Η ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΚΗ ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΥ

Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33489
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: Η ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΚΗ ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΥ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

Θοδωρη >:d< >:d< >:d<
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Βικούλα
Δημοσιεύσεις: 25987
Εγγραφή: 08 Φεβ 2012 4:24 pm

Re: Η ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΚΗ ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΥ

Δημοσίευση από Βικούλα »

@};-
"Το να είσαι τέλειος είναι μια πρόκληση του «δεν μπορώ»
Το να είσαι ευτυχισμένος είναι η πρόκληση του «Θέλω»…" Β.Ν.
Πολέμα και οραματίσου! @};-
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: Η ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΚΗ ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΥ

Δημοσίευση από Vasoula »

η αλήθεια είναι ότι σκέφτηκα πάνω σ' αυτήν την ανάγκη που εκφράστηκε από τον αγαπημένο μου Θοδωρή, να τεστάρουμε τα κείμενα που αντιγράφουμε και χρησιμοποιούμε μέσα σε άρθρα μας...
Σκέφτηκα, γιατί αυτό που εκφράστηκε σαν ανάγκη του, είναι και δική μου... πάντα το κάνω, όταν αντιγράφω κείμενα άλλων...Πάντα αναφέρω ότι δεν είναι δικά μου, αλλά εκφράζουν τον συγγραφέα, και απλά τα χρησιμοποιώ γιατί τυχαίνει να εκφράζουν και εμένα...

Ανακάλυψα όμως ότι όσον αφορά τον χριστιανισμό της μάζας, ποτέ μου δεν ζήτησα επιχειρήματα γι' αυτό που εκφράζει ο οποιοσδήποτε...

Μου αποκαλύφτηκε ότι ποτέ μου δεν είχα αυτήν την ανάγκη, να βρω επιχειρήματα για να στηρίζω μέσα μου την Πίστη και την Εμπιστοσύνη στην Ζωντανή Διδασκαλία του Χριστού, που μου δόθηκε...

Η αλήθεια είναι ότι ποτέ πριν δεν το είχα σκεφτεί...

Ποτέ πριν δεν με ενδιέφερε αν το σεντόνι που σκούπισαν το πρόσωπο του Ιησού και φυλάγεται στο Βατικανό, είναι αληθινό...
Ποτέ δεν με ενδιέφερε να ερευνήσω αν το φως ανάβει μόνο του στον πανάγιο τάφο, ή το ανάβουν οι παπάδες με τεχνική...
Ποτέ δεν με ενδιέφερε να αξιολογήσω τα λόγια των αγίων, να τα τεστάρω, να βρω επιχειρήματα, να τα ερευνήσω...
Ποτέ δεν με ενδιέφερε να ερευνήσω αν η Ελένη βρήκε το τίμιο ξύλο, αν το τίμιο ξύλο που πουλιέται σαν φυλαχτό, περιέχει το ξύλο από τον σταυρό του Ιησού...
Ποτέ δεν με ενδιέφερε να ερευνήσω αν ο Ιησούς ήταν πραγματικό ή μυθικό πρόσωπο, αν ήταν θρησκευτικό σύμβολο, αν ήταν θεός ή άνθρωπος ή ενσάρκωση του θεού ή..ή...ή...ή...
Όσα λίγα βιβλία έπεσαν στα χέρια μου, που αναφέρονταν στον Χριστό, έγινε εκ των υστέρων...Όταν πια δεν τα είχα καθόλου ανάγκη, γιατί εκείνος ζούσε μέσα στην Ψυχή μου! Μέχρι τότε, μέχρι να τον γνωρίσω μέσα μου, εμπιστευόμουν την Διδασκαλία του και την ερευνούσα στην Ζωή μου...

Με ξάφνιασε αυτό, γιατί δεν είχα συνειδητοποιήσει ότι ποτέ δεν είχα αυτήν την ανάγκη να στηρίξω την Διδασκαλία σε αποδειξεις, πέρα από΄αυτές που αναγνώρισα στην Ζωή μου, στην Ζωή του Ιησού και ευρύτερα στην Ζωή των ανθρώπων...
Από την αρχή που ξεκίνησε η εσωτερική μου επαφή με τον Ιησού, οι έρευνες μου μετακινήθηκαν στο εσωτερικό του Εαυτού μου, η γνώση από γύρω γύρω σταμάτησε...

Τι να με νοιάξει τι είπε ο άγιος Βασίλης...αν ήταν σωστό ή λάθος, αν ήταν επιχείρημα για την μάζα των πιστών ή δεν ήταν...
Αφού το έβλεπα (και δυστυχώς το βλέπω ακόμα) μέσα στην παράδοση της δύναμης της Ζωής σε "ειδικούς"...

Τώρα ξέρω γιατί δεν το έκανα...Και Θοδωρή σ' ευχαριστώ πολύ που μου θύμισες ότι η Ζωντανή Διδασκαλία δεν χρειάζεται εξωτερικές αποδείξεις, χρειάζεται μόνο να επιτρέψεις την αληθινή σύνδεση μαζί της, ενόσω ο Δάσκαλος καλύπτει το ΄Οραμά σου και τον Στοχο σου, σαν μη αμφισβητούμενη Αλήθεια...

όσο αμφισβητεί κανείς και περιμένει αποδείξεις, επιχειρήματα και αλήθειες πάνω σε καθαρά πνευματικά θέματα και διδασκαλίες, προτού είναι σε θέση να είναι ανοιχτός στην εσωτερική αποκάλυψη, τότε ποτέ δεν θα βρει κανέναν "σωστό" δάσκαλο, ούτε μέσα του, ούτε έξω του όμως!

Η Εμπιστοσύνη και η Πίστη είναι καθαρά θέμα Διάκρισης των Στόχων που θέτει κανείς, ενόσω γίνεται ολοένα και ικανότερος να δοκιμάζει και να ερευνά την Διδασκαλία που λαμβάνει...και πόσο εκείνη τον κάνει αποτελεσματικότερο στην Αγάπη και την Σοφία του Εαυτού του...
Ο περιορισμός ξεκινά από την αυτο-αμφισβήτηση...



@};-
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23391
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Η ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΚΗ ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΥ

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

η Ζωντανή Διδασκαλία δεν χρειάζεται εξωτερικές αποδείξεις, χρειάζεται μόνο να επιτρέψεις την αληθινή σύνδεση μαζί της, ενόσω ο Δάσκαλος καλύπτει το ΄Οραμά σου και τον Στοχο σου, σαν μη αμφισβητούμενη Αλήθεια...
:-( :x :x @};-
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Βικούλα
Δημοσιεύσεις: 25987
Εγγραφή: 08 Φεβ 2012 4:24 pm

Re: Η ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΚΗ ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΥ

Δημοσίευση από Βικούλα »

Vaso έγραψε:όσο αμφισβητεί κανείς και περιμένει αποδείξεις, επιχειρήματα και αλήθειες πάνω σε καθαρά πνευματικά θέματα και διδασκαλίες, προτού είναι σε θέση να είναι ανοιχτός στην εσωτερική αποκάλυψη, τότε ποτέ δεν θα βρει κανέναν "σωστό" δάσκαλο, ούτε μέσα του, ούτε έξω του όμως!

Η Εμπιστοσύνη και η Πίστη είναι καθαρά θέμα Διάκρισης των Στόχων που θέτει κανείς, ενόσω γίνεται ολοένα και ικανότερος να δοκιμάζει και να ερευνά την Διδασκαλία που λαμβάνει...και πόσο εκείνη τον κάνει αποτελεσματικότερο στην Αγάπη και την Σοφία του Εαυτού του...
Ο περιορισμός ξεκινά από την αυτο-αμφισβήτηση...
τι είπες τώρα .. @-)
@};- >:d< >:d< >:d<
"Το να είσαι τέλειος είναι μια πρόκληση του «δεν μπορώ»
Το να είσαι ευτυχισμένος είναι η πρόκληση του «Θέλω»…" Β.Ν.
Πολέμα και οραματίσου! @};-
Άβαταρ μέλους
Ταρούλα
Δημοσιεύσεις: 29912
Εγγραφή: 16 Αύγ 2011 6:45 pm

Re: Η ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΚΗ ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΥ

Δημοσίευση από Ταρούλα »

@};-
Η μόνη βεβαιότητα που μπορείς να έχεις στην ζωή σου είναι μόνο μέσα στην Πίστη, πως ό,τι έρθει, πάντα το Πνεύμα θα δρα εντός σου... Η καρδιά φωτίζει τον σκοτεινό δρόμο της ζωής... Β.Ν. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: Η ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΚΗ ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΥ

Δημοσίευση από Vasoula »

Βικούλι μου, γυρνάς γύρω γύρω στο φόρουμ και μαζεύεις τηγάνία, ή μου φαίνεται? :)) :)) :)) :)) :)) :)) :))
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Re: Η ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΚΗ ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΥ

Δημοσίευση από ARTYADIS »

όσο για το τεστάρισμα του αποσπάσματος δεν το θεώρησα σκόπιμο...Ούτε που με ενδιαφέρει τι είπε ο άγιος βασίλης!
Βασούλα! :)) :)) :)) :)) :)) :))
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: Η ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΚΗ ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΥ

Δημοσίευση από Vasoula »

;;)
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Re: Η ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΚΗ ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΥ

Δημοσίευση από ARTYADIS »

Βρε τον άγιο Βασίλη! =)) =)) =)) =)) =))
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
Άβαταρ μέλους
Βικούλα
Δημοσιεύσεις: 25987
Εγγραφή: 08 Φεβ 2012 4:24 pm

Re: Η ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΚΗ ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΥ

Δημοσίευση από Βικούλα »

Vaso έγραψε:Βικούλι μου, γυρνάς γύρω γύρω στο φόρουμ και μαζεύεις τηγάνία, ή μου φαίνεται? :)) :)) :)) :)) :)) :)) :))
σου φαίνεται , σου φαίνεται :-D
νομίζω έχω εθιστεί στα τηγάνια :) :doh: :doh:
"Το να είσαι τέλειος είναι μια πρόκληση του «δεν μπορώ»
Το να είσαι ευτυχισμένος είναι η πρόκληση του «Θέλω»…" Β.Ν.
Πολέμα και οραματίσου! @};-
Άβαταρ μέλους
VasilisM
Δημοσιεύσεις: 8049
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 2:55 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Η ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΚΗ ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΥ

Δημοσίευση από VasilisM »

ε κάποιος μ@@@@@ς άντρας θα το έχει πεί σίγουρα
σ'αγαπωωωω =)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =))
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Re: Η ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΚΗ ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΥ

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

και εγώ ρεικοταίρι μου ;;) :* >:d< >:d< >:d<
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
Αμαλία
Δημοσιεύσεις: 7910
Εγγραφή: 03 Δεκ 2007 10:43 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Η ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΚΗ ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΥ

Δημοσίευση από Αμαλία »

γεια σας παιδάκια :x :x
επειδή με ενδιαφέρει πολύ το θέμα, και αναφέρθηκαν μερικά βιβλία, ήθελα να ρωτήσω ποιο απο όλα αυτά είναι το περισσότερο ενδιαφέρον.
πχ βρήκα online το 3ο τόμο αν θυμάμαι καλά του βιβλίου "Η εγκληματική ιστορία του Χριστιανισμού", και έχει πάρα πολλά στοιχεία μεσα το οποίο μου αρέσει, αλλά απο ένα σημείο και μετά γίνεται πολύ κουραστικό. και είναι και μπόλικοι τόμοι που δεν πρόκειται να τους διαβάσω όλους αυτούς..
(παρόλα αυτά μου άνοιξε τα μάτια σχετικά με τις πλαστογραφίες).

αυτό που μου έκανε λίγο κλικ ήταν το "Πέρα απο την Πίστη"..
εσείς ποιο προτείνετε; :x :x
θεενξ! >:d< >:d<
Εικόνα

Είναι βολικό να γίνεσαι καλός άνθρωπος από φόβο, από το να γίνεσαι συνειδητός στην Αγάπη και να τους έχεις όλους εναντίον σου...
Άβαταρ μέλους
elenaki
Δημοσιεύσεις: 7152
Εγγραφή: 08 Φεβ 2010 6:10 pm

Re: Η ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΚΗ ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΥ

Δημοσίευση από elenaki »

Αμαλακι μου το "Περα απο τη Πιστη" ειναι πολυ καλο και σου κραταει το ενδιαφερον στα υψη!
Σου το προτεινω ανεπιφυλακτα!! :x >:d< >:d< >:d< >:d< >:d<
"Ευχαριστώ που βρίσκομαι μεσα στην Ανάσα Σου"!
----------------------------
Πολεμα και Οραματισου!

Επιστροφή στο “ΒΙΒΛΙΑ”