ΤΟ ΜΥΣΤΙΚΟ

Άβαταρ μέλους
zefira
Δημοσιεύσεις: 3587
Εγγραφή: 18 Δεκ 2007 6:25 pm
Τοποθεσία: Επανωμή

ΤΟ ΜΥΣΤΙΚΟ

Δημοσίευση από zefira »

Φιλοσοφία- Μεταφυσική 2007

Το Μυστικό κληροδοτήθηκε μέσα από τους αιώνες, και ήταν πολλοί εκείνοι που το πόθησαν, το επιβουλεύτηκαν, το έκλεψαν και το αγόρασαν με αντίτιμο τεράστια χρηματικά ποσά. Αυτό το προαιώνιο Μυστικό ήταν προσβάσιμο σε κάποιους ανθρώπους ―εφευρέτες, επιστήμονες, θεολόγους, επιχειρηματίες, στοχαστές, καλλιτέχνες― κι ανάμεσα σε αυτούς που κατανόησαν τη θαυματουργή δύναμή του συγκαταλέγονται ιστορικές προσωπικότητες όπως ο Πλάτωνας, ο Γαλιλαίος, ο Μπετόβεν, ο Έντισον, ο Κάρνεγκι, ο Αϊνστάιν, ο Μπλέικ. Τώρα το Μυστικό αποκαλύπτεται σε όλο τον κόσμο.
Νέα Σύνορα Α. Α. Λιβάνη

http://www.books-in-greek.gr/booksingre ... =thesecret
Εικόνα


ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΥ ΣΑΣ ΓΝΩΡΙΣΑ
Η ΑΓΑΠΗ ΣΑΣ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΒΑΛΣΑΜΟ ΖΩΗΣ.
Άβαταρ μέλους
satya
Δημοσιεύσεις: 355
Εγγραφή: 19 Μάιος 2007 7:22 pm

Δημοσίευση από satya »

ζεφιρακι το εχεις διαβασει το βιβλιο?
...soulsearching...
Άβαταρ μέλους
zefira
Δημοσιεύσεις: 3587
Εγγραφή: 18 Δεκ 2007 6:25 pm
Τοποθεσία: Επανωμή

Δημοσίευση από zefira »

Το έχω διαβάσει είναι πάρα πολύ ωραίο.

Η δύναμη της σκέψης είναι το μυστικό.
Είμαστε μαγνήτης των σκέψεών μας.
Ακόμα και τις σκέψεις που κάνουμε για άλλους
ανθρώπους. Αν είναι αρνητικές κάποια στιγμή
θα βιώσουμε αυτά που σκεφτόμασταν για κάποιον
άλλον.
Η παροιμία λέει: " ότι κοροϊδεύεις το λούζεσαι."
και είναι αλήθεια.
Το σίγουρο είναι πως αυτά που γράφει το βιβλίο
σχετικά με τη σκέψη δουλεύουν.

Η σκέψη μας είναι σαν το μαγικό λυχνάρι, μόνο που οι ευχές
δεν είναι μόνο 3 είναι άπειρες όπως και το σύμπαν.
Εικόνα


ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΥ ΣΑΣ ΓΝΩΡΙΣΑ
Η ΑΓΑΠΗ ΣΑΣ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΒΑΛΣΑΜΟ ΖΩΗΣ.
Άβαταρ μέλους
satya
Δημοσιεύσεις: 355
Εγγραφή: 19 Μάιος 2007 7:22 pm

Δημοσίευση από satya »

γιατι εχω την εντυπωση οτι καπου το εχουμε ξανασυζητησει αυτο???
χμμμ...τεσπα..

το βιβλιαρακι υπαρχει και σε ταινια την οποια ειδα εχτες (με πηρε ο υπνος απο κουραση αλλα μπορειτε να παρετε μια γευση απο το youtube γραφωντας the secret και διαλεγοντας το 20λεπτο βιντεακι)

το μηνυμα του ειναι απλοικο και πολυ σημαντικο..ειναι μια αληθεια..δυστυχως ομως ειναι τοσο εμπορευματοποιημενο και τοσο μεγαλος κραχτης για αυτους που συνεργαστηκαν για την συγγραφη του -αλλα και για το γυρισμα της ταινιας- που λιγακι μπορω να σου πω με εκνεύρισε...

οποτε κρατησα το μηνυμα και αφησα το βιβλιο στην ακρη...
...soulsearching...
Άβαταρ μέλους
Maraki
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 12152
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:03 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Maraki »

To πουλούσαν στο σούπερ μάρκετ που ψωνίζω και το είχα αγοράσει πριν 2-3 μήνες για να δώ γιατί τόσος πολύ ντόρος για το βιβλίο αυτό.
οκ..δεν θα έλεγα βέβαια ότι μου ήταν εντελώς άχρηστο. Είναι όμως αρκετά απλοικό...μένει δηλαδή μόνο στο αποτέλεσμα και στην επιφάνεια, δηλαδή αναφέρεται στο νόμο της έλξης και πώς μπορούμε να αλλάξουμε τη ζωή μας αλλάζοντας "ΑΠΛΑ" :-? τις σκέψεις μας..στη δύναμη της πρόθεσης και της θετικής σκέψης (εξηγώντας ότι οι σκέψεις μας έχουν συχνότητα και δια του μαγνητισμού προσελκύουμε όλα τα ομοειδή που βρίσκονται στην ίδια συχνότητα)..στο ότι πρέπει να εκπέμπουμε στην συναισθηματική συχνότητα του κεκτημένου για να μας επιστραφούν αυτές οι εικόνες ως βιώματα...ακουμπάει και ελάχιστα την ψυχή, δηλαδή ότι αν θέλουμε κάτι με την λογική και δεν έχουμε μέσα μας το αντίστοιχο συναίσθημα δεν είναι απολύτως βέβαιο ότι θα αποκτήσουμε αυτό που θέλουμε (γιατί το Σύμπαν είναι αισθαντικό) ..κ.α.....παρόμοια.... η αγάπη είναι η μεγαλύτερη δυνατή συχνότητα...

Καλά τα λέει το βιβλίο δεν λέω... :D ...και ίσως αποτελεί ένα έναυσμα μόνο για όσους ξεκινούν τώρα να ψάχνονται... :-? ..και οκ..καλώς έγινε τόσος ντόρος γιατί ίσως έτσι αρχίζουν κάποιοι να αναρωτιούνται...;)

Απλά..αναφέρεται ΜΟΝΟ στο ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ....της ΣΚΛΗΡΗΣ ΔΟΥΛΕΙΑΣ που πρέπει να κάνει κάποιος ΠΡΩΤΑ με τον εαυτό του ώστε να μάθει να ακούει ΜΟΝΟ την ψυχή του χωρίς να παρεμβάλλεται η νόηση, οι εμπειρίες μας, τα βιώματά μας, τα πρότυπά μας και ΠΟΣΟ ΔΥΣΚΟΛΟ είναι να φωτίσουμε τους φόβους μας και τις ανασφάλειές μας ώστε να μην τις εκπέμπουμε στο Συμπαν προσελκύοντας έτσι τα ομοειδή τα οποία επιστρέφουν και πάλι σε εμάς που είμαστε η ΠΗΓΗ. :D :D
Πατέρα μου/Μητέρα μου, είμαι Παιδί της Αλήθειας και μόνο αυτή είναι ο Δρόμος ο δικός μου προς εσένα...

Και ο Ιησούς είπε ότι μόνο τα παιδιά θα μπουν στο Βασίλειο των Ουρανών.

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
CHRYSSOULA
Δημοσιεύσεις: 882
Εγγραφή: 04 Σεπ 2008 9:43 pm

Δημοσίευση από CHRYSSOULA »

Διάβασα "το μυστικό" όχι για τον ντόρο που έγινε αλλά επειδή είμαι παμφάγο ιδιαίτερα με τα βιβλία... Μέσα στην απλοικόιτητα του όμως σημείωσα κάποια πράγματα που εμένα με εκφράζουν και σας μεταφέρω ένα απόσπασμα...

Η ΔΥΝΑΜΙΚΗ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΤΗΣ ΕΥΓΝΩΜΟΣΥΝΗΣ

... Τι μπορείτε να κάνετε αυτή την στιγμή για να αρχίσετε να αλλάζετε την ζωή σας?? Κατ' αρχή ξεκινήστε με ένα πλήρη κατάλογο εκείνων για τα οποία είστε ευγνώμονες..Αυτό μετατοπίζει την ενέργεια σας και κατα συνέπεια το σκεπτικό σας...Ενώ προηγουμένως εστιάζατε σε αυτά που δεν έχετε, στα παράπονα, στα προβλήματα δοκιμάσατε να χαράξετε ένα καινούργιο δρόμο..Αρχίστε να νοιώθετε ευγνώμονες για όλα όσα σας κάνουν να νοιώθετε καλά, για όλα όσα έχετε..
Ό,τι σκεφτόμαστε και για ό,τι είμαστε ευγνώμονες αυτό υλοποιούμε......"

Πιστέψτε με όμως όσο αυτό γίνεται με καθαρά νοητική διαδικασία δεν επιτυγχάνει αν δεν έχει πυροδοτηθεί το συναίσθημα... Αν η ευγνωμοσύνη δε αναβλύζει μέσα από το κέντρο της καρδιάς....
Αν δεν έχετε ενεργοποιήσει το κέντρο της καρδιάς καθαρίζοντας όλα εκείνα τα συναισθήματα που σε αποπροσανατολίζουν από το να είσαι αληθινά ο εαυτός σου τότε καμία τεχνική δεν θα λειτουργήσει...
Η Ευγνωμοσύνη δονεί κάθε κύτταρο μου !!!
Άβαταρ μέλους
CHRYSSOULA
Δημοσιεύσεις: 882
Εγγραφή: 04 Σεπ 2008 9:43 pm

Δημοσίευση από CHRYSSOULA »

Διαφορετικά από το "μυστικό" εκφράζεται η δυνατότητα υλοποίησης και εκδήλωσης στο βιβλίο ¨Οι 7 πνευματικοί νόμοι της επιτυχίας" Deepak Chopra Εκδόσεις Έσοπτρον
Η Ευγνωμοσύνη δονεί κάθε κύτταρο μου !!!
Άβαταρ μέλους
Maraki
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 12152
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:03 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Maraki »

Συμφωνώ απόλυτα Χρυσούλα μου με το κομμάτι της ευγνωμοσύνης..και ηταν και για εμένα ένα από τα λίγα κομμάτια του βιβλίου που μου άρεσαν. Θυμάμαι πως όταν το διάβασα, σημείωσα για πόσα πράγματα ήμουν ευγνώμων και ένιωσα έκπληξη..γιατί τα είχα ξεχάσει........!

Ο Chopra πάλι, έχει μια άλλη προσέγγιση.. πιο φιλοσοφική (Ινδός νομίζω είναι) και όχι τόσο εμπορευματοποιημένη, μου αρέσει έτσι κι αλλιώς αν και έχω να διαβάσω βιβλιο του αρκετα χρόνια..θα το κάνω όμως..γιατί ειναι σιγουρο ότι θα τα δώ με αλλα μάτια..!
Πατέρα μου/Μητέρα μου, είμαι Παιδί της Αλήθειας και μόνο αυτή είναι ο Δρόμος ο δικός μου προς εσένα...

Και ο Ιησούς είπε ότι μόνο τα παιδιά θα μπουν στο Βασίλειο των Ουρανών.

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Πιστέψτε με όμως όσο αυτό γίνεται με καθαρά νοητική διαδικασία δεν επιτυγχάνει αν δεν έχει πυροδοτηθεί το συναίσθημα... Αν η ευγνωμοσύνη δε αναβλύζει μέσα από το κέντρο της καρδιάς....
Αν δεν έχετε ενεργοποιήσει το κέντρο της καρδιάς καθαρίζοντας όλα εκείνα τα συναισθήματα που σε αποπροσανατολίζουν από το να είσαι αληθινά ο εαυτός σου τότε καμία τεχνική δεν θα λειτουργήσει...
ΤΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟ Μυστικό!!! :x ^:)^ [/quote]
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23105
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Δημοσίευση από Danielli »

HARIDEA έγραψε:Διαφορετικά από το "μυστικό" εκφράζεται η δυνατότητα υλοποίησης και εκδήλωσης στο βιβλίο ¨Οι 7 πνευματικοί νόμοι της επιτυχίας" Deepak Chopra Εκδόσεις Έσοπτρον
Αυθεντικό!!!!!!και απλό! :x
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!
Λευκός Κρίνος
Δημοσιεύσεις: 428
Εγγραφή: 07 Σεπ 2010 9:29 pm

Δημοσίευση από Λευκός Κρίνος »

Ήταν το πρώτο βιβλίο που ξεκίνησα τις πνευματικές μου αναζητήσεις,και ομολογώ πως ήταν ότι καλύτερο για αρχή,για μένα,στη συγκεκριμένη χρονική περίοδο που το διάβασα.
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

και μένα ήταν το πρώτο που διάβασα ,μου το είχαν προτείνει για να κάνω μία νέα αρχή ,μετά μου πρότηναν καλύτερα βιβλία και τώρα πλέον τα διαλέγω ενστικτοδώς :x
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Λευκός Κρίνος
Δημοσιεύσεις: 428
Εγγραφή: 07 Σεπ 2010 9:29 pm

Δημοσίευση από Λευκός Κρίνος »

Στην αρχή όλοι χρειαζόμαστε κάποιο "μπούσουλα",αλλά μετά ο καθένας βαδίζει στο δικό του ξεχωριστό μονοπάτι,με κριτήριο αυτά που νιώθει ότι θα ευωδιάσουν τον κήπο της ψυχής του.
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

@};- @};- @};- @};-
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
leontas
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 18 Οκτ 2010 11:34 pm

Δημοσίευση από leontas »

Λευκός Κρίνος έγραψε:Ήταν το πρώτο βιβλίο που ξεκίνησα τις πνευματικές μου αναζητήσεις,και ομολογώ πως ήταν ότι καλύτερο για αρχή,για μένα,στη συγκεκριμένη χρονική περίοδο που το διάβασα.
Kαι εγω το ίδιο, πριν 3 χρόνια διάβασα το βιβλίο και πριν 2 χρόνια που ένοιωθα λίγο χαμένος σα να μην είμαι στο δρόμο που πρέπει βρέθηκε στο δρόμο μου το Ρέικι και έκανα την πρώτη μου συνεδρία.

Ωραια τα γράφει, για αυτούς που δεν ξέρουν. Γιατί όταν η ζωή σου είναι πχ μόνο δουλειά, καφές, κλαμπ, μπουζούκια, να βάψω κάνα νυχι αντε και καμία αθλοπαιδεία, χρειάζεσαι κατι πολυ απλοικό για να μπεις στη διαδικασία να ψαχτείς!

Επιστροφή στο “ΒΙΒΛΙΑ”