Η ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΚΗ ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΥ

Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: Η ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΚΗ ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΥ

Δημοσίευση από Vasoula »

HARIDEA έγραψε:Σχετικά με το θέμα αυτού του topic σας αναφέρω κάτι που διάβασα πρόσφατα σε ένα βιβλίο του Elifas Levi :

Είναι γνωστό ότι ο Αρχιμήδης αναζητούσε τον Παγκόσμιο Μοχλό καθώς και ένα εξωτερικό σημείο έξω από την Γη ώστε να την μετακινήσει. (Δoς μοι πα στω και τα Γαν κινήσω)
Mπορεί ο Αρχιμήδης να μη βρήκε αυτόν τον μοχλό τον βρήκε όμως το Ιερατείο. Πως;; Πολύ απλά. Βρήκε ένα σημείο εκτός της ανθρώπινης λογικής το ονόμασε Πίστη βρήκε ένα Μοχλό τον "Δάσκαλο" και μετακίνησε ακριβώς την σφαίρα την Νόησης των ανθρώπων στην Τυφλή Πίστη στα λεγόμενα τους και στον απόλυτο έλεγχο. "Πίστευε και μη Ερεύνα" αυτό ήταν η προτροπή τους και αυτό καταγράφηκε στον εγκέφαλο των ανθρώπων καταργώντας έστω και την στοιχειώδη έρευνα για την αλήθεια!!!
Όμως δεν κατάλαβαν, ότι κάποτε αυτός ο Μοχλός ο στημένος σε αναληθή γεγονότα θα κατέρρεε για τον απλούστατο λόγο ότι η Πίστη πρέπει να είναι έμφυτη και όχι κατασκευασμένη. Για να γίνει όμως αυτό ο αναζητητής πρέπει πρώτα να κοιτάξει μέσα του και να αρχίσει να γκρεμίζει, ότι σαθρό συσσώρευσε εκεί. Όταν καθαρίσει τον Ναό του τότε η Πίστη θα έχει γίνει Εμπιστοσύνη σε μια αλήθεια που δεν θα χωράει αμφισβητήσεις

Aχ Χρυσουλίτσα!!!! Πόσο Αλήθεια...

Αυτό που ανακάλυψα με την έρευνά μου, είναι ότι οι αυθεντίες της θρησκείας αφαιρούν από τον Άνθρωπο την Λογική του...Μετά είναι εύκολο να τον ελέγξουν και να δημιουργήσουν αυτόν τον καθημερινό ανθρωπάκο...

Στην Ζωή μου, μόνό μέσω της Λογικής, βρήκα επιχειρήματα και ολική Θεραπεία, αλλά το δράμα είναι ότι όταν μιλάς στους ανθρώπους με Λογικά επιχειρήματα, σοκάρονται μεν, τα κατανοούν, αλλά δεν μπορούν να ξεφύγουν...

Χωρίς σύμπλευση με το πνευματικό τους μέρος, όσο και να κατανοούν οι άνθρωποι την Αλήθεια, οι βαθείς φόβοι που έχουν δημιουργήσει τα θρησκευτικά πρότυπα στο ασυνείδητο, δεν μπορούν να τους αφήσουν να λυτρωθούν από τους "δαίμονες" τους...

Εχει γίνει τόσο μεγάλη παραποίηση των Λόγων του Ιησού, που είναι και ο λόγος που έχει στοιχειώσει τους ανθρώπους, ο θεός!

Κάποτε είχα πει σε έναν παπά, αν με βάλεις στο ένα μέρος της ζυγαριάς που λέγεται Πίστη και στο άλλο μέρος μπει όλο το ιερατείο, θα σας φέρω κάτω, με στοίχημα ότι έχω και δεν έχω...

Και να φέρω ένα παράδειγμα...

Πως γίνεται οι γυναίκες στην σημερινή εποχή, να εντάσσονται (και να εντάσσουν και τα παιδιά τους) σε μια θρησκεία που με το καλημέρα σας τις θεωρεί αμαρτωλές, πειρασμό και κατώτερα όντα?
Δεν έχει σχέση εδώ το μορφωτικό επίπεδο τους...Δυστυχώς, χωρίς την Λογική, όσο και να έχει ανοίξει ο νους στην νόηση, δεν έχει καταφέρει να γίνει Θεια Διάνοια, μέσω του Πνεύματος, ώστε να έχουν την Διάκριση και την Λογική της καθολικής Ζωής...
Η Ζωή για τους ανθρώπους αφορά μόνο ένα μέρος!

Και πως γίνεται οι άντρες που αγαπάνε τις γυναίκες τους, να δέχονται να υπηρετήσουν μια θρησκεία που τους κάνει τέρατα? χωρίς καμία Διάκριση στα ίσα Ανθρώπινα δικαιώματα των ΄Οντων?

Είναι τραγικό και το έχω βρει μέσα σε κάθε μορφής θεραπεία που έχω προσπαθήσει να κάνω με τους ανθρώπους.
Η κατανόηση φτάνει μόνο μέχρι το επίπεδο της αντίληψης της Αλήθειας, αλλά, δυστυχώς, όχι μέχρι την εφαρμογή της, γιατί μεσολαβεί το κενό διάστημα του ασυνείδητου, πάνω στο οποίο έχουν επιδράσει οι θρησκευτικές αυθεντίες...Εκεί βαθαίνουν οι φόβοι...
Εκεί που οι άνθρωποι δεν έχουν καμία πρόσβαση, χωρίς την Πίστη...

Η κάθε θρησκεία επεμβαίνει στο ασυνείδητο, όχι στο συνειδητό...και αυτό είναι που δεν γνωρίζουν οι άνθρωποι...Γι' αυτό και υποκρίνονται τους καλούς και πιστούς, ενώ παράλληλα μπορούν να σε σκοτώσουν, απλά γιατί Αγαπάς τον Θεό με διαφορετικό τρόπο...

Δυστυχώς, οι θρησκείες και περισσότερο απ' όλους ο χριστιανισμός, έχει κάνει τόσο μεγάλη παραποίηση των Λόγων του Ιησού, που αντί για τον Θεό που μας μίλησε εκείνος, έχει δημιουργήσει ένα εξαθλιωμα του θεού...Καμία Αγάπη, καμία Ενότητα...
Και φυσικά κανείς δεν έχει σκεφτεί, γιατί αφού αναγνωρίζει αυτήν την υποτυπώδη Αλήθεια, για να αρχίσει να ερευνά μόνος του μέσω της Πίστης του, δεν μπορεί να ξεφύγει από τον φόβο, από το μίσος, από την απαξίωση του Εαυτού του...

Αφιερώνω στις γυναίκες ένα μικρό παράρτημα από τον άγιο Βασίλειο (μην χέσω)

"Η γυναίκα δεν έχει την άδειαν να αφήνη τον άνδρα της, αλλά καν δέρνη αυτήν εκείνος, πρέπει να υπομένη και όχι να χωρίζεται, καν την προίκα της εξοδεύη, καν εις άλλας γυναίκας πορνεύη, αυτή πρέπει να καρτερή...ώστε η μεν γυναίκα αφήσασα τον άνδρα της, μοιχαλίς είναι αν πάρη άλλον, ο δε αφεθείς αυτός άνδρας, αν πάρει άλλην, συγχωρείται"

πιο απλά...

Η γυναίκα δεν έχει την άδεια να χωρίσει τον άνδρα της ακόμα κι αν αυτός την δέρνει. Ακόμα κι αν αυτός την απατά με άλλη γυναίκα και τρώει την περιουσία της, αυτή θα πρέπει να τον υπομένει. Αν η γυναίκα χωρίσει τον άνδρα της θα θεωρείται μοιχαλίδα, ενώ αν ο άνδρας της πάρει άλλη γυναίκα, θα θεωρείται συγχωρεμένος.

Μέγας Βασίλειος (ο προστάτης της παιδείας μας)
Κανόνας Θ Ιερό Πηδάλιο


Και κάποιος θα πει...Καλά αυτά είναι πεπερασμένα...
Κι όμως φίλοι μου, δεν είναι πεπερασμένα, από την στιγμή που εντάσσεσαι με την θέλησή σου, σ' αυτό το δόγμα που πιστεύει και αγιοποιεί τέτοια τέρατα...Παίρνει με το καλημέρα σας, όλες αυτές τις φράσεις στο ασυνείδητο, χωρίς να το πάρει καν είδήση...Δηλαδή, αν, λόγω της σημερινής εξέλιξης, χωρίσει, στο ασυνείδητο της γυναίκας αυτής θα δημιουργηθούν αυτόματα οι δαίμονες της αμαρτίας της...που θα την ωθούν συνεχώς να νιώθει ανάξια και τιποτένια μπροστά στον θεό...


Με τις υγείες μας εμείς οι γυναίκες...Με τις υγείες σας κι εσείς οι άνδρες...Με τόσο φοβισμένο ασυνείδητο, κανείς δεν πρόκειται να γίνει Άνθρωπος...και όχι τίποτα άλλο, αλλά πάει χαμένη και η Διδακαλία της Αγάπης, που ένας ΄Ανθρωπος γι' αυτήν και μόνο ήρθε και γι' αυτήν και μόνο σταυρώθηκε...

:cry:
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
AMALIA
Δημοσιεύσεις: 21571
Εγγραφή: 13 Ιαν 2008 1:14 pm
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ

Re: Η ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΚΗ ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΥ

Δημοσίευση από AMALIA »

@};- :cry:
Άβαταρ μέλους
CHRYSSOULA
Δημοσιεύσεις: 882
Εγγραφή: 04 Σεπ 2008 9:43 pm

Re: Η ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΚΗ ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΥ

Δημοσίευση από CHRYSSOULA »

Πιστεύω, ότι μόνο με μετατόπιση συνείδησης μπορεί να επιτευχθεί ο καθαρμός από τα τέρατα του ασυνείδητου. Ας μη λησμονούμε, ότι σύμφωνα με τον Jung στο Ασυνείδητο υπάρχει ένα αρχέτυπο της ολότητας που εκδηλώνεται αυθόρμητα σε όνειρα καθώς και σε μια τάση που είναι ανεξάρτητη από την συνειδητή θέληση. Το αρχέτυπο της ολότητας έχει μια κεντρική θέση που πλησιάζει προς την εικόνα του Θεού. Για την ακρίβεια η εικόνα του Θεού συμπίπτει με την εικόνα του" Ταυτού" Ο άνθρωπος αν πραγματικά αναζητά τον Θεό θα έλθει μια μοναδική στιγμή που θα αναγνωρίσει την αλήθεια το κρυμμένο διαμάντι που έχει μέσα του και θα γυρίσει την πλάτη στις"αυθεντίες"
Εκείνη η στιγμή θα είναι μια μοναδική στιγμή ευφορίας στους ουρανούς, γιατί ο άσωτος επιστρέφει σπίτι του.
Η εποχή που διανύουμε είναι σημαντική για τον καθαρμό του ασυνείδητου, ώστε ο άνθρωπος να έλθει πιο κοντά στο Αρχέτυπο του. Πλησιάζει στον χωροχρόνο μια στιγμή μετάβασης της συνείδησης σε ανώτερη σφαίρα. Όλοι οι "γήινοι σπορείς" έχουν αυτόν τον ρόλο. Να καλλιεργούν το έδαφος της συνείδησης και να υποστηρίζουν τις ψυχές να κατανοήσουν την ασυνείδητη πλευρά τους. Έστω και μια ψυχή να κατανοήσει αυτή την δυναμική και να βγάλει ένα φυλλαράκι που θα σηματοδοτεί την υπέρβαση είναι Μέγα Έργο αληθινά!!!!!!!!!

@};- @};- @};-
Η Ευγνωμοσύνη δονεί κάθε κύτταρο μου !!!
Άβαταρ μέλους
Ταρούλα
Δημοσιεύσεις: 29912
Εγγραφή: 16 Αύγ 2011 6:45 pm

Re: Η ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΚΗ ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΥ

Δημοσίευση από Ταρούλα »

Αχ Βάσω..... :cry: @};-
Αφιερώνω στις γυναίκες ένα μικρό παράρτημα από τον άγιο Βασίλειο (μην χέσω)
:-D :)) :)) :))
Η μόνη βεβαιότητα που μπορείς να έχεις στην ζωή σου είναι μόνο μέσα στην Πίστη, πως ό,τι έρθει, πάντα το Πνεύμα θα δρα εντός σου... Η καρδιά φωτίζει τον σκοτεινό δρόμο της ζωής... Β.Ν. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Re: Η ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΚΗ ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΥ

Δημοσίευση από ARTYADIS »

Όταν καθαρίσει τον Ναό του τότε η Πίστη θα έχει γίνει Εμπιστοσύνη σε μια αλήθεια που δεν θα χωράει αμφισβητήσεις
Έστω και μια ψυχή να κατανοήσει αυτή την δυναμική και να βγάλει ένα φυλλαράκι που θα σηματοδοτεί την υπέρβαση είναι Μέγα Έργο αληθινά!!!!!!!!!
@};- @};- @};- @};- @};- @};- @};-
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
Άβαταρ μέλους
AMALIA
Δημοσιεύσεις: 21571
Εγγραφή: 13 Ιαν 2008 1:14 pm
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ

Re: Η ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΚΗ ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΥ

Δημοσίευση από AMALIA »

Όλοι οι "γήινοι σπορείς" έχουν αυτόν τον ρόλο. Να καλλιεργούν το έδαφος της συνείδησης και να υποστηρίζουν τις ψυχές να κατανοήσουν την ασυνείδητη πλευρά τους. Έστω και μια ψυχή να κατανοήσει αυτή την δυναμική και να βγάλει ένα φυλλαράκι που θα σηματοδοτεί την υπέρβαση είναι Μέγα Έργο αληθινά!!!!!!!!!
@};- @};- @};-
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33489
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: Η ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΚΗ ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΥ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

:cry: @};-

Χρυσουλι, Βασω!! >:d< >:d< >:d<
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23391
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Η ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΚΗ ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΥ

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

Ώρες ώρες σκέφτομαι τί θα έκανα εάν συναντούσα από κοντά κανέναν "μέγα άγιο" που έγραφε τέτοια πράγματα...

:violence-pistoldouble: :violence-shock: :violence-enforcer: :violence-axechase:

:D :D :D
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Λιζούλα
Δημοσιεύσεις: 17536
Εγγραφή: 21 Απρ 2010 1:06 pm

Re: Η ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΚΗ ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΥ

Δημοσίευση από Λιζούλα »

@};-
Ας είμαι και ο μόνος ΄Ανθρωπος που πιστεύει στην Δύναμη της Αγάπης, δεν παίρνω ποτέ τον Λόγο μου πίσω...Θα την υπηρετώ, ακόμα κι αν μείνω μόνη και αξιοκατάκριτη από αυτούς που όφειλαν να είναι οι αγαπημένοι μου... ΓΙΑΤΙ ΜΠΟΡΩ!!!!
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: Η ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΚΗ ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΥ

Δημοσίευση από Vasoula »

Θοδωρής έγραψε:Ώρες ώρες σκέφτομαι τί θα έκανα εάν συναντούσα από κοντά κανέναν "μέγα άγιο" που έγραφε τέτοια πράγματα...

:violence-pistoldouble: :violence-shock: :violence-enforcer: :violence-axechase:

:D :D :D

κατάλαβες τώρα γιατί εγώ ξεχνάω τις ονομαστικές εορτές?

γιατί ΄ρε γμτ δεν είμαι η Βασιλική κάποιου ορθόδοξου αγίου, είμαι ο Εαυτός μου!

μην χέσω ξανά!

:?
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23391
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Η ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΚΗ ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΥ

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

Καλά, για μένα έχουν καταργηθεί τελείως οι ονομαστικές εορτές. Από τότε που αποφάσησα ότι η εκκλησία δεν είναι τόπος για μένα, ακυρώθηκαν και όλες οι εορτές της.
:D
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: Η ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΚΗ ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΥ

Δημοσίευση από Vasoula »

έτσι Θοδωράκο μου...δικέ μου! >:d< >:d< >:d<

έχουμε γενέθλια για να τιμήσουμε τους φίλους μας! O:-) O:-) O:-)
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
CHRYSSOULA
Δημοσιεύσεις: 882
Εγγραφή: 04 Σεπ 2008 9:43 pm

Re: Η ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΚΗ ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΥ

Δημοσίευση από CHRYSSOULA »

Το όνομα είναι πολύ σημαντικό για κάθε άτομο έστω και αν του έχει δοθεί από τους γονείς του σε μια τελετή.............;;;;;

Ο Shakespeare έλεγε, ότι το όνομα είναι το κόσμημα της ψυχής. !!!!!!!!!!!!!!!
Σε κάποια στιγμή της ζωής μου ένοιωσα, ότι ήθελα να με φωνάζουν Χρυσούλα και όχι Σούλα όπως ήθελε η μάνα μου. Δεν ήταν κάτι αντιδραστικό αλλά ένα ενδόμυχο δέσιμο μου με τον Ήλιο. Τον Χρυσό Ήλιο!!!!!! Ποτέ δεν πίστεψα στις ονομαστικές εορτές και την σύνδεση του ονόματος με κάποιον Άγιο ή Αγία...... ή τις εορτές Χριστούγεννα κλπ

Βασιλική λοιπόν δεν είναι η συνδεδεμένη με το Άγιο Βασίλειο τον Ιεράρχη αλλά κάποια που είναι συνδεδεμένη με ένα Βασιλιά. (βασιλικός/βασιλική/Βασιλικόν επίθετον)
Βασιλική ήταν ο αρχιτεκτονικός ρυθμός των εκκλησιών στους πρώτους χριστιανικούς χρόνους όπου ήταν συνδεδεμενη με ένα Βασιλιά.....τον Χριστόν.......

Τυχαίο δεν νομίζω........!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Μένω λοιπόν στο Βασιλική εκ του Βασιλέως και όχι εκ του Βασιλείου !!!!!!!!!!
Η Ευγνωμοσύνη δονεί κάθε κύτταρο μου !!!
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: Η ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΚΗ ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΥ

Δημοσίευση από Vasoula »

ουφ!!!! #:-s

Χρυσουλιτσα >:d< >:d< >:d<
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23391
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Η ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΚΗ ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΥ

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

HARIDEA έγραψε:Το όνομα είναι πολύ σημαντικό για κάθε άτομο έστω και αν του έχει δοθεί από τους γονείς του σε μια τελετή.............;;;;;

Ο Shakespeare έλεγε, ότι το όνομα είναι το κόσμημα της ψυχής. !!!!!!!!!!!!!!!
Σε κάποια στιγμή της ζωής μου ένοιωσα, ότι ήθελα να με φωνάζουν Χρυσούλα και όχι Σούλα όπως ήθελε η μάνα μου. Δεν ήταν κάτι αντιδραστικό αλλά ένα ενδόμυχο δέσιμο μου με τον Ήλιο. Τον Χρυσό Ήλιο!!!!!! Ποτέ δεν πίστεψα στις ονομαστικές εορτές και την σύνδεση του ονόματος με κάποιον Άγιο ή Αγία...... ή τις εορτές Χριστούγεννα κλπ

Βασιλική λοιπόν δεν είναι η συνδεδεμένη με το Άγιο Βασίλειο τον Ιεράρχη αλλά κάποια που είναι συνδεδεμένη με ένα Βασιλιά. (βασιλικός/βασιλική/Βασιλικόν επίθετον)
Βασιλική ήταν ο αρχιτεκτονικός ρυθμός των εκκλησιών στους πρώτους χριστιανικούς χρόνους όπου ήταν συνδεδεμενη με ένα Βασιλιά.....τον Χριστόν.......

Τυχαίο δεν νομίζω........!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Μένω λοιπόν στο Βασιλική εκ του Βασιλέως και όχι εκ του Βασιλείου !!!!!!!!!!
:x :x :x
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:

Επιστροφή στο “ΒΙΒΛΙΑ”