ΤΟ ΜΥΣΤΙΚΟ ΤΑΞΙΔΙ

Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

ΤΟ ΜΥΣΤΙΚΟ ΤΑΞΙΔΙ

Δημοσίευση από Vasoula »

Ελευθερία δεν σημαίνει να έχεις απόλυτο έλεγχο στην ζωή σου...
Σημαίνει μόνο ότι μπορείς να διαλέξεις εκείνο που θέλεις
σε μια συγκεκριμένη στιγμή


Το βιβλίο δεν είναι μόνο ένα λογοτεχνικό διαμάντι. Αναφέρεται σε αληθινές καταστάσεις και γεγονότα, που ο συγγραφέας είχε την τύχη να βιώσει προσωπικά και παραθέτει διεξοδικές μεθόδους και τρόπους εξερεύνησης του "εαυτού", άγνωστους μέχρι σήμερα στη Δύση.
Γι' αυτό και δεν μας μεταφέρει απλά στους γοητευτικους κόσμους της εσωτερικης περιπέτειας, αλλά η "δόνηση" του καταφέρνει να αγγίξει άμεσα την καρδιά του αναγνωστη, μεταμορφώνοντας την πεζή καθημερινότητα σ' ένα συναρπαστικό μυστικο ταξίδι!

ΤΟ ΜΥΣΤΙΚΟ ΤΑΞΙΔΙ ΤΟΥ ΕΙΡΗΝΙΚΟΥ ΠΟΛΕΜΙΣΤΗ
Dan Millman
Εκδόσεις ΕΣΟΠΤΡΟΝ
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33489
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

Ελευθερία δεν σημαίνει να έχεις απόλυτο έλεγχο στην ζωή σου...
Σημαίνει μόνο ότι μπορείς να διαλέξεις εκείνο που θέλεις
σε μια συγκεκριμένη στιγμή
Πόσο αλήθεια εμπεριέχει όλο αυτο!Πολλά φαίνονται κατακτημένα αλλάτα βλέπεις γραμμένα μπροστα σου και λες....άν είναι ποτέ δυνατόν αυτό δεν το είχα σκεφτεί!!!!
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
nikos
Δημοσιεύσεις: 1729
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 10:28 pm

Δημοσίευση από nikos »

Με είχε αγγίξει πολύ αυτό το βιβλίο όπως και το πρώτο που ήταν "Ο δρόμος του ειρηνικού πολεμιστή" αν θυμάμαι. Έχει βγει και τρίτο?
There is a difference between knowing the path and walking the path
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Δεν έχω αντιληφθει κάτι καινουργιο από τον Millman.

΄Ομως αυτό το βιβλίο το έχω διαβάσει αρκετά χρόνια πριν.
Σκαλίζοντας σήμερα την βιβλιοθήκη, έπεσε πάλι στο πάτωμα. Το άνοιξα σ' αυτήν την σημαντική πρόταση, που για όλους μας λέει πολλά.

Για να γνωρίζουμε πόσο ευθύνη έχουμε για τις αποφάσεις στην ζωή μας, χρειάζεται να νιώσουμε ελεύθεροι γι' αυτές.


Θα ψάξω Νίκο, να βρω αν έχει και τρίτο μέρος!
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Νίκο, βρήκα και το 3ο του βιβλίο...
Κυκλοφόρησε το 2006




Εικόνα

ΤΑ ΤΑΞΙΔΙΑ ΤΟΥ ΣΩΚΡΑΤΗ
Dan Millman
Eκδόσεις ΕΣΟΠΤΡΟΝ


Στο κορυφαίο αυτοβιογραφικό του best seller "Ο Δρόμος του Ειρηνικού Πολεμιστή", που κυριολεκτικά μάγεψε εκατομμύρια αναγνωστών σ' όλο τον κόσμο, ο Dan Millman παρουσιάζει ως μέντορά του έναν μυστηριώδη δάσκαλο-πολεμιστή, τον "Σωκράτη", ο οποίος τον οδήγησε σε μια μοναδική πορεία μεταμόρφωσης και πνευματικής αφύπνισης· μια πορεία που συνεχίστηκε στην εξωτική Χαβάη, όπως μας την περιγράφει ο διάσημος συγγραφέας στο δεύτερο παγκόσμιο best seller του, το "Μυστικό Ταξίδι του Ειρηνικού Πολεμιστή". Τώρα, με "Τα Ταξίδια του Σωκράτη", ο Millman ολοκληρώνει την τριλογία του "Ειρηνικού Πολεμιστή", συνθέτοντας ένα αριστουργηματικό βιβλίο, στο οποίο παρουσιάζει την περιπετειώδη ζωή, τα συγκλονιστικά γεγονότα και τους πνευματικούς δασκάλους που διαμόρφωσαν το πνεύμα του μέντορά του, αποκαλύπτοντας τελικά την πραγματική σχέση που συνδέει τον Σωκράτη με τον ίδιο...
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Μήπως ενδιαφέρουν κι αυτά?

Εικόνα

Θεϊκές παρεμβάσεις
Αληθινές ιστορίες θαυμάτων και μυστηρίου

Συγγραφέας: Millman Dan, Childers Doug
Εκδότης: Έσοπτρον

συγκλονιστική συλλογή από 50 αληθινές ιστορίες θαυμάτων και μυστηρίου, με ήρωες απλούς ανθρώπους και κοινό παρονομαστή μια ξαφνική θεϊκή παρέμβαση στη ζωή τους.
Τα εμφανή, πολλές φορές ιστορικά τεκμηριωμένα, αποτελέσματα τέτοιων ιερών παρεμβάσεων αποδεικνύουν σε όλους μας ότι συχνά, ακόμα και μέσα στο απόλυτο σκοτάδι και την απελπισία, μια Θεία Δύναμη είναι πανταχού παρούσα και λειτουργεί ως απο μηχανής Θεός, οδηγώντας σε μια αίσια, συχνά ανέλπιστη έκβαση

Εικόνα


Εικόνα

Οι δώδεκα νόμοι του πνεύματος
Απλές, δυνατές αλήθειες που θ αλλάξουν τη ζωή μας

Συγγραφέας: Millman Dan
Εκδότης: Έσοπτρον

Οι Δώδεκα Νόμοι του Πνεύματος ανήκουν και επιδρούν στον καθένα ξεχωριστά και σε όλους μαζί. Πηγάζουν βαθιά μέσα από την καρδιά μας και βρίσκονται στον πυρήνα κάθε θρησκείας, ηθικού συστήματος και πνευματικής παράδοσης.


Εικόνα


Ημερ/νία έκδοσης: 2007

Εικόνα

Η σοφία του ειρηνικού πολεμιστή
Συγγραφέας: Millman, Dan
Εκδότης: ΕΣΟΠΤΡΟΝ


Περισσότερα από είκοσι πέντε χρόνια έχουν περάσει από τότε που ο Dan Millman συγκλόνισε το αναγνωστικό κοινό παγκοσμίως με τον Δρόμο του Ειρηνικού Πολεμιστή, μοιραζόμενος μαζί μας τις περιπέτειες και τη σοφία του μέντορά του, Σωκράτη.
Τώρα, μετά από απαίτηση των εκατομμυρίων αναγνωστών του, ο Dan ξεχωρίζει για εμάς τα 100 σημαντικότερα κομμάτια του βιβλίου του και διασαφηνίζει τις πολυτιμότερες διδασκαλίες του Σωκράτη, συνοψίζοντας όλα τα απαραίτητα στοιχεία και καταλήγοντας σε πρακτικά μαθήματα που μπορούν να εφαρμοστούν άμεσα στην καθημερινότητα, ώστε να ζούμε την κάθε μέρα με ειρηνική καρδιά και το πνεύμα ενός πολεμιστή
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Qisan
Δημοσιεύσεις: 1151
Εγγραφή: 16 Μάιος 2007 5:57 pm
Τοποθεσία: Σχερια

Δημοσίευση από Qisan »

Δεν τοξερα πως εχει γραψει τοσα βιβλια ο Millman
Εχω διαβασει ενα νομιζω ειναι το δευτερο που εγραψε το δρόμο του ειρηνικού πολεμιστή .
Μου εχει μεινει ενα ερωτιματικο .... ισως ειναι το σημαντικοτερο στο δρομο του απο πρακτικη αποψη .... Εκεινο το μασαζ στην πλατη και στα μπρατσα ... ............ χιχιχι :roll:
La culture c est comme la confiture , moins on en a plus on l etale
Άβαταρ μέλους
satya
Δημοσιεύσεις: 355
Εγγραφή: 19 Μάιος 2007 7:22 pm

Δημοσίευση από satya »

ειναι ολα συγκλονιστικα βιβλια και προσφατα διαβασα και τις θεικες παρεμβασεις!!
μαγεια!

ο δρομος του ειρηνικου πολεμιστη εχει γυριστει και ταινια παρεπιπτοντως ,την οποια εχω κατεβασει αλλα δεν εχω δει ακομα..θα επανελθω! :D
Άβαταρ μέλους
Maraki
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 12152
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:03 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Maraki »

Ουτε και εγώ ήξερα ότι έχει γράψει τόσα..πέρισυ είχα διαβάσει το "Μυστικό Ταξίδι" και θέλω να πάρω και το "Ο δρόμος του ειρηνικού πολεμιστή"...Λοιπόν θυμάμαι ακόμη το αγαπημένο μου:

"ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΞΕΠΕΡΑΣΕΙΣ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ. ΓΙΑ ΝΑ ΦΤΑΣΕΙΣ ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΕΥΑΤΟ ΣΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ ΤΟΝ ΕΥΑΤΟ ΣΟΥ"

Εκανε μεγάλη αναφορά θυμάμαι στο εσωτερικό παιδάκι που ψάχνουμε όλοι μας... και εξηγούσε πολύ ξεκάθαρα τους 3 ευατούς:
O βασικός, ο συνειδητός, ο ανώτερος.

Λοιπόν το πήρα μπροστά μου το βιβλίο τώρα..γράφει:
"Nα αντιμετωπίζεις αυτό που βρίσκεται μπροστά σου τώρα και το μέλλον θα φροντίσει τον ευατό του. Αλλιώτικα θα περάσεις το μεγαλύτερο μέρος της ζωής σου παρέα με το δίλλημα ποιό πόδι να βάλεις μπροστά για να περάσεις τη στροφή, όταν ακόμη δεν έχεις διανύσει ούτε τη μισή απόσταση για να την φτάσεις"

Πολύ ωραίο βιβλίο!
Πατέρα μου/Μητέρα μου, είμαι Παιδί της Αλήθειας και μόνο αυτή είναι ο Δρόμος ο δικός μου προς εσένα...

Και ο Ιησούς είπε ότι μόνο τα παιδιά θα μπουν στο Βασίλειο των Ουρανών.

Reiki Center - Ρεικι
angelikik
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: 15 Δεκ 2009 1:16 pm

Δημοσίευση από angelikik »

δυστυχως το βιβλίο Το μυστικο ταξιδι στην ελληνικη του εκδοση εχει εξαντληθει και δε προκειται να γινει επανεκδοση απο οτι με εχουν ενημερωσει απο τις εκδοσεις Εσοπτρον.Αν καποιος το εχει και μπορει να μου στειλει ενα αντιγραφο , θα ημουν ευγνωμων.
Αν μπορει καποιος να μπει σε αυτη τη διαδικασια, μπορω να του αποστειλω προκαταβολικα το ποσο που θα κοστισει το αντιγραφο και η αποστολη του.Γνωριζω οτι ειναι το πρωτο μηνυμα που δημοσιευω στο φορουμ και δεν με ξερετε , απλα επεπιδη δε μπορω να το βρω με κανενα τροπο πηρα το θαρρος και το ζηταω.....
σας ευχαριστω εκ των προτερων
Apostolis
Δημοσιεύσεις: 186
Εγγραφή: 11 Ιαν 2011 2:23 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Apostolis »

Μετά από πολύ καιρό που έχει να κουνηθεί αυτό το θέμα, επανέρχομαι έχοντας το ίδιο αίτημα με την angelilik.

Εάν κάποιος έχει διαθέσιμο το βιβλίο του Μίλμαν "Το μυστικό ταξίδι", θα το εκτιμούσα βαθύτατα αν είχε την καλοσύνη να μου το δανείσει για ένα τριήμερο με την υπόχεση να του επιστραφεί στην ίδια κατάσταση με αυτήν που μου δόθηκε.

Παρεμπιπτόντος, έχω τελειώσει το πρώτο βιβλίο του Μίλμαν, "Ο δρόμος του ειρηνικού πολεμιστή" (υπάρχει ακόμη στην αγορά, το έχω ήδη χαρίσει σε μια αγαπημένη φίλη).

Για όσους ενδιαφέρονται, το παραπάνω βιβλίο υπάρχει και για on line ανάγνωση στο http://www.scribd.com/doc/31117434/

Επίσης, στάθηκα ιδιαίτερα τυχερός αφού στο βιβλιοπωλείο Ο Μικρός Κοραής (http://www.koraisbooks.gr/) κατάφερα και βρήκα το τρίτο της τριλογίας, "Τα ταξίδια του Σωκράτη" (εξαντλημένο από τις εκδόσεις ΕΣΟΠΤΡΟΝ εδώ και καιρό) το οποίο διαβάζω αυτή την περίοδο.

Please, please, pretty please, έχει κανείς το μυστικό ταξίδι;
Για έναν άνθρωπο που στερείται τροφής, θεός είναι το ψωμί.
_____________
Μαχάτμα Γκάντι
Ντρέικ
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 16 Μάιος 2011 1:21 pm

Δημοσίευση από Ντρέικ »

Φιλε το βιβλίο"το μυστικο ταξιδι" το βρήκα μεσα απο το site prosperus μετα απο αρκετο ψαξιμο.Πιστευω πως εχουν κι αλλα αντιτυπα και κατι ακουσα και για επανεκδοση. Δοκιμασε αν θελεις μπορει να το βρεις κι εσυ. Αν οχι στο στελνω εγω, προς τελη Ιουλιου ομως.
Αν δε το βρεις στειλε μου email στο leotachrs@gmail.com αν και πιστευω πως θα το εχουν.
Θα ταν επισης γαματο επισης αν μπορουσες να το ανεβασεις κιολας.

Good Luck
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

καλώς ήρθες Ντρέικ :-D :-D :-D

Σε ευχαριστούμε για τις πληροφορίες...Πολύτιμες!

>:d< >:d< >:d<
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Apostolis
Δημοσιεύσεις: 186
Εγγραφή: 11 Ιαν 2011 2:23 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Apostolis »

Φίλε Ντρέκ, σ' ευχαριστώ πάρα πολύ για την πληροφορία και ακόμη περισσότερο με τιμά το γεγονός ότι το πρώτο μήνυμα που έγραψες σ' αυτό το φόρουμ αναφερόταν σε μένα. Καλωσόρισες!!! >:d< >:d< >:d<

Φυσικά, δε σου το συζητώ, μπήκα απευθείας και έκανα παραγγελία κι αν το έχουν θα το στείλουν, αν όχι θα μου τηλεφωνήσουν γεμάτοι συντριβή και θα μου ανακοινώσουν ότι έγινε κάποιο λάθος στην αποθήκη τους χεχε Αλλά εμείς σκεφτόμαστε θετικά κι ελπίζουμε, σωστά;

Να είσαι πάντα καλά, σ' ευχαριστώ και πάλι @};- @};- @};- @};- @};-
Για έναν άνθρωπο που στερείται τροφής, θεός είναι το ψωμί.
_____________
Μαχάτμα Γκάντι
angelikik
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: 15 Δεκ 2009 1:16 pm

Δημοσίευση από angelikik »

τελικα καταφερα να βρω το βιβλιο απο τη βιβλιοθηκη του Ευγενιδειου Ιδρυματος και να το βγαλω φωτοτυπια....το διαβαζω αυτες τις μερες...
οποιος θελει μπορω να του το στειλω ....
ειναι πολυ ομορφο βιβλιο και ο Μιλλμαν μιλαει κατευθειαν στην ψυχη μου...

Επιστροφή στο “ΒΙΒΛΙΑ”