ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΘΙΝΟ...

Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33489
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΘΙΝΟ...

Δημοσίευση από Δωρουλα »

@};- @};-
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Βικούλα
Δημοσιεύσεις: 25987
Εγγραφή: 08 Φεβ 2012 4:24 pm

Re: ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΘΙΝΟ...

Δημοσίευση από Βικούλα »

Vaso έγραψε: Δεν ξέρω αν λέγονται ιλλουμινάτι ή παπάρες...όμως αυτή η ζωή που ζουν οι άνθρωποι, είναι μόνο από τον προγραμματισμό, και όχι από μια Ανώτερη Διάνοια...

΄Ολα στον φυσικό κόσμο επιτρέπονται...εκτός από τα προγραμματισμένα κίνητρα για την Ζωή...

Και προγραμματισμένο κίνητρο είναι τα πάντα εδώ, που κάνουν τους ανθρώπους αγενείς, ασεβείς και άτολμους, φοβισμένους, διαχωρισμένους και γεμάτους μίσος, απογοήτευση και πόνο! Με μία λέξη…ασθενείς!
Το να Ζούμε με την Αληθινή μας Φύση δεν είναι πια αναγκαιότητα, αλλά δικαίωμα...
Έτσι είναι!!! @};- @};- @};- @};-
σχετικά με τα θρησκευτικά πρότυπα έχω να πω ότι ακομα και τώρα που έχω "ξυπνήσει" βλέπω ότι ειναι πολύ βαθειές οι ρίζες γ...το !! πχ ήθελα σήμερα να φάω ένα μπέργκερ και ΑΥΤΟΜΑΤΑ σκέφτηκα "Αμαρτία να φάω κρέας τέτοια μέρα" .............. :(( ~x( @-) .
Αλλά που θα πάει καλό μου ασυνείδητο ........... :x
"Το να είσαι τέλειος είναι μια πρόκληση του «δεν μπορώ»
Το να είσαι ευτυχισμένος είναι η πρόκληση του «Θέλω»…" Β.Ν.
Πολέμα και οραματίσου! @};-
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΘΙΝΟ...

Δημοσίευση από Vasoula »

έχω συναντήσει, Βικούλι, αυτόν τον σκόπελο κάθε φορά, κάθε στιγμή, στην εργασία των ανθρώπων...Ακόμα και σε εκείνων που κοροϊδεύουν τα θρησκευτικά δόγματα και θεωρούν ότι τα έχουν απομακρύνει από την συνείδησή τους...

Τα έχουν απομακρύνει από την συνείδηση μεν, αλλά δεν γνωρίζουν ότι η συνείδηση είναι μόνο ένα 10% της ζωής τους!

Η επίδραση της θρησκείας γίνεται ήδη από την βάφτιση! Από εκεί και πέρα είσαι στο έλεός της...Αντιμέτωπος κάθε μέρα με έναν εχθρό που επωάζεται μέσα στην αμαρτία σου, όταν θέλεις απλά να νιώσεις τον θεό μέσα σου...

ότι έχουν μάθει οι άνθρωποι για τον θεό, θέλει γκρέμισμα, άδειασμα...Η αμαρτία έχει να κάνει με τους Στόχους του Ανθρώπου, που τους έχασε μέσα στον φόβο...΄Οτι δεν γνωρίζει, αφήνεται στους άλλους να του το γνωρίσουν, αρνούμενος ο ίδιος να διευρύνει τον νου του πέρα από τα καθιερωμένα...Και εκεί επιδρούν...Στο δεδομένο...

΄Οταν ο Ιησούς ήρθε στην Γη, αυτό που πάλεψε περισσότερο ήταν η υποκρισία της θρησκείας...Ε, από τότε μέχρι σήμερα, απλά η θρησκεία άλλαξε ονοματεπώνυμο...Και αν ξαναερχόταν σήμερα, τα ίδια θα έκανε...Δεν ήταν μεταφυσικός ο Ιησούς...ήταν ένας ΄Ανθρωπος που γνώριζε βαθιά τους Νόμους του Θεού...Εκεί λοιπόν επιδρούν...Στην άγνοια των ανθρώπων, του τι σημαίνει ΄ΑΝΘΡΩΠΟΣ...

΄Ενας ΄ΑΝΘΡΩΠΟΣ όμως είναι αξιοκατάκριτος από΄την μαζική αντίληψη...΄Οτι κάνει έρχεται σε αντίθεση με ότι κάνουν οι άλλοι...
Είναι βλάσφημος και ασεβής...
Σου θυμίζει κάτι?

Εγώ λέω σε όλους, ότι υπάρχουν στοιχεία για όποιον θέλει να ερευνήσει για τον χριστιανισμό...Επίσημα από θρησκειολόγους, όχι μόνο από εμένα...

Η θρησκεία επιδρά στα πιο διαστρεβλωμένα ένστικτα των ανθρώπων...Αντί να τα ανυψώνει, προσπαθεί να τα πειθαρχήσει...΄Εχει διαφορά! Το λέω άλλωστε, ότι η θρησκεία είναι για την μάζα...Εξαρτάται λοιπόν που ανήκεις, ποιά μεριά κοιτάς, όταν θέλεις να νιώσεις τον θεό...Να του επιτρέψεις να σου αποκαλυφθεί...

Στόχος και Προορισμός...Αυτά είναι τα μόνα που θα σε υποστηρίξουν στην εσωτερική Αλήθεια...


:x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Ταρούλα
Δημοσιεύσεις: 29912
Εγγραφή: 16 Αύγ 2011 6:45 pm

Re: ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΘΙΝΟ...

Δημοσίευση από Ταρούλα »

Αχ Βασούλα μου, πόσα θρησκευτικά πρότυπα ξεφυτρώνουν, πάω να τα ξεφορτωθώ και νιώθω έναν ύπουλο φόβο να με γραπώνει,
βρε ουστ!!!

:x :x :x

Στόχος και Προορισμός...Αυτά είναι τα μόνα που θα σε υποστηρίξουν στην εσωτερική Αλήθεια...
@};-

.... και υπομονή ε?
Η μόνη βεβαιότητα που μπορείς να έχεις στην ζωή σου είναι μόνο μέσα στην Πίστη, πως ό,τι έρθει, πάντα το Πνεύμα θα δρα εντός σου... Η καρδιά φωτίζει τον σκοτεινό δρόμο της ζωής... Β.Ν. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΘΙΝΟ...

Δημοσίευση από Vasoula »

..και επιμονή!

(δεν γίνεται από την μια μέρα στην άλλη...)

...και ειλικρίνεια

(η τάση των ανθρώπων είναι να κρύβουν ότι θεωρούν "κακά")


...και Πίστη

(ότι ο θεός θα σου αποκαλυφθεί, όχι γιατί θέλεις, αλλά γιατί Θέλει...)


αυτά για αρχή και βλέπουμε! :x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Ταρούλα
Δημοσιεύσεις: 29912
Εγγραφή: 16 Αύγ 2011 6:45 pm

Re: ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΘΙΝΟ...

Δημοσίευση από Ταρούλα »

:* >:d< >:d< >:d<
Η μόνη βεβαιότητα που μπορείς να έχεις στην ζωή σου είναι μόνο μέσα στην Πίστη, πως ό,τι έρθει, πάντα το Πνεύμα θα δρα εντός σου... Η καρδιά φωτίζει τον σκοτεινό δρόμο της ζωής... Β.Ν. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Μπεττουλα
Δημοσιεύσεις: 6425
Εγγραφή: 03 Οκτ 2011 12:22 pm

Re: ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΘΙΝΟ...

Δημοσίευση από Μπεττουλα »

Vaso έγραψε:...και Πίστη

(ότι ο θεός θα σου αποκαλυφθεί, όχι γιατί θέλεις, αλλά γιατί Θέλει...)
:x :x :x
Η εσωτερική σπουδαιότητα του ανθρώπου είναι το Φως που τον ακολουθεί, όπου και να βρίσκεται...Να πολεμάει γι' αυτήν την σπουδαιότητα είναι το ζητούμενο
Άβαταρ μέλους
Ελενίτσα
Δημοσιεύσεις: 11510
Εγγραφή: 16 Μαρ 2010 8:35 pm

Re: ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΘΙΝΟ...

Δημοσίευση από Ελενίτσα »

..και επιμονή!

(δεν γίνεται από την μια μέρα στην άλλη...)

...και ειλικρίνεια

(η τάση των ανθρώπων είναι να κρύβουν ότι θεωρούν "κακά")


...και Πίστη

(ότι ο θεός θα σου αποκαλυφθεί, όχι γιατί θέλεις, αλλά γιατί Θέλει...)
:x :x :x
Ο ΄Ανθρωπος δεν έχει απλά την νοημοσύνη του λεξικού, αλλά την Σοφία του θεού…Και για να την εκφράσει, χρειάζεται πρωτίστως να αφοσιωθεί σ’ αυτό που Είναι… B.N.

Είμαι Άνθρωπος! @};-
Άβαταρ μέλους
konstantinos s.
Δημοσιεύσεις: 11686
Εγγραφή: 30 Μάιος 2011 12:23 pm

Re: ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΘΙΝΟ...

Δημοσίευση από konstantinos s. »

:x :x :x
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Re: ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΘΙΝΟ...

Δημοσίευση από ARTYADIS »

>:d< >:d< >:d< >:d< >:d<
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
Άβαταρ μέλους
elenaki
Δημοσιεύσεις: 7152
Εγγραφή: 08 Φεβ 2010 6:10 pm

Re: ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΘΙΝΟ...

Δημοσίευση από elenaki »

Στόχος και Προορισμός...Αυτά είναι τα μόνα που θα σε υποστηρίξουν στην εσωτερική Αλήθεια...
@};- @};- @};- >:d< >:d< >:d< >:d<
"Ευχαριστώ που βρίσκομαι μεσα στην Ανάσα Σου"!
----------------------------
Πολεμα και Οραματισου!
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33489
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΘΙΝΟ...

Δημοσίευση από Δωρουλα »

..και επιμονή!

(δεν γίνεται από την μια μέρα στην άλλη...)

...και ειλικρίνεια

(η τάση των ανθρώπων είναι να κρύβουν ότι θεωρούν "κακά")


...και Πίστη

(ότι ο θεός θα σου αποκαλυφθεί, όχι γιατί θέλεις, αλλά γιατί Θέλει...)

@};- :x :x
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Αλέξανδρος
Δημοσιεύσεις: 176
Εγγραφή: 01 Μαρ 2012 1:47 pm

Re: ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΘΙΝΟ...

Δημοσίευση από Αλέξανδρος »

Τασούλη χρόνια πολλά, ο επιμένων Ελλην-νικά. @};-


και προσθέτω δικές μου απορίες στα ανωτέρω... :-?

Τι ή πόσα γνωρίζουμε για την Ιστορία της Θρησκείας των παππούδων μας Ελλήνων, σε σχέση με όσα γνωρίζουμε,μαθαίνουμε,διδασκόμαστε για την ιστορία ,τη θρησκεία των Εβραίων,Αβραάμ,Ισαάκ ,Ιακώβ και λοιπών συγγενών;

(και δεν είμαι αντισημιτικός,έχω φίλους Εβραίους και Καθολικούς και Προτεστάντες και Μουσουλμάνους στη Ρόδο ζω)

Τι ή πόσα γνωρίζεις για το Δια ή την Αθηνά τη Δήμητρα ή τον Ορφέα τον Διόνυσο Ζαγρέα?(ποιός είναι αυτός)? και πόσα για τον Μωυση και τον Γιαχβέ;

Ασπάστηκες κι αρπάχτηκες απ'όσα είπαν άμαθείς,αμόρφωτοι,απολίτιστοι αλλότριοι γιδοβοσκοί [συμπαθέστατοι κατά τα άλλα]και δεν αναρωτήθηκες τι , που και πως πίστευαν οι παππούδες σου που δημιούργησαν Τον πολιτισμό.

Γνωρίζεις τα ''ου'' των εντολών, τα Δελφικά παραγγέλματα τα΄χεις ακουστά; :doh:

Και δεν είμαι εθνικός ούτε δωδεκαθειστής πόσο μάλλον ειδωλολάτρης ..και για ποιά είδωλα μιλάμε πήγες εκκλησία αυτές τις αγιες

μέρες να χαρεί η ψυχή και το μάτι σου είδωλα και παραστάσεις ξύλινους Χριστούς και θέατρα δρόμου εν είδη Επιταφίου

κι αναπαραστάσεις Παθών γκροτέσκο κακόγουστης υπερβολής που μόνο με το Ινδικό Μπόλιγουντ συναγωνίζονται...

Κι αγωνίζεσαι κι αγωνιάς λες και πονάς και κλαίς με Χολιγουντιανές αυτή τη φορά υπερπαραγωγές και θλίβεσαι και νηστεύεις και πριν αλέκτωρ λαλήσει και λαλήσεις κι εσύ με των Παθών σου τον τάραχο και το''θείο'' δράμα... ''α στο καλό πιά εγώ τον σταύρωσα'' χυμάς μετά και ξεσπάς στα αθώα αμνοερίφια των ταπεινών γιδοβοσκών που 'λεγαμε πιο πάνω και τρως τους φίλους σου(τα ζώα) μασάς πτώματα κι αναμασάς πτωμαίνη παρελθόντος και τη προκατάληψη και θες να δεις μέλλον και άσπρη μέρα
σ 'ολο αυτό το μαυροφορεμένο σκηνικό και τοπίο,κρανίου τόπος και τα παίρνω στη κράνα %-(
όταν ακούω να λες ...
'' αααα...εμείς στο σπίτι μας αυτά τα ''εθίματα'' είχαμε και η μάνα μου κι η γιαγιά μου αυτά μου έμαθαν''
κι η γιαγιά από τη προγιαγιά κι 'κεινη απ' τη δική της που αν ζούσε η συγχωρεμένη και τη ρωτούσες ''ξερω'γω παιδάκι μου απ΄τη γιαγιά μου τα βρήκα'' θα ΄λεγε η χριστιανή...
,
Μα κι άλλα βρήκες από τους παπούδες και τις γιαγιάδες Ομηρο ας πούμε Ηράκλειτο, Πλάτωνα,Καζαντζάκη, Ελύτη λέω τώρα εγώ τυχαία ονόματα.. :-??


Κι αν ήτανε όλα καλά κι άγια και συ και η ζωή σου,η Ζωή μας, δεν θα απορούσα μα δε βλέπεις πως είμαστε κι εμείς και η πατρίδα μας; :cry:
Και μη μου πεις οι σκοτεινές ξένες δυνάμεις,ξένους θεούς προσκυνάς και ξένα συμφέροντα στηρίζεις και ψηφίζεις γιατί
'' αααα....εμείς στο σπίτι μας αυτά ξέρουμε,αυτά πιστεύουμε,αυτούς ψηφίζουμε,χρόνια τώρα''!!! :thumbsdown:
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΘΙΝΟ...

Δημοσίευση από Vasoula »

κάθε θρησκεία, ΄Αλεξ μου, έχει την απλή δογματική και χειριστική της πλευρά, αλλά έχει και την μυστικιστική της...

Στην Αρχαία Ελλάδα, νομίζω, οι Μύστες, κανένα ενδιαφέρον δεν είχαν για τους θεούς του λαού...
Το ίδιο και σε κάθε θρησκεία...Οι Μύστες γνώριζαν για τον ΄Εναν...σε όλους τους αιώνες!

άσε που είναι επαναλαμβανόμενα μοτίβα χειρισμού, από όποια μεριά και να το δεις, σε όποια θρησκεία...΄Οτι αφορά το πλήθος είναι για το πλήθος...Το πλήθος που δίκασε τον Σωκράτη, το ίδιο είναι που δίκασε και τον Ιησού...Διαφέρει μόνο στα ήθη...όλα τα άλλα είναι ίδια, ακόμα και σήμερα...΄Οτι αφορά το πλήθος, είναι για το πλήθος...

όμως βαθιά, στην καρδιά κάθε θρησκείας, υπάρχει μία και μοναδική οδός...για τους λίγους...για όσους τολμούν να περάσουν πάνω από τα όρια τους...

:x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Αλέξανδρος
Δημοσιεύσεις: 176
Εγγραφή: 01 Μαρ 2012 1:47 pm

Re: ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΘΙΝΟ...

Δημοσίευση από Αλέξανδρος »

η Ιδιωτική,κατά Ελύτη,οδός... @};-

η Ιερά,κατά τους αρχαιότερους,οδός... ^:)^

Σαφώς, σαν φως στο σκοτάδι της άγνοιας ή και της ημιμάθειας,η αναφορά στη ποίηση και τη φιλοσοφία των προγόνων μας και ''ουχί'' :-b ως στείρα αρχαιολατρεία,ερμηνεύοντας ''αυθαίρετα'' ή ''αιρετικά'' το ''Αγάπη-Σοφία'' ως ''Φιλο-σοφία '' 8->

Χαίρομαι ιδιαίτερα για την πληθώρα αναρτήσεων Ελληνων φιλοσόφων θα μελετήσουμε αρκετά και θα (επι)κοινωνήσουμε τα περί αυτών σχετικά... :study:

πάντα ως απλός μαθητής κι αναγνώστης,τα σέβη μου >:d< :*

Επιστροφή στο “ΑΝΕΞΗΓΗΤΑ ΚΑΙ ΠΕΡΙΕΡΓΑ ΦΑΙΝΟΜΕΝΑ”