αυτήν την σπουδαιότητα είναι το ζητούμενο
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: deja vu

Δημοσίευση από Vasoula »

Οι περισσότεροι βλέπουν deja vu και όσο μεγαλώνουμε συνήθως αραιώνουν.
μμμ...το ξέρω Αντρίκο μου αυτό :-(

όσο μεγαλώνουν οι άνθρωποι τόσο περισσότερο χάνουν την αυθεντικότητά τους και την αθωότητά τους...Μετά δεν πιστεύουν στο αόρατο, έχουν ήδη φοβηθεί αυτό που δεν μπορούν να εξηγήσουν...

>:d< >:d< >:d<
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18535
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: deja vu

Δημοσίευση από Μάνος »

Βάσω έγραψε:όσο μεγαλώνουν οι άνθρωποι τόσο περισσότερο χάνουν την αυθεντικότητά τους και την αθωότητά τους...Μετά δεν πιστεύουν στο αόρατο, έχουν ήδη φοβηθεί αυτό που δεν μπορούν να εξηγήσουν...
:cry: @};- >:d<
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27248
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Re: deja vu

Δημοσίευση από Ellaki »

Μετά δεν πιστεύουν στο αόρατο, έχουν ήδη φοβηθεί αυτό που δεν μπορούν να εξηγήσουν...
αυτός ο ανεξέλεγκτος φόβος
οι αλυσίδες που σε κρατούν δέσμιο
τα παραπετάσματα που σου κρύβουν την ομορφιά
το ταμπούρωμα πίσω από την αλλαζονία
κι όμως αναστρέφονται !!!

:-( :-( :x :x :x :x :x
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:

Επιστροφή στο “ΑΝΕΞΗΓΗΤΑ ΚΑΙ ΠΕΡΙΕΡΓΑ ΦΑΙΝΟΜΕΝΑ”