ΤΑΔΕ ΕΦΗ ΖΑΡΑΤΟΥΣΤΡΑ

Christina

ΤΑΔΕ ΕΦΗ ΖΑΡΑΤΟΥΣΤΡΑ

Δημοσίευση από Christina »

old time classic....

Ένα μαγικό ταξίδι των λέξεων και των σκέψεων!
Πόσες φορές δεν το έχουμε διαβάσει και πόσες φορές δεν πήραμε και διαφορετικες επιγνώσεις!

Σας αφιερώνω το παρακάτω απόσπασμα με μεγάλη συγκίνηση καθώς και ένα απόσπασμα από την Παλιά και Νέα Avesta του Zarathustra:

"Κοιτάτε ψηλά σαν να λαχταράτε την ανύψωση.
Κι εγώ βλέπω χαμηλά, γιατί είμαι ανυψωμένος.

Ποιός από εσάς μπορεί να γελά και να είναι ανυψωμένος ταυτόχρονα?
Όποιος σκαρφαλώνει στα πιο ψηλά Βουνά αυτός γελά για όλες τις τραγωδίες"



[b]Αβεστα old & new - απόσπασμα[/b]

..."έτσι φέρνονται οι ευγενικές ψυχές¨δεν θέλουν να έχουν τίποτα ΧΑΡΙΣΜΑ πολύ λιγότερο την ζωή.
Όποιος ανήκει στον όχλο, αυτός θέλει να ζει χάρισμα...μα όλοι οι άλλοι, που η ζωή μας προσφέρθηκε, σκεφτόμαστε πάντα ΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ έχουμε να προσφέρουμε κι αυτό είναι η εσωτερική αναζήτηση.

Όταν είχα πάει στους ανθρώπους τους είχα βρει να επαναπαύονται πάνω σε μία παλιά έπαρση: όλοι πιστεύανε ότι ήξεραν από πολύν καιρό τι ήταν καλό και τι κακό για τον άνθρωπο.

Σαν υπνηλία.....

Τους έδιωξα την υπνηλία αυτή και τους δίδαξα πως: τι είναι καλό και κακό, αυτό δεν το ξέρει ακόμη κανένας! Μόνο ο δημιουργός.
Ο δημιουργός είναι αυτός που δημιουργεί τον σκοπό μέσα στον άνθρωπο , αυτός που δίνει στην γη το νόημα της και το μέλλον της. Αυτός που δημιουργεί το καλό και το κακό ταυτόχρονα και πηγάζει από κάθε κύτταρο μας......"

ΟΛΟΙ ΟΙ ΘΕΟΙ ΠΕΘΑΝΑΝ! ΤΩΡΑ ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΖΗΣΕΙ Ο ΥΠΕΡΑΝΘΡΩΠΟΣ!
Αυτό ας είναι μια μέρα η τελευταία μας θέληση.

Έτσι μίλησε ο Ζαρατούστρα!
Christina

Δημοσίευση από Christina »

και φυσικά για να εξηγούμαι αυτό το βιβλίο δεν είναι η τοποθέτηση για τον Ζωροαστρισμό!!!

Κάτι το οποίο έπεται όπως είχαμε συζητήσει και παλιότερα τώρα ειδικά που έπεσε στα χέρια μου ΕΝΤΕΛΩΣ ΤΥΧΑΙΑ σαν να με αναζητούσε η μελέτη του Paul De Breuil "Le Zoroastrisme".


μια αποκάλυψη!
Ninn
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: 11 Νοέμ 2010 11:10 am

Δημοσίευση από Ninn »

το εχω αφησει στη μεση..στο σημειο που αποκαλει τις γυναικες ''ολοκληρες χυδαιες''

:-?
Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23105
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Δημοσίευση από Danielli »

Ninn έγραψε:το εχω αφησει στη μεση..στο σημειο που αποκαλει τις γυναικες ''ολοκληρες χυδαιες' :-?
Γιατι ολόκληρες? :D
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!
Άβαταρ μέλους
Ελενίτσα
Δημοσιεύσεις: 11510
Εγγραφή: 16 Μαρ 2010 8:35 pm

Δημοσίευση από Ελενίτσα »

Γεια σου ρε Ντάννυ!!
Danny έγραψε:Γιατι ολόκληρες? :D
Δηλαδή, το "χυδαίες" δεν σε πείραξε καθόλου? Μόνο το "ολόκληρες" σε χάλασε??? :)) :)) :)) :)) :)) :))
Ο ΄Ανθρωπος δεν έχει απλά την νοημοσύνη του λεξικού, αλλά την Σοφία του θεού…Και για να την εκφράσει, χρειάζεται πρωτίστως να αφοσιωθεί σ’ αυτό που Είναι… B.N.

Είμαι Άνθρωπος! @};-
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

:)) :)) :)) :)) :)) :)) :))
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Ninn
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: 11 Νοέμ 2010 11:10 am

Δημοσίευση από Ninn »

χαμμ...το ''ολοκληρες'' ειναι η υβρις!! ''εν μερει''.. αποκαλει και τους ανδρες :P :P


παρεξηγηθηκα, η γυναικα! :P
Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23105
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Δημοσίευση από Danielli »

Ninn έγραψε:χαμμ...το ''ολοκληρες'' ειναι η υβρις!! ''εν μερει''.. αποκαλει και τους ανδρες :P :P
Χαμμ ...καλά έκανα και γω και παρεξηγηθηκα! :))
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

:)) :)) :)) :)) :)) :))
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!

Επιστροφή στο “ΒΙΒΛΙΑ”