‘ΟΔΗΓΟΣ ΤΩΝ 9 ΕΠΙΓΝΩΣΕΩΝ’ - Τζέημς Ρέντφιλντ

Άβαταρ μέλους
Maraki
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 12152
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:03 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

‘ΟΔΗΓΟΣ ΤΩΝ 9 ΕΠΙΓΝΩΣΕΩΝ’ - Τζέημς Ρέντφιλντ

Δημοσίευση από Maraki »

Ξεκινώντας και εγώ δειλά – δειλά και με αρκετή αμφισβήτηση για το τι είναι το ρέικι και άραγε τι ακριβώς «κάνει» αυτή η ενέργεια… :?: αλλά παράλληλα με απόλυτη και τυφλή εμπιστοσύνη στη δασκάλα μου (έχω ήδη πάρει και τον 2ο βαθμό) για όλα όσα πιστεύει… και την οποία ευχαριστώ μέσα από την ψυχή μου, έχω ξεκινήσει τον δύσκολο δρόμο της πνευματικής μου αφύπνισης, προσωπικής αναζήτησης κ.α.πολλά, πολλά….

Ως εντελώς αρχάρια που είμαι λοιπόν (προσωπική μου άποψη είναι πώς όσους βαθμούς και αν πάρει κάποιος… έχουν ελάχιστη σημασία εάν δεν «δουλέψει» πάρα πολύ με τον εαυτό του), ξεκίνησα και τη μελέτη βιβλίων ξεκινώντας από ένα βιβλίο το οποίο όλως «τυχαίως» (τίποτα βεβαίως δεν έρχεται τυχαία στη ζωή μας και πάντα πρέπει να αποκρυπτογραφούμε τις λεγόμενες συμπτώσεις ή τα λεγόμενα συγχρονιστικά γεγονότα της ζωής μας - θέμα πάρα πολύ ενδιαφέρον - ) είχα διαβάσει πριν αρκετά χρόνια. Αναφέρομαι στην «Ουράνια Προφητεία» του Τζέημς Ρέντφιλντ και στη συνέχεια στην «Δέκατη Επίγνωση» του ίδιου συγγραφέα.

Εκτός λοιπόν από αυτά τα 2 βιβλία τα οποία προτείνονται και από το website και τα οποία έχω πλέον διαβάσει… αγόρασα, και αυτές τις μέρες ξεκινάω τη μελέτη του: ‘Οδηγός των 9 επιγνώσεων’ και πάλι από τον Τζέημς Ρέντφιλντ. Πρόκειται ουσιαστικά για εμβάθυνση των επιγνώσεων που αναφέρονται στην «Ουράνια Προφητεία» σε συνδυασμό με πολύ ενδιαφέρουσες ασκήσεις! Τις ασκήσεις λοιπόν αυτές, μέσω των οποίων μπορούμε να συνειδητοποιήσουμε και να ανακαλύψουμε πολλά κρυμμένα μυστικά του ευατού μας… βρήκα άκρως εντυπωσιακές… και πιστεύω ότι θα μπορούσαν να βοηθήσουν αρκετούς από εμάς που τώρα ξεκινάμε το ταξίδι μας……..!
:idea:
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

προσωπική μου άποψη είναι πώς όσους βαθμούς και αν πάρει κάποιος… έχουν ελάχιστη σημασία εάν δεν «δουλέψει» πάρα πολύ με τον εαυτό του

Μαρία μου αυτή είναι η σημαντικότερη επίγνωση!

Και η "δουλειά" με τον εαυτό μας αρχίζει με το που αποφασίσουμε να δούμε με ολοκάθαρη ματιά, αυτά που μέχρι τώρα νομίζαμε ότι ήταν αυτονόητα.

Η αλήθεια κρύβεται πίσω από το βόλεμα και την μηχανική ζωή που κυλάει ανούσια και "ευτυχισμένα".
Και αρκεί ένα μικρό "κύμα" πόυ θα ταράξει αυτήν την γαλήνη, για να μας κάνει να ενδιαφερθούμε για την βαθύτερη ουσια του ανθρώπου, της ζωής μας, του εαυτού μας!

Τίποτα δεν είναι δυσκολότερο, από το ξεβόλεμα.
Τίποτα δεν είναι ευκολότερο από την ζωή...

Προτείνεις ένα καταπληκτικό βιβλίο! Και τα δύο που αναφέρεις είναι αρκετά για να σε βάλουν στην σκέψη "μήπως υπάρχει κάτι άλλο που αυτήν την στιγμή δεν το κατανοώ?"

Μέσα από τα βιβλία παίρνεις μηνύματα για να αναζητήσεις...
Μέχρι να ανακαλύψεις ότι αυτά που γράφουν οι συγγραφείς τους περιέχουν και την δικη σου εσωτερική γνώση.

Μετά θα τα διαβάζεις, όχι για να βρίσκεις, αλλά για να επιβεβαιώνεις.¨


Με αγάπη
Βάσω
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Ναι είναι υπεροχο!
αλλά θάθελα να προσθέσω.........άλλο γνωση κι αλλο εμπειρία.
Μεσα απο το βιωμα ανακαλύπτουμε την δημιουργία,εμπιστευόμαστε,παραδινόμαστε.
Και θα αναφέρω αυτο που απο χθες 'ΝΟΙΩΘΩ'
ΜΕ ΤΗΝ ΠΑΡΑΔΟΣΗ ΚΕΡΔΙΖΕΤΑΙ Η ΝΙΚΗ.

Οσο κι αν ατο διαβασεις μονο αν το ζησεις το κατανοείς.Κι εγω παραδόθηκα σε οτι πολεμουσα γι'αυτο το νοιώθω.
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Το να θέλεις να βιώσεις, σημαίνει ότι έχεις αποδεχθεί την παράδοση...

Χωρίς να παραδοθείς, δεν μπορείς να βιώσεις, γιατί φοβάσαι!

Παραδίδομαι σημαίνει ότι δεν έχω όρια και φραγμούς και αισθάνομαι ασφάλεια, γιατί τίποτα κακό δεν πρόκειται να μου συμβεί.

Παραδίδομαι σημαίνει ελευθερώνομαι

Παραδίδομαι σημαίνει αγαπώ

Παραδίδομαι σημαίνει ενώνομαι
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Maraki
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 12152
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:03 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Maraki »

Vaso έγραψε: Παραδίδομαι σημαίνει ελευθερώνομαι

Παραδίδομαι σημαίνει αγαπώ

Παραδίδομαι σημαίνει ενώνομαι
χμ....σίγουρα άλλο η γνώση και άλλο η εμπειρία....δύσκολο πράγμα και η παράδοση που αναφέρεις Βάσω, κρύβει πολλούς κινδύνους κάποιες φορές φοβάμαι. Τελικώς όμως από αυτούς τους φόβους δεν πρέπει πρώτα να ξεφύγουμε....?? Σίγουρα ΝΑΙ!! :roll:
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

κρύβει πολλούς κινδύνους κάποιες φορές φοβάμαι. Τελικώς όμως από αυτούς τους φόβους δεν πρέπει πρώτα να ξεφύγουμε....?? Σίγουρα ΝΑΙ!!
Μαρία μου η παράδοση δεν κρύβει.Οτι κρύβει,και μαλιστα κινδυνους και φοβους δεν ειναι παράδοση.Μονο γνωρίζοντας τους φόους μας μπορουμε ν απαραδοθούμε .Δεν ειναι ευκολο παιδια θελει τοσο μα τοσο κοπο και πονο ωσπου να "δείς"όχι γιατι ετσι πρεπει,οχι γαιτι ετσι γινεται απλά γιατι ετσι μαθαμε.
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

κρύβει πολλούς κινδύνους κάποιες φορές φοβάμαι
Το γνωρίζω, Μαρία μου, ο φόβος είναι ανασταλτικός παράγοντας για να παραδοθείς...
Φυσικά και δεν παραδίνεσαι...χωρίς πρώτα να γνωρίζεις τι φοβάσαι!

Συνήθως οι άνθρωποι φοβούνται "την διάλυση του εγώ"
και αυτό τους κρατά μακρυά από την "βιωματική εμπειρία"

΄Ολα τα άλλα που βάζουμε σαν παραμέτρους για τον φόβο, είναι απλά δικαιολογίες.

Στην ουσία, γι' αυτό φοβόμαστε και τον θάνατο!
Μας ζορίζει το "να μην υπάρχουμε"...

Είναι σαν το ΜΑΤΡΙΧ!! Παίρνεις την κάψουλα της γνώσης ή όχι?

Με ότι προϋποθέτει αυτό!

Η διάλυση του εγώ σε κάνει να ζεις ουσιαστικά, γιατί το εγώ έχει γίνει ΕΓΩ! Και σ' αυτό το ΕΓΩ περιέχεται ο Εαυτός και ο εαυτός!

Που χώρος μετά για φόβο?
Και έτσι παραδίδεσαι...Γιατί γνωρίζεις ότι τίποτα δεν υπάρχει που δεν είσαι. Τίποτα δεν υπάρχει έξω από εσένα. Τίποτα δεν υπάρχει που δεν το γνωρίζεις. Και εκεί καταλύονται τα όρια...
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Maraki
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 12152
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:03 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Maraki »

Aγαπημένες μου, galazia_sfaira & Vaso, συμφωνώ οκ....μόνο που ΠΟΛΥ ΔΟΥΛΕΙΑ χρειάζεται και πολύ συζήτηση με τον ευατό μας...!

Είμαι σίγουρη όμως ότι στο τέλος θα βγώ ΚΕΡΔΙΣΜΕΝΗ!
Ichor
Δημοσιεύσεις: 818
Εγγραφή: 10 Μάιος 2007 2:58 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Ichor »

maria έγραψε:Aγαπημένες μου, galazia_sfaira & Vaso, συμφωνώ οκ....μόνο που ΠΟΛΥ ΔΟΥΛΕΙΑ χρειάζεται και πολύ συζήτηση με τον ευατό μας...!

Είμαι σίγουρη όμως ότι στο τέλος θα βγώ ΚΕΡΔΙΣΜΕΝΗ!
Και μόνο που ξεκίνησες.........έχεις κερδίσει......! :) :)

Όσο για τα υπόλοιπα .......πίστεψέ με......... Το Σύμπαν είναι μέσα σου.... δεν είναι ιστορία ούτε μαθηματικά........! :wink: :wink:

Είναι όλα τόσο απλά, θα δείς πολλά πράγματα.........έτσι απλά να γίνονται.....!

Καλό Δρόμο....!
Το "παιχνίδι" της ψυχής είναι μεγαλειώδες! Δεν την νοιάζει ποιός θα κερδίσει, αρκεί να "παίξει"!! {Βάσω}
η "Εξέλιξη", είναι ο νόμος της Ζωής, ο "αριθμός", είναι ο νόμος του Σύμπαντος, η "ενότητα", είναι ο νόμος του Θεού.
Jim
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 30 Αύγ 2007 1:05 pm
Τοποθεσία: ΚΗΦΙΣΙΑ

Δημοσίευση από Jim »

Σχετικά με την Ουράνια Προφητεία θέλω να σας πω πως εχει βγει και σε dvd.
http://thecelestineprophecymovie.com/ (δεν κατάφερα να το βρω σε region 2 οπότε το κατέβασα από το internet)
Φυσικά το βιβλίο είναι πολλή καλύτερο (όπως και στις περισσότερες μεταφορές βιβλίων σε ταινία).
Έχω διαβάσει και τα 3 βιβλία (ουράνια προφητεία, δέκατη επίγνωση και το Μυστικό της Σαμπαλα) και είναι καταπληκτικά όλα τους, σε κάνουν να βλέπεις τον κόσμο από μια άλλη γωνία.
Το ‘Οδηγός των 9 επιγνώσεων’ δεν το έχω διαβάσει παρόλο που είναι στη βιβλιοθήκη μου αλλά τώρα που το ανέφερε η Μαρία πιστεύω πως πρέπει να βρω που το έχω σήμερα κιόλας.
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Jim έγραψε:πιστεύω πως πρέπει να βρω που το έχω σήμερα κιόλας
πόσο όμορφα λειτουργεί ο ένας για τον άλλον, ε Jim?
:D :D :D
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Madraoulas
Δημοσιεύσεις: 7577
Εγγραφή: 15 Νοέμ 2007 6:11 pm
Τοποθεσία: Χολαργος-Αθηνα/Νεαπολη-Λακωνια

Δημοσίευση από Madraoulas »

ΦΟΒΕΡΟ!!!!!!.......πριν 15 λεπτα σκεφτομουν αν εχει ερθει ενα βιβλιο που εχω παραγγειλει....και μετα απο 5 με παιρνουν τηλ και μου λενε οτι ηρθε και να παω να το παραλαβω!!!!..στο μυαλο μου ηταν?
Προχθες τελειωσα την "Ουρανια Προφητεια''..(και θα ξεκινησω την ''10η Επιγνωση'') και αναρωτιομουν αν πρεπει να παρω και τους οδηγους για τ αντιστοιχα βιβλια(''Ουρανια Προφητεια''..και ''10η Επιγνωση'')

Τωρα - πριν παω στο βιβλιοπωλειο, ακομα στη δουλεια ειμαι - μπηκα τυχαια :roll: εδω και βλεπω να γινεται αναφορα για τους οδηγους!!!...
ΦΟΒΕΡΟ Ε!!!!!......παω να τους αγορασω χωρις δευτερη σκεψη!!!!

ΜΟΥ ΜΑΘΑΤΕ ΝΑ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΟΤΙ ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΥΧΑΙΟ

Σ Α Σ Ε Υ Χ Α Ρ Ι Σ Τ Ω
ΣΑΣ ΑΓΑΠΑΩ ΟΛΟΥΣ!!..ετσι απλα....
''΄Όταν μέσα μας έχουν εκλείψει οι αιτίες της πράξης, τότε η πράξη η ίδια δεν άγεται από τα συμπτώματα, αλλά εκδηλώνεται αυθόρμητα και αυτούσια, ως αγαθοσύνη. "
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

:D σε χαιρομαι ,μου θυμιζεις τα νειατα μου!
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Άβαταρ μέλους
Madraoulas
Δημοσιεύσεις: 7577
Εγγραφή: 15 Νοέμ 2007 6:11 pm
Τοποθεσία: Χολαργος-Αθηνα/Νεαπολη-Λακωνια

Δημοσίευση από Madraoulas »

Λοιπον μεσα σ 1-1,5 μηνα διαβασα 'Ουρανια Προφητεια', '10η Επιγνωση', 'Οδηγος των 9 Επιγνωσεων' και ειμαι στη μεση του 'Οδηγος της 10ης Επιγνωσης'
Αυτο που θελω να πω ειναι οτι εχουν επιδρασει καταλυτικα στον τροπο σκεψης μου(λες και τ αναζητουσα απο καιρο αλλα δεν ηξερα που και σε τι να το ψαξω)

Αισθανομαι σαν να εχω μπει στο δρομο που εψαχνα -μιας και καιρο ημουν στο σταυροδρομι- και εχω αρχισει και σκεφτομαι και λειτουργω διαφορετικα - κατι το οποιο με ηρεμει και με γεμιζει ταυτοχρονα

Διαισθανομαι οτι ειμαι στην πολυ αρχη για εναν ομορφο περιπατο στη ζωη μου!

Υ.Γ...θελω προτασεις και γι αλλα βιβλια πνευματικου στοχασμου-αναζητησης..

Ευχαριστω που σας γνωρισα
ΣΑΣ ΑΓΑΠΑΩ ΟΛΟΥΣ!!..ετσι απλα....
''΄Όταν μέσα μας έχουν εκλείψει οι αιτίες της πράξης, τότε η πράξη η ίδια δεν άγεται από τα συμπτώματα, αλλά εκδηλώνεται αυθόρμητα και αυτούσια, ως αγαθοσύνη. "
Άβαταρ μέλους
ANDROMEDA
Δημοσιεύσεις: 84
Εγγραφή: 15 Μάιος 2008 4:08 am
Τοποθεσία: Αθήναι

Δημοσίευση από ANDROMEDA »

Απο τον Τζέημς Ρέντφιλντ το μόνο που έχω διαβάσει είναι η 10 επίγνωση και ειλικρινά πλέον είναι ένα απο τα αγαπημένα μου βιβλία...
Γενικώς έχω μια πόρωση με τα βιβλία απο τα οποία έχουμε βγάλει ένα σύνθετο που χρησιμοποιούσαμε για γυαλικά και έχουμε βάλει κι εκεί βιβλία επειδή δεν χωράνε πλέον στο σπίτι.
Η γνώση μου έλεγε η μητέρα μου απο πολύ μικρή είναι όπλο....
Και πάντα ακολουθούσα τον λόγο της καθώς ήταν η γυναίκα που με βοή8ησε να πάρω αρκετή γνώση ακούγοντάς την πολλές φορές και μέσα απο δώ καθώς νιώθω την ανάγκη θα ήθελα να την ευχαριστήσω καθώς πρίν γεννηθώ διάλεξα τον σωστό άνθρωπο να με φέρει στην γή...
Φιλικά Ανδρομέδα~!

Μέσα στο σκοτάδι μου βρήκα το φώς

Επιστροφή στο “ΒΙΒΛΙΑ”