‘ΟΔΗΓΟΣ ΤΩΝ 9 ΕΠΙΓΝΩΣΕΩΝ’ - Τζέημς Ρέντφιλντ

Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Aνδρομέδα, θα δεις στην πορεία της ζωής σου, την αξία της γνώσης, όταν γίνει εσωτερική... :D
καθώς πρίν γεννηθώ διάλεξα τον σωστό άνθρωπο να με φέρει στην γή...
ααα, δεν ξέρεις πόσο χαίρομαι γι' αυτό που ακούω...

Συνήθως οι άνθρωποι απορούν για την επιλογή τους, αφού οι σχέσεις με τους γονείς δεν έχουν αξιολογηθεί σωστά.

Και μένα η μητέρα μου ήταν υπέρ της γνώσης μέσω των βιβλίων...
Στα 11 είχα διαβάσει σχεδόν όλη την βιβλιοθήκη της που περιείχε βιβλία όπως
Θεία Κωμωδία, όλα του Καζαντζάκη, Κώστα Ουράνη, Ζολά, σχεδόν όλα του Ντοστογιέφσκι...

΄Ομως η σχέση μου μαζί της, ήταν τότε και αμφισβητήσιμη, γιατί δεν έφτανε η εξωτερική γνώση για να κατανοήσω την επιλογή μου...

Χρειαζόταν εσωτερική γνώση, κυρίως του Εαυτού, για να ανακαλύψω βαθύτερα την σχέση μας και να έχω αυτήν την επίγνωση... :D
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

Αγόρασα και εγώ Την Ουράνια Προφητεία και τον οδηγό των 9 επιγνώσεων.πριν λίγες μέρες τελείωσα το βιβλίο και πραγματικά με βοήθισε να δώ τα πράγματα αλλοίως,ειδικά η όγδοη επίγνωση μου ήρθε σαν κεραμίδα κατακούτελα.

@};- @};- @};-
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23105
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Δημοσίευση από Danielli »

Ποιά ήταν η 8η επίγνωση?? :-?
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Δημοσίευση από ARTYADIS »

Ναι, κι εγώ δεν θυμάμαι..
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

Η όγδοη επίγνωση αναφέραται στα μυνήματα που μπορούμε να πάρουμε μέσω των άνθροπων που συναντάμε,επίσης αναφέρει πως οι αισθημάτικες μας σχέσεις καθυστερούν την εξέλιξη μας όταν χρησιμοποιούνται ως υποκατάστατο για την σύνδεση μας με την συμπαντική ενέργεια.οι ρίζες του αισθηματικού μας εθισμού βρίσκονται στο γεγονός οτι δεν είχαμε μια απόλυτα ώριμη και ισορροπημένη σχέση με τον γονιό του αντίθετου φύλου.οι πλατωνικές σχέσεις με το αντίθετο φύλο θα μας βοηθίσουν να αφομοιώσουμε αυτήν την ενέργεια και να ολοκληρωθούμε.οταν γίνουμε ένας πλήρης κύκλος μπορούμε να λάβουμε την συμπαντική ενέργεια και αυτό μας βοηθά να αποφύγουμε τις προσπάθειες ελέγχου του συντρόφου μας .είναι σημαντικό να αφιερώνουμε οσο χρόνο χρειαζόμαστε για να σταθεροποιήσουμε το κανάλι της επαφής μας με το σύμπαν.για να εξελιχθούμε ,πρέπει να αναγνωρίσουμε και να αναμμορφώσουμε τους συνεξαρτησιακούς τρόπους με τους οποίους σχετιζόμαστε με τους άλλους.η πνευματική εξέλιξη απαιτεί να αναθρέψουμε τα παιδιά μας με τέτοιο τρόπο ώστε να γίνουν πλήρως ολοκληρωμένα άτομα ,παρέχοντας τους συνεχή αγάπη και προσοχή ,πράγμα που θα τα βοηθίσει στην αναπτυσσόμενη σύνδεση τους με την συμπαντική ενέργεια.

@};- @};- @};-
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23105
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Δημοσίευση από Danielli »

:x :x :x
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Μπορει να μην διαβασα την ουρανεια προφητεια αλλα ειδα την ταινια και προχωρησα στο βιβλιο 9 επιγνωσεις..Ωραια ταινιουλα αλλα σιγουρα στο βιβλιο οι αφηγηση θα ειναι με ποιο πολλες λεπτομερειες φανταζομαι.:x
κοιτα που αρχιζουν και μου αρεσουν τα βιβλια..
:-? :x >:d< >:d< >:d< >:d<
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

Το βιβλίο είναι ώντος πολύ πιο ωραίο ,να το πάρεις κάποια στιγμή να το διαβάσεις :x :x :x :x
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
meinall
Δημοσιεύσεις: 675
Εγγραφή: 08 Ιουν 2010 1:47 pm

Δημοσίευση από meinall »

Παιδιά μη μου ανάβετε φωτιές τώρα! Ξέρετε πόσα βιβλία έχω πάρει και δεν έχω προλάβει ακόμα να διαβάσω? (δεν τα διαβάζω απλά, σημειώνω και καταγράφω ταυτόχρονα και μου παίρνει χρόνο...είναι και που δεν τα τσιγκουνεύομαι και πάω και αγοράζω πριν τελειώσω τα προηγούμενα...)
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

Mαρία μέσα σε ένα χρόνο διάβασα 30 βιβλία αλλά τελείωνα το ένα και μετά άγοραζα το άλλο ,και αφού δεν τα διαβάζεις γιατί τα αγοράζεις :-? :D
πάντος αξίζει να διαβάσεις το ουράνεια προφητεία :x :x :x
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23105
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Δημοσίευση από Danielli »

meinall έγραψε:(δεν τα διαβάζω απλά, σημειώνω και καταγράφω ταυτόχρονα και μου παίρνει χρόνο...είναι και που δεν τα τσιγκουνεύομαι και πάω και αγοράζω πριν τελειώσω τα προηγούμενα...)
Το έκανα κάποτε (πολύ προ ρεικι) , και δεν μου έχει μεινει τίποτα από αυτα!

Τα βιβλία δεν "σημειώνονται"... βιώνονται!
Μπαινεις μέσα του, συντονίζεσαι με τον συγγραφέα και παιρνεις τη δόνηση της ψυχης και της γνώσης του! @};-
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!
Άβαταρ μέλους
meinall
Δημοσιεύσεις: 675
Εγγραφή: 08 Ιουν 2010 1:47 pm

Δημοσίευση από meinall »

Ιωάννα Αγοράζεις ένα βιβλίο γιατί το εκτιμάς και γιατί έχεις σκοπό να το μελετήσεις και να το έχεις. Αν παρουσιαστεί στο δρόμο σου, αν πέσει στα χέρια σου και σου λέει κάτι, απλά δεν μπορείς να το αγνοήσεις και να φύγεις, τουλάχιστον όταν η λαχτάρα σου για αυτοεκπαίδευση στον τομέα που πραγματεύεται το συγκεκριμένο βιβλίο είναι πολύ δυνατή.

Danny Το βρίσκω πολύ απόλυτο αυτό που λες. Είναι σα να λες ότι ο συγκεκριμένος τρόπος να δένει κανείς τα παπούτσια του είναι ο σωστός. Μα ο σωστός τρόπος, είναι ο τρόπος του καθενός. Ο πιο γρήγορος δρόμος είναι ο ανοιχτός δρόμος. Κι αν απ' τον δικό σου που μοιάζει πιο κοντός πέφτω σε μποτιλιάρισμα, ο δικός μου είναι ανοιχτός και θα φτάσω στα σίγουρα.
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

σωστά το λες Μαράκι!Και έχεις δίκιο για τους δρόμους, αναμφισβήτητα... :x :x :x

΄Ομως η Ντάννυ σου μίλησε από ένα σημείο του Δρόμου, που προηγείται κατά τι λίγο, του δικού σου (εκτός αν αυτό δεν το δέχεσαι).

Η εξωτερική γνώση, όχι ότι δεν είναι χρήσιμη βέβαια, αλλίμονο, αλλά η μελέτη δεν οδηγεί και σε αυτο-επίγνωση και έτσι ούτε καν σε συνειδητοποίηση, που είναι η πιο σημαντική διαδικασία της Ζωής μας!

Και αυτό το διαπίστωσε και η ίδια, με πολύ πίκρα για όσα είχε διαβάσει μέχρι τώρα, αλλά πρακτικά δεν ΄μπορούσε να εφαρμόσει, μέσα σε ένα σεμινάριο που προϋπόθετε ατομική υπευθυνότητα...

Η αλήθεια είναι, ότι κάποιον τον αφήνεις να το διαπιστώσει μόνος του όταν ωριμάσει γι' αυτό! Και εκεί ίσως η Ντάννυ βιάστηκε να σε βοηθήσει να το συνειδητοποιήσεις, πριν καν έχεις την επίγνωση της απόστασης μεταξύ του διαβάζω-μελετώ και ασκούμαι...

Εσύ θα κάνεις αυτό που νιώθεις σωστό για την σημερινή σου διαδρομή...Σαφώς!΄
Το διάβασμα δεν είναι πολυτέλεια, αλλά διανοητική ανάγκη, να μπορείς να δεις και άλλα θέματα που ίσως ούτε καν τα υποψιάζεσαι...

Η αξιολόγηση της γνώσης γίνεται πια όταν έρθεις προ της Ζωής που θέλεις να εμπειριώσεις με Αλήθεια...

Για να δεις ότι η Αλήθεια είναι βιωματική, χρειάζεται να κάνεις εσωτερικές αντιπαραθέσεις...τουλάχιστον στην αρχή!

Η ειλικρινής "ομολογία" του ποιοί είμαστε, σε σχέση με αυτό που θεωρούμε ότι είμαστε, έχει την απόσταση της Αλήθειας του ποιοί είμαστε πραγματικά! Και αυτό δεν το βρίσκεις στα βιβλία!! ;)
Αλλά καλό είναι να το δεις μόνη σου...
Γι' αυτό άλλωστε υπάρχει εδώ μέσα και η ενότητα με τα βιβλία, σαν σημαντικό όριο στον Δρόμο της μαθητείας μας!



:x :x :x :x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
meinall
Δημοσιεύσεις: 675
Εγγραφή: 08 Ιουν 2010 1:47 pm

Δημοσίευση από meinall »

Χμ, μάλλον η Danny δε μου ανέφερε ή δε μου εξήγησε ότι εννοούσε την εσωτερική αναζήτηση, γιατί έμεινα με την εντύπωση ότι μιλούσαμε με βάση την εξωτερική.
Αν μιλούσαμε για την εξωτερική, το να είμαστε απόλυτοι σαφώς και δεν το δέχομαι, επειδή μιλάμε για αλλουνού το δρόμο -όχι για τον δικό μου. Αν πάλι μιλούσαμε για την εσωτερική, το δέχομαι (εν μέρει γιατί...πώς μπορείς να συγκρίνεις δυο διαφορετικούς δρόμους; Δεν είπαμε ότι η αυτοεπίγνωση είναι κάτι προσωπικό; Το δέχομαι όμως με την ενδεχόμενο ότι όλοι περνάνε με προσωπικό τρόπο τις ίδιες φάσεις, τα ίδια σκαλοπάτια).
Όπως και να έχει, θα έπρεπε να είμαστε και οι δύο ενημερωμένοι για τί ακριβώς μιλάμε.
Κοινώς, μάλλον δε μιλούσαμε για το ίδιο πράγμα. Εγώ από την αρχή μιλούσα για τη γνώση που έρχεται από τα βιβλία και την ίδια εντύπωση πήρα από τη Danny όταν μίλησε για την ψυχή και τη γνώση του συγγραφέα @};-
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

το κατάλαβα Μαράκι, γι' αυτό και το διευκρίνησα... >:d< >:d< >:d< >:d<
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι

Επιστροφή στο “ΒΙΒΛΙΑ”