ΥΠΟΣΥΝΕΙΔΗΤΑ ΜΗΝΥΜΑΤΑ

Άβαταρ μέλους
AMALIA
Δημοσιεύσεις: 21571
Εγγραφή: 13 Ιαν 2008 1:14 pm
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ

Δημοσίευση από AMALIA »

:? :? :?
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33489
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

’στα να πάνε!!!! :? :? :? :?
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Ελενίτσα
Δημοσιεύσεις: 11510
Εγγραφή: 16 Μαρ 2010 8:35 pm

Δημοσίευση από Ελενίτσα »

Είχα ακούσει και σχετικά, αλλά και στις παιδικές ταινίες πια? :? :? :?
Ο ΄Ανθρωπος δεν έχει απλά την νοημοσύνη του λεξικού, αλλά την Σοφία του θεού…Και για να την εκφράσει, χρειάζεται πρωτίστως να αφοσιωθεί σ’ αυτό που Είναι… B.N.

Είμαι Άνθρωπος! @};-
Άβαταρ μέλους
Giotoula
Δημοσιεύσεις: 12289
Εγγραφή: 10 Φεβ 2010 2:40 am

Δημοσίευση από Giotoula »

Όχι πολύ καιρό πριν είχα πέσει σε μία διαδικτυακή συζήτηση για ένα "παιδικό" βιντεοκλιπ-τραγούδι που παιζόταν σε κανάλι ανάμεσα στα παιδικά. Πολλοί γονείς λοιπόν υποστήριζαν ότι περιέχει μηνύματα παιδικής πορνογραφίας. Με τάραξαν και με επηρέασαν και ομολογώ ότι δεν άφησα τα παιδιά μου να ξαναπαρακολουθήσουν το συγκεκριμένο κανάλι.
Από την άλλη σκεφτόμουν πως κατάφεραν να συνδυάσουν τις εν λόγω εικόνες και λέξεις με αυτά τα οποία το κατηγορούσαν. Δεν θεωρώ τον εαυτό μου αθώα αγνή κλπ αλλά από την άλλη δεν πάει συνέχεια προφανώς το μυαλό μου συνέχεια στο κακό...
Αναρρωτιέμαι μήπως μερικά από αυτά τα λιγότερο εμφανή ειδικά είναι και λίγο κάπως... Όπως το γεγονός ότι κατηγορεί η εκκλησία και το ρέικι σαν αίρεση ή ό,τι άλλο, ενώ η πραγματικότηα είναι διαφορετική.
Πόσο τελικά είναι μερικά κατασκευάσματα του μυαλού μας και πόσα όχι. Ή να το πω αλλιώς μας επηρεάζουν τόσο πολύ αν δεν τους δώσουμε την ανάλογη αξία;
Ελπίζω να σας έδωσα να καταλάβετε τι θέλω να πω...
Άβαταρ μέλους
Sofoula
Δημοσιεύσεις: 8248
Εγγραφή: 09 Φεβ 2010 12:08 pm
Τοποθεσία: Quinto sol

Δημοσίευση από Sofoula »

Κάποια πράγματα είναι υπερβολές και προκαταλήψεις.

Τα Στρουμφάκια προωθούν τον κομμουνισμό (που άλλωστε δεν θεωρώ και κακό xD).

Ο Χάρυ Πότερ προωθεί τον σκοταδισμό και τον σατανισμό.

Ο Μπομπ Σφουγγαράκης προωθεί την ερωτική σχέση μεταξύ ατόμων του ίδιου φύλου (που και πάλι δεν θεωρώ κακό).

Ο Ντόναλτ, ο Μίκυ και πολλοί άλλοι κλασσικοί ήρωες της Disney προωθούν μια διαλυμένη δομή οικογένειας.

Ο Ποπάι και η Όλιβ προωθούν την χαζομάρα, την βλακεία και την ανικανότητα.

Και όλα τα παραπάνω (μαζί με πλήθος άλλων παιδικών) προωθούν στερεότυπα.

Ντάξει, αν ψάχνει κανείς βρίσκει.

Αλλά θεωρώ ότι είναι υπερβολή να απαγορεύουμε στα παιδιά να δουν κάτι, απλά επειδή έτσι ακούσαμε.
Για τα περισσότερα άλλωστε από αυτά ευθύνεται η εκκλησία και τα βρίσκω πραγματικά τραβηγμένα.

Το καλύτερο θα ήταν να μπορούσαμε να αποκτήσουμε προσωπική άποψη σε ότι ακούμε ότι είναι ή δεν είναι κατάλληλο για τα παιδιά μας.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Sofoula την 08 Νοέμ 2010 9:32 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
I have loved the stars too fondly to be fearful of the night...

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Αμαλία
Δημοσιεύσεις: 7910
Εγγραφή: 03 Δεκ 2007 10:43 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Αμαλία »

Ωχ τα'χα διαβάσει αυτά παλιά...
Να ρωτήσω κάτι όμως; Για ποιο λόγο να προωθούν το σεξ; δεν καταλαβαίνω.. :? Πχ στα μικρά παιδιά, γιατί να έχουν στα κόμιξ τους υποσυνείδητα μηνύματα με το σεξ;

Πάντως πέρα απο την αρνητική όψη των πραγμάτων, παλιά είχα βρει ένα πρόγραμμα το οποίο σε βοηθάει με υποσυνείδητα μηνύματα που θέτεις εσύ ο ίδιος. Δεν το'χα δοκιμάσει ποτέ εντατικά, αλλά πχ μπορούσες ενώ κάνεις οποιαδήποτε δουλειά στον υπολογιστή σου, να έχεις ορίσει στο πρόγραμμα κάθε τόσο να εμφανίζει στην οθόνη σου ένα μήνυμα δικό σου τόσο γρήγορα έτσι ώστε να μην το αντιλαμβάνεσαι [όπως γινόταν και στον κινηματογράφο] Πχ "είμαι ελεύθερη απο εξαρτήσεις", για να κόψεις το κάπνισμα, ή άλλα πράγματα για να συγκεντρωθείς πιο εύκολα [για αυτό το ήθελα εγώ :D :D :D ] και τέτοια!
Εικόνα

Είναι βολικό να γίνεσαι καλός άνθρωπος από φόβο, από το να γίνεσαι συνειδητός στην Αγάπη και να τους έχεις όλους εναντίον σου...
Άβαταρ μέλους
Alexandros
Δημοσιεύσεις: 3116
Εγγραφή: 15 Μάιος 2010 11:04 pm

Δημοσίευση από Alexandros »

Πόσο τελικά επηρεάζουν αυτά τα πράγματα που αναφέρθηκαν πιο πάνω εμάς και το συνειδητό νου μας?
Όσο ψάχνεις πάντα κάτι θα βρίσκεις αλλά τελικά που και ποτέ πρέπει να μπαίνει όριο?

Έχω την εντύπωση όμως πως για να επηρεάσει σοβαρά έναν άνθρωπο ένα κακό υποσυνείδητο μήνυμα θα πρέπει να βρει το ανάλογο ψυχολογικό προφιλ για να του δοθεί τροφή και να αναπτυχθεί.
Αν και δεν είμαι και τόσο σίγουρος για αυτό που λέω.:D
Να ρωτήσω κάτι όμως; Για ποιο λόγο να προωθούν το σεξ; δεν καταλαβαίνω..
Αμαλία σκέψου ότι αν κόσμος είναι εξαρτημένος από το σεξ αγοράζει τα πάντα. Από όμορφα ρούχα, καλλυντικά, αυτοκίνητα, αρώματα και γενικός καταναλώνει για να είναι ο super άντρας ή η super γυναίκα και να πετυχαίνει το να είναι ποθητός /η.
-Της γης παιδί είμαι και του έναστρου ουρανού αλλά το γένος μου είναι βεβαίως (μόνον) ουράνιο...

-Η Αγάπη υπερβαίνει το φόβο και την μοναξιά, Οδηγώντας πέρα από τα ρηχά αισθήματα, στις ακτές της απέραντης Ύπαρξης…

http://youtu.be/kHJDhPVpI1s" onclick="window.open(this.href);return false;
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Αμαλάκι γιατί να το κάνεις επεμβατικά?

Αφού έχουμε τρόπο να δουλεύουμε με τις εξαρτήσεις, γιατί πρέπει να το κάνουμε ασυνείδητα και να μην το κάνουμε συνειδητά?

Οι εξαρτήσεις δεν κόβονται με απλές εντολές στο υποσυνείδητο...χρειάζεται να βρεις το "αντίδοτο", να το οραματιστείς και να το βάλεις στην καρδιά σου... :-D :-D :-D


Λέω τώρα... :x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

:x :x :x @};-
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
Αμαλία
Δημοσιεύσεις: 7910
Εγγραφή: 03 Δεκ 2007 10:43 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Αμαλία »

Vaso έγραψε:Αμαλάκι γιατί να το κάνεις επεμβατικά?

Αφού έχουμε τρόπο να δουλεύουμε με τις εξαρτήσεις, γιατί πρέπει να το κάνουμε ασυνείδητα και να μην το κάνουμε συνειδητά?

Οι εξαρτήσεις δεν κόβονται με απλές εντολές στο υποσυνείδητο...χρειάζεται να βρεις το "αντίδοτο", να το οραματιστείς και να το βάλεις στην καρδιά σου... :-D :-D :-D


Λέω τώρα... :x :x :x
Μα τότε δεν ήξερα ;) ’λλο τώρα..! :x :x
Εικόνα

Είναι βολικό να γίνεσαι καλός άνθρωπος από φόβο, από το να γίνεσαι συνειδητός στην Αγάπη και να τους έχεις όλους εναντίον σου...
Άβαταρ μέλους
Emmaki
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 13192
Εγγραφή: 26 Απρ 2007 11:03 am
Τοποθεσία: Pandora!!

Δημοσίευση από Emmaki »

Σας βαζω ενα πολυ ενδιαφερον βιντεο που μας εδειξε ο Μιχαλης για τα υποσυνειδητα μηνυματα...και ειναι πολυ καλο...

http://www.youtube.com/watch?v=ZyQjr1YL0zg
Ας είμαι και ο μόνος ΄Ανθρωπος που πιστεύει στην Δύναμη της Αγάπης, δεν παίρνω ποτέ τον Λόγο μου πίσω...Θα την υπηρετώ, ακόμα κι αν μείνω μόνη και αξιοκατάκριτη από αυτούς που όφειλαν να είναι οι αγαπημένοι μου... ΓΙΑΤΙ ΜΠΟΡΩ!!!

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Emmaki
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 13192
Εγγραφή: 26 Απρ 2007 11:03 am
Τοποθεσία: Pandora!!

Δημοσίευση από Emmaki »

Δειτε και αυτο...χωρις λογια!!!!

http://www.youtube.com/watch?v=Ng6hQfGz ... re=related
Ας είμαι και ο μόνος ΄Ανθρωπος που πιστεύει στην Δύναμη της Αγάπης, δεν παίρνω ποτέ τον Λόγο μου πίσω...Θα την υπηρετώ, ακόμα κι αν μείνω μόνη και αξιοκατάκριτη από αυτούς που όφειλαν να είναι οι αγαπημένοι μου... ΓΙΑΤΙ ΜΠΟΡΩ!!!

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

:-o :-( :-( :-(
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33489
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

Απίστευτο!!! :-o :-o :-o
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31518
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από Fotinoula »

:-( :? :? :?
όσο ζούμε σε τούτον τον κόσμο, θα τον Ερωτευόμαστε με όλη μας την Αγνότητα, έτσι ώστε να πάμε στον Θεό γεμάτοι από Αγάπη και όχι γεμάτοι από φόβο... :x

Επιστροφή στο “ΑΝΕΞΗΓΗΤΑ ΚΑΙ ΠΕΡΙΕΡΓΑ ΦΑΙΝΟΜΕΝΑ”