ΤΑΞΙΔΙΑ ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ - Μάικλ Νιούτον

Άβαταρ μέλους
Ελενίτσα
Δημοσιεύσεις: 11510
Εγγραφή: 16 Μαρ 2010 8:35 pm

Re: ΤΑΞΙΔΙΑ ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ - Μάικλ Νιούτον

Δημοσίευση από Ελενίτσα »

Η εξέλιξη αφορά την Ψυχή και όχι την κάθε προσωπικότητα που παίρνει σε κάθε ενσάρκωση, για να βιώσει την εμπειρία της.
:D :x :x :x :x :x :x :x :x
Ο ΄Ανθρωπος δεν έχει απλά την νοημοσύνη του λεξικού, αλλά την Σοφία του θεού…Και για να την εκφράσει, χρειάζεται πρωτίστως να αφοσιωθεί σ’ αυτό που Είναι… B.N.

Είμαι Άνθρωπος! @};-
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Re: ΤΑΞΙΔΙΑ ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ - Μάικλ Νιούτον

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

Η εξέλιξη αφορά την Ψυχή και όχι την κάθε προσωπικότητα που παίρνει σε κάθε ενσάρκωση, για να βιώσει την εμπειρία της.
Θα έχει, λοιπόν, αξία να μάθεις, μόνο εφόσον καταφέρεις μέσα σου και γίνεις ένας ολοκληρος Άνθρωπος και έχεις αποκτήσει Συνείδηση του Εαυτού σου...τις Μνήμες του, την Αγάπη και την Σοφία του...

Τωρα σου υπολείπονται στάδια ωρίμανσης και αυτές οι απορίες δεν σε βοηθούν στις αιτίες των μπλοκαρισμάτων, απλά νομίζεις ότι θα σε βοηθήσουν να τα αποδεχτείς ευκολότερα...κάτι που είναι εντελώς λανθασμένο...
Σ'ευχαριστώ Βασούλα
μου χρειαζόταν αυτό να έρθω λίγο στα ίσια

>:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d<
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
Μπεττουλα
Δημοσιεύσεις: 6425
Εγγραφή: 03 Οκτ 2011 12:22 pm

Re: ΤΑΞΙΔΙΑ ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ - Μάικλ Νιούτον

Δημοσίευση από Μπεττουλα »

εχω το βιβλιο παρα πολλους μηνες τωρα αλλα μου ηρθε "ξαφνικα" η ιδεα να το διαβασω.. ενθουσιαστηκα και συγκινηθηκα πολλες φορες.. νομιζω οτι το μεγαλυτερο οφελος ηταν οτι με βοηθησε να διευρυνω την οπτικη μου εσωτερικα.. δεν ξερω πως ακριβως να το εξηγησω.. αυτη η αισθηση της συνεχειας και του μη περιορισμου στο "εγω".. :x :x @};-
Η εσωτερική σπουδαιότητα του ανθρώπου είναι το Φως που τον ακολουθεί, όπου και να βρίσκεται...Να πολεμάει γι' αυτήν την σπουδαιότητα είναι το ζητούμενο

Επιστροφή στο “ΒΙΒΛΙΑ”