Ο ΔΡΟΜΟΣ ΤΗΣ ΑΥΤΟΕΞΑΡΤΗΣΗΣ - ΧΟΡΧΕ ΜΠΟΥΚΑΙ

Άβαταρ μέλους
ALEXOULA
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 24521
Εγγραφή: 22 Νοέμ 2007 9:04 pm

Ο ΔΡΟΜΟΣ ΤΗΣ ΑΥΤΟΕΞΑΡΤΗΣΗΣ - ΧΟΡΧΕ ΜΠΟΥΚΑΙ

Δημοσίευση από ALEXOULA »

Ο ΔΡΟΜΟΣ ΤΗΣ ΑΥΤΟΕΞΑΡΤΗΣΗΣ
ΜΠΟΥΚΑΪ ΧΟΡΧΕ
Σελίδες: 168
ΕΚΔΟΣΕΙΣ ΟΠΕΡΑ


Μετάφραση: ΕΠΙΣΚΟΠΟΠΟΥΛΟΥ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΑ
Πρώτο κεφάλαιο

Περίληψη:
Ασφαλώς, αν είχαμε την τύχη να μας «πέσουν» γονείς υποστηρικτικοί, τότε έχουμε το πλεονέκτημα ότι από μικροί πήραμε ωφέλιμα μηνύματα: «Μπορείς να είσαι αυτός που είσαι.» «Μπορείς να σκέφτεσαι αυτό που σκέφτεσαι.» «Μπορείς να αισθάνεσαι αυτό που αισθάνεσαι.» «Μπορείς να παίρνεις τα δικά σου ρίσκα.» «Θα πρέπει μόνος σου να ψάξεις να βρεις αυτό που χρειάζεσαι, γιατί αυτό σημαίνει μεγαλώνω, είμαι ώριμος και αυτοεξαρτώμενος.» Αυτά τα προνομιούχα παιδάκια πηδούν μόνα τους από το τραμπολίνο και βουτάνε στη ζωή από ένα σημείο ευνοϊκό. Βέβαια, δεν έχει όλος ο κόσμος τέτοια τύχη. Όσοι, λοιπόν, δεν ήταν τόσο τυχεροί, θα χρειαστούν κάποιον να τους βοηθήσει, έστω κι ένα βιβλίο σαν αυτό. Ο δρόμος της αυτοεξάρτησης είναι ο πρώτος από μια σειρά τεσσάρων τόμων που φέρουν τον γενικό τίτλο: «Φύλλα Πορείας». Με γλώσσα απλή, καθημερινή, σύντομες και συχνά ελλειπτικές προτάσεις, ο Χόρχε Μπουκάι καθοδηγεί τον αναγνώστη σε μια συζήτηση φιλική, θεραπευτική, καθόλου θεωρητική, με μεγάλη πρακτική αξία, όπου, χωρίς να προτείνει λύσεις, βοηθάει να βρεθούν. Η ζωή, οι σχέσεις μας, η στάση και η συμπεριφορά μας μπαίνουν στο μικροσκόπιο. Η προσωπική του άποψη είναι ένα απόσταγμα σοφίας, εμπειρίας, πολύχρονης θεραπευτικής πρακτικής και στοχασμού του μελετητή της παγκόσμιας μυθολογίας και διανόησης. Στο Δρόμο της αυτοεξάρτησης, ο Μπουκάι διδάσκει χωρίς να κάνει κήρυγμα. Γίνεται μαζί δάσκαλος και μαθητής, καταθέτει μαρτυρίες και σκέψεις άλλων, αναλύει και εξηγεί, τεκμηριώνει επιστημονικά και μας οδηγεί σε λογικά συμπεράσματα, ακυρώνοντας την αυθεντία του καθοδηγητή. Τα «Φύλλα Πορείας» του είναι λιγότερο κατευθυντήριες γραμμές και περισσότερο αφορμές για προβληματισμό. Για κάθε κατάσταση κάνει μια νύξη και διηγείται μια «ιστορία» που «κάτι λέει», κάτι που μας αφήνει να το εννοήσουμε μόνοι μας, αποκομίζοντας τη χαρά της ανακάλυψης και την ικανοποίηση της συνειδητοποίησης.

Κωνσταντίνα Επισκοποπούλου

Το βιβλίο αυτό είναι πολύ καλό
αξίζει να το διαβάσετε .
Για τα υπόλοιπα βιβλία
http://www.operabooks.gr/contents/books ... oks_id=141
Γι' αυτό που πολεμάς είναι μόνο η εξέλιξή σου...Εκεί στον κάθετο άξονα...γιατί όταν αυτός ολοκληρωθεί, ο πόλεμος μετά, στον οριζόντιο, γίνεται αρμονία, ειρήνη και πληρότητα

__________________________________________________________
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
ALEXOULA
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 24521
Εγγραφή: 22 Νοέμ 2007 9:04 pm

Re: Ο ΔΡΟΜΟΣ ΤΗΣ ΑΥΤΟΕΞΑΡΤΗΣΗΣ - ΧΟΡΧΕ ΜΠΟΥΚΑΙ

Δημοσίευση από ALEXOULA »

ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΜΙΑ ΙΣΤΟΡΙΑ
ΜΠΟΥΚΑΪ ΧΟΡΧΕ
Σελίδες: 240
ΕΚΔΟΣΕΙΣ ΟΠΕΡΑ

Μετάφραση: ΚΡΙΤΩΝ ΗΛΙΟΠΟΥΛΟΣ
Ο Τύπος έγραψε: -
Πρώτο κεφάλαιο

Περίληψη:
Δεν μπορώ» του είπα. «Δεν μπορώ!» «Σίγουρα;» με ρώτησε αυτός. «Ναι. Πολύ θα ήθελα να μπορούσα να σταθώ μπροστά της και να της πω τι νιώθω... Ξέρω, όμως, ότι δεν μπορώ.» Ο Χοντρός κάθισε σαν τον Βούδα πάνω σ' εκείνες τις φριχτές μπλε πολυθρόνες του γραφείου του. Χαμογέλασε, με κοίταξε στα μάτια και, χαμηλώνοντας τη φωνή όπως έκανε κάθε φορά που ήθελε να τον ακούσουν προσεκτικά, μου είπε: «Να σου πω μια ιστορία...» Και χωρίς να περιμένει να συμφωνήσω, ο Χόρχε άρχισε να αφηγείται. Ο Ντεμιάν είναι ένας ανήσυχος νεαρός φοιτητής που προσπαθεί να ανακαλύψει τον εαυτό του. Οι αναζητήσεις του τον κατευθύνουν στον «Χοντρό», έναν πολύ ιδιόρρυθμο ψυχαναλυτή που τον βοηθά να αντιμετωπίσει τη ζωή και να βρει απαντήσεις στα ερωτήματά του με έναν τρόπο πολύ πρωτότυπο: σε κάθε συνάντηση, του διηγείται από μία ιστορία, κλασική ή μοντέρνα, «ανατολίτικη» ή «δυτικότροπη», που πηγάζει από τη λαϊκή προφορική παράδοση ή απευθείας από τη φαντασία του «Χοντρού». Οι ιστορίες αρχίζουν να λειτουργούν ως παραβολές, και ο Ντεμιάν κατασιγάζει τις αγωνίες και τις ανασφάλειές του, ωριμάζοντας μάλλον, παρά βρίσκοντας «έτοιμες λύσεις» και «συνταγές ευτυχίας»... Οι σχέσεις μεταξύ θεραπευτή και θεραπευομένου δεν είναι —ούτε αυτές— συμβατικές και αναμενόμενες. Καβγάδες, διαφωνίες, συμπάθεια, αντιπάθεια, μίσος και αγάπη αφήνονται ελεύθερα να εκφραστούν, δημιουργώντας με αυτόν τον τρόπο δύο μοναδικούς λογοτεχνικούς ήρωες με σάρκα και οστά, προσφιλείς και οικείους στον αναγνώστη. Καμία σχέση εδώ με το στερεότυπο του ψυχαναλυτικού ντιβανιού και του οριζοντιωμένου πάσχοντος. Ο διάλογος και η ανταλλαγή εμπειριών και απόψεων, διανθισμένος με εξαιρετικές αφηγήσεις ιστοριών, τοποθετούν το Να σου πω μια ιστορία στην κατηγορία των λογοτεχνικών βιβλίων, ασχέτως εάν, παγκοσμίως, τοποθετείται κάτω από την ετικέττα: «Βιβλία αυτογνωσίας και αυτοβοήθειας».

Μπορείτε αν θέλετε να το βρείτε ψάξτε στο
scribd μαζί με τον τίτλο του βιβλίου ή του συγγραφέα
Γι' αυτό που πολεμάς είναι μόνο η εξέλιξή σου...Εκεί στον κάθετο άξονα...γιατί όταν αυτός ολοκληρωθεί, ο πόλεμος μετά, στον οριζόντιο, γίνεται αρμονία, ειρήνη και πληρότητα

__________________________________________________________
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Ταρούλα
Δημοσιεύσεις: 29912
Εγγραφή: 16 Αύγ 2011 6:45 pm

Re: Ο ΔΡΟΜΟΣ ΤΗΣ ΑΥΤΟΕΞΑΡΤΗΣΗΣ - ΧΟΡΧΕ ΜΠΟΥΚΑΙ

Δημοσίευση από Ταρούλα »

Το Δρόμο της Αυτοεξάρτησης το έχω διαβάσει και με βοήθησε πολύ στο να συνειδητοποιήσω κάποιες καταστάσεις.

Αλεξία >:d< >:d< >:d<
Η μόνη βεβαιότητα που μπορείς να έχεις στην ζωή σου είναι μόνο μέσα στην Πίστη, πως ό,τι έρθει, πάντα το Πνεύμα θα δρα εντός σου... Η καρδιά φωτίζει τον σκοτεινό δρόμο της ζωής... Β.Ν. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Δημοσιεύσεις: 8939
Εγγραφή: 19 Μάιος 2010 10:12 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Ο ΔΡΟΜΟΣ ΤΗΣ ΑΥΤΟΕΞΑΡΤΗΣΗΣ - ΧΟΡΧΕ ΜΠΟΥΚΑΙ

Δημοσίευση από Stefanos »

Υπέροχος ο Χορχέ.
Κρίμα που δεν έχουν μεταφράσει και άλλα βιβλία του.
Όσο πιο μακριά ο Θεός, τόσο μακρύτερα πηγαίνω...
Η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει.
Αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!!!
Άβαταρ μέλους
Annoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33486
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 2:43 pm

Re: Ο ΔΡΟΜΟΣ ΤΗΣ ΑΥΤΟΕΞΑΡΤΗΣΗΣ - ΧΟΡΧΕ ΜΠΟΥΚΑΙ

Δημοσίευση από Annoula »

Στέφανε, έχει πολλά βιβλία του μεταφρασμένα. @};-

Πολύ ωραίες προσεγγίσεις σε πολλά θέματα :x :x
Αν ο Θεός είναι η πρωταρχική Αιτία η Αγάπη θα είναι το αποτέλεσμα
Πατέρα μου/Μητέρα μου, είναι παιδί της Αλήθειας και μόνο αυτή είναι ο δρόμος ο δικός μου προς εσένα
Πολέμα και Οραματίσου
Λευκός Κρίνος
Δημοσιεύσεις: 428
Εγγραφή: 07 Σεπ 2010 9:29 pm

Re: Ο ΔΡΟΜΟΣ ΤΗΣ ΑΥΤΟΕΞΑΡΤΗΣΗΣ - ΧΟΡΧΕ ΜΠΟΥΚΑΙ

Δημοσίευση από Λευκός Κρίνος »

O Xoρχε Μπουρχάι γράφει ωραία..!
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Re: Ο ΔΡΟΜΟΣ ΤΗΣ ΑΥΤΟΕΞΑΡΤΗΣΗΣ - ΧΟΡΧΕ ΜΠΟΥΚΑΙ

Δημοσίευση από ARTYADIS »

Γιώργο πού είχες χαθεί? :) >:d<
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
Λευκός Κρίνος
Δημοσιεύσεις: 428
Εγγραφή: 07 Σεπ 2010 9:29 pm

Re: Ο ΔΡΟΜΟΣ ΤΗΣ ΑΥΤΟΕΞΑΡΤΗΣΗΣ - ΧΟΡΧΕ ΜΠΟΥΚΑΙ

Δημοσίευση από Λευκός Κρίνος »

ARTYADIS έγραψε:Γιώργο πού είχες χαθεί? :) >:d<
Γειά σου Δήμητρα! >:d<
Πλέον δραστηριοποιούμαι περισσότερο στο facebook,όπου μάλιστα είμαι και φίλος με αρκετά παιδιά από εδώ. O:-) Εδώ και αρκετό καιρό απέχω από όλα τα forum πνευματικότητας και εσωτερικής αναζήτησης που είμαι μέλος (ακόμη και σε κάποια που είμαι διαχειριστής! :D ),μιας και στο facebook έχω τη δυνατότητα να επικοινωνώ με όλα τα άτομα όλων των fora που είμαι μελος.Το να ασχολούμαι με όλα μαζί,μου ήρθε κάποια στιγμή overdose.Όλο αυτό φυσικά δεν μειώνει σε τίποτε την εκτίμηση και τη συμπαθεια που έχω για αρκετά παιδιά από το φορουμ (κάποια τα γνώρισα και απο κοντά!).Αν κάποια στιγμή νιώσω την ανάγκη θα επιστρέψω. >:d<
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: Ο ΔΡΟΜΟΣ ΤΗΣ ΑΥΤΟΕΞΑΡΤΗΣΗΣ - ΧΟΡΧΕ ΜΠΟΥΚΑΙ

Δημοσίευση από Vasoula »

έλα βρε Γιώργο μου, εδώ είσαι πάντα :x :x :x >:d< >:d< >:d<
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Λευκός Κρίνος
Δημοσιεύσεις: 428
Εγγραφή: 07 Σεπ 2010 9:29 pm

Re: Ο ΔΡΟΜΟΣ ΤΗΣ ΑΥΤΟΕΞΑΡΤΗΣΗΣ - ΧΟΡΧΕ ΜΠΟΥΚΑΙ

Δημοσίευση από Λευκός Κρίνος »

Vaso έγραψε:έλα βρε Γιώργο μου, εδώ είσαι πάντα :x :x :x >:d< >:d< >:d<
Έχεις δίκιο..! :x @};- >:d<
Λευκός Κρίνος
Δημοσιεύσεις: 428
Εγγραφή: 07 Σεπ 2010 9:29 pm

Re: Ο ΔΡΟΜΟΣ ΤΗΣ ΑΥΤΟΕΞΑΡΤΗΣΗΣ - ΧΟΡΧΕ ΜΠΟΥΚΑΙ

Δημοσίευση από Λευκός Κρίνος »

Και κάτι αγαπημένο από τον συνωνόματο

Χόρχε Μπουκάι, Γράμμα στην κόρη μου

Πριν πεθάνω, κόρη μου, θα'θελα να'μαι σίγουρος ότι σου έμαθα:



* Να χαίρεσαι τον έρωτα

* Να έχεις εμπιστοσύνη στις δυνάμεις σου

* Να αντιμετωπίζεις τους φόβους σου

* Να ενθουσιάζεσαι με τη ζωή

* Να ζητάς βοήθεια όταν τη χρειάζεσαι

* Να επιτρέπεις να σε παρηγορούν όταν πονάς

* Να παίρνεις τις δικές σου αποφάσεις

* Να υπερασπίζεσαι τις επιλογές σου

* Να είσαι φίλη του εαυτού σου

* Να μη φοβάσαι μήπως γελοιοποιηθείς

* Να ξέρεις πως αξίζεις να σ' αγαπάνε

* Να μιλάς στους άλλους τρυφερά

* Να λες κάτι ή να σωπαίνεις ανάλογα με το τι κρίνεις για σένα σωστό

* Να αποκτάς φήμη για τα κατορθώματά σου

* Να αγαπάς και να φροντίζεις το κοριτσάκι που έχεις μέσα σου

* Να μην εξαρτάσαι από την επιδοκιμασία των άλλων

* Να μην επωμίζεσαι τις ευθύνες όλων

* Να συνειδητοποιείς τα συναισθήματά σου και να πράττεις ανάλογα

* Να μην κυνηγάς το χειροκρότημα αλλά τη δική σου ικανοποίηση από το γεγονός

* Να δίνεις γιατί θέλεις, ποτέ γιατί νομίζεις πως είναι υποχρέωσή σου

* Να απαιτείς να σε πληρώνουν όπως πρέπει για τη δουλειά σου

* Να δέχεσαι τους περιορισμούς και την αδυναμία σου χωρίς θυμό

* Να μην επιβάλλεις τα κριτήριά σου ούτε να επιτρέπεις να σου επιβάλλουν οι άλλοι τα δικά τους

* Να λες το ναι μονάχα όταν το θέλεις και να λες όχι χωρίς ενοχές

* Να ζεις το σήμερα και να μην έχεις μεγάλες προσδοκίες

* Να ρισκάρεις περισσότερο

* Να δέχεσαι την αλλαγή και ν' αναθεωρείς τις πεποιθήσεις σου

* Να προσπαθείς να γιατρέψεις τις παλιές και τις πρόσφατες πληγές σου

* Να φέρεσαι και να απαιτείς να σου φέρονται με σεβασμό

* Να σχεδιάζεις το μέλλον αλλά να ζεις το παρόν

* Να εμπιστεύεσαι τη διαίσθησή σου

* Να χαίρεσαι τις διαφορές ανάμεσα στα δύο φύλα

* Να καλλιεργείς σχέσεις υγιείς όπου ο ένας στηρίζει τον άλλο

* Να κάνεις την κατανόηση και τη συγγνώμη προτεραιότητές σου

* Να δέχεσαι τον εαυτό σου όπως είναι

* Να μην κοιτάς πίσω σου για να δεις ποιος σε ακολουθεί

* Να μεγαλώνεις και να μαθαίνεις από τις διαφωνίες και τις αποτυχίες σου

* Να επιτρέπεις στον εαυτό σου να λύνεται στα γέλια μες στο δρόμο χωρίς ιδιαίτερο λόγο

* Να μη θεοποιείς κανέναν, και ακόμη λιγότερο εμένα
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: Ο ΔΡΟΜΟΣ ΤΗΣ ΑΥΤΟΕΞΑΡΤΗΣΗΣ - ΧΟΡΧΕ ΜΠΟΥΚΑΙ

Δημοσίευση από Vasoula »

έτσι όπως έπρεπε να μεγαλώνει κάθε παιδί...

:cry:
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
AMALIA
Δημοσιεύσεις: 21571
Εγγραφή: 13 Ιαν 2008 1:14 pm
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ

Re: Ο ΔΡΟΜΟΣ ΤΗΣ ΑΥΤΟΕΞΑΡΤΗΣΗΣ - ΧΟΡΧΕ ΜΠΟΥΚΑΙ

Δημοσίευση από AMALIA »

@};- :x :x
Άβαταρ μέλους
Elen75
Δημοσιεύσεις: 2052
Εγγραφή: 25 Φεβ 2010 6:36 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Re: Ο ΔΡΟΜΟΣ ΤΗΣ ΑΥΤΟΕΞΑΡΤΗΣΗΣ - ΧΟΡΧΕ ΜΠΟΥΚΑΙ

Δημοσίευση από Elen75 »

Πράγματι πόσο πολυτιμά λόγια είναι για ένα παιδί!!!! @};- @};- @};-
"Αν θες να γνωρίσεις το Συμπαν, γνωρισε τον Εαυτο Σου"
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: Ο ΔΡΟΜΟΣ ΤΗΣ ΑΥΤΟΕΞΑΡΤΗΣΗΣ - ΧΟΡΧΕ ΜΠΟΥΚΑΙ

Δημοσίευση από Vasoula »

και τώρα διαβάζοντας αυτό το γράμμα, σκάλισα τα αρχεία της μνήμης μου και με έφεραν σε ένα γράμμα που είχα γράψει κι εγώ, σαν απάντηση στην Εμμα και την Τζο στο γράμμα τους στον ΄Αγιο Βασίλη...

Ήταν μικρά, δεν θυμάμαι ηλικία..και στο γράμμα προς τον ΄Αγιο Βασίλη είχαν ζητήσει ΜΟΝΟ να είμαι καλά! :cry: :cry: :cry:

Να τολμήσω να το μοιραστώ μαζί σας...


Αγαπημένη μου Τζό, αγαπημένη μου ΄Εμμα


Η Μις Πίγκυ, συμβολίζει και θα συμβολίζει και για τους τρεις μας την αγάπη, την ενότητα και την ελευθερία.
Αυτές οι τρεις αρετές μας έδεσαν σε μια αιώνια σχέση που δεν σπάει με τίποτα

Θυμηθείτε λίγο πόσες αγωνίες μα και χαρές, πόσες συγκινήσεις, μα και τρέλες δεν κάναμε, όσο ήσασταν μικρούλια…
Ηταν μια ευλογημένη εποχή για μένα, γιατί μπορούσα μέσα από εσάς να ξαναζήσω τα όνειρά μου.
Να γελάσω, χωρίς να νοιάζομαι αν με θεωρούν ανόητη.
Να παίξω, χωρίς να νοιάζομαι αν με πουν ξεμωραμένη.
Να σας κάνω τα χατίρια, χωρίς να νοιάζομαι αν μου λένε ότι σας κακομαθαίνω.

Ναι, ήθελα να σας κακομάθω για να ξεπεράσετε όλα τα γήινα και κοινωνικά «πρέπει» γιατί η ελευθερία είναι το σημαντικότερο δώρο του Θεού.
Ναι ήθελα να σας κακομάθω, αγαπώντας σας, γιατί η αγάπη είναι κι αυτή σημαντικό δώρο του Σύμπαντος.
Ναι ήθελα να σας κακομάθω, φυτεύοντας στις καρδιές σας τις ηθικές αξίες του σεβασμού και της συμπόνιας, γιατί αυτές οι αρετές είναι τα εφόδιά σας στην γη, για να μπορέσετε να εργαστείτε με τις θεϊκές αρετές και να τις εκδηλώσετε.

Κάνοντας τώρα έναν απολογισμό και διαβάζοντας «τα γράμματά σας» προς τον ΄Αγιο Βασίλη, θεωρώ –και είμαι περήφανη γι’ αυτό- ότι ΝΑΙ, ΚΑΤΑΦΕΡΑ, μέσα από την ελευθερία, την αγάπη, τον σεβασμό και την συμπόνια, να σας μεταφέρω τον ενθουσιασμό για την ζωή, απομονώνοντας τις καταστροφικές αρετές που είναι μίσος, ζήλια, κακία, εγωισμός και να σας προετοιμάσω για ΤΟ ΘΕΙΚΟ ΦΩΣ, ΤΗΝ ΘΕΙΚΗ ΑΓΑΠΗ, ΤΗΝ ΘΕΙΚΗ ΓΑΛΗΝΗ, που στέλνει ο Δημιουργός στα Δημιουργήματά του, χωρίς διάκριση, αρκεί να είναι έτοιμα να κατανοήσουν αυτά τα δώρα Του.

Είμαι πολύ περήφανη για σας, γιατί ζείτε με ελευθερία, έχετε ενσωματώσει την αγάπη στην ψυχή σας, σέβεστε τον εαυτό σας και τους άλλους και εκδηλώνετε συμπόνια για όλα τα ζωντανά πλάσματα.
Μ’ αυτά τα εφόδια, η πύλη της ευτυχίας είναι ανοιχτή. Για να ζήσετε την ζωή σας με επίγνωση και σοφία και για να φέρετε την χαρά και την δημιουργική εμπειρία στον Ανώτερο Εαυτό σας. Η ζωή είναι δημιουργική εμπειρία και έτσι να την ζείτε. Χωρίς να περιμένετε τίποτα, θα έχετε τα πάντα.

Το καθήκον που επέλεξα γι’ αυτήν την ζωή είναι να μεταφέρω στις ψυχές των ανθρώπων την ευλογία του Σύμπαντος. Στην αρχή ξεκίνησα με εσάς τις δύο και τώρα συνεχίζω και με άλλους ανθρώπους. Αυτό το καθήκον δεν γινόταν να εκπληρωθεί, αν ήμουν δεσμευμένη. Χρειαζόμουν ελευθερία. Και αυτήν την ελευθερία την κέρδισα, ίσως με πόνο και αγωνία, μα όλα μετατράπηκαν σε απίστευτη ευλογία και ευτυχία. Δεν έκανα θυσία, μένοντας ελεύθερη. Εσείς το πιστέψατε και θέλω να φύγει αυτός ο μύθος από το μυαλό σας. Καμία θυσία… ήταν μόνο η δυνατή προσταγή του Ανώτερου Εαυτού μου, για να εκπληρώσω τους Στόχους μου. Εσείς απλά, με βοηθήσατε, να μείνω πιστή στις αρχικές μου επιλογές και να παλεύω για αυτές. Σας ευχαριστώ που σ’ αυτήν την ζωή είχατε τον ρόλο να μου τις θυμίσετε και να με οδηγήσετε στην σταθερή πορεία της «αγάπης χωρίς προϋποθέσεις». Γιατί αυτήν την αγάπη εσείς μου την διδάξατε. Ξεκινώντας από την αγάπη που αισθάνομαι για σας, έτσι χωρίς προϋποθέσεις, συνεχίζω να αγαπώ χωρίς προϋποθέσεις και αυτή είναι η σημαντικότερη αξία που ενσωμάτωσα στην ζωή μου. Να μην περιμένω ανταπόδοση για να αγαπώ και να προσφέρω.

Για όλα αυτά σας ευχαριστώ που με επιλέξατε για μητέρα σας σ’ αυτήν την γήινη πορεία σας. Είστε οι πιο σημαντικοί στυλοβάτες μου και τα πιο ουσιαστικά μου κίνητρα για να εκδηλώσω όλες τις θεϊκές αρετές που είναι Αγάπη, Χαρά, Δημιουργία, Καθαρότητα, Φιλία, Δικαιοσύνη, Δύναμη, Θέληση, Φαντασία, Συμπόνια, Εντιμότητα, Πίστη, Εμπιστοσύνη.
Μία-μία αυτές τις αρετές τις έζησα μαζί σας και τις ανέπτυξα μέσα από την αγάπη μου για σας. Μέσα από εσάς εκδηλώθηκαν και διευρύνθηκαν.
 Αγάπη χωρίς όρους, γιατί αυτή είναι η αγάπη που ένιωσα με εσάς
 Χαρά, γιατί το γέλιο δεν έλειψε από την ζωή μας
 Δημιουργία, γιατί δημιούργησα εσάς
 Καθαρότητα, γιατί πρέπει να είμαι «καθαρή» απέναντί σας
 Φιλία, γιατί πιστεύω πως και οι δυο σας δεν έχετε καλύτερη φίλη από εμένα
 Δικαιοσύνη, γιατί πρέπει να είμαι δίκαιη με τις επιθυμίες σας
 Θέληση, γιατί έπρεπε να είμαι ακλόνητη στις επιλογές μου σχετικά με τις αξίες που έπρεπε να σας μεταφέρω
 Δύναμη, γιατί χρειαζόμουν κουράγιο για να τα καταφέρω μαζί σας
 Φαντασία, γιατί έπρεπε να μην σας βάζω όρια στο νου σας και στα όνειρά σας
 Συμπόνια, γιατί μόνο έτσι λεγόμαστε «άνθρωποι»
 Εντιμότητα, γιατί έπρεπε να σας μάθω να σέβεστε τον εαυτό σας
 Πίστη, γιατί χωρίς αυτήν δεν θα τα είχα καταφέρει μαζί σας
 Εμπιστοσύνη, γιατί έπρεπε να εμπιστευθώ την Θεία Πρόνοια για να γίνει η ζωή μας γεμάτη υγεία-χαρά-αφθονία

΄Ολες αυτές τις αρετές τις ενσωμάτωσα στην ζωή μου, χάρη σε σας. Και γι’ αυτό
ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΥ ΕΙΣΑΣΤΕ ΜΑΖΙ ΜΟΥ, σ’ αυτό το υπέροχο ταξίδι εμπειριών που λέγεται «Ζωή».

Αυτές τις αρετές σάς τις αφήνω κληρονομιά, για να τις ζήσετε κι εσείς και να τις εκδηλώσετε στην δική σας ζωή. ΄Όχι απαραίτητα κι εσείς, όπως εγώ, μέσα από τα δικά σας παιδιά, μα μέσα από την ίδια σας την ζωή και από τις επιλογές σας.
Το σχέδιο ζωής του καθενός μας είναι ιδιαίτερο και ξεχωριστό. Σας εύχομαι να το βρείτε και να το ακολουθήσετε. Οι θεϊκές αρετές παραμένουν οι ίδιες, άσχετα με την πηγή έμπνευσής τους.


Η μανούλα σας



:cry:
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι

Επιστροφή στο “ΒΙΒΛΙΑ”