Εξορκισμός...

O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ

Εξορκισμός...

Δημοσίευση από O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ »

Απο βικιπαιδεια..

Με τον όρο εξορκισμός εννοείται η πρακτική εκδίωξης των δαιμόνων ή άλλων κακών πνευματικών οντοτήτων που υποτίθεται ότι κατέχουν (αναλαμβάνουν τον έλεγχο) ενός προσώπου ή ενός αντικειμένου. Η πρακτική, αν και αρχαία ως προς τις ρίζες της, είναι ακόμα τμήμα του συστήματος πεποιθήσεων πολλών θρησκειών. Η λέξη «εξορκισμός» σημαίνει «ωθώ κάποιον να ορκιστεί» και αναφέρεται κυρίως στον εξορκιστή που εξαναγκάζει κάποιο υποτιθέμενο πνεύμα να υπακούσει κάποια υποτιθέμενη ανώτερη δύναμη. Ο εξορκιστής είναι συχνά κάποιος ιερέας, ή άτομο προικισμένο με ειδικές δυνάμεις και δεξιότητες. Χρησιμοποιεί ένα συνδυασμό μαγικών και θρησκευτικών ιεροπραξιών, ανάμεσα στις οποίες συμπεριλαμβάνεται η προσευχή, οι κινήσεις οι εικόνες και τα φυλακτά. Η ταινία τρόμου Ο Εξορκιστής (1973) λέγεται πως άντλησε το σενάριό της από έναν πραγματικό καθολικό εξορκισμό. Μετά την προβολή της, η καθολική επισκοπή του Σικάγου, στο Ιλλινόις, κυριολεκτικά πλημμυρίστηκε με τόσες αιτήσεις για εξορκισμό, ώστε έπρεπε να προσθέσει εξορκιστές στο υπάρχον προσωπικό του.

Η ιδέα της κατοχής από δαιμόνια και η πρακτική του εξορκισμού είναι πολύ αρχαία και διαδεδομένη, και ανάγεται πιθανώς σε προϊστορικές σαμανιστικές πεποιθήσεις. Η χριστιανική Καινή Διαθήκη περιλαμβάνει τον εξορκισμό ανάμεσα στα θαύματα που εκτέλεσε ο Ιησούς. Αυτός ήταν πιθανώς ο λόγος για τον οποίο η κατοχή υπήρξε εξαρχής τμήμα του συστήματος πεποιθήσεων του Χριστιανισμού και είναι σήμερα αναγνωρισμένη πρακτική του Καθολικισμού και ορισμένων προτεσταντικών δογμάτων.

Πρόσφατα, η πρακτική του εξορκισμού έχει χάσει την αρχική σημασία της στις περισσότερες θρησκευτικές ομάδες και η άσκησή του έχει μειωθεί. Η μείωση οφείλεται κυρίως σε μια μεγαλύτερη κατανόηση της ψυχολογίας, της λειτουργίας και της δομής του ανθρώπινου νου. Πολλές από τις περιπτώσεις που ήταν στο παρελθόν υποψήφιες για εξορκισμό ήταν απλά προϊόντα νοητικών ασθενειών. Σήμερα, ο εξορκιστής χρειάζεται τη συμβουλή ιατρών πριν προχωρήσει στην τέλεση ενός εξορκισμού. Ένας άλλος λόγος, που συχνά αγνοείται, για τη μείωση των περιπτώσεων εξορκισμού είναι η αλλαγή νοοτροπίας του δυτικού κόσμου. Ο Διαφωτισμός, ως ευρύτερο κοινωνικό κίνημα, εστιάστηκε στον ορθολογισμό, δίνοντας βάρος στον υλισμό και την φυσιοκρατία, εκτοπίζοντας με αυτόν τον τρόπο την πίστη στο υπερφυσικό.

Μιας και χθες ειχα μια κουβεντουλα σε μια παρεα για τις ταινιες εξορκισμου και οτι καποιες απο αυτες δηλωνουν οτι ειναι απο αληθινες ιστοριες. @};-


Θα θελα πολυ να μαθω την γνωμη σας πανω σε αυτο. @};-
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Τασούλη μου, δεν θα μπορούσα να εκφράσω καμία γνωμη, αν αυτή προερχόταν μόνο από όσα άκουσα για τους δαίμονες και τα ξόρκια και δεν ήταν μια βιωματική εμπειρία δική μου...

Από πολύ μικρή ηλικία είχα σχέση με τον αόρατο κόσμο. ΄Ομως λόγω των απόψεων της οικογένειάς μου, την φοβήθηκα...
Μέσα στο μυαλό μου τρύπωσαν δαίμονες και φαντάσματα και έτσι αυτή η σχέση κλονίστηκε...

Παρ' όλα αυτά όμως, δεν είχα αφήσει έργο για έργο που να μην το δω, ότι περιείχε βρυκόλακες, δαίμονες, φαντάσματα, εξορκισμούς, ήταν για μένα μια έντονη πηγή έλξης...Από την μια τα έβλεπα και από την άλλη δεν άντεχα το σκοτάδι, έτρεμα!
Φυσικά και ήμουν τακτικός θαμώνας του Αγίου Κυπριανού και θεατής των εξορκισμών που γίνονταν εκεί…

Ωριμάζοντας μέσα στην πνευματική μου εξέλιξη, βίωσα την δεισιδαιμονία και το αόρατο κακό που μας απειλεί, κάθε φορά που θέλουμε να έρθουμε σε επαφή με την θειότητα μέσα μας…Την είδα «σφηνωμένη» στον νου μου και στα σενάρια του αόρατου εχθρού, μέχρι που είδα κατάματα ότι ο αόρατος εχθρός ήταν τόσο εμφανής, όταν είσαι έτοιμος να τον δεις…

Αυτά τα «σπέρματα» του κακού που επηρεάζουν τους ανθρώπους βρίσκονταν μέσα στο συλλογικό ασυνείδητο της ανθρωπότητας που για αιώνες ήταν οι απόλυτοι κυρίαρχοι της ζωής τους και του μυαλού τους…

Φυσικά θα σου επαναλάβω ότι δεν υπάρχουν δαίμονες που θα καταλάβουν ένα σώμα, αν αυτή η συνείδηση δεν είναι ανοιχτή να τους δεχθεί και να τους σωματοποιήσει.

Πριν χρόνια, όταν είχα πρωτοξεκινήσει το ρέικι, είχε έρθει σε μένα μια κυρία που έλεγε ότι είχε δαιμόνια…Οι θρησκευτικές της πεποιθήσεις δεν της επέτρεπαν να πάει στην εκκλησία για εξορκισμό και έτσι ήρθε στο ρέικι…Δεν ξέρω πως το συνδύασε μέσα της, μια και καμία σχέση δεν έχει με αυτό το ρέικι, αλλά εγώ ούτε που στάθηκα σ’ αυτό.

΄Όταν ακούμπησα τα χέρια μου στα μάτια της, άρχισε να μουγκρίζει και να γίνεται ανήσυχη…Ατάραχη εγώ συνέχισα κανονικά την συνεδρία και όταν έφτασα στην καρδιά μου έπιασε βίαια τα χέρια μου για να τα βγάλει…
Πραγματικά έβγαλα τα χέρια, την χάιδεψα στο κεφάλι και της έκανα την θεραπεία από απόσταση…Δεν είχε ηρεμήσει και από μέσα της έβγαιναν βρυχηθμοί…
Δεν είδα, πίστεψέ με, κανέναν δαίμονα…Είδα έναν άνθρωπο πονεμένο και φοβισμένο, που κάπου έπρεπε να ακουμπήσει τις ενοχές για τις «αμαρτίες» που έκανε…και βρήκε τον δαίμονα, σαν μια πολύ όμορφη λύση, ασυνείδητα βέβαια…

΄Όταν σηκώθηκε της είπα ότι δεν υπάρχει τίποτα μέσα της εκτός από συναισθήματα που έχει αγνοήσει για καιρό, για χρόνια…Μιλήσαμε πολύ για την ζωή της και για όσα την πίεζαν όλα αυτά τα χρόνια και συνειδητοποίησε και η ίδια ότι αντιδρούσε με αυτόν τον τρόπο για να δικαιολογήσει τα ξεσπάσματά της, γιατί δεν είχε άλλον τρόπο να αντιδράσει στο περιβάλλον της, μια και την ήθελε υποταγμένη! Το ασυνείδητό της χόρευε τρελό χορό, κάθε φορά που πιεζόταν να κάνει κάτι που δεν της άρεσε…

Αυτή ήταν η πρώτη μου εμπειρία με τους δαίμονες που προκύπτουν από έναν άλλον άνθρωπο…
Γιατί τους δικούς μου τους είχα «ζεύξει» στην Αγάπη!

Δεν πιστεύω στους δαίμονες, και να με συγχωρήσουν ε?

Πιστεύω στον θεό μέσα μας που είναι το πλέον ξεχασμένο επίπεδο του βάθους της ανθρώπινης συνείδησης, όμως βρίσκεται σε τέτοιο βάθος που δεν μπορεί να μας βοηθήσει όταν καταλαμβανόμαστε από τους δαίμονες μας….

΄Ολοι οι φυσικοί άνθρωποι είναι εν δυνάμει δαίμονες και εν δυνάμει θεοί...και επειδή ο δαίμονας είναι δεμένος με το κακό, άρα και πιο εμφανής στο υλικό πεδίο (καλό-κακό), είναι πιο εύκολο να έρθει κανείς σε επαφή μαζί τους...

Το κακό που κάνουν οι σατανιστές δεν προέρχεται από τον αρχηγό τους, αλλά από τους ίδιους...αυτό μην το ξεχνάτε...

:x :x :x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Δημοσίευση από ARTYADIS »

@};- @};- @};- @};- @};-
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
Λεών

Δημοσίευση από Λεών »

Εξορκιστής ε; χμμμμ

Η Anneliese Michel (το πραγματικό όνομα της κινηματογραφικής «Emily Rose», που έγινε γνωστή από την ταινία «Ο εξορκισμός της Έμιλυ Ρόουζ», η οποία όμως αποκλίνει κάπως από τα πραγματικά γεγονότα) ήταν μια Γερμανίδα σπουδάστρια κολεγίου, γεννημένη στο Leiblfing, ένα μικρό χωριό της Βαυαρίας, στη Γερμανία. Οι γονείς της ήταν βαθιά θρησκευόμενοι άνθρωποι (καθολικοί) κι έτσι μεγάλωσε σε ένα έντονα θρησκευτικό περιβάλλον.

Βασικά στέκει κάπως η ιστορία αυτή,θα πω την γνώμη μου.
Χώρια το ότι είχα ζήσει κάποιες καταστάσεις με έναν φίλο της οικογένειας μας,ο οποίος είναι πρώην Παπάς νύν Εξορκιστής,γιατί όταν είχε έρθει ο καιρός που οι μητροπολίτες απαιτούσαν απ τους παπάδες να βάλουν ταμπελάκια με τιμές μπροστά απ τα κεριά αρνήθηκε.
Έτσι λοιπόν τον βγάλαν απο παπά.

Αυτό που κάνει είναι να βρίσκει το Χριστό μέσα στους ανθρώπους.
Και να τους κάνει να τον δούνε.

Όσο για την Έμιλυ αν δούμε όλο το έργο προς το τέλος,
καταλαβαίνουμε πως είχε πολλούς φόβους στο να πετύχει
αυτό που *έπρεπε* για να μη δυσαρεστήσει τους γονείς της
και την ίδια.

Οπότε ήταν οι φόβοι της άνοιξαν τις πόρτες προς τους δαίμονες,
έτσι πολύ εύκολα μπορεσαν να βρούνε φωλιά μέσα στο κορμί της.
Και να προκαλέσουν τραύματα ορατά και αόρατα.

Λίγο πριν τελειώσει βλέπουμε την επαφή της με την Παναγία
όπου της δίνει την επιλογή να διαλέξει να φύγουν οι δαίμονες
ή να δώσει την ζωή της προς παράδειγμα στους άλλους
οτι υπάρχει
Θεός και εκεί αποφάσισε να δείξει πως θα το κανε
για την αγάπη της στο Θεό.
@};- @};- @};- @};-
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Λέων έγραψε:Αυτό που κάνει είναι να βρίσκει το Χριστό μέσα στους ανθρώπους.
Και να τους κάνει να τον δούνε.

:x :x :x :x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31518
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από Fotinoula »

:x :x :x
όσο ζούμε σε τούτον τον κόσμο, θα τον Ερωτευόμαστε με όλη μας την Αγνότητα, έτσι ώστε να πάμε στον Θεό γεμάτοι από Αγάπη και όχι γεμάτοι από φόβο... :x
O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ

Δημοσίευση από O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ »

:x @};-
Άβαταρ μέλους
Sofoula
Δημοσιεύσεις: 8248
Εγγραφή: 09 Φεβ 2010 12:08 pm
Τοποθεσία: Quinto sol

Δημοσίευση από Sofoula »

Τι να σας πω ρε παιδιά... Εμένα οι γονείς, καθώς και κάποιοι θεολόγοι στο γυμνάσιο μου, πίστευαν (και δεν αποκλείω το γεγονός να το πιστεύουν ακόμα) ότι ένας εξορκισμός θα μου έκανε καλό. :D :D :D

Γιατί βέβαια, να ακούς metal μουσική, να φοράς μαύρα, να ζωγραφίζεις vampires και να διαβάζεις για το πως μπορείς να στείλεις ενέργεια ανάβοντας κεράκια είναι πολύ σατανικά πράγματα... Και αν είσαι 13 και 14 είναι λόγος να φας και πολύ ξύλο :P

Όσο τα σκέφτομαι τόσο πιο πολύ νιώθω ότι κάποιοι άνθρωποι δεν την παλεύουν με αυτά που πιστεύουν στον θρησκευτικό τομέα...

Οι ταινίες με εξορκισμούς έχουν καλή φάση. Το κατά πόσο μπορεί όντως ένας άνθρωπος να καταληφθεί από κακοποιό πνεύμα... Δεν θα μπορούσα να το ξέρω.

Κάτι που να σχετίζεται με σκεπτομορφές μπορεί να μου βγάλει κάποιο νόημα. Δεν γνωρίζω και ούτε φέρω άποψη για τίποτε άλλο... Εικόνα
I have loved the stars too fondly to be fearful of the night...

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
VasilisM
Δημοσιεύσεις: 8049
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 2:55 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από VasilisM »

Και η μάνα μου πιστεύει πως χρειάζομαι εξορκισμό.. άθεο και κομμουνιστή με φωνάζει..! :)) :))
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

:-D :-D :-D κασέτα έχουν βάλει όλοι? :)) :))
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

:)) :)) :))
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
AMALIA
Δημοσιεύσεις: 21571
Εγγραφή: 13 Ιαν 2008 1:14 pm
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ

Δημοσίευση από AMALIA »

:)) :)) :)) :))

Ετσι φαινεται οταν ημουν παιδι στο σπιτι η μανα μου μας ετρεχε καθε τρεις και λιγο σε μοναστηρια και σε καποιες πρακτικες να μας κοψουν την μορα ελεγε να την ξορκισουν μας διαβαζανε και κοβαν οπως το θυμαμαι με ενα ξυραφι καπου στο κεφαλι ελαφρια.
Πιστευε οτι τα προβληματα στο σπιτι ηταν γιατι τα παιδια της ειχαν μορα και οχι οτι απλα αυτη δεν ταιριαζε με τον πατερα μου και εκανε λαθος επιλογες :?

:)) :)) :)) :)) :)) :))
Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31518
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από Fotinoula »

:? :?

όλοι την ίδια κασσέτα παίζουνε
όσο ζούμε σε τούτον τον κόσμο, θα τον Ερωτευόμαστε με όλη μας την Αγνότητα, έτσι ώστε να πάμε στον Θεό γεμάτοι από Αγάπη και όχι γεμάτοι από φόβο... :x
Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23105
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Δημοσίευση από Danielli »

Αααα για μένα έλεγαν ότι είμαι προβληματικο παιδι... με ψυχολογικά προβλήματα! :geek:

Και μαζευε η μάνα μου κι άλλες "φωστηρες" μαμάδες, και συζητούσαν το "κακο" που την βρηκε! :mrgreen:
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!
Άβαταρ μέλους
Sofoula
Δημοσιεύσεις: 8248
Εγγραφή: 09 Φεβ 2010 12:08 pm
Τοποθεσία: Quinto sol

Δημοσίευση από Sofoula »

Ντάξει, δεν την παλεύουν οι γονείς ώρες ώρες 8)
I have loved the stars too fondly to be fearful of the night...

Εικόνα

Επιστροφή στο “ΑΝΕΞΗΓΗΤΑ ΚΑΙ ΠΕΡΙΕΡΓΑ ΦΑΙΝΟΜΕΝΑ”