Νεφελείμ και Ελοχίμ

Λεών

Νεφελείμ και Ελοχίμ

Δημοσίευση από Λεών »

Ποιοι είναι οι Νεφελείμ ;
Και ποιοι οι Ελοχίμ;

Νεφελείμ:

Βρήκα και εγώ κάτι! Ποιοί ήταν οι Νεφιλίμ;

Τον τελευταίο καιρό πολλά ακούγονται για τα Νεφιλίμ αν και η ιστορία τους είναι αρχαία. Την φυλή των έκπτωτων. Για πολλά χρόνια οι σοφοί πρώτα και αργότερα οι Πατέρες της Εκκλησίας προσπαθούσαν να δώσουν μια εξήγηση για αυτούς.
Τι ήταν όμως;

Οι Νεφιλίμ ήταν μια προκατακλυσμιαία φυλή, που στη Βίβλο αναφέρονται ως γίγαντες. Ήταν, όπως λέγεται, τα παιδιά που γεννήθηκαν από τις «κόρες των ανθρώπων», και τους «Υιούς του Θεού». Είναι υψίστης σημασίας να σημειωθεί ότι αναφέρονται σχεδόν ταυτόχρονα με τη δήλωση του Θεού ότι θα κατάστρεφε τη γη με πλημμύρα και φαίνεται απ’ αυτή τη σχέση ότι η επίδρασή τους στο ανθρώπινο γένος ήταν μια απ’ τις βασικές αιτίες που προκάλεσαν την καταστροφή.
Διαβάζουμε στο βιβλίο της Γένεσις 6:1-7
Όταν οι άνθρωποι άρχισαν να αυξάνονται αριθμητικά πάνω στη γη και γεννούσαν κόρες,
Οι γιοι του Θεού είδαν ότι οι κόρες των ανθρώπων ήταν όμορφες και παντρεύτηκαν όσες απ’ αυτές διάλεξαν.
Τότε ο ΚΥΡΙΟΣ είπε, «Το Πνεύμα Μου δε θα μείνει με τον άνθρωπο για πάντα, καθώς αυτός είναι θνητός. Οι μέρες του θα είναι εκατόν είκοσι χρόνια.»
Οι Νεφιλίμ ήταν στη γη εκείνες τις μέρες - καθώς και μετά - όταν οι γιοι του Θεού πήγαν στις κόρες των ανθρώπων και έκαναν μαζί τους παιδιά. Ήταν οι ήρωες απ’ τα αρχαία χρόνια, άντρες ξακουστοί.
Ο ΚΥΡΙΟΣ είδε πόσο μεγάλη είχε γίνει η κακία του ανθρώπου στη γη, και ότι κάθε διάθεση των σκέψεων της καρδιάς του ήταν πάντα μόνο πονηρή.
Οι Νεφιλίμ ήταν μια φυλή γιγάντων που προέκυψε απ’ τη σεξουαλική ένωση των υιών του Θεού (ενδεχομένως έκπτωτων αγγέλων) με τις κόρες των ανθρώπων. Μεταφρασμένο απ’ τα Εβραϊκά κείμενα, το «Nephilim» σημαίνει «έκπτωτοι». Ήταν ξακουστοί για τη δύναμή τους, την ανδρεία τους, καθώς και μια μεγάλη ικανότητα για αμαρτίες. Όπως φαίνεται σε διάφορα βιβλία

Η προέλευση των Νεφιλίμ ξεκινά με μια ιστορία των έκπτωτων αγγέλων. Ο Shemhazai (Σεμχαζάι), ένας υψηλόβαθμος άγγελος, ηγήθηκε μιας σχισματικής ομάδας αγγέλων που κατέβηκε στη γη για να καθοδηγήσει τους ανθρώπους στο δίκαιο δρόμο. Η καθοδήγηση αυτή συνεχίστηκε για μερικούς αιώνες, αλλά σύντομα οι άγγελοι άρχισαν να αποζητούν τις γήινες γυναίκες. Μέσα στη λαχτάρα τους, οι έκπτωτοι άγγελοι οδήγησαν τις γυναίκες στη μαγεία και τα ξόρκια, ζευγάρωσαν μαζί τους και δημιούργησαν υβριδικούς απογόνους. Η δύναμή τους ήταν αξιοθαύμαστη και οι ορέξεις τους τεράστιες. Αφού καταβρόχθισαν όλα τα αποθέματα του ανθρώπινου γένους, άρχισαν να καταναλώνουν και τους ίδιους τους ανθρώπους. Οι Νεφιλίμ επιτίθονταν στους ανθρώπους και τους καταπίεζαν και ήταν η αιτία που προκάλεσε μαζική καταστροφή στη γη.

Κείμενα ουσιαστικής σημασίας για την ιστορία των Νεφιλίμ, η Βίβλος και οι Πάπυροι της Νεκράς Θάλασσας,το απόκρυφό βιβλίο του Ενώχ, αναφέρουν διάφορα ονόματα γι’ αυτούς. Σε διάφορα κομμάτια παραθέτονται τα διαφορετικά είδη αυτών των γιγάντων. Αναφέρονται με πολλούς τρόπους, ως Enim, ή «Τρόμοι» (Γέν.14:5, Δευτ.2:1Ο), Rephaim, ή «Αυτοί που Προκαλούν Εξασθένιση» ή «Οι Νεκροί» (2 Σαμ.23:13, 1 Χρον.1Ι:15), Gibborim, ή «Γιγάντιοι Ήρωες» (Ιώβ 16:4), Zamzummim, ή «Επιτυχόντες» (Δευτ.2: 10), Anakim, ή «Μακρυλαίμηδες» (Δευτ.2:1Ο, Ιώβ 11:22, 14:15) και Awwim ή «Καταστροφείς» και «Φίδια».

Στα κείμενα αυτά αναφέρονται επίσης και άλλοι γίγαντες, όπως ο Γολιάθ (2 Σαμ.21: 19), ένας γίγαντας με δώδεκα δάχτυλα στα χέρια και δώδεκα στα πόδια, που αναφέρεται ως ένας απ’ τους Rephaim (2 Σαμ.21 :20), κι ένας ψηλός Αιγύπτιος (1 Χρον.11 :23). Το κείμενο των Αριθμών 13:26-33 περιγράφει τους Νεφιλιίμ της Χαναάν που είδε ο Ιησούς του Ναυί και αργότερα άλλοι Εβραίοι κατάσκοποι. Επιπλέον, σύμφωνα με τις Ιουδαϊκές λαϊκές παραδόσεις, κάποιος απ’ τους Νεφιλίμ, ο Arba, έχτισε μια πόλη, τη Kiriath Arba, που ονομάστηκε έτσι απ’ τον ιδρυτή της και σήμερα είναι γνωστή ως Χεβρώνα.

Η κακοήθεια των Νεφιλείμ έφερε μαζί της κι ένα βαρύ φόρο αίματος. Το Γένεσις 6:5 αναφέρεται στη διαφθορά που είχαν επιφέρει οι Νεφιλίμ ανάμεσα στους ανθρώπους και στους εαυτούς τους: «ο Κύριος είδε πόσο μεγάλη είχε γίνει η κακοήθεια του ανθρώπου στη γη … » Η σατανική τους ανταρσία είχε ξεσηκώσει τη λύπη του Θεού. Έτσι ο Θεός έστειλε τον αρχάγγελο Γαβριήλ να ανάψει έναν εμφύλιο πόλεμο ανάμεσα στους Νεφιλίμ.

Επέλεξε, επίσης, τον Ενώχ, έναν δίκαιο άνθρωπο, για να ενημερώσει τους έκπτωτους αγγέλους για την απόφαση που είχε πάρει γι’ αυτούς και τα παιδιά τους. Ο Θεός δεν άφηνε καθόλου ήσυχους τους έκπτωτους αγγέλους, καθώς δεν μπορούσαν να σηκώσουν τα μάτια τους στον ουρανό και αργότερα επρόκειτο να αλυσοδεθούν. Το τέλος των Νεφελείμ ήρθε με τον πόλεμο που πυροδότησε ο Γαβριήλ, στον οποίο οι γίγαντες τελικά αφάνισαν ο ένας τον άλλο.

Σε διάφορα βιβλία σχετικά με αυτό το θέμα, λέγετε πως η έδρα των Νεφιλίμ βρίσκεται στην έρημο Τακλα Μακαν, στην επαρχία Ξιν Γιανγκ, στην Βόρεια Κίνα. Το όνομα Τακλα Μακαν στην τοπική γλώσσα σημαίνει ‘μπαίνεις μέσα αλλά δεν βγαίνεις έξω’. Εκεί λοιπόν υπάρχει μια πανάρχαια και τεραστίων διαστάσεων πυραμίδα που στην κορυφή της κάποτε υπήρχε ο ναός του Βααλ. Κάτω λοιπόν από την αρχαία αυτή πυραμίδα η οποία ονομάζεται Λευκή Πυραμίδα, υπάρχει μια υπόγεια πολιτεία που ονομάζεται Μαχ-Τανε που στην γλώσσα των Ναχρμπεν σημαίνει Λευκή Πολιτεία. Το Λευκό Αδελφάτο για το οποίο και οι γέροντες του Αγίου Ορούς γνωρίζουν. Είναι ουσιαστικά ένα 12μελες συμβούλιο το οποίο αποτελείται από Νεφελιμ και άλλους αρχέγονες δαίμονες οι οποίο είναι ο Αζαζελ, ο Αζαζελον, ο Αζαραντελ και ο Αζαελ. Στους τέσσερις αυτούς δαίμονες-αγγέλους, θα δοθεί εξουσία να κάνουν μεγάλες καταστροφές πάνω στην γη στα έσχατα χρονιά.

(Νομίζω πως αυτές οι εποχές είναι οι τωρινές)

Ελοχίμ:

Θα προσθέσω ένα βιντεο που εξηγή πολλά απ τον μύθο.

http://www.greektube.org/content/view/20942/2/


Νομίζω πως είναι θέμα για συζήτηση ,γνωρίζουμε πως πισω απο έναν μύθο υπάρχει πάντα μια αλήθεια...
Αλλιώς θα ήταν παρά-μύθος δηλαδή παραμύθι.

αναμένω τα σχόλιά σας. @};-
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

υπάρχει κι άλλη μία ενότητα με το ίδιο θέμα, στο μουσείο του φόρουμ

Νεφελείμ - Ελοχίμ

viewtopic.php?p=32953&highlight=%CD%E5% ... F%EC#32953

αν σε ενδιαφέρει, ρίξε μια ματιά! :x :x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Λεών

Δημοσίευση από Λεών »

Έριξα αλλά δεν είδα να γίνεται διάλογος.

Και είναι κρίμα....απ την άλλη ήσουν η πρώτη που το απέρριψες..

Για πες μου λοιπόν πως γίνεται να απορρίπτεις κάτι που δεν το γνωρίζεις σίγουρα; Θέλω να πω,έχεις μια γνώμη ωραία σεβαστή και όμορφα τοποθετημένη αλλά δεν μπορείς να πείς πως αυτό το θέμα θα μπορούσε να θετή σε αμφισβήτηση; Δηλαδή το ίσως;

Δεν μπορούμε να γνωρίζουμε τι πραγματικά έγινε τότε και τι όχι.


Βέβαια εκμεταλλεύτηκαν πολλά οι Οβραίοι και οι διάφοροι φτιάχνοντας φανατικούς και δόγματα.

Είχα πεί κάποτε σε ένα φόρουμ πως είμαι Χ.Ο αλλά για μένα ο Χριστός είναι Μορφή Δάσκαλος μεγάλος γιατί δίδασκε δεν άνηκε σε κάποια θρησκεία. Και πέσανε να με φάνε ποιοι; Οι χριστιανοί λέγοντάς μου ότι ανήκω σε κάποια αίρεση και ότι θέλω να παραπλανήσω πολλούς...

Αν είναι δυνατόν.

Οποτε στο θέμα με τα νεφελείμ δεν μπορώ να εξηγήσω πως γίνονται αυτές οι τερατογεννήσεις που μοιάζουν τόσο σε μορφές απο αρχαίους πολιτισμούς. Που πιστεύω πως απο φόβο και μόνο τους θεοποιούσαν επειδή είχαν κάποιες εξτρά δυνάμεις.

Αυτή είναι η άποψη μου ...
>:d<
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Και είναι κρίμα....απ την άλλη ήσουν η πρώτη που το απέρριψες..


κοίτα Λέων για να εξηγηθώ...

δεν απορρίπτω τίποτα ποτέ που βοηθά τον άλλον...
Αν εσένα σε βοηθά αυτή η οπτική, εμένα μου περισσεύει...

Με ενδιαφέρει οτιδήποτε κάνει τον άνθρωπο, ανθρώπινο και είμαι όλο αυτιά να ακούσω την ομορφιά του κάθε δρόμου και της εμπειρίας των ανθρώπων προς τον θεό...

Δεν με ενδιαφέρει καθόλου η διανοητική άποψη των θεμάτων. Δηλαδή να εξετάσω και να συζητήσω τις χιλιάδες απόψεις που υπάρχουν για αγγέλους, τάγματα, δαίμονες κλπ κλπ. και να ερευνήσω θέματα που ποτέ δεν θα μου ανοίξουν τον δρόμο, αλλά θα προσθέσουν αμφισβήτηση χωρίς νόημα για την Ψυχή μου!

Για μένα η πίστη είναι κάτι έμφυτο στον άνθρωπο που αναζητά τις αποδείξεις εντός του και αυτόν τον δρόμο ακολούθησα...
Τι να συζητήσω για τους Νεφελίμ?
Δεν τους συνάντησα ποτέ μέσα μου, και επίσης αυτό δεν στάθηκε εμπόδιο μεταξύ εμένα και του θεού μου!

Γενικά αποφεύγω τις διανοητικές συζητήσεις τύπου εσωτέρικα, όπου εκεί ο καθένας παραθέτει μακροσκελή κείμενα, απλά για να αντιπαρατεθεί σε έναν άλλον που έχει παραθέσει επίσης μακροσκελή κείμενα, αλλά τίποτα και από τα δύο κείμενα δεν αποτελεί βιωμένη εμπειρία, παρά μόνο γνώση που κάποιοι άλλοι είπαν...

Δεν με ενδιαφέρει να ερευνήσω τις απορίες άλλων, οι δικές μου, αυτές που χρειάζονταν στον δρόμο μου και στην ανάπτυξή μου, απαντήθηκαν...

Και επίσης να σου πω, ότι είμαστε ένα διαφορετικό φόρουμ...Εκεί που μιλάμε σοβαρά, εκεί γελάμε κιόλας, κι αυτό σίγουρα μπορεί να γίνει αιτία παρεξηγήσεων...Αρκεί να μας γνωρίσεις καλύτερα, αν θέλεις, για να δεις ότι δεν υποτιμούμε κανέναν που μοιράζεται μαζί μας την εμπειρία του, τις ανησυχίες του, τα συναισθήματά του...

Συγνώμη αν δεν κατάλαβα ότι με το παραπάνω κείμενο μοιράστηκες μαζί μας συναισθήματα... :oops:

Συνήθως δεν παίρνω μέρος σε έναν διάλογο (εσωτερικού περιεχομένου) που αυτό που θα πω είναι μόνο ότι φαντάζομαι...Αυτό που συνήθως κάνω όταν απαντώ σε ένα θέμα και συμμετέχω σε κάποιον διάλογο, είναι να συμμετέχω με αυτό που γνωρίζω μόνο και όχι με αυτό που άκουσα ή μου είπαν...

Ο Δρόμος για μένα και η πνευματική Ζωή είναι Α-λήθεια και μόνο και όχι υποθέσεις πια...

@};- @};-
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Λεών

Δημοσίευση από Λεών »

Δεν είναι ότι με βολεύει αλλά δεν μπορώ να πώ όχι δεν υπάρχει,δεν ξέρω αν μπορείς να καταλάβεις πως το εννοώ απ την άλλη θα ήταν εγωιστικό αν έλεγα πως μόνο εμείς υπάρχουμε και κανείς άλλος.

Είναι ωραίο να συζητάμε για όλα,όχι να τα υιοθετούμε προς θεού δεν είπα πως αυτα είναι αλήθεια και πρέπει να τα πιστέψεις...
Αλλά ΑΝ υπαρχουν;
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

αν υπάρχουν Λέων και αν είναι ωφέλιμο για σένα, θα συναντηθείς μαζί τους, να είσαι σίγουρος!

δεν απορρίπτω τίποτα από μια "στείρα" αδιαφορία, όμως υπάρχουν πράγματα που χρειάζομαι και τα ερευνώ, και άλλα που δεν χρειάζομαι και τα αφήνω...
Για μένα έχει μεγάλη σημασία η διδασκαλία της ’γάπης και ο μυστικιστικός δρόμος προς αυτήν...τουλάχιστον εκεί νιώθω ότι εξελίσσομαι σε Ανθρώπινη ΄Υπαρξη!

:x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

@};- @};- @};-
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Λεών

Δημοσίευση από Λεών »

Την αγάπη την μαθαίνεις άν δάσκαλός σου είναι ο Χριστός,
ότι λέει Είναι η Αγάπη προς τους ανθρώπους. Και το μεγαλείο της ψυχής που πρέπει να χεις για να μπορείς να συγχωρείς πραγματικά.
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

@};- @};- @};-
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

:x @};- @};- @};-
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
VasilisM
Δημοσιεύσεις: 8049
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 2:55 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από VasilisM »

Ναι ότι λέει ο Χριστός συμφωνώ πως είναι Αγάπη. Πάντως αυτά που μας έμαθαν πως υποτίθεται είπε ο Χριστός έχουν περάσει μέσα από τα φίλτρα των εκάστοτε αφεντάδων, και ηγετών για να σμιλέψουν την ανθρωπότητα όπως αυτοί αποφάσισαν.. οπότε ας αφήσουμε το Πνεύμα μας στο οποία υπάρχει ο Χριστός να μας πει τι σημαίνει Αγάπη! :x
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

VasilisM έγραψε: οπότε ας αφήσουμε το Πνεύμα μας στο οποία υπάρχει ο Χριστός να μας πει τι σημαίνει Αγάπη! :x
:x @};- @};- @};-
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
Alexandros
Δημοσιεύσεις: 3116
Εγγραφή: 15 Μάιος 2010 11:04 pm

Δημοσίευση από Alexandros »

:thumbsup: >:d<
-Της γης παιδί είμαι και του έναστρου ουρανού αλλά το γένος μου είναι βεβαίως (μόνον) ουράνιο...

-Η Αγάπη υπερβαίνει το φόβο και την μοναξιά, Οδηγώντας πέρα από τα ρηχά αισθήματα, στις ακτές της απέραντης Ύπαρξης…

http://youtu.be/kHJDhPVpI1s" onclick="window.open(this.href);return false;
Λεών

Δημοσίευση από Λεών »

Μετά απο ψάξιμο...και διάφορα που εκανα εγω και με αλλα παιδιά που ψαχνόμαστε γενικά περί αυτά τα θέματα..

Οι λεξάριθμοι και το βάρος απο τις λέξεις μας δείχνουν πως
συν τις πολλες αλήθειες που μας έκρυψαν εχουν κρύψει και το αληθινό
ημερολόγιο που αυτό σημαίνει ότι τωρα μπαίνουμε στο 2000 και οχι
2011 δηλαδή τωρα αρχίζουν οι προφητείες.


Οσο αφορά το 2012 η μονη καταστροφή που θεωρώ και χειρότερη

θα ναι το ρεύμα.

Και όχι για ώρες,αλλά για μέρες δηλαδή σκεφτείτε το σκοτάδι,το φαί
την θέρμανση, και και και...

Δεν θα ναι ότι χειρότερο;

Ούτε φανάρια στους δρόμους ούτε σουπερ μαρκετα ουτε τίποτα.

Εγω αυτό που πρέπει να κανω είναι να σας δώσω να καταλάβαιτε
τι πρόκειται να συμβεί οσοι το θεωρούν γελοίο μπορούν να γελάσουν όσοι όχι ,και έχουν απορίες μπορούν να ρωτήσουν.

:)


Απ την άλλη δεν ξερω αν είδατε τις χθεσινές δημοσίευσης περί
Μόνα Λίζα και νέος κώδικας του Ντα βίντσι μιλάει για τα μάτια της πως εχουν κωδικούς με γράμματα και αριθμούς ..


Βέβαια με γυμνό μάτι δεν βλέπετε αλλά με μεγεθυντικό φακό,
Να σας πω μόνο ένα στοιχείο που το χουμε μελετήσει και είναι
ακριβείς τελείως το βάρος της Λέξης Μόνα Λίζα σημαίνει Ηλί ,
Ηλί είναι το όνομα του Θεού.

Αυτό που ετοιμάζουν για την ανθρωπότητα θα ναι πολύ βαρύ και θέλει δύναμη και κουράγιο.

Περιμένω τις απαντήσεις σας!
O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ

Δημοσίευση από O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ »

Και οι πλανητες που λενε οτι θα ευθυγραμιστουν και οτι θα προκαλεσουν ενα σωρο απο γεγονοτα(οχι καταστροφες)
Δηλαδη οι προφητειες εχουν να κανουν πιστευεις με των ανθρωπων τις πραξεις?

Και τελος...τι προτεινεις? :D :-D :x

Επιστροφή στο “ΑΝΕΞΗΓΗΤΑ ΚΑΙ ΠΕΡΙΕΡΓΑ ΦΑΙΝΟΜΕΝΑ”