Συναισθηματική ευδαιμονία (Osho)

Λευκός Κρίνος
Δημοσιεύσεις: 428
Εγγραφή: 07 Σεπ 2010 9:29 pm

Συναισθηματική ευδαιμονία (Osho)

Δημοσίευση από Λευκός Κρίνος »

ΠΩΣ ΝΑ ΜΕΤΑΤΡΕΠΕΤΕ ΤΟΝ ΦΟΒΟ ΤΗΝ ΟΡΓΗ ΚΑΙ ΤΗ ΖΗΛΙΑ ΣΕ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΚΗ ΕΝΕΡΓΕΙΑ

Ο φόβος, ο θυμός και η ζήλια που γίνεται φθόνος, κρατούν τις ζωές μας στην αρπάγη τους.
Συναισθήματα όπως ενοχή, ανασφάλεια και φόβος χρησιμοποιούνται από τους άλλους για να μας χειραγωγούν...
Υπάρχει αλήθεια τρόπος ώστε να μετατρέψουμε τον φόβο, τον θυμό και την ζήλια σε δημιουργική ενέργεια;
Υπάρχει τρόπος να απελευθερωθούμε από τα βαριά δεσμά των ισχυρών συναισθημάτων που μας αρρωσταίνουν;
Υπάρχει τρόπος να απαλλαγούμε από τους προμηθεϊκούς ρόλους που μας επιβάλλει η κοινωνία και η κουλτούρα των καταναγκαστικών συναισθημάτων;

Ο Όσσο με την επαναστατική του συνεισφορά στην επιστήμη της εσωτερικής μεταμόρφρωσης, συνεχίζει να εμπνέει εκατομμύρια ανθρώπους σε όλον τον κόσμο, στην αναζήτησή τους για μια νέα προσέγγιση στην ατομική πνευματικότητα, αυτοκατευθυνόμενη και η οποία να ανταποκρίνεται αποτελεσματικά στις προκλήσεις του σύγχρονου τρόπου ζωής.
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23388
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

Αυτόν τον άνθρωπο ποτέ μου δεν τον χόνεψα... :? :-? :?
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23105
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Re: Συναισθηματική ευδαιμονία (Osho)

Δημοσίευση από Danielli »

Λευκός Κρίνος έγραψε:ΠΩΣ ΝΑ ΜΕΤΑΤΡΕΠΕΤΕ ΤΟΝ ΦΟΒΟ ΤΗΝ ΟΡΓΗ ΚΑΙ ΤΗ ΖΗΛΙΑ ΣΕ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΚΗ ΕΝΕΡΓΕΙΑ

Ο φόβος, ο θυμός και η ζήλια που γίνεται φθόνος, κρατούν τις ζωές μας στην αρπάγη τους.
Συναισθήματα όπως ενοχή, ανασφάλεια και φόβος χρησιμοποιούνται από τους άλλους για να μας χειραγωγούν...
Υπάρχει αλήθεια τρόπος ώστε να μετατρέψουμε τον φόβο, τον θυμό και την ζήλια σε δημιουργική ενέργεια;
Υπάρχει τρόπος να απελευθερωθούμε από τα βαριά δεσμά των ισχυρών συναισθημάτων που μας αρρωσταίνουν;
Υπάρχει τρόπος να απαλλαγούμε από τους προμηθεϊκούς ρόλους που μας επιβάλλει η κοινωνία και η κουλτούρα των καταναγκαστικών συναισθημάτων;
Υπάρχει αλήθεια? :-? O:-)

Και πως μπορει η ανατολική διδασκαλία να εφαρμοστει στους ρυθμούς της Δυσης?
Πόσο ρεαλιστικο είναι αυτο?
:x
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!
Λευκός Κρίνος
Δημοσιεύσεις: 428
Εγγραφή: 07 Σεπ 2010 9:29 pm

Δημοσίευση από Λευκός Κρίνος »

Eγω το διαβάζω αυτην την περίοδο,
και μου αρέσει πολυ.
Γι αυτο και σας το πρότεινα.
Ο καθενας ομως σμιλευει την προσωπικη του Αληθεια με τα χρώματα & τα αρώματα που τού ταιριάζουν καλλίτερα. :x
Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23105
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Δημοσίευση από Danielli »

:x :x :x
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!
Άβαταρ μέλους
Evoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 21677
Εγγραφή: 12 Φεβ 2008 12:36 am

Δημοσίευση από Evoula »

Εννοείται πως υπάρχει αλήθεια Ντάννυ. Τα έχουν πει πολλοί δυτικοί πέραν του Οσο αλλά και μεις τα γνωρίζουμε πολύ καλά αυτά.

Όσο για το ερώτημα που θέτεις, νομίζω πως ο καθένας παίρνει από την κάθε διδασκαλία, ό,τι του ταιριάζει. Προσωπικά βέβαια, νομίζω πως αυτά είναι χιλιοειπωμένα και έχουν θησαυρίσει πάμπολλοι εμπνευστές του new age, από την τάση των ανθρώπων να ψάχνουν μαγικές συνταγές για να τους λύσουν τα προβλήματα.
"Ο Ειρηνικός πολεμιστής δεν πολεμάει το κακό αλλά αυξάνει μέσα του το καλό"


https://www.youtube.com/watch?v=SgbdTeIYV5Y"
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

εσείς κορίτσια το γνωρίζετε πόσο δύσκολο είναι να βαδισεις σταθερά τον Δρόμο της Εσωτερικής Ελευθερίας...

νοητικά έχουν φτάσει όλοι στον Βούδα...
Συναισθηματικά είναι το πρόβλημα
και κυριως πνευματικά!

έχουμε τρία επίπεδα και εμείς δουλεύουμε μόνο με το ένα...

:x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
AMALIA
Δημοσιεύσεις: 21571
Εγγραφή: 13 Ιαν 2008 1:14 pm
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ

Δημοσίευση από AMALIA »

Ετσι ειναι το γνωριζουμε πολυ καλα Βασουλι.. :x :x :x

Να μην θυμαμαι τις μερες εννοειτε πριν σε γνωρισω που εγραφα 21 φορες καθε επιθυμια γιατι καπου το ειχα διαβασει οτι πραγματοπειτε..
Στην πορεια ανακαλυψα οτι δεν ηταν αληθινες επυθιμιες αλλα αναγκες για δεσμευση.. Ευτυχως σοφο το συμπαν δεν τις διαβασε...!!!

Δεν θελω σχολια :)) :)) :)) :))
Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23105
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Δημοσίευση από Danielli »

Vaso έγραψε:εσείς κορίτσια το γνωρίζετε πόσο δύσκολο είναι να βαδισεις σταθερά τον Δρόμο της Εσωτερικής Ελευθερίας...

νοητικά έχουν φτάσει όλοι στον Βούδα...
Συναισθηματικά είναι το πρόβλημα
και κυριως πνευματικά!

έχουμε τρία επίπεδα και εμείς δουλεύουμε μόνο με το ένα...

:x :x :x
Αυτο ακριβώς εννοώ όταν ρωταω αν εφαρμόζεται η ανατολική φιλοσόφία, και όχι ότι δεν περιέχει αλήθεια!
:x :x :x
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Δημοσίευση από ARTYADIS »

Αμαλίτσα! :)) :))
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
κατερινα παπαμιχαλ
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 08 Οκτ 2012 12:30 pm

Re:

Δημοσίευση από κατερινα παπαμιχαλ »

Θοδωρής έγραψε:Αυτόν τον άνθρωπο ποτέ μου δεν τον χόνεψα... :? :-? :?
"ΜΗΝ ΚΡΙΝΕΙΣ ΕΝΑ ΒΙΒΛΙΟ ΑΠ ΤΟ ΕΞΩΦΥΛΛΟ ΤΟΥ.....'' ΚΑΛΗ ΜΕΡΑ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΘΟΔΩΡΗ!!
Άβαταρ μέλους
Βικούλα
Δημοσιεύσεις: 25987
Εγγραφή: 08 Φεβ 2012 4:24 pm

Re: Συναισθηματική ευδαιμονία (Osho)

Δημοσίευση από Βικούλα »

Το χω διαβάσει το βιβλίο. Στην αρχή μου άρεσε αλλά κατι δε μου κολλούσε. Αυτο ήταν τελικά όλο αυτό το φαινόμενο της αυθεντίας, "Μην κάνετε αυτό, μήν κάνετε το άλλο" και αντίστοιχα " Κάντε αυτό κτλ".
γενικά οτιδήποτε προτεινει έτοιμη λύση βρίσκω ότι δε μου ταιριάζει. Οι λύσεις είναι μέσα μας :x :x
"Το να είσαι τέλειος είναι μια πρόκληση του «δεν μπορώ»
Το να είσαι ευτυχισμένος είναι η πρόκληση του «Θέλω»…" Β.Ν.
Πολέμα και οραματίσου! @};-
Άβαταρ μέλους
Ταρούλα
Δημοσιεύσεις: 29910
Εγγραφή: 16 Αύγ 2011 6:45 pm

Re: Συναισθηματική ευδαιμονία (Osho)

Δημοσίευση από Ταρούλα »

Οι λύσεις είναι μέσα μας
Βικούλι μου >:d< >:d< >:d<
Η μόνη βεβαιότητα που μπορείς να έχεις στην ζωή σου είναι μόνο μέσα στην Πίστη, πως ό,τι έρθει, πάντα το Πνεύμα θα δρα εντός σου... Η καρδιά φωτίζει τον σκοτεινό δρόμο της ζωής... Β.Ν. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Βικούλα
Δημοσιεύσεις: 25987
Εγγραφή: 08 Φεβ 2012 4:24 pm

Re: Συναισθηματική ευδαιμονία (Osho)

Δημοσίευση από Βικούλα »

:* >:d< >:d< >:d<
"Το να είσαι τέλειος είναι μια πρόκληση του «δεν μπορώ»
Το να είσαι ευτυχισμένος είναι η πρόκληση του «Θέλω»…" Β.Ν.
Πολέμα και οραματίσου! @};-
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23388
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Re:

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

κατερινα παπαμιχαλ έγραψε:
Θοδωρής έγραψε:Αυτόν τον άνθρωπο ποτέ μου δεν τον χόνεψα... :? :-? :?
"ΜΗΝ ΚΡΙΝΕΙΣ ΕΝΑ ΒΙΒΛΙΟ ΑΠ ΤΟ ΕΞΩΦΥΛΛΟ ΤΟΥ.....'' ΚΑΛΗ ΜΕΡΑ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΘΟΔΩΡΗ!!
Καλημέρα και καλή εβδομάδα και σε σένα! Θα ήθελες να μου αναπτήξεις παραπάνω το τί εννοείς με αυτό που μου είπες; Γιατί βιβλία του Όσο έχω διαβάσει, και κείμενά του εν γένει (αν και απ'όσο γνωρίζω ιστορικά, ουδέποτε έγραψε το οτιδήποτε, όλα είναι κείμενα άλλων που λένε ότι είπε τα όσα γράφουν). Για αυτό άλλωστε και έχω και άποψη και την εκφράζω - γενικά δεν μου αρέσει να διαμορφώνω άποψη βασισμένος σε κάτι που "έχω ακούσει να λένε". Πριν κάνα δίμηνο λ.χ. έπσα τυχαία πάνω σε ένα κείμενό του διαδύκτιο και το διάβασα.

Προσωπικά θεωρώ ότι λέει ένα κάρο αντιφατικά πράγματα, πιο πολύ για να εντυπωσιάσει με το μπέρδεμα, παρά για να μεταφέρει κάποια αλήθεια. Αλλά και οι λίγες φορές που διατυπώνει με σαφή τρόπο τις απόψεις του, χωρίζει τον κόσμο σε "καλό" και "κακό", δίνει "οδηγίες ζωής", καταδικάζει πράγματα, πράξεις και άτομα, και γενικά κάνει ό,τι κάνει και η οποιαδήποτε εκκλησία ή θρησκευτικό σύστημα.

Μπορεί στην εποχή του να έπαιξε τον ρόλο του, στο να φέρει κάποιο ταρακούνημα στις πεποιθήσεις της Δύσης, που χρειαζόταν ίσως για να "πάρει μπρος". Όμως πλέον πιστεύω ότι η ανθρωπότητα αυτό που έχει ανάγκη είναι να απεγκλωβιστεί από τα πλαίσια κανόνων, από έτοιμες πεποιθήσεις και "οδηγίες", και να στραφεί ο κάθε άνθρωπος προς την ελευθερία, τον εαυτό του, την εσωτερική του καθοδήγηση.

Αυτή είναι η άποψή μου.
@};-
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:

Επιστροφή στο “ΒΙΒΛΙΑ”